Westduitse handelsmissie in Polen bepleit Verbeterde betrekkingen niet per se diplomatiek Mr. Beerman opent opvang centrum in Groningen PAUL VLAANDEREN en het zenuw- .komplot V 8 Kruppals trait d?union Bonn—Warschau Voor Werkspoor was het jaar 1960 niet slecht Pleidooi voor nauwe samenwerking met Belgische provincies .DIPLOMATIEKE OF HELEMAAL GEEN BETREKKINGEN' Woonwagen omgeval len en uitgebrand Vergoedingen bepleit voor Zeeuwse gamalenvissers Coördinatie bepleit in de wegenbouw Hoge Raad: Korting pensioenen oud-leden Tweede Kamer is wettig Levensonderhoud in 1960 duurder K. v. K. Zeeuwsch-Vlaanderen Verwachtingen voor buitenlandse handel van de V.S. in 1961 Engels doorgangskamp gaat verdwijnen Persfusies in Engeland Daily Mirror groep doet bod op Odham Zaalhandbaluitslagen In Halsteren Moderne ijzergieterij in gebruik genomen Nieuwe uitbreiding KNSM-vloot Benoemingen MAANDAG 30 JANUARI 1961 BONN, 27 januari De „Ge- neralbevollmachtigder" van de firma Friedrich Krupp in Essen, Berthold Beitz, hee^t bondskan selier cfr. Adenauer verslag uit gebracht van zijn tweede reis naar Polen, die hij daartoe uitgenodigd door de Poolse pre sident Cyrankiewicz heeft ge maakt (zulks overigens met mede weten en goedkeuring van de Bondsregering). Beitz heeft zich na zijn eerste Poolse reis in december, eveneens in overleg met de Bondsregering onderno men, krachtig uitgesproken ten gunste van de oprichting van een Westduitse handelsmissie in Po len, als eventuele prélude tot de opneming van diplomatieke be trekkingen tussen Bonn en War schau. Ook Polen is in de inrich ting van een handelsmissie in West-Duitsland zeer geïnteres seerd. Bondskanselier dr. Ade nauer heeft later ook nog voor de Bondsdagfracties van de C.D.U. en de C.S.U. toegezegd de betrekkingen tussen West- Duitsland en Polen en de moge lijkheden tot verbetering daarvan te zullen bestuderen. NederlandsAmerikaanse drukkerij in Weert In Hoek van Holland PAGINA 2 Examens ..deresek hei De betrekkingen met Polen, dat ook wanneer nog ,,die andere Duitse staat" Oost-Duitsland er tussen ligt tenslotte een buurland is, welks geschie denis zeer nauw met die van Duitsland (zij het niet altijd op de aangenaamste wijze) is verbonden, zijn altijd een bij zonder teer punt geweest in de politiek van Bonn ten aanzien van de staten van het communistische Oostblok. De ze wordt beheerst door de doctrine, die vele jaren geleden werd opgesteld door de toenmalige secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken (en tegenwoordige E.E.G.-voorzitter) prof. Walter Hallstein. Deze z.g. „Hallstein-doctrine" zegt, dat Bonn geen diplomatieke betrekkin gen kan onderhouden met landen, die het communistische regime in de Oost zone van Duitsland erkennen, wil het niet zijn standpunt prijsgeven, dat de Bondsrepubliek de enige rechtmatige navolgster is van het in 1945 zo roem loos ondergegane Derde Rijk en de eni ge vrij gekozen regering van Duitsland bezit. De diplomatieke betrekkingen met Belgrado werden op grond van deze doc trine afgebroken, toen maarschalk Tito een ambassadeur naar Pankov, naar Oost-Barltjn, stuurde. Alle landen van het communistische oostelijk blok hebben het Ulbricht-regi- me in Pankov erkend. Warschau is zelfs de zetel van de communistische tegenhanger van de N.A.T.O., het „War schau Pact". Warschau heeft zich met Pankov gearrangeerd over de oostelijke grenzen van Duitsland: Pankov heeft de Oder-Neisselijn als definitieve oostgrens van Duitsland erkend en de afgeschei den gebieden in Pommexen, Oostpruisen en Silezië als Pools grondgebied afge schreven. De Bondsrepubliek houdt er zich aan, dat de definitieve oostgrenzen van Duitsland moeten worden geregeld op een vredesconferentie. Voor haar gel den de vroegere Duitse oostgebieden for meel als „door de Polen bezet gebied". Daaruit blijkt wel, hoe uitermate moeilijk het voor Bonn zal worden om zijn betrekkingen met Warschau een nieuwe gestalte te geven zonder een aantal principes overboord te gooien. Warschau zou zijnerzijds diplo matieke betrekkingen met Bonn al leen wensen op basis van de erken ning van „beide Duitse staten", het in- 'ternationaal-politieke schrikbeeld voor Bonn (hoe zeer ook individuele West duitse politici er in hun hart van over tuigd mogen zijn, dat het bestaan van deze twee Duitse staten een realiteit is, die slechts met de grootste moeite nog zal zijn om te werpen, als dat nog ooit gelukt. Desondanks is Bonn met zijn verhou dingen, vooral tot de gematigde com- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 30 jan. Weinig bemoedi gende geluiden komen uit Warschau als reactie op de deze week door de bondsregering geuite wens om door gesprekken op regeringsniveau te komen tot betere betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen. In be trouwbare kringen in Warschau was dit weekeinde aldus de correspon dent van „Die Weit" te horen, dal Polen niet geneigd is om een „Er- satz"-oplossing in de vorm van handels- of culturele missies te accep teren. Warschau wil diplomatieke be trekkingen met Bonn of helemaal geen. Ook voor speculaties ten aanzien van een wijziging in de Poolse politiek ten opzichte van West-Duitsland, na de beide bezoeken van de „Generalbevoll- machtigder „der firma Krupp in Essen, Berthold Beitz, is volgens deze kringen geen reden. In Bonn wordt intussen het bezoek, dat de Westduitse ambassadeur in Parijs, Herbert Blankenhorn dit week einde aan de hoofdstad heeft gebracht ook gezien in verband met de voor bereiding van de gesprekken tussen Bonn en Warschau. WIERDEN, 30 jan. Vannacht is de woonwagen van de familie A. Finke, door de hevige storm omgewaaid. De zich in de wagen bevindende brandende kachel viel uiteraard ook om met het gevolg, dat de wagen binnen zeer korte tijd in lichterlaaie 6tond. Het gezin Finke, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen in de leeftijd van ander half tot dertien jaar, kon zich ternau wernood redden. Wagen en inboedel, die niet verzekerd waren, gingen ge heel verloren. munistische landen, zoals Joegoslavië en Polen, niet bijzonder gelukkig en zou gaarne iets ondernemen om daarin ver betering te brengen. Wat Polen betreft: de verhouding tot dit land speelt ook een belangrijke rol in de binnenlandse politiek. Het groot ste deel der miljoenen z.g. „Vertriebe- nen", die voor de oprukkende Sovjet- legers naar het Westen trokken, stamt uit de gebieden, die in het Bonnse jar gon op het ogenblik „onder voorlopig Pools beheer" staan. In een jaar, waar in in West-Duitsland algemene verkie zingen zullen worden gehouden, zal bondskanselier Adenauer het zich ver moedelijk niet kunnen veroorloven di plomatieke betrekkingen aan te knopen met het land, dat voor de „Vertriebe- nen" als de „kwaaie pier" geldt en BERTHOLD BEITZ VLISSIN GEN28 januari De Zeeuwse vereniging tot behartiging der visserijbelangen „Zevibel" en de orga- nisatie van de Zeeuwse gamalenvis sers „Draagt elkanders lasten" heb ben het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland een rapport doen samenstellen over de schade die de gamalenvissers van Arnemuiden en Veere ondervinden als gevolg van de Deltawerken. Hierin wordt de noodge dwongen verhuizing naar de haven van Colijnsplaat gememoreerd, omdat het Veersegat van de vrije zee wordt af gesneden. Deze verplaatsing van de vloot zal voor de betrokken vissers tal van extra nadelen met zich mee brengen, die niet door de aanleg van een nieuwe vissershaven worden goed gemaakt, aldus het rapport in de in leiding. Er wordt op gewezen, dat de vissers nu ongeveer elf kilometer per dag méér zullen moeten varen en de vis gronden van Colijnsplaat te bereiken. De schade, die de vissers zullen tij den door de langere vaartjjd van en naar de visgronden worden in het rapport per schip per jaar becijferd op f 1.000.- tot f 1.400.-. Wanneer de keuze op korter vissen valt, dan kan de gederfde besomming per schip per jaar worden gesteld op f 4.500.- tot f 6.000.- Het rapport bepleit een gunstige schaderegeling voor de getroffen vis sers. Men becijfert ook dat bü afstoting van de bestaande onvolwaardige sche pen met gelijktijdige nieuwbouw moet worden gerekend op een investering van rond f 100.000.- Het rapport besluit met de volgende conclusies: 1. Géén mijnrechten in de nieuwe vis mijn bij Colijnsplaat. Deze echter be dragen 3 pet. van de bruto besom ming zodat per jaar per schip een „vergoeding" tot stand zou komen van 1.000 gulden. 2. Overgangsuitkering voor oudere vis sers tussen 55-65 jaar, die het be drijf staken. 3. Gratis omscholing voor jongeren voor de visserij onder gewijzigde omstandigheden met financiële tege moetkoming. 4. Verhuiskosten-vergoeding voor de vissers. 5. Reiskostenvergoeding voor de vis sers gedurende een bepaalde perio de, zolang nog geen onderdak in de nieuwe haven beschikbaar is. DEN HAAG, 30 jan. In zÜn ope ningsrede van de vanmorgen gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heelt voorzitter, ir. H. D. Prins, onder meer gepleit voor coördinatie in het wegen bouwbedrijf. „Het huidige aanbeste dingsstelsel jaagt ons, door de grote verplichtingen die wij in onze eigen on dernemingen hebben, op om zelf te zoe ken naar een continue stroom van door onze onderneming te vervaardigen bouwwerken. Het veelvuldig verplaat sen van het machinepark over grote afstanden jaagt voorts de kosten om hoog. Een voldoende coördinatie in de aan bestedingen van alle opdrachtgevers in Nederland is meer dan ooit noodzake lijk." De heer Prins acht een systeem van coördinatie tussen de opdrachtge vers wel te verwezenlijken. Hierdoor zouden een verdere techinische coördina tie en een coördinatie van de voorwaar den mogelijk zijn. Het gebrek daaraan maakt werken vaak onnodig duurder. Aan het slot van zijn rede vroeg de heer Prins om nauwkeuriger normen van de overheid voor het te leveren werk. „Laat de overheid zorgen dat wij geen risico's moeten dragen die w(j als bedrijfstak niet kunnen berekenen, om dat de overheid zelf in deze risico's een beslissende invloed heeft." daardoor het odium op zich te laden een „Verzicht-Politiker" te zijn, een poli ticus, die afstand (van de Oostgebie den) wil doen. Desondanks zijn er genoeg redenen, die voor de Westduitse regering aanlei ding zouden kunnen worden, haar be trekkingen tot Gomoelka-land tenmin ste oriënterend te herzien: de nieuwe Amerikaanse regering in Washington welker president Kennedy zelf ook te kennen heeft gegeven stappen in die richting te willen doen; Bonn's verhou ding tot Moskou en de koude oorlog; het eventuele nut een communistische staat, die nog in een zekere mate van onafhankelijkheid van het Kremlin leeft, te ondersteunen; de wens om de West-Oost-betrekkingen niet met Pools- Westduitse vijandschap te belasten en het verlangen om Walter Ulbricht c.s. om het maar populair te zeggen „een loer te draaien". Warschau kan van Bonn niet ver wachten, dat het nu ook maar direct de Oder-Neisselijn als definitieve Duits- Poolse staatsgrens erkent. Bonn kan van Warschau niet verwachten, dat het zün ambassadeur uit Pankov terug roept. Dat zyn zaken, waarover men voorlopig liever maar helemaal niet moet spreken. Van belang schijnt ech ter voor beide landen te zijn, dat het politieke klimaat wordt verbeterd en geschikt gemaakt voor een Duits-Pool se verzoening door veelsoortige contac ten. „Het behoeven niet direct diplomatie ke betrekkingen te zijn", verklaarde Berthold Beitz aan de pers na zijn on derhoud met de bondskanselier. „Maar waarom zouden we niet klein beginnen?' En daar zit iets in, wat de moeite van een grondige overdenking waard is. DEN HAAG, 27 jan. De Hpge Raad heeft thans beslist, dat de wet, die de korting op pensioenen van oud-leden der Tweede Kamer regelt in verband met de A.O.W.-uitkering (wet van 31 januari 1957, staatsblad 30) op wetti ge wijze tot stand is gekomen. Dit laat ste werd betwijfeld door prof. mr. dr. G. van der Bergh, oud-hoogleraar aan de gem. universiteit te Amsterdam, die wegens korting op zijn pensioen als oud- Tweede-Kamerlid de staat een proces aandeed. Zijn eis om deze korting onge daan te maken is echter afgewezen zo wel door de Haagse kantonrechter als door het Haagse gerechtshof. In cassatie heeft prof. Van den Bergh aangevoerd, dat bedoelde wet niet overeenkomstig de eis van de grond wet met de stemmen van 2/3 van het aantal leden van elk der kamers zou zijn aangenomen, daar deze aanneming is geschied zonder hoofdelijke stem ming. De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep van prof. Van den Bergh verwor pen, stellende, dat de beide Kamers der staten-generaal het wetsvoorstel hebben goedgekeurd. Het is niet ter toetsing van de rechter, zo stelt het arrest voorts vast of een voorstel van wet voor aangenomen moet worden ge houden, nu het blijkens de wijze waar op het door de koningin is afgekondigd, mede de koninklijke goedkeuring heeft verworven. Krachtens lid 1 van arti kel 131 van de grondwet heeft het kracht van wet, aldus de Hoge Raad. WEERT, 28 jan. De in Weert geves tigde Smeets' Drukkerijen N.V. heeft in samenwerking met de Sagran Printing Co. te Detroit een nieuwe offsetdrukkerij opgericht, die Smeets Safran N.V. zal heten en in oktober a.s. in Weert gaat draaien. In deze Nederlands-Ame. ikaanse druk kerij, die een oppervlakte zal beslaan van 5000 m2, zal o.m. een tienkleuren offsetrotatiepers worden geïnstalleerd, waarop brochures en tijdschriften twee zijdig in vijf kleuren zullen kunnen wor den bedrukt. De drukkers worden in Amerika opgeleid. Fons Veldhuizen uit Oirschot zegevier de zondag in een internationale cross, een wedstrijd over 6500 meter, die in de omgeving van de Lievensberg in Bergen op Zoom werd gehouden. De hertog van Edinburgh en een Indische officier helpeni_ ko ningin Ellzaibeth bij het uitstijgen uit een calèche in New Delhi. AMSTERDAM, 30 januari In een jaaroverzicht op de recente jubilarissen- dag heeft ir. Gr Leverland, directeur van Werkspoor, aldus de Werkspoor Courant, o.a. medegedeeld dat het be drijf te Utrecht zeer goed van opdrach ten is voorzien. In Amsterdam is dit, wat de hoofdprodukten betreft, in min dere mate het geval. Gelukkig zijn er wat andere opdrachten verkregen, zo dat toch gezegd kan worden dat 1960 geen slecht jaar is geweest. De ver huizing van de apparatenfabriek van Amsterdam naar Utrecht kreeg haar beslag. Door de invoering van de 45- urige werkweek in beide bedrijven was een produktiviteitsverbetering nodig, die ook is bereikt. Minder optimistisch was ir. Leverland over de loononder handelingen van de laatste maanden, die z.i. door onbezonnenheid en mis plaatst wantrouwen tot een conflict hebben geleid, dat én de betrokkenen èn het bedrijf veel onnodige schade heeft berokkend. Het personeelsorgaan vermeldt ook een nieuwjaarsrede van ir. J. van Zwet, directeur van Werkspoor Utrecht, waarin deze een overzicht gaf van het Utrechtse bedrijf. De wa- gonfabriek ontving in 1960 verscheide ne opdrachten voor de Nederlandsche Spoorwegen. De plannen van de N.S. zijn zodanig, dat voor de eerste twee a drie jaren voor Werkspoor een goede bezetting is te verwachten. Hongarije gaf een opdracht voor 380 open goe derenwagons. Voorts werden aan Hoog ovens verscheidene wagens en aan In- 's-GRAVENHAGE, 30 jan. Blijkens mededeling van het C.B.S. is het prijs indexcijfer van levensonderhoud in 1960 gestegen van 123 tot 127 (op basis 1951 100). Een scherpe stijging onderging het subindexcijfer voor huur, water en on derhoud woning; dat steeg van 131 tot 138. In de voedingssector liep het cijfer voor brood, gebak en grutterswaren op met 3 punten tot 123 en het cijfer voor aardappelen, groenten en fruit met 1 punt tot 124. De subindex suiker, koloniale waren en dranken bleef on veranderd op 114. Vlees, vleeswaren en vis zijn goedkoper geworden, evenals oliën en vetten. Zuivelproducten (ex clusief boter) gaven echter een belang rijke prijsstijging te zien. Hoger is voorts het cijfer voor ver keer en ontwikkeling-ontspanning. Duurder werden ook de vrijwillige ver zekeringen en maatschappelijke ver plichtingen. TERNEUZEN, jan. De voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, heeft in zijn jaarrede ge wezen op de resultaten die in het af gelopen jaar werden bereikt en voor wat de toekomst betreft, gepleit voor een nauwe samenwerking met de bei de Belgische Vlaanderens. De voorzitter noemde het bezoek van een gezelschap internationale journa listen en van leden der eerste kamer aan Zeeuwsch-Vlaanderen van grote waarde voor het bekendmaken van dit gewest in het buitenland en in overig Nederland. Ook het feit, dat de indus trieadviseur voor Zeeland, ir. Den Hol lander, op zuiver geografische en fei telijke gronden de kansen van deze pro vincie aantoonde, noemde de voorzit ter verheugend. Als industrievestigingen noemde de heer Horstmann de aankondigingen van een vestiging van een dependance van de meterfabriek Holland uit Dort- drecht te Terneuzen, van een schoenen fabriek te Sluis, de vestiging van een scheepssloperij te Terneuzen en de ves tiging of uitbreiding van een confec tiefabriek te Stoppeldijk. Enkele da gen geleden is bekend geworden dat te Axel nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een grote chemische fabriek. De voorzitter vroeg zich af welke de rol zal zijn die Terneuzen in de toe komst gaat spelen na de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. In dit verband stelde ir. Horstmann de vraag wat een petroleumleiding van Terneu zen naar Antwerpen zou kosten en hoe veel petroleum de Antwerpse petro leumindustrie gebruikt. Over de tariefsverlaging voor de veerdiensten over de westerschelde toonde de voorzitter wel enige tevre denheid, maar hij was het er niet mee eens dat het tarief voor het vracht vervoer niet kon worden verlaagd. Over een vaste verbinding over de Wes terschelde heeft de minister zich pes simistisch uitgelaten. Voorlopig kunnen de mogelijkheden hiertoe volgens de minister niet worden bestudeerd. „Dan moeten de provincie of wijzelf maar gaan studeren, want de tijd staat niet stil", zo merkte ir. Horstmann op. De voorzitter wees er verder op dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen gemeenten zijn, waar men de mogelijkheid om een industrie te behouden laat afstui- te- op bebouwingsvoorschriften. Het feit dat alleen Terneuzen tot kernge meente is aangewezen brengt indus trieën buiten deze gemeente er toe voor eventuele uitbreidingen te overwe gen onze provincie te verlaten, om el ders te profiteren van faciliteiten. Hier werkt het systeem van de kern aanwijzing averechts, aldus de voor zitter, die zeide dat het voor hem de vraag is, of het provinciaal bestuur in staat is om met klem van argu menten in Den Haag toch nog iets ge daan te krijgen. De atleet Kluivers heeft zaterdagmid dag in Almelo een nationale cross over een afstand van 7000 meters gewonnen. De Duitse tennisleraren (tot 25 jaar) hebben de ontmoeting met hun Neder landse collega's, die zaterdag en zondag in de Sporthal in Coevorden werd ge houden, met 80 gewonnen. terfrigo honderd koelwagens geleverd. De afdeling wegvervoer heeft een pro- diuktie van twee a drie bussen per week. De bruggenfabriek was in 1960 voldoende bezet met vele belangrijke opdrachten. De produktie voor 1961 zal o.m. bestaan uit een groot deel van de brug van Brienenoord en staalcon structies. De apparatenfabriek heeft o.a. een vijftal tanks voor de B.P.M. in opdracht. De polyesterafdeling ont wikkelde een grote activiteit bij de fa bricage van polyester zeiljachten en de gieterij was regelmatig van werk voor zien. De afdeling montage werkte aan verscheidene objecten in binnen- en bui tenland. Zo werd in Modderfontein in Zuid-Afrika een 340 tons ureumfabriek gebouwd, die door Werkspoor Amster dam werd geleverd. In Iran is men, tezamen met Stork, bezig met de bouw van een grote sukerfabriek, die in de loop van 1961 afgeleverd wordt. Ver der zijn er o.a. activiteiten in Austra lië en Argentinië. NEW YORK, 2». jan. De Verenig de Staten zullen dit jaar goederen ter waarde van 19,5 miljard dollar uitvoe ren en goederen ter waarde van 15 miljard dollar invoeren, aldus een ra ming van de betalingsbalansgroep van de Amerikaanse nationale buitenlandse handelsraad. In het tiende jaarverslag inzake de verwachtingen voor de Amerikaanse wereldhandel wordt gezegd, dat de groep een uitvoeroverschot van 4,5 mil jard dollar verwacht, hetgeen ongeveer hetzelfde is als in 1960. De groep voor spelt echter in 1961 een tekort van 1,9 miljard dollar op de Amerikaanse beta lingsbalans, hetgeen voor het vierde achtereenvolgende jaar een tekort zou betekenen op de totale internationale transacties van de Verenigde Staten. Het tekort op de betalingsbalans voor 1960 wordt op 3,2 miljard dollar ge raamd, vastgesteld op basis van de stijging van het goud en de lang- en kortlopende dollaractiva in het bezit van buitenlanders. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 28 jan. Het ge nootschap „Pro Excolendo Jure Patrio' (Ter beoefening van het vaderlands recht) heeft vanmiddag in de aula van de Rijksuniversiteit in een buitengewo ne vergadering, bijgewoond door vele autoriteiten, onder wie de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman en de commissaris der koningin in de provin cie Groningen mr. W. A. Offerhaus, het tweehonderdjarig bestaan gevierd. Dit genootschap is het oudste in het land. De geestelijke vader is de Gro ningse hoogleraar Frederik Adolf van der Marck (1719-1800). De bedoeling was het vaderlands recht te beoefenen in een tijd dat in Nederland voor een groot deel Romeins recht werd beoe fend. De voorzitter van het genootschap prof. mr. K. Wiersma heeft in zijn wel komstwoord de betekenis van het ge nootschap geschetst. Momenteel zijn er tweehonderd leden. Hij memoreerde dat in 1770 een „sil- veren bekertje" werd gemaakt als'„in signe ssocietatis", als „Genootschaps- kenmerk". Behalve het verhaal om trent „der vaad'ren grijze wetten ko men op deze zilveren pokel nog enige symbolen voor waaronder een zijderups gevat in een Latijns opschrift dat vrij ver taald luidt: „Ik dek en koester mij met de draad, die ik uit mijn eigen boezem spin". De feestbundel die ter gelegen heid van het jubileum is verschenen en die aan de autoriteiten werd uitge reikt werd door de voorzitter zo'n „draad uit eigen boezem" genoemd. De bundel bevat een aantal juridische DEN HAAG, 28 jan. In Hoek van Holland is vernomen, dat er plannen bestaan het vijftien jaar oude Engelse leger-doorgangskamp in september op te heffen. De Engelse militairen en hun familieleden zouden daarna niet meer per schip, maar geheel per vliegtuig van en naar Duitsland worden vervoerd. Men hoopt hiermee een bedrag van een miljoen pond sterling te besparen. Gedurende de vijftien jaar van zijn bestaan, heeft het kamp, bestaande uit nissenhutten, geen enkele verandering ondergaan. Het is voor de inwoners van Hoek van Holland niet meer weg te denken. Veel winkeliers zagen hun verdiensten erdoor vergroot. Momen teel vinden er ongeveer vierhonderd Nederlanders werk. Er werken ongeveer 120 Britse militairen. opstellen door leden van „pro Exco lendo". Nadat de minister van Justitie, mr. Beerman het jubilerend genootschap had gecomplimenteerd, hield jhr. mr. W. W. Feith, oud-president van de Gro ningse rechtbank ,een feestrede, waar in hij de rijke historie van het genoot schap uitvoerig in het licht stelde en vele beroemde leden de revue liet pas seren. Na afloop van de vergadering werd in de senaatszaal van de univer siteit gerecipieerd. LONDEN, 27 jan. (Rtr) De Daüy Mirrorgroep heeft bekendgemaakt, dat zij een bod heeft gedaan op Odham Press Limited, welke maatschappij te voren fusieplannen met Thomson News papers openbaar had gemaakt. De Daily-Mirrorgroep heeft 9 nieuwe gewone aandelen van 5 shilling in de Daily Mirror aangeboden voor elke twee gewone aandelen van 10 shilling van Odhams Press. Het aanbod werd gedaan op alle 11.771.944 uitstaande aandelen van 10 shilling van Odham Press. In de mededeling van het bestuur van de Daily Mirror wordt verzekerd, dat aandeelhouders, die op het aanbod ingaan, hun dividendinkomen met 35 procent zullen zien toenemen. Verder zegt het bestuur ervan overtuigd te zijn, dat er voor beide groepen belang rijke voordelen uit een fusie tussen Dai ly Mirror en Odham Press zullen ont staan, welke verre de mogelijke voor delen van de voorgenomen fusie met Thomson Newspapers zullen overtref fen. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 30 jan. De uitsla gen van de zaalhandbalwedstrijden, ge speeld voor de competitie van het dis trict West A, zijn: DAMES eerste klas: AVA—Spirit 6—3. Tweede klas: LarenAtleta 3 11, HHC De Blinkert 26. HEREN eerste klas: UD—Sport Ver eent 10—11, WVGVNiloc 12—18. De Engelsman Stirling Moss heeft zon dag in Sydney een stratenrace over 101 mijl gewonnen met een gemiddelde snel- reid van 79,6 mijl per uur. De Oostenrijkse Traudl Hecher heeft de afdaling van de 38e grote prijs van Saint Gervais (Frankrijk) gewonnen. (Van onze correspondent) HALSTEREN, 28 jan. Nauwelijkl 4'/2 maand nadat aan het grondwerk was begonnen, is in de gemeente Hal' steren, onder de rook van Bergen op Zoom, een der modernste ijzer gieterijen van de Benelux officieel in gebruik genomen. Het betreft hier de ijzergieterij van P. A. M. van Mechelen, een onderne ming, diereeds 92 jaar bestaat. Van huisuit een hoefsmederij en rijwielfa- briek, is het bedrijf in de loop van de jaren geëvolueerd tot een machinefa briek, machinale smederij en ijzergiete rij. De oorspronkelijke plaats van ves tiging was Bergen op Zoom, maar reeds in 1948 is de smederij naar Halsteren veplaatst Burgemeester mr. A. J. M. Eikhui zen, die de officiële opening verrichtte, sprak bij deze gelegenheid zijn vreugde uit over het feit, dat de overplaatsing de werkgelegenheid in de streek niet heeft aangetast. De nieuwe fabriek is vervaardigd uit een pre-fabricated Schotse vliegtuighan gar, waaraan overigens nog 63 ton con- structiedelen weden toegevoegd. Het enorme complex, waarin 464 m2 polyes terplaten voor de lichtdoorlaat zorgen, is in de landelijke omgeving door de fraaie vorm geen ontsiering en bij de inrichting van het bedrijf is letterlijk aan alles gedacht om het zware en vuile werk te veraangenamen. Het fa bricageproces is volkomen gemechani seerd en verbeteringen zijn vooral ge zocht in de vermindering van het trans port en een sterke centralisatie. Een van de drie directeuren van het bedrijf deelde mee, dat deze inrichting een produktieverhoging van 80 pet. heeft bewerkt en daarbij tevens alle bezwa ren van het werken in een gieterij heeft weggenomen. P. A. M. van Mechelen is o.a. de grootste Nederlandse fabriek van scheepsuitrustingen. Een ongewoon druk ke receptie heeft deze inbedrijfstelling die op zeer zinvolle wijze met een H. Mis voor het katholieke deel van het pesoneel was begonne, besloten. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 30 januari De Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Mant" £?e£t hi.i de scheepswerf h! T?cesisen en Zonen in I<r;r"PHe aan de IJssel opdracht eeeeven tot de bouw van een nieuw schij) van de zoge naamde S-serie. Het betreit nier een scheepstype van ongeveer 7100 ton draagvermogen, uit te rusten met een Stork-dieselmotor van 4900 apk, waar door het schip een snelheid va» 16 mijl kan halen. Het is het elf® schip van deze serie, dat voornamelijk dienst doet op de westkust van Zui&' Amerika. Het ligt in de bedoeling dij nieuwe schip in het voorjaar van 196' op te leveren. DEN HAAG, 20 jan. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. van Lit tjj Den Haag, hoofdwerktuigkundige de n.v. stoomvaart maatschappij „He* derland". DEN HAAG, 28 jan. Bij k.b. is luiteHHflt' generaal bd Th. E. E. H. Ma- thon van het wapen der cavalerie bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De onderscheidingstekenen zijn hem uitgereikt door de minister van Defensie. DELFT, 28 jan. Kand. nat. ing.: D. W. de Bruijne, Den Haag; F. Cappendijk, Breda; E. R. Dolfin, Delfzijn; F. A. A. Dupont, Amsterdam; J. W. Fréderiks- Amersfoort; G. den Hoedt, Rotterdam; H. W. Klesser, Amsterdam; F. Koop- mans, Bussum; L, H. Luthjens, Schaes- bergh; J. A. van Nielen, Stiphout, N.B.; G. Overdijkink, Bilthoven; C. C. A Pols, Rotterdam; A. Rijken, Den Haag; W. Strijkend, Delft; J. T. A Trouw borst, Delft; H. R. A. Wessels, Den Bosch; H. G. Weijland, Arnhem; T. ten Wolde, Delft. Kand. ex. vliegtuigbouw- kundig ingeneieur: E. Torenbeek, We* zep Gld. Ingenieursex. scheikundig in genieur: J. A. Bos, Aphen a. d. Rijn; P. Broek, Zwolle; mej. E. R. Colen- brander, Doetinchem; L. L. v. Dieren- donck, Delft; R. Donia, Delft; H. Dries, Wateringen; J. v. d. Graaf, R!d* derkerk- W. Hazeu, Delfgauw bij Delft; A. N. Huisman, Wezep; C. J. Joseph, Laren N.H.; A. A. de Keijzer, Oost- kapelle; A. C. J. Kroesen, Delft; G.S. Krijtenburg, Harlingen; J. Medema, Den Haag; J. M. Nijpjes, Rotterdam; J. Oepkes. Haarlem; W. C. J. Quik, Haarlem W. Saeijs, Utrecht; E. A. F, de Schrijver, Hontenisse, Z.; B. C. H. ,J. Smit, Renkum; F. H. Speijers, Delft; Thung Kim Ek, Den Haag; D. H. D- v Tongeren, Haarlem; S. Voyk, Den Haag; mej. A. G. v. Zuilichem, Delft; J. D. v. d. Zwan, Voorschoten. Ingenieursex. voor natuurkundig in genieur: J. H. Aalberts, Twello; R« Bakker, Rotterdam; G. F. Buisman, Voorburg; J. Haisma, Delft; P. Lands man, Delft; K. Posthuma, Den Haag! j. Slobben, Delft. LEIDEN, 28 jan. - Gesl. kand. ex, psy chologie H. P. G. M. Caminada, RijS' wijk; Kand. ex. Franse taal- en letter kunde R. Vrieze-Buenting, Leiden en H. Schoonhoven, Den Haag. Kand. e* geschiedenis T. Hennus, Leiden. Doet- ex. geneeskunde 2 A. A. W. OpbroeK- Den Haag; J. Seelen, Voorburg! H. W. Dicke, De Bilt; J. C. H. Frie* derich, Wageningen; P. de Groot, De» Haag en J. H. Wolterbeek, Den Haag- Semi-artsex. H. Alberts, Den Haag; W- V. D. Leeden, Voorschoten en dr. Iy J. A. Noorduyn, Leiden; Artsex. J- j!° A. Koumans-Dekhuijzen, Leiden; T»' M. E. Govaert, Stein. Frankrijk In St.-Nazaire is zater; dag de Franse supertankboot „Sitala van 74.000 ton te water gelaten. "V schip is gebouwd voor de Shell Mar'11* me. (Rtr.) LAAT VALLEN DAT PISTOOL, WAT 16 DAT NOU WEER...? BUKSEN! DAAR STRUIKEL DON AL'. EN DIE HENl ONDER SCNOT COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2