Amsterdam Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes Senatoren vragen ruimere toelating spijtoptanten Ernstige bezwaren tegen gratie voor oorlogsmisdadigers Vesting voor vijf miljard gulden in Bouw van Nederlandsche Bank begint in JUNI ■Administratietoren 55 m. beheerst Frederiksplein keelpijn Looncompensatie vormt strijdvraag Zwolse vierling Rechtszaak om afgehakte duim Blijf „buitenlands" naar Londen Manchester Birmingham Galerij in moderne vorm terug ïn 1966 klaar HUURADVIES S.E.R. 7/lc Ï7li£êan V met DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 Op het Frederiksplein, in een stukje negentiende-eeuws Amsterdam, binnen de Sin gelgracht, zal over vijf jaar de Nederlandsche Bank de plaats hebben ingenomen van het vroegere Paleis voor Volksvlijt en de thans in af braak verkerende Galerij. Een administratietoren met vijftien verdiepingen zal over de buurt domineren. Daar omheen komt het lage ge deelte voor de directe ser viceverlening. In Tierelantijnen programma Opzet om verzekerings gelden te innen OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE^ PINDAKAAS Als U in klein gezelschap een buitenlandse gast hebt die de Nederlandse taal niet machtig is, welke taal spreekt U dan. onderling? Zoveel mogelijk zijn of haar taal. Tsja. Gemakkelijk gezegd. Meestal zullen niet alle leden van het gezelschap die andere taal kunnen spreken. Wat dan? Welnu, dan is het aardig als één Nederlander zo nu en dan een beetje „tolk" speelt voor de gast. Deze kan dan volgen wat er gezegd wordt, behoudt het prettige gevoel er bij te horen! Weet U wat ook inter nationaal als zeer hoffelijk gezien wordt? Als U een Gladstone presenteert! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Bouworde zendt dit jaar 1250 gezellen uit Inlichtingen en boekingen bij Uw passagebureau of bij de BEA, Leidseplein 29, Amsterdam-C. Tel. 64848 snel en doeltreffend N.Y. P HI LI PS-D U P HAR Dit is het front van het toe komstige gebouw van de Nederlandsche Bank. Tot een hoogte van vier meter kijkt men tegen staal en brons op. De vooruitspringende eerste verdieping biedt vrijelijk een inkijk in de grote publiekhal met de balie en verschillende afdelingen. Daarboven, wat terugspringend, zijn recre atieruimten voor het perso neel geprojecteerd. Boven alles uit torent de admini stratieafdeling tot 55 meter boven de grond. Zij is gelegen op het binnenhof, dat links Oosteindedoor het perso neel en rechts (Westeinde) door het publiek te bereiken is. hlf J/t!S?J?r0Cent enige -iaren «adat x'' Voor het K.R.O-programma „Tiere lantijnen" van zaterdag 11 februari a.s. heeft Tonny Schifferstein de mdewer- king gekregen van de vierling Riny, Dorothee, Elly en Han Kiffers uit Zwol le, die maandag j.l. hun 18e verjaar dag hebben gevierd. Het viertal zal een vraag voorleggen aan de „Kopstukken" Sophie Stein, Cees de Lange, Kees Schilperoort en Godfried Bomans. MAASTRICHT, 9 febr. Een hoogst kwalijke en voor de Nederlandse recht spraak vrij zeldzaam voorkomende zaak noemde de officier van justitie bij de rechtbank alhier, mr. I'. v. Mierlo, gis teren de zaak, waarvoor twee in Sit- tard woonachtige Hongaren terecht stonden. Een van hen, een 26-jarige metselaar, zou zich, aldus de dagvaar ding, in mei van het vorig jaar met op zet een duim hebben afgehakt om op grond van een daardoor ontstane ge deeltelijke invaliditeit 60.000 gulden van een verzekeringsmaatschappij te kun nen innen. Een tweede Hongaar, de 30- jarige handlanger, zou de metselaar bij de uitvoering van dit misdadige plan behulpzaam zijn geweest. De officier van justitie achtte het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen en eiste tegen de eerste verdachte drie jaar en tegen de tweede twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Mr. v. Mierlo baseerde zijn bewijs voering op verklaringen van een acht tal getuigen a charge, o.a. een arts. volgens wie iemand zich onmogelijk bij het hakken van hout per ongeluk een duim zo volledig en ineens kan afkap pen als in dit geval. Bijzonder veel waarde hechtte de officier van justitie aan de verklaringen van een 33-jarige Hongaarse mijnwerker, die vier maan den na het gebeurde tegenover de poli tie verklaarde, dat zijn landgenoot hem had verteld, dat hij zich met opzet de duim had afgekapt. De verdediger van beide verdachten mr. J. Wijnen, uit Maastricht, trok de verklaringen van de mijnwerker sterk in twijfel. Deze Hongaar is allesbehalve een rechtvaardig man; hij is een chan teur, aldus de verdediger, die uit wraak omdat hij geen geld van verdachte heeft gekregen, een onwaar verhaal tegen over de politie heeft opgehangen. Met behulp van acht getuigen a décharge en enkele rapporten, o.a. van een inspec teur van de bij deze affaire betrokken verzekeringsmaatschappij, een oud-poli- tieinspecteur, die na het ongeval tot de conclusie kwam, dat er hier geen spra ke was van fraude, probeerde de verde diger de onschuld van beide verdachten die het ten laste gelegde tot nu toe hardnekkig hebben ontkend, te bewijzen. Op grond van dit alles bepleitte mr, Wijnen vrijspraak. Van de ontvangen verzekeringsgelden bezat de metselaar op de dag van zijn aanhouding nog precies 30.000 gulden. Van het reeds opgemaakte geld had hij o.a. een dure auto gekocht. Uitspraak 22 februari. I Advertentie) (Advertentie) Kiespij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) komen. Na een jaar of tien zouden deze extra subsidies zover afge broken kunnen zijn, dat zij weer op het subsidiepeil van de normale woning wetwoningen staan. Omstreeks 1970 zouden wij dus weer een woningwet regeling moeten hebben die zich slechts richt op bepaalde minder va lide, sociaal zwakke groepen. Dit deel van de SER vindt, dat ook voor andere dan woningwetwoningen dezelfde huurverhogingen moeten wor den toegepast. De bouwpremie voor particuliere woningen moet het eerst afgebroken worden, daar deze, in tegen stelling tot jaarlijkse exploitatiebijdra gen niet past in een subsidiestelsel, dat op betrekkelijk korte termijn ge heel moet verdwijnen. Vrije huurmarkt Het derde standpunt zegt, dat de sub sidies zo spoedig mogelijk moeten wor den afgeschaft teneinde zo spoedig mo gelijk na het wegvallen van het woning tekort tot een vrije huurmarkt te ko men. Deze vrije huurmarkt vinden de ze zes leden bevorderlijk voor het door stromingsproces, terwijl hij bovendien zal voorkomen, dat de woningvoorraad zich te sterk gaat uitbreiden waardoor men over het doel heen zou schieten. De woningen voltooid na 1956 zou den op 1 april 1962 en op 1 april 1964 telkens met vijftien percent ver hoogd moeten worden. De woningen voltooid voor 1957 zouden op dezelf de data met twee maal twintig pro cent in huur verhoogd moeten wor den. Deze leden voelen weinig voor een groot aantal kleinere huurverho gingen aangezien deze in de praktijk, mede gezien de begeleidende maat regelen, teveel bezwaren meebren gen. De kosten van de huurverhogingen zullen uit de produktiviteitsstijging be- KING SIZE 20 STUKS F I* streden moeten worden, tenzij de on dernemers uit speciale fiscale maat regelen een compensatie zouden ont vangen. Compensatie zou evenmin no dig zijn voorzover de werknemers door fiscale maatregelen reeds een verlich ting kunnen ontvangen. Mocht in sa menhang met de ontwikkeling in het buitenland een verhoging van het bin nenlands prijsniveau aanvaardbaar of misschien zelfs noodzakelijk zijn, dan ware zo zeggen de werkgevers - te overwegen in hoeverre in dat geval enige verhoging van het binnenlandse prijsniveau als gevolg van de compen satiemaatregelen toegelaten zou kun nen worden. Men meent met dit programma nlei in strijd te bomen met het sociale as- Sect van het huurbeleid ook al zou ae uurquote in verschillende gevallen tol twintig procent van het netto-inkomen stijgen. Het deel van het inkomen, aa de huurder voor zijn woning wil Be stemmen is uitsluitend een zaak van hemzelf. Naarmate de wo,',,n a5„_ ruimer wordt krijgt de huurder meer kans een woongelegenheid te vinden, die aan zijn bestedingspatroon aange past is. Ook dit deel van de raad meent overigens, dat de woningwet- bouw de plaats moet herkrijgen, die hij in de periode van 1901 tot 1J40 heeft ingenomen, hetgeen wil zeggen, dat deze leden voor sociaal zwakkeren als bijv. ouden van dagen en zeer klei ne zelfstandigen bijzondere subsidie- maatregelen gewettigd achten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 febr. In het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van justitie voor 1961 dringen zeer vele leden met klem aan op een nog ruimere toelating van spijt optanten. Er wordt op gewezen, dat de opnemingscapaciteit van Nederland bij het toelatingsbeleid niet meer een be langrijke betekenis hoeft te hebben. De instelling van een subcommissie van de permanente vreemdelingencommis sie achten deze leden wel een verbe tering, maar over de richtlijnen waar aan deze commissie gebonden is zijn zij minder enthousiast. Sommige Senatoren vragen minister Beerman, waarom hij in de richtlijnen niet heeft bepaald, dat ook degenen, die geschikt zijn voor een bepaald beroep, voor toelating in aanmerking komen. Onder de aanvragers van een visum zijn soms gegadigden, die in verband met het grote gebrek aan werkkrach ten in ons land welkom zouden zijn, maar die de regering die blijkbaar lie ver Italiaanse arbeiders aantrekt toch weigert toe te laten. Als argument voor deze weigering voert de regering aan, dat voor toelating uitsluitend hu manitaire maatstaven worden aange legd." Deze leden menen verder, dat de re gering door steeds te spreken van .vreemdelingen" en „de politiek van toelating van vreemdelingen" de open bare mening ongunstig beïnvloedt. Zij verwijten de regering, dat zij te weinig aandacht schenkt aan de kinderen van de aanvragers van een visum. „Deze kinderen zijn verstoken van onderwijs en wanneer hun ouders jaren moeten wachten op een visum zullen deze kin deren een knak voor hun leven krijgen, die hen rijp maakt voor „nozem", al dus deze senatoren. Toto werkt bevredigend Vele leden zeggen tevreden te zijn over de soepele houding die de minis ter voortdurend bij de voetbaltoto heeft ingenomen. De toto, die thans wordt toegelaten, werkt volgens hen niet on bevredigend. Ook de beperking van de hoofdprijs tot 50.000 gulden heeft net succes van de toto niet in de weg ge staan, aldus deze leden. Een zeer groot aantal Kamerleden deelt het standpunt van de minister, dat over de hantering van het gratie beleid vooraf geen mededelingen beho ren tc worden gedaan. De meeste van deze Senatoren vragen de bewinds man of hij bereid is te verklaren, dat hij nu noch in de naaste toekomst een gratieverlening aan de °?rtogsmis- dadigers Lages, Kotella, Fischer en Aus der Fünten zal bevorderen. Deze leden menen, dat een verdere 2ratiprin0 vsn deze oorlogsniisd<idi~ |ers waardoor invrijheidstelling mogelijk zou worden zou ingaan tegen de rechtsovertuiging van alle kringen van de Nederlandse bevol king, ongeacht hun politieke en gees telijke instelling. Vele ledm achten net gewenst, dat verkeersdelicten in de regel snel worden berecht, bijvoorbeeld binnen vier maan den. Zij vinden een snelle berechting niet alleen van groot belang voor de verdachten, maar ook voor degenen, die schade geleden hebben. Paranormale genezers Een groot deel van de Eerste Kamer is voor de totstandkoming van een wet telijke regeling, waarbij aan bona fide genezers onder behoorlijke controle de gelegenheid wordt gegeven hun dien sten te verlenen zonder in conflict met de wet te komen. De bestaande toe stand, waarbij zogenaamde paranorma le genezers in sommige arrondissemen ten wel en in andere niet worden ver volgd wegens overtreding van de vol gens deze leden verouderde wet op de geneeskunst, wordt onbevredigend ge acht. D voorstellen van de gespreksgroep die het echtscheidingsvraagstuk bestu deert hebben vele senatoren met en thousiasme ontvangen. Als grote voor delen worden genoemd het terugdringen van het grote aantal echtscheidingen en het verdwijnen van de onwaarachtig heid, die bij de rechterlijke behandeling van echtscheidingen dikwijls tot uiting komt. NIJMEGEN, 9 febr. De Bouworde Nederland is van plan dit jaar 1250 Nederlandse bouwgezellen uit te zen den naar bouwkampen in binnen- en buitenland. Dit zijn er tweehonderd meer dan in 1960. Daarnaast wil het nationaal secretariaat ook een verhoog de bijdrage leveren aan de internatio nale bouworde en met name aan de uitzending van leden van het technisch instituut van de bouworde (Tibo) naar Guatemala. Het plan om de bouworde ook daar te stichten is gereed. Ver der zal een Duitse bouwgezel, lid van het Tibo worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea, waar hij de daar sedert vorig jaar werkende Nederlander Ben Smulders zal gaan assisteren. Tenslot te is de hulp van de bouworde ook in geroepen voor de bouw van de groot ste Autobahnkirche van Europa nabij Linz. Op grond van het overweldigende aan tal Nederlandse bouwgezellen, dat zich vorig jaar beschikbaar stelde en waar van er 400 moesten worden afgewezen verwacht het nationaal secretariaat dit jaar zeker over het benodigde aantal bouwgezellen te kunnen beschikken. Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 februari De ar chitect prof. Duintjer heeft zijn defini tieve ontwerp onthuld voor het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Bank, dat zal verrijzen op het aantrekkelijke Frederiksplein. In juni wil men met de bouw beginnen; vóór eind 1966 moet het gereed zijn om er een kapitaal van om en nabij de 5 miljard en 860 man Personeel in onder te brengen. De nieuwsgierigheid naar het uiterlijk van het bankgebouw is groot, daar heel Amsterdam treurt om het verdwijnen van zijn fin de siècle-Galerij, en er een nationale discussie achter de rug ligt het*" /'U vraagstuk of het operapaleis ZoniP tü niet veel joyeuzer zou sieren. gptro„i?i' vertelde heeft prof. Duintjer enigszin 1Jet verlies van de Galerij re tuon vergoeden met een ande- Prob^era ganS en heeft hij voorts ge- visueel f„met zii" schepping het plein visueel te verlevendigen. eemüf11! r'e Nederlandsche Bank een stnna ,®ru& voor verbouwingsplannen A Jl'Li- ad men nog maar te rekenen j„f.„ '5. man personeel en een bankbil- jettencirculatie van 100 miljoen. Prof. ?9okntj'0r moest nu een gebouw voor j man tekenen, dat geschikt is om «™kte op te vangen die de tegen- 450n bankbiljettencirculatie van tv.li.'miljoen gulden per jaar met zich ®°rengt. Het bekroonde ontwerp Worn311 zijn uitverkiezing als ont- sterbar te danken had, was nog be- van voor de tegenwoordige plaats Onrt. 2, Nederlandsche Bank aan de een ,Turfmarkt. Het vrijkomen van eeuwï ats in llet stuk negentiende ss Amsterdam van de industrie- Advertentie ZUIG WEG animator Sarphati, heeft hem tot een totaal ander ontwerp gedwongen. Het valt in twee grote delen uiteen: een laagbouw (13 m. hoog) in een vier kant voor de directe service-verlening aan bezoekers, en in het binnenhof een toren van 55 m. hoog voor admini stratieve bezigheden. De toren is niet in het midden van het vierkant gepro jecteerd en ligt daardoor niet in de as van de Utrechtsestraat, die naar het Rembrandtplein leidt. De hoofdingang ligt aan de westelijke zijde, de personeelsingang aan de oos telijke. In het laagbouw gedeelte zijn recreatieruimten voor het personeel ge projecteerd, als toneel- en filmzaal en kantines. In de top van de toren zal men de kantine voor de directie vin den. Langs een front van staal en brons kan men door de van de straat bereikbare galerij rondom wandelen. Voor het overige is het gebouw groten deels een betonconstructie met veel glas en daardoor kan men van het plein ook een indruk krijgen van de levendigheid binnen, wat 's avonds ver vangen wordt door de illuminatie bin nen. Onder de grond vindt men straks een garage voor ongeveer 150 auto's en verder stalling voor fietsen e.d. On der de grond zal men ook de kluizen moeten vinden, waarin vijf miljard aan kapitaal wordt opgeslagen. Het is ui teraard niet zo dat men ze kan berei ken door ergens met een steen een ruit in te gooien. Zware betonnen wanden, onverwoestbare deuren en de nieuwste elektrische waarschuwingsinstallaties zullen de onverlaat wel op een af stand houden van Nederlands werkka pitaal. Op het dak van het lage vier kant zal het personeel wandelingen rondom kunnen maken en van de hier en daar gesitueerde zitjes kunnen pro fiteren. De toren, waarin men voorlopig nog een drietal verdiepingen zal verhuren, zal waarschijnlijk een slank effect krij gen, daar hij naar de top toe versmalt. Wat het complex gaat kosten, zei men nog niet te kunnen vertellen. (Vervolg van pagina 1) De zestien leden zijn van mening, dat er tot 1965 helemaal geen huurver hoging moet komen wanneer hun op lossing, of althans een principieel ge lijke oplossing niet wordt toegepast. Zp beschouwen hun aanbevelingen als één geheel, dat ook als één geheel zou moeten worden opgevolgd. Uit de interessante bijlagen van het advies blijkt, dat het gemiddelde net to-inkomen van de arbeider in de eerste gemeenteklasse tot f 8900 zal moeten stijgen wil hij met een huur- quote van 15 procent wonen in een ongesubsidieerde woningwetwoning zoals die nu wordt gebouwd. Dat zal, aldus het advies over het huurbeleid op langere termijn, in het jaar 1993 het geval zijn. Zeven kleine verhogingen De dertien SER-leden, die sociale en economische aspecten met elkaar in evenwicht hebben willen brengen, wil len zeven jaarlijkse, eventueel naar ge meenteklassen gedifferentieerde huur verhogingen, van geringe omvang voor mie huizen, die aan zekere kwaliteits eisen voldoen. Die verhogingen moeten gemiddeld vier procent bedragen voor de woningwet-woningen van 1957 en la ter, terwijl de verhoging voor de ove rige woningwetwoningen en vergelijk bare vooroorlogse arbeiderswoningen met jaarlijks vijf procent moeten wor den verhoogd. Deze percentages kun nen hoger zqn als de stijging der hui zen dat zou toelaten. In zeven jaar be- 1 een verhoging van der- het statistisch woningtekort (in 1965) zal zijn opgeheven. Schat men de re- ele loonsverhoging voor de gemiddelde arbeiders per jaar op twee procent dan kost hem de huurverhoging jaar lijks een derde gedeelte van deze ver betering. Dat vindt dit deel van de SER ook zonder speciale looncompen satie aanvaardbaar. Deze leden wen sen ook geen systeem van huurquotes zoals het eerste standpunt dat formu leert. Zij verwachten, dat het doorstro mingseffect de minder draagkrachti- gen op de duur tegen extreem hoge hu- ven zal beschermen. Wel willen zij voor de overgangsfa se naar de vrije woningmarkt de mo gelijkheid openlaten voor het hante ren van extra gesubsidieerde, doch beperkte woning-contingenten om de lagere inkomensgroepen tegemoet te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3