ZES EN EEN HALVE TON Russen lanceren nieuwe Spoetnik Mens aan boord van deze zeer zware k Vele doden door lawines in Italië en Zwitserland Wolven gezien in Oostenrijk De ramp in Luikse voorstad AANTAL DODEN REEDS TOT TIEN GESTEGEN Koning Boudewijn bezoekt met Fabiola rampstraat Omvangrijke wapenleve ranties aan Indonesië Op zoek naar slachtoffers Ferme jongens, stoere knapen.... KATANGA krijgt STRAALJAGERS Het weer Nog een vrouw onder het puin Ongerustheid in Londen over nieuwe Russisch e onderneming sneeuw m ALPENDORP GEHEEL BEDOLVEN Van Union Minière Veel wind Aanhoudend zacht Het weer in Europa .NEW SUNDAY TELEGRAPH Prijs van f 35.000 in de Staatsloterij MOSKOU/LONDEN, 6 febr. (A.F.P., Rtr., U.P.I.). Russi sche geleerden hebben zaterdag een nieuwe recordprestatie ge leverd op het gebied van de ruim tevaart door de lancering van een Spoetnik, die een gewicht heeft van niet minder dan zes en een halve ton. De satelliet kwam geheel volgens plan in zijn baan en draait nu rond de aarde op een afstand, die varieert van 223 tot 327 kilometer. Eén omwente ling rond de aarde duurt 89 mi nuten en 48 seconden. Volgens een mededeling van het Russi sche persbureau Tass functione ren alle instrumenten aan boord „normaal". Opmerkelijk is, dat de Russen over alles wat met hun nieuwste Spoetnik verband houdt de grootst mogelijke ge heimzinnigheid betrachten, veel nicer nog dan zij bij vorige gele genheden reeds gewend waren te Öoen. «S£ SMSESïï JSStJS' ,„wf£ Suède dames- en herenjasjes (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 6 febr. Het aantal slachtoffers van de ramp in Ju pille, een industriewijk van Luik, waar vrijdag tegen de avond een gedeelte van de Rue de Fléron met huizen en al bedolven werd onder een plotseling in beweging gekomen berg vliegas van de elektriciteitscentrale in Bres- soux, is tijdens het afgelopen weekeind tot tien gestegen. Buiten de drie slachtoffers, die zaterdagochtend onder de brijachtige stroom vochtige vliegas werden vandaan gehaald, te weten de echtgenote van met selaar Mawet, diens 12-jarige dochtertje Claire en een zes maanden oude baby die aan de zorgen van mevr. Mawet was toevertrouwd, zijn zondagnacht nog vijf en later nog twee slacht offers geborgen, zodat het aantal Joden thans tien bedraagt. MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 84sle JAARGANG No. 30743 beze geheimzinnigheid houdt wellicht Verband met de door sommige westerse geleerden geopperde mogelijkheid, dat zich ditmaal aan boord van de Spoet nik niet alleen een uitgebreid instru mentarium, maar ook een mens be- Jmdt. Prof. Lovell, de direkteur van de neroemde telescoop van Jodrell Bank in Engeland, verklaarde zondag tegen over journalisten: „Ik zou niet ver baasd zpn indien zou blijken, dat de Kussen een mens in de ruimfl i. it. gebracht Th i,chruimte hebben gebracht. Ik heb er geen be>..;; maar men brengt nilt zes JZen voor' ton m de ruimte '11 s en een halve voldaan over te zib i" maar om ei een baan rond de .',11',men deze ton v oaan ronri men aeze w Ik zal zeer vorh geschoten, «en in de LZZJiaf] z«n' al* "e R«s- Zuilen doen de Sp^etlfifte chum achten het niet uitgesloten, dat de Russen een mens in een baan rond de aarde hebben gebracht. Heinz Kaminski, die hoofd is van het sterrenkundig instituut in Bochum, maakte zaterdagavond bekend, dat hij reeds donderdagavond „enkele delen van Russische woorden" had opgevangen op 'n golflengte, die in het verleden herhaal delijk werd gebruikt voor het verkeer met Russische ruimtevoertuigen. Dit zou er dus op kunnen duiden, dat de Russen al eerder hun Spoetnik lan ceerden, maar het nieuws daarover pas zaterdag vrijgaven. m een deel van onze vorige editie Publiceerden wij reeds een bericht over c ervaringen van twee Italiaanse ra- y ?"amateurs, de gebroeders Cordiglia. „Adelden vrijdagavond mede, dat zjj len lfn uit llet lleelal hadden opgevan- een' leken op het „kreunen" van mens, die grote ademhalingsmoei- nli ï.en heeft- Ook hebben zij de ademhaling en de hartslag van een le vend wezen geregistreerd, maar zij zijn er niet zeker van dat ook deze geluiden uit het heelal afkomstig waren. Opval lend is wel, dat de geluiden werden opgevangen op dezelfde, door de Rus sen dikwijls voor de ruimtevaart ge bruikte golflengte. Alle berichten over een menselijk we zen in de Spoetnik kloppen overigens niet met enkele verklaringen, die door officiële Russische autoriteiten zijn af gelegd. Zo verklaarde de Sovjet-minis ter voor hoger onderwijs, Mikhail Pro kofiev, zaterdag in een toespraak voor radio Moskou: „De lancering van de nieuwe Spoetnik maakt het ons moge lijk met meer overtuiging te spreken over de mogelijkheid van de vlucht van een mens in de ruimte in de nabije toekomst." Prof. dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht meent, dat de Spoetnik niet langer dan een dag of tien in de ruimte zal kunnen blijven. Hij leidt dit af uit de omloopsnelheid van de satelliet, het gewicht ervan en de afstand van de aarde. De afstand is zeer gering, al dus prof. De Jager, die voorts opmerkte: „Gewicht en afmetingen van de satel liet zijn voldoende voor de bemande ruimtevaart". De Russische ruimtedeskundige prof. Blagonravov heeft voor de' Russische televisie gezegd dat het thans nog on mogelijk is te zeggen wanneer een mens in de ruimte kan worden gezon den. De lancering van de Spoetnik van zeseneenhalye ton is een grote stap voorwaarts in de richting van een vaart van een mens in de ruimte. Er zal ech ter geen mens in de ruimte worden ge schoten zolang niet vaststaat dat een veilige landing op de aarde kan worden uitgevoerd. Nijmegen Twee militairen zijn aangehouden na een aantal autodief stallen, o.a. in Arnhem, Deventer en Vaassen. Bij huiszoeking werden bij hen nog andere gestolen goederen aangetroffen. De hele zondag heeft het zoeken naar slachtoffers in het zo zwaar getroffen Jupille, het voorstadje van Luik, voortgeduurd. Bulldo zers en honderden burgers en mili tairen verplaatsten het gruis om mogelijk nog bedolven burgers te bevrijden. Zaterdagmiddag kwamen koning Boudewijn en koningin Fa- biola op de plaats van de ramp. Op bijgaande foto luisteren zij vaar het droeve relaas van een man die twee van zijn kinderen bij de catastrofe heeft verloren. TURIJN, 5 febr. (UPI) Het Al pendorp Rochemolies, bij de Frans- Italiaanse grens, is zondag bedolven on-1 der een lawine, die 30 van de 35 hui zen vernielde en vier m nsen op slag doodde. Enkele huizen lagen twaalf uur in de greep van sneeuw en ijs voordat redders de inwoners konden bevrijden. Op de Gran Paradiso, in Aosta, kwam zaterdagavond een lawine te recht op een kamp van tunnelarbei ders op 4061 meter boven de zee spiegel. Twee arbeiders werden ge- donl^'^V1671' levefen< zullen bepaald niet „betrapt" zijn des:hJte /f miZHllnfnïte h36' n' die uitblinken in het bobsleeën en in de desbetreffende wereldkampioenschappen te Lake Placid (V.S.) willen uitkomen. Ze zijn ook nog hun wak uitgekomen. dood, een werd levend uit de ruïnes van zijn hut gered. Twee arbeiders worden nog vermist. In Corvara, nabij Bolzano, werd een patrouille van de Italiaanse „Pioniers" door een lawine overvallen, maar alle acht soldaten werden levend onder de sneeuw tevoorschijn gehaald. In de Franse Alpen, tussen Monda- ne en La Praz, is het weg- en spoorweg verkeer tussen Italië en Frankrijk on mogelijk geworden door de val van een ongekend grote lawine, die de weg en de spoorbaan over een grote leng te heeft bedolven met ijs en rotsblok ken. Elders in Noord-Italië zijn kleine re lawines ontstaan, die eveneens we gen onbruikbaar hebben gemaakt. Zwitserland ZURICH, In totaal heeft het slech te weer van de laatste dagen, dat ook in Zwitserland talrijke lawines heeft veroorzaakt, acht doden geëist. Drie mannen die zondag nabij Chan- dolin, in het kanton Valais, bezig wa ren een weg vrij te maken, werden door een lawine overvallen. Een van hen vond de dood door het geweld van de bewegende sneeuwmassa. Elders in het kanton werden nog twee lawines ge meld. Het smalspoor tussen Andermalt en Disentis, in de omgeving van de Sint Gotthard, werd door lawines onbruik baar gemaakt. De pas zelf is eveneens geblokkeerd, al sinds de eerste lawine van vrijdag. Talrijke wegen in de na bijheid zijn eveneens geblokkeerd. Oostenrijk WENEN, Voor het eerst sinds 1910 zijn in de Oostenrijkse provincie Stier marken wolven gesignaleerd. Een jager schoot een van de beesten neer, toen een kudde vanaf Joegoslavisch gebied naar Oostenrijk kwam. In het gebied waar de wolven zijn gesignaleerd, heb ben de jagers een achtervolging inge zet en mogen de kinderen niet zonder bescherming van volwassenen naar school. JOHANNESBURG, 6 febr. (Rtr, UPI) President Tsjombe van Katanga zou volgens de „Rand Daily Mail" in Zuid-Afrika piloten pogen aan te wer ven voor de zeven straalvliegtuigen, welke hy onlangs gekocht heeft. Het geld hiervoor zou gefourneerd zijn door de Belgische „Union Minière", die mij nen in Katanga exploiteert. Ook zou die maatschappij voor Tsjombe in Frank rijk vier straaljagers van het type „Mystère" aangeschaft hebben. (Advertentie) BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 l FIIWURAAT YB» KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaarbewolkt met re gen, later opklaringen en enkele bui en. Minder zacht. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Morgen: zon 8.11-17-38 maan:—.10.56 DE BILT, 6 febr. Een diepe oceaandepressie waarvan het centrum vanmorgen ten zuiden van IJsland was gelegen, bepaalt thans het weer in West-Europa. Morgen zullen le tem peraturen evenwel iets lager zijr, maar toch nog enkele graden boven normaal, Randstoringen kunnen af en toe regen veroorzaken. Station Weei max min neersj temp temp atgej gisteren 24 uui Den Heldei Ypenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Parijs Nice Berlijn Frankfort Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome regen regen geh. bew. regen motregen geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw motregen motregen zw. bew. zw. bew. onbew. sneeuw motregen geh. bew. mist zw. bew. motregen onbew. De bergingswerkzaamheden, die di rect na het gebeuren spontaan maar daarom nog niet efficiënt werden aan gepakt, zijn zaterdagmiddag straf ge organiseerd. Na een bijeenkomst in het stadhuis van Jupille werd de leiding van de werkzaamheden toevertrouwd aan kolonel Dinant van de genie. Met de hulp van honderden militairen, o.a. van het regiment artillerie uit Luik en van genietroepen en voorts bijgestaan door tientallen leden van de dienst Be- schedining Bevolking, nam kolonel Di nant zaterdag en zondag het bergings werk krachtig ter hand. Acht bulldo zers en vier draglines maakten een flink gedeelte van de bedolven straat vrn De bulldozers stootten grote hoe veelheden vliegas terug naar de plek waar zich vóór de ramp de kunstmatig opgeworpen grijachtige poederberg be vond. De draglines verrichtten graaf werkzaamheden. Het eigenlijke zoeken naar slachtoffers geschiedde door tien tallen redders, uitgerust met schoppen en houwelen. Ondanks de koude en re- gen zijn zij onafgebroken in touw ge weest. Zondagmorgen slaagden zij erin het vierde slachtoffer te bergen. Het was een 11-jarig zoontje Pierre van het on- Tilburg De heer P. van Zon (KVP) is gekozen als wethouder in de plaats van de na felle kritiek op de gemeentelijke sociale dienst afgetre den heer F. Hoogers. 55 LONDEN, 5 febr. (U.P.I.) Er zijn tekenen die er op wijzen dat premier Khroesjtsjev een volkomen nieuwe on derneming in „Australië" voorbereidt terwijl het oog van de Westerse wereld elders gericht is, aldus heeft de diplo matieke correspondent van "iet Engel se blad „New Sunday Telegraph" van daag bericht. De correspondent, Gordon Brook- Shepherd, verklaarde in zijn artikel dat verschillende belanghebbende mo gendheden in Londen bezorgd zijn over de ontwikkeling op Nederlands Nieuw Guinea. Zij vrezen, aldus Brook-Shep- herd, dat Rusland het stadium van aan moediging aan president Soekarno heeft laten varen en hem nu op grote schaal militaire uitrusting heeft ge geven voor de bevrijding van het ge bied. De voornaamste reden voor onge rustheid zijn de alarmerende berich ten die binnen beginnen te komen over de geheime wapenovereenkomst die vorige maand door Indonesië in Moskou is ondertekend, verklaarde Shepherd. Hjj bracht in herinnering dat premier Khroesjtsjev op de onder- tokeningsplechtigheid had gedreigd dat Nederlands Nieuw Guinea „niet veel langer aan Nederland zou be horen." Shepherd zei, dat wordt aangeno-. men dat volgens de geheime overeen komst Rusland Indonesië twee Russi sche kruisers, vjjf torpedojagers, een aantal twee-motorige bommenwerpers en enkele onderzeeërs heeft aangebo den. De toevoeging tan zelfs een Rus sische kruiser was volgens de corres pondent voldoende om de zwakkere Ne derlandse marine-eenheid bij Nieuw- Guinea bjj een landingsgevecht m ge- schutsterkte te kunnen overtrelten. Brook-Shepherd is van mening dat zo dra Soekarno de toegangswegen over zee volkomen in zijn macht zou hebben hij guerilla- en sabotage-eenheden aan land zou kunnen zetten die m navolging van Fidel Castro het gebied zouden 55 kunnen veroveren, zonder dat hij een grootscheepse invasie zou moeten voor bereiden. Hij herinnerde eraan dat twee zulke Indonesische infiltraties in de herfst van vorig jaar Nederlands Nieuw Guinea waren binnengedrongen van de Aroe- eilanden. derwijzersgezin Collard. Geheel vermor zeld door een enorme massa vliegas werd hij op de badkamer van de totaal verwoeste woning van het gezin Collard aangetroffen. Bij deze woning werd eveneens zijn 9-jarig zusje Christine le venloos aangetroffen alsmede de groot moeder van de beide kinderen, mevr. Collard, die bij afwezigheid van onder wijzer Collard en diens vrouw op de kleintjes zou passen. Eerder verstrekte berichten als zou mevr. Collard de moe der zijn van de voorzitter van de Bel gische socialistische partij Leo Collard, zijn onjuist. De omgekomen mevr. Col lard is een ver familielid van Leo Col lard. Telefoon intact Ook werd door de bergingsploegen de woning van dokter Geubbelle onder een enorme massa vliegas uitgegraven. Er bestond een vaag vermoeden dat een gedeelte van deze woning nog intact zou zijn, aangezien een van de leden van de hulpploegen op het idee kwam het telefoonnummer van de dokterswo ning te draaien. Tot veler verbazing functioneerde de telefoon nog. Later troffen de bergers de kelders ongedeerd aan alsmede een gedeelte van de bo venwoning. De keuken bleek echter to taal verwoest te zijn en juist daar haal de men de stoffelijke overschotten van de 34-jarige mevrouw Jeanne Geub belle en van haar 6-jarige dochtertje Claire en haar 4-jarig zoontje Pierre tevoorschijn. Uit de houding waarin dit drietal werd aangetroffen moeder Geubelle droeg haar zoontje Pierre op de rechterarm en hield haar dochtertje Claire aan haar linkerhand vast meent men te kunnen afleiden dat de echtgenote van de dokter nog gepro beerd heeft in de kelder dekking te zoeken. Het tiende slachtoffer, het 14-jarig zoontje Frangois van de bediende Piet- te, werd geborgen toen men de vierde totaal bedolven woning uitgroef. Op de ze plek hoopt men ook de moeder van Frangois, mevr. Piette-Schuller, aan te treffen. Buiten Frangois is zij de enige vermiste van het gezin Piette. De ver onderstelling dat ook haar dochtertje Bernadette bedolven zou zijn, blijkt geluk kig met juist te zijn. Bernadette, zo is later gebleken, was op het moment van de ramp niet thuis. Naar alle waar schijnlijkheid Is mevr. Piette het elfde en tevens laatste slachtoffer van de ramp. Prof. Calembert, hoogleraar aan de universiteit van Luik, die belast is met een onderzoek naar de oorzaak van de ramp, twijfelt aan de aanvan kelijke lezing, dat de vliegasberg in beweging is gekomen door de zware regenval van de laatste dagen. Uit gesloten is dit natuurlijk niet, maar meer waarschijnlijk acht prof. Calem bert het, dat de berg in beweging is gekomen door een hevige gasexplosie. Men acht het namelijk niet uitgeslo ten, dat mét het vliegas ook gloeiende stukjes cokes op de berg zijn gestort en dat de gassen, die bij de verbran ding van cokes vrij komen, zijn geëx plodeerd. Een derde, maar de minst aannemelijke veronderstelling is, dat een aardverschuiving heeft plaats ge had op de plek waar de vliegasberg lag opgeslagen. Hinderlijk meeleven Het meeleven met de nabestaanden van de slachtoffers is enorm groot. Gis teren zelfs hinderlijk groot. Honderden automobilisten uit België, maar ook uit de Nederlandse en Duitse grensstreek, kozen Jupille als einddoel van hun zon dagmiddagritje. Op de wegen naar Ju pille ontstonden daardoor grote ver keersopstoppingen. En wat erger was, deze verkeersstroom hinderde de af en aan rijdende vrachtauto's, die vrachten vliegas naar elders transporteerden. Het meeleven van koning Boudewijn en ko ningin Fabiola, die onlangs ook het wa- tersnoodgebied in Chatelet bezochten en zaterdagmiddag geconfronteerd werden met de wrede gevolgen van deze nieu we catastrofe, werd echter bijzonder op prijs gesteld. Het koninklijk paar on derhield zich geruime tijd met de nabe staanden van de geborgen slachtoffers, o.a. met dokter Geubbelle, wiens hele gezin werd weggerukt, alsmede met de heer Piette, wiens zoontje reeds leven loos is aangetroffen en wiens vrouw nog wordt vermist. In de 550e Staatsloterij, 3e klasse, is een prijs van 35.000 gevallen op nummer 6789, en een prijs van 5000 op nummer Een zware sneeuwstorm heeft New York geteisterd. De sneeuw lag soms meer dan een meter dik. Auto's leken meer op iglo's dan op vervoermiddelen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevefin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1