Doet Nederland mee met Europese raket? Aandeel zou op 20 min. komen CITROEN Natuurramp treft Jupille, aan de Maas nabij Luik LAWINE van vliegas en sintels eist minstens TWINTIG DODEN Onophoudelijke sneeuw- en regenval oorsaak van grondverschuiving t „SANTA MARIA" Nederlandse passagiers op Schiphol teruggekeerd Borgward en Skoda Kolossale hap uit de boeg Moeder en zoon omgekomen door kolendamp Het weer Woningen onder tien meter hoge massa bedolven SOEKARNO naar J^fRst"^u*tsland Oostenrijk wenst nieuw overleg Galvao geeft de „Santa Maria" over GARAGE VERBEEK N.V. RENAULT GARANDEERT U: omQ REGENJASSEN Aanhoudend onbestendig OPKLARINGEN NA NATTE SNEEUW Het weer in Europa j febr. Een groot ge- S? van de rue de Fléron, als mede van de daarop uitkomende rue des Meuniers in de Luikse voorstad Jupille, is gisteren tegen het vallen van de avond omstreeks half zes bedolven onder een enor me massa van wel honderddui zend kubieke meter vliegas, af komstig van de grote elektrici teitscentrale van Bressoux en die nabij Jupille in de vorm van een ruim veertig meter hoge berg was opgeslagen. Plotseling zette de berg zich in beweging. Het grijsachtige afvalpoeder, ten ge lige van de hevige regenval van de laatste dagen veranderd in een brijachtige modderstroom, stort te met donderend geweld omlaag en verzwolg een vijftiental hui zen. Voor de bewoners van vier ^lak in de nabijheid gelegen wo- bingen kwam de niet meer te guiten modderstroom zo snel op- Zetten, dat zij in hun huizen wer- aen overspoeld. h ?n..neemt aan, dat de onop houdelijke sneeuw- en regenval van 5e patste dagen oorzaak is de k fe beweging komen van - erg vliegas en sintels. - °|Sens de laatste ziin a ae taaiste di slachto--Stoffelijke resten berichten twinti s Sebor§en- Minstens mist g Personen worden nog ver- Alto Adige geert hoogeveen A. J. ROTTEVEEL'S Gaat u een auto kopen? GARAGE DEN HOUT GARAGE HARDEBELT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30742 N.V. CAROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE Uitdeuken - Repareren K0MPLETE UITRUSTINGEN Onder zeer grote belangstelling van pers, radio en televisie zijn gis teravond Teat de Nederlandse passagiers van het kaperschip ,J$anta Maria" op Schiphol aangekomen. Men ziet hier mevrouw Wïlhelmine Meyer, in gezelschap van de vijfjarige John Boesveld, die naar zijn moeder in Hilversum terugkeerde. Voor verslag zie elders in dit blad. SCHIPHOL, 4 febr. Wanneer Ne- dèrland bereid is een bedrag van 1,85 miljoen pond sterling (ongeveer 20 mil joen gulden) beschikbaar te stellen, dan zal het kunnen deelnemen aan een project tot vervaardiging en lancering van een Europese drietrapsraket, die een kunstmaan in een baan om de aar de kan brengen. Of onze regering en het parlement daartoe zullen besluiten, staat nog niet vast. Dit zei staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat mr. E. G. Stijkel, die gisteravond van een vierdaagse Euro pese conferentie over ruimteonderzoek uit Straatsburg op Schiphol is terugge keerd. Hij wilde er zich niet positief over uitlaten of hij Nederlandse deel neming aan dit project gewenst acht. Wel zei hij echter dat het voor de in dustriële en wetenschappelijke ontwik keling van ieder land van groot nut is zelf mede te helpen aan de produktie. Men doet daarbij een schat van erva ring op. De staatssecretaris zette uiteen hoe deze Europese conferentie over ruimte onderzoek op initiatief van de Britse en Franse regeringen is belegd. De Brit se minister van Luchtvaart Thorney- croft, die als voorzitter van de conferen tie fungeèrde, poogde in Straatsburg de delegaties van de daar aanwezige lan den te winnen voor de gedachte de Brit se blue streak-raket, waarin de Brit ten al meer dan 700 miljoen gulden hebben geïnvesteerd, te bestemmen voor het lanceren van een Europese kunst maan. De conferentie in Straatsburg was niet bedoeld om terstond tot definitie ve beslissingen te komen, zo deelde mr. Stijkel mede. Het ging er slechts om de delegaties een duidelijk inzicht te verschaffen in de Brits-Franse plannen. De delegaties waren afkomstig uit Bel gië, Denemarken, West-Duitsland, Ita lië, Nederland, Noorwegen Spanje, Zwe den, Zwitserland en Turkije. Voorts wa ren ter conferentie waarnemers aanwe zig uit Oostenrijk, Canada en Grieken land. De totale kosten van het project, dat In vijf jaar gereed zou moeten zijn en waarmede men negen raketten zou kun nen lanceren, waarvan drie met een satelliet, zijn geraamd op 70 miljoen pond sterling (bijna 750 miljoen gulden). Groot-Brittannië heeft teogezegd daar van een derde deel voor haar rekening te zullen nemen. Frankrijk, Duitsland en Italië is verzocht een bijdrage te le veren op basis van het nationale inko men. De overige kleine landen, waaron der Nederland, zouden dan een bijdra ge moeten leveren die in evenredig heid minder is dan een bedrag op ba sis van het nationale inkomen. Voor ons land zou dat neerkomen op 1,85 miljoen pond sterling in vijf jaar, dus op omstreeks 20 miljoen gulden. Uitgerekend is dat dit neerkomt op 2,64 procent van het totale bedrag. Voor die 70 miljoen pond sterling zo menen de deskundigen zal Euro pa een satelliet van 1250 kilogram m een baan om de aarde kunnen brengen op een hoogte van 480 kilometer, dan wel een satelliet van 350 kg. op een hoogte van 14.000 kilometer of tenslot te een van 45 kg. op een hoogte van 160.000 kilometer. Desgevraagd beaamde de staatssecre taris dat het verlenen van een gelde lijke bijdrage aan dit project met ge heel als een soort goodwill-schenking aan een gemeenschappelijk Europees project moet worden beschouwd. Im mers, het ligt in de bedoeling dat ieder land ook daadwerkelijk aan de bouw OSS, 4 febr. De 75-jarige weduwe mevrouw Van Hees en haar 46-jarige zoon zijn gisteravond levenloos aange- trotlen in hun woonwagen aan de ach terstraat alhier. Uit een onderzoek, dat onder ieiding van de officier van justitie in 's Her togenbosch is ingesteld, is gebleken dat de vrouw en haar zoon door kolendamp vergiftiging om het leven zjjn gekomen. of wel de produktie van onderdelen van de raket of de satelliet meehelpt. Wanneer dus Nederland opdracht krijgt onderdelen te vervaardigen, dan bete kent dit dat de kosten die de labora toria, fabrieken e.d. daarvoor in reke ning brengen, en dat de instrumenten die daarvoor van de fabrieken betrok ken moeten worden, uit de gemeen schappelijke Europese kas, die 70 mil joen pond sterling groot is, zullen wor den betaald. Aldus zou het bedrag van 20 miljoen gulden geheel of gedeeltelijk in Nederland kunnen blijven, indien ten minste Ons land actief bij de produktie zou worden betrokken. Met nadruk deelde de staatssecreta ris nog mede. dat de Europese raket slechts voor civiele doeleinden zal wor den gebruikt en geen enkel militair as pect heeft. (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEI&SLSTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 erwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enige regen, mogelijk op enkele plaatsen ook sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Zondag: Zon: 8.15-17.34. Maan: 22.46-10.07. Maandag: Zon; 8.13-17.36. Maan: 23.53-10.30. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 4 febr. De rug van ho- gedruk die ons gisteren met zonnig weer passeerde werd vandaag snel ge volgd door een depressie waarvan de kern via Noord-Schotland en de Noord zee naar ons land trekt. Het neerslagge- bied met regen en natte sneeuw bereik te ons reeds vanmorgen. De wind zal vandaag verder in kracht toenemen en langs de kust stormachtig worden Morgenochtend kan de depressie ons land zijn gepasseerd, en zijn er naast enkele buien, opklaringen te verwach ten. In het noordoosten van ons land kwam het vanmorgen nog tot één graad vorst. Strenge vorst komt in een groot deel van Zweden en Finland voor maar j ons de eerste dagen bereikt komt van de oceaan en heeft overdag den mPeruur van vier tot zes gra- Station Weex max min aeersi. temp temp afgei. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frank fori München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome gisteren 24 uur regen 6 1 A sneeuw 6 2 2 regen 6 2 1 mist 6 -2 0.1 geh. bew. 7 1 2 geh. bew. 5 0 1 geh. bew. 4 -0 2 geh. bew. 5 1 3 sneeuw 1 -5 6 onbew. -3 -17 0 onbew. 2 -3 0.1 regenbui 7 1 2 sneeuw 6 1 4 regen 7 0 1 geh. bew. 4 -1 0.3 regen 8 1 3 motregen 11 4 6 geh. bew. 7 1 12 licht bew. 16 7 0 geh. bew. 3 0 1 zw. bew. 6 -0 2 sneeuw 1 -1 6 half bew. 2 -1 11 geh. bew. 5 -1 12 onbew. 6 -7 0 licht bew. 6 0 0.1 sne-suw 2 -1 7 onbew. 14 -1 OJ *'«cntoff jn van zes de dit wpnraa!S ei? het geraas, waarme- Va» aan ?aa B'ng, heeft de bewoners tegen wJL® ererzijde van de straat ge- «•.aarsohuwrwli net op tijd ge" *ten slaan t' H l OP de vlucht kon- in hevige paniek konden zij DJAKARTA, 4 f„K ter De Westduitse Waa.rn?PA' Reuter) f,™ buitenlandse minis* katz heeft zijn blzoelk Vo„ Mer- heeindigd. Voor zijn vertrek1!, tedonesië onderhoud van een uur mJ?ad hij een Soekarno. De Indonesisch^ President tj.oeft een uitnodiging van bnnaïldent zCeiAdenauer 0m West"Duits°and tanue" dat n* aanvaard. Er is echter be" oatum vastgesteld. s seen WENEN, 3 febr. (UPI) -De Oosten gjks 3 minister van buitenlandse zakCn Branokreisky, heeft zich vanmorgen "«gesproken voor een spoedige her batting van het Oostenrijks-Italiaans overleg inzake de Alto Adige, ook be- «end als Zuid-Tyrol. Oostenrijk acht de uervatting van de onderhandelingen ab soluut noodzakelijk, ondanks .iet feit dat de besprekingen van vorige week Milaan zjjn mislukt. In koortsachtige haast zijn reddingsploe gen bezig vermisten en slachtoffers uit te graven. hun woningen aan de achterzijde verla ten. Enkele seconden later waren ook de huizen van deze vluchtelingen onder het aanstormende geweld van de lava achtige massa, oprukkend over een af stand van wel duizend meter, bezweken. De huizen met voortuintjes en weilan den alsmede de straat, waar op het mo ment van de ramp nog auto's hebben ge reden, waren, voordat iemand er erg in had, bedekt met een ruim acht meter dikke laag modder. Tegen een achter de huizen gïlegen beboste heuvel werd de alles vernielende stroom gestuit. Een en ander zagen de rond zes uur naar huis terugkerende forensen, die in Luik werkzaam zijn, voor hun ogen ge beuren. De 53-jarige kazerne-arbeider Jean Beussen vertelde ons, dat hij net van zijn werk thuis kwam, toen hij plotseling een enorme slag hoorde: de verplette ring van de huizen aan de overkant van de straat. Aanvankelijk verkeerde hij in de ver onderstelling, dat enkele zware vracht auto's, die dag en nacht vliegas op de poederberg tegenover zijn woning ko men storten, tegen elkaar waren ge botst. Toen hij evenwel de straat op wilde rennen, zag hij zich genoodzaakt samen met zijn vrouw hals over de kop de woning aan de achterkant te verla ten. Net op tijd, want de dreigende massa, die hij in een flits had waarge nomen, deed even later zijn woning, waar hij al meer dan 25 jaar heeft ge woond, als een kaartenhuis ineen storten. Teruggekeerd op de plek van de ramp was de heer Beusen getuige van hartverscheurende taferelen. Arbeiders schreeuwden om hun vrouwen en kin deren. Als bezetenen bestormden zij de nog in beweging zijnde modderheuvel, om in het wilde weg naar vermiste ge zinsleden te graven. Een volslagen on begonnen werk. Zelfs voor de kort daar- Advertentie) HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26, HAARLEM Bestel tijdig Uw 2 C.V. om teleurstelling door lange levertijd te voorkomen. Wij verhuren nu ook nieuwe 2 C.V.'s zonder chauffeur. (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Or D Bakkerlaan 12-16 Blnenx-ndaal Tel. 57500 57501 CK 2500) Voorkom dan risico en misschien teleurstelling! Lage aanschaffingsprijs, laag brand stofverbruik (1 op 17), lage afschrij ving door hoge inruilwaarde, lage reparatiekosten j. fabr. garantie incl. arb. loon), hoge veiligheid door 4 portieren en prachtige wegligging. Onderzoekt U dit alles eens grondig! A-Agent: Wagenweg 164-168 B-Agent: Rijksstraatweg 249 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevefln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. COURANT op aangekomen militairen van het 64e regiment artillerie uit Luik, die, bijge staan door leden van de hulpbrigade uit Lier, op grote schaal graafwerk gingen verrichten. De reddingsploegen concentreerden hun aandacht op de plek, waar de vier woningen gestaan moeten hebben, waar uit de bewoners niet meer hebben kun nen vluchten. Tegen zeven uur haalden zij het stoffelijk overschot van een jon ge vrouw, Jeanne Mawet, uit haar wel twintig meter meegesleurde woning te voorschijn, evenals dat van haar twaalf jaar oude dochtertje Claire. Op dezelfde plek werd vele uren la ter, pas rond middernacht, het zes maanden oude kindje van een pas uit Congo gerepatrieerd gezin opgegra ven. De ouders van dit kind waren op reis en hadden hun baby aan de zor gen van mevrouw Mawet toever trouwd. Uit de houding, waarin me vrouw Mawet werd aangetroffen, leidt men af. dat zij de twee kinderen nog tegen het geweld heeft willen bescher men. De geneesheer Geubbels, die aan een Luiks ziekenhuis verbonden is, vond bij zijn terugkeer naar Jupille niets meer dan wat schamele resten van zijn wo ning. Het gerucht, dat er op de plek, waar zijn huis had gestaan, nog klopsignalen waren gehoord, deed hem met de moed der wanhoop verder graven. Heel de nacht door, maar tot nu toe zonder resultaat. Zijn vrouw en twee kinderen van zes en vier jaar zijn nog niet gevonden en al evenmin de gezinsleden (moeder en drie kinderen) van een onderwijzer, Advertentie Lange Herenstraat 36 —38 - Haarlem Telefoon 14371. (Advertentie) voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij TERLENKA UNIFORMEN Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem (Advertentie) die met zijn vrouw op het moment van de ramp afwezig was. Bovendien worden nog enkele leden van het vierde gezin vermist en naar alle waarschijnlijkheid ook inzittenden van bedolven auto's. Tot de vermisten zou o.a. de moeder van de voorzitter van de socialistische partij in België, de heer L. Collard, en twee van diens kinderen behoren. Het zoeken naar de vermisten, wier aantal wordt geschat op minstens twin tig,. is zeer bemoeilijkt door het nach telijk donker, het uitvallen van de elek triciteit en het gemanoeuvreer van brandweereenheden, opgeroepen om branden te blussen, die ontstaan waren in gedeeltelijk verwoeste woningen. Pas in de loop van vandaag kan het bergingswerk meer georganiseerd en efficiënt worden aangepakt. Dan immers zullen genietroepen uit Jambe, uitge rust met bulldozers, het opruimings- werk ter hand gaan nemen. Er bestaan plannen om de verschoven grond in een niet meer in exploitaite zijnde mijn te storten. Aan de zwaar getroffen bevolking van Jupille (een industriegemeente van rond tienduizend inwoners) is alle hulp en steun toegezegd, o.a. door de gouver neur van Luik en enkele ministers, on der wie de minister van binnenlandse zaken, die tegen middernacht een be zoek aan de plaats van de ramp heeft gebracht. Naar verluidt zal de prins van Luik, Z.K.H. prins Albert, zich vandaag van de toestand ter plaatse op de hoogte komen stellen. Er is tot dusver maar één persoon levend m een van de vernielde huizen aangetroffen. De 49-jarige mevrouw Le- coc<I 18 met kneuzingen en schaaf wonden naar het ziekenhuis vervoerd. Honderdvijftig ton staal zal nodig zijn om dit gat te dichten in het Franse vrachtschip Ville de Strasbourg. Het was de Noorse vrachtboot „Hosanger", die onlangs bij een aanvaring op de Schelde deze kolossale hap nam uit de boeg van de Fransman. Donderdagavond arriveerde het gehavende schip bij Wil ton Fijenoord in Schiedam. Op 6 maart moet de reparatie gereed zijn. Zelfs voor Wilton een karwei van betekenis. RECIFE, 4 febr. (U.P.I.) Kapi tein Henrique Galvao heeft de Santa Maria" gisteravond iaat overgedragen aan de Braziliaanse marine na eerder gedreigd te hebben het schip op te blazen als hij geen toestemming kreeg zee te kiezen. Galvao aanvaardde politiek asiel voor hemzelf en zijn mannen en be weerde dat het avontuur een overwin ning was geweest voor de anti-Sala- zarbeweging. Hij zei „de Amerikanen voor schut gezet te hebben". Galvao en zijn rebellen werden per bus over gebracht naar de „quartel derby", 'iet plaatselijke hoofdkwartier van "de mi litaire politie waar zij enige dagen be scherming zullen genieten. Op het promenadedek van de „San ta Maria" droeg Galvao het comman do over aan de Braziliaanse admiraal Dias-Femandes, de commandant van het derde marine-district. Beiden sa lueerden, schudden vervolgens ieder een de hand, waarna de rebellen het schip verlieten waarop zij 12 dagen heer en meester waren geweest. President Quadros heeft gisteravond een decreet getekend waarbij de „San ta Maria" formeel aan de Portugese regering wordt overgedragen. Aldus heeft een woordvoerder van het Bra ziliaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het schip zal waarschijnlijk van daag aan de marine-attaché van de Portugese ambassade worden overge dragen. Hij zal dan ook de verdere beslissingen nemen. De woordvoerder legde er de nadruk op dat thans alle kwesties betreffende de „Santa Ma ria" de Portugezen aangaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1