Duits Gerechtshof gelooft Max Kaufmann niet Andere vrachtrijder thans een maand celstraf m l N F Geen doorberekening in het grafische bedrijf f RUSSISCHE hardrijders voor hete, nationale vuren Liefde voor spoorweg-historie OP JACHT IN DE REPUBLIEK INDIE Hoger beroep in affaire-Köppern Kaufmann GEEN slachtoffer van anti-semitisme Frankfurt, i febr. Het ^.rechtshof in Frankfurt heeft n hoger beroep het vonnis van oktober 1959 tegen de vrachtrij- öer Heinrich Weidmann uit Köp- Leverancier voor 70 mille benadeeld Kritiek in Senaat °P mededelingen Meerjarenplan bij begroting-1962 Speelstraten in de steden Cricketnederlaag voor Australië? WITTE KRUIS LOONPOLITIEK en prijzen Werving politie niet verbeterd Joz. Blankenaar in finalegroep Vergadering van Britse managers Duits loflied op Sjoukje Dijkstra witte tanden drop Eisen worden aanmerkelijk hoger fPOTTERSgM WITTE KRUIS WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 PAGINA 5 (Van onze correspondent in Bonn) J_uidenier en magazijn- 6 (ien^e gearresteerd Civiele verdediging pern van vier maanden gevange nisstraf wegens belediging van de Joodse volksgroep hij zou de Joodse caféhouder Kurt Sumpf eind november 1958 voor „Sau- jude" hebben uitgescholden gewijzigd in één maand gevange nisstraf wegens eenvoudige bele diging. Westindiërs hanteren het bat voortreffelijk DE ÜChfot PIJNSTILLER Verlaging minimum leeftijd tot 18 jr. Ook Burnley bereikt vijfde bekerronde Russische schaaktitel lonkt naar Petrosjan Damcompetitie Om de gevolgen van nieuwe salarisregeling te overzien H ockeyprogramma voor zondag JONG ORANJE SPF LT NIET TEGEN DENEN Tsjegolev is nog niet van Koeperman af Kort geding verbanddoos President verklaart zich onbevoegd „Vita" tegen Verbond Veilig Verkeer Regen in Helsinki A ustralische bezinning Televisie schaadt de tennissport Het zojuist verschenen TUSSENTIJDS BERICHT Mej. M. A. Asselherghs Advertentie) MENTHÓLPELIETS Tcjien hoest en Keelpijn Uitwerking frappante ElVSnij811 °nze correspondent) <teso A|?FlJE, 1 febr. De Ensche- bier ,e heeft een 50-jarige kruide- de i. in».een 45-jarige magazijnbedien- uit Hengelo gearresteerd, verdacht .Peetievelijk van oplichting en vals- «eid in geschrifte. De kruidenier zou Zich gedurende een periode van vier jaar ten nadele van een groothandel in levensmiddelen te Enschede een be drag van naar schatting zeventigdui zend gulden hebben toegeëigend door gefingeerde credit-nota's voor ingele- bediende, die in S magazijn- C?SchtigheW°rdB .dbes4wigdan vin d^iL1^ onderzoek is gebleken, dat de kruidenier enkele jaren geleden in financiële moeilijkheden verkeerde Hii Was verplicht de goederen, welke hij bij de Enschedese groothandel betrok contant te betalen. Dit heeft hem er vermoedelijk toe gebracht gefingeerde cred iet-nota's in te vullen. Door het plaatsen van zijn handtekening op deze nota's wekte de magazijnbedien de de indruk dat de daarop vermelde emballage inderdaad was ingeleverd, voor het geld, dat de kruidenier op deze wijze had te ontvangen nam hij levensmiddelen. Dit gebeurde als re gel eens per week. Het ging dan om een bedrag van vijf tot zes honderd gulden. De handlanger kreeg voor zijn medewerking regelmatig een beloning, fr® Politie neemt aan dat hij er onge- ®°°0 rijker aan is geworden. Het erocti, bedrag waarvoor de Enschedese wordcnndel is opgelicht kon nog niet zoek neergesteld, omdat het onder lat de gfi uiet is afgesloten. Het feit bedrijf nianciële resultaten van het ren met a in overeenstemming wa- van de de omzetten gaf de directie gebreid fe' °?thandcl aanleiding een uit haken in rz°ek naar de gang van fraude a=nLsteHen. Daarbij kwam de an het licht. (Van °nze Parlementaire redacteur) UEN haap - president w' i la"- De minister hii de indien'" dr- E" de Quay zal indiening van de begroting dit reidingen die t?' waann de voorbe- 1,1 verband met ecu worden getroffen °°rlog, in detail» i, mogelijke atoom geven. talls zu,len worden aange- Eememfame?r^^i,heeft dit in de Telding vaanmoeprm^ek^Ieedeeld delingen van de chef ov?r de mede- civiele verdediging ft f? d% staf voor Groningen gedaan, "(f6"" Mathon, te Schermerhorn (P.v.d ,was prof. spreken over deze mededer slecht te naar hij opmerkte veel meir ®e?-' die dan wat in de schriftelijke sti,kvllelden voorbereiding van de begrotinShVer dehng van het hoofdstuk algemin®han- «en aan de Eerste Kamer belSna za" ^fmaakt. De minister-president a^-S vvoordde dat wanneer eenmaal de standigheden zo zijn, dat rekening- Worden gehouden met de mogeiijkhefd van een atoomoorlog, ook allé maami gelen ter bescherming der bevolking moeten worden getroffen. uevolkmg (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 1 februari Binnen kort is een wijziging van het Wegenver keersreglement i verwachten, waar- uoor binnen de bebouwde kom gelegen Vnraten,kunnen worden afgesloten voor alle verkeer. De bedoeling is aan a leugd de nodige speelgelegenheid verschaffen. Eerdere proeven met k® zgn. ..speelstraten" konden niet uoorgaan omdat de bepalingen van het wegenverkeersreglement het afslui- n van openbare straten niet toestaan Tijdens het verdere verhoor, in de loop waarvan het Hof zich nog naar Köppem begaf om de vrouw van de beklaagde te horen, bleek namelijk dat de beledigde Sumpf het scheldwoord Saujude niet had kunnen horen en dat dit in ieder geval niet is gevallen in aanwezigheid van een menigte Köpper- naren, die zich voor het café van Sumpf hadden verzameld nadat vrachtrijder Weidmann binnen in een vechtpartij verwikkeld was geweest. Dit hebben de vorige week trouwens reeds alle als getuigen gedagvaarde Köpperna- ren (zoals ook in de eerste behande ling van deze Sumpf-affaire) bestreden. De veroordeling van Weidmann in 1959 geschiedde op grond van de ver klaringen van de vroegere Köppernse vrachtrijder Max Kaufmann, die in middels met vrouw en twee kinderen naar Oosterbeek (bij Arnhem) is ver huisd, nadat de Köppemaren hem het leven zuur hadden gemaakt. De recht bank liet er vandaag echter in haar motivering van het vonnis geen twijfel aan, dat zij van de getuigenis van Kauf mann niets geloofde. Hij was de enige, die Weidmann het scheldwoord Sauju de had horen gebruiken en moet de caféhouder Sumpf later hebben inge fluisterd daarvoor een aanklacht in te dienen, waarbij hij dan wel zou getui gen. Bovendien liet hij Weidmann we ten dat hij hem er wel „achter zou draaien". Hij had al lang ruzie met Weidmann en wilde hem een hak zet ten. Het is niet onbegrijpelijk dat de Köppemaren, die nu eenmaal een heen- te gemeenschap vormen, hem dat kwa lijk hebben genomen en op wraak zon nen. Zeer scherp trad Weidmanns verde diger vandaag op tegen de als getuige gedagvaarde mevrouw Kaufmann en een zekere mevrouw Velte, die blijk baar een nogal intieme vriendin van jraFÏÏann 's Seweest. Hij wees erop dat Max Kaufmann reeds in 1957 ziin' vrachtvervoersbedrijf op naam vin hti 87rn°noW llet. overschrijven en dat hi] 87.000 mark aan wisselschulden had. Hierop barstte mevrouw Kauf mann in de zaal in snikken uit. Met nadruk wees de verdediger Max Kauf- manns voorstelling van de hand als zou hij vanwege de antisemitische in stelling van de bevolking van Köppem zijn verdreven en maande het gerecht zich niet voor Kaufmann's wagen te laten spannen. Het Hof is de verdedi ger in deze argumentatie gevolgd. Rechter mr. Lessing een nazaat van de beroemde Duitse dichter reken de in zijn motivering van het vonnis dan ook af met het sprookje, dat Köp- pern een antisemitsich broeinest zou zijn. En daarmede rekende hij ook af met Max Kaufmann. ADELAIDE, 31 jan. Australië zal in de vierde testmatch tegen West In- dië, alle moeite hebben een smadelijke nederlaag te ontgaan. Na de vierde en voor-laatste dag hebben de „Aussies namelijk een achterstand vam 4~8 runs, met nog zeven wickets van hun tweede innings in handen. Vooral door het voortreffelijke batten van Rohan Kanhai in de eerste in nings scoorde hij al 117 runs kon de Westindische aanvoerder de tweede innings op 432 voor zes sluiten. Kanhai bleek opnieuw goed voor een century. Hij kwam dit maal tot 115 punten. Drie kwartier voordat de stumps wer den getrokken begonnen de Australiërs aan hun tweede innings. Toen de speel tijd verstreken was gaf de telegraaf 31 runs aan voor het verlies van reeds drie wickets. De scores zijn: eerste innings: West Indië 393, Australië 366; tweede innings: West Indië 432 voor 6 gesloten., Austra lië 31 voor 3. Advertentie Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! DUTIM N.V. - OEGSTGEEST DEN HAAG, 1 febr. De werkge versorganisaties in het grafische be drijf hebben zich volledig achter het standpunt van de regering gesteld, dat noch de verbeteringen van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de afge lopen contractsperiode, noch te ver wachten verbeteringen, in de prijzen tot uitdrukking mogen worden gebracht. Dit is te lezen in een communiqué van het ministerie van Economische Za ken dat is uitgegeven na een bespre king van de minister met de vier werk geversorganisaties over de prijspolitie ke problemen, welke samenhangen met de voorstellen tot wijziging van de lonen in het grafische bedrijf. De organisaties hebben voorts onder schreven dat, voor zover zich prijsver hogingen in het grafische bedrijf heb ben voorgedaan tengevolge van doorbe rekening van loonsverbeteringen in het verleden, deze onverwijld ongedaan die nen te worden gemaakt. Zij hebben zich bereid verklaard met klem hun leden hierop te wijzen. De minister van Economische Zaken heeft erop gewezen dat, indien uit het DEN HAAG, 1 febr. Het ziet er nu toch wel naar uit dat de minimumleef tijd voor dienstneming bij de politie zal worden verlaagd tot achttien jaar. Minister Toxopeus heeft tegenover de Eerste Kamer verklaard, dat aan een dergelijke maatregel niet te ontkomen valt gezien het groeiende personeelste kort bij de politie. De wervingsresulta ten zijn, ondanks de jongste salaris maatregelen, niet of nauwelpks verbe terd. Dit betekent echter niet, aldus de mi nister, dat jongelui van achttien jaar als agent op straat zullen verschijnen en met een zelfstandige politietaak zul- len worden belast. De opleiding zal worden verlengd en ook verder zullen maatregelen moeten worden genomen om de bezwaren van de dienstneming op jeugdige leeftijd te vermijden. LONDEN, 31 jan. De uitslagen van de vanavond gespeelde „Replays" voor de vierde ronde van het toernooi om de F.A.-cup luiden: Leicester City --Bristol City 5-1, BurnleyBrighton 2- v- Leicester City speelt in de vijfde de tegen Birmingham City: Burnley omt_°P eigen terrein uit tegen Swan- Town. sea )an- Na de dertiende loncte in de strijd om de Russische schaaktitel luidt de stand als volgt: 5'„Petrosjan, 9 pnt.; 2-6. Smyslov, fPassky, Gelier, Polugaevsky, Stein Al ien 8'/, punt, 7. Korchnoi 7Vi punt. Er moeten nog zes ronden worden nadere onderzoek dat in het grafische bedrijf naar het prijsverloop zal worden ingesteld, mocht blijken dat zich derge lijke prijsverhogingen hebben voorge daan en deze niet ongedaan worden ge maakt, onvermijdelijk een prijsmaatre gel voor de betrokken branche zal moe ten worden getroffen. De werkgeversor ganisaties hebben voor dit standpunt, gezien de door hen aanvaarde uitgangs punten van het loon- en prijsbeleid, vol ledig begrip getoond. Tijdens het onderhoud heeft de mi nister van Economische Zaken er met nadruK aan herinnerd, dat bij loonvoor- stellen, die va i de gemiddelde stijging van de arbeidsproduktiviteit in gunsti ge zin afwijken, een deel van het ver schil aan de afnemers dient te worden doorgegeven. De werkgeversorganisaties hebben zich bereid verklaard deze wens van de mi nister onder de aandacht van hun le den te brengen. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 31 jan. Door de tweede beslissingsmatch tegen de Haarlemse Damclub tot een succesvol einde te hebben gebracht, plaatste het Amsterdamse „Jozeph Blankenaar" zich als vierde finalist in de eindstrijd van de hoofdklasse damcompetities. Met IJmuiden, Zaandam en Gezellig samenzijn mogen de Blankenaren nu gaan kampen om twee plaatsen in de landelijke eindstrijd. z« drie vlot achter elkaar be haalde overwinningen braken de met een gewijzigde en dus(?) verbeterde opstelling opererende Amsterdammers het latente verzet van de Haarlem mers. De eerste overwinning kwam van Jongedjjk die met een lastig zetje de winst afdwong. Soberder was de zege die Verheij liet noteren. Een ern stige blunder van Meure was daaraan voorafgegaan. Metz wist de afstand be warende Thijssen plotseling met een dubbele dreiging te verrassen. De Haarlemmer koos een uitstekend ver weer, dat helaas door een onnauwkeu- righeidje werd ontsierd. Daarna had de Blankenaarman opnieuw een dodelijke dreiging in petto, zodat hij won. Met deze belangrijke en kostbare voor sprong op het scorebord werden de Blankenaren plotseling geestdriftige re misevoorstellers. Temeer daar de stan den nergens hoopgevend waren, lieten de Haarlemmers zich daarmede in. Bij een winststand van 11-5 vond Scheeres niet het juiste antwoord in een precaire positie. HÜ moest dus de punten aan zjjn tegenstander laten, die daarmede de eer der Haarlemmers wist te red den. Berk had een moeizame winst stand op het bord weten te creëren en kon een remiseaanbod niet a coon teren. Met beleid afgespeeld ieverde" deze party ook de verdiende winstpun ten aan Berk op. 'aipun Jozeph Blankenaar-Haarlemse Da™ club (13-7): A. den Doop-J Bus 1?" P. van Heerde-J. B. Sluiter l-i- t' Metz-J. J. Thijssen 2-0; J. Verheii-J H Meure 2-0; F. Jongedijk-G. Zeeüwe' 2-0; W. P. Goezinnen-H. F. LulfÏÏ N. Riebeek-G. P. Luske 1-1; j. Schee- res-H. T. Schuringa 0-2; B. Berk- A Buma 2-0; O. J. B. van der Sleen' T. J. Elsinga 1-1. Het Canadese ijshockeyteam heeft dinsdagavond te Oslo met 8-3 gewonnen van Noorwegen. De tussenstanden wa ren 2-1, 2-0 en 4-2. LONDEN, 31 jan. De managers van de Engelse beroepsvoetbalclubs zulien, vermoedelijk in maart, in een buitengewone vergadering bijeenkomen om vast te stellen wat de gevolgen voor hun clubs zullen zijn van de nieuwe salarisregeling voor de 2700 Britse be roepsvoetballers. In mei wordt de jaarvergadering van de managersyereniging gehouden, maar de bespreking kan zolang niet wachten. De managers hebben in hun onderhandelingen met de vereniging van beroepsvoetballers bedongen, dat zij een nieuw kontrakt zullen opstellen, dat tegen 19 mei gereed moet zijn. Onder deze regeling zullen transfers, die voor 1 september niet aangevoch ten zijn, op die datum van kracht wor den. Aangezien verscheidene clubs en niet de minste zich al beraden over vergaande bezuinigingen, is de kwestie der kontrakten van groot belang. De managers willen „één lijn trekken" en gaan vergaderen over de politiek welke ke zij thans moeten voeren. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de beroepsvoetballers ook gezamenlijk zullen optreden. Er zou in het Britse voetbal een chaos ontstaan indien en kele honderden spelers de kontrakten. welke de managers hen in mei zullen aanbieden, weigeren, omdat de voor waarden niet naar hun zin zijn. EERSTE KLLASSE HEREN Westen: TOGO-DSHC, Amsterdam- HDM, Be Fair-SCHC, BMHC-Laren. DEN HAAG, 1 febr. De wedstrijd „Jong Oranje"—Denemarken (onder 23 jaar), die in maart in Veendam zou worden gespeeld, gaat niet door. De ont moeting tussen het Nederlandse jeugd- elftal, samengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, en Engelana die oorspronke lijk voor 15 februari te Utrecht was vastgesteld, is verplaatst naar donder dag 9 maart. Het wordt een wedstrijd hij kunstlicht in het stadion van DOS. Voor de ontmoeting België BNeder land B, die voor dinsdag 21 maart op de agenda staat, is het terrein van de ere-divisiecluh Eendracht Aalst aange wezen. FRANKFORT, 1 febr. De „Koel- nische Rundschau" had dinsdag het een en ander op te merken over de Europe se kampioenschappen kunstschaatsen in Berlijn, en over de glansrol van Sjouk je Dijkstra. Onder andere schreef het blad: Het kunnen van Sjoukje Dijkstra, is zo groot dat men er geen juiste waardebepaling voor kan vinden. Als deze krachtige dochter van Nederland, springt, dan is het een sprong. Dan verheft zij zich hoog van het ijs, komt zij licht en zeker neer omdat zij de kracht in de benen heeft om een hoge sprong op te vangen. Een „ingespron gen zitpirouette is bij haar ook werke lijk „ingesprongen". Zij komt uit de hoogte in de pirouette inplaats van zich, alsof ze aan het ijs kleefde, klein te maken. Als de juryleden de Nederlandse 5,6 gaven, maar de Oostenrijkse Sent- schmid 5,8 en 5,9, dan kan men daarom glimlachen, maar misschien ook wel vaststellen dat vakkennis en rechtvaar- I digheid bij de juryleden ontbreken", al- dus de ..Koelner Rundschau". MOSKOU, 1 febr. De internationa le damfederatie heeft de Russische dam- bond toestemming gegeven het komen de najaar een revanche te organiseren tussen de wereldkampioen dammen Tsjegolev (Rusl) en de oud-titelhouder Koeperman. De spelers zullen elkaar twintig maal ontmoeten, de eerste keer in Moskou op 12 november. Er zal voorts gespeeld worden in Kiev, Minsk, Riga en Leningrad. UTRECHT, 31 jan. De president van de rechtbank mr. J. J. Plugge deed vanmiddag uitspraak in het kort geding van de verbandstoffenfabriek N.V. Vita te Leeuwarden contra het Verbond voor Veilig Verkeer over de ongunstige kri tiek, door deze organisatie geleverd op de door Vita in de handel gebrachte ver banddoos voor automobilisten. De presi dent verklaarde zich onbevoegd kennis te nemen van de vordering en veroor deelde eiseres (Vita) tot de kosten van het geding. Eiseres had de president verzocht de verspreiding van de voor haar ongunstige persberichten door het verbond als een onrechtmatige daad te kwalificeren, deswege schadevergoeding te betalen en oplegging van de verplich ting aan het verbond tot rectificatie in de pers. (Advertentie) Breda-Keep Fit, Eindhoven-MOP, Wageningen-DKS, Nijmegen-Union, Venlo- Tilburg- Zwolle- Upward- Zuiden: HTCC, EMHC Oosten Arnhem, PW Noorden: Meppel-Gron.Stud., HVA- Groningen, GCHC-LHC, GHBS-HMC. EERSTE KLASSE DAMES Westen: Alliance-RBC, Groen Geel- Kieviten, Be Fair-Gooi, BDHC-Laren. Zuiden: Breda-Forward, Were Di- HTCC, Push-Oranje Zwart, 's-Her- togenbosch-EMHC. Oosten: Hengelo-DKS, Zwolle-Quick, Nijmegen-Union, Deventer-PW. Noorden: Hurry Up-Daring, HVA- Groningen, GCHC-LHC, GHBS-HMC. (Advertentie) MOSKOU, 1 febr. Teneinde de se lectiemogelijkheid te vergroten heeft de Russische federatie van hardrijders op de schaats de normen, waaraan kan didaten voor de nationale kampioen schappen moeten voldoen, aanmerke lijk verhoogd. Bovendien wordt elk jaar een nationale juniorenploeg ge vormd. De federatie heeft 600.000 ieden-ama- teurs die aan talrijke wedstrijden deel nemen. „Zij maken allen een kans op het lidmaatschap van de nationale ploeg, maar zullen in het vervolg aan hogere eisen moeten voldoen", zo is door de Russische schaatsleiders ver- kiaard. Om aanspraak te kunnen maken op plaatsing in de nationale ploeg moeten de kandidaten beneden de volgende mi nimumtijden blijven: Heren: voor de gecombineerde wedstrijden een mini maal aantal van 190,5 punten, voor in dividuele wedstrijden: de 500 meter in 41,9, de 1500 meter in 2.14,8, de 5000 meter in 8.12,0 en de 10.000 meter in 16.50,0. Voor vrouwelijke kandidaten geldt een puntenminimum van 205 voor gecombineerde wedstrijden, en zijn de tijden: 47,2 voor de 500 meter 1 38 s voor de 1000 meter, 2.32,5 voor de '1500 meter en 5.23,0 voor de 3000 meter Junioren leeftijdsgrenzen 18 en 20 jaar moeten minstens 197 punten hebben in gecombineerde wedstrijden en voor de individuele wedstrijden: 43,4 voor de 500 meter, 2.20 9 voor de 1500 meter, 8.32,0 voor de 5000 me ter en 17.35,0 voor de 10.000 meter. „Het regent in Helsinki en het dooit maar ik geloof wel dat het ijs goed zal zijn op de Europese kampioen schappen aanstaande zaterdag en zon dag in het Olympisch Stadion. Dat zei dinsdagavond de secretaris van de Fin se schaatsbond, Leo Liusvaaraq. De „ijsmaker" Akem Bergman voegde er aan toe, dat het ijs er enige weken ge leden goed uit zag, maar er door de hevige slagregens niet beter op was geworden. Ondanks de regen en de dooi behoeft dat nog geen katastrofe te zijn want het ijs is dik en er wordt kou verwacht", aldus Bergman. De Finse schaatsexperts rekenen MELBOURNE, 1 febr. De Austra lische lawntennis-associatit heeft be paald, dat de Davis-Cupwedstrijden gehouden zullen worden op 26, 27 en 28 december in het Kooyongpark in Mel bourne. Voorts werd bepaald dat er geen regelrechte televisieuitzendingen zullen worden toegestaan. Sir Norman Strange, president van de L.T.A.A. deelde mee, dat bij de jong ste wedstrijden in Sydney de televisie rechten verkocht waren voor 6.000 pond, maar dat de organisatoren 10.000 pond verloren door onverkochte zitplaatsen. Er waren in de tennisperiode meer dan 100.000 televisietoestellen gehuurd. met recente gegevens over dit internationaal betegde depót, dat bestaat uit: eerste klas aandelen kansrijke converteerbare obligaties hoogrentende gewone obligaties wordt 0 gaarne toegezonden door de N.V. HOLLANDSCHE BELEGGING EN BEHEER MAATSCHAP PU Keizersoracht 706 Amsterdam-Centrum op een prolongatie van de Europese titel voor de Noor Knut Jo- ovengens hannesen, terwijl de Rus Victor Ko- sitskin als zijn gevaarlijkste concurrent wordt genoemd. Rijders met goede perspectieven zijn volgens hen verder de Zweed Ivar Nilsson, de Fransman André Kouprianoff en de Russen Ro bert Merkulov, Boris Stenin en Oleg Gontsjarenko. In de Finse dagbladen wordt gewe zen op talentvolle rijders als de Noor Nils Aaness, de Zweed Bo Karenus en een nieuweling, onze landgenoot Rudi Liebrechts. Nu mej. M. A. Assel herghs vandaag haar taak als directrice van het Ne derlands Spoorwegmu seum in Utrecht heejt aanvaard, is zij beslist voor geen vreemde zaak komen te staan. Zij kent het museum reeds door en door en heeft de grote ontwikkeling van de laat ste jaren meegemaakt Zij is reeds van 1955 af con servatrice maar daarbij komt nog dat, toen haar vader, de heer H. E. N. R. I. Asselberghs direc teur was, zij na de vol tooiing van haar studie aan het St.-Bonifatius Lyceum in 1937 al spoe dig in het museum zijn rechterhand werd. Het had nog lang niet de om vang van nu en was sinds twee jaar gehuisvest in een der hoofdgebouwen van de N.S. bij inge wijden bekend als Hgb. 1 nadat het van de op richting in 1927 af was ondergebracht in een ge bouw aan de Moreelse- laan, vlak bij de uitgang van het station. „Nu moet u niet den ken," zegt mejuffrouw Asselberghs lachend, „dat ik als jong kind reeds met mijn vader meeging om in het museum rond te snuffelen. Wel heb ik de liefde voor dehistorie1 en speciaal voor die van de spoorwegen van mijn vader meegekregen Alleen met dit verschil, dat zijn belangstelling ook naar de oude geschiedenis uitgaat - u weet, dat hij Egyptoloog is - en ik een bijzondere voor liefde heb voor de negentiende eeuw. Die periode vind ik erg interes sant en juist toen is ook de geschiedenis van de spoorwegen begonnen Mejuffrouw Asselberghs heeft daarvan een diepe studie gemaakt en men zal zich herinneren, dat zij haar bevindingen gepubliceerd heeft in een boek „Het IJzeren Paard", dat in november 1959 ver schenen is en alom geprezen werd. Met verzamelen, nauwkeurig documenteren en registreren van spoorwegmateriaal, dat de moeite waard is geconserveerd te worden, heeft zij een rijke ervaring. „Zowel meneer Blankert, mijn voorganger, als ik, hebben veel geprofiteerd van de kennis en ijver voor het museum van juffrouw Asselberghs," zegt de tegenwoordige directeur, dr F T de Bruijn, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heengaat. Het liefst vertelt de nieuwe directrice over het museum zelf, en de draad van de geschiedenis weer opnemend, verhaalt zij van de primitieve accommodatie m de eerste jaren. Lokomotieven, die nu prachtig langs de perrons staan van het vroegere Maliebaanstation, waarvan de typische sfeer uit het fin de siècle vóór de verbouwing nog eens raak door Bordewijk werd beschreven, konden toen niet geplaatst worden. Er stonden hoogstens een paar tramrijtuigen. Nu staan zij op het vóórterrein, dat wordt opgeknapt en in het voorjaar voor het publiek opengesteld wordt. Van 1942 tot 1946 werd de collectie omdat de Duitsers de ruimte in Hgb. 1 nodig hadden, opgeborgen in het Rijksmuseum. Het Spoorwegmuseum had inmiddels al enige loko motieven in bezit, die in Maastricht een standplaats hadden gekregen Daar hebben de Duitsers bij hun aftocht in 1944 nog enkele machines opgeblazen, omdat zij blijkbaar in hun verwarring niet zagen wat nog bruikbaar was oj een museumstuk. De vorige president van de N.S. dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft er voor geijverd, dat het Maliebaan-station als spoorwegmuseum werd ingericht. Hij nam ook het initiatief voor uitbreiding met een moderne afdeling. Het streven van de directeuren is altijd geweest niet alleen technische zaken bij elkaar te brengen, maar ook voorwerpen, die meer tot het publiek spreken, zoals schilderijen, penningen en wat dies meer zij. „Men maakt het museum dan niet alleen van belang voor tech nici, maar het hele Nederlandse volk heeft er iets aan," aldus mej. Asselberghs, die het beleid van haar voorgangers wil voortzetten In de directiekamer prijkte bij ons bezoek juist een sprekend schilderij, gemaakt door een jonge machinist, de heer King uit Den Haag, van de cabine in een loc van het type 3700 met twee mannen vóór de vuurplaat. Een geschenk aan het museum Hoe de belangstelling voor het spoorwegmuseum toeneemt, blijkt uit het aantal bezoekers van ruim zestigduizend in 1960, nadat in 1937 voor het eerst tienduizend bezoekers geboekt konden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5