ROEANDA is voortaan een republiek Voorlopig beheer van België en V.N. blijft erkend m Kwestie Zuid-Tirol Oostenrijks-Italiaans overleg vastgelopen MONARK door DED pas in verlenging verslagen Het dier van mr. Roos jen Auto voor scheidende burgemeester Koning Mwani Kigeri V onttroond Uit de pers Why Not zegeviert in „Jaminprijs Johannesen voor de zesde maal Noors kampioen Louwers speelt sterk driebanden De mammoet vindt ambtelijke erkenning Gouweleeuw volgt Geesink op KNMV verlaagt de retributie voor 1961 SALOMON BUIZEN Vergoedt de onkosten van de atleten Geiler en Korchnoi delen het punt Peter Post eerste in Zurich Schreuder verovert studenten-skititel Courses Hilversum Hengelo's burgerij neemt afscheid van burgemeester VOETBAL IN HET BUITENLAND België Twee eerste prijzen voor Angela Mortimer BASKETBALLCOMPETITIE NKGB hield buiten gewone vergadering Maris wint indoortennis- wedstrijden in Delft Judokampioenschappen Pesman blijft baas in eigen huis Amsterdam derde in steden-skiwedstrijd MAANDAG 30 JANUARI 1961 PAGINA 6 speciaal in teak Zaalhandballers verliezen van Duitse club: 2126 Quod licet Duitse atletiekbond zegt: Russische schaaktitel Real Madrid ongenaakbaar in Spaanse competitie Geschenken voor mr. Lambooy Laver en Emerson in finale Australische tennistitels Duitsland Frankrijk Schaakcompetitie Duitse tennistitels Nauwere samenwerking bepleit met K.N.G.V. Langebaanwedstrijden OESOEMBOERA, 30 jan. (Rtr, Belga, KNP) Het Belgische mandaatgebied Roeanda heeft zichzelf tot republiek verklaard. Joseph Gitera, voorzitter van de voorlopige Nationale Vergadering, heeft gisteren op een openbare bijeen komst meegedeeld, dat er een einde Is gekomen aan de regering van de monarch Mwami Kigeri en dat Roean da voortaan een republiek is. De door de Parmehoetoe-partij voorgedragen MbonyoeJnoetwa is tot president geko zen. Roeanda is het noordelijke deel van het Belgische mandaatgebied Roeanda- Oeroendi. In november vorig jaar is door de Belgische resident-generaal een voorlopige regering benoemd. Er zullen spoedig parlementsverkiezingen worden gehouden. De Parmehoetoe is een van de twee voornaamste politieke groeperingen on der de Hoeotoe-stam, die tegen de erfe lijke monarchie is en de meeste stem- Advertentie) Alle soorten hardhout ruw of In bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ v/h. W. M.V.GURP STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM^ TEL. 70767 DEN HAAG, 30 jan. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging heeft in een zater dag gehouden vergadering besloten de retributiedat zijn de gelden die de organisatoren van wedstrijden moeten afdragen aan de K.N.M.V. voor 1961 te verlagen. Voor internationale ont moetingen is de retributie vastgesteld op acht procent; voor de nationale wed strijden op zes procent. DOETINCHEM, 30 jan. Zaterdag heeft het Nederlandse heren zaalhand balteam voor circa 900 toeschouwers met 2126 verloren van de Duitse club Grün Weiss uit Dankersen. De rust stand was 69 in het voordeel van de Duitsers. De meeste doelpunten voor Grün Weiss werden gemaakt door Lub- cing en Spannuth die respectievelijk 9 en 6 maal scoorden. Voor Nederland waren Van der Heijden (7 x), Kuipers (4 x) en Ridderbos (4 x) de topscorers. (Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 (2 lijnen Opneming in deze rubriek ie niet noodzakelijk een bewije van in- Wij lezen in De Katholieke Werkge ver: Sinds professor Kuin ons heeft voorgerekend dat het thuisblijven van onze vrouwen debet is aan de achter stand in welvaart die Nederland in ver gelijking met zijn buren heeft, gaan ook in onze R.K., vooral intellectuele kringen, steeds meer frisse onbevan gen vrouwenstemmen op, die de be roepsarbeid van de gehuwde vrouw als een algemeen aanvaard goed behande len waarvoor zo snel mogelijk alle be lemmeringen uit de weg dienen te wor den geruimd. Spraken deze geëmanci peerde schrijfsters slechts voor zich zelf, het bleve ons koud. Doch nadat zij, terecht maar wel wat luid, de ont- glooiende waarde van wat meer b.b. .h. voor haar I.Q.-genoten hebben be zongen, concluderen zij tot allerlei wen selijkheden, waarbij zij zich tot tolk van geheel gehuwd vrouwelijk Nederland maken. Tegen deze emotionele benaderings wijze kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Het risico voor een stuurse zwartkijker uit de ouderwetse hoek te worden gehouden mag ons niet beletten dit te zeggen. Voor een aantal vrouwen Is het bui tenshuis werken vermoedelijk een na strevenswaardig goed. Voor een iets groter aantal anderen kan het waar schijnlijk geen kwaad. Maar dit mag het feit niet verbloemen dat het bui tenshuis werken van gehuwde vrouwen maatschappelijke implicaties heeft, waar verreweg de meeste vrouwen geen notie van hebben. Typerend is dat deskundigen, waar onder gehuwde vrouwen, deze ontplooi ingshymne niet meezingen. De voor zichtige manier waarop zij zich uitdruk ken getuigt ervan, dat zij zich bewust zijn van de vérstrekkende maatschap pelijke consequenties. Verschillende van die consequenties zijn zeker niet onaanvaardbaar, maar enkele, waaronder de vervulling van de gezinstaak zowel tegenover de kinde ren als tegenover de echtgenoot, die nen grondig te worden gewogen alvo rens tot herziening van het beleid mag worden besloten. Niet alleen sociolo gisch maar ook economisch heeft het Erobleem zijn moeilijke kanten. Zeer du- ieus is het of de gehuwde vrouw met haar specifieke status de arbeidskracht is waarnaar de behoefte uitgaat. Geens zins staat vast dat de bijzondere voor zieningen die door haar intrede in de bedrijven nodig worden, opwegen tegen haar door veel verzuim onderbroken bij drage tot de produktie van goederen en diensten. In België zijn vele tienduizen den gehuwde vrouwen „werkloos"; eni ge maanden geleden werd door de Fran se minister van Arbeid „de vrouwen uit de fabrieken" gesteld als de eerstvol gende stap op de weg naar sociale voor uitgang. Moet hier dan alles 50 jaar later ge beuren? men kreeg bij de verkiezingen van vo rig jaar. Mbonyoemoetwa deelde op de bijeen komst, waarop de meeste van de ruim 3.000 burgemeesters en gemeenteraads leden van Roeanda aanwezig waren, de leidende beginselen van de „nieuwe staat Roeanda" mee. Deze zijn onder meer, dat Roeanda „het voorlopige be heer van de V.N. en België" erkent en dat Roeanda een democratische en soe vereine republiek is met een president, regering, Wetgevende Vergadering en Oppergerechtshof. „Besluiten aangaan de onafhankelijkheid" zullen aan de Wetgevende Vergadering en het Opper gerechtshof worden voorgelegd. Gitera zei dat aan het bestuur van mwami (koning) Kigeri de vijfde thans een einde is gekomen. Men gelooft dat de jonge koning, die in Brussel als Loemoembagezind wordt beschouwd, in Leopoldstad is. De H. Congregatie de Propaganda Fide heeft door de erkenning van de bisschoppenconferentie van Roeanda- Oeroendi de juridische banden verbro ken, welke tot dusver dit gebied kerk rechtelijk verbond met Congo. De bis schoppenconferentie van Roeanda-Oe- roendi omvat de vijf bisdommen Nyun- do, Kabgayi, Kitega, Ngozi en Oesoem- boera. De bisdommen Nyundo en Oe- soemboera worden bestuurd door in heemse bisschoppen. Roeanda-Oeroendi telt bijna twee miljoen katholieken. us In één der enorme hallen van de Kon. Machinefabriek Stork in Hengelo (0.) kreeg de vertrekkende burgemeester mr. R. J. J. Lambooy, via een enorme hijskraan, door de burgerij een automobiel aangeboden. Met deze wagen kan hij de komende week naar 's-Hertogenbosch vertrekken om daar zijn nieuwe functie te aanvaarden. MILAAN, 30 jan. (Reuter, AFP) Het Italiaans-Oostenrijkse overleg over de Duitssprekende minderheid in de Italiaanse provincie Alto Atlige (Zuid Tirol) is op niets uitgelopen. Blijkens een communiqué dat zaterdag in Mi laan werd uitgegeven, zijn de twee par tijen tot de slotsom gekomen, dat hun standpunten onverenigbaar zijn. De Italiaanse minister van buitenland se zaken, Segni, en zijn Oostenrijkse ambtgenoot Kreisky waren vrijdag in FRANKFORT, 30 jan. „Het is ge wenst om aan Duitse atleten, die hun land op grote wedstrijden vertegen woordigen, alle onkosten te vergoeden en er wanneer de financiële belas ting te groot wordt tenminste voor te zorgen, met de werkgever een over eenkomst te treffen, dat de betreffende atleten geen schade ondervinden". Dat zei zaterdag de voorzitter van de Duitse atletiekbond, dr. Max Danz, tijdens een algemene vergadering in Frankfort. Het is de bedoeling van de Duitse atletiek bond om op de eerstkomende vergade ring van de internationale atletiekfede- ratie (I.A.A.F.) voor te stellen om de amateurbepalingen te vernieuwen. Men stelt in de eerste plaats dat een sportsman een amateur is, wanneer hij aan wedstrijden deelneemt, zonder daar uit enig materieel voordeel te behalen. Wanneer een atleet deelneemt aan wed strijden dan kan hij een onkostenver goeding indienen, maar hij moet daarbij de rekeningen van de gemaakte kosten overleggen. Tevens zullen als bijzondere prijzen behoudens sportkleding en schoeisel geen gebruiksvoorwerpen meer worden gegeven. Ook de voorzit ter van de Duitse sportbond, Willi Daume, onderstreepte de noodzaak van een vernieuwing van de amateurregle menten. MOSKOU, 30 januari. In de twaalf de ronde van het toernooi om het Rus sische schaakkampioenschap kwamen de beide koplopers niet verder dan remise. Petrosjan deelde de punten met Aver- bach en Geiler behaalde tegen Korchnoi eveneens slechts de halve winst. Hun toppositie bleef echter onaangetast. De stand is: 1 en 2 Petrosjan en Geiler bei den 8Vz punt uit 12 partijen; 3/4 Stein en Polugajevsk beiden 7y, punt; 5/6 Smys- lov en Spassky beiden 7 pnt en 1 afge broken partij. ZURICH, 30 jan. Onze landgenoot Peter Post toonde zich, met de Luxem burger Gillen als partner, de snelste in een Americaine over 50 kilometer, die zaterdagavond alhier werd verreden na afloop van het door de Zwitser Pfen- ninger gewonnen omnium. De uitslag was: 1. Gillen/Post (Luxemburg/Neder land) 50 km in 58 min. 15,2 sec. (gemid delde snelheid 51.499 km/uur); 2. Van Steenbergen/Severeyns (België). GENT Tijdens internationale baan- wedstrijden is het Nederlands-Luxem burgse koppel Peter Post-Lucien Gillen derde geworden in een 100 minuten ploegenwedstrijd. Eerste werden de Bel gen Van Steenbergen en Severeyns, die 78,807 km aflegden. De tweede plaats was voor het Zwitserse duo Bucher— Pfenninger. TAUPLITZ, 30 jan. De afgelopen dagen zijn alhier de Nederlandse stu denten ski-kampioenschappen gehou den. De wedstrijden bevatten zowel een individueel als een stedenklassement Beide klassementen werden opgemaakt aan de hand van twee reuzeslaloms en een speciale slalom. De eerste plaats in het stedenklassement was voor Leiden, Groningen werd tweede, terwijl Delfl en Wageningen ex aequo als derde wer den geklasseerd. De individuele uitslag was: 1. O. Schreuder (Leiden), 2. F. van der Schaar (Amsterdam), 3. F. Deiters (Amsterdam). f) Milaan met hun besprekingen begonnen. Volgens het communiqué gaf Kreisky als zijn mening te kennen, dat het ge schil alleen uit de weg kan worden ge ruimd, als het betrokken gebied dat Oostenrijk Zuid-Tirol noemt autono mie krijgt. Segni verklaarde echter dat men niet tot een akkoord zou kunnen komen, als hiervoor een wijziging in de Italiaanse grondwet nodig is. Wel is, naar hij zei, Italië bereid „passende voorzieningen" voor de Duitssprekende bevolkingsgroep te treffen binnen de huidige constitutie, mits Oostenrijk de kwestie dan voorgoed zou laten rusten. Dit voorstel achtte de Oostenrijkse de legatie evenwel onaanvaardbaar. Volgens het communiqué hebben de ministers besloten, de zaak terug te verwijzen naar hun regeringen. Langs diplomatieke weg moet dan worden uit gemaakt, hoe op een andere wijze uit voering kan worden gegeven aan de re solutie, die de Algemene Vergadering over de kwestie heeft aanvaard. De Assemblée beval indertijd aan, de kwestie te regelen hetzij door bemid deling van het internationale gerechtshof in Den Haag, dan wel door „elk nader vreedzaam middel", zoals arbitrage, bemiddeling of rechtstreekse besprekin gen tussen de twee partijen. Kreisky verklaarde gisteravond bij aankomst uit Milaan op het vliegveld München-Reim, dat de onderhandelingen niet mislukt zijn. Men kan nooit zeg gen dat onderhandelingen mislukt zijn wanneer de vertegenwoordigers van twee staten by de eerste besprekingen het nog niet eens zijn geworden, aldus de minister. Naar zijn mening vormen de onderhandelingen slechts een begin en de eerste etappe van de uitvoering van de resolutie der V.N. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 30 jan. Het program ma stond ditmaal in het teken van de „Prix-d'Amérique". Uit de ietwat min dere belangstelling bleek wel, dat vele prominente liefhebbers van de paarde- sport blijkbaar de voorkeur hadden ge geven aan de bijwoning van het Parijse evenement. Gezien de bodemgesteldheid van de Goorse baan konden er geen bijzonder goede tijden worden gemaakt. Wegens het plotseling overlijden van hun collega W. de Graaf reden in de Jaminprijs de amateurs met een rouw band om de arm. Het is de mooiste koers van de middag geworden. Neus aan neus gingen Why Not en X signal op de eind streep af, doch de laatste sprong door het stek, waardoor Why Not winnaar werd. Op afstand volgden Yvonne Hoi- landia en Xenocraat. DE UITSLAGEN Mighty-Song-prijs 2040 m. 12 deelne mers: 1. Ijlbode B (Dooyeweerd) 1.38.6, 6.30, 2.40. 2. Young Momenal 2.10. 3. IJzolde 2.60. C 5.80. Koppel: 6.50. 1.33.7, 3.90, 1.60. 2. X Nelly 2.40. 3. William mers: 1. Westland's Glorie (Dooyeweerd) Caucannièreprijs 24.00 m. 8 deelne- Erebus 1.60. C. 12.40. Koppel: 10.20. Permitprijs: 2000 m. 10 deelnemers: 1. Weerlicht B (Maring) 1.31.6. 2.60, 1.30. 2. William Axkit 1.40. 3. Vink S. 2.60. C 3.50. Koppel 3.80. Feu Follet X-prijs 2400 m. 8 deelnemers 1. Vrijbuiter (W. C. Strooper) 1.31.8, 3.80. 2.-. 2. Vrolijke Frans 2.30. 3. Vita Donum 1.20. C. 11.30. Koppel 5.70. Gelinotteprijs 2400 m. 8 deelnemers. 1. Velduil S (J. Oosting) 1.30.2, 6.30, 1.80. 2. Xuthus Hollandia 1.40. 3. Vico B.S. 2.30. C 4.40. Koppel 8.30. Jaminprijs (amateurs) 2000 m. 8 deel- neemrs. 1. Why Not (L. Zwaanswijk) 1.32.7, 3.50, 1.40. 2. Yvonne Hollandia 1.50. 3. Xenocraat 1.50 C. 4.50, Koppel 4.30. Hairos II-prijs: 2000 m. 10 deelnemers: 1. Ynno Con Dios (Dooyeweerd) 1.33. 2.40, 1.90. 2. Wilna Ulustre 1.70, 3. X Gou den Rijder 1.70. C 5.60. Koppel 5.- Toto-omzet 124.355,50. MADRID, 30 jan. De afstand tussen Real Madrid en Barcelona in de Spaan se competitie is zondag weer groter ge worden en bedraagt nu niet minder dan 12 punten. Real Madrid won namelijk te Barcelona met 2-1 van Espagnol. ter wijl Barcelona te Santander door de plaatselijke club met 1-0 werd versla^, gen. Atletico Madrid handhaafde zich op de tweede plaats door een overwin ning op eigen veld op Oviedo (2-0) De stand aan de kop is thans na 19 wed strijden: 1. Real Madrid, 34 pnt., 2. At letico Madrid, 27 pnt., 3. Barcelona, 22 pnt., 4. Atletico Bilbao en Saragoassa, beide 21 punten. (Van onze correspondent) HENGELO, 30 jan. Burgemeester mr. R. J. J- Lambooy heeft als waar dering voor het belangrijke werk, dat hij gedurende negen jaar voor de be volking van Hengelo verrichtte, een auto ontvangen. Dit geschenk werd het echtpaar Lam booy zaterdagavond aangeboden na een défilé, waaraan afgevaardigden van sportverenigingen organisaties en instel lingen deelnamen. De auto werd met een hijskraan, toen de lichten in de expeditiehal, waar men bijeen was, waren gedoofd voor het podium waarop de familie Lambooy zat, neergezet. Een dame kwam uit de ivoorkleurige Ford en bood mevr. Lambooy een boeket orchideeën aan. Mr. Lambooy en zijn gezin waren kennelijk verrast door het kostbare ge schenk. Ir. A. M. Avéres had vooraf een korte toespraak gehouden namens de bevolking van Hengelo Het koninklijk Hengelo's Mannenkoor, waarvan burgemeester Lambooy ere voorzitter is, zong tot afscheid enkele liederen en de Hengeler Spoilers en Daansers, dansten op de muziek „Dat gaat naar den Bosch toe" een folklo ristische dan* Mr. Lambooy is lande lijk voorzitter van de Federatie van foiklorischtische groepen. Ruim 3.000 personen hebben zaterdag middag het echtpaar Lambooy, tijdens de afscheidsreceptie in het Concertge bouw, de hand gedrukt. De raad van Tengelo had eerder in een speciale raadsvergadering mr. La- booy een Perzisch tapijt aangeboden. In een bijeenkomst van het gemeente- personeel zijn hem een groot aantal kostbare boekwerken geoffreerd. Mevr. Lambooy ontving talrijke bloemstukken. MELBOURNE, 30 jan. In de inter nationale Australische tenniskampioen schappen te Melbourne zijn de halve finales gespeeld in de beide enkel spelen. Bij de heren plaatsten zich in de eindstrijd Rod Laver, die de dag te voren met Bob Mark het heren-dubbel spel had gewonnen, en Roy Emerson door overwinningen op respectievelijk Barry Phillips-Moore (6-2, 6-2, 6-4) en Fred Stolle (8-6, 6-2, 7-5). De finale van het dames-enkelspel zal worden betwist door de Australische dames Jan Lehane en Margaret Smith. Noord: AltonaHolstein Kiel 12, HannoverHildesheim 02, Oldenburg Bergedorf 4—1. West: SodingenBochum 12, Rot- weiss OberhausenPreussen Münster 11. Borussia DortmundWestfalia Her- ne 20. Zuidwest: Phoenix LudwigshafenSc Ludwigshafen 1—1, Saar Saarbrücken— Borussia Neunkirchen 1—3, Tura Lud wigshafenNiederlahnstein 31, Ein- tracht Kreuznach—Eintracht Trier 2—0. Zuid: SchweinfurtKickers Offenbach 10, Jahn RegensburgUlm 16, Bay- ern Hof—Stuttgart 1—4, Fuerth—Nürn- berg 1—3, Reutiingen—Karlsruher 2—1, Bayern MünchenMünchen 62. Berlijn: Tennis Borussia—Spandauer 12, WackerHertha Zehlendorf 23, Kickers—Hertha BSC 1—1. Ere-divisie: WaterscheiAnderlecht 2 4, BeerschotCharleroi 31, Een dracht AalstVerviers 1—0, Daring— Lierse 2—2, Fe BruggeAntwerp 11, Union St. GillisFc. Luik 09, St. Trui denGantoise 32, Standard LuikPa- tro Eisden 40. Na 17 wedstrijden heeft Fc. Luik de leiding met 23 punten. Daring en Ander lecht delen de tweede plaats met 22 pun ten. Patro Eisdén sluit de rij met 6 pun ten. Eerste divisie: SedanRennes 21, NancyValenciennes 40, LensStade Francais 22, AngersLimoges 40, Rc. Paris—Rouen 01, Le HavreGrenoble 1—1, St. EtienneTroves 71. Monaco Lyon 31, ToulouseReims 31, Nimes —Nice 41. Na 25 wedstrijden bezet Monaco de eerste plaats met 38 punten. Rc. Paris staat met 36 punten tweede. Troyes is laatste met 11 punten. AMSTERDAM. 30 jan. De uitslagen van de tijdens dit weekeinde gespeelde schaakwedstrijden voor de competitie van de K.N S.B luiden: Hoofdklasse: EindhovenPhilidor 5 5 Eerste klasse: Bussum—Hilversum 3— 6 (voorl.); StauntonS.M.B. 4%5A; De DomAmersfoort 3 lA6'A- Tweede klasse: D.D. 2Moerwijk 7A—2A; Philidor—L.S.G. 2 5M—4!/a. SANDEFJORD, 29 jan. Knut Johan nesen heeft voor de zesde keer - en voor de vijfde maai in successie (Roald Aas onderbrak in 1956 de reeks) - het kampioenschap van Noorwegen hard rijden op de schaats gewonnen, overi gens zonder tot imponerende prestaties te komen. De omstandigheden - het dooi de zaterdag drie graden en de tweede dag was het eerder slechter dan beter - waren daarvan de oorzaak. Zijn totaal van 202.600 punten was op een na het slechtste, waarmee in de laatste tien jaar de titel werd behaald. Het wordt slechts overtroffen door het totaal, waarmee Johannesen in 1955 kampioen werd, namelijk 207.442, en steekt wel zeer schriel af by het totaal van het vorig jaar: 191.220. De rol van Johannesen in het kampi oenschap was ditmaal ook meer beschei den dan het vorig jaar. Zegevierde hij toen op drie van de vier afstanden, thans bezette hij alleen op de 5000 meter de eerste plaats, werd hij zowel op de 1500 als de 10.000 meter tweede en ze vende op de 500 meter. Aaness, winnaar van de 1500 meter en tweede op de 500 en 5000 meter, eindigde als tweede, ter wijl de winnaar van de 10.000 meter, Fred Maier, zich als derde klasseerde. STERSUND. Door op de tweede dag van de wedstrijden om het Zweedse schaatskampioenschap in Stersund zowel de 1500 als de 10.000 meter te winnen is Ivar Nilsson zondag Zweeds kampioen hardrijden geworden. De nieuwe Zweed se ontdekking Goran Slott, die zowel op de 5 als op de 10 km tweede werd, be- bezette achter Bo Karenus de derde plaats in het eindklassement. KEULEN,'30 jan. Tydens de Duitse tenniskampioenschappen op overdekte banen hebben de Britse speelsters Ann Haydon en Angela Mortimer de titel in het dames-dubbelspel veroverd. In de finale versloegen zü Christiane Mercelis (België) en Renate Ostermann (Duits land) met 6-1, 6-4. In de finale heren-enkelspel versloeg de Engelsman Bobby Wilson met 2-b, 3-6, 7-5, 6-4, 8-6 de Zweed Ulf Schmidt. Bij de dames ging de titel naar Angela Mortimer (G.-B.), die met 6-2 4-6, 6-4 won van haar landgenote Ann Haydon. In het gemengd dubbelspel ging de titel naar Edda Buding en Wilhelmus Bun- gert (Duitsland), die Angela Mortimer/ Lazi Legenstein (G.-B./Oost.) met 6-4, 12-10 versloegen. (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 30 jan. - Leider Wolves en de grootste rivaal van de koplopers, Blue-Stars, kwamen dit weekeinde bei den niet in actie in de basketballcompe titie. Aan de top dus geen wijziging. Slechts één van de vier hoofdklasse-duels kreeg een nogal verrassende uitslag. Monark, dat de vorige week Wolves voor de eerste maal in deze competitie liet struikelen, kon zaterdag tegen DED niet tot winst komen. Zoals zo langzamerhand gebruikelijk, had DED voor dit succes weer meer dan de normale speeltijd nodig. Voor de zesde maal moest een duel van DED worden verlengd. Bij het eindsignaal hadden de DED-ers een voor sprong van 6062. Argus maakt het Landlust nogal moeilijk. Bij de rust waren de Hage naars zelfs nog aan de winnende hand. 2930. Ze verloren tenslotte, vooral dank zij de schotvaardigheid van Kok en Sterker met 6258. Flamingo's was DEN HAAG, 31 jan. De Brabander Gerard Louwers heeft zondag in het Haagse „Odeon" zyn titel Nederlands kampioen hoofdklasse driebanden gepro longeerd. Zonder ook maar een partij te verliezen greep hij de titel en de pro motie naar de ereklasse. Ook Moret, die op de tweede plaats eindigde, promoveer de. De jonge student in de elektrotech niek zorgde er zaterdagavond voor dat de strijd om de titel open bleef door Van Essen in 88 beurten kansloos te slaan. De eindstand luidt: 1. Louwers 13 350 535 8 0.656 2. Moret 12 348 518 7 0.671 3- Van Essen 9 322 576 7 0.559 4. Baay 7 326 570 6 0.571 5. Soeterboek 6 308 606 8 0.508 6 Metz 4 321 552 5 0.581 7. Van der Linden 3 306 556 6 0.550 8. Van Gils 2 254 523 5 0.483 Toernooi gemiddelde: 0-571. Louwers en Moret promoveren naar de ereklasse. Voor Soeterboek en Van Gils betekent dit toernooi een halve de gradatie. (Van onze sportcorrespondent) DEN BOSCH, 30 jan. Tijdens een in Den Bosch gehouden buitengewone algemene vergadering hebben afgevaar digden van de diocesane districtsbestu- ren met algemene stemmen de concept overeenkomst tussen het K.N.G.V. en de N.K.G.B. goedgekeurd. Het bestuur verkreeg hierdoor de volmacht een nauwere samenwerking tot stand te brengen, vooral in de top, waardoor het mogelijk wordt, dat de nationale diocesane en gewestelijke ploegen tegen elkaar in officiële wed strijden kunnen uitkomen. Bondsacties zullen zoveel mogelijk gezamenlijk wor den ondernomen en op contactbespre kingen zullen gemeenschappelijke be langen en problemen worden besproken. Voorzitter M. Hoeijmakers liet evenwel uitdrukkelijk weten dat van fusieplan nen geen sprake is. Het voorstel tot vaststelling van een centrale contributieregeling ondervond nogal bezwaren. Vooral de verhoogde contributie voor de adspiranten ontlok te vele, langdurige discussies. Nadat reetor Boijmans echter op het nood zakelijke en de belangrijkheid van de verhoging had gewezen werd het voor stel met algemene stemmen aangenomen. DELFT, 30 jan. In de sporthal van de Delftse studentensportsociëteit is dit weekeinde een invitatie-tennistoernooi gehouden, dat door de deelneming van twee Belgen een internationaal tintje kreeg. Winnaar in het heren enkelspel werd Willem Maris, die in de finale met 64, 64 zegevierde over Piet van Eysden. De resultaten waren: Heren enkelspel: Van Eysden wint van Frederikse 6—3, 6—4: Maris wint van Karamoy 61, 63. Finale: Maris wint van Van Eysden 64, 64. Heren dubbelspel: Frederikse/Maris winnen van De Wamme/Libois (België) 63, 61; Karamoy/Dominicus winnen van Van Eysden/Bijker 64, 62. Finale; Frederikse/Maris winnen van Karamoy/Dominicus 61, 86. (Van onze onderwij sredacteur) DEN HAAG, 27 jan. Op 28 april 1955, toen de Tweede Kamer de zoge naamde tweede onderwijsnota behandelde, sprak de anti-revolutionaire afgevaardigde mr. Roosjen een woord uit, dat geschiedenis zou maken. In zijn oordeel over de plannen om voor het gehele voortgezet onderwijs één wettelijke regeling te treffen gewaagde de heer Roosjen van een „mam- mouthwet'Zijn waarschuwing luidde: „Laat die mammouth maar m het sprookjesleven voortbestaan." Minister Cals was aanvankelijk met die bijnaam voor ie wet, die hij in het hoofd had, niet erg gelukkig. Van het voorwereldlijke ai er ts maar weinig bekend, doch men weet er in ieder geval wel dit van, aat het een kolossaal beest moet zijn geweest. Welnu, de bewindsman wilde wel een breed terrein bestrijken met zijn regeling, maar de met zelj zou met zo groot worden. Toen wetsontwerp nr. 5350 in oktober 1958 ter tafel kwam bleek het ook inderdaad geen omvangrijk stuk te zijn: nog geen vijftien pagina's wettekst en vijfentwintig pagina's voor de memorie van toelich ting meer niet. Maar de naamgeving van mr. Roosjen, waar mmiddels een nieuwe spel ling overheen was gegaan, bleek niet meer ongedaan te maken en eigenlijk mag mr. Cals zijn opponent wel dankbaar zijn voor de titel, die hij verzon. Er is nooit een opinie-onderzoek over gehouden, maar we maken ons sterk, dat toch wel zeer velen in den lande door het veelvuldig horen en zien van de naam „mammoetwet" in de loop der jaren in de gaten hebben gekregen, dat de minister van O., K. en W. een bijzondere wet in de maak heeft. De uitkomst zou vermoedelijk anders zijn geweest wanneer men was blijven •spreken van wetsontwerp 5350 of van „de regeling van het voortgezet onder wijs" En wat hadden de tekenaars van spotprenten met deze zaak moeten doen wanneer ze de kleine minister niet met dat grote woord hadden kun nen afbeelden Op O., K. en W. blijkt men nu toch ook wel te hebben ingezien, dat de mammoet ambtelijke erkenning verdient. In het begin van de volgende maand komt de minister met zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag over het wetsontwerp. Ter gelegenheid hiervan wordt ten departe- mente een persconferentie gehouden en wat staat er boven de uitnodiging, die werd rondgezonden voor deze bijeenkomst?„Onderwerp: Persconfe rentie inzake de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot regeling van h<>t voortgezet onderwijs (z.g. mammoetwet)" Het is de eerste keer, dat het ministerie met deze titel op papier naar buiten treedt; weliswaar nog aan de leiband de mammoet staat tussen haakjes maar goed, men blijkt toch het oor geleend te hebben aan een andere taal dan die van de officiële stukken. Het zal wel niet zover komen dat de mammoet ook wordt bijgezet in het intitulê van de wet, maar het is al iets heel uitzonderlijks kwade tongen zullen misschien zeggen: een vulgariteit dat een departement een wet zo maar bij haar bijnaam noemt. veel te zwak om het Herly moeilijk te maken. En Arrows, met een ditmaal onproductieve Rinus de Jonge, was daar ook niet toe in staat tegen US. Bij de rust van het duel lussen Mo nark en DED wees de score nog niet op de naderende nederlaag voor eerstgenoemde. Monark had toen een voorsprong van 2616. Na de rust ging DED, vooral Wim Franke, de scherpschutter van Monark, veel beter volgen, de DED-ers kwamen steeds dich ter bij, en maakte zelfs gelijk: 4242. Het duel bleef nu in evenwicht: 5050, 5556. 5656 einde. In de verlenging had DED de scherpste eindsprint en schoten Aldenberg en Breusers in de slotfase raak: 6062. Topscorers bij Monark wa den DeCleen (4112) en Franke (17— 13—2); bij DED De Jonge (5—14—2), Sin king (812—0) en Blom (080). Land- lust-Argus was een nogal problematisch duel voor de coach van Landlust. Zijn team stond bijna onmiddelliik met O—1 achter. In de tweede helft was coach Brakel zo verstandig om Argus de gif tanden grotendeels uit te rukken door De Leeuw en Tideman beter te laten be waken. En toen was zijn team in staat de finish zegevierend te bereiken. Topscorers bij Argus: Melis 43, De Leeuw 146, Tideman 37 en Erkelens 48. Land lust vuurden Kok en Sterker het meest doeltreffend: 88 en 79. Flamingo's kon het Herly niet laS- maken. De overwinning werd dan ook zeer regelmatig door de Amsterdammers opgebouwd: 8—4, 1511, 2830, 3626 (rust). Ook in de tweede helft was het Haarlems team te zwak om Herly tc be dreigen: 3926, 4530. 5937. om ten slotte met een voorsprong van 6542 over de eindstreep te gaan. Topscorers bij Herly De Vries 72, Van Hoorn 09. C. Burgert 64, Tuinstra 12—J. BÜ Flamingo's: Lagerwey 108, Halewijn 57 en Meenhorst 90. US stuitte op aanmerkelijk minder verzet van Arrows, dan waartoe de Rotterdammers gewoon lijk in staat zijn. Dat kwam vooral om dat Rinus de Jong niet op schot was. US is geen moment aan de schaduwzijde van de score geweest 55, 1111, waarna de Amsterdamse studenten uit begonnen te lopen tot 5237 bij het eindsignaal. Top scorers bij US: Pelk 4—6, Blom 10—0, Schagen 114; bij Arrows De Geus 28 en Koemans 68. Nog enkele uitslagen van landelijke wedstrijden zijn: Dames hoofdklasse: Fortuna--£Jvon 21—60, AMVJ—VODO 85—22, ETV— Antilopen 4048. AgonFortuna 45—39- Heren: landelijke eerste klasse: AMVJ —UW 67—37 en ASVU—KVH 78—21. AMSTERDAM, 30 jan. Voor hri eerst sinds vele jaren prijkt de np.aP1 Geesink niet op de lijst van de Nedef' landse judokampioenen. De Utrechts® judoreus kon zondag zijn titel niet v«U dedigen omdat hij zich in Tokio vo"'' bereidt op de Europese kampioenschap pen, die half mei in Milaan worden houden. Bovendien is de Japanse re;®' van Geesink bedoeld om ervaring OP te doen voor de werel^kampioenschaPP®11* die voor het eerst in de geschiedenis huiten Japan worden gehouden, name lijk op 1 en 2 december in Parijs. De strijd om de titel in de zwaarge wichtklasse leverde nu een grote ver rassing op. De 20-jarige Hagenaai Gou weleeuw, drager van de bruine band, overwon in de finale de sterker geachte zwarte bander Zappey door een achtste heupworp. Verrassingen waren trouwens aan de orde van de dag. In het licht gewicht werd de oud-Europese kam pioen Bonte al in zijn eerste partij bin nen enkele seconden door de Groninger Boeiens uitgeschakeld. En ook de neder laag van de veelvoudige international Van Ierland in de kwartfinale van het zwaargewicht tegen de Utrechter Stroes was niet voorzien. De uitslagen waren: Lichtgewicht senioren: finale: Van de Mortel wint op beslissing van Wolfs- Middengewicht senioren: finale: Essink wint door zesde heupworp van' Schip pers. Zwaargewicht senioren: finale: Gouwe leeuw wint door achtste heupworp van Zappey. HOLWIERDE, 30 jan. Ondanks de ingevallen dooi en een voortdurende regenval zijn er zaterdag nog enkele schaatswedstrijden doorgegaan. In Hol- wierde zegevierde Jan Pesman in een langebaanwedstrijd over 500 en 3000 meter. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Jan Pesman (Holwierde) 50.- sec. 2. Jeen van der Berg (Heeren veen) 50.9. 3000 meter: 1. Jm Pesman 5.52.3, 2- Van der Berg 5.54.9. Eindklassement: 1. Jan Pesman 103.717, 2. Van der Berg 110.050, 3. Hulst 117.533,- ALBERGEN Tijdens wedstrijden om het langebaankampioenschap van Over ijssel voor dames heeft mevr. A. Telgen- hof-Hulhof uit Albergen de titel op haaf naam gebracht. De wc /strijden werden in de stromende regen en voor bijzonder weinig publiek gereden. GRENOBLE, 30 jan. Pieter Kerdel. F. van der Schaar, F. Deiters en Schreuder hebben zich tijdens interna' tionale skiwedstrijden in de omgeving van Grenoble goed geweerd. De zeer snelle afdaling met een lengte van 3J0 meter en een hoogteverschil van llu meter, die het sluitstuk vormde vai deze tweedaagse wedstrijden, elirrJ.s neerde een groot aantal deelnerner Kerdel, Van der Schaar en slaagden er echter in zich in het ve van 60 deelnemers onder de eerste te klasseren, waardoor Amsterdam het stedenklassement de derde Piprr,, veroverde achter Grenoble en e0' maar voor steden als Lyon, Milaan Parijs. HANNOVER, 30 jan. Meyr°u^ Benedictus-Liefting zegevierde,?at® in tijdens internationale wedstrijden Hannover met Lorbas in de strijav^br een internationale dressuurproef uS de Duitser Harry Boldt, die met f gen op de tweede plaats beslag leg"6- een internationaal springconcours wfut-idde zege voor de Duitser Hermann sc5eder- met Fugosa na barrage. De beste i et lander was hier Anton Timmer Leutnant. Hij bereikte een 26 een plaats en werd door vier f°uJ6n„nor de tijd van 40.9 sec. uitgeschakeld de Engelsejrain^ barrage. Michael Keeping, van de Almelose eerste-divisiecl" He racles, is wegens familie-omstan den naar Groot-Brittannië terugg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6