Katholieke Bijbelstichting ten doop gehouden Nieuwe bijbelvertaling als geschenk voor kardinaal Mgr. Alf rink „Appèl tot bezinning GENIET VAN'N Zelfs met katholiek verbond van arbeid nog achterstand Mgr. J. P. Huibers viert zijn zilveren bis schopsfeest Gelukwens van de paus en bezoek van de kardinaal Politiek samengaan van protestanten en KVP Stemmige bijeenkomst met Episcopaat in Utrecht Mening van voorzitter Katholieke Vereniging van Mijnbeambten jhÉBI I Nieuwe Volks wagen nog dit jaar in produktie Inhoud IV2 liter R.A.I. gesloten na record-bezoek Prof. Bakhuizen van den Brink Scheiding en OECUMENISCHE gedachte moeilijk te combineren Jonge ?etje raakt onder carnavalswagen Festiviteiten in Gulpen zondag afgelast Moeilijke keuze Dogmatisch verzet BEGIN ER NU MEE In Goirle Twee diamanten bruiloften Jeugdvrienden vieren samen feest Verheugend HONDERDEN 'GELUKWENSEN NAAR BOSBEEK Uitverkiezing DODELIJKE VAL Zeer goede zaken Automobielbranche verwacht topjaar Pastoor Broersen t Aanvaring tussen twee Franse schepen CHU-STUDENTENCONFERENTIE OVER MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 tn Kardinaal Alfrink in het midden) bekijkt samen met de pauselijke internuntius mgr. J. Béltrami rechtsde nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament, waarvan de pas opgerichte Katholieke Bijbelstichting in de persoon van haar voorzitter prof. dr. J. C. Groot (links) hem zondag ii Utrecht het eerste exemplaar aanbood. OWrItRECHT' 12 febr' - Ten rst^an van het Episcopaat met uitzondering van Mgr. Baeten va" a 0(^a' *n aanwezigheid ook n de Pauselijke Internuntius aagr- J. Beltrami en Mgr. M. Staverman O.F.M., apostolisch vicaris van Hollandia in Nieuw- Guinea, is vanmiddag de Katho lieke Bijbelstichting „St. Willi- brord" officieel ten doop gehou den, door het overhandigen van de stichtingsakte aan kardinaal Alfrink. Bovendien werd aan de kardinaal en de andere bisschop pen een exemplaar van de nieuwe vertaling en bewerking van het Nieuwe Testament overhandigd. met de Boeing ^Intercontinental naar Mexico - Montreal en New-York KEUZE UIT ^VERTREK PLAATSEN BiLWmm a t i me s STERDAM (Tel. 62966) RDAH (Tel. 111315} {Tat. 24R85) iiiiiigii ipfeï Een en ander geschiedde in een stem- koms't ina £°°rzanS omlijste bijeen- ee™komst van oec,SChOUWbUrg- "Een Mj" zei de voorzitter v ".Ische betekenis", vereniging, prof. ar™ J?t- Willibrord- C. Groot, ,,die i e k© sprekend een* teke^ v^ndaadwerkeliik ""tzusters png kan zijn, een spreken,f van wordende verwantschap" *51m«)0? Jende wijze is reeds een samLf. king aan de dag getreden door de hulü" die het Ned. Bijbelgenootschap bij de totstandkoming van de nieuwe stichtimr verleende een oecumenische houding en broederlijke hulpvaardigheid, die naar het woord van prof. Groot de stoutste verwachtingen heeft overtrof fen. Ook kardinaal Alfrink sprak er in zUn rede zijn grote vreugde over uit, oat het Bijbelgenootschap zonder terug houdendheid alle medewerking heeft om de uitgave van de nieuwe hïï'ng tijdig te doen verschijnen en aue bijstand en hulp heeft verleend om kath?vl^bting en de inrichting van een maken bijbelstichting mogelijk te m>nrt?> acbt bet buitengewoon verheu- A aWus de kardinaal, „dat dege- p??' die in Nederland zich christen be- hi.- Jl' -S- Rs elkander gevonden hebben do Id. Schrift. Bij alle streven naar en tu? V?' die de Heer heeft gewild, do qAA. oecumenisch gesprek zal de Sobwtt bouding tegenover basis on do u het- uitgangspunt, de we elkando? ïv8™ Ultmaken. Wanneer dm k rto ir bierm zouden kunnen vin- er aan Eg® et wi^zijhi^er ^kaalfenW wij ons nooit bil de Kn^at MAASTRICHT, IS febr. De car navalsoptocht in het Zuidlimburgse dorp Gulpen is gistermiddag tengevol ge van een tragisch ongeluk vroeg tijdig geëindigd. Nauwelijks had de stoet zich in beweging gezet of het zesjarig zoontje van de familie Wijnen Werd door de prinsewagen overreden cn gedood. Het jongetje kwam onder de auto terecht toen het al te enthousiast graaide naar snoepgoed dat de prins rondstrooide. In verband met dit ge beuren werden te Gulpen gisteren alle °Penbare feestelijkheden afgelast. Joegoslavië President Tito van Jpegoslavië zal in maart Ghana, Togo, Liberië, Guinee, Marokko, Tunesië en u» V.A.R.. bezoeken. (Rtr) zullen mogen neerleggen. Juist de tries te gescheidenheid in geloofszaken, die niet tot de periferie maar tot de kern van Christus' Boodschap behoren, is een duidelijk appel aan het geweten van de christenheid, zich voortdurend te bezinnen op de positie van de Bij bel in de Kerk naar Christus' bedoe ling. Het Schriftwoord heeft geen cor rectief nodig, maar de mens die de H. Schrift leest". Ingaand op de vertaling, die hem ook is aangeboden als een herinnering aan zijn verheffing tot kardinaal, zie mgr. Alfrink uit ervaring te weten, welke nauwgezette studie en wetenschappelijk verantwoordelijkheidsbewustzijn hier voor vereist waren. Een vertaler zal noodzakelijk moeten kiezen. Zonder de tekst gecontroleerd te hebben, nam Z. Em. aan het niet eens te zijn met de vertaling van Mat. 2,9. Met dezelfde ze kerheid nam de kardinaal echter aan, dat de vertaalcommissie het niet eens zal zijn met zijn exegese van die tekst. „De keuze zelf kan soms moeilijk zijn en heftige debatten uitlokken. Rekening houdend met het karakter van de Schrift als Woord van God kan men zelfs enigermate begrijpen, dat derge lijke geschilpunten soms de oorzaak konden worden van de stichting van een nieuwe kerkgemeenschap." Er blijft, aldus de kardinaal, nog veel te doen, voordat de rijkdom van de Schrift naast de schatten van de litur gie de levensbron zal zijn, waaruit ons katholieke volk werkelijk leeft. Verspreiden van de Schrift is daarbij de eerste stap, maar de nieuwe stich ting zal zich ook moeten bezinnen op alle middelen, die de Schrift nader bij de gelovigen kunnen brengen en de ge lovigen nader brengen bij de Schrift. Uitgaande van de gedachte, dat de Bijbel het boek der ongedeelde Kerk is, hield prof. dr. W. Asselbergs (An ton van Duinkerken) een zeer boeiende en diepgaande rede, waarin hij de bij- belgodsvrucht en bijbelfilologie vol gens hem geen lange weg naast el kaar stelde. Hij ging na, hoe bij de uitvinding van de boekdrukkunst de behoefte aan een gedrukte bijbel als handboek zich deed voelen. Er waren groepsbelangen, zelfs materieel, mee gediend, waarvan de vruchtbare we tenschap zich ging los maken. Het ver langen in de vijftiende en zestiende eeuw om de bijbelteksten vollediger te kennen, werd misschien ook gestimu leerd door een maatschappelijke gel dingsdrang. Verdachtmakingen hij dit verlangen bleven niet uit en men sprak van nieuwlichterij. De mogelijkheid om de bijbel te verspreiden in de volkstaal werd niet algemeen als een nieuwe ge nade Gods gezien, hetgeen wij nu be treuren. Prof. Asselbergs merkte daarbij nog °P> dat het samenvallen daarvan met ae.boekdrukkunst twee historische ver schijnselen zijn, die als componenten rtr-i, 'i Srote geestelijke beweging dui delijk heterogeen zijn. Het verzet te gen de huisbijbel klonk al direct dog matisch. In de aanvankelijke weerstand tegen de verspreiding van de bijbel in de volkstaal zal ook angst - voor een omverwerpen van de bestaande orde in de samenleving een rol gespeeld hebben. De belemmering kwam van hen, die trouw bleven aan de katholie ke belijdenis, waarnaast een vooroor deel bestond van de Latijns geschool den, maar het werkelijke bezwaar kwam voort, evenals bij de reforma tie, uit een oprechte eerbied jegens de Bijbel. Toch waren ook een ze kere traagheid en kortzichtigheid in het geding. Voor wat de taalkundige kant van de vertaling betreft, zei prof. Assel bergs, dat alle vertaling in wezen reeds commentaar is, maar iedere verklaring ook niet meer dan een toe nadering. Hij zette uiteen, dat het niet alleen gaat om stijlbesef, maar ook om het voorstellingsvermogen van de fantasie, die met de gene ratie kan veranderen. Wat de tijdge noot in verrukking kan brengen, klinkt het nageslacht hoogdravend of ge zocht in de oren. Het is ook met bekende letterkundige werken het ge val. De geschiedenis der letterkunde dwingt ons tot ontzag voor de Luther- bijbel en de Statenbijbel, omdat daar in iets lijkt vastgelegd van de boven tijdelijke taal van het kerkvolk als een gesloten eenheid. Er komt ech ter een moment, dat de taal te ver verwijderd is van het gewone spraak gebruik en ook voor de Bijbeltaal is die crisis gekomen. Komend tot zijn these, dat de Bijbel het boek is van de ongedeelde kerk, stelde prof. Asselbergs, dat bij elke nieuwe vertaling de bindkracht van de Bijbel als bezit van het kerkvolk af gewogen moet worden tegenover de werfkracht als heilig boek. Men kan zich daarbij op een steeds ruimere kring van lezers richten, die zich bij de lec tuur aaneengesloten voelen. Door de technische vernieuwingen als radio en televisie met mogelijkhe den voor ontwikkeling van de geestes gesteldheid voor het nageslacht, die moeilijk te overzien zijn, kunnen de laatste sporen van ketterij-verdenking stellig weggewist worden. De toenade ring kan komen door een dagelijks ge bruik van het Boek aan twee kanten. Er is een begeerte om niet langer door taalformules van elkaar vervreemd te worden, terwijl de gelijke bedoeling bo ven alle twijfel is. Wat overblijft is het beslissen in de bijbelse geest van broederliefde, die tast en speurt naar diensbaarheid tegenover zovelen als maar mogelijk is. (Advertentie) SIGAAR TILBURG, 13 februari Het plaatsje Goirle had zaterdag twee diamanten bruidsparen in zijn midden: de heer en mevrouw G. Spijkers-Spapens en de heer en mevrouw K. Vinckx-Spapens, en heel Goirle heeft dan ook min of meer aan het feest, dat rondom dit zeldzame gebeuren was opge bouwd, deelgenomen. De beide bruidsparen reden van de „Coöpe ratie" af in versierde wagens, voorafgegaan door dertig bruidjes, naar de parochiekerk van Sint Jan, waar de pastoor de H. Mis celebreerde en hun vervolgens de pauselijke zegen gaf. Hierna kwam aan de gezamenlijke viering een einde. De familie Spijkers begaf zich naar hotel „De Spie", terwijl het andere bruidspaar en zijn fa milie samenkwamen ir café Vinckx. Tijdens de druk bezochte recep ties kregen de echtparen namens de buurtbewoners tal van couverts en cadeaus. Daarna reden de heer en mevrouw Vinckx-Spapens naar hun diamanten partners in hotel „De Spie" om elkaar wederzijds te feliciteren. Later op de avond volgde uiteraard nog een muzikale serenade. Beide bruidegoms waren in hun jeugd reeds vrienden, hebben ge zamenlijk hun militaire diensttijd vervuld en hun trouwdag en gou den bruiloftsfeest gevierd. HEERLEN, 13 febr. De stichting van een katholiek verbond van de ar beid betekent geen stap achteruit, maar minstens tien stappen vooruit en dan nog lopen wjj een kilometer achter dij de voortgang van de maatschappelijke ontwikkeling. Deze opmerking over net structuurvraagstuk van de katholieke organisaties maakte de heer A. Henne- kens, voorzitter van de Katholieke Ver eniging van Mijnbeambten (K.V.M.), op een zaterdag door deze organisatie al hier gehouden algemene vergadering. Met enig geven en nemen is het probleem op te lossen, aldus de heer Hennekens, mits men maar bereid is de nodige conclusies te trekken in overeen stemming met de richtlijnen van het Ne derlands episcopaat. Strijdig met de bisschoppelijke richt lijnen noemde de heer Hennekens de opvatting, waarbij de federatieve struc tuur voor drie groeperingen wordt afge wezen. Zij, die dit doen, willen de aan wezigheid van mediale en hogere werk nemers in één vakcentrale zelfs nog te rugdringen naar een niveau, dat in het grote geheel van volmaakt onderge schikte betekenis is. Voorts bestreed de K.V.M.-voorzitter de zienswijze als zou een katholiek ver bond van de arbeid niet passen in het Nederlandse organisatiepatroon. Hiermee bedoelt men alleen maar, aldus de heer Hennekens, dat de ka tholieke werknemersorganisaties geen K.V.A. kunnen stichten, omdat het C.N.V. en het N.V.V. een hiervan af wijkende structuur vertonen. Maar wanneer daarmee een veei groter en harmonischer katholieke eenheid tot stand kan worden gebracht, wat let ons dan toch die vorm als doelmatiger en juister aan anderen ten voorbeeld te stellen, zo vroeg hij zich af. De heer Hennekens besteedde nog eni ge aandacht aan de positie van de ka tholieke vereniging van hoger personeel in het mijnbedrijf, die nog steeds niet heelt kunnen besluiten om aan een over leg in federatief verband deel te nemen. Het is, volgens spreker niet duidelijk hoe deze vereniging straks haar plaats temidden van het organisatorische ge heel denkt in te nemen. (Advertentie) IUW PASSAGE/REISBUREAU VERSTREKT U GAARNE ALLE INLICHTINGEN OVER UW SABENA-VLUCHT. T. .v&iip A'- Mgr. J. P. Huibers tijdens de huldiging in Huize Bosbeek, waar hij zaterdag zijn zilveren bisschopsjubileum vierde. Links de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard; rechts de broer van de jubilerende bisschop, ir. P. Huibers. HEEMSTEDE, 13 febr. Het zilveren bisschopsjubileum van mgr. J. P. Hui bers, emeritus-bisschop van Haarlem, is zaterdag, het feest van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, in alle stilte ge vierd. Maar het was, of die stilte des te nadrukkelijker de echo liet door klinken van de honderden gelukwensen, die uit heel het Haarlemse bisdom en van daarbuiten per brief of telegram waren binnengekomen. Bovendien was Huize Bosbeek, waar mgr. Huibers thans vertoeft en waar het jubileum herdacht werd, nog rianter geworden door de tal loze bloemstukken, welke hem waren toegezonden en her en der in het huis stonden opgesteld. In alle stilte dus. Geen komen en gaan van meelevende bezoekers. De enige officiële bezoeker is Bernardus kardinaal Alfrink geweest, die overi gens op de vooravond van het jubi leum naar Heemstede was gekomen om de bisschop te feliciteren. Onder de schriftelijke felicitaties was er een van Paus Joannes XXIII, welke ge lukwens ook werd voorgelezen. De Zusters van de Voorzienigheid, wier convent Bosbeek bevolkt, hebben er echter wel voor gezorgd, dat het ju bileum niet helemaal in alle rust voor bijging. Zij vormden 's morgens het uit gebreide en virginale kerkvolk, dat in de fraaie kapel zich letterlijk rond het altaar schaarde. De kapel dronk het winterse zonlicht met volle teugen naar binnen en in dat spel van kleur cn licht stond rijzig en ongebroken de 85-jarige bisschop. Onder het serafijnse en dus wei-verzorgde gezang der zusters vierde hij het H. Misoffer, daarbij geassisteerd door plebaan mgr. H. W. Agterof als presbyter. Diaken was een neef van de bisschop, rector J. Huibers uit Amster dam, subdiaken secretaris J. Solleveld. Als troondiakens fungeerden de vicaris- generaal, mgr. J. M. Groot, en de proost van het Haarlemse kapittel, mgr. H. J. van Deursen. Secretaris dr. H. Kuipers was ceremoniarius, terwijl dit keer ook Willem Bloem in functie was, zaterdag juist vijf en dertig jaar de paladijn van de bisschop van Haarlem. Behalve de zusters waren bij de plechtigheid aanwezig de bisschop van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, een broer van de jubilaris, ir. P. Hui bers, een nicht, mevrouw San Giorgi- Huibers en haar echtgenoot, de direc teur van de „Voorzienigheid", rector J. Starrenburg, en de pastoors van de twee Heemsteedse parochies C. Pouw en H Drost. In een korte toespraak uitte mgr. Huibers zijn gevoelens van dankbaar heid op de woorden van de prefatie, waarbij hij het een uitverkiezing noem de, wanneer een mens, die uit zichzelf niets is, tot priester en zelfs tot bisschop geroepen wordt. En natuurlijk sprak hij zijn dank uit jegens de „Allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria", onder wier bescherming hij vijf en twintig jaar geleden zichzelf en heel het Haar lemse bisdom had gesteld. Tijdens het Misoffer wilde hij opnieuw Gods zegen afbidden -voor het bisdom, voor leken en priesters, voor de bisschop met name: ,.ad salutem mentis et corporis". Na de plechtigheid gaf 'mgr. Huibers allen zijn zegen en trok een lange stoet van acolythen en priesters, onder het zingen van het Magnificat, de kapel uit. In de recreatiezaal was daarna het ge hele convent van zusters bijeen en zij verzorgden een vlot programma van zang en voordracht. Na een huldigings lied presenteerden zij een kostelijke le vensloop, welke voor de bisschop een plezierige levensspiegel werd. Mgr. Hui' bers sprak een dankwoord en kwam nu zelf met een geschenk voor de zusters, dat een expesitietroon in de kapel zal zijn. LOTTUM, 13 febr. Zondagmiddag is de 19-jarige paardrijdster G. Kelt- jens alhier in haar woonplaats van haar paard gevallen. Zij kwam op haar hoofd terecht en was op slag dood. De heer Hennekens toonde zich ver heugd over de groei van het ledental van de K.V.M., die thans 6619 leden telt alsmede over de in samenwerking met de katholieke mijnwerkersbond be reikte resultaten op het gebied van de loon- en arbeidersvoorwaarden. De K V M. verstrekte in 1960 aan 158 studenten,' kinderen van leden renteloze leningen tot een bedrag van 241.110. Ook de voorzitter van de katholieke mijnwerkersbond, de heer IDohmen, voerde op deze vergadering nog het woord Hij deed een beroep op de werk gevers en de beambten om de nieuwe bovengrondse loonverordening goed toe te passen. Niemand mag door■deze ver ordening in loon achteruit gaan. Ge beurt dit wel, dan ziet de N.K.M.D. zich genoodzaakt om een herziemng van deze verordening m de MIK aan hangig te maken. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 13 febr. De „Volkswagen- Werke" in Wolfsourg weigeren („de wa gen is nog in ontwikkeling") medede lingen te doen omtrent de nieuwe, grote re Volkswagen, die volgens geruch ten uit Amerika nog dit jaar in pro duktie zal komen. Dat er een nieuwe VW. komt, wordt door de fabriek niet meer gedementeerd. In vakkringen meent men evenwel te weten, dat d_ nieuwe VW. een motor vermogen van tussen de 50 en 60 pk. bij een cylinderinhoud van 1.5 "ter zal hebben. Daarmede zou dan ook de VW- fabriek zich gaan begeven op het ter rein van de middelklasse-wagens, waar vooral Opel (roet zijn „Rekords en Ford (met zijn 15- en 17 m.) zo succes vol opereren. Ook de nieuwe, grote e VW. heeft een luchtgekoelde motor. Het chassis zou in zijn huidige vorm bin ven voortbestaan, de carrosserie evenwel zal een ponton-model krijgen, dat op da. yan df Citroen lijkt. Er is meer kofferruim te en ook meer plaats achterin. Aanvankelijk zal het nieuwe type twee deurs later echter ook vierdeurs wor den gefabriceerd. De prijs ligt tussen de 5 500 en 7000 Mark. Steeds is er de na druk op gelegd, dat de nieuwe VW. naast het oude model zal worden gefabri ceerd. Westduitse automobiel-vakkringen spreken verder over een 1.3 liter BMW, een 0-9 en een 1.3 liter Fiat en een 1.6 liter Ford „Cardinal", die in Detroit speciaal zal worden gemaakt voor de Europese markt. AMSTERDAM, 13 febr. Met een oorverdovend claxon-concert hebben de standhouders zondagmiddag tussen half zes en zes uur de 43-ste automobielten- toonstelling, de eerste in het gloednieu we RAI-gebouw aan het Europaplein alhier, uitgeluid. Een record-tentoon- stel'ing in vrijwel alle opzienten. In to taal werd deze expositie bezocht door 331.036 personen, waarmee het record (236.769 bezoekers) van de laatste ten toonstelling in het oude RAI-gebouw in 1960 ruimschoots werd geslagen. Maar bovendien deden de standhouders zulke goede zaken, dat in de automobielhan del 1961 als een topjaar wordt voor speld. Vooral in de prijsklassen tot en met f 6.000 en die boven de 10.000 zijn zeer goede zaken gedaan, aldus de voor zitter van de RAI, de heer A. J. ten Hoeve. Onder de wagens die het bijzonder goed deden op deze tentoonstelling be vindt zich de enige Nederlandse perso nenauto, de daf. „Wij hebben niet min der dan 750 wagens verkocht, een cijfer dat wij niet hadden verwacht", aldus mr. O. C. M. Wibaut, perschef van de Eindhovense fabriek. Naar zijn mening zal de Daf-fabriek. als de markt zo door zet, waarschijnlijk reeds in mei van dit jaar to' levertijden moeten overgaan. HAARLEM, 13 febr. (KNP) Zondag middag is in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar overleden de zeereerw. heer S. J. M. Broersen die pastoor was van Middenmeer. Pastoor Broersen werd ge boren te Grootebroek 15 augustus 1905 en priester gewijd op 10 juni 1933. Hij was kapelaan te Bleiswijk, Achthuizen, Wor- mer, Rotterdam-H. Hildegardis, Amster dam-De Liefde en op 4 januari 1958 werd hij benoemd tot pastoor te Middenmeer. DEN HAAG, 13 febr. Twee Franse schepen, de 2680 ton metende Leognan en de 4510 ton grote Lannion zijn zon dagochtend 15 mijl buiten de Nieuwe Waterweg met elkaar in aanvaring ge weest. Beide schepen hebben schade op gelopen en zijn in Rotterdam voor anker gegaan. Advertentie) 14 FEBRUARI VALENTijNDAG (Van onze correspondent) LEIDEN, 12 febr. Vandaag is hier de vierde landelijke Christelijk Histo rische Studentenconferentie gehouden, waarbij het vraagstuk „Reformatie en Rome" en in het bijzonder het samen gaan in politicis van de protestant- christelijke partijen en de K.V.P. aan de orde kwam. Prof. dr. J. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar aan de Leidse universiteit, onder meer in de geschiedenis van het christendom, begon met een overzicht te geven van de reacties op het „Plei dooi voor een christelijke doorbraakge dachte" van dr. S. W. Couwenbergh. Noch dr. Berghuis, voorzitter van de A.R., noch mr. Beernink, voorzitter van de C.H.U., achten de kans op verwezen lijking groot, zowel om het bezwaar van de confessionele mening der begin selen als om het feit, dat er zeker nieuwe politieke splinterpartijen ach ter zullen blijven. Zij zien dus enkel de mogelijkheid van een betere politieke samenwerking zonder dat er tot samen smelting als in de Duitse C.D.U. wordt overgegaan. Mr. Van Doorn, voorzitter van de K.V.P. ziet er meer perspectief in; hij wil het vraagstuk in eik ge val op de bodem van de Y00.r zo kenmerkende oecumenische gedach te funderen. Spreker zei het met dit gezichtspunt eens te zijn en hij trachtte het onlo gische te laten zien van het aanvaar den enerzijds van de oecumenische ge dachte, maar het handhaven tegelijker- tijd van ©en traditionele politieke schei- ding. De weg niet van samensmel ting, maar van samenwerking wordt internationaal reeds begaan door de Nouvelles Equipes Internationales (NEI) waarbij de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., evenals de C.D.U. zijn aange sloten. De C.D.U. is ontstaan in omstandig heden. die geheel kenmerkend waren voor Duitsland na de oorlog en na het totalitaire Hitler-régime. Haar streven: het openbare leven in dienst van het Duitse volk en het Duitse vaderland op grond van de christelijke verantwoor delijkheid en volgens de christelijke ze- dewet, op de grondslag der persoonlijke vrijheid in democratische zin, ziet er aantrekkeh'jk uit. De confessionele gescheidenheid te onzent, aldus spreker, zal echter bijzonder grote bezwaren opleveren; zowel de nog springlevende tegenstel ling tussen het Rooms-Katholieke en de Reformatie, als meer subtiele interne dogmatische verschillen. Spr. zei daarom geneigd te zijn zonder het reële vergezicht, zoals de C.D.U. tracht te verwerkelijken, uit het oog te verliezen, vooreerst nog met kracht op samenwerking tussen de Nederlandse partijen te blijven aan dringen. In het gemengde gezelschap werd over deze lezing en over de korte in leidingen, die 's middags werden gehou den over het voor en tegen van het sa mengaan in politicis, resp. door dr. S. W. Couwenberg en drs. J. W. van Hulst, levendig gediscussieerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3