„Verkeer bedreigt niet langer schoonheid van het verleden" KONINGSPAAR BIJ OVERSTROMING Belastingontvangsten in 1960 ruim f 1 miljard hoger V er slag V erzekeringskamer Boheems glas op waaiers I PAUL VLAANDEREN en het zenuw- komplot Doorbraken hebben geen zin meer Aannemer krijgt vijftien maanden Jouwe terug naar Nieuw-Guinea Vooral het bedrag aan betaalde vennootschapsbelasting gestegen Schilderij met valse signatuur Voorarrest weer verlengd Matroos voor Fins gerecht Van beleggingen 43 naar overheid en 22,8 naar bedrijfsleven i VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 PAGTNA 2 Mr. Offerhaus tot gouden Bond Heemschut DODELIJK ONGELUK „Geen vondeling aan de voeten van de V.N." Koopman voor de rechtbank Socrates-af faire Middellang Crediet ver groot kredietverlening Wegens moord op kapitein van de Looiersgracht Mr. Gonsalves: „graag terug naar N.-Guinea Betogingen in Rome en andere steden Omwisseling aandelen Nationale Handelsbank Belgische Caravelles op Schiphol Kettingbotsing Onderhandse verkoop van Italiaanse tabak ZEESLEPER ZET REIS VOORT Winst van Ford Motor in 1960 gedaald AMSTERDAM, 2 febr. De Bond Heemschut, wiens taak is te waken voor de schoonheid van Nederland, heeft ter gelegenheid van zijn vijftig jarig bestaan vanmiddag een her denkingsbijeenkomst gehouden in het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam. Na het openingswoord van bondsvoorzitter mr. S. P. baron Ben- tinck (burgemeester van Soest), sprak de staatssecretaris van O.K. en W. mr. Y. Scholten, die namens de regering de gelukwensen aanbood. Met grote erkentelijkheid mogen we vaststellen dat* veel schoon door het toedoen van de bond is behouden en dat soms de strijd van Heemschut aan het beleid van de overheid richting gaf, zeide hij o.m. Een belangrijke taak voor de bond achtte hij het medewerken aan de noodzakelijke synthese tussen oud en nieuw. „Zin voor traditie en historisch besef, gepaard aan het ver langen ons vaderland en fraai te hou den en te voldoen aan de eisen van het dagelijkse leven mogen de bond ook in de toekomst bezielen". Daarna sprak mr. W. A. Offerhaus, commissaris der koningin in de provincie Groningen, de jubileumrede uit, waarin hij o.m. zei- de: „Een groot gevaar voor de schoon heid van het verleden en die van de toe komst is de moloch van het verkeer. Het lijkt paradoxaal dat de verkeersin tensiteit, waartegen de bond heeft ge vochten en vaak het onderspit heeft moeten delven nu de bond zal helpen. Toch is dit het geval: de verkeersin tensiteit wordt te groot. Er is geen stad of dorp meer die deze ten koste van welke door- of afbraak zou kunnen op nemen of verwerken". Sprekende over het werk van de bond zeide hjj dat in de afgelopen vijftig jaar veel ten goede is veranderd. Datgene wat bij velen onbewust leefde is door de propaganda van de bond bewust ge worden. ,,Ik geloof niet dat er iemand meer is in Nederland op een verant woordelijke post, hetzij bij de overheid of In de particuliere maatschappij die zich aan het streven van de bond kan ont trekken of er zich met een „Jantje van Leiden" kan afmaken". De bijeenkomst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van Heem- AMSTERDAM, 2 febr.Vanochtend heeft het Gerechtshof een 47-jarige aan nemer uit Halfweg wegens roekeloos rflden tengevolge van drankmisbruik veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De procureur-generaal had bevestiging ge vraagd van het door de rechtbank in Haarlem in eerste instantie uitgespro ken vonnis: anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en v(Jf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De aannemer was van het recht- bankvonnis in hoger beroep gegaan omdat hij zich niet schuldig achtte aan het hem ten laste gelegde rijden onder invloed van sterke drank. Op 5 mei van het vorig jaar, Bevrij dingsdag. was verdachte met zijn au to van de rijweg in de Haarlemmer meer de Schipholweg opgereden zon der de op die weg geldende voorrang te verlenen aan een juist passerende personenauto. Tengevolge van de on vermijdelijke botsing kantelde deze wagen en kwam in het water van de Spaamwoudertochtsloot terecht. Een der inzittenden van de auto, de 67- jarige heer J. A. W. Graziano, ver dronk. Zijn echtgenote en dochter en nog een vierde passagiere liepen ern stig lichamelijk letsel op. DEN HAAG, 3 febr. De heer Ni- colaas Jouwe, die enige weken in Ne derland heeft vertoefd, heeft gisteren gen een onderhoud van een half uur gehad met minister Luns, op het de partement van Buitenlandse Zaken. Van ochtend is de heer Jouwe naar Nieuw- Guinea vertrokken. Hij was voldaan door de duidelijke uitleg, die hij van de minister had ge kregen over de visie, die. men in het buitenland heeft op de kwestie-Nieuw- Guinea. Over het opnemen van Papoea's in Nederlandse delegaties naar de Ver enigde Naties of andere internationale bijeenkomsten luidt het oordeel van mi nister Luns, dat dit in de eerste plaats zal afhangen van de opvatting, die de binnenkort in te stellen Nieuw-Guinea- raad hieromtrent heeft. De Nederlandse regering zal het toejuichen, indien de ze raad hiertoe het initiatief zou nemen. Vervolgens zou dan moeten worden on derzocht, of een vervulling van deze wens staatsrechtelijk uitvoerbaar is. Op Schiphol heeft Jouwe vanochtend o.m. gesproken over de instelling van de Nieuw-Guinearaad op 5 april. „Wij hopen er de wereld mee te tonen, dat het Nederland en Nieuw-Guinea ernst is het eiland zo snel mogelijk vol ledige zelfstandigheid te verlenen", aldus de heer Jouwe. „Het instellen van deze parlementaire volksver tegenwoordiging op Nieuw-Guinea is in democratisch opzicht van uitermate groot belang en moet door ieder wel denkend mens van harte worden toe gejuicht." De heer Jouwe liet zich voorts nog even uit over de voor gestelde mogelijkheid de kwestie Nieuw-Guinea te laten beoordelen door de Verenigde Naties in verband met de moeilijkheden met Indonesië. „Dat Indonesië zich zo fel tegen dit voorstel kant, houdt voor ons in", aldus Jouwe, „dat de hele zaak voor Soekarno en de zijnen slechts een sentiments kwestie is. Ik hoop van harte, dat alle suggesties de zaak te internatio naliseren op niets zullen uitlopen. Nederland kan Nieuw-Guinea niet als een vondeling aan de voeten van de V.N. leggen, want dat zou een beledi ging voor de Papoea's zijn." H\j sprak zich tenslotte uit als voorstander van een Melanesische Unie, waarbij geheel Nieuw-Guinea, dus ook het Australische deel en de honderden kleinere eilandjes in dit gebied tezamen een nieuwe onaf hankelijke staat zouden vormen. schutverenigingen uit België, West- Duitsland, Zwitserland, Denemarken, Zweden, Engeland en van de Unesco te Parijs. Gedurende twee dagen zullen zij met het dagelijks bestuur van de bond en enkele Nederlandse deskundigen er varingen uitwisselen, spreken over Heemschutaangelegenheden en voorts enkele excursies maken. Het was vandaag precies een halve eeuw geleden dat in het Muntgebouw te Amsterdam onder voorzitterschap van architect K.P.C. de Bazel Heem schut werd geconcipieerd als een fede ratieve bond van verenigingen. Thans zijn ongeveer 300 instellingen, waarbij gemeenten en alle provinciale besturen, bij Heemschut aangesloten. AMSTERDAM, 2 febr. De voorzit ter van de bond Heemschut, mr. S. P. baron Bentinck, heeft tijdens de her denkingsbijeenkomst aan de oudburgé- meester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, een oorkonde als „getuige nis van waardering" van de bond Heemschut uitgereikt. Het gemeentebe stuur van Amersfoort kreeg deze on derscheiding voor zijn ijveren voor res tauraties in de binnenstad, in het bij zonder van de Muurhuizen. Het was de eerste keer dat de bond deze onder scheiding uitreikte. 'i DEN HAAG, 2 febr. In het jaar 1960 heeft het Rijk, volgens mededelin gen van het ministerie van Financiën ruim 1 mld. meer aan belastingen ontvangen dan in 1959. De totale ont vangsten beliepen vorig jaar namelijk 9.354 min. tegen 8.280,2 in het voor afgaande jaar. Vrijwel alle belastingen hebben tot deze stijging bijgedragen. Van het jaar 1958 tqt 1959 waren de totale belastingontvangsten van 7,7 mld. tot 8,3 mld. toegenomen. Kohierbelastingen droegen aan het to taal ƒ3.661,8 min. bij, tegen ƒ3.187,9 in 1959 en 2.939,9 in 1958, terwijl niet- kohierbelastingen 5.692,2 min. opbrach ten, tegen 5.092,3 in het jaar 1959 en 4,750,5 in 1958. Een stijging dus met bijna 12 pet. De herziene ramingen voor niet-kohierbelastingen bedroegen voor 1959 en 1960 respectievelijk 5.702 en ƒ5.081 min., terwijl de opgelegde aanslagen voor kohierbelastingen 3.809 en 3.428 min. bedroegen. De ontvangsten uit kohierbelastingen kun nen als volgt worden verdeeld: 1958 1959 I960 (miljoen guldens) 1.694 1.778 1.979 126 159 1.149 1.370 72 92 63 61 inkomstenbel. vermogensbel. 106 vennootschapsbel. 998 grondbel. (+opc.) 67 personele bel. (+opc.) 69 2.934 3.168 3.661 Aan vennootschapsbelasting werd in 1960 ca. 170 min meer opgelegd dan in 1959. De oorzaak is geheel gelegen in de hogere opbrengst over het boek jaar 1959 (1958/59) ten opzichte van 1958 (1957/58). Het boekingstijdvak 19ti0/61 van de vennootschapsbelasting bereikte eind december een stand 1.521 min. Door tegenkohieren zal dit bedrag de eerste zes maanden van 1961 nog teruglopen, naar zeer globale schatting tot onge veer 1.450 min. Door onderschatting van de opbrengst over het boekjaar 1959 en de versterkende werking van de bovengenoemde tweeledige invloed is de ten tijde van de opstelling van de miljoenennota 1961 gemaakte ra ming van het eindbedrag van dit boe kingstijdvak ad 1.125 min. aanzienlijk overschreden. Wat de niet-kohierbelastingen betreft dient nog in aanmerking te worden ge nomen, dat enkele tariefsverlagingen (loonbelasting voor ongehuwden en in voerrechten in het kader van de Euro- markt) in 1960 tot een belastingderving van globaal 70 min. hebben geleid. Deze ontwikkeling hangt uiteraard sa men met de krachtige stijging van de inkomens in het bijzonder van de lonen en van de bestedingen van 1959 op 1960; zowel voor de totale loonsom als voor de totale nationale bestedin gen wordt de toeneming op 11 a 12 pet. geschat. Daarbij is mede het progres sie-element van invloed geweest, zoals bij de loonbelasting en onder meer in samenhang met de relatief grotere toeneming van de aanschaffing van be laste en hoger belaste goederen bij de omzetbelasting. Procentuele stijging was bij deze belastingen dan ook na de successierechten met 19 pet. het grootst: 16 en 15 pet. Rond het gemid delde stijgingspercentale van 12 groe peren zich de invoerrechten, de motor- rijtuigen- en de commissarissenbelas- ting terwijl de accijnzen, tezamen ge nomen, een accres van 5 pet. vertoon den. Gemeten naar absolute bedragen de den de grootste stijgingen zich voor bij de omzetbelasting, de loonbelasting en AMSTERDAM, 2 febr. Dinsdag 14 februari zal voor de rechtbank een Am sterdamse koopman terechtstaan wegens verkoop van een schilderij met valse signatuur. De koopman is al eens meer voor een zelfde feit veroordeeld. Het gaat hier om een landschap, dat door een Amsterdammer, in dienst bij het Rijksmuseum, is geschilderd en d3t hij aan een kunsthandelaar had ver kocht. Bij een verkoop van een groot aantal schilderijen van deze kunsthan delaar werd het opnieuw verkocht,' nu voor f 25, en weer doorverkocht totdat het bij een kunsthandel op het Rokin terechtkwam, voorzien van de signatuur „Permeke" en geprijsd voor f 3000. Het bleek dat bovengenoemde koopman, die in het bezit was gekomen van het schil derij, het had overgedaan aan de kunst handel, wetende dat de signatuur vals wai hoewel hij ontkent te weten wie de vervalsing heeft gepleegd. De oorspronkelijke maker van het landschap zag op een dag in de etalage van de kunsthandel zijn werk staan voorzien van valse signatuur en met de prijs van f 3000. Hij deed onmiddel lijk aangifte bij de politie, die het doek in beslag heeft genomen. de invoerrechten met resp. f 238, 204 en 100 min. Slechts de ontvangsten aan dividendbelasting en registratierechten liepen van 1959 op 1960 terug. De niet-kohierbelastingen opbrengsten van niet-kohierbelastingen geven in ge detailleerde vorm het volgende beeld: 1958 1959 1960 (In miljoenen guldens) Loonbelasting 1.212,4 1.302,4 1.506,5 Dividendbelasting 164,3 19,1 120,4 816,9 Commissarissenbel. Motorrij tuigenbel. Rechten op invoer Accijns op wijn Accijns op gedistil. 145,9 Accijns op bier 34,8 Accijns op suiker 82,5 Accijns op tabak 470,4 Omzetbelasting 1.393,1 Rechten van zegel 59,6 Rechten v. registr. 101,6 Rechten v. successie 129,5 133,2 19,3 136,5 855.8 10,1 147,5 41,5 86,1 488,4 1.550,2 64,3 128,1 128.9 118.3 21,7 151,0 955,8 14.1 158,6 44.7 87.8 507.4 1.788,2 69,6 115,3 153,2 Totaal 4.750,5 5.092,3 5.692,2 De totale opbrengst van de niet-kohier belastingen ad 5.692 min. is 10 min. ten achter gebleven bij de herziene ra ming, zoals deze was vermeld in de mil joenennota 1961. Ook per belasting waren de verschillen tussen raming en reali satie doorgaans gering. Absoluut en re latief het grootste verschil deed zich voor bü de tabaksaccijns, die lf min. minder opbracht dan was voorzien. Ook bij de omzetbelasting en de motorrijtuigenbe lasting waren de ramingen te hoog (resp. 12 en 4 min.). Overschrijding van de raming deed zich o.m. voor bij de ac cijns op gedistilleerd, de loonbelasting, de invoerrechten en de rechten van re gistratie, alle in de orde van grootte van 5 6,5 min. De oorspronkelijke raming van de niet- kohierbelastingen, zoals vermeld in de miljoenennota 1960, had 5.480 min. be lopen. Deze is dus et ruim 200 min. overschreden De overschrijding beperkt zich nagenoeg tot de loonbelasting en de omzetbelasting. "lierbij dient in het oog te worden gehouden, dat bij de opstel ling van de begroting 1960 de gedifferen tieerde loonsverhogingen en de gevolgen daarvan uitdrukkelijk buiten beschou wing zijn gebleven. Daarnaast is de om vang van de plaatsgevonden expansie niet voorzien. AMSTERDAM, 2 febr. Het voor arrest van de bjj tie „Socrates"-affaire betrokken ex-onderdirecteur van de Amsterilamsche Bank H., de ex-„Socra- tes"-medewerker W. en de „ambassa deurs" van „de heilige daad" V. en J. is opnieuw met dertig dagen verlengd. Het vooronderzoek in beide affaires is nog steeds niet voltooid. De Amster damse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, die met het omvangrijke onderzoek is belast, zal over enige tijd bepaalde stukken uit het „De heilige daad"-dossier ter beschikking stellen van de Duitse justitie in verband met het mo gelijke aandeel dat de hoofdfiguur van deze organisatie, de Duitser Arnold Dreis, in de oplichtingsaffaire heeft ge had. Zoals bekend is zit Dreis thans in Wiesbaden een oude straf uit. De Ne derlandse justitie heeft geen belangstel ling voor Dreis. AMSTERDAM, 3 febr. De directie van de Maatschappij voor Middellang Crediet De Amsterdamsche Bank zegt in haar jaarverslag over 1960, dat het verslagjaar evenals de voorafgaan de jaren een verdere uitbreiding van de creaietverlening te zien heeft gegeven, welke zowel voortkwamen uit de op neming van reeds in vorige jaren toege zegde credieten als uit disposities uit hoofde van in 1960 tot stand gekomen overeenkomsten. De in 1960 toegezegde credieten zullen overigens ook in de toekomst weer tot een verdere toene ming van de uitzettingen leiden. De gestadige stijging van het debiteu- rencijfer enerzijds en de terugbetaling van de opgenomen gelden anderzijds deed in het afgelopen jaar behoefte aan nieu we middelen ontstaan, waarin door de vennootschap werd voorzien door opne ming van 8 miljoen in de vorm van onderhandse leningen. De in 1960 behaalde resultaten stem men weder tot tevredenheid. De bruto winst vertoont ten opzichte van het voor afgaande jaar een stijging van ruim >19 pet. De directie stelt voor uit de bruto winst, welke na aftrek van de algeme ne onkosten 1.194.674 beloopt, een ge deelte van 470.000,- te reserveren voor belastingen en een dividend van 10 pet. (onv.) over het op het aandelenkapitaal gestorte bedrag uit te keren. Het res terende bedrag ad 624.674 gaat naar nieuwe rekening. 11 HELSINKI, 2 febr. (UPI) De achttienjarige Nederlandse matroos, die 10 januari alhier de kapitein W. F. J. Verplak van de „Looiers gracht" met een mes doodstak, heeft gisteren voor de kinderrechter terecht gestaan. In zqn verklaring, hoe hn tot deze daad gekomen was, zei hij dat de kapitein met een onbekende man aan boord was gekomen en tegen de bemanning was uitgevaren omdat zij niet aan het werk was en in de mess zat. De kapitein zou vervolgens ge dreigd hebben de matroos te zullen ontslaan, wanneer de „Looiersgracht" weer in de thuishaven, Amsterdam zou zijn teruggekeerd. De matroos zou toen naar de kom buis zijn gegaan om een mes te pakken. Hij had het weer teruggelegd maar het later opnieuw opgenomen en was ermee naar het verblijf van de kapitein gegaan. Daar aangekomen had hij de kapitein gestoken. Twee douane-ambtenaren die aan boord van de „Looiersgracht" waren, toen de matroos de moord beging, hadden door een raampje van de kapiteinshut gekeken. Zij hadden de beklaagde met het mes zien zwaaien, terwijl de kapi tein en de scheepskok elk met een stoel probeerden de aanval af te slaan. De schepeling was na zijn daad aan wal gegaan en had er een poosje onder een goederenwagon gelegen. Toen hij naar zijn schip was terug gekeerd, was hij gearresteerd. De zaak werd verdaagd tot 10 februari. Het hof heeft tijd nodig om twee bemanningsleden van de Looiersgracht naar Helsinki te laten komen als getuigen. SCHIPHOL, 2 febr. Samen met zijn twintigjarige vrouw, met wie hij tij dens zjjn verlof in Nederland in het hu welijk is getreden, is de 28-jarige mr. R. A. Gonsalves, die gedurende 1958 en 1959 controleur is geweest bij het bin nenlands bestuur van Nieuw-Guinea, vanochtend naar Biak teruggekeerd. Voor zijn vertrek vertelde hij, dat hij ondanks de voor hem pijnlijke publici teit over de Baiiem-vallei-affaire, die toevallig net na zijn huwelijk ontstond, met groot enthousiasme naar Nieuw- Guinea terugkeert. Naar bekend is het onderzoek naar zpn optreden in de Baliem-vallei de vo rige maand afgesloten. Regering en gouverneur kwamen tot de conclusie, dat mr. Gonsalves buiten vervolging zou blijven en dat hij bij de bestuurs dienst op het eiland terug zal worden geplaatst. Mr. Gonsalves zal hoofd worden van de onderafdeling Teminaboean in de Vogelkop, een functie die hij reeds in november van het vorig jaar zou heb ben gekregen als zijn vertrek niet was uitgesteld in verband met het onder zoek in de Baiiem-vallei-affaire. Voor hij precies één jaar geleden met verlof naar Nederland terug kwam had mr. Gonsalves vier jaar op Nieuw-Gui nea doorgebracht, waarvan de laatste twee jaar als bestuursambtenaar in de Baliem-vallei. „Ik heb een zeer hoge dunk van de Papoea's. Zij zijn veel intelligenter dan sommige mensen hier wel denken. Ik ga er hopelijk weer vier jaar lang wer ken voor ik opnieuw met verlof naar Nederland terug kom," aldus mr. Gon salves voor hij in het vliegtuig stapte. ROME, 2 febr. (Rtr) Ruim duizend studenten hebben vanmorgen in Rome een betoging voor het parlementsge bouw gehouden uit protest tegen de bomexplosies in de provincie Alto Adi- ge, waar een grote Duitstalige minder heid woont. Ook uit Bolzano in Alto Adi- ge, Trento en Triëst werden betogingen van studenten gemeld. Er hebben zich echter nergens incidenten voorgedaan. Ontdaan fluistert koningin Fabiola haar echtgenoot iets toe tijdens hun bezoek aan het door watersnood getroffen Hene gouwen, waar vele gezinnen dakloos ge worden en aan ellende ten prooi gevallen zouden zijn, ware het niet, dat velen van de gelegenheid gebruik maakten om de helpende hand te bieden. AMSTERDAM, 2 febr. De Rotter- damsche Bank stelt voor houders van aandelen Nationale Handelsbank alsnog de gelegenheid open deze stukken ter verwisseling in aandelen Rotterdam- sche Bank aan te bieden. AMSTERDAM, 2 februari De Ver zekeringskamer kan in haar verslag over 1959 wat betreft het bedrijf van de binnenlandse levensverzekerings maatschappijen wederom wijzen op een toegenomen produktie. Deze bedroeg f 5,1 mid. (1958. f 4,6 mld) en de netto vooruitgang f 3.1 mld. (f 2,8 mld) waardoor het verzekerde bedrag van f 32,2 mld. toenam tot f 35,3 mld. per einde 1959. De premiereserve eigen rekening be droeg eind 1959 in totaal f 7,4 mld. (f6,8 mld.). In het geheel genomen la ten de reserveringsgrondslagen een ruime marge. Alleen de sterftegrond- slagen voor de verzekeringen bij leven vragen hier en daar, mede met het oog op de nog steeds voortschrijdende verlenging van de gemiddelde levens duur, enige verbetering. De in 1959 ex tra aan de premiereserve toegevoegde bedragen, in totaal f20,4 min. (f20,2 mm.), houden hoofdzakelijk verband met omrekening van de premiereserve voor verzekeringen bij leven naar een betere sterftegrondslag. De extra zekerheid steeg in 1959 van 6,3 pet. tot 6,8 pet. van de premiere serve. Er waren eind 1959, zo blijkt uit het verslag, 6,1 miljoen polissen van kapi taal- en renteverzekeringen en ruim 18,1 miljoen polissen van volksverzeke ringen bij de Nederlandse levensverze keringmaatschappijen gesloten, totaal ruim 24,3 (23,7) min. polissen. Een klein deel hiervan waren polissen, die in andere landen zijn gesloten; voor Nederland was het aantal 23,5 miljoen, wat betekent dat er op elke 1000 inwo ners 2060 polissen van levensverzeke ringen waren. Gemiddeld was elke Nederlander aan het eind van 1959 verzekerd voor f 2916, dit is f 223.- meer dan eind 1958 en ruim zes maal zoveel als eind 1937. Dit gemiddelde is in 1959 ster ker toegenomen dan in het voorafgaan de jaar. Het bedrag, dat gemiddeld per polis is verzekerd, is de laatste jaren gesta dig toegenomen. Voor kapitaal- en ren teverzekeringen liep het op van f 4902.- in 1958 tot f 5148.- in 1959 en voor volks verzekeringen van f 185.- tot f 190.-. De ze stijging van het gemiddelde verze* kerde bedrag per polis zal zich nog ver der voortzetten, aangezien de gemiddel de bedragen van nieuwe verzekeringen, die in 1959 tot stand kwamen, veel ho ger lagen, nl. op f 8230.- voor kapitaal- en renteverzekeringen en f 339.- voor volksverzekeringen. Vloeide in 1959 een belangrijk bedrag aan premie en koopsommen naar de levensverzekeringsmaatschappijen t.w. f 914,1 (848,4) miljoen (of 2,87 pet. van het nationale inkomen), ook de uitke ringen die verzekerden of hun nabe staanden ontvingen, vormden een be drag van betekenis, dat weer hoger was dan in 1958. Er werd f 271,2 mil joen uitbetaald, waar nog 59,5 miljoen aan afkopen bijgeteld moet worden, zodat in totaal 330,7 miljoen gulden werd uitgekeerd, 21 miljoen meer dan in het voorafgaande jaar. De uitkerin gen wegens overlijden liepen op van 42,4 tot 46,4 miljoen en die wegens het bereiken van de einddatum der verze kering van 97,4 tot 105,6 miljoen. Aan periodieke uitkeringen werd 115,7 mil joen gulden uitbetaald (v.j. 105,9 mil joen). Als aandeel in de winst werd bovendien aan verzekerden nog 10,9 miljoen beschikbaar gesteld, 1,8 mil joen meer dan over 1958. De gezamenlijke beleggingsporte feuille van de binnenlandse levensver zekeringsmaatschappijen had eind 1959 een boekwaarde van f 8,1 miljard (f 7,4 mld.). In 1959 was f 1,4 (1,3) miljard aan nieuwe en vrijkomende middelen te beleggen. De gemiddeld over alle beleggingen gekweekte interest be droeg 4,26 pet. tegen 4,20 pet. in 1958. Van de totale beleggingen nemen le ningen op schuldbekentenis 48,6 pet. voor hun rekening, hypotheken 20 pet., effecten 11,7 pet. (totaal f 946,9 min., waarvan obligaties f 687,1 min. en aandelen f 259,8 min) en vaste eigen dommen 7,2 pet. *an de totale beleggingsportefeuille had f,3'4 miljard of 43 pet. (44 pet. betrekking op krediet aan de overheid, terwijl het Nederlandse le vensverzekeringsbedrijf bij de financie ring van het bedrijfsleven was betrok ken per uit. 1959 voor ruim f 1,8 (1,5) miljard zijnde 22,8 (20,8) pet. van de totale beleggingen. In Parijs zijn waaiers vertoond, die gegarneerd waren met „parels" uit Boheems glas. De mannequins op de foto manipuleren er tamelijk koket mee. SCHIPHOL, 1 febr. Na de S.A.S. en de Finnair zal thans ook de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabenaiet „Caravelle"-straalmachines op Schip hol gaan vliegen. Binnenkort zullen de ze toestellen de DC-7c vervangen, die tot nu toe gebruikt wordt op de route Brussel-Amsterdam-Kopenhagen-Stock- holm en terug. Dit geschiedt iedere dinsdag en vrijdag, de enige twee dagen van de week, dat de KLM niet op de lijn Amsterdam-Kopenhagen-Stockholm vliegt. De vluchten op deze route wor den door onze luchtvaartmaatschappij onderhouden door DC-6b en DC-7c toe stellen. Ook de SAS vliegt dagelijks op deze lijn met de „Caravelle". Terwijl echter de KLM en de Sabena 's ochtends naar Stockholm vliegen en 's avonds terug keren, vliegt de SAS precies om gekeerd: s ochtends naar Amsterdam ,.'s midda§ terug naar Stockholm. Weliswaar is de „Caravelle" veel snel ler dan de conventionele Douglasma- chines, doch op de vlucht naar Stock holm wint men slechts 20 minuten, aan gezien de „Caravelle" in Kopenhagen een oponthoud van 50 minuten heeft te gen de DC-7 een half uur. DELFT, 3 febr. Op de rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam heeft zich gisteravond bij de gemeente Delft een kettingbotsing voorgedaan waarbij niet minder dan 28 auto's min of meer werden beschadigd. Slechts één persoon liep lichte verwondingen op. (Van onze tabaksmedewerker) BREMEN, 2 febr. Van de Italiaanse tabak, waarvan 31 januari j.L door de C.E.T.I. (Commissionaria Exportazione Tabacchi Italiani, Rome) ook in Fras- cati te Amsterdam indicatiemonsters waren te zien, werden inmiddels on derhands de navolgende ladingen ver kocht: Serino/S/1, S/2, S/3; Atieap- Avellino/SIA, S/3, S/4: Ati-Mattiello/ R/l, R/2, R/3; Ati-Mattiello/S/3, S/4 en een gedeelte van S/1; Ati-Mattiello/ SH/24/S/3; Pucillo/S/1, S/2, S/4; Cap- Benevento/S/1, S/2, S/4; Caserta/E-S/ 2A, E-S/3; Siav-Presenzano/S/1, S/2, S/3, S/4. Het gehele aanbod bestond uit ca. 3500 Pn., waarvan 4.000 Kg., (ca 55 Pn.) voorlopig nog onverkocht zijn. Het grootste gedeelte ging naar Oost- Duitsland, daarnaast traden op als kopers de Westduitse en Zwitserse Sigarenindustriën. De hele gang van zaken wijst op een gote belangstelling, bij een vaste marktontwikkeling, het geen dan ook in verband met de be hoorlijke uitval van deze tabak niet te verwonderen valt. De volgende ladingen zijn nog onver kocht: Serino/S/4; Aticap-Avellino/S/1; Ati-Mattiello/R/4; Ati-Mattiello /S (slechts een gedeelte hiervan); Ati- Mattielo/SH/24/S/l, S/4. In ons eerste bericht schreven wij, dat men bij bezichtiging van betoonde monsters de indruk van een vol-bere- gende oogst kreeg. Het merkwaardige hierbij is echter het feit, dat de plan ters van de Italiaanse tabak (oogst 1960) met een tekort aan regen te kampen hadden. Door toepassing van een perfekt bevloeiingssysteem, zijn zij erin geslaagd, de nadelige ver- ROTTERDAM, 3 febr. De kapi tein van de Nederlandse zeesleepboot „Oceaan" is er gisteren in geslaagd om de kabel, die in de schroef verward was geraakt, te verwijderen. Niet lang daarna had hij ook de kruiser „Que bec", die hij op sleeptouw had van Ha lifax naar Osaka in Japan, weer vast gemaakt, zodat hij zijn tocht kon voort zetten. Het voorval geschiedde in de Stille Oceaan op ongeveer 300 mijl uit de kust van Japan. In het etmaal dat de krui ser met acht runners aan boord aan zijn lot was overgelaten, was deze oor logsbodem, die voor de sloop is be stemd, al ongeveer 60 mijl afgedreven. Maandag wordt de sleep in Osaka ver wacht. DETROIT, 3 febr. In het vierde kwar taal van 1960 heeft de Ford Motor Compa ny een omzet behaald van 1.375 miljoen tegen 1.366 miljoen in dezelfde period» van 1959. De nettowinst per aandeel be droeg 2,04 (2,05). Over het gehele jaar I960 beliep d» omzet 5.237.889,000 (v.j. 5.356.871,000). De nettowinst onderging ten opzichte van 1959 een daling van 8,24 tot 7,80 pef aandeel. schijnselen van een onberegende ta baksoogst geheel op te vangen. Dit i» trouwens een systeem, dat vroeger ook in Indonesië met succes werd aange wend MENEER VLAANDEREN IK 5TA VERSTELD VAN UW VERHAAL! 0 DUIVEL9 WAT WENST IK ZAL DAT GEZICHT NOOIT VERGETEN ALS HU IN HET POLITIE-ALBUM U WILT MEE NAAR LONDEN T PRACHTIG I VOORKOM W'JS IK DAAR IS VROUW MET DE BOOTJ- PROFES IK HEB DIE MAN NIET GOED GEZIEN. ZOUDT U HEM HERKENNEN? NAAM IS VLAANDEREN, FESSOR. IK BEN GEEN VRIEND VAN DE MAN DIE UW BOOT STAL- EN UW ZENUWGAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2