Lawine valt op kinderen Nederland alleen contra De Gaulle CUBA wordt bedrogen ONZEKERHEID IN CONGO Patrice Loem dood of ontsnapt? Frankrijk biedt Rusland verontschuldigingen aan CITROEN TOPCONFERENTIE" VAN EEG Andere landen aanvaarden Europa der vaderlanden ■Bri Berichten over ontvluchting zouden deel van regie zijn Mgr. J. P. Huibers in het zilver Tien dodennegen overlevenden Radio Moskou neemtt incident bij Algiers zeer hoog op Het weer Nieuwe onlusten in Angola Cipiers komen in moeilijkheden Mgr. Mutsaerts uit ziekenhuis PERMANENT G0NFLANTE wié i DE „AANVAL" OP DE ILJOESJIN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 84sfe JAARGANG No. 30748 SflHfe 11 Vandaag is het 25 jaar geleden, dat zoals reeds bericht de emeritus-bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, tot bisschop werd gewijd. Be her denking zal zich beperken tot de intieme kring van huize Posbeek te Heemstede, waar tngr. Huibers sinds zijn aftre den als bisschop van Haarlem verblijft. LENZERHEIDE, 11 februari (Rtr.) Met man en macht is men op het ogenblik bij lamplicht aan het graven in een enorme hoop sneeuw, die vrijdag in de bergen bij Lenzerheide in Zwit serland is neergestort op een groep van zeventien schoolkinde ren, die onder leiding van een student en een jeugdleidster aan het skiën waren. De lijken van acht kinderen en de student zijn reeds geborgen, terwijl acht kin deren en de jeugdleidster levend onder de sneeuw vandaan konden w°rden gehaald. Eén meisje lag ^anmorgen nog begraven onder e Sneeuwhoop. Uiteraard is het ^rijwel zeker, dat zij om het leven s Sokomen. PARIJS, 11 februari (A.N.P., Rtr., U.P.I.) Nederland was gisteren op de „topconferentie" van de zes E.E.G.-landen in de Franse hoofdstad het enige land, dat zich met kracht verzette tegen de plannen van president De Gaulle om te komen tot een vorm van politieke samenwer king tussen de zes landen zonder verdere integratie. De Neder landse delegatie, die onder leiding stond van minister-president prof. dr. J. E. de Quay, kwam daardoor onder zeer zware druk te staan van bondskanselier Adenauer en president De Gaulle, die daarbij werden gesteund door de rege ringshoofden van Italië, België en Luxemburg. Nederland werd zo doende gedwongen een concessie te doen door erin toe te stemmen dat alle desbetreffende problemen door een speciale commissie, be staande uit hoge ambtenaren van de zes ministeries van buitenland se zaken, zullen worden onder zocht. Deze commissie zal een rapport uitbrengen, dat zal wor den besproken op een volgende conferentie van de zes regerings leiders, die op 18 mei in Bonn wordt gehouden. Gisteravond ver klaarde minister Luns, die de conferentie eveneens bijwoonde, dat „hoewel Nederland een con cessie heeft moeten doen, het erin is geslaagd een institutione- ring van De Gaulle's plannen, bij voorbeeld door instelling van een politiek secretariaat, te voorko men". Vandaag beginnen wij met de publikatie van een serie op zienbarende reportages over Cuba. Ons blad heeft voor Neder land de exclusieve publicatierechten verworven van een zeer uitvoerig reisverslag dat dezer dagen verschenen is in het Franse tijdschrift „Informations catholiques internationales", dat geleid wordt door J. P. Dubois-Dumée. Een redacteur van dit tijdschrift heeft eind vorig jaar een bezoek gebracht aan Cuba. Hij is tot de bevinding gekomen, dat de Cubanen onder een dictatuur leven, dat Fidel Castro een waar terreur-bewind voert, en dat de Kerk ernstig bedreigd wordt. Bij de voorberei ding van de omwenteling van twee jaar geleden hebben de Cubaanse communisten geen rol gespeeld, maar die zelfde communisten nemen nu op Cuba een dominerende positie in. De eerste aflevering van deze serie over Cuba staat vandaag op pagina 7. N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Uitdeuken - Repareren ISAR G0GG0M0BIEL GARAGE HOFMAN Bennebroek i NYLON-REGENJASSEN Verspreide opklaringen o o Als Loemoemba werkelijk ontvlucht is. dan gaat Kasavoeboe's „voorlopi ge regering moeilijke tijden tegemoet. Als zijn „ontsnapping' echter in scène is gezel om zijn dood te ver bergen. dan is er een misdaad ge pleegd. die zich wat dan bun schuld ook zij zal wreken op Kasa voeboe. Tsjombe en hun westerse ad- GEERT HOOGEVEEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlri; HAARLEMSCHE COU ADVERTENTIETARIEF- 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-r.oogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ri.P®. kinderen zijn afkomstig uit Gla- d"s W Centraal-Zwitserland. Men had groep ervoor gewaarschuwd met hot *\.°P cie hellingen van de bergen ,calettagebergte te gaan skiën, vlat n klommen de kinderen tot ski' onder de top. Zij waren op hun doi-j? weS naar beneden, toen zij vr„ lawine enorme blokken be- Tneiu sneeuw getroffen werden. ïhidfliif-!, zaS men de law'ne- ®n" Wee k gingen reddingsploegen op konter?a j plaats van de ramp. Heli- rich li V ,le men uü St. Moritz en Zu- den" komen, brachten „lawine-hon- tl Volgens politieke zegslieden in Parjjs was de conferentie al een goed eind op weg naar algemene en veelomvat tende overeenstemming, toen de Neder landse premier De Quav opstond en „als de boeman van de conferentie" plotse ling de knuppel in het hoenderhok gooi de door de vraag aan de orde te stel len waar men nu eigenlijk heen wilde: Naar een Europese confederatie (het „Europa der vaderlanden" van De Gaulle) of naar een verdere Europese integratie. Deze vraag had men tot op dat moment zorgvuldig ontweken. Men had alleen nog maar gesproken over de mogelijkheden om te komen tot gro tere politieke eenheid. In dit verband wilde men reeds besluiten de politieke samenwerking van de zes landen te coördineren door de oprichting van een gemeenschappelijk politiek secretariaat. Het is de houding van de Nederland se delegatie geweest, die deze vorm van institutionering van de politieke samen werking heeft voorkomen. Italië ver klaarde zich akkoord met de oprichting van een permanent politiek orgaan en België en Luxemburg waren zelfs en thousiast voor De Gaulle's ideeën. Bondskanselier Adenauer schaarde zich eveneens aan de zijde van de Franse president, maar bij monde van minis ter Luns gaf de Nederlandse delegatie niet toe. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken stelde, dat als de idee van een confederatie zou worden aanvaard, dit de bestaande verdragen van de Europese gemeenschappen geen goed zou doen. Vooral Adenauer maakte het de Nederlanders erg moeilijk, aldus mi nister Luns. Hij vroeg de Nederland se delegatie, waarom zij de andere landen in de steek liet, daarbij als zijn overtuiging uitsprekend, dat de idee van- een politieke confederatie wel degelijk in de lijn lag van de verdragen der Europese gemeen schappen. Uiteindelijk werd men het eens over de vorming yan een „studiegroep" (zoals de Duitsers de in de aanhef vermelde commissie reeds noemen), die de gehele pro blematiek aan een onderzoek zal on derwerpen. Minister Luns ging gisteravond in een gesprek met journalisten nog even in op de voorgeschiedenis van de con- ferentie. Nederland heeft vanaf het be- gin De Gaulle's idee van een Europa der vaderlanden" verworpen. Een der gelijke confederatie zou tot gevolg heb ben, dat naast de economische splitsing van Europa ook nog een politieke split sing zou ontstaan. De Nederlandse be zwaren zouden minder groot zijn indien ook Groot-Brittannië bij de confederatie zou worden betrokken. Minister Luns wees er op, dat on danks de tegenstellingen de besprekin gen waardig zijn verlopen. Tijdens een kort gesprek, dat hij na afloop had met De Gaulle, gaf de Franse president hem de verzekering, dat zijn achting voor Nederland niet was verminderd. Typerend voor de conferentie is wel licht, dat gisteravond van niet-Neder- landse zijde in Parijs werd vernomen, dat het ontwerp-communiqué, dat na afloop van de conferentie aan de pers zou worden verstrekt, donderdagavond al was opgesteld. Het wachten is nu op het definitieve communiqué, dat vanmorgen is opgesteld door de zes ministers van Buitenlandse Zaken, die voor dit doel nogmaals in speciale ver gadering bijeenkwamen. (Advertentie) Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION "IS De ideale basis voor de meest moderne houdbare coiffures Doordat de dijken van het Meppelerdiep, die een polder van 650 ha moeten be schermen, op enkele plaatsen zijn be zweken zijn de in volle uitvoering zijnde ruilverkavelingsw erken ernstig gedupeerd. De foto toont een beeld van het overstroomde gebied. Deze streek was ook overstroomd in begin decem ber van het vorig jaar. DEN HAAG, 11 febr. Prinses Ire ne is gisterenmiddag per vliegtuig in München aangekomen, waar zij het ko mende weekend bij een bevriende fa milie aan feestelijkheden zal deelne men. De prinses keert maandag terug. LEOPOLDSTAD, 11 febr. (AFP, Rtr, UPI) Is de Congolese ex-premier Patrice Loemoemba dood of is hij ontsnapt uit zijn gevangenis in Katan ga? Deze vraag houdt de gemoederen in heel Congo en ver daarbuiten bezig, sinds premier Moise Tsjombe van Katanga gistermiddag, met van woede gebalde vuisten, bekend maakte dat zjjn politieke doodsvijand er in was geslaagd zijn bewakers te overmeeste ren. In een gedeelte van dtize vorige edities maakten wij daarvan reeds melding. Vele waarnemers menen echter het sensationele bericht van Loemoemba's tweede ontsnapping in twijfel te moeten trekken. Het is niet aan te nemen, zo gaven zij te kennen, dat de Katangese autoriteiten Loe moemba op een dergelijk nonchalante wijze hebben laten bewaken, dat hij er voor de tweede maal vandoor kon gaan. Deze waarnemers geloven, dat de Katangese autoriteiten Loemoemba hebben vermoord en thans met do berichten over zijn ontsnapping komen aandragen teneinde straks te kunnen Advertentie Lange Herenstraat 36 —38 - Haarlem Telefoon 14371. APELDOORN, 11 febr. De politie alhier heeft een 40-jarige boekhande laar aangehouden onder verdenking van brandstichting. Dinsdagavond werd een groot gedeelte van zijn winkel door brand verwoest. (Advertentie) OFF. DEALER - TELEF. 02502-6802 kelen der premiers die de topconferentie in Parijs bijwonen: Debré van Frankrijk, De Quav van Nederland, Fanfani van Italië en Eyskens van België. PARIJS, MOSKOU, 11 febr. (Reuter, UPI) De Franse regering heeft de regering van de Sovjet-Unie haar „oprechte spijt" betuigd over het vliegtuigincident van donderdag, waar bij een Russische Ujoesjin-18 met o.a. president Breznev aan boord door een Franse straaljager zou zijn aangeval len. De Franse zaakgelastigde in Mos kou, Jean de la Granville, overhandig de gisteravond een nota aan de Rus sische onderminister van buitenlandse zaken, Sobolev, waarin deze „spijt" tot uitdrukking wordt gebracht. In Parjjs werd bekend gemaakt, dat de nota nog maar een voorlopig Frans antwoord was, omdat de resultaten van het onderzoek, dat in opdracht van de regering naar het incident wordt in gesteld, nog moeten worden afge wacht. In de nota erkent Frankrijk, dat de Russen tevoren de vliegroute van de Ojoesjin aan de Franse autoriteiten in Algerije hadden bekend gemaakt. In de nota wordt echter óók gesteld, dat het Russische toestel zich niet aan de opgegeven route had gehouden en dat daarom Franse straaljagers werden uitgestuurd om een onderzoek in te stellen. Bovendien heeft de Iljoesjin niet geantwoord op Franse radio- oproepen, zoals in de luchtvaart ge bruikelijk is. Voor deze oproepen is zelfs op internationaal niveau een fre quentie vastgesteld. Frankrijk ontkent ook, dat de be wuste straaljager, die de Iljoesjin is genaderd, aanvallen op het Russische vliegtuig heeft ondernomen. Er werden alleen lichtspoorpatronen afgevuurd in een veilige richting. De kogels konden de Iljoesjin onmogelijk raken. Radio Moskou noemde gisteravond alle Franse verklaringen, dat de Iljoesjin zich niet aan de opgegeven route zou hebben gehouden, „vol komen onjuist". De nieuwscommen- i tator voëgde hieraan toe: „Alleen bandieten en rovers gedragen zich zoals de Fransen hebben gedaan. Het Franse bandietisme heeft overal in de Sovjet-Unie grote verontwaar diging gewekt". Later meldde radio-Moskou dat in het hele land protestvergaderingen werden belegd om de „uitdagende aan val op president Breznev" aan de kaak te stellen. Op deze protestver- faderingen werd uitgevaren tegen de 'ransen, „die zich maar niet kunnen verzoenen met het verlies van hun koloniën en het daarom nu zoeken in piraterij en bandietenstreken". (Advertentie) BARTEUORISSTR; HAARLEM TEL, 13439 EEIDSESTRAAT (Bt) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk tijdelijk harde westelijke wind. Iets minder zacht. Zondag: Zon: 8.02-17.48. Maan: 5.35-14.30. Maandag: Zon: 8.00-17.49. Maan: 6.30-15.41. max. min. neersi Station Weer temp. temp afgei gisteren 24 uuj Den tleidei regen 7 2 3 Ypenburg geh. bew 10 9 8 7 6 7 3 4 Vlissingen regen Eelde regen 1 6 5 4 De Bilt regen 9 7 0.5 Twente regen l 9 8 4 3 Eindhoven regen K Z -Limburg geh. bew. O O 0.6 6 4 Stockholm motregen 1 A Oslo mist 7 10 11 9 a 7 Amsterdam regen 9 0.1 1 Londen regen 6 1 Brussel regen Luxemburg h. bew. 1 12 13 1 A 0.2 0 0.1 Parijs regen a Q Nice zw. bew. O A Berlijn regen 5 zeggen, dat hij tijdens zijn vlucht is neergeschoten. Indien deze vermoedens op waar heid berusten, spelen Tsjombe en de zijnen het spelletje knap. Gister avond deelden zij mee, dat de zwarte auto, waarin Loemoemba zou zijn gevlucht, door een helicopter was gesignaleerd op een afstand van 65 kilometer van de grens met Angola. Later werd de auto- leeg teruggevon den. Men acht het overigens niet waarschijnlijk, dat Loemoemba, zo hij werkelijk is ontsnapt, op weg is naar Angola, een kolonie van Portu gal. Hij zou er veel meer baat bij hebben Stanleystad te bereiken, van ouds zijn politieke bolwerk, waar zijn volgeling en vriend Antoine Gizenga sinds twee maanden de scepter zwaait. Radio Moskou, zo bleek uit de uit zendingen van gisteravond, houdt het er op dat Loemoemba in opdracht van de Katangese regering is vermoord of dat dit alsnog zal geschieden. „De marionettenregering van Tsjombe wil de publieke opinie voorbereiden op de dood van Congo's wettige premier", aldus de nieuwscommentator. „De Katangese minister van buitenlandse zaken heeft al verklaard, dat Loe moemba van vuurwapens gebruik zal maken als hjj wordt gevonden. Het is duidelijk dat men deze vlucht in scène heeft gezet om Loemoemba te doden als men dit tenminste nog niet heeft gedaan." In kringen van de Verenigde Naties maakt men zich ernstige zorgen over de nieuwe ontwikkelingen rond het lot van de ex-premier. Ook in het VN- hoofdkwartier in Leopoldstad gelooft men niet, dat Loemoemba werkelijk is ontsnapt en men is er daar zeker van rnnorfn afscl?uwelUke burgeroorlog in Congo niet langer te vermiiden is indien zou blijken dat Loemoemba inderdaad is gedood. ^«emoemba De Ghanese vertegenwoordiger in de verzoeningscommissie van de V.N. zei: „De bekendmaking van Loemoem ba's ontsnapping is slechts een ver haaltje om de waarheid te verdoeze len. Hü is waarschijnlijk doodgescho ten. Als dat waar is zal er in de eerste twintig jaar geen vrede in Congo zijn." In New-York heeft secretaris-gene raal Hammarskjöid van de VN ver klaard, dat ook hij niet weet of Loe moemba leeft en zo ja, waar hü dan is. Hammarskjöid kreeg bezoek Yan de vertegenwoordigers van een twin tigtal Afrikaanse en Aziatische landen, die hun ernstige ver°ntrusting uit spraken over de berichten uit Leopold stad en Elizabethstad. LISSABON, 1% febr (Reuter) Een groep oproerlingen heeft gisteravond een aanval gedaan op een gevangenis in de buitenwijken van Loeanda, de hoofdstad van Angola, aldus bericht het Portugese persbureau Lusitania. Ver scheidene aanvallers werden gedood, velen liepen verwondingen op en wer den gearresteerd. Slechts één lid van de ewaking van de gevangenis werd ge wond. Advertentie) Het nieuws over de beweerde ont snapping van Loemoemba biedt vele ernstige en maar weinig gunstige per spectieven. De enigszins onverhoedse vorming van een nieuwe regering in Leopoldstad bad al aangetoond, boe- zeer een wijziging in bet Amerikaan se denken bet Congolese bandelen rechtstreeks op gang kan brengen. Al gemeen werd aangenomen, dat de re gering in Washington overhelt tot de erkenning van de groep rond Loe moemba als een van de belangrijkste elementen in de Congolese politiek. Na een kortstondige aarzeling het heet, dat bij o.m. tot spoed is gemaand door de regeringen in Brussel en Pa rijs i— beeft president Kasavoeboe op dracht gegeven tot de vorming van een voorlopige regering. De voor naamste kenmerken van dit nieuwe team zijn, dat er enkele aantrekkelijke plaatsen in zijn gereserveerd voor de vertrouwelingen van president Tsjombe van Katanga (hem zelf wacht eventueel de post van vice-president), dat er vele schakeringen in tot uiting komen, maar dat verder alle ware Loemoembisten (dus uit Oostprovin cie, Kivoe en noord-Katanga) met grote beslistheid buiten de deur zijn gehouden. En nu komt daar bet bericht van de ontsnapping van Loemoemba en twee van zijn metgezellen uit de ..ge- isoleerde boerderij" in Katanga, waar zij sinds enige weken gevangen heb ben gezeten (nadat zij 1 december op bevel van Moboetoe waren gearres teerd). Het is niet zonder meer dui delijk, waarom Loemoemba c.s. in dit stadium van de ontwikkeling, nu bun vrijlating meer dan ooit waarschijn lijk werd. bet risico van een ontvluch ting hebben genomen. Het kan na tuurlijk zijn, dat bun gevangenis-an- nex-boerderij dermate geïsoleerd was, dat zij geen kennis droegen van bet gewijzigde internationale klimaat. Maar aan de andere kant zijn er her haaldelijk berichten geweest, dat de aanhangers van Loemoemba door bun gevangen chef aanhoudend wer den voorzien van precieze instructies. Bij dit alles mag men niet uit bet oog verliezen, dat president Kasavoe boe en in nog veel sterker mate president Tsjombe de laatste tijd enigszins in hun maag hebben ge zeten met de gevangen ex-premier. Het arresteren van politieke tegen standers moge niet altijd een eenvou dige zaak zijn. bet is oneindig veel lastiger hen met goed fatsoen weer kwijt te raken. Het is niemand recht duidelijk geworden, hoe het ooit tot een „berechting" van Loemoemba had moeten komen. Maar aangezien dat als motief voor zijn arrestatie is opgegeven, zou het inconsequent zijn hem zonder meer vrij te laten. Bo vendien zou bij dan met steun van binnen- en buitenland binnen de kortst mogelijke tijd weer de eerste viool spelen. Een vrijlating op lasl van zeg, de V.N. zou nog moeilij ker te verteren zijn voor Tsjombe en Kasavoeboe. HOOFDAGENT SHOWROOM: ZIJLWEG 26. HAARLEM Telefoon 17296 en 61447 I.D. f 9575.— - Panhard f 6850.— 2 C.V. f 4095.—. Wij verhuren nu ook nieuwe 2 C.V.'s zonder chauffeur. DEN BOSCH, 11 febr. - Mgr. W. Mutsaerts, die begin vorige week ter observatie was opgenomen in het zie kenhuis St. Joan de Deo alhier, is te ruggekeerd in zijn woning. Het resul taat van het onderzoek is zeer bevre digend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1