Aantal rijdende „somerhuisjes in drie jaar verviervoudigd RENAULT AUTOMOBIELEN VEILIGHEID op de weg AUTO (mahsche) CAMERA fMÊÊk §tudebaker Jaarlijks concert ,hursum van Th. G. J. M. Stee man jubileert Autohoezen Caravan- luifels Onder één dak met de auto's PHILIPS AUTO RADIO JanvunZuiphjsjx FOTO ENGEL. de Consul 17ÜG de Zephyr n.v. H A G A M - Heemstede A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf VAUXHALL PONTIAC HEEREMANS VAH LEUVEN N.V. U hebt meer in uw handen dan alleen het stuurwiel! Assurantiekantoor „HAARLEM" 3£"Et rAïnÏTn Auto en fiscus Haarlems Matrassenhuis AUTO-FINANCIERING R.A.I. STAND B f||P STAND B 401 1961 de PONTIAC DOxn^lRDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA 15 9 uur gehaald 6 uur weer thuis! Faillissementen Q 9V Vijfentwintig jaar in dienst van Bloemendaal Auto's en kampeerwagens horen bij elkaar. Al dus luidt een slagzin, die typisch van de laat ste jaren is nu de kampeerwagen zo'n belang rijke rol begint te vervullen in de recreatiemoge lijkheden. Dat merkt men - zowel in het eigen land als daarbuiten - bij het trekken langs de oorden waar het goed toeven is in de vrije tijd. Dat ziet uien eveneens op de verkeerswegen, die naar de geliefkoosde plekjes leiden. Trouwens, ook de cij- lers spreken een duidelijke taal. Het Centraal Bu- reau voor de Statistiek telde tien jaar geleden in °ns land ruim duizend kampeerwagens. Nu heeft Representatief Gewicht belangrijk het in de boeken het getal 12.500 geschreven. De groei van het aantal kampeerwagens moet men overigens niet in de eerste plaats zoeken in de pe riode van de laatste tien jaar. De enorme vlucht, die de belangstelling voor dit trouw op de zwerf tochten meetrekkende „zomerhuisje", dat kan bij dragen tot een goedkopere viering van de vrije dagen, heeft genomen, is van de laatste tijd. In drie jaar tijds is het aantal in gebruik zijnde ca ravans in ons land bijna verviervoudigd. Tegen over de ongeveer 3300 kampeerwagens van 1957 staan de ruim 12.000 van 1960. Waar de keuken Met of zonder rem VERKOOP - SERVICE - REPARATIE RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEFOON 57455 INBOUW EN REPARATIE Spaarne 70 - Tel. 21775 - Haarlem (bij Anegang) Proef met vrijwillige keuringen in Rotterdam UW NIEUWE STAAT BIJ ANECANC 32 - KLEVERPARKWEG 7 De Amerikaanse wagen met Europese wegligging Hoofddealer voor Haarlem en omstreken Dr. D. BAKKERLAAN 12-16, BLOEMENDAAL Telefoon 57.500-57.501 V* Al onze nieuwe modellen zijn bekend (stand B 303) AUTOMOBIELBEDRIJF NIEUWE GRACHT TR - TELEFOON 17588 - HAARLEM De Anglia 1961 zuinig modern en een fantastische wegligging Advertentie Is uw matras te dun of versleten, Laat u ons even weten. Vrijblijvend prijsopgave aan huis. H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 HAARLEM, 1 febr. De arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft gisteren in staat van faillissement ver klaard: J. B. van den Brink, koop man, wonende te Haarlem aan de Spie gelstraat 29 rood; rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart; curator: mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd gis teren opgeheven het faillissement van: G. J. Hulsen, handelende onder de naam Commanditaire Vennootschap „Indart", Esdoornstraat 27 te Haarlem. Uitgesproken d.d. 26 april 1960; rech ter-commissaris: Mr. N. Smits; cura tor: mr. H. J. Pot, advocaat en pro cureur te Haarlem. BLOEMENDAAL, 1 febr. Het jaar lijkse concert van de Bloemendaalse muziekvereniging „Sursum" zal zater dagavond 4 februari worden gegeven in de grote zaal van hotel Vreeburg aan het Kerkplein. Aan het programma werkt tevens mee het cabaretgezel schap „De Pompadours" onder regie van Puck de Weijze. Eerst concerteert de muziekvereni ging onder leiding van de heer C. Fpma uit Wormerveer, daarna treedt het tamboerkorps op onder leiding van de heer W. A. van Roosmalen. Na de pau ze brengt het cabaretgezelschap een pro gramma onder de titel „Tussen zin en TONEELAVOND Maandag 6 fe bruari zal het toneelgezelschap „Das Schauspiel" in de Haarlemse Stads schouwburg „Minna von Barnhelm", het bekende toneelstuk van Lessing, opvoeren voor de leerlingen van het Coornhertlyceum AERDENHOUT, 1 febr. In zijn woning aan de Generaal Winkelman- laan in Aerdenhout zal vrijdag 10 fe bruari de heer Th. G. J. M. Steeman zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Bloemendaal vieren. De heer Steeman is thans chef van de afdeling bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezingen op het raadhuis in Overveen. In deze functie volgde hij in 1946 de heer G. van Eek op, die toen benoemd werd tot gemeen tesecretaris. De jubilaris, die in 1914 in Haarlem werd geboren en wiens vader een be kende en geziene figuur was bij de Grif fie, was aanvankelijk onderwijzer. Dit beroep oefende hij twee jaar uit. Toen brak de tijd aan, dat er voor onderwij zers geen werk was en de jonge Stee man begon op 2 januari 1936 als volon tair bij de gemeentesecretarie in Bever wijk. Toen hem een maand later een zelfde baan in Bloemendaal werd aan geboden leek hem dit aantrekkelijker. Het was dichter bjj huis en bovendien gaf Bloemendaal de volontairs een toe lage van vijfentwintig gulden per maand. Als onbezoldigd ambtenaar begonnen op de afdeling bevolking werd de heer Steeman achtereenvolgens kantoorbe diende en schrijver-typist. Op 12 juli 1941 werd hij adjunct-commies. Zijn hui dige titel, hoofdcommies A, verkreeg de jubilaris op 1 januari 1952. Na 1946 heeft de heer Steeman als ambtenaar van de burgerlijke stand talloze huwelijken vol trokken. Steeds wist hij een toepasselijk persoonlijk woord te vinden, ook als dit in een vreemde taal diende te ge schieden. Als hobby speelt de heer Steeman or gel. Sedert september van het vorige jaar kan men hem 's zondags aantreffen in de parochiekerk van Johannes de Doo- per in Hoofddorp, waar hij als waarne mend organist optreedt. REVUE-FESTIVAL De K.R.O. show „Reveu festival" komt op zondag 12 februari in Haarlem in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Berry Kievits en Gerard Walden heb ben de leiding van deze tournee-show, waaraan behalve het K.R.O.-revue-or- kest onder leiding van André van Wat- tingen vele bekende artisten hun mede werking verlenen. Eig.: TH VELDE Assurantie-bezorger sinds 1955 3ACQ. PERKLAAN 40 - HAARLEM - TEL. 55609 ALLE VERZEKERINGEN VOOR Handel Scheepvaart Industrie A Privé Prima afwerking, uit eigen zeilmakerij (jovu^ UJaQmo{SSTeaBT2i Tel 10645 Kampeerwagens P® fonkelnieuwe Klipper pronkt trots met de ingebouwde gaskoelkast, die ys- ™okjes maakt, een ingebouwde verwarming en de geïsoleerde vloer, waardoor het zomerhuisjeook voor de wintersport gebruikt kan worden. tor en de bedrevenheid van de chauf feur spreken een woordje mee. Men kan dus met recht spreken van spectaculaire groei. Insiders •Cnatten de Nederlandse productie mo- ehteel op ongeveer 1250 caravans per •laar. Nederland importeerde in het af- gelopen jaar bovendien zo'n 800 kam peerwagens. Na aftrek van de uitvoer "teg dan ook gesteld worden, dat er in I960 ongeveer 1700 kampeerwagens bij *VM gekomen. Want, van vervanging van oude caravans is op dit moment nauwelijks sprake. De kampeerwagen ueeft een levensduur van vijftien a wvmtig jaar en de produktie en invoer voor, tijdens en in de eerste jaren na nfhil°rl0g was óf uiterst gering óf zelfs <4*n bededen zthff 2? ^kun- aantal ^«'"bbcling van hel geus Dn k.111^ zijnde kampeerwa- zit V,n Je zaterdagen zullen het be- tnlv»» een caravan nog begeerlijker maken, zeggen zij. Er op uit trekken t an vrijdagavond tot maandagmorgen w voor hen een toekomstbeeld, dat spoedig verwezenlijkt zal worden. Auto's en kampeerwagens horen bij elkaar; wat betreft de RAI- tentoonstelling, die vandaag is geopend, is deze slagzin volop reali teit geworden. Na het vorig „verwe zen" te zijn naar de dépendance, de Apollohal, ziet men nu de auto's en de caravans onder één dak. In de Oost-hal van het nieuwe RAI-gebouw *iet men vijfentwintig exposanten bij- ®en, die 83 verschillende kampeerwa gens van 34 verschillende merken te tonen heeft van de typen, 43 stuks, kijn van Nederlands fabrikaat. Daarna volgt Engeland met 24 typen en ver volgens komen Duitsland en België. Men kan dus spreken van een repre sentatieve tentoonstelling, van net- geen de binnen- en buitenlandse kampeerwagenindustrie momenteel heeft aan te bieden. De keuze is groot, maar toch ook weer niet zo groot, dat zij verwarrend werkt. Het tijdstip is gunstig, want wie tijdens de tentoonstelling tot aankoop be- sluit, zal er reeds bij de aanvang van het kampeerseizoen 1961 met de hieuwe aanwinst op uit kunnen trek ken. Het gewicht van de kampeerwagen net „rijdende zomerhuisje" of de vouwwagen, die op het kampeerter rein ,kan worden uitgeklapt speelt •£n belangrijke rol. Het gewicht van a a is onverbrekelijk verbonden ar> het type auto, waarmee de cara- lihrl, Wordt voortgetrokken. Een moei- g heid hierbij is, dat velerlei variabele actoren ook niet uit het oog verloren v!aven worden: veel of weinig rijden, zin terrein of bergen, rjjtempo, ge- "Sgrootte. Ook de toestand van de mo- De kampeerwagenclubs verschaf fen aan hun leden voorlichting en ook de grote verkeersbonden hebben des kundigen aangesteld om dit soort vra gen te beantwoorden. Zeer in het al gemeen kan als richtlijn gelden, dat het beladen caravangewicht (inclu sief water, butagas, levensmiddelen, losse inventaris en persoonlijke baga- fe) niet meer dan 75 pet. bedragen an het wegenbelastingsgewicht van de auto. Overschrijding van dit percentage behoeft nog niet altijd narigheid te betekenen, vooral niet op vlak terrein, maar wel zal men er verstandig aan doen in dit soort twijfelgevallen het oordeel van een onpartijdige deskundige te vragen. Een extra moeilijkheid is, dat de door de fabrikanten en handelaren op- bvj 28 typen terecht. De grootste groep, namelijk 33 typen vindt men in de gewichtsklasse van 501 tot en met 750 kg. Er zijn 8 typen boven 750 kg en vier daarvan wegen 1250 kg en meer. De indeling van de kampeerwagens is een hoofdstuk op zich. Vooral de keuken neemt daarbij een belangrijke plaats in en dat laat zich bij nader in zien ook wel begrijpen. Want, waar om bevindt zich bij twee-derde van de geëxposeerde caravans de keuken in het midden? In de eerste plaats is de inwendige hoogte bij de meeste cara vans het grootst in het midden en dat betekent dus de meeste hoogte om te staan, terwijl ook de opstijgende dam pen het gemakkelijkst kunnen worden afgevoerd via een op het hoogste punt van de wagen aangebracht dakluik. Een tweede reden voor het plaatsen van de keuken in het midden is, dat de levensmiddelenvoorraad en de keu ken-inventaris een niet onbelangrijk deel van het totale gewicht uitmaken. Het komt de rijkwaliteiten ten goede, indien het zwaartepunt zich zo dicht mogelijk bij de wielas bevindt. Daaruit mag men echter niet conclu deren, dat een caravan met keuken aan het einde te verwerpen zou zijn. Vooral bij de grotere wagens zijn er verscheidene modellen met zo'n keuken, waarbij de fabrikant voor de hierbo ven genoemde bezwaren een oplossing gevonden heeft. Een ander niet te verwaarlozen as pect is de rem. Bij de tentoongestel de wagens blijkt, dat de grens tussen de wagens met en zonder rem ligt bij een gewicht van 400 kg. Alle wagens boven deze grens worden m de stan daarduitvoering met rem afgeleverd. Wettelijk is een uitvoering met rem Van Engelse makelij is de caravan, die de naam draagt „Carlight continental Een heel exclusieve wagen onder de rijdende „zomerhuisjes" van uiteraard een exclusieve prijs. Men vindt er o.a. een ijskast, een douchecel, een kleine bar en een ingebouwde radio. bij een beladen gewicht van 750 kg ver eist. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de caravanindustrie haar produk- ten reeds belangrijk onder deze grens van een rem voorziet. Ook wagens tus sen 300 en 400 kg zijn er soms mee uitgerust. Dit houdt echter ook ver band met internationale uitrustingsei- sen, waarin ondermeer is bepaald, dat op een caravan, welke in beladen toe stand zwaarder is dan de helft van het lege gewicht van het trekkende voertuig een reminstallatie is vereist. Naarma te de trekauto lichter is zal de wen selijkheid van een caravanrem toene men. Daar komt nog bij, dat los van de wenselijkheid van een caravanrem tijdens het rijden, het ook bij een af gekoppelde caravan bijzonder ge wenst kan zijn over een parkeerrem te kunnen beschikken. gegeven gewichten niet altijd vergelijk baar zijn. De ene fabrikant vermeldt als gewicht het wegenbelasting-gewicht, d.w.z. het gewicht zonder gordijnen, matrassen, butafles, gascomfoor, wa terbussen, vloerbedekking, toilet, enz. Anderen verstaan er het afleverings gewicht ojder; het gewicht dus van de caravan zoals deze door de fabriek wordt afgeleverd, d.w.z. inclusief de hierboven genoemde zaken, voor zover deze tot de standaarduitvoering beho ren. Uitgaande van de door de exposan ten opgegeven afleveringsgewichten in standaarduitvoering blijkt, dat het lichtste tentoongestelde caravantype een vouwwagen van 100 kg is. De zwaarste kampeerwagen van de ten toonstelling weegt niet minder dan 1730 kg. De helft, namelijk 42 van de 83 typen, komt niet boven een gewicht van 500 kg uit. Wie hoogstens 200 kg kan of wil trekken kan kiezen uit 5 ty pen vouwwagens. Tussen 200 en 300 kg is de keuze al groter, namelijk 9 ty pen, waaronder drie met vaste wan den. Van 300 tot 500 kg kan men reeds Vergeleken bh het vorig jaar kan men op deze RAI-tentoonstelling een twaalftal internationale primeurs ont dekken. Engeland en Nederland heb ben hierin het grootste aandeel. Twee Nederlandse fabrikanten tonen o.a. een uiterst lichte en goedkope wagen. Vier van de Engelse primeurs kan men zelfs op één stand bezichtigen. Daarnaast worden nog bagage-aanhan gers, enkele lichte boten en caravan onderdelen en -accessoires tentoonge steld. DE BELASTING, welke de bezitter van een automobiel met een catalo gusprijs van 6000 gulden per jaar moet betalen, bedraagt 830 gulden. Neemt men aan, dat de auto een le vensduur heeft van 150.000 kilometer, zes jaar meegaat en één op twaalf rijdt, dan moet de autobezitter betalen: 504 gulden aan invoerrechten, 931 gul den aan omzetbelasting bij invoer, 384 gulden aan motorrijtuigenbelasting (in zes jaar), 3030 gulden aan bijzondere in voerrechten op de 125.000 liter benzine welke hij zal verstoken, alsmede 129 gulden omzetbelasting op de banden, welke hij verslijt. In zes jaar betaalt hij dus 4978 gulden, ofwel circa 830 gulden per jaar. Dit cijfer heeft betrekking op een auto, die is geïmporteerd uit een E.E.G.- land. De belasting op jaarbasis van een uit een niet- E.E.G-land geïmporteer de auto ligt iets hoger, op 875 gulden per jaar, tengevolge van hogere invoer rechten en omzetbelasting. JSwerghoen", van binnen. (Van onze speciale verslaggever) In Botterdam rijden op het ogenblik bijna achtduizend auto's rond met een klein, vierkant vignet op de voor ruit, dat vertelt dat deze wagen maximaal zes maan den geleden uitvoerig is ge keurd en technisch in orde is bevonden. Het geeft de autobezitter het rustige ge voel een wagen te berijden, die „safe" is en het kan voor hem ook een stevig argument zijn om controlerende poli tiemannen en na een on geval wellicht ook de rech ter te overtuigen van zijn goede wil, met een veilige auto op de weg te verschij nen. De aktie „Veiligheidskeu ringen" startte in Rotterdam op 9 september 1959. De Bo! vag, de Vereniging voor Vei lig Verkeer en de Verkeers politie in Rotterdam ver leenden hun medewerking en 98 garages waren bereid (en in staat) de keuringen se rieus te verrichten. De com missie Veiligheidskeuringen meende dat, indien voor de vrijwillige keuringen vol doende animo kon worden gewekt, in de toekomst wel licht vijftig procent van de auto's met een vignet zon rijden, hetgeen het voor de politie gemakkelijker zou maken de resterende vijftig procent van het nationale wagenpark te overzien en te controleren. Voor de wegge bruiker zou de overlast van de keuring veel minder zijn wanneer hij de keuring liet piaatsvinden in combinatie met de halfjaarlijkse onder houdsbeurt van zijn wagen. Daarnaast werd gehoopt, dat de aktie zich over het gehele land zou uitbreiden. Deze uitbreiding zou welis waar geleidelijk moeten ge schieden, maar toch son, speciaal in de grote steden, spoedig moeten worden be gonnen, ook al gezien de lange aanlooptijd van de aktie. De Rotterdamse ervarin gen waren gunstig. Er be stond, vooral in het begin, grote belangstelling voor de keuring en men had er best tien gulden voor over om het geruststellende vig net op de voorruit te mo gen plakken. Uit de cijfers van één kwartaal blijkt, dat van de 1133 gekeurde wagens er 1078 terstond in aanmer king kwamen voor het vig net. Bij 55 auto's moesten lande moet worden toege schreven aan het feit, dat de keuringen in Rotterdam wor den verricht door garage houders, die, zegt men, be langhebbenden zouden kun nen zijn. Veel liever zag men in bepaalde kringen een keuring door een geheel on partijdig orgaan. De Rotter damse keuring is echter op de praktijk ingesteld. Men heeft deskundige monteurs nodig en doet dus een be roep op de garages. In elk van de 98 autobedrijven is een „keurmeester" aanwezig, die persoonlijk verantwoor delijk is voor het onderzoek. Op gezette tijden neemt de eerst kleine reparaties wor den uitgevoerd. Wat be treft de aard van de man kementen bleken bij de afgekeurde auto's in bij- na de helft van de geval len de remmen niet m orde te zijn. Twintig pro- cent van de ontdekte de- fecten school in de stuur inrichting. Ruim vijf en twintig procent van de af gekeurde wagens had de weigering van het vignet te danken aan slechte ban den. Andere steden bleven met de instelling van veiligheids keuringen echter ten achter en dat vindt ook een terug slag in Rotterdam. „Wanneer het vignet uitsluitend een Rotterdamse aangelegenheid blijft", zo meent hoofdinspec teur P. Dijkxhoorn van de Rotterdamse verkeerspolitie, „is het gevaar aanwezig, dat de aktie gaat verzanden. Wij zouden zo graag een lande lijke aktie zien Enig» aarzeling in den politie een „vignet-auto" on der de loep, om te contro leren of de auto zich inder daad in goede staat bevindt. Het is tv ee keer voorgeko men, dat dit niet het geval was. Het is wel duidelijk, dat deze Rotterdamse activiteiten zich afspelen tegen de ach tergrond van een reeds meerdere malen verdedigde stelling, dat auto-keuring en dan speciaal van die wa gens, die ouder zijn dan (bij voorbeeld) vijf jaar wet telijk dient te worden voor geschreven, zoals in Duits land reeds het geval is. Hoe dit plan verwezenlijkt zou moeten worden, is voorlopig nog de vraag. Nadat de Rotterdamse politie enige tijd geleden is gestart met een inten sieve banden-controle, is deze aktie in verschillende andere steden en ook door de Rijkspolitie overgeno men. De ervaringen zijn, dat tien procent van de (geheel willekeurig) aan gehouden auto's op te slechte banden reed. Met nadruk dient te worden gezegd, dat beslist niet alleen „bejaarde" automo bielen werden aangehou den. „Te slechte banden" noemt de politie die ban den, die in betreurens waardige toestand verke ren. In de naaste toekomst zal wellicht wettelijk de norm van één millimeter worde.! gesteld. De politie wilde bij de recente con trole zover niet eens gaan. Ook wie onder deze norm bleef, mocht voorlopig nog doorrijden. Uiteraard kwam, na de in tensieve controle in den lan de, het verwijt, dat door deza aktie de bandenfabrikanten werden bevoordeeld. Auto mobilisten werden gedwon gen hun auto te parkeren en kregen geen toestemming verder te rijden, voordat de versleten banden waren ver wisseld. Dat een handige ga ragehouder hieruit munt sloeg en voor de aanvoer van nieuwe banden zorgde, is een commercieel neven verschijnsel, dat in hoofd zaak getuigt van 's mans slimmigheid om van ander mans nood een particuliere deugd te maken. Een andere kwestie is de vraag, of men het de auto mobilist, in het belang van een veilig verkeer, niet aan trekkelijker moet maken sneller van banden te ver wisselen. Thans moet hij bij na twintig procent omzetbe lasting betalen over de nieu we banden, welke hii wil aanschaffen. Menigeen „pro beert het daarom nog maar een maandje", hetgeen het dodencijfer in het verkeer zonder twijfel ongunstig be ïnvloedt. ban de Nederlandse caravanprimeurs is deze „Dwerghoen", die slaapgelegen heid biedt aan vier personen. De earavan, in dit geval de Ook economisch en royaal: of 'n 6-cilinder; snelheid en comfort OFFICIAL FORD DEALER voor Haarlem en omstreken: ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TELEFOON 38825 VRAAGT ONS OM EEN GRATIS PROEFRIT Uw speciale aandacht vraagt de nieuwste „Compact-Car" Bovenstaande bekende slagzin heeft Ford enige jaren geleden geplaatsi bij een plaat, waarop 2 kinderen staan die hand in hand de straat oversteken. Het moderne verkeer stelt steeds hogere eisen, maar de grondslag van de veiligheid is onbetwist een goed samenspel van alle weggebruikers. Hoge eisen mag u ook stellen aan de wagen die u gaat kopen, b.v.:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15