Verkadebaanbreker voor versobering en vernieuwin Grote invloed op gehele generatie van acteurs h Industrialisatie op Aruba Aandeel chemische sector in industriële produktie gestegen PAUL VLAANDEREN en het zenuw- Speler, regisseur en hervormer UITVOER IN GELD GEDAALD MAAR IN HOEVEELHEID HOGER Exportvolume sinds 1956 meer dan verdrievoudigd KVOCI waarschuwt tegen wijziging restitutieregeling invoerrechten Opnieuw twee aanrandingen Soebandrio over Nieuw-Guinea „Peptalks Mr. J. A. Koch ridder orde St. Gregorius Europa Contact": nog nauwere samenwerking BELGEN OP HAAGS KONINGINNEFEEST „Magie" Nederlands Nieuw-Guinea Voor Finland was 1960 een goed jaar IN WEST-EUROPA Geen lichtspel meer in Den Haag Geringe belangstelling Kredietregistratie in Nederland Boerenleenbanken in januari Zuid-Afrika morgen decimale muntstelsel Kapitaalbelangen in bij Rusland gekomen landen MARCEL NIVARD NOG SPOORLOOS Twintig onbruikbare tips na t.v.-oproep In Amsterdam spoedig achterhaald Spanning loopt op" In Nederland 90 jaar zinkwit-industrie i I MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 AMSTERDAM, 13 februari Eduard Ver kade is een van de grote figuren in de Neder landse toneelwereld geweest, wiens grote invloed op een hele toneelspelersgeneratie merkbaar is. Hij was dit als speler, als regisseur, bovenal als hervormer. Hij was baanbrekend op twee fronten. .Enerzijds was het ver sobering en vernieuwing die hij nastreefde, anderzijds een geheel andere wijze van werken met de toneelspelers. wordes Om het eerste nader aan te duiden komt men niet uit met het woord to neelbeeld. Hü verlangde eigenlijk al leen een podium, dat toneelspeler en toeschouwer in één ruimte samenbond, met achter het spel een niet storende achtergrond van ruimte bepalende kleu ren en lijnen. Niet meer dus het schil derij van kleurige CQuIissen, gevat in de toneellijst. Hij wüde het rechtstreek se, ongestoorde contact. Zoals hij een voetbalwedstrijd iedere toeschouwer ook voetballer is, zo is bij het meer gees telijke spel van liet toneel ook iedere toeschouwer een toneelspeler, en niets raag de werking van dit wederzijdse spel in iib weg staan. Het was dus een versobering, die hij beoogde om de fundamentele waarden van het toneel in de volle aandacht te Hier werd ook elders in Europa voor gevochten, Gordon Craigh in Engeland, Adolf Appia in Zwitserland getuigden met hun werk, dat de scènische illusie alleen kan bestaan uit de ongestoor de houding va,i toneelspeler en toe schouwer. Licht en ruimtewerking wa ren de middelen, om de toneelspeler te Steunen. Reeds Verkades vroegste en sceneringen van Elckerlyc en Lance- loet van Denemarken, van Hamlet, van Romeo en Julia, van Macbeth, de Koopman van Venetië, ook van „De vertraagde film" van Herman Teir- linck, waren hier frappante voorbeelden van. Zijn samenwerking met de archi tect Wijdeveld, die de toneelbouw deed ontstaan van de Gijsbrecbt, van Saint Joan en Shaw, van Julius Caesar, ga ven monumentaliteit aan deze verso bering. li Verkades manier van werken met de spelers was anders dan men toen ge wend was. Voor zijn tijd waren er eigenlijk alleen maar metteurs-en-scè- ne, die er zich toe beperkten de toneel spelers te wijzen hoe zij zich voorstel den dat de acteurs moesten gaan en staan. Toen Verkade ging regisseren, werd dat volkomen anders. Hij haatte toneeltrucs, speelroutine en vakfinesse, als deze tenminste in plaatsen, met daarin als centraal punt de toneelspeler. louter uiterlijkheden resulteerden. Hij heeft prachtige resultaten bereikt door zijn bekend gebleven „peptalks", die een ieder die hem deze hoorde geven, warm maakten voor de rol, die hij had te spelen. Op deze wijze vermeed hij, dat de stijl van zijn opvoeringen ontstond uit een afgedwongen eenheid. Zij was een door overtuiging gewonnen vrije creativiteit van zijn toneelspelers. Zijn geheim was het, dat hij de bar ste futiliteiten in tekst en situatie wist te voorzien van een psychologische ach tergrond, die tot resultaat had, dat het stuk dikwijls ver werd verheven bo ven de feitelijke gegevens, waarvan de schrijver het had voorzien. Geen na bootsing vroeg hij van zijn spelers, maar herschepping; niet het zogenaam de kruipen in de huid van een ander, maar het opsporen van een facet in de eigen persoonlijkheid, waarmede men de te spelen rol innerlijk kon be naderen. Als speler heette hij beperkt som migen zeiden zelfs dat hij in het ge heel niet kon spelen. In ieder geval, de figuren die hij op het tonee heeft ge zet, waren scherp omlijnd, als met de etsnaald gegrift. Zij misten daar door soms de volle kleur, die sommi gen zeker toen zo graag had den gezien maar zij waren van een won dere scherpte en ontleding. Zij waren uit de geest niet slechts uit het ver stand omlijnd en bleven toch niet vreemd aan het gevoel, alhoewel dit bijna niet toegelaten leek. Zijn Hamlet is, voor wie hem ge zien hebben, onvergetelijk gebleven, uitstekend boven andere internatio nale groten. Zijn Hamlet was zo zei Albert van Dalsum eens in de eerste plaats een verbeten ge vecht tegen een wereld, waarvan Sha kespeare zegt, dat zij was ,,als een vervuilde tuin, die schoot in 't zaad- Grove en geile dingen woek'ren haar EDUARD VERKADE 59 UTRECHT, 13 febr. In Huize „St. Hieronymus", het tehuis voor bejaar den, dat geleid wordt door het R.K. Parochiaal Armbestuur, heeft mr. J. A. M. Koch, notaris en voorzitter van dit bestuur, uit handen van deken mgr. A. Wiegerink zaterdagmiddag de ere tekenen ontvangen, behorend bij het rid derschap in de Orde van de H. Gre gorius de Groote. Deze hoge kerkelijke onderscheiding is hem toegekend van wege zijn vele verdiensten, ook in tal van andere functies op maatschappe lijk en sociaal-charitatief gebied. De verscheidenheid daarvan was op te maken uit het aantal instellingen, dat bij deze korte maar geanimeerde plechtigheid vertegenwoordigd was. Het is begonnen, zoals de heer Koch in zijn dankwoord zelf zei, met het verzoek van de toenmalige kapelaan Wiegerink, die voorzitter was van de R. K. Jeugdcentrale in 1927, om van de ze instelling secretaris te worden. Rector J. Doesburg, de 'atere voorzit ter van de R.K. Jeugdcentrale tekende mr. Koch als een flegmatiek en onver stoorbaar, maar zeer trouw en goed hartig man. De voorzitter van de St. Gregorius- vereniging en het Katholiek Instituut voor de Kerkmuziek, prof. dr. Jos Smits van Waesberghe S. J„ prees de grote bereidwilligheid van de heer Koch tel kens wanneer op zijn deskundigheid als penningmeester een beroep werd ge daan. DEVENTER, 13 febr. Vertegen woordigers van de christelijke partijen uit de provincies Overijssel en Gelder land en de CDU Westphalen besloten in een zaterdag alhier gehouden bijeen komst van „Europa contact" dat men uit vertegenwoordigers van de A.R., de C.H.U. en de KVP uit béide provincies en van de C.D.U. Westphalen een com missie zal samenstellen, welke eikaars programma's zullen uitwisselen om te komen tot gezamenlijk optreden. Deze commissie zal tevens het bestuur vor men van „Europa Contact" aan weers zijden van de grens. Leo Meier, voorzitter van „Europa contact" te Westfalen en mr. J. van Wegen, voorzitter aan deze zijde van de grens zeiden dat nu het tijdperk is aangebroken voor het vormen van een christelijk compagnonschap van de patijen in de betrokken gebieden, die nog uitgebreid dienden te worden met Groningen en Oldenburg. DEN HAAG, 13 febr. Het Alge meen Haags Comité heeft plannen om op Koninginnedag, die dit jaar op maandag 1 mei gevierd zal worden, een grootse „feest-cavalcade" te or ganiseren, waaraan ook groepen uit België zullen deelnemen. Het zal'een 1500 meter lange optocht worden waar in ongeveer 750 personen zullen mee lopen. Elke groep voert eigen muziek mee. Onderdeel van de stoet zullen wor den een aantal als kippen verklede deel nemers, een baron van Münchhausen- groep, compleet met een confetti schie tend kanon, voorts „stierenvechters" uit Hasselt, steltlopers uit Merchtem en een Neptunuswagen met bemanning, 's Avonds zal op het Ado-terrein een feestelijk programma worden afge werkt dat besloten wordt met een vuurwerk. vol". Een wereld, waarvan hij voel de dat hij er lijfelijk in ten onder moest gaan, maar waar hij in de geest aan ontstegen zou zijn bij het laatste „de rest is stilte". Het was een grote innerlijke curve dus, die door de geestelijke geladenheid dik wijls de lijn vertoonde van een koorts curve. Men zou het woord „magie" kunnen kiezen om de toneelspeler Verkade te kenschetsen. Hij voelde zich aangetrok ken tot figuren als „de magiër" van Chesterton en de tovenaar „Paracel- sus" van Schnitzler. Zijn creaties in „De Duivel", van Molnar en zijn „Bis schop van Bènares" in „De dienst knecht in het huis" waren de twee ui tersten in deze magische spanningen. Hierbij was hij dan ook een van de wei nige werkelijke society-spelers, die Ne derland heeft voortgebracht. Verkade was een bezielde en geest driftige leider van kunstenaars. Als mens was hij een gentleman van nau welijks te omschrijven charme. Dat hij als perfectionist vaak rnoest blij ven onder de door hemzelf gestelde maat moest hem herhaaldelijk verdrie ten. Maar zolang hij als regisseur bleef werken heelt hij talloze kunste naars door zijn idealisme, zijn intel lect en zijn geest geïnspireerd tot grote en schone daden. Wie nagaat, wat het Nederlands toneel thans is, zal con stateren, hoe sterk zijn invloed daarin werkend is. RUTTEN. ARUBA, 13 febr. De komende ja ren zal op Aruba, waar men reeds een waterelektriciteitsfabriek van tien mil joen dollar bouwde, een hotel van vier miljoen dollar en een zg. „hydroponic- plant" van een miljoen dolïar, nog eens een bedrag van 44 miljoen dollar wor den geïnvesteerd. Binnenkort zal, zoals reeds gemeld, op dit eiland een aan tal chemische fabrieken worden ge bouwd, waarvan het grootste deel van het benodigde kapitaal zal worden ge ïnvesteerd door -de „Investment Deve lopment International", een in Nassau, op de Bahama-eilanden, gevestigde on derneming. De aandelen van deze maat schappij zijn geheel in handen van twee groepen, te weten een Amerikaanse, de „Chemical and Industrial Corporation of Cincinnati" en een Duitse, de „Phoe nix Rheinohr" uit Düsseldorf. Van de nieuwe fabrieken verwacht men een jaarlijkse export ter waarde van vijf tien miljoen dollar. De nieuwe fabrieken brengen met zich mee, dat de capaciteit van de wa ter- en elektriciteitsfabriek, thans 9.000 kubieke meter per dag, opgevoerd zal moeten worden met 4.000 kubieke me ter per dag. Ook aan de elektriciteits voorziening zal op Aruba iets moeten worden gedaan. Aruba heeft thans ter beschikking 15.000 kwu. Dit zal worden uitgebreid met drie eenheden, die elk 30.000 kwu zullen kunnen produceren. Aruba, zo hebben deskundigen becij ferd, komt dan op een stroomverbruik van drie kwu per inwoner, de eerste op de wereldranglijst. Bovenaan staan Noorwegen, Zweden en Amerika met twee kwu per inwoner. Er zijn ook plannen in studie voor een zoutwinningsbedrijf, waardoor men weer andere chemische produkten zal kunnen vervaardigen. Van het een komt dan het ander en zo zal het, indien alie plannen worden uitgevoerd, nodig zijn een industrieha ven aan te leggen, die ruim 11 meter diep zal moeten worden, terwijl bij de kademuur, waaraan schepen moeten kunnen meren van meer dan 100.000 brt., de diepte 15 meter zal moeten zijn. Ir. Volkerts van rijkswaterstaat, die na mens de Nederlandse regering op Aru ba aan het bestuurscollege advies heeft uitgebracht, verklaarde, dat de Aru baanse havens uitstekend geoutilleerd zijn. Een ander onderdeel van de uitbrei dingsplannen is de Prinses Beatrix- iuchthaven. De startbaan, die 1900 me ter lang is, wordt verlengd tot 2700 me ter, zodat ook toestellen ter grootte van eon DC-8, op Aruba kunnen landen. Aan het vliegveld zal een nieuw stationsge bouw komen, waarvoor een nieuwe twee- baansverkeersweg zal moeten worden aangelegd. De vernieuwingen op het vliegveld vergen een bedrag van zeven tien miljoen gulden Antilliaans. Proefboringen in de zuid-oosthoek van Aruba hebben aangetoond, dat het eiland de beschikking heeft over naar schat ting 14,6 miljoen ton fosfaat, dat in ver gelijking met elders goedkoop kan wor den gewonnen, daar de mijnen „boven gronds" kunnen liggen. Het Arubaan se fosfaat heeft een wat genoemd wordt B.P.L. van vijftig tot zestig. Daar de wereldmarkt fosfaat vraagt van zeven tig tot tachtig B.P.L., betekent dit dat het Arubaanse fosfaat ter plaatze ver edeld zal moeten worden. Zal hier een maal een bedrijf gevestigd zijn, dan zul len daarin vijfhonderd mensen werk vinden. ROTTERDAM, 11 febr. Het college van B. en W. heeft besloten aan Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest de Van Oldenbarne- veltpenning toe te kennen. Deze pen ning zal hem op de vooravond van zijn vijf en zestigste verjaardag, zaterdag 25 februari, op het stadhuis worden uit gereikt. Tot nu toe is deza stadspenning, die omstreeks 1930 werd vervaardigd door Hans Richters, toegekend aan een tiental Rotterdammers die zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt. HOLLANDIA, 13 februari De uit voer uit Ned. Nieuw Guinea is in ge wicht gestegen van rond 262.000 ton in 1959 tot 272.000 ton in I960. De waar de van het geëxporteerde produkt ech ter daalde van rond f 23 driekwart mil joen in 1959 tot f23 eenkwart miljoen in 1960. De gewichtstoename van rond 10.000 ton is een gevolg van een kleine toename van de export van ruwe aard olie en een aanzienlijke toename van de export van bevolkingsprodukten. Hiertegenover staat dat de schrootuit- voer met ruim 600 ton is gedaald. De daling van de waarde van de export met ongeveer een half miljoen gulden ts te wijten aan de lagere waarde van de geëxporteerde hoeveelheid ruwe aard olie. De_e daling kon niet worden ge compenseerd door de toename van de waarde van de geëxporteerde bevol kingsprodukten met meer dan f 800.000.- De uitvoer van ruwe aardolie daalde van 363.000 ton in 1956 tot ruim 248.031 ton in 1960. De uitvoer van bevolkings produkten, d.w.z. de uitvoer zonder ru we aardolie en schroot steeg van 13.608 ton ter waarde van f 9.673.300 in 1959 tot 21.526 ton ter waarde van f 10.507.700 in 1960. De sterke toene ming in 1960 t.o.v. 1959 naar het ge wicht van de export van bevolkingspro dukten is in de eerste plaats een ge volg van het feit, dat de houtexport met rond 5.700 m3 toenam en voorts tengevolge van de stijgende copra-ex- port met meer dan 800 ton en in min dere mate door de toename van de ex port van nootmuskaat, foelie en cacao. Hiertegenover staat een daling van de export van copal, damar en schelpen en krokodillenhuiden. De stijging van de waarde van de export van bevol kingsprodukten werd vooral veroor zaakt door de grotere houtexport en de hogere prijzen bedongen bij de ex port van krokodillenhuiden, in minde re mate droegen hiertoe bij foelie, nootmuskaat en cacao. De uit voer van bevolkingsprodukten vertoonde het volgende beeld gedurende de laatste vijf jaren, (in tonnen) 6.898, 6439, 7.162, 13.608 en 21.526. In indexcijfers uitge drukt (1956 is 100) ziet de reek' er als volgt uit: 100, 93, 102, 197, 312. Het exportvolume nam tussen 1956 en 1960 toe met 14.628 ton (212 percent). Het exportvolume hout steeg in deze periode van 370 ton tot 14.241 ton d.w.z. tot rond 14.180 m3. Hierbij dient te wor den vermeld, dat in totaal meer dan 3.800 m3 hout afkomstig was van twee door inheemsen geleide bedrijven. De uitvoerwaarde van de bevol kingsprodukten steeg in de periode 1950-1960 van 6,9 miljoen gulden tot 10,5 miljoen gulden, hoofdzakelijk ten gevolge van de sedert 1956 gestegen opbrengst van hout (van f 42.000 tot f 1.118.700), copra (van f 2.384.403 tot f 3.448.900) en krokodillenhuiden (van f 746.700 tot f 1.791.400). De export van cacao, die vroeger niet voorkwam in het exportpakket kreeg voor het eerst in 1959 enige betekenis en liep in 1960 op tot ruim 55 ton ter waarde van bijna f 91.000.- Evenals in 1959 waren ook in 1960 Australië (f 5.641.500) en Japan (f 5.219.800) de voornaamste landén van bestemming van de uitvoer van Nederlands Nieuw-Guinea. Voor Austra lië heeft deze export hoofdzakelijk be trekking op ruwe aardolie. Voor Japan was naast de export van ruwe aard olie, ook de export van hout en schroot van belang, welke een waarde beliep van ruim een half miljoen gulden en respectievelijk f 150.000.- De uitvoer van bevolkingsprodukten richtte zich in 1960 evenals in 1959 in volgorde van belangrijkheid voorname lijk op Nederland (f4.423.700), de Bondsrepubliek Duitsland (f 2.421.000) en Singapore (f2.125.700). Daarnaast zijn nog van enig belang Japan (f 628.900)Spanje (f 314.800) en Frank rijk (f 255.400). FINLAND, 13 febr. Het jaar 1960 heeft voor Finland een belangrijke op waartse ontwikkeling gebracht in eco nomisch opzicht en wordt algemeen als het beste na-oorlogse jaar beschouwd. De levensstandaard gaf een verhoging van 7 procent en het nationale inko men een stijging van 12 procent te zien. De hoogconjunctuur in Finland is voornamelijk gebaseerd op de levendi ge vraag naar de traditionele Finse uitvoergoederen, hout en papier, en op de sterke investeringsactiviteit in het land zelf. De Finse export steeg in I960 in vergelijking met 1959 in waarde met ongeveer 17 procent tot ruim 310 mil jard Finmark. Aangezien de export prijzen met gemiddeld 2 procent zijn gestegen viel er een stijging in het exportvolume vast te stellen van onge veer 14 procent. De invoer nam in 1960 sterker toe dan de uitvoer. De invoer waarde steeg in vergelijking met 1959 met 26 procent tot 335 miljard mark. De invoerprijzen handhaafden zich ge middeld op hetzelfde niveau van 1959. De betalingsbalans van Finland gaf voor 1960 een nadelig saldo aan van 10 miljard mark, welk bedrag overeen komt met de toeneming van de Finse schulden aan het buitenland, zodat de Finse deviezenvoorraad geen vermin dering te zien gaf. President en mevrouw Kennedy hebben een receptie aangeboden aan het corps diplomatique in Washington. Achter mevrouw Kennedy de vice-president Lyndon Johnson (gedeeltelijk zichtbaar) en diens vrouw en rechts Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken. DEN HAAG, 13 febr. De Katholie ke Vereniging van Ondernemers in de Chemische Industrie (K.V.O.C.I.) heeft in haar verslag over 1960 een waar schuwing geuit ten aanzien van een eventuele harmonisatie van het stelsel van restitutie van invoerrechten in het kader van de E.E.G. Een inbreuk op de liberale politiek, welke thans in Ne derland wordt gevoerd, zou gevaarlijke consequenties hebben, aldus de vereni ging. De Nederlandse industrie, welke zich voor een groot gedeelte toelegt op veredeling van buitenlandse grond- en hulpstoffen, kan slechts ten koste van haar concurrentiepositie in het buiten land afstand doen van de thans be staande restitutie-regeling. Blijkens mededeling van de Organisa- DEN HAAG, 13 febr. „Het is ge bleken, dat een licht- en luisterspel het publiek in het algemeen niet vol doende aanspreekt. Het bestuur is dan ook tot de slotsom gekomen, dat verdere opvoeringen niet verantwoord zijn. mede omdat het comité niet in staat zou zijn de hoge nadelige exploi tatie-uitkomsten te dekken." Aldus deelt de stichting „Algemeen Haags comité" mee in een communiqué aangaande de licht- en luisterspelen, die de af gelopen jaren op het Binnenhof zijn gehouden. De opvoering van het licht- en luis terspel „glorie van het binnenhof" in 1959 trok, hoewel de weersomstandig heden uitzonderlijk gunstig waren, slechts de helft van het begrote aantal bezoekers en leverde een belangrijk nadelig saldo op, aldus het comité. Naar het oordeel van het bestuur van het comité was opvoering van een lichtspel in 1960 slechts dan verant woord, indien het van meer roman tische, het grote publiek directer aansprekende, aard zou zijn. Het licht- en luisterspel 1960 „bruiloft op het binnenhof" voldeed aan deze voor waarden. De weersomstandigheden in het afgelopen jaar waren uitzonder lijk slecht en het bezoek dienovereen komstig, zodat de inkomsten uit entreegelden en programmaverkoop nog verder beneden de hoge kosten van het spel zijn gebleven dan het jaar tevoren. ROTTERDAM, 13 febr. Gedele geerden van het gezamenlijk Neder lands bedrijfsleven, betrokken bij de verstrekking c.q. financiering van ge- bruikskrediet, werken aan een eindrap port inzake bundeling van de verschil lende reeds hier te lande bestaande ak- tiviteiten, ter invoering van een kre dietregistratie, daarbij gebruik makend van ervaringen op dit gebied in bin nen- en buitenland. Op deze wijze beoogt men een bijdra ge te leveren tot de hantering van alle soorten afbetalingskrediet op een eco nomisch en sociaal verantwoorde wijze. UTRECHT 13 febr. Januari heeft voor de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, een gun stig spaarresultaat opgeleverd.. De stortingen bedroegen 215,2 min. en de terugbetalingen 156,8 min. tegen resp. 197,0 min. en 170,9 min. in dec. In januari 1960 werd 189,4 min inge legd en 139,9 min terugbetaald. De spaargelden stegen in januari dus met 59,4 min tot 4.269,4 min. Dit spaaroverschot van 59,4 min be tekent een belangrijke aanwas in verge lijking met het spaarresultaat van de cember 1960 ad 26,1 min. Ook ten op zichte van de besparingen in januari 1960, die 49,5 min bedroegen, kan een verbetering worden geconstateerd. tie voor Europese Economische Samen werking te Parijs is het aandeel van de chemische industrie in de industriële produktie van West-Europa toegeno men. Het ligt thans boven de 10 pet. De omzet van de chemische industrie in 1959 bedroeg 16.9 miljard dollar. Dit betekende een verhoging ten opzichte vn 1958 met 11,5 pet., de hoogste stijging sinds 1954. De investeringen bleven in 1959 ongeveer op hetzelfde niveau als in 1958, tussen 1,2 en 1,3 miljard dollar. De uitbreiding van de handel in che mische produkten, die gedurende 1958 iets vertraagd was in vergelijking met vroegere jaren, zette zich in 1959 in ver sterkte mate voort. De totale uitvoer door de O.E.E.S.-landen nam toe met 15 pet. tot ongeveer 3,75 miljard dollar en de invoer met 16 pet. tot ongeveer 2,5 miljard dollar. De prijzen van chemische produkten vertoonden in 1959 een neiging tot dalen. Zij worden in vergelijking met andere goederen nog steeds goedkoper. Het is opmerkelijk, dat bijna 25 pet. van de produktie van chemische pro dukten bestemd is voor „direct ver bruik" in de vorm van farmaceutische produkten, toilet- en reinigingsartikelen cosmetica en verven en vernissen. De landbouw neemt meer dan 11 pet. af. De uitvoer, eveneens 11 pet., wordt af zonderlijk vermeld zonder '■'at daarbij het eindgebruik wordt aangegeven. De rest, d.w.z. meer dan de helft van de totale produktie, wordt verbruikt door ver- Schillende industrietakken, waaronder begrepen bepaalde sectoren van de che mische industrie zelf. De toeneming van de chemische pro duktie in het geheel bedroeg 80 pet. sinds 1953, hetgeen tweemaal zoveel is als de toeneming van de totale industrië le produktie. PRETORIA, 13 febr. Morgen gaat Zuid-Afrika officieel van het sterling- stelsel over op het decimale muntstel sel na zestien jaar van onderzoekingen en voorbereidingen. De nieuwe munt eenheid is de „Rand", onderverdeeld in 100 centen. Het internationale Mone taire Fonds heeft de pariteit vastge steld op 10 shilling sterling, hetgeen de helft is van de waarde van het Zuid- afrikaanse pond. Voor de verwisseling van oud tegen nieuw geld zijn de banken in Zuid-Afri ka bevoorraad met 40 miljoen mun ten en biljetten. Naar verwachting zul len er vjjftien tot twintig maanden ver lopen zijn, voordat de verwisseling ge heel tot stand gekomen is. In deze pe riode zullen beide soorten geld in be taling worden aangenomen. Een groot aantal technici is reeds be gonnen met de aanbrenging van veran deringen in telmachines, kassa's, ben zinepompen en andere geldapparaten in geheel Zuid-Afrika. Binnenkort zal de regering een begin maken met de be taling van 6 a 7 miljoen sterling als schadevergoeding aan de eigenaren van genoemde apparaten. AMSTERDAM, 11 febr. De Vereeni- ging voor den Effectenhandel deelt me de, dat het in verband met eventuele onderhandelingen betreffende de Neder landse kapitaalbelangen in de sinds 1939 bij de Sovjet-Unie getrokken gebieden noodzakelijk is, dat wordt beschikt over een volledig en nauwkeurig overzicht van het Nederlandse bezit aan obliga ties ten laste van in een dezer gebieden gevestigde debitrices, en van het Neder landse bezit uan aandelen in onderne mingen, gevestigd in die gebieden. De leden van de bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf aan gesloten verenigingen wordt derhalve verzocht deze effecten, voor zover zij aan hen of aan hun cliënten toebehoren, vóór 1 april 1961 aan te melden bij het Secretariaat van de Vereeniging voor den Effectenhandel. ROTTERDAM, 13 febr. Recher cheurs van de kinder- en zedenpolitie hebben ook gedurende het weekeinde de nasporingen naar de achtjarige Mar cel Nivard voortgezet. Tot dusver werd zelfs niet de minste aanwijzing gevon den. De jongen is nu al vijf dagen zoek. Dinsdagmiddag werd hij voor het laatst gezien op een parkeerterrein tegenover de diergaarde Blijdorp. Het hele gebied ronde de diergaarde is nu al enkele keren nauwgezet na gezocht. Rechercheurs controleerden volkstuintjes, tennisbanen, spoorweg emplacementen bij de Essenburgsm- gel, opgespoten terreinen en schaduw den enkele personen. Aspirant-agenten dregden alle sloten en vijvers in de om geving ten minste twee keer af. Zon dag nog waren zij aan het werk in de vijver van het Vroesenpark. Bij het uit gebreide onderzoek, dat onder leiding staat van commissaris J. A. Kwast en inspecteur J. A. Blaauw, was aanvan kelijk ook de politiehond Astor inge schakeld, maar ook die kon geen aan wijzingen geven, omdat de regen alle sporen had uitgewist. Zaterdagavond verscheen een foto van Marcel Nivard op de televisiescher men, twee uur daarna had de politie al een twintigtal tips ontvangen, maar geen daarvan bleek bruikbaar. De mees te tips waren overigens vage aanwijzin gen van paragnosten, waaraan men in politiekringen niet veel waarde hecht. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 13 februari De ze denpolitie verhoort thans uitvoerig een 21-jarig classificeerder, die door een zestienjarig meisje is aangewezen als de persoon, die haar zaterdag tracht te aan te randen. De classificeerder ontkent zich hieraan te hebben schul dig gemaakt. Het meisje was zaterdagavond in Amsterdam-Noord nog even met haar hond uitgegaan. In de Mezenstraat werd zij van achteren gegrepen door iemand die met een arm om haar keel probeerde haar te overmeesteren. Zi] gilde hevig, hoewel de aanrander pro- Deerde haar mond met zijn hand dicht te houden. Het gegil joeg de man op de vlucht en waarschuwde een van de bewoners in de Mezenstraat. Deze belde de ra- dio-autodienst, die van het meisje een bruikbare beschrijving van de aanran* der kreeg. De man had volgens h* meisje geen overjas gedragen. ,i De politiewagen trof kort daarna een patatesfriteskraam een man der overjas, in een grijs colbert, het meisje had beschreven. Op het P£ litiebureau Mosplein werd hq on#"^ dellijk door het meisje herkend »,s p9 aanrander. Deze ontkende eclR®*,' veJV Zedenpolitie heeft hem voor ver" hoor naar het hoofdbureau f! HENGELO, 13 februari. De poli- tierecherche zoekt naarstig naar een man die waarschijnlijk aan zijn nooia is gewond door een twintigjarig. meiS-. je. De man heeft haar in de afgelopen nacht op de Waarbekenweg aangerand. Het meisje heeft hem met haar para- pluie zodanig bewerkt dat deze totaal werd vernield. De man sloeg daarna op de vlucht en het meisje zocht een goed heenkomen bij een familie in de buurt. Zij was begrijpelijk geheel over stuur. DJAKARTA, 13 februari (UPI) Da Indonesische minister van buitenland se zaken, Soebandrio, heeft zaterdag in Djakarta verklaard, dat de infiltra ties van beide zijden in het grensge bied met Nederlands Nieuw-Guinea in aantal toenemen. Hierbij merkte hij echter direct op dat de infiltraties „niet echt" van Indonesië uitgaan, omdat westelijk Nieuw-Guinea een integrerend deel van Indonesië is. Minister Soebandrio legde deze ver klaring af tijdens een persbijeenkomst in Djakarta, door hem gearrangeerd in verband met de afwijzing van een Ne derlandse protestnota. „Indonesië heeft de nota geweigerd", aldus Soebandrio, „omdat de aanvaarding slechts het voorspel zou zijn voor een pers- en pro pagandaoorlog' „Beide zijden hebben hun strijdkrach ten in het grensgebied versterkt", al dus Soebandrio. „De spanning loopt op, in het bijzonder door de toevloed van versterkingen. De Nederlandse on derdrukking is nog wreedaardiger ge worden". De minister verklaarde, dat tot dus ver 900 personen door de Nederlandse autoriteiten op westelijk Nieuw-Guinea z\jn uitgewezen en dat 400 uitgeweze nen nog in Singapore wachten. Elke week vluchten 50 tot 100 mensen uit Nederlands Nieuw-Guinea, aldus de minister. EIJSDEN, 13 febr- De Maastrieht- sche Zinkwit-Maatschappij zal op 11 en 12 mei het 90-jarig bestaan van de zink wit-industrie in Nederland herdenken- De herdenking van dit 90-jarig bestaan valt samen met het 40-jarig dienstjubi- leum van president Mirland. Een twee* talig gedenkboek, dat de voornaamst® mijlpalen uit de geschiedenis van zinkwitindustrie in Nederland samenvat, tevens ruimte latend voor een bijdrag® over Eijsden, het dorp en zijn mensen» van de hand van dr- Charel Thewissen, wordt onder de redactie van drs. A; Smeets voorbereid en zal tegen hai april het daglicht zien. WE BEGRAVEN HET DAARVVAAR NIEMAND HET ZAL VERMOEDEN - EN DE POLITIE MN ON5 DAARBIJ HELPEN U HEBT ME HEM LATEN DODEN WE ZULLEN NOOIT AAN ONZE STRAF ONTNOMEN HOE RAföN W£ HET LICHAAM KV/UT* f DE POLITIE'! U8ENT GEK.' OP EEN POLITIE-BUREAU IN DE BUURT— PUBLIEKE MÉRKEN, öERGEANf SPOEDREPARATIE AAN EEN KABEL. ZE GAAN DE STRAAT) OPBREKEN IN MAIDA VALE. r GOED. OF HET VERSER OMGELEGD MOF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2