DANK ZIJ DE EUROMARKT De Nederlandse automobielwereld knipoogt naar de kooplustigen Aantrekkelijke prijsverlagingen camoufleren zorgen over Amerikaans tegenoffensief M COMFORTABELE, KLEINERE AUTO'S VEROVEREN DE HALVE MARKT alle modellen van Simca zijn verlaagd! u koopt nu al een Simca voor fl6295; en dan ook nog geheel compleet! De auto van 1961 Voldoening A. J. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF nog altijd „ouderwetse" cilinders tijd van steeds sterker is voorbij de koper zit meestal vóórin door smeren; eens per 50.000 km Wedloop der Groten De halve markt (Van onze speciale verslaggever) Fraaier kon het perspectief voor de Nederlandse auto mobielwereld niet zijn, Zij trekt, uitbundig wapperend met de vanen, een fonkelnieuwe expo sitieruimte binnen in de weten schap, dat het droompaleis na ve le jaren van ongeduldig wachten nu werkelijkheid geworden is. Zij jubelt bovendien over de resulta ten, welke in het afgelopen jaai geboekt zijn en beseft, dat in tij den de omstandigheden niet zó gunstig geweest zijn. Zeggen de cijfers zelfs niet, dat de verkoop in de zojuist afgesloten eerste maand van het jaar 300 hoger lag dan in de overigens ook wel heel „magere" maand januari van 1960? Hoe heerlijk moet het dan zijn om te kunnen knipogen naar de drommen belangstellenden, die weer uit het hele land zullen toestromen. Knipogen in de vorm an zojuist gerealiseerde priisver- •j^kingen, welke ongetwijfeld een nieuwe impuls zullen geven aan de kooplust van de duizenden, die niet alleen belangstellend door de immense Europa-hal van het nieuwe RAI-gebouw zullen schui felen, maar even geïnteresseerd zullen kijken naar hetgeen er ge ëxposeerd is. Zoeken naar comfort Minder onderhoud SPRANKELEND VAN LEVENSLUST De automobiel met de Franse esprit en het Franse karakter! KOM OVER AUTO'S PRATEN OP DE RAI - STAND NO B 306 HOOFDDEALER voor HAARLEM en omstreken Dr. D. BAKKERLAAN 12 - TELEF. 57500 - 57501 - BLOEMENDAAL DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA. A. J. TUN HOEVE algemeen voorzitter van de R.A.l. en zegt wel eens, dat het voor de zakenman een minder goede eigen schap is, snel tevreden te zijn over de bereikte resultaten. Hij moet immers blijven streven naar meer, naar beter, wil zijn zaak vooruit gaan. Doch op deze regel wens ik thans gaar ne een uitzondering te maken: de totstandkoming van het nieuwe R.A.I.-gebouw geeft wij schreven het reeds ter ge legenheid van de laatste auto mobieltentoonstelling in het oude gebouw reden tot grote voldoening voor de R.A.l.voor de gemeente Amsterdam, ja voor geheel Nederland. Er behoeft niet langer te worden gesproken over plan nen of bouwwerkzaamheden. De nieuwe R.A.l. aan het Euro paplein is een feit, waarvan een ieder, die dat wenst, vanaf vandaag persoonlijk kennis kan nemen. Het is een vreugdevolle dag voor de R.A.L, die hier door in de gelegenheid wordt gesteld haar jarenlange tradi tie van tentoonstellingsorgani satoren voort te zetten. Voor de stad Amsterdam, die hier mede het groeiend aantal ge specialiseerde tentoonstellin gen en beurzen in de hoofdstad een ruim en modern onderko men biedt, terwijl een even eens dringend gewenst aan sluitend congresgebouw in aan bouw is. Een vreugdevolle dag ook voor de duizenden belangheb benden in het gehele land, die er zich van bewust zijn dat Ne derland een dergelijk tentoon- stellings- en congrescentrum broodnodig heeft, wil het inter nationaal meetellen. Het doet mij goed, reeds nu uit allerlei reacties te kunnen opmaken, dat de architect Bodon er met behulp van zijn medewer kers en adviseurs in is ge slaagd aan het Enropaplein een bouwwerk neer te zetten van allure, dat daarnaast voor de bezoekers en de standhou ders bepaalde kwaliteiten be zit. Laten wij echter niet lan ger praten. Een ieder kan de komende tien dagen zelf komen en zich overtuigen. FUVfA be Pontiac Tempest is een van de jongste Amerikaanse ,,compact"-cars, die zijn gebouwd om het hoofd te kunnen bieden aan de Europese infiltratie en d,aar wonderwel in geslaagd zijn. min (Van onze speciale verslaggever) HOEWEL alle automobiel-experts het er roerend over eens zijn, dat de explosie-motor als krachtbron voor een voertuig een kostbaar en verre van zuinig hulpmiddel is, zijn er nog geen tekenen welke er op wijzen, dat er, wat betreft de voortstuwing, in de autowereld een revolutie op komst is Af en toe verneemt men iets over elektrische auto's overigens een oer-oud project en „straalauto's maar op het programma van de grote automobielfabrieken staan nog steeds de conventionele automobielen, welke worden gevoed met benzine of in sommige gevallen met olie of pro- paangas. De Wankel-motor, die enige tijd geleden als een bijzonder zuinige en eenvoudige benzine-motor is aan gekondigd, staat nog steeds op stapel en men mag aannemen, dat de expe rimenten nog steeds voortduren. Ook in de nieuwste autotypen zal men daarom voorlopig nog de „ouderwetse cilinders aantreffen. Aan het streven, de motoren steeds maar krachtiger te maken, is een emd gekomen. Automobielen met vier cilin ders waren in Europa reeds lang ge meengoed en thans is er in Amerika ook weer een vier-cilinder wagen op de markt gekomen, wellicht onder invloed Moet de Ford Taunus 17M gezien worden als een van de wagens, waarmee de Amerikaanse auto-industrie via haar Europese Zes en de Zeven wil bestoken in de stryd om de hegemonie.' „bruggenhoofden" de markt van de erkwaardig is het verschil in beeld tussen de Nederlandse automobielmarkt en de Euro pese industrie. De vaderlandse markt biedt voor de meeste der importeurs een aangenaam aanzien. Zij hebben, bij het begin van dit jaar, om twee redenen de prijzen op een prettige uijze kunnen verlagen. De Euromarkt eh de verlaging van de omzetbelas- ting waren daar verantwoordelijk ^°°r. De Europese industrie daaren tegen zit wat beteuterd te kijken. Zij j,eeft in het land van haar dromen, f^erika, in het afgelopen jaar een 'Crme tik op de neus gehad. Zij viel er> enige tijd geleden eerst wat Schroomvallig. maar later steeds vrij moediger binnen. Zij maakte er in k°rte tijd een triomftocht, die de Amerikaanse industrieën deed verble- ken van ontsteltenis. De Europese auto, de wagen met een bescheidener <jf7ne.ting, het voertuig dat goedkoper ,as en goedkoper reed, was toch Jet het stukje „speelgoed", waaraan ach ^üchtige Amerikaanse industrie "■teloos kon voorbijgaan. nS*P de steeds groeiende export ar de Verenigde Staten van Euro 's ®e automobielen is echter een fjfrerikaanse reactie gekomen, zo tel at de Europeanen weer een deel an het veroverde terrein hebben moeten prijsgeven. De gevolgen uaarvan waren bepaald pijnlijk voor a van Europese industriën. In En geland, Frankrijk, Italië en voor een ?°.k in Duitsland overtrof de t, ,ktie plots de vraag. Met name •""geland maakt een ernstige crisis ri af automobielindustrie door; de oo s.'.n(is vier jaar. De export is ?:„n?!enlÜk teruggelopen. De produk- ligt ruim de helft lager dan een jaar geleden. En het trieste voor de fmgelsen is, dat zij niet alleen ver liezen moeten incasseren op de Ame- rikaanse markt, maar ook op de Europese. Met lede ogen zien zij toe hoe in de Euromarkt-landen de prij zen van hun produkten steeds ongun stiger gaan afsteken tegen die van de Zes. Onder de automobielen, die op de Nederlandse markt zo'n vier- a vijfhonderd gulden in prijs ver laagd zijn, ziet men dan ook geen Engelse. Het is duidelijk, dat de automobiel wereld aan de vooravond van een nieuw tijdperk staat. Die periode lijkt èr een te worden, waarin dingend naar de gunsten van enkele miljoenen aspirant-kopers op het Europese vaste land een fikse strijd om het bestaan zal ontbranden tussen diverse grote in dustriecentra. En de verwachtingen zijn, dat niet alleen de Amerikaanse en de Westeuropese industrieën daarbij betrokken zullen zijn, maar dat er ook nog verrassingen verwacht mogen wor den uit Japan en Rusland. Tot nu toe hebben deze twee landen geen kans ge zien om in de internationale automo bielwereld een prestatie van betekenis te leveren. Er zijn echter tekenen, die voor de toekomst in een andere rich ting wijzen. an de komst van Russische en Japanse automobielenis op de R.A.I.-tentoonstelling, die vandaag geopend is, nog niets te be- Wel echter kan men er, al rondgaande, de eerste tekenen van de voorpostgevechten tussen de Ame rikaanse en de Westeuropese .indus trieën ontdekken. Niet, dat de „com pact cars", de Amerikaanse wagens dfe de Europese infiltratie in de Ver- eniede Staten tot stilstand gebracht wfhen nu een geslaagde aanval op Europese malkt zullen doen. De Corvair, Falcon, Valiant, Comet, Tempest, Oldsmobile F 85 of Buick Special mogen dan een geheel nieu we generatie van Amerikaanse auto's met een revolutionaire inslag zijn en ontstaan onder de druk van Europese successen, in Europe se ogen zien zij er toch niet als klei ne auto's uit en voor de Europese beurs zijn zij beslist niet goedkoop. Zij ontmoeten in hun poging om op de Europese en dus ook Neder landse markt een stevige voet aan wal te zetten bovendien vinnige te genstand van Europese produkten, die de moeite waard zijn. Wel echter kan men in de komende dagen ontdekken, dat het er naar uit ziet, dat er heel wat waarheid kan schuilen in de geruchten, die zeggen, dat de Amerikanen overwegen eente kleine automobielen op stapel te zetten om daarmee de concurrentie ,,te lijt te gaan. Als dat zo is, gaan de Ame rikaanse concerns de Europese indus trieën met Europese wapens bestoken en dan ziet men de voorbeelden daar- van in de Ford Taunus 17 M Henry „de Grote" Ford kwam speciaal uit de States overgevlogen om dit produkt ten doop te houden en de Opel Rekord 1700. Van deze twee piepjonge ver schijningen in de automobielwereld kan men zeggen, dat zij in feite van Amerikaanse oorsprong zijn, maar ge bouwd in Europa en gelanceerd om te concurreren met de Europese tegen hangers zoals de Peugeot 404. Wat dit te betekenen heeft? Dat de Amerikaan se grootmachten dank zij hun Europe se „bruggenhoofden" kleinere Ameri kaanse auto's gaan maken met Euro pese werkkrachten en grondstoffen en daardoor goedkoper kunnen zijn. stand" begonnen. Terwijl in de prijs klassen boven achtduizend gulden een niet bijzonder grote, maar te verwaarlozen verminde- weliswaar toch niet ring van de belangstelling te constate ren valt, is in de groep die onmiddel lijk volgt op de categorie, waarvoor de meeste belangstelling is (tot zesdui zend gulden dus) een duidelijke groei waar te nemen. Vooral de groep auto mobielen van zeven- tot achtduizend gulden bleek bijzonder in trek. De om zet steeg met ongeveer 50 procent. De tussenliggende groep, tot zevenduizend gulden, steeg in veel geringere mate. Dat op deze tentoonstelling de „mid denstanders" extra in het zonnetje ge plaatst zullen worden, laat zich begrij pen. Renault Dauphine, een der „troeven" van het succes van de Europeanen en van de „Compact Cars". De „Compact Cars" hebben de Amerikanen trouwens in méérdere opzichten overstag doen gaan. Beperking van gewicht was tot voor twee jaar toen in de U.S.A. de blinkende praalpaleizen steeds uitbun diger werden van weinig belang, maar nu men zich met de meer ingeto gen kleinere wagens is gaan bezig hou den, hebben de ontwerpers de blik ge richt op de weegschaal, met als gevolg dat vier merken thans met een alu minium motorblok uitkomen. Er werd op het motorblok een gewichtsbespa ring bereikt van ruim veertig Kilo. Ford gaf de Falcon weliswaar nog een giet ijzeren motorblok mee, maar wist toch een gewichtsbesparing van 86 kilo te boeken. Door de motor achterin te plaatsen, constructiemethoden te wijzigen en vooral de afmetingen te verkleinen, bonden de Amerikanen de strijd aan tegen de Europese wagens. Een strijd, die nog maar pas is begonnen. Euro pa's tegenzet was een prijsverlaging tijdens de laatste maanden van 1960. Verwacht mag echter worden, dat de Amerikanen op dit ogenblik alweer hard timmeren aan het nieuwe strijd ros, de „under-compact Car", een werkelijk kleine wagen. (De kleine Amerikaan behoort in Europese ogen immers nog altijd tot de middenklas- se). Er gaan geruchten, dat Ford al heel ver is met een nieuwe wagen met een 1,7 liter motor en aandrij ving op de voorwielen. General Mo tors en Studebaker zouden ook plan nen hebben in deze richting. Vormt de maat van de auto en het vermogen dus de inzet van een felle strijd op het gebied van het comfort staat er weinig 0Pzi®n^^ndSIt°lPiaans nro gramma. Een bekend Italiaans merk verschijnt met zitkussens, welke geheel van schuimrubber zijn gemaakt en een paar fabrikanten beginnen aan dacht: te schenken aan de a^ter^feur in beslagen toestand voor de jchautfeur een hoogst oncomfortabel gevoel kan opleveren. Als accessoires werden tot dusverre ventilators en plasticplakrui- ten geleverd. Wellicht zal nien in de toekomst ook bij de standaarduitvoerin gen met de „ondoorzichtige achter ruiten rekening gaan houden. In de grote Amerikaanse wagens is nog steeds geen oplossing gevonden voor het in- en uitstap probleem voor de passagiers op de achterbank die dan ook meestal niet tot het kopend publiek behoren. Hun gymnastische oefenin gen blijven vereist tot het ogenblik, waarop zij zelf een automobiel kopen en gerieflijk achter het stuur gaan zit ten. In veel moderne auto's is grote aandacht besteed aan de circulatie ver warming, al ziet de toekomst er voor de achterbank-passagiers nog steeds somber uit, tenminste wat betreft de vrijwaring voor koude voeten. Alweer: de koper van de auto zit meestal vóórin. Door de vormen van de auto iets hoe kiger te maken konden verscheidene fabrikanten opnieuw een vergroting van het ruitoppervlak annonceren: de pano ramische voorruit destijds met veel vertoon geïntroduceerd schijnt op zijn retour. Een interessante ontwikkeling was de opstelling van de achterruit in een bekend Brits wagentje. En nu we het toch over de achterzijde hebben, de vinnen op erscheidene grote auto's zijn verdwenen, ongetwijfeld tot vreugde van wielrijders en bromfietsers èn auto wassers... Hier en daar is winst geboekt bij het streven, het onderhoud van de auto zo gemakkelijk mogelijk te maken. Na dat door de Nederlandse autofabriek was aangekondigd, dat het nieuwe kleine wagentje niet meer behoefde te worden doorgesmeerd, schrijft thans een groot Amerikaans concern voor, dat „eenmaal per 50.000 kilometer" voldoende is. Het bereiken van deze zeer lange öoorsmeertermijn is mo gelijk gemaakt door het gebruik van molybdeen-disulfide in relatie tot enkele stoffen, die dit smeermid del kunnen vasthouden. Olie-verver sen, zo bericht ditzelfde Amerikaanse concern, is slechts noodzakelijk om de 6.500 kilometer, dankzij het gebruik van speciale olie-filters. Niettemin zal de plichtsgetrouwe automobilist op ge zette tijden zijn garage moeten blijven opzoeken, al was het alleen maar ter controle. Amerika blijkt nog steeds gechar- Advertentie) opmerkelijke van de nieuwe Lancia Flavia is de voorwielaandrijving: eerste Italiaanse wagen waarvan dit gezegd kan worden. de e cijfers wijzen uit, dat op deze RAI-tentoonstelling de grootste aan dacht zal uitgaan naar de auto's tussen de vijf- en zesduizend gulden en in aansluiting daarop tussen vier- en vijfduizend gulden. Niet minder dan de helft van alle verkochte auto's in het afgelopen jaar hoorde thuis in de ze categorie wagens, waarbij de groep van 5.000 tot 6.000 gulden niet minder dan ruim 31 pet. voor zich opeiste. Royaal is dan ook de keuze in deze ca tegorie wagens, die over het algemeen een cyiinderinhoud hebben tussen 700 en 1000 cc. Men komt dan terecht in de klasse van de Volkswagen, Renault Dauphine, Skoda Octavia, Austin Se ven, Lloyd Alexander, Auto Union 1000, BMW 700, DKW Junior, Fiat 1100, Ford Anglia, Morris 850. Maar ook onder de vijfduizend gul den is de keus ruim. Wij noemen bij voorbeeld de Fiat 500 en 600 (met een nieuwe, sterkere motor), de Citroën 2 CV (met nieuwe motorkap), Vespa 400, NSU Prinz en niet te vergeten de DAF, die nog steeds de enige kleine, behoor lijk comfortabele auto is met een con tinue variabele transmissie. Nog een opmerkelijk verschijnsel ten aanzien van de vaderlandse belangstel ling voor automobielen vraagt de aan dacht. In het afgelopen jaar is een dui delijke verschuiving naar de „midden- inclusief verwarming en SPATLAPPENI ETOILE 6g6(f- 6295.-qjfN?ELYS£E 70Ï- 6995.-C^?MONTLHERY JJ&Ï.- 7195- ARIANE SUPERLUXE J)39£- 7995- ARIANE SUPERCOMFORT 8195- BEAULIEU ïpjotf- 9995- CjfLLz? CHAMBORD 11900^- 10995- SIMCA meerd door de „automatische bak": de meeste Europese wagens houden het op een „vierbakje", ai wordt nog steeds naarstig gezocht naar een goede, goed kope en geen extra-brandstof kostende automatische transmissie. Grote aan dacht bestaat er nog steeds voor de automatische versnellingsbak van DAF. Een ander punt, waarop in de laborato ria van de autofabrieken nog ernstig wordt gestudeerd, is de verwezenlijking ven de wens, goedkope schijfremmen te maken. Géén sensaties dus in de ontwikke ling van de automobiel. Een merk. dat 22 jaar geleden op de markt verscheen, behaalt, met een praktisch ongewijzigd model, nog steeds een imposante en immer groeiende dagproduktie. De Amerikaanse wedloop naar steeds grote re en steeds protseriger wagens is voorlopig ten einde gekomen, met als resultaat een betrekkelijk eenvou dige automobiel. Daarom: terwijl de stormachtige ontwikkeling van weten schap en techniek ons speciaal op het gebied van de ruimtevaart van de ene sensatie in de andere doet val len, kan 1961 (vooralsnog) worden ge signaleerd als een rustig autojaar, met een, wat de modellen betreft, char mante oogst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13