Ingrijpende veranderingen in Franse legerleiding Opperbevel in Algerije nu in handen van Gamhiez REPETITIE voor „HET MES SUNIL BETAALD VOETBAL wenst COLER ALS VOORZITTER WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Mutaties welgevallig bij Algerijnse nationalisten? Resoluties van Arabische Liga 75 jaar schaken in Amsterdam Zwolse vierling wordt maandag achttien jaar In Nederland wordt weer gefilmd J. H. van Haaren rallye-„ridder Leider van Sparta volgt Martens op AS.C. jubileert Brits koningspaar thans in Pakistan Aston Villa maakt einde aan illusie Badmintonreus naar j Telefonisch nieuws Haarlems Krelagehuis Se WSTZ Westelijke hockeyers toch in de arena Op zaterdag 4 februari 6 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA 7 SlMMg (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 2 febr. Na afloop van een gisteren op het Elysée gehouden ministerraad werd me egedeeld, dat de regering tot enige ingrijpende mutaties in de °Pperste legerregionen had beslo- ten. Generaal Ely, die reeds eni ge tijd geleden de leeftijdsgrens had bereikt, gaat heen als alge meen stafchef van de nationale defensie. Hij wordt opgevolgd hoor de 56 jaar oude generaal Olié, die tot dusverre aan het h°ofd stond van president de ^aulle's particuliere militaire staf. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Petersborongh „gewipt" in Engelse bekerstrijd Geen Polen naar Helsinki 71 /T aandag wordt de Zwolse r# vierling Kiffers achttien. Onze fotograaf maakte ook ditmaal de jaarlijkse reis naar de Overijsselse hoofdstad om het viertal op de plaat vast te leggen. Terwijl Rini, ETly en Dorothee (van links naar rechts) zich even opmaken, kijkt Han toe, nog altijd wat verbaasd over deze schoonheidsbéhandeling door zijn zusters, naar het schijnt. Folkloristische roof Toch nog een draw voor Australië tegen W.-Indië Bejaarde atoom-student Subsidie per meter Gekste rallye ter wereld Dorp in het zilver .pe aftredende generaal Ely werd wel '.net geweten van het Franse leger" «enoemd. Hij had de reputatie een Jlenker" te zijn en hij genoot groot nor cel aanzien bij het Franse officiers- °rPs. in (je spanningen, die zich van- eSe de Gaulle's Algerijepolitiek tussen Gaulle en delen van het hoge offi- 'erskorps hebben voorgedaan. heeft 5l,y dan ook menigmaal als buffer kun- e® functioneren. Dat de eenheid van het leger be nard is gebleven is ten dele aan hem raai1?, schrÜven. Zij" opvolger gene- Mfri heet Sesneden te z^n van het- than soort hout. Dat deze mutatie Wei kan plaats vinden zal overigens standi# verband houden met de om- volt». ?*teid, dat tengevolge van de rijk» tspraak van 8 januari jl. Frank- ginsp Politieke hemel van putsch-drei- -r. aanmerkelijk is gezuiverd. "stens even belangwekkend is vi 0"Wel de mutatie die gaat plaats ihden op de post van opperbevelheb ber in Algerjje. Generaal Crépin wordt daar vervangen door generaal Gam biez, d:e nog maar vrij kort geleden zijn post van bevelhebber te Oran ver wisselde voor die van inspecteur-ge neraal van de infanterie. Generaal Gambiez was vooral in het nieuws ten tijde van de Frans-Tunesische crisis van 1958, toen gevolg van het bom bardement van Sahkiet Bourguiba de nog in Tunis gelegerde Franse le gereenheden verboden had zich buiten hun garnizoenen te begeven. Gambiez stond toen aan het hoofd van deze Franse eenheden in Tunis en zijn koelbloedigheid heeft toen ongetwij feld voorkomen uat het tot bloedige botsingen kwam. Behalve koelbloedig is Gambiez echter ook een zeer gede cideerd man, vindingrijk en met gevoel voor humor. Deze mutatie in het opper bevelhebberschap voor Algerije hoort men uiteraard te zien binnen het kader van de jongste ontwikkeling in de Gaulle's Algerije-politiek en van wat er verder nog op zal volgen. Men mag aannemen dat Gambiez haar gemak kelijker zal kunnen verwerken dan Cré pin. En vermoedelijk zal deze mutatie ook bij de Algerijnse nationalisten in goede aarde vallen. Sinds de Gaulle de Fran se politieke verantwoordelijkheid voor de Algerijnse affaire draagt, zal Gam biez de vierde opperbevelhebber zijn, na successievelijk Salan, Challe en Crépin. Laatstgenoemde komt nu aan het hoofd te staan van de Franse troe pen in West-Duitsiand in opvolging van generaal Allard, die op zijn beurt in specteur-generaal der infanterie wordt. Een laatste belangrijke militaire be noeming is door de Franse regering nog in petto gehouden die van een nieuwe commandant voor de Centraal- Europese sector van de NAVO-strijd krachten. Generaal Challe heeft als zo danig kortgeleden ontslag genomen „om persoonlijke redenen" onenigheid over president De Gaulle's Algerije-poli tiek en de Franse regering maakt aanspraak op een nieuwe Franse titula ris voor dit commando. Het is echter een benoeming, die de goedkeuring no dig heeft van Frankrijks NAVO-partners. De Franse aanspraak schijnt daar echter op enig bedenken te stuiten op grond van het feit, dat Frankrijks wer kelijke militaire bijdrage in bedoelde NAVO-sector verre beneden de aange gane verplichtingen blijft de Franse divisies bevinden zich in Algerije en met name zeer belangrijk zwakker is dan die van de Duitse Bondsrepu bliek. BAGDAD (AFP) De conferentie van de Arabische Liga heeft een aan tal resoluties aanvaard met betrekking tot Algerije, waarin de opstandelingen alle steun wordt beloofd, op het gebied van de vorming van een vrijwilli gerslegioen en van eventuele sancties jegens Frankrijk en landen, die de Franse politiek jegens Algerije zouden steunen alles voorzover die politiek uiteraard de Arabische Liga niet wel gevallig zou wezen. Onze Parijse cor respondent ziet hierin een manoeuvre om de onderhandelingspositie van Fer- hat Abbas te versterken. AMSTERDAM, 2 febr. Gisteren was het 75 jaar geleden dat de Am sterdamse Schaakclub werd opgericht. De roemruchte jaren van ASC vielen in de periode 1920-1930 toen zeven maal het clubkampioenschap van Nederland werd veroverd onder aanvoering van dr. Max Euwe, die reeds bijna 50 jaar lid is van deze club. Het officiële deel van de jubileum viering bestaat uit een receptie in het Amsterdamsche Schaakhuis op 4 februari. Met Pasen zullen nationale vierkampen worden georganiseerd, ter wij] het de bedoeling is een sterk be zette zeskamp te houden in de week van 27 maart tot 3 april. KARACHI, 2 febr. (Rtr.) Koningin Elizabeth en prins Philip zjjn voor een bezoek van zestien dagen aan Pakistan, in de hoofdstad Karachi aangekomen. Tijdens de rit van het vliegveld naar de stad werden de koninklijke bezoekers C bestrooid met rode en gele rozeblaadjes, - die vanaf de daken en uit de ramen werden losgelaten. Langs de route had zich een menigte van naar schatting een miljoen mensen opgesteld, die de gasten luid toejuichten. (Advertentie) V ZfWWW»/' evMUM/WtMVMMSr ROTTERDAM, 1 febr. Regisseur Foils Rademakers legt op het ogenblik de laatste hand aan zijn nieuwe film „Het Mes", een produktie van de Ne derlandse Filmproduktie Maatschappij in Rotterdam. De Vlaamse schrijver Hugo Claus heeft het scenario voor de- zo film ontleend aan een kort verhaal uit zijn bundel „De Zwarte Keizer". Eddy van der Enden verzorgde evenals bjj „Makkers, staakt uw wild geraas" de fotografie, Han Rust de montage en Pim Jacobs de muziek. De hoofdrollen in „Het Mes", waar van de wereldpremière 2 maart wordt gegeven in het City-theater in Amster dam, waarna de film de volgende dag in verschillende Nederlandse steden tegelijk in roulatie komt, worden ge speeld door de veertien-jarige Reitze van der Linden uit Amsterdam en de dertienjarige Maria-Louise Videc uit Brunssum, beiden „ontdekkingen" van Fons Rademakers. 11 MONACO, 2 febr. De heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de KNAC en Nederlands gedelegeerde bij de .rallye de Monte Carlo, is door prins Rainier van Monaco benoemd tot rid der in de orde Rainier Grimaldi. De heer van Haaren werd deze hoge on derscheiding verleend voor het vele werk dat hij reeds zeer lange tijd voor de rallye Monte Carlo en voor het prinsdom Monaco heeft verricht. De versierselen behorende bij de onderscheiding werden hem tijdens een ontvangst in het prinselijke paleis door prins Rainier uitgereikt. LONDEN, 1 februari Peterbo rough United, de „Cup-fighter" die al zo vaak prominente clubs in de Engel se bekeroompetitie heeft uitgeschakeld, is er niet in geslaagd door te dringen tot de vjjfde ronde. In een beslissingswedstrijd voor de vierde ronde werd Petersborough met 2-1 uitgeschakeld door Aston Villa, dat nu in de volgende ronde uitkomt tegen Tottenham. Ook voor Manchester Uni ted is de bekerstrijd dit seizoen ten ein- 7e', j f P B verloor met 7-2 van Shef field Wednesday. Het team van Shef field komt in de volgende ronde uit te gen Leyton Orient. De uitslagen waren verder: Huddersfield-Barnsley 1-1; Newcastle-Stockport 4-0 (winnaar thuis tegen Stoke City of Aldershot). Luton- Manchester City 3-1; Replays plus vier de ronde: Blackburn-Bolton 4-0 (win naar uit tegen Sheffield United), Alder- shot-Stoke City 0-0 (na verl.). HELSINKI, 1 febr. De Finse schaatsenrijdersbond heeft meege deeld, dat Polen zich heeft teruggetrok ken voor de Europese kampioenschap pen in het hardrijden op de schaats, die op 4 en 5 februari te Helsinki zullen worden verreden. Nu Polen niet deel neemt blijven er dertig deelnemers uit negen landen voor de Europese titel- wedstrijden over te weten: Nederland (met 5 rijders), Italië (2), Oostenrijk (1), Rusland (5), Noorwegen (5), Frankrijk (2), Zweden (5), Denemar ken (1) en Finland (4). Verder speJen belangrijke rollen El len Vogel en de Belgische acteur Paul Cammermans die deze maand een gastrol zal vervullen bij de Nederland se Comedie en Elly van Steke lenburg, Hetty Beck, Mia Goossen en Cor Witschge, beter bekend als Pipo de clown van de kindertelevisie. Op bijgaande foto ziet men, hoe Ma rie-Louise Videc en Reitze van der Lin den, omringd door honderden nieuws gierigen, een scène uit de film repete ren voor de camera van Eddy van der Enden. Een stel jeugdige „glazen wassers" heeft gisteren de ra men van de residentie van de Heerlense carnavalsprins Paul I aan de Franciscusweg 7 een goede schoon maakbeurt gegeven. De prins stelde deze gratis service erg op prijs, maar kwam later tot de ontdekking, dat de glazenwassers de indrukwekkende ge velvlag van de Winkbuulleveremging hadden meegenomen. Het was „de glazenwassers" le den van de raad van elf van de Hoge re Technische School te doen om deze vlag. Wanneer „de Winkbuulle' dit kostbare attribuut weer terug wil len krijgen, dan moeten zij vandaag op de zitting van de Raad van Elf verschijnen. „De Winkbuulle" zullen dit zeker doen, want verleden jaar toonden de H.T.S.'ers zich ook spor tieve rovers. Toen namen zij prins Jos gevangen, die later, zij het on der bepaalde voorwaarden, weer werd vrijgelaten. Roverijen behoren stilaan tot de carnavalsfolklore en vormen vaak een welkome aanleiding tot uit bundige verbroederingsfeesten, zoals thans ook weer tussen de H.T.S.-car- navalisten onder leiding van hun slag vaardige president Egon Münzenberg en hun grotere broers „de Winkbuul le". nuinI""" KOPENHAGEN, 1 febr. (U.P.I.) Denemarken, een reus in de badmin- tonsport, stuurt een sterke ploeg naar de internationale kampioenschappen die op 11 en 12 februari zullen wor den gehouden in het Krelage-huis te Haarlem. Van de cracks zullen alleen Erland Kops, Finn Kobberoe en Joer- gen Hammergaard Hansen ontbreken. Ze zijn op weg naar de Canadese kam pioenschappen en moesten de Neder landse uitnodiging afwijzen. ADELAIDE, 1 febr. Dank zij mees terlijk spel aan het laatste wicket van Ken Mackay en Lindsy Kline, die de West-Indische aanval bijna twee uur lang trotseerden, heeft Australië een draw kunnen halen in de vierde test match tegen West-Indië. De eindscore was: West-Indië 393 en 432 voor zes (gesloten) Australië 386 en 273 voor ne gen. De stand in de robber is nu weer ge lijk. De eerste match eindigde in een draw, Australië won de tweede en West- Indië de derde. De vijfde match die op 10 februari in Melbourne begint kan de beslissing brengen in de reeks'. BERLIJN, 1 februari De Duitse ruiter Fritz Thiedemann zegevierde dinsdagavond met zjjn paard Finetta in het internationale concours hiDDiaue hü!heBerliJ\ nR ,„bar!'.a/e- ruiters hadden zich gekwalificeerd voor de barrage over een ingekort parcours met acht hindernissen. ,rJ?f Ditsla.g was: 1. Fritz Thiedemann (Did.) met Finetta 28 sec.- 2 Al win Schockemoehie (Did.) met Bacchus 29.6 sec.; 3. Fritz Thiedemann (Did met Godewind 30 sec.; 4. Raimondo d Inzeo (Italië) met Posilipo 30.1 sec. Groot is de nieuwsgierigheid van bewoners uit het telefoondis trict Amsterdam, dat behalve de hoofdstad ook plaatsen tot Hilver sum en Zaandam omvat. Dit is ge bleken uit de korte tijd dat het tot nu toe mogelijk is geweest telefonisch naar het A.N.P.-nieuws te luisteren. Gistermiddag twaalf uur is het nieuwe nummer in dienst gesteld. Door het kennummer 06222 en het net nummer 333 te draaien kan men het nieuws beluisteren, dat telkens via een dicteerapparaat „ververst" wordt. Het kennummer is ondergebracht m een der hoofdstedelijke centrales. Om overbelasting van het telefoonverkeer te voorkomen kan men het nieuws voorlopig slechts tussen twaalf en twee uur 's middags en tussen zes uur 's avonds en acht uur 's morgens be luisteren. Tijdens de telefonische spitsuren is het nummer dus buiten woners konden 25 jaar geleden nog uitzoeken welke woning zij het liefst wilden betrekken. Er was toen nog slechts één winkelier, de melkboer- kistemaker. Negen jaar later, toen het dorp ver der was uitgegroeid, moesten de be woners overhaast vluchten voor het water. De Duitse bezetter had in 1945 de dijk opgeblazen en de Wieringer- meer, onze nationale trots, aan de gol ven prijs gegeven. Wieringerwerf ver anderde in een puinhoop. Bijna het ge hele dorp was onherstelbaar vernield. Na de oorlog werd de wederopbouw met kracht ter hand genomen. De dij ken werden hersteld, de polder werd weer drooggelegd en de woningen ver rezen weer. Velen der oorspronkelijke bewoners van Wieringerwerf keerden terug en gingen opnieuw pionieren, overeenkomstig de opdracht, op het voetstuk gebeiteld van het beeld „De Maaier", dat in dit dorp staat: „Hier is een toekomst geboren, bouwt voort". Het Reactor Centrum Nederland ontvangt dikwijls verzoeken van be langstellenden om de kernenergie re actor in Petten te bezichtigen. Door gaans komt deze interesse voort uit een studie aan een technischeschool of universiteit of doordat de kernener gie ook invloed gaat uitoefenen op het werkterrein van de betrokkenen. Meestal betreft het personen van ten hoogste middelbare leeftijd, mensen dus die de laatste tien tot twintig jaar als het ware met de ontdekkin gen op dit gebied zijn meegegroeid. Dezer dagen bereikte het R.C.N. echter het verzoek van een rustend landbouwer in Heerhugowaard, de heer G. W. de Boer, die vertelde, veel vertrouwen in de ontwikkeling van de kernenergie te hebben, en graag eens een in werking zijnde kernreactor te willen zien. De heer De Boer, die, 77 jaar is, werd in Petten ontvangen en rondgeleid. Pas vier jaar geleden is hij begonnen met het lezen van artikelen en boeken op het gebied van de kernenergie. Na de lagere school bezocht te hebben, door liep hij de landbouwschool in Scha- gen, waar h(j kennis maakte met o.a. de natuur- en scheikunde. Daarna is hij een boerenbedrijf begonnen, maar hij vond toch nog tijd naast het be werken van de aarde iets te lezen over bijv. het ontstaan van de aarde! Ook andere macroscopische zaken, zoals de hogere luchtlagen kregen zijn be langstelling, en nadat hij zijn bedrijf aan anderen had overgelaten, ook microscopische zaken, zoals de atoom wetenschappen. Tijdens de rondleiding in Petten gis termiddag kwam de theorie nauwelijks ter sprake. Dat hoefde ook niet, want daarover was alles reeds bekend, on danks het feit, dat de heer De Boer op school altijd had geleerd, dat het atoom ondeelbaar was. Met zes gulden per strekkende me ter 'planklengte zal de provincie Zuid- Holland voortaan jaarlijks het bewa ren van archieven van hoogheemraad schappen en dijkringen subsidiëren. Dit besluit namen provinciale staten om dat vaak oudere delen van polderar chieven op plaatsen terecht kwamen, die niet aan bescheiden eisen van doel matigheid voldeden, IIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIIIMHIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIUUUIIUIIIIIIIIIHUIIIIIWIIIIIHI ojjitoux un io "vu - werking. De capaciteit van het num- mer is 30 aansluitingen tegelijk. Tot grote verrassing van de P.T.T. werd J. WIG V i deze maximale capaciteit gisteren enkele malen bereikt. „Maar dat komt omdat het „nieuws van het telefoon- nieuws" nog vers is", aldus luidt het commentaar van de directie. e „pioniers" van Wieringerwerf ten gisteren taart, zulks ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van dit dorp. Een comité uit de bevolking heeft aan degenen, die de - moed getoond hadden zowel in 1936 als in 1947 zich in een „rimboe" te vestigen, een taart aangeboden. 1 februari 1936 betrokken de eerste H oewoners dit dorp, dat was aangelegd BMroMBHBBHwMMWHWMHMlllll™llllill^^*WM"M»^^IIIMIIi» wWWiiMiai germeer werd gesticht. De eerste be- voorstellen. De eerste prijs ging naar ae man acmer ae nacnei. (Van onze sportcorrespondenten) AMSTERDAM, 2 febr. Het is zo goed als zeker dat de heer Jos Coler van Sparta tot voorzitter van de sectie betaald voetbal zal worden benoemd. Hoewel de termijn van kandidaatstel ling inzake de vacature-Martens, de huidige voorzitter, die zijn functie moet neerleggen in verband met zijn benoe ming tot directeur van het KNVB-sport- centrum, eerst maandag 6 februari af loopt, is er van concurrentie voor de heer Coler geen sprake. De woensdagavond in vier steden van ons land gehouden vergaderingen van de clubs uit het betaalde voetbal hebben duidelijk gemaakt dat de zaak van de heer Coler zeer sterk staat. De verenigingen besloten hun steun te ver lenen aan de benoeming van de Rot terdammer, de westelijke zelfs una niem. Het was overigens begrijpelijk, dat deze kandidatuur hen de oplossing van het probleem leek, dat door het aftreden van de Hagenaar Martens is ontstaan. In de te Deventer gehouden vergade ring van de federatie oost van het be taalde voetbal werd eveneens besloten de kandidatuur van de heer Coler te steunen. De vergadering sprak haar spijt uit over het feit dat de heer H. J. van Dalen van Enschede de functie van voorzitter om persoonlijke redenen niet kan aanvaarden. Wat de kwestie van een gesalarieerd voorzitter betreft neemt oost hetzelfde standpunt in als zuid Men verwierf het voorstel van Fnschedese Boys om te komen tot een betaalde voorzittersfunctie, maar sprak zich uit voor uitbreiding van de functie van secretaris. De noordelijke semi-profclubs heb- hen zich in Groningen uitgesproken over de opvolging van Martens. Zij steunden unaniem de kandidatuur van los Coler, de tweede voorzitter van finarta. Over de vraag of de opvol ger van Martens een betaalde functie moet aanvaarden werd slechts gedis cussieerd, daar een beslissing hierover door de bondsvergadering moet wor den genomen. Wel kwam het onzekere van een dergelijk bestaan naar voren, daar deze functionaris moet worden gekozen en dus tot aftreden kan wor den gedwongen. In Zuid I en Zuid n was tevoren afgesproken, dat men volledige steun zou geven aan het plan om de voor zitter wie dat ook mag zijn te verzekeren van de hulp van een (be taalde) secretaris-penningmeester, te vens algehe'e medeleider. In dit ver band werd de naam van Lo Brunt de huidige secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. genoemd. Tevens werd de idee geopperd een tweede se cretaris-penningmeester bij de KNVB AMSTERDAM, 2 febr. De selectie wedstrijd voor het westelijke hockey- elftal, die oorspronkelijk zaterdag 28 januari zou worden gespeeld, 's nader vastgesteld op zaterdag 4 februari. Voor deze wedstrijd, die op het terrein van SCHC te Bilthoven plaats vindt, zijn de elftallen niet gewijzigd. De dis trictswedstrijden, waarin vertegen woordigende teams van zuid, noord, oost en west zullen uitkomen, zullen eveneens een week later worden ge speeld, dus op 11, 18 en 25 februari. te benoemen, die later de heer Brunt, zo die gekozen zal worden, zal opvol gen. Behalve de heer Coler werd de naam genoemd van de heer Kruyver als voorzitter voor het betaalde voet bal, maar deze vond geen weerklank. Tijdens de vergadering bleek voorts ook, dat het zuiden veel voelt voor vol ledig beroepsvoetbal. Een commissie zal deze kwestie uitvoerig bestuderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7