Prins Bernhard waarschuwt te veel voor exposities Burgemeester Van Amsterdam aantrekkelijk beurscentrum zijn wil Culturele Adviesraad voor het koninkrijk Architectuur - diplomatie OPENING NIEUWE R.A.I.-GEBOUW Bescherm RDTER5EPT Knoop dit drie landen belang Ministers van onderstrepen van samenwerking BREMEN HELPT BORGWARD Peil van Maas nog ongewoon hoog in Zuid Limburg Scherper toezicht op filmvoorstellingen uw oor: VAN NELLE's! Koningin installeert Gemeenten Itteren en Borgharen grotendeels geïsoleerd Sé Mr. P. A. Blaisse Aanklacht te^en Adolf Eichmann KLM-chef in Moskou krijgt zware boete Negentig kandidaten voor N.-Guinea Raad 98 Illllllll Vice-voorzUter van het Europese parlement Thans officieel A. Bodon DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 Wetsontwerp Suggestieve reclame in opschriften verboden iedere dikte, elke maat bouw- en meubelplaat Arbeidstijdverkorting in detailhandel SER-advies gevraagd Gepasteuriseerde vruchtendranken Na aanrijding met dodelijke afloop Een Caubercj van stof Afternoon theebuiltjes (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 2 febr. „Ieder een lacht op zijn eigen manier en iedere lach heeft zijn eigen bete kenis, zegt een Antilliaanse dich ter. „Voor sommigen is het moei lijk te erkennen, dat de lach en ook het woord van een ander die voor hen vaak zo moeilijk te begrijpen zijn even zinvol kun nen zijn als de eigen uitingen. Nog afgezien daarvan, dat wij in ons ernstige Nederland in het alge meen wel eens moeite hebben de Ongewoon snelle was verraste Veerdiensten gestremd zin van de vreugde en de lach te verstaan, valt het ons laten wij dat maar eerlijk toegeven soms niet licht het zonnige opti misme, dat onze rijksgenoten overzee vaak zo onbezorgd schij nen te tonen, op zijn juiste waar de te schatten. Toch is de enige basis om elkander volledig te be grijpen en te waarderen, het aan vaarden van het eigene of, in sta tuuttermen gesproken, van de gelijkwaardigheid en volkomen gelijkberechtiging der drie lan den". *t helpt en't is lekker (Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILVERSUM (Van onze Haagse redactie) »i u HAAG, 2 februari Het toe- ^'eilt van Kijk en gemeenten op film- v°orstelIingen zal belangrijk kunnen borden verscherpt, als de volksverte genwoordiging het wetsontwerp aan vaardt, waarin de ministers Toxopeus en Beerman een aantal wijzigingen van de bestaande Bioscoopwet voorstellen. Deze wijzigingen zijn 1) in de tekst wordt ondubbelzinnig vastgelegd, dat de Rijksfilmkeuring ook geldt voor titels, ondertitels ge sproken of gezongen tekst en de recla me-afbeeldingen. 2' voorschriften zullen kunnen wor- Kelde?rh>e%Wfrvfr de wiJze' waarop de fekondi^d q gf-enzen worden aan- icindll Sug#estleve opschriften als iatèn" C u worden volstrekt niet toege laten zullen worden verboden. fvenee"s is het verboden om rums te vertonen onder een andere dan de goedgekeurde titel. 4) Personen, die namens de minis ter of het gemeentebestuur het toezicht uitoefenenen, kunnen aan degene die de film vertoont opdracht geven om elke toeschouwer die beneden de toe gelaten leeftijdsgrens is, te verwijde ren. Indien de èxploitant hieraan niet voldoet is hij strafbaar. 5) Overtreding van de bepalingen bij openbare vertoningen van smal films, wordt eveneens strafbaar ge steld. De ministers Toxopeus en Beerman hebben ervan afgezien om besloten filmvoorstellingen voor meer dan 20 of 25 personen eveneens aan een vergun- bing te onderwerpen. Vorige regerin gen hebben reeds driemaal (in 1940, r»48 en 1949) een poging hiertoe onder- omen, maar zij zijn steeds gestuit op zet in de Tweede Kamer. f Advertentie) DEN HAAG, 1 febr. De staatsse cretarissen van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd betreffende de gevolgen, die het doorvoeren van een arbeidstijdverkorting in de detailhandel zou kunnen hebben voor de geldende sluitingstijden volgens de winkel sluitingswet 1951 en de arbeids- en rust tijden van het winkelpersoneel krach tens de arbeidswet 1919. Het vraagstuk dat hier aan de orde Is, aldus een mededeling van het mi nisterie van Economische Zaken, raakt Êraktisch alle groepen van ons volk. ■en consumentenbelang van de eerste orde is hierbij in het geding. (Advertentie) Nieuws voor fijnproevers. CASSIS - FRAMBOZEN - MEIKERSEN -RODE BESSEN met het volle fruit-aroma. AMSTERDAM, 2 febr. Het nieuwe R.A.I.-gebouw en de 43ste R.A.I.-ten- toonstelling zijn vanmorgen in tegen woordigheid van een respectabel aan tal vooraanstaande figuren uit zowel overheidskringen als binnen- en buiten landse particuliere lichamen officieel geopend. Dat gebeurde toen Prins Bernhard een rood licht op groen liet verspringen, nadat tevoren zowel de prins als de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall en de voorzitter van de R.A.I., de heer A. J. ten Hoeve, in hun toespraken aandacht hadden be steed aan de plaats, die het nieuwe R.A.I.-gebouw kan vervullen in de ma nifestaties van handel en industrie. Prins Bernhard waarschuwde daarbij voor ongezonde concurrentie in het beurswezen. Burgemeester Van Hall gaf als zijn mening te kennen, dat Am sterdam dank zij dit R.A.I.-gebouw - -;-r centrum-functie zal zien toene men, niet alleen in het belang van de Amsterdamse, maar evenzeer van de nationale economie. De heer A. J. ten Hoeve had als voor zitter van de R.A.I. de prettige taak tal van gasten te verwelkomen daar onder waren o.a. minister Van Aartsen en diens voorganger bij het departe ment van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, ir. Witte, vertegenwoordigers van de departementen van Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken, de commissarissen der koningin in de pro vincies Noord-Holland. Noord-Brabant en Drente, de voorzitter en de directie van de Jaarbeurs te Utrecht en de voorzitters van diverse buitenlandse ZUêeTofrzmerevan de R.A.I. noemde het nieuwe gebouw „de resultante van een reeds jarenlang bestaande tenden tie naar gespecialiseerde vakbeurzen en tentoonstellingen". Dank zi.i de over redingskracht. het doorzettingsvermo gen en de vasthoudendheid van het R.A.I.-bestuur is Amsterdam nu m de gelegenheid „een van de ce"trum ties belangrijk te versterken z° de burgemeester van Hall .hie.^,a" „nauwelijks te verbergen trots toe. Burgemeester Van Hall schetste Amsterdam als een stad, voortdurend naar streeft zó aantreK kelijk te zijn, dat zij „als wereldste- deljjke omlijsting van een nationaal en ook internationaal tentoonstellmgs- en beurscentrum de attracties en dé cors, de entourage, de accommoda ties en verkeersverbindingen biedt, waaraan zulk een centrum behoefte heeft". Hij is van mening, dat met dit nieuwe R.A.I.-gebouw straks uitgebreid met een congresgebouw naast het Amsterdamse ook het na tionale belang gediend zal worden. „Deze twee nieuwe en moderne ac commodaties zullen voor tentoonstel lingen en congressen tienduizenden buitenlanders, die anders niet zouden zijn gekomen, naar ons land trekken. De directie van de Nederlandsche Bank zal begrijpen wat dit voor on ze economie betekent", aldus burge meester Van Hall. Ten aanzien van het beurswezen vroeg vervolgens Prins Bernhard zicli af of een opmerkelijke greoi van liet aantal tentoonstellingen, zoals die in de moes te landen van Europa geconstateerd kan worden, ook voor Nederland tot de gewenste resultaten zal leiden. Hij waarschuwde voor ongezonde concur rentie op het gebied van het beurswe zen, bijvoorbeeld door een te grote dif ferentiatie. De prins pleitte daarom voor een gecoördineerd beursbeleid van de grootste instellingen op het gebied van exposities in Nederland. (Advertentie) MOSKOU, 1 febr. De hoofdverte genwoordiger van de K.L.M. in de Sov jet Unie, de heer H. J. van der Staak is tot een boete van 50 roebel (onge veer 200 gulden) veroordeeld wegens een aanrijding. In oktober van het af gelopen jaar reed hij in Moskou, toen hjj van het vliegveld terugkeerde naar de stad, een man aan, die later aan de gevolgen van het ongeluk overleed. De aanrijding gebeurde toen de heer Van der Staak met matige snelheid over een spiegelgladde weg reed. Hij verklaarde daarom geen schuld aan het ongeluk te hebben. Het volksgerechtshof legde hem echter een boete op en veroordeel de hem voorts tot de kosten van de ver pleging en begrafenis van het slachtof fer (3600 gulden) en een alimentatie !J5 de weduwe van het slachtoffer van 100 gulden per maand.- Een heuvel van stofjes, zo hoog als de Limburgse Cau- berg, verdwijnt jaarlijks in de gretige zuigmonden van de Rutons die in Nederland in gebruik zijn. Niet dat de huizen van Ruton-bezitsters zo stoffig zijn... integendeel! Maar er zijn zovéél Rutons. Al tientallen jaren staat Ruton in de voorste gelederen. De ervaring van ai die jaren is verwerkt in elke Ruton en Rutonnette. Ruton heeft een ervaringsvoorsprong op an dere goede merken. De Ruton is immers opvallend doelmatig en praktisch, en t.o.v. zijn kwaliteit en zuig kracht zéér gunstig in prijs. Ruton biedt U een goede ga rantie. En elke ware vakman kan U bevestigen dat U met 'n Ruton een 'schone' toe komst tegemoet gaat! 'twas Ruton - 'tis Ruton 't blijft Ruton HOLLANDIA, 1 febr. Het aantal kandidaten in Nederlands Nieuw-Gui- nea voor de op 5 april in te stellen Nieuw-Guinearaad bedraagt volgens de tot dusver binnengekomen berichten negentig. Over heel Nieuw-Guinea is grote be langstelling getoond voor de kandidaat stelling. Vermoedelijk zijn nog vijf kan didaten uit Japen-Waropen te verwach ten. Het grootste aantal kandidaten is gesteld op de Schouten-eilanden en Ja pen-Waropen, het kleinste aantal m Kaimana en Teminaboean. Onder de kandidaten zijn elf Europeanen en drie andere niet-autochton'en. In vele districten bleken inheemse predikanten en inheemse bestuurs-as- sistenten het vertrouwen van de kies man te genieten. Nergens werden min der dan twee kandidaten gesteld, zodat in alle districten verkiezingen (de twee de trap der getrapte of indirecte ver kiezingen) zullen worden gehouden. In Hollandiastad, kiesdistrict II zijn er dertien kandidaten voor de recht streekse verkiezingen deze maand, van wie twee zich inmiddels hebben terug getrokken. In kiesdistrict VI, Manokwa- ri, zijn (eveneens rechtstreeks) negen kandidaten gesteld, onder wie drie Ne derlanders. (Advertentie) DEN HAAG, 1 febr. Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau mejuffrouw mr. A. C. Stas, hoofdadministrateur, hoofd van de afd. openbare werken ter gemeen tesecretarie te 's-Gravenhage. doos van 20 stuks doos van 10 stuks RADOMA N.V; AMSTERDAM BREMEN, 2 febr. (U.P.I.) Het parlement van de staat Bremen heeft eenstemmig besloten om een maat schappij op te richten welke het beheer over het Borgward-concern zal overne men. Het nieuwe beheersinstituut krijgt een kapitaal van 50 miljoen mark. V MAASTRICHT, 2 febr. De bewo ners van de Zuidlimburgse Maasdor pen zijn gisterenavond heel wat gerus ter gaan slapen dan de dag tevoren. De stuw te Borgharen, die 's morgens een abnormaal hoge waterstand van 45,75 meter meldde, noteerde giste renavond namelijk een val van ruim 10 cm. Toch veranderde dit nog niets aan de wateroverlast in de gemeenten Borgharen en Itteren, waar bepaalde buurtschappen nog geheel zijn geïso leerd. De rechtstreekse verbindingswegen van beide gemeenten met Maastricht of met Bunde zijn niet meer voor het normale verkeer berijdbaar. Ten gevol ge hiervan heeft de schoolgaande jeugd en de arbeidende bevolking vrij af. Het normale leven in deze twee dor pen is ernstig ontwricht. Postbestellin gen zijn niet meer mogelijk en bakker, slager en winkelier kunnen niet meer alle klanten bereiken. Met name is dit het geval in de oude kern van Itte ren, die door een groot meer is af gescheiden van het nieuwere gedeelte van het dorp, Geneinde. Op de verbindingsweg tussen beide kernen, de Ruyterstraat, staat het water een meter hoog. Kantonnier Jac ques Winckens fungeert tijdelijk als veerman. Met een gemeentelijke roei boot, die gisterenmorgen ook nog lek bleek te zijn en door de dorpssmid inderhaast moest worden gerepareerd, onderhoudt hij een beperkte veer dienst tussen het dorpscentrum en Ge neinde. Vooral burgemeester W. H. C. Prick, die in Geneinde woont, maakt een druk gebruik van deze veerdienst om zijn door water omgeven gemeen tehuis te bezoeken. Voor de Itterenaren is wateroverlast niets ongewoons. Hun dorp is gelegen i-n een z.g.n. overlaatgebied van de Maas. Bij hoge waterstanden van de faa? staat een gedeelte van het dorp steeds blank. Elk winterseizoen ge- i* een °f meerdere keren. Soms zelfs drie keer. De bevolking van Itteren is derhalve voorbereid op overstromingen. Toch heeft deze overstroming haar nu nog verrast, omdat de stijging van het Maaswater ongewoon snel is verlopen. 30 januari noteerde de stuw bij Borgharen een waterstand van 41 meter, een dag later was dit reeds 43,60 en gisterenochtend 45,75 meter. Een stijging derhalve van 4.75 metir in twee etmalen. Sinds 1926, toen een nog hogere waterstand van 47,70 meter werd gemeten, heeft Itteren niet meer een zo hoge waterstand gekend als thans. Een beeld Borgharen. Ten gevolge van deze snelle was is de jaarlijkse Brigidakermis 0p 1 fe bruari letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Pastoor Schutgens van Itteren zag zich genoodzaakte om de traditonele dierenzegening op de feest dag van Sint Brigida uit te stellen. Ook de kermisbals moesten worden afge last. In de buurgmeente Borgharen was gisteren de toestand gelijk aan die te Itteren. Diverse wegen stonden er blank. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Alleen een al leenwonende bejaarde werd uit voor zorg geëvacueerd. Ondergelopen kelders en overstroom de wegen werden ook aangetroffen in Maastricht o.a. in Hengem, gelegen nabij de Heugemse overlaat, te Meers- Elsloo en Geulle. De commissaris van de koningin in Limburg dr. F. Houben bracht gisteren een bezoek aan de ge- isoleerde dorpen Itteren en Borgharen. Burgemeester Prick bepleitte bij die gelegenheid opnieuw het door het ge meentebestuur ontworpen plan om de Ruyterstraat aanzienlijk te verhogen. Daarmee zou het euvel van de jaar lijks terugkerende wateroverlast zijn verholpen, uitgezonderd in perioden met abnormaal hoge waterstanden als thans. Of de ingetreden val zal aanhouden is nog moeilijk te voorspellen. Veel zal afhangen van de toestand in Bel gië. De berichten uit dit land over veel sneeuw- en regenval voorspellen wei nig goeds. In verband met de hoge waterstand van de Maas is de veerdienst tussen Vieringsbeek en Bergen sedert gister avond voor alle verkeer gestaakt. De rijkswaterstaat in Roermond deelt mee dat het verkeer door de schut sluis in Linne is gestremd eveneens als gevolg van de hoge waterstand. Aldus sprak de minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, heden morgen te Den Haag, bij de officiële installatie van de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk. De raad, die tot taak heeft de legeringen van Neder land1. Suriname en de Nederlandse Antillen gezamenlijk van advies te die nen omtrent de culturele samenwer king tussen de drie landen, werd in het ministerie van O., K. en W. met een korte toespaak geïnstalleerd door hare majesteit de koningin. De koningin was even voor elf uur op het bordes van het departement aan de zijde van de Prinsessegracht ont vangen door de minister en de secre taris-generaal van O., K. en W„ dr. J. H. Wesselings. In de werkkamer van minister Cals ontmoette hare ma jesteit de minister-president dr. J. E. de Quay, de vice-minister-president drs. H. A. Korthals, de Surinaamse minister A. J. Morpurgo, de Antilliaan se minister mr. I. C. Debrot, de he ren W. F. M. Lampe en mr. dr. 'H. K. Pos, gevolmachtigd ministers res pectievelijk van de Nederlandse Antil len en van Suriname en de leden van de Adviesraad. In de grote hall van het ministerie, waar vele autoriteiten en vooraan staande figuren uit het organisatie leven van de drie landen tezamen waren gekomen de ambtenaren van O., K. en W. hadden deze mor gen vrijaf verrichtte H. M. de in stallatie. Naast haar hadden plaats genomen de ministers Cals, Debrot en Morpurgo en de leden van de raad. Voor een periode van drie jaar zijn tot lid van dit adviescollege be noemd: mr Suriname de heren L. A. M. Lichtveld, mr. dr. A. J. A. Quintus Bosz en mr. H. Pos, voor de Nederlandse Antillen de heren mr. I. C. Debrot, mr. N. Debrot en mevrouw M. C. Henriquez-Alvarez Correa en voor Nederland de he ren mr. H. J. Reinink, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en mr. C. E. Schelfhout. Minister Cals zei in zijn rede, dat ons land in de afgelopen jaren graag gevolg heeft gegeven aan de bepalin gen van het Statuut, dat de landen de plicht oplegt elkaar hulp en bijstand te verlenen, vooral ook bij de bevor dering van de culturele betrekkingen. Deze hulp en bijstand kunnen slechts goed gegeven worden bij erkenning en aanvaarding der verschillende cultu ren. Dit klinkt thans vanzelfsprekend en toch: eeuwenlang was het anders De minisle zei in een historisch lees boek over Suriname, een verhaal te hebben aangetroffen onder de voor hem wel zeer intrigerende titel „De hinderlijke dominee Kals". Deze werd in 1733 uit Suriname verbannen van wege zijn ongehoorde opvatting, dat blanken en gekleurden vreedzaam en gelijkgerechtigd tezamen moesten le ven. Twee eeuwen later kan zijn naam genoot een heel wat hoopvoller geluid laten horen... De vice-minister-president van Suri name en minister van Onderwijs en Volksontwikkeling, de heer A. J. Mor purgo, voerde daarna het woord. Door de lucht, in woord en beeld, worden wij bestookt met uitingen van Latijnse en Angelsaksische levensvor men, maar desondanks zijn wij ons zen gebleven, echt Antilliaans en echt Ne derlands, zo zei de minister van c"'" tuur en opvoeding van de Nederlano- se Antillen, mr. I. C. Debrot, in zijn ede. Hoe verschillend wij dan ook over alle problemen denken, over een ®an" gelegenheid bestaan er geen proble men, namelijk over onze blijvende status binnen het Koninkrijk en pver de noodzaak ook cultureel naar elkaar te groeien, aldus spr. Minister Debrot vroeg zich af waar om de Antillen niet zouden kunnen uit groeien tot het „cultureel venster waardoor men een verfrissende blik op het koninkrijk kan werpen, of tot de „culturele brug", waarover de Ame- rikanen het koninkrijk binnentreden. De heer Debrot zei verder onder meer, dat de Antilliaanse muziek het Euro pese deel van het koninkrijk zou kun nen stimuleren tot wat meer speelsheid en optimisme in de geest van Huizin ga's „Homo ludens". Na afloop van de installatieplechtig heid bleef men nog enige tijd bijeen in het ministerie. De totstandkoming van de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk is een uivloeisel van het cultureel' meerjarenplan, dat m april 1959 werd opgesteld door de „Sticusa Nadat dit plan was voorgelegd aan de regeringen van Suriname en de Neder landse Antillen, werd door deze rege ringen de wens geuit om in eerste in stantie op regeringsniveau van gedach ten te wisselen over een eventuele nieuwe conceptie voor de bevordering van de culturele samenwerking. Het daarop gevolgde ministerieel overleg had tot resultaat, dat men besloot tot instelling van de Adviesraad. Het is de bedoeling, dat de raad zich in zijn ministeriële werk zal laten bijstaan door het secretariaat van de „Sticu sa." De raad zal zijn vergaderingen zo veel mogelijk afwisselend houden in een van de drie landen. De eerste con ferentie, waarbij minister Cals als voorzitter optreedt, wordt deze week gehouden in Nederland. Vrijdagavond zullen de leden van de raad de gast zijn van de minister van O., K. en W. en mevrouw Cals in de Stadsschouw burg te Amsterdam, waar de opera Simon Boccanegra van Verdi wordt ge geven. Minister-president De Quay zal deze opvoering ook bijwonen. Zaterdag avond biedt de vice-minister-president drs. H. A. Korthals namens de Neder landse regering een diner aan in het Deltahotel te Vlaardingen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 februari Het Ne derlandse KVP-Tweede Kamerlid mr. P. A. Blaisse is met ingang van-1 fe bruari benoemd tot vice-voorzitter van het Europese Parlement. Hij volgt als zodanig drs. C. P. Hiazenbosch op. Het is voor het eerst sinids negen jaar dat een Nederlands katholiek de post van vice-voorzitter gaat vervullen. Tot nu toe is dat steeds een protestantse afgevaardigde geweest. Nu met de heer Blaisse deze traditie doorbro ken wordt, zal hjj door- een protstant, mr. Lichtenauer, worden opgevolgd in het bestuur van de christen-demo cratische fractie in het Europese Par lement. JERUZALEM, 2 febr. (DPA) De Israëlische procureur-generaal, Gideon Hausner, heeft de verdediger van Eich mann, Servatius, een tenlastelegging van 16 punten tegen Hitiers „definitie ve opiosser van het Jodenvraagstuk" overhandigd. De beschuldigingen tegen Eichmann luiden: misdaden tegen het Joodse volk en tegen de mensheid, oorlogsmisda den en het deel uitmaken van misda dige nazi-organisaties, aldus meldt de „stem van Israël". In het eerste punt van de aanklacht wordt Eichmann beschuldigd van mil- joenvoudige moord op Joden in vernie tigingskampen in de door Duitsland bezette oostelijke gebieden alsmede in arbeidskampen waarvan de geïnterneer den werden gefolterd en verhongerden. Eicihmann is volgens dit punt van de tenlastelegging ook verantwoordelijk voor het plan, dat onder de naam „de finitieve oplossing", de vernietiging van het Joodse volk ten doel had. Onder punt zeven wordt Eichmann deportatie en het tot slavernij brengen van een half miljoen Poolse burgers ten laste gelegd. Verder wordt onder dit punt melding gemaakt van het zen den van tienduizenden zigeuners naar vernietigingskampen, de deportatie van 14.000 Slowenen en de moord op 100 kinderen uit het Tsjechische dorp Lidice. Volgens het bericht van „De stem van Israël" zijn er tot dusver 39 getui gen a charge aangewezen. i Advertentie) RED BAND- ROOSENDAAL Zeventien jaar was de Hon gaarse MTS'er A. Bodon toen hij besloot zijn prak tijkjaar door te brengen in Ne derland. Hij had gehoord van een groep jóhge architecten, die daar spectaculair modern werk bouwde en Nederland was hem niet geheel vreemd; hij was er als kind al eens geweest. Zo kwam er in 1925 een volontair op het kantoor van Jan Wils die juist druk bezig was met de bouw van het Olympisch Sta dion in Amsterdam. De indruk ken bleven nawerken. Na zijn studie bleef A. Bodon enige ja ren in Boedapest, waar zijn va der vooral werkzaam was als binnenhuisarchitect, en vestigde zich toen definitief in ons land. De crisis was juist begonnen en zijn medewerking aan de bouw van de „Arbeiderspers" in Am sterdam bij ir. Buys en Lürsen scheen eerder een eind dan een begin. Niettemin verscheen de naam Bodon in 1932 in enige kranten. Het was in afkeurende zin, want de Heemschutters waardeerden allerminst het zeer moderne exterieur van de boek handel Schroder en Dupont aan de Keizersgracht bij de Leidse- straat, dat A. B°f°n j di°„ Het moet er komen," had de oude Staal in worpen. „Het "f sie gezegd De Heemschutters hebben zich later ge revancheerd Zij vinden het nu, met de Metz-gevel van Rietveld juist een vnnrhpeld van aanvaardbare vormgeving in een gevoelig gevelpartoon. De naam Bodon kreeg ook klank door zijn werkzaamheden aan de aarticuliere Kunstnijverheidsschool aan de Handboogstraat en de inrich- tina van de moderne afdeling van de tentoonstelling „In Holland staat een huis" in het Stedelijk Museum. „Wij moesten wel aan kunstnijverheid doen want grote opdrachten waren er niet," zegt de heer Bodon, „ieder modern buffetje was nog een gebeurtenis." Na de oorlog veranderde dit snel. Sinds 1939 had de heer Bodon de Nederlandse nationaliteit en dit stelde hem in de gelegenheid zich in 1945 zelfstandig te vestigen. Samen met architect Waterman ontwierp hij de zgn. Fizeau-buurt bij het Amstel-station. Later bouwde hij woningen in Breskens, de Van Melle-fabriek in Rotterdam en de winkels en woningen aan het Confusiusplein in tuinstad-Slotermeer in Amsterdam, die een soort paradepaardje zijn geworden. De bioscoop „Du Midi" bouwde en herbouwde hij en toen kwam, in 1950, het verzoek van het RAI-bestuur aan de BNA om architecten aan te wijzen voor het nieuwe RAl-gebouw. De keuze viel al spoedig op architect Bodon. Zijn ervaringen op tentoonstellingsgebied o.m bij de Textieljaarbeurs in Utrecht en expo sities in Parijs speelden daarbij een grote rol. Er was geen programma, er waren alleen maar gedachten en wensen. In tien jaren is het plan gerijpt en gerealiseerd. „Ik heb geprobeerd in een krachtige, simpele vormentaal de exposanten een kader te geven, dat hun voldoende vrijheid laat voor eigen initiatieven." zegt de architect. Het resultaat bevredigt hem. Het Congresgebouw krijgt een meer geacheveerde afwerking. De aard van het gebouw brengt dat met zich mee. De buiten wacht heeft met respect gesproken over de diplomatie, waarmede de heer Bodon de wensen van een zo veelhoofdige principaal als de RAI-vereniging en het Amsterdamse gemeentebestuur architectonisch gestalte heeft weten te geven. Diplomatie is een benijdenswaardig talent van deze kalme en hoofse architect, die alleen op het stuk van architectuur de hardnekkigheid heeft van de echte bouwmeester. Hij noemt de namen van zijn medewerkers, vooral van ir. J. J Sterkenburg, en ook van H. Salomonson, die de inte rieurs verzorgde, van Dick Elffers, die uit dertig mededingers de opdracht kreeg voor de merkwaardige reclametoren, van Jan Bons, die het gehele gebouw „beletterde" en van zijn echtgenote, mevr. T. BodonKuipers, die een belangrijk aandeel bij het ontwerpen van de interieurs heeft. „Het ts teel een soort levenswerk", zegt de heer Bodon terwijl hij zijn oog laat gaan over het immense complex. „Bovendien hebben wij nog drie jaar werk voor de boeg," voegt hl) er tevreden aan toe, terwijl zijn blik zich naar de diepe bouwput wendt, waaruit het Congresgebouw zal oprijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3