Rechercheur schiet een inbreker in de rug Sergeant-majoor beschuldigd van verduistering kasgelden Advocaat-fiscaal: „Knoeier' Spaak keert terug politieke leven in Verdubbeling kapitaal bij Fokker tegen 170 pet. Procedure van Verenigde Trans tegen mr. dr. van der Mandele PAUL VLAANDEREN en het zerniW' komplot bij Nehroe draagt feest-tulband ONTSLAG BIJ DE NAVO Kreten van zijn belaagde huurman maakten hem nakker W inkeldievegges stalen voor f 15.000 een Tijd gunstig voor bezitsvorming Ontslagen gevangene schopt herrie Weer 11 pet. verwacht Rechtmatigheid miljoenentransactie met Can. dollars wordt bestreden Rotterdamse grenzen WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 Civiele defensie V oedsel voorzi enin g op papier geregeld Schipperszoon verdronken JosMaenen in Kamer: Adres aan Kamers Ontslagen kringhoofd BB beschuldigt functionarissen Zevenduizend gulden uit kas genomen Wmm Bevestiging vonnis gevorderd Naar korter werken in de havens 106-JARIGE OVERLEDEN PARIJS, 31 jan. (Rtr.) Paul- Henri Spaak heeft de Atlantische Raad vanmorgen meegedeeld, dat hfj als secretaris-generaal van de NAVO aftreedt. Hy keert terug in de Belgische politiek, zo wordt van welingelichte zijde te Parijs vernomen. Uitgever Strengholt jubileert Uitspraak 4 april Lot van „Wilsveen bij districtsraad Nog geen beslissing Geldkistje met f 4000.' verdwenen Interprovinciaal overleg vijfdaagse werkweek (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 jan. Een inbreker, een 41-jarige loswerkman, die vannacht omstreeks kwart voor vier wegvluchtte uit een kantoor in de Jan Hendrik straat, is door een rechercheur onder in de rug geschoten. De loswerkman, die ondanks de schotwond nog wist te ontsnappen, is later op de dag aange houden en overgebracht naar het zie kenhuis aan de Zuidwal. Zijn toestand is redelijk. Om half, vier vannacht hoorde de 70- jarige T.J.G. gestommel in zijn kan toor, waar hij naast woont. Hy ging kij ken en trof er een man aan, die be weerde het verkeerde huis binnengegaan te zijn. In de haast om weg te komen liep de indringer het toilet in. De ander probeerde de deur dicht te houden.- maar de inbreker wist zich zonder al te veel moeite uit zijn benarde positie te bevrijden en begon te vechten. De oude man schreeuwde zo hard hij kon: „moord, moord". Een recher cheur, die boven het kantoor woont, werd door het hulpgeroep wakker, greep zijn dienstpistool en rende naar het balkon. Beneden zag hij een man wegvluchten door de brandgang ach ter het huis. De rechercheur loste eerst een paar waarschuwingsscho ten en vuurde toen in de richting van de vluchtende man. Deze wist echter te ontkomen. De indringer bleek het hele kantoor al te hebben doorzocht en verscheidene kasten te hebben opengebroken voor hij werd betrapt. De eigenaar vermist even wel niets. Een kostjuffrouw belde van morgen de politie op en vertelde, dat een bewoner van haar huis aangescho ten was. Zowel de G.G.D. als de politie gingen naar het opgegeven adres en troffen daar de 41-jarige loswerkman AMSTERDAM, 31 jan. De recht bank te Amsterdam heeft uitspraak ge daan in een zaak, waarbij vijf in Am sterdam wonende zusters waren betrok ken. van wie er twee veertien dagen feleden terecht hebben gestaan wegens iefstal en drie terzake van heling. De oudste, de 33-jarige G. B. werd wegens diefstal veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met af trek van de preventieve hechtenis en een proeftijd van drie jaar. Bovendien eiste de rechtbank haar voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar en onderoezichtstelling van een reclas- seringsvereniging. De 31-jarige E. S., werd eveneens wegens diefstal veroordeeld tot tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. De drie overige zusters, de 28-jarige J. B., de 29-jarige B. G. en de 26-jarige P. G., werden conform de eisen ter zake van heling veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden subs, vijf da gen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. De oudste twee zusters werden er van beschuldigd dat zij in de jaren 1959-60 uit grote en kleinere winkels in Am sterdam, een, zoals de officier van jus titie het uitdrukte „ontzaglijke hoeveel heid goederen met een geschatte win kelwaarde van ongeveer 15.000 gulden" bjj elkaar hadden gestolen. Ze gingen samen op pad. E. „dekte af" en haar zuster G. nam de goederen weg. De gestolen waar, zoals radio's, elektrische koffiemolens, scheerapparaten, mixers, strijkijzers en nylons, lieten ze in een boodschappentas verdwijnen. De in houd werd dan iedere keer buiten over geheveld in een andere tas, die ze op een ergens in de buurt neergezette flets hadden bevestigd. Mochten ze bij het stelen eens op heterdaad worden be trapt dan zouden de reeds eerder in een andere winkel buitgemaakte arti kelen niet worden gevonden. Het lukte aan rechercheurs, na twee dagen scha duwen, de dames op heterdaad te be trappen. Alle haar ten laste gelegde diefstallen gaven zij toe. GRONINGEN, 30 jan. De chef van de staf voor civiele verdediging, luitenant-generaal T. E. E. H. Mathon, heeft vanmiddag tijdens een lunchhij- eenkomst van het departement Gronin gen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel gezegd, dat de organisatie op het gebied van de voedselvoorziening bij een eventuele oor log in Nederland wei zal kloppen. Op papier is een noodvoedselvoorziening al geregeld en een distributie georga niseerd. Distributiekaarten zijn gedrukt en opgelegd op verschillende plaatsen in ons land. Generaal Mathon zei dit in een voor dracht over het onderwerp „de civiele defensie in het Dijzonder op sociaal- economisch gebied". De grondslag voor de organisatie is een militaire veronderstelling, zijnde de meest voor de hand liggende waar- schunlijkheid. Uns land zal etappege- bied zijn (aanvoer en doorvoer van troe pen) en tegelijkertijd basisgebied, waar geproduceerd en gerepareerd moet wor den. De Industriële voorziening is moeilij ker te organiseren. Kolen en zout heb ben we in ons land en binnenkort wordt een aanvang gemaakt met het vormen van oiie-opslag op verschillende plaat sen. De moeilijkheid was de beschik king te krijgen over geschikte terrei nen. Wat betreft de produktie en repa ratie deelde spreker mee, dat een wet op dit punt in voorbereiding is. Er zijn onder andere lijsten gemaakt van vita le bedrijven. Al deze voorbereidingen hebben tot doel. paraat te zijn om snel en eenvoudig een gewijzigde situatie de baas te kunnen. Maar alle voorbe reidingen op het gebied van de civiele defensie blijven een dode techniek, in dien de wil om weerstand te bieden ontbreekt, aldus luitenant-generaal Ma thon. ROERMOND, 31 jan. - Bjj het inva ren van de sluis in de Maas is vanmor gen vroeg de vijftienjarige zoon van schipper E. van het schip „Nooit vol maakt' 'overboord gevallen en ver dronken. aan, die een schotwond onder in zijn rug had. Het bleek dezelfde man te zijn, die enkele uren te voren had ingebro ken in het kantoor in de Jan Hendrik straat. De loswerkman is voor de politie geen onbekende. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 jan. „Het toe nemend sparen van de laatste tijd is een aanwijzing, dat deze tijd gun stig is voor maatregelen van de re gering, die de bezitsvorming verder moeten stimuleren". Aldus de heer Jos Maenen (K.V.P.) vanmiddag bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Eerste Ka mer. De katholieke woordvoerder zei dat het kabinet-De Quay wel belang rijk pionierswerk heeft verricht op dit gebied, maar dat de huidige gunsti ge economische omstandigheden nog lang niet voldoende worden benut. Dit kan tot gevolg hebben, dat vele middelen die voor bezitsvormingsdoel einden kunnen worden aangewend, thans worden besteed voor consumptie ve doeleinden. De heer Maenen vroeg de regering, het tot wet maken van het vijf jaar geleden reeds ingediende ont werp, dat het bevorderen van spaar- en winstdelingsregelingen in het bedrijfsle ven fiscaal mogelijk wil maken, te be spoedigen en tevens met een wettelijke regeling te komen, waarbij fiscale fa ciliteiten worden verleend aan speciale regeling te komen, waarbij fiscale fa ciliteiten worden verleend aan speciale beleggingsmaatschappijen voor kleine spaarders. Tenslotte herinnerde hij aan de in het vooruitzicht gestelde vrijstel ling van zegelrecht voor sommige obli gaties. De heer Maenen zei ervan overtuigd te zijn dat juist de lager gesalarieer- den nog niet kunnen profiteren van de gepremieerde spaarregelingen voor het overheidspersoneel. Het feit dat twee derde van de Nederlandse gemeenten reeds een dergelijke regeling hebben, is wel een duidelijke aanwijzing, dat overheidsmaatregelen stimulerend wer ken. Het blijft echter een beangstigend verschijnsel dat alleen de hoger gesa- larieerden van deze nieuwe faciliteit kunnen profiteren. De staatssecretaris voor bezitsvor ming drs. Schmelzer heeft de heer Mae nen geantwoord, dat de gehele bezits vorming naar hij verwacht, binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde zal komen, wanneer het wetsontwerp inza ke fiscale faciliteiten voor bezitsvorming door het bedrijfsleven, daar in het openbaar zal worden behandeld. Aan een en ander zal nog voorafgaan een mondeling overleg met de vaste com missie uit de Tweede Kamer. DIRKSLAND, 31 januari De heer J. Carels, ontslagen kringhoofd van de BB-kring Goeree-Overflakkee, die van de officier van justitie te Rotterdam onlangs de mededeling ontving dat zijn klachten onjuist of minstens overdre ven waren bevonden, heeft zich tot de leden van beide kamers der Staten-Ge- neraal gewend. In zijn schrijven signa leert hij „het misbruik maken van ge zag door functionarissen, die zelf in ernstige mate in gebreke zijn geble ven". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 januari De advo caat-fiscaal van het hoog militair ge rechtshof heeft vanmorgen tegen een 0-jarige adjudant-onderofficier wegens diefstal bevestiging geëist van het krijgsraadvonnis. De krijgsraad te Den Haag had de adjudant 7 decem ber veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De beklaagde heeft op verschillende tijdstippen in 1959 en 1960 als plaats vervangend korpsadministrateur op het depot van de cavalerie in Amers foort minstens zevenduizend gulden uit de kas genomen. Het geld heeft hij o.a. gebruikt voor het aflossen van ie ningen en de aankoop van drie auto's. In totaal is er een bedrag van veer tienduizend gulden uit de kas verdwe nen. De beklaagde heeft echter steeds volgehouden, dat hjj hiervan zevendui zend gulden voor zich zelf gebruikt heeft. Met het overige geld heeft hij een nog steeds raadselachtig kastekort aangevuld. De adjudant zei dit ge daan te hebben, omdat hij bang was zijn kans op promotie te verspelen. Uitspraak dinsdag 14 februari. StS* L* - Premier Nehroe van Indië heeft op deze foto zijn habituele kalot verwisseld voor een tulband, zoals die in de Poendsjaab in zwang is. Hij deed dit ter gelegenheid van een folkloristische manifestatie. DEN HAAG, 31 jan. De advocaat fiscaal bjj het hoog militair gerechtshof mr. J. Zaaijer heeft vanmorgen wegens verduistering en oplichting tegen een Arnhemse sergeant-majoor vier maan den gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit militaire dienst gevorderd. Hij vroeg hiermee bevestiging van het vonnis door de krijgsraad te velde-oost De sergeant-majoor zou zich als pen ningmeester van de afdeling Arnhem der koninklijke vereniging van onder officieren van de land- en luchtmacht „Ons Belang" ongeveer 3000,- uit de kas hebben toegeëigend. De appellant zei vanmorgen voor on overkomelijke moeilijkheden te hebben gestaan bij het beheer over de kas. Meer dan 600 leden van de vereniging, verspreid over Arnhem en Deelen, moesten hem de contributies doen toe komen via talrijke contactpersonen. Een goede administratie was door de vele verplaatsingen niet mogelijk. De penningmeester, zo zei hierop in aan sluiting de verdediger, stortte tan het eind van de maand zijn salaris in de kas, om enigszins over geldmiddelen voor de vereniging te beschikken en nam uit deze gezamenlijke pit weke lijks een bedrag van ongeveer honderd gulden op voor eigen gebruik. Tenslotte heeft hy zijn echtgenote uit werken ge gestuurd om de kastekorten te dekken! Van geheel andere aard was de tweede tenlastelegging tegen de ser geant-majoor. Hij had van een be vriend echtpaar in Arnhem 2000,- kun nen loskregen voor iemand, die zich als verkoper van televisietoestellen had aangediend. Hy had de familie verze kerd dat deze man dit bedrag nodig (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 jan. Zeer binnen kort zullen de scheepvaartverenigingen en de vakorganisaties in het havenbe- dryf by het college van Ryksbemidde- laars voorstellen indienen tot verkorting van de werkweek in het havenbedryf. Men wil deze arbeidstydverkorting per 1 maart invoeren. Het ligt niet in de bedoeling dat de werknemers iedere zaterdag vry krij gen. Het werk in de havens kan op za terdag niet helemaal worden stilgelegd en daarom zal er eens in de drie weken op zaterdag moeten worden gewerkt. Door deze maatregel zal het probleem van het arbeiderstekort in de havens nog toenemen. Men acht het echter noodzakeiyk tot een kortere werkweek te komen wil men het verloop in de ha vens niet nog meer doen toenemen. KOLHAM, 31 jan. Vanmorgen is in haar woning overleden de weduwe Maris Hund-Smit. Zy bereikte de leef- tüd van 106 jaar. co i- Spaak kondigde zijn ontslag aan op een speciale byeenkomst van de per manente NAVO-afgevaardigden in Pa rijs. In een officieel communiqué deel de hy later mee, dat hy de regeringen van de by de NAVO aangesloten landen had verzocht zijn ontslag per 1 maart goed te keuren. De 62-jarige socialistische oud-premier en oud-minister van buitenlandse zaken van België werd in mei 1957 secretaris generaal van de NAVO als opvolger van de Brit Lord Ismay. Verwacht wordt dat in maart alge mene verkiezingen in België zullen worden gehouden. De Belgische socia listen hopen, dat Spaaks terugkeer ertoe zal leiden dat hun party nog vóór de verkiezingen weer tot een heid zal komen. Voor de opvolging van Spaak zyn ai verschillende namen genoemd. Eerste op de kandidatenlijst is de Nederlandse oud-minister van ouitenlandse zaken mr. Dirk Udo Stikker. Voorts pryken ei de namen op van Noorwegens minister van buitenlandse zaken, Halvard Lan ge, en van Engelands minister var) luchtvaart, Peter Thorneycroft. had om de aankoop van enkele toestel len te kunnen financieren. De verdedi ger zei vanmorgen, dat de beklaagde geheel te goeder trouw het echtpaar tot geldgeven had bewogen. De advocaat-fiscaal verwierp echter het appèl en het verweer. „De ser geant-majoor," zei hy, „is reeds vaker voor oplichting en verduistering met de justitie in aanraking geweest. Hy is het voorbeeld van een algemene knoei er." Uitspraak 14 februari. AMSTERDAM, 31 januari De uit gever A. J- G. Strengholt hoopt 5 fe bruari a.s. zijn 60ste verjaardag te vie ren. Van verscheidene besturen van orga nisaties en organen op het gebied der uitgeverp is de heer Strengholt voor zitter of directeur. Ook in de sport is de jubilaris actief geweest. Hy was o.a. voorzitter van de Kon. Ned. Athle- tiek Unie en lid van het Nederlands Olympisch Comité. De jubilaris recipieert zaterdagmid dag 4 februari in Hamdorff Laren. AMSTERDAM, 31 jan. De politie van het bureau Leidseplein heeft zich gisteren lange tijd beziggehouden met een 's morgens vroeg uit het Huis van Bewaring ontslagen 50-jarige Amster dammer, die zeer gebelgd was over he' feit, dat de directie van het Huis hem bij het afrekenen een klein bedrag aan geld had afgehouden voor door hem aangebrachte vernielingen. Voor de deur van het Huis op het Kleine Gartmanplantsoen stond de man te schreeuwen en te schelden dal het een lieve lust was. Ook trok hij zich en publique de kleren van het lichaam. Met ontbloot bovenlichaam stapte hij het politiebureau binnen en bij een kop koffie kwam hij weer enigszins bij. Een arts vond het niel nodig de man te laten opnemen en dus werd hij na veel lieve woorden de straat weer opgestuurd. De gehele verdere dag heeft hij op het Kleine Gartmanplantsoen doorge bracht, wild gesticulerend en ieder deel genoot makend van zijn vermeende on recht. 's Middags kwam hij opnieuw op het bureau met een gloednieuwe fiets. „Ik heb iets gestolen" vertelde hii „Wat dat vertel ik niet, zoek dat zelf maar uit." Een kort onderzoek wees uil dat de man niets gestolen kon hebben (de fiets was zijn eigendom) en dus werd hij zonder pardon weer op straat gezet. Tot dusver heeft de politie niets meer van hem gehoord. AMSTERDAM, 31 jan. Op 10 fe bruari a.s. stellen de Nederlandsche handelmaatschappy en de Twentsche Bank de inschryving open op 3.625.000 aandelen Koninklpke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker tegen 170 procent. De aandelen grool nominaal 1000 delen ten volle in de resultaten van 1961 en volgende boek jaren. De inschryving is uitsluitend voor houders van aandelen in de ver houding van één op één. De claim- handel vangt aan op 2 februari. No tering ter beurze wordt aangevraagd. Storting op de aandelen dient op 24 februari te geschieden. Republic Avia tion Corporation die een belang van 1 min. nominaal gewone aandelen in Fokker heeft zal naar in het pros pectus wordt gemeld met haar claims op de nieuwe aandelen inschreven. Op basis van de laatste beurskoers van de aandelen (maandag 494 pet.) laat de theoretische waarde van de claims zich berekenen op f 1565 per aandeel van f 1000 nominaal. Een nieuw aandèel gaat dan 326</j pet kos ten. De directie hoopt over 1960 een divi dend te kunnen voorstellen gelyk aan dat over 1959, toen elf proeent werd uitgekeerd. In 1960 is de eigenlijke be- dryfswinst gering geweest. Toch was het bereikte resultaat niet onbevredi gend. De globale tussentydse balans per 3 dec. 1960 geeft een winstsaldo na af trek van afschrijvingen maar vóór eventuele reservering voor belasting en inclusief het vrijgekomen deel van de reserve F 27 ad f 2.400.000 groot 3.059.608. Over 1959 werd een saldo bedryfsrekening behaald groot 7.051.246, waarvan 2.524.438 werd afgeschreven en extra afschryvingen nog eens 196.083 vergden. Zodat na een toevoeging van 4 miljoen aan de reserve F 27 een winstsaldo van f 331.675 resteerde. Het indexcijfer van het aantal pro- duktieve uren (1959-100) komt voor 1960 uit op 179. Voor de jaren van en met 1955 golden 239, 222, 220, 239 en 207. Doel van de uitgifte is de kapitalisatie van de vennootschap meer in overeen stemming te brengen met de omvang van de activiteiten. De ontwikkeling van het bedryf noopt tot grote investerin gen In vaste activa, alsmede tot hel aanhouden van belangi-yke voorraden. Bovendien kan de produktiefinaneiering van de civiele vliegtuigbouw veelal mei worden gedekt uit de vooruitbetalingen, terwyi ook de financiering van de doch termaatschappijen belangrijke bedragen vergt. Als gevolg van deze ontwikke ling is de behoefte aan middelen van permanente aard toegenomen. De ver sterking van het eigen vermogen dooi deze emissie zal tot een betere verhou ding tussen eigen en vreemd vermogen leiden. Mede met het oog op het wis selvallige karakter van de vliegtuigin dustrie meent de directie onder de hui dige omstandigheden met de uitbreiding van het aandelenkapitaal niet verder te moeten gaan. Omtrent de vooruitzichten zegt het prospectus dat in afwachting van het definitieve Starfighter-contract de pro duktie by de verschillende fabrieken reeds is aangevangen op basis van „let ters of intent". Verwacht mag worden dat de werkzaamheden aan dit project zich tot ver in 1964 zullen uitstrekken. Daar de eerste afleveringen van de Starfighters in 1962 zullen plaatsvinden, zal deze order nog niet tot de winst over 1961 bijdragen. Voor de jaren 1962-1964 meent de directie gezien de te verwachten bedrijfsbezetting haar vertrouwen te mogen uitspreken, dat een behooriyk resultaat zal worden bereikt. UTRECHT, 31 jan. Mgr. Th. G. A. Hendriksen, benoemd hulpbisschop van kardinaal Alfrink, heeft tot zijn wapenspreuk gekozen het devies „Per arma Christi" (Door het wapen van Christus, of: Door de wapentekenen van Christus). ROTTERDAM, 1 febr. Het lange, slepende proces over de rechtmatig heid van een miljoenen-transactie met Canadese dollars, die in 1949 door het toenmalige bestuur van de Verenigde Transatlantische Hypotheekbanken werd gedaan ten behoeve van houders van z.g. restantbewijzen, heeft ook ge leid tot een procedure voor de recht bank te Rotterdam. De Verenigde Trans heeft namelijk een civiel proces aange spannen tegen de toenmalige presi dent-commissaris van de vennootschap, mr. dr. K. P. van der Mandele, die naar de mening van het nieuwe be stuur door goedkeuring te verlenen aan de transactie zyn bevoegdheden heeft overschreden en die daarom nu door de vennootschap mede aansprakelijk wordt gesteld voor de geleden verlie zen. Dinsdag werden de zeer langduri ge pleidooien in deze financieel-econo- misch, maar ook juridisch ingewikkel de zaak gehouden door mr. K. van Ryckevorsel namens de Verenigde Transatlantische Hypotheekbanken, en mr. A. E. J. Nysingh namens mr. dr. van der Mandele, beiden Haagse advo caten. De in 1921 uit fusie van Amerikaan se en Canadese banken opgerichte ven nootschap heeft altijd een moeiiyk be staan gehad, zo werd duidelyk uit de pleidooien. Dertig jaar geleden was de situatie zo precair, dat tot een totale reorganisatie moest worden overgegaan. Met de grote groep van houders van pandbrieven van 1000 gulden ad 4 pro cent werd onder meer een regeling ge troffen, waarbij zy genoegen moesten nmen met inwisseling van hun schuld- bewyzen tegen een obligatie van 250 gulden ad 3 procent en een aanvullend renteloos restantbewijs van 750 gulden, dat eerst afgelost zou worden nadat de obligatielening was geliquideerd, en dan nog slechts voorzover daarvoor gelden beschikbaar waren. De aflossing van deze restantbewy- zen werd in feite de aanleiding tot het geschil. Op 1 mei 1949 was de obliga tielening geheel geregeld en daarmee naar de mening van het toenmalige be stuur het moment aangebroken om de afspraak "iet de houders van de res- tantbewyzen, verenigd in een trustee, te realiseren. Aan een Canadese doch- termaatschappy werd bijna 3 miljoen Canadese dollars onttrokken, waarmee 40 procent van de oude schuld werd af betaald. Dat geschiedde enkele dagen voor de devaluatie van de gulden, waardoor de vennootschap een belang rijk extra verlies leed. In mei 1954 kwam de vennootschap opnieuw in moeilijkheden het faillis sement werd aangevraagd, doch de rechtbank besloot tot surseance van betaling moeilijkheden welke volgens de aandeelhouders geheel het gevolg waren van de betwiste dollarverkoop. De geldigheid van de transactie werd alsnog betwist en dat leidde in 1957 tot een civiel proves voor de Amsterdam se rechtbank tegen twee bankinstellin gen, die bp de verkoop waren betrok ken (de Rotterdamsche Bank en Pier- son en Co.), en tegen de toenmalige directeur mr. J. Blom, die nu in Cana da woont. In deze zaak, waarin om nie tigverklaring van de overeenkomst werd gevraagd, is nog geen uitspraak ge daan. Het voorlopig verhoor van enke le getuigen had de procedure tegen mr. dr. van der Mandele tot gevolg. Mr. van Rijckevorsel stelde namens de Verenigde Transatlantische Hypo theekbanken dat het bestuur onverant woord had gehandeld door op korte ter- mijn iets van de schuld aan de houders van de restantbewijzen af te lossen. Dit had bovendien niet behoeven te ge schieden met het geld van de Canade se dochteronderneming, die daardoor in grote moeilijkheden kwam en in feite tot liquidatie werd gedoemd. De inwis seling van de Canadese dollars was ge beurd onder druk van de Nederlandsche Bank, in verband met de deviezenpo- sitie van ons land, maar het bestuur had die druk kunnen en moeten weer staan, temeer daar het bedrag van 3 miljoen Canadese dollars eerder door mr. J. Blom en mr. dr. Van der Man dele in het overleg met de Nederland sche Bank als een minimum voor het voortbestaan van het Canadese bedryf was genoemd. Dat de transactie vlak voor de devaluatie was geschied acht te hp in strijd met een zorgvuldig be leid. Het bestuur had deze devaluatie moeten voorzien. Vele tekenen wezen z.i. namelijk al op een nieuwe geld- waardering. Tenslotte verweet hy mr. dr. van der Mandele, een aandeelhoudersver gadering, enkele weken voor de trans actie, onjuist, althans onvolledig, te hebben ingelicht door niet te spreken over de nieuwste ontwikkelingen. De liquidatie van het Canadese bedrijf had kunnen zyn voorkomen, als de aandeel houdersvergadering van de stand van zaken had geweten. Er waren im mers op de Canadese markt mogelijk heden voor een handelsbank ter bevor dering van de Nederlandse export en voor een financieringsinstelling voor hulp aan immigranten. Een grote fout vond mr. van Rycke vorsel het vooral dat het toenmalige bestuur rentegevende beleggingen had opgegeven om renteloze schulden (res- tantbewyzen) te voldoen. Almet al had de vennootschap z.i. door het beleid, waar voor hp mr. dr. van der Mandele mede aansprakelijk stelde, een verlies van vele miljoenen geleden, t.w. een rente verlies over 2,45 miljoen gulden, het de- valuatieverlies en het verlies door de liquidatie van de Canadese dochteron derneming. Hp vroeg de rechtbank de handelingen van mr. dr. van der Man dele in diens functie van voorzitter van de raad van commissarissen en voorat ter van de raad van advies in deze dol larkwestie als onrechtmatig te Kwalifi ceren. Zyn tegenpleiter, mr. A. E. J. Ny singh, betwistte dat het toenmalige be stuur niet gebonden zou zyn geweest aan terugbetaling op korte termijn op de restantbewyzen. In de trustee-over eenkomst was bepaald dat dit diende te geschieden voor 1 oktober 1961, en toen er in 1949 geld voorhanden was, werd van alle kanten aangedrongen om een begin te maken met de aflossing- Het gehele bestuur van de Verenigd® Trans en de trustees waren overeenge komen dat in augustus 1949 een uitke ring zou worden gedaan en dat was z.i. ook niet meer dan billyk tegenover de gedupeerden van 1931. De liquidatie van het Canadese be dryf was volgens mr. Nysingh niet te voorkomen. De regering had daartoe m verband met de deviezenpositie op dracht gegeven een Amerikaanse dochterondernming was al geliquideerd en het bestuur had de ontwikkeling alleen maar kunnen vertragen. Maar toestemming om de in Canada vrijge komen gelden opnieuw in de hypotheek bank te beleggen was nooit verkregen. Het enige wat de Nederlandsche Bank tydelyk had goedgevonden was dat 3 miljoen dollars in Canada zouden wor den aangehouden teneinde deze eventu eel te gebruiken voor hulp aan emi granten. De structuur van de vennootschap zou daardoor zeer gewijzigd worden van een winstgevend bedrijf tot een on derneming met een sociale inslag hetgeen niet verantwoord werd geacht tegenover de houders van restantbe wyzen, die immers nog renteloze vorde ringen hadden. Toch trachtte men nog in samenwerking met boerenleenban ken een financieringsinstelling te stich ten, maar daarvoor werd niet tydig overeenstemming bereikt. Het bestuur verkocht daarop de dol lars, hetgeen mr. Nysingh als een vol komen normaal beleid ten opzichte van de crediteuren beschouwt, een beleid waarvoor decharge werd verleend door opeenvolgende algemene vergaderingen van aandeelhouders. Dit laatste werd evenwel door mr. van Rijckevorsel in twijfel getrokken omdat de notulen van de betreffende vergaderingen niet waren ondertekend. Een nalatigheid, die vol gens mr. Nysingh niets aan de recht matigheid van de verkregen goedkeu ring op de jaarstukken af deed. Tenslotte betoogde mr. Nysingh nog dat mr. dr. van der Mandele nimmer aansprakelyk kan worden gesteld. Zi)n taak als president-commissaris was slechts een adviserende en alle ad viezen waren te goeder trouw gegeven. j e?n onjuiste voorlichting van een aandeelhoudersvergadering was z- geen sprake geweest. De rechtbank bepaalde de uitspraak, gezien de ingewikkeldheid van de ma terie, op 4 april. f Advertentie) OOK U KUNT BERGEN VERZETTEN Waarom toe te geven aan voogj durende moeheid en lusteloosheid Het regelmatig gebruik va/1 PSYCHOTONIC herstelt uw energ'e en doet u van het Leven genieten' Vinobasis N.V. Amsterdam DEN HAAG, 1 februari De rege ring wil zich niet mengen in de vraag of Den Haag in navolging van Rot terdam een deel van het toegewezen bouwvolume op het gebied van aan grenzende gemeenten kan verwezenlij ken. Deze vraag staat niet aan de re gering ter beantwoording, aldus minis ter Toxopeus in zyn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Het kabi net staat wel op het standpunt dat da stichting van een omvangryk nieuw wooncomplex ten oosten van de agglo meratie en ten noorden van de spoor weg Den Haag-Utrecht noodzakeiyk is- In het aan de gemeenteraden om advies gezonden voorontwerp van we* is echter de beslissing over plaats en omvang van de uitbreiding in handen gelegd van de districtsraad. Minister Toxopeus deelt verder mee, dat hjj op korte termyn een beslissing hoopt te nemen over de Rotterdamse grenswyzigingsplannen. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben hierover eerst onlangs advies Uitge bracht. De bewindsman heeft ook nog geen beslissing kunnen nemen over het plan van G.S. van Zuid-Holland, dat voorziet in uitbreiding van het grond gebied van Leiden. Binnenkort zal by de Tweede Kamer een voorstel worden ingediend tot wij ziging van de gemeentelyke indeling van het gebied tussen Gouda, Oudewa- ter, Woerden en Boskoop. Hierbij is re kening gehouden met de te verwach ten uitbreiding van Gouda (tot 100.000 inwoners) en Woerden. HEILOO, 31 jan. Toen de heer J- Jansen, gistermorgen in het kantoor van zijn elektriciteitszaak kwam om een betaling te doen, ontdekte hy da' de gehele inhoud van zyn geldkistjei 4.000, verdwenen was. De familie Jan sen was zondag afwezig geweest e" zondagavond laat thuis gekomen. Van de dader(s) geen spoor. DEN HAAG, 31 jan. De provincial besturen willen komen tot een gemeen schappelijke gedragslijn inzake de vil1]] daagse werkweek. Donderdag 9 februa ri wordt in Utrecht een interprovincia le vergadering gehouden, ter bespreking van de vijfdaagse werkweek voor he personeel in dienst van de province- Dit deelde vanmorgen mr. H. v. lid van Gedeputeerde Staten van Zum Holland, mede tijdens het voortgez begrotingsdebat van provinciale state van deze provincie. JAEN NU STEELT HU OOK NOS DE BOOT MN DE PR0FE5S0H - DIE SCHURKIK KAN LOPEN OH, WAT EEN.. HCCFDP'JN! HU 15 ER VAN DOOR, HÈ, DONAL DIE 15 BEWUSTELOOS... NU MOET IK METEEN WEG MN DIT ELLENDIGE EILAND. ALLEEN BEDANKT VOOR DE BOOT PROFESSOR. UW KNECHT LIGT AAN DE ANDERE KANT MET EEN GEBROKEN ENKEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2