Patrice Loemoemba blijft dood gevaarlijk na zijn Snelle carrière ook snel tot de grond afgebroken (V D WIELRENNERS TRAINEN IN HET ZONNIGE ZUIDEN FLN WIL RECHTSTREEKS GESPREK MET PARIJS Ferhat Abbas teru. van zijn Aziatische reis L Camera onder zadel SS-beul van Mauthausen staat thans pas voor zijn rechters FEL NATIONALISME ZONDER RICHTING Het einde van een ambitieuze neger Piet van Est eenzaam aan Gardameer Jimmy Greaves wil veranderen Post doet weer van zich spreken mesje dat u niet voelt! Blue Gillettë EXTRA. Bourguiba poogt contact te leggen Brazili Kurt Chmielewskivroeger beeldhouwer Nederlandse trainers naar Zwitserland Drie HDVS 'ers in het jeugdelftal Velden blank in het Stadion Veldwijk Militair elftal voor duel tegen Belgen DINSDAG 14 FEBRUARI 1961' fAGTNA (Van een redacteur) Patrice Emergy Loemoemba, 36 jaar oud, va der van een dochtertje en drie zoons, is gisteren zo wil het althans de officiële lezing van pre mier Tsjombe's regering dood gevonden in een klein dorpje ergens in Katanga. Daarmee is een eind gekomen aan het leven van een jonge, ambi tieuze neger van wie iedereen nog geen acht maanden geleden dacht, dat hij aan het begin ?tond van een veelbelovende, roemvolle carrière m (Je Afrikaanse politiek. Op 30 juni 1960 werd do Belgische kolonie Congo een onafhankelijke rePubliek en Patrice Loemoemba werd de eerste Minister-president van dit land, dat voorbe stemd scheen een leidende rol te gaan spelen m het politiek snel ontwakende Afrika. Acht desas treuze maanden maakten echter snel een emd aan de idylle van het nieuwe Congo. In diezelfde acht maanden ook werd de politieke reputatie van Loemoemba tot de grond toe afgebroken. Aan zijn carrière scheen al een eind te zijn gekomen, toen hij onder bewaking van de troepen der Verenigde Naties huisarrest had in zijn villa in Leopoldstad. Ook daarna kwam de ex-premier nog vele malen „in het nieuws", maar onder omstandigheden die voor hem weinig eervol waren. Zijn glorieuze ont snapping uit zijn villa werd al spoedig gevolgd door een smadelijke arrestatie door de troepen van kolonel (nu generaal-majoor) Moboetoe. Verduistering Boudewijn beledigd Probleem voor Congo Moordenaar Popie van Volgend jaar naar Spaanse of Italiaanse club Ex-Wimbledonkampioen Savitt triomfeert laanse eer De betekenis van een voetbalwedstrijd ■jir Brazilië heelt onderdak in Chili al klaar ■fc Herrera levert geen klatergoud op Goud voor Infer' Voor deelname aan cursus Zesdaagse van Antwerpen Van Steenbergen op twee ronden achterstand (Advertentie) SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: Een paar weken later zag men plot seling wéér Loemoemba's portret in alle kranten, maar zijn verschijning wekte toen alleen nog maar medelijden op. Gebonden met touwen, mishandeld met geweerkolven werd hij overge- gebracht naar een gevangenis in het land van zijn politieke doodsvijand. Moise Tsjombe van Katanga. A11 ls Loemoemba dood, gestorven op een manier die waarschijnlijk voorlopig nog mysterieus zal zijn. Het Alrikaan- se nationalisme heeft in de laatste ja- ten meteoor-achtige politieke carrières mogelijk gemaakt (Kwame Nkroema, Sekoe Toeree), maar in de merkwaar- dig-gespleten persoon van Patrice Loe moemba die in ditzelfde felle nationa lisme zijn definitieve richting nooit wist te vinden, heeft het tevens zijn eerste slachtoffer van formaat geëist. ooit is de wereld er precies ach tergekomen wat voor een man nu eigenlijk Patrice Loemoem ba was. Anderhalf jaar geleden ^as hij in oost en west nog een vol slagen onbekende figuur, wiens naam slechts bekend was bij de Belgische autoriteiten, die worstelden met de snel gerezen onafhankelijkheidsdrang m hun schone kolonie. De slanke, meestal ge brilde ex-postambtenaar uit Stanley stad werd plotseling een politicus, die Wereldpubliciteit verwierf, toen in het voorjaar van 1960 in Brussel een ron detafelconferentie van Belgische en Congolese politici werd georganiseerd °rn vast te stellen wanneer Congo zijn onafhankelijkheid zou moeten krijgen. In alle landen van de wereld publiceer den de kranten toen foto's van Loe moemba, die met zijn zwarte snor en dito puntbaardje in velerlei opzichten een opvallende verschijning was. Velen zullen zich ook nog wel herin neren, dat Loemoeba tijdens die be roemd of berucht geworden con ferentie in Brussel een redelijke en verstandige indruk maakte. Zijn grote tegenspeler op de conferentie, Joseph K-asavoeboe, was de man die steeds k??-s wegliep als hij zijn zin niet kon Een?6?- Loemoemba gaf dan steeds onAfogde verklaringen uit, waarin hij le rrP tot nationale eendracht van al- gelezen en samenwerking met de sp r°Peanen. Toch is hij voor de Bel den no.0ll „our man in Congo" gewor- g0p' zij kenden hem toen al veel te fiiW herinnerden zich waarschijn- JK n0g alg de dag van gisteren het Ln oproer in Stanleystad waar eemoemba op een congres van zijn A?hvement Nationale Congolais Zijn Onh'?nale Congolese Beweging, zulke prutsende taal tot zijn volgelingen had «esproken, dat deze de straat opgin- euY,Ptl arn°h maakten tegen het Bel- is sche gouvernementele bestuur. be politie rukte met groot vertoon van wapens uit, de opstand werd ge dempt, zeventig mensen vonden de nood en Loemoemba werd gearres- ®erd en opgesloten in de gevangenis. Rauwelijks een paar maanden later Werd hij weer op vrije voeten gesteld Want hij moest naar Brussel voor de rondetafelconferentie. Toen hij aan kwam op het vliegveld van de Bel gische hoofdstad liet hij aan de ver zamelde journalisten en persfotogra fen trots zijn polsen zien. De schram men van de boeien zaten er nog op. Politieke gevangenschap heeft nationa listische leiders nog nooit kwaad ge daan. Loemoemba wist dat hij zich Wat dit betreft met succes kon spie gelen aan dr. Kwame Nkroema van Chana, ook m andere opzichten zijn gfote idool, die ook door de Engelsen hit de gevangenis moest worden ge haald om de leiding op zich te nemen van het politieke leven in zijn land Patrice Loemoemba, geboren als zoon van een arme boer, volgde het lager onderwijs bij de katho- lieke missie, maar ging tegen °e zin van zijn vader overigens naar fen middelbare school van de protes tantse zending, omdat naar zijn me- hjng de katholieke missie geheel in dienst stond van het koloniale bestuur, "et anti-kolonialisme zat er bij Loe- hioemba al vroeg in. Als jongeman Van achttien jaar kwam hij van school. ■^3 accepteerde een baantje op het Postkantoor van Stanleystad en begon 111 hartstocht de politieke commenta ren te lezen in alle kranten, die hij *o&ar vinden kon. Maar zijn loopbaa.n a!s postambtenaar vond een ontijdig ^inde toen hij werd gearresteerd omdat hij een bedrag van 126.000 franks had verduistrd. Hij kreeg daarvoor twee jaar gevangenisstraf. Later verklaarde hl) dat hij het geld had gebruikt voor Politieke doeleinden, ter verkrijging van land. Een andere keer weer zei hij dat men hem had gebruikt als zondebok voor de misdaden van anderen. Deze tegenstrijdige verklaringen zijn altijd kenmerkend geweest voor het fe nomeen Loemoemba. Toen hij uit de gevangenis werd ontslagen vestigde hij zich in Leopoldstad, waar hij tot ieders grote verbazing in tijd van enkele jaren commercieel direkteur werd van een Belgische bierbrouwerij. Inmiddels zat Loemoemba tot over zijn oren in de nationale politiek. In 1958 richtte hij de Mouvement Natio nal Congolais op, een partij die on middellijk een zeer grote aanhang verwierf. Want wat men verder ook van Loemoemba denken mag zelfs zijn grootste vijanden zullen nog moeten toegeven dat hij de enige Congolese politicus was, wiens aan hang verder reikte dan tot één streek, één stam. De M.N.C. is, tot op zekere hoogte dan, een nationale partij, die zelfs een, zij het niet gro te, aanhang heeft in het Katanga van premier Tsjombe. e onafhankelijkheidsdag zelf bracht de eerste voorboden van het naderende onheil. In het bij zijn van koning Boudewijn hield Loemoemba zijn eerste rede als premier. Hij vierde zijn benoeming met een ongemeen scherpe aanval op het Belgische koloniale bewind, dat naar zijn zeggen de Congolezen niets dan rampspoed had gebracht. Koning Bou dewijn, beledigd, zweeg. Een paar we ken later al begonnen de echte moei lijkheden. De „Force Publique", Con go's leger, begon te muiten. In een minimum van tijd barstte overal in het land de opgekropte spanning los. Het patriarchale koloniale systeem van de Belgen begon zich te wreken. De mensen waren nergens rijp voor. Waar één sterke man wonderen had kunnen doen, liepen de zaken Loemoemba vol komen uit de hand. Een paniek-bestuur begon, voorzover men nog kan spreken van bestuur. Het duo Loemoemba-Ka- savoeboe reisde de hele Congo al, zoe kend naar de nationale eenheid, die een fictie bleek te zijn. Kasavoeboe werd door Loemoemba volledig ver- dlEen serie krankzinnige beslissingen kwam los. Hulp inroepen van de Ver enigde Staten, van Rusland. Ontslag van alle Belgische officieren in de For ce Publique. Het verbreken van de di plomatieke betr^klSPI,m^anBeMië. Tirades naar alle kanten. Maar nie mand kon de chaos m Congo meer te genhouden De verwarring bereikte een hoogtepunt, toen Kasavoeboe en Loe moemba eikaar ontsloegen als pre ker en als president .Daarna ginghet nog veel sneller bergafwaarts met Con go. Patrice Loemoemba is nu dood. „Hij was een probleem voor heel Congo, voor het hele westen, voor heel de wereld", liet de Katan- gaanse regering gisteren weten in die typisch bombastische stijl, die sinds 30 juni I960 in Congo niet meer van de lucht i» geweest. Loemoemba, de man die ook in zijn gevangenistijd op de een of andere manier altijd de toets steen bleef van alle Congolese politiek en die ook internationaal juist de laat ste maanden steeds meer aanhang kreeg, is voorgoed van het Congolese politieke toneel verdwenen. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat Tsjombe de grootste vergissing in zijn leven maakt als hij" denkt dat mét de mens Loemoemba ook het probleem-Loe- moemba is verdwenen. NIEUW Hoe u zich tot nu toe ook hebt geschoren, zodra u Blue Gillette EXTRA gebruikt weet u wat perfekt scheren is. Alsof er geen mesje in het apparaat zit: zó zacht, zó gemakkelijk. U bentschoneren glad der dan ooit tevoren. OVERAL. VERKRIJGBAAR Pakje 5 stuks 0.90 Dispenser 10 st, I.7S (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 14 febr. In de vaderlandse wielerwereld zijn de verwachtingen voor het komend seizoen hoog gespan nen. Er is geen jaar aan te wijzen, waarop tal van wielrenners zo zorg vuldig aan hun voorbereiding hebben gewerkt. Dat gebeurt dan in Italië of in het zuiden van Frankrijk. Te meer zijn de verwachtingen hoog gesteld, omdat op het einde van het vorige wielersei- zoen sommigen onzer landgenoten met indrukwekkende prestaties voor de dag zijn gekomen. De renners, die zich momenteel in het zonnige zuiden op de komende evene menten voorbereiden, zijn: Mies Stolker (Breda); Jacques van de Klundert (De Heen); Ab Sluys (Badhoevedorp); B. Balvert (Amsterdam); L. van Kruinin- gen (Utrecht) en Jo de Roo (Schore). Zij zijn gecontracteerd door Helyet en trainen in Borgièra in Italië bij de Franse grens. De stal van Geminiani heeft 25 ren ners bij elkaar gebracht in het Franse Lodève tegen de Spaanse grens Daarbij zijn de volgende Neder landers; Bas Malipaard (Willemstad); Jo de Haan (Klaaswaal); Ab Geldermans (Beverwijk) en Dick Enthoven (Am sterdam). „De training is keihard", zo schreef Bas Malipaard aan de Bredase wielerenthousiast en ploegleider Toon Simons, die met bijna alle jongens aan de Rivièra contacten onderhoudt. Uit het relaas van Malipaard blijkt verder, dat de groep, wanneer bij de training een der collega's pech heeft, niet meer op de pechvogel wacht. Een mecanien op een derny-motor moet het karweitje klaren. En "de man die „plat gevallen was" of andere tegenslag ondervond, moet achter de derny terug zien te komen. Rea* Madrid in moeilijkheden, om dat het niet voor de zesde achter- involgende keer de kans krijgt de Europese Voetbalbeker te ver- overen? Vergist u niet. De befaam- de voetbalploeg is nog even attractief, voor welke stad, waar ter wereld ook. Uat durven wij eens te meer verkla ren, na de brief die de Spaanse am bassadeur in Brazilië, graaf Oasas Ro- jas, heeft gemeend te moeten schrijven naar alle in Rio de Janeiro verschij nende kranten. „Ik moet een groot mis verstand uit de weg ruimen", zo schreef Pamhassadeur. „In een voetbalwed strijd kan de eer van een land niet op het spel staan. U moet Real Madrid, dat naar Rio gekomen is voor het spe len van een voetbalwedstrijd, uitslui tend zien als een ambassadeur van de vriendschap van buitengewone allure." parken. Desondanks doen geruchten de ronde dat hij poogt nieuw contact tot stand te brengen tussen de Franse regering en het F.L.N. in Tunis. Maar het F.L.N. verwacht geen nut van zijn bemiddeling, aangezien het van mening is dat de Franse regering alleen recht streeks met hen moet onderhandelen. Bourguiba heeft geen officieel man daat en zal dat niet krijgen zolang het standpunt van de Algerijnse rebellen niet gewijzigd is, aldus menen gezag hebbende waarnemers. - ivv. uucitiliuv,!., -J )'u«ycutua f-UU WU1 UC11 Spoedige onafhankelijkheid van zijn teerd", zo zei John Charles, TONDEN, 14 febr. De bekende En gelsebinnenspeler Jimmy Greaves meegedeeld, dat hij aan het ein de va^ dit seizoen Engeland zal gaan verlaten De scherpschutter van Chel sea zal het volgende seizoen gaan spe len voor een Spaanse of Italiaanse club. „Die betalen zo goed", was Greaves' commentaar. Hiermee gaf hij tevens een van de twee voornaamste redenen op, waarom hij Engeland luttele maanden voordat 't toernooi om het wereldkampioenschap m Chili begint, gaat verlaten Geld is cno rpHpn en de tweeae is, aai Greaves meent, dat een ^stellen z^ln vasteland hem m staat zal stellen zijn snel te .verkopen „Op dezelfde ma nier als de Spaanse en "aliafsnf£ „aar bailers doen" zei hij. „Zelfs als ik maa voor twee jaar zou gaan, zou ik ais een betere speler naar Engeland te rugkeren". Greaves, die enkele weken geleden door een vertegenwoordiger van Barce lona zou zijn gepolst, verklaarde, dat hij in zijn contract de clausule wilde zien opgenomen, dat hij voor Engeland zou mogen uitkomen, wanneer hij dat wilde. Er is sprake van, dat nog een speler van Chelsea naar het buitenland zal gaan; Mei Charles. Zijn broer John, die voor de Turijnse club „Juventus" speelt, heeft zich hierover iets laten ontvallen. Enkele Italiaanse clubs zou den zich zeer voor Mei interesseren. „Mei en ik hebben dikwijls over het plan gesproken, dat hij naar Italië moest komen. En als de Italiaanse wet over het niet mogen contracteren van buitenlandse spelers eenmaal zal zijn opgeheven, zie ik niet in, waarom hij niet naar Italië zou gaan. Het mooiste zou natuurlijk zijn, als hij ook door „Juventus" zou worden gecontrac- Mr. Popie, die in Algerije is vermoord. TUNIS, 14 febr. (AFP, UPI) De premier van de Algerijnse opstandelin genregering Ferhat Abbas, is in Tunis teruggekeerd van een reis naar Azië. Hij weigerde kommentaar te leveren op de vooruitzichten op een ontmoe ting tussen de president van Tunesië, Habib Bourguiba, en president De Gaul le van Frankrijk. Uit gezaghebbende oron is evenwel vernomen, dat Abbas later op de dag overleg zou plegen met de Tunesische minister van voorlichting Mohammed Masmoudi. Deze keerde zondag uit Pa rijs terug na een gesprek met De Gaul le als Bourguiba's afgezant. President Bourguiba heeft in de kli niek te Zürich, waar hij voor een keel aandoening behandeld wordt, een on derhoud gehad met Sadok Mokkadem, de Tunesische minister van buitenland se zaken. Deze heeft de ministerscon- terenüe van de Arabische Liga te Bei roet bijgewoond en keert vandaag te rug naar Tunesië om te confereren met Ferhat Abbas. Bourguiba gedraagt zich als een volg zaam patiënt. Op zijn schaarse wande lingen bezoekt hij de dierentuin en de ALGIERS, Naar van welingelich te zijde wordt vernomen is zaterdag in Parijs een korporaal van het leger aan gehouden, die bekend heeft op 25 ja nuari in Algiers de 32-jarige Franse ad vocaat Pierre Popie te hebben ver moord. Deze was als verdediger van mohammedaanse nationalisten opgetre den en was voorstander van een Alge rijns Algerije. De korporaal, die verklaard heeft dat hij betaald is door een uiterst rechtse organisatie, zou drie medeplichtigen hebben genoemd: een soldaat, een Eu ropese burger en een vrouw. De gearresteerde is naar Algiers over gebracht. NEW YORK, 14 febr. De ex-Wim- bledonkampioen Savitt heeft voor de derde maal het Amerikaanse kampioen schap heren enkelspel op overdekte ba nen gewonnen. In de finale versloeg de 34-jarige Savitt zijn landgenoot Reed met 6—2, 11—9 en 6—3. Wat was er aan de hand, dat zelfs de ambassadeur er aan te pas moest komen om de gemoederen rond een voetbalwedstrijd, waarbij Real Madrid betrokken was, enigszins tot bedaren te brengen? Een Braziliaanse krant, „A Noite", had Real Madrid voor het gebruike lijke bedrag 50.000 dollar geïn viteerd voor het spelen van een voet balwedstrijd in het stadion Maracana van Rio de Janeiro. De lezers van de krant zouden de tegenstander aan wijzen. Die tegenstander werd Vasco de Gama. De komst van Real veroor zaakte een golf van opwinding in het land. Zo verhit raakten de gemoe deren, dat het de laatste dagen voor de wedstrijd wel leek, alsof in de wedstrijd tussen Real en Vasco de Gama zou worden uitgemaakt of Bra zilië dan wel Spanje dè natie van de wereld was. Geen wonder dat achttien t.v.- en vijftig radiostations zich haast ten om zich bij die wedstrijd van een plaatsje te verzekeren. Ruim honderdvijfigduizend toeschou wers zaten tenslotte in het stadion toen de wedstrijd begon. Zij hadden voor een recette gezorgd, die alle vroegere opbrengsten van voetbalwedstrijden in Zuid-Amerika in het niet deed wegzin ken. Tgenover de 125.000 dollar, die de wedstrijd tussen Real en Vasco de Ga ma opleverde, stond het recordbedrag van 87.000 dollar, dat de club Penaro) uit Montevideo had geïncasseerd toen Real Madrid op bezoek kwam. En daarmee kreeg de „schatbewaarder" van Real, Saporta, voor de zoveelste keer gelijk. Hij had, in antwoord op het feit, dat „A Noite" had gepubliceerd, dat het maar eventjes 50.000 dollar op tafel had gelegd voor de komst van Real Madrid, gezegd: „Wie durft er te klagen over de prijs, die wij vragen? Real is, ook al is het de duurste club ter wereld, het beste kasstuk, dat eeo organistor zich maar deken kan." aat ons nog even in Brazilië blij; ven; of, beter gezegd, laten wij nog eens terugkeren naar 1958, het jaar waarin Brazilië in Zwe den beslag legde op het wereldkam pioenschap voetbal. Iedereen herin nert zich nog de namen van de Bra ziliaanse voetbalhelden van die tijd; Pele, Didi, Garrincha... Iedereen kent ook nog de naam van de befaamde Braziliaanse coach Vincente Feola, die de elf individualisten wis', samen te smeden tot een hecht team. Maar herinnert u zich ook nog de naam van dr. Hilton Lopez Gosling, de psy choloog, psychiater, hypnotiseur en wat al niet meer althans dat be weert de volksmond van het Brazi liaanse voetbalelftal? Welnu, deze Hilton Lopez Gosling, wiens grootste verdienste het geweest is, dat hij voor de Brazilianen een wel haast ideaal oord gevonden heeft voor het verblijf in Zweden tijdens de wed strijden om het wereldkampioenschap zo ideaal, dat de Russen er dicht bij hun bivak hebben opgeslagen is al weer druk bezig voor het komende toernooi, in Chili, waarin Brazilië de titel moet verdedigen. Hilton Lopez Gos ling is eigenlijk al klaar. Precies zo als enkele jaren geleden in Zweden heefl hij zich in Chili volledig laten inlichten over de meteorologische en klimato logische omstandigheden in de diverse plaatsen, heeft hij hotels geïnspecteerd en gekeken naai de mogelijkheden van recreatie in^de naaste omgeving. Daar zijn weken mee heen gegaan. Tenslotte viel de keus op een hotel in Vina del Mar, niet ver van Santiago, als het geschikste hoofdkwartier voor de Bra ziliaanse voetballers. De plaatselijke overheden waren zo vereerd met de keuze van de^ vertrou wensman van de wereldkampioen, dat zij besloten hebben speciaal ten behoe ve van de Brazilianen een trainings veld naast het hotel te laten aanleg gen. Als u het ons vraagt, heeft Gos ling geweten, dat dat laatste zou gebeu ren. Want een goede gelegenheid om te oefenen is bijzonder belangrijk tijdens een toernooi om het wereldkampioen schap. Tot besluit ook voetbal. Helenio Herrera, de man die de C. F. Barcelona heeft weten te maken tot de evenknie van Real Madrid en die vervolgens Italië heeft uitgezocht als zijn werkterrein, heeft daar promt furore gemaakt. Eenmaal onder zijn leiding is het Milanese In- ternazionale een opvallende verschij ning op de Italiaanse voetbalvelden ge worden. Het heeft zich, halverwege de competitie, op overtuigende wijze aan de top van de ranglijst gewerkt en ieder een verwacht, dat Inter nu ook het Italiaanse kampioenschap gaat verove ren. Hoe verguld de leiders van Interna- zionale wel zijn met de nieuwe bloei periode van hun club hebben zij laten blijken toen de helft van de competitie er op zat. Een zwaar, waardevol goud stuk was de extra beloning, die aan de spelers is uitgereikt. Zonder een centje pijn werd de aanslag op de kas gedaan voor deze gift, want sinds de komst van Herrera gaat het Inter ook finan cieel bijzonder goed. Na de acht thuis wedstrijden, die Inter nu gespeeld heeft, was de recette even hoog als na de zeventien ontmoetingen op eigen terrein in het vorige seizoen. Is het wonder, dat tal van collega's bij de Italiaanse clubs trachten Herre ra op het technische en tactische plan te imiteren? DEN HAAG, 14 febr. P. de Wolf en S. Plooyer, de trainers van Alk maar en Heerenveen, zullen op uitno diging van de KNVB de internationale cursus voor trainers en coaches, die de Europese Voetbal Unie organiseert, bij wonen. Deze cursus wordt van 4 t.m. 10 juni in de sportschool van Magglin- gen (Zwitserland) gehouden. Elek Schwartz, de Nederlandse bondscoach, zal hier o.a. optreden als docent. An dere cursusleiders zijn Sir Stanley Rous en Walter Winterbottom (beiden Enge land), Sepp Herberger (Duitsland) Gus- tav Sebes (Hongarije) en G. Boulogne (Frankrijk). ANSBACH, 14 febr. (UPI) Te Ans- bach, waar hij berecht wordt wegens zijn aktiviteiten als commandant van het ónder-kamp Gusen I van het com plex Mauthausen, heeft Kurt Chmie lewski verklaard dat hij slechts een onbelangrijk lid van de SS was. Chmie lewski wordt beschuldigd van wreed heden en moord op gevangenen van zijn deel van het concentratiekamp Maut hausen. Chmielewski, thans 57 jaar en eens beeldhouwer van beroep, ontkende dat hij gevangenen door middel van de „waterkuur", die in de winter werd toegepast op gevangenen in een ijskou de cementen kelder, om het leven had gebracht. Hij wist zich van zijn kamp tijd vrijwel niets meer te herinneren en zei altijd de orders van zijn meer deren te hebben opgevolgd. Chmielewski erkende dat vele trans porten gevangenen „nogal in slechte toestand" in zijn kamp aankwamen, en dat van een transport Russische krijgsgevangenen onderweg zestig tot zeventig man om het leven waren ge komen. Een enkele maal, zei hij, had hij ter handhaving van de discipline weieens gevangenen gestraft zonder dat hij daarvoqr toestemming had ge vraagd. „Het aantal gevangenen was soms zo enorm groot, dat het mp on mogelijk was mijn meerderen toestem ming te vragen voor de straffen die ik moest uitdelen om de toestand mees ter te kunnen blijven", aldus Chmie lewski. In de winter stierven doorgaans 30 tot 40 gevangenen per dag aan honger en kou, zei hij, maar dat er in Gusen I 10.000 gevangenen waren overleden de „dodenboeken" geven dit getal aan trok hjj in twijfel. Er zijn zeventig getuigen opgeroepen en het proces tegen Chmielewski zal vermoedelijk een tot twee maanden du ren. Ogna, de beroemde Italiaanse wiel renner, weet van zich zelf wel dat hij hard kan rijden. Maar het heeft hem altijd dwars gezeten, dat hij zijn achtervolgers pas in het vizier kon krijgen door vermoeiende draai- bewegingen van het hoofd. Ogna doet het nu anders. Hij rijdt met een filmcamera onder zijn zadel gemonteerd, waardoor hij alle ma noeuvres van ziin tegenstanders kan vastleggen. Later bestudeert hij de opnamen en verandert zonodig zijn tactiek. Natuurlijk moet Ogna nu ook nog wel omkijken, zoals op deze foto in de Zesdaagse van Milaan, maar het „oog" aan de achterkant is voor hem toch een grote gerust stelling. MALIEPAARD .keiharde training. De Willibrorder Piet van Est moet zich op het ogenblik wel een beetje eenzaam voelen. Hij is de enige land genoot, die in de ploeg van de Faema <Emi) aan het Gardameer in conditie probeert te komen. De kopman van dit team, Rik van Looy, moet met Peter Post eerst nog de zes daagse van Antwerpen afwerken. Dan gaat Van Looy, waarschijnlijk met Post, ook naar zonniger oorden, waar schijnlijk Italië. Op eigen gelegenheid vertrekt nog een ander viertal: de Bredanaar Wout Wagt- mans, de Rotterdammer Theo Sijthof, de Dordtenaar Werner Swaneveld en Piet Rentmeester uit Yerseke. Deze vier reizen 19 februari al en zullen hun ten ten opslaan in de buurt van de Helyet- mannen, aan de Frans-Italiaanse grens dus. Zij hopen het, via wat kleinere koersen, uit te kunnen zingen tot de klassieker op 19 maart; Milaan-San Remo, waarvoor zij graag geselecteerd zouden worden. ANTWERPEN, 14 februari Maan dagavond hadden de Belgen Van Looy en Vannitsen en onze landgenoot Pe ter Post de leiding in de Zesdaagse van Antwerpen met een puntentotaal van 710. Post had kort te voren op indrukwekkende wijze een dernywed- strijd van een half uur gewonnen, waarbij hjj de Belg Aerenhoudts een achterstand van" één ronde en de ove rige deelnemers een achterstand van twee tot tien ronden had bezorgd. De stand was: 1. Van Looy-Post-Van- nitsen (Belg.-Ned.-Belg.) 710 punten op 2 ronden: 2. Van Steenbergen-Seve- reyns-Maes (Belg.) 710 punten. 3. Bug- dahl-Terruzzi-De Paepe (Dld.-It.-Belg) 486 punten. 4. Amold-Patterson-Aeren- houdts (Austr.-Austr.-Belg.) 412 pun ten. De overige combinaties hadden drie tot 27 ronden achterstand. De Neder landse formaties Wagtmans-Plantaz- Voorting en Captein-De Groot-Rent meester waren respectievelijk negen de met negen ronden achterstand en 359 punten en twaalfde met 27 ronden achterstand en 259 punten. DEN HAAG, 14 febr. Het Neder lands jeugdelftal (16-18 jaar), dat woens dag in Den Haag uitkomt tegen Sche- veningen Holland Sport, is als volgt sa mengesteld: Doel: Van Zoghei (DOS), achter: Monster (HDVS) en Ter Horst (Leeu warden); Midden: Pierre (Feijenoord), De Vries (Enschedese Boys) en Van Buitenen (H. DVS); Voor: Kras (Vo- lendam), Van Straalen (Elinkwijk), Van der Graaf (HDVS) Keizer (Ajax) en Adelaar (Velox). Reserves: Van Leeuwen (Sparta), Van Toledo (Sparta), Jansen (ADO) en Veenstra (GVAV). Het noordelijk amateur-elftal, dat woensdagavond in Veendam een oefen wedstrijd speelt tegen Veendam, is als volgt samengesteld: Doel: Doornbos (Veloeitas)- Achter: Metus (Oosterparkers) en Werkman "(Heerenveen); Midden: Kuipers (Ve locitas), De Jong (Rood Geel) en Bolhuis (Oosterparkers); Vóór; J. Abein (CEC), Giesing (Rood Geel), Soellner (Alcides), Smeltekop (Veloci tas) en Nieuwenhuis (WW). (Van onze sportcorrespondent) HENGELO, 14 febr. Doordat de pomp van het Stadion Veldwijk alhier defect raakte, steeg het grondwater zo hoog dat zondag de wedstrijd Tu- bantia-Longa niet kon doorgaan. De bij- velden achter het hoofdterrein van het stadion kwamen blank te staan door dat een boer een sloot had gegraven om het water van een ondergelopen wei land af te voeren. Met behulp van een kolkenzuiger hoopt men het hoofdter rein voor zondag weer uroog te krijgen zodat dan de wedstrijd TubantiaDe Graafschap wel zal kunnen doorgaan. Zolang het bekenplan in Hengelo niet is uitgevoerd zal men steeds de narigheid van hoog water blijven houden als het veel regent. DEN HAAG, 14 februari Het Ne derlandse militaire elftal voor de voet balwedstrijd tegen de Belgische mili tairen woensdag a.s. in Brussel zal waarschijnlijk als volgt worden samen gesteld: doel: Kik (Feyenoord), ach ter: De Groot (HDVS) en Favie (Fey enoord), midden: Lazeroms (NAC), Pronk (Ajax) en Aardse (ADO), vóór: Seelen (Ajax), Hainje (Heerenveen), Visschers (NAC), Bogaard (Volewijc- kers) en Bergholz (MW). Reserves: Van Vianen (ADO), Meyer (Sparta), Euwes (Blauw Wit), Jonker (Haarlem) en Heynen (VW).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11