Vele Sovjet-stations in de ruimte op komst Twee spectaculaire branden in ROTTERDAM Zolder van stadhuis ten dele uitgebrand Tijd ens vlucht van Congolese ex-premier LOEMOEMBA GEDOOD: V.N. unaniem verontrust Katanga tegen onderzoek naar toedracht van dood Om aardse waarnemingspos ten van gegevens te voorzien Wilde honden zaaien paniek Brand aan boord van kustvaarder Haven van Dartmouth binnengesleept Gevolgen niet te overzien Spoorwegongeluk Tsjechoslowakije Autobus tegen boom: een dode Basoetoland wil zelfstandigheid Het weer. schilder zelf met NIEUW DRAINEERTEGELS dik 3 cm N.V.DESTEENWERF Als u gaat verhuizen VENUS-RAKET EEN VOORBODE Ravage in Culemborg Vijf en een half jaar voor machinist In Maasbracht Tien personen gewond Rustig weer Het weer in Europa DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30750 J'-' >'-s Suède dames- en hersnjasjes MOSKOU, 14 febr. (UPI) De Russische raket naar Venus, welke vanaf een aardsatelliet is gelanceerd, wordt het eerste van een groot aantal automatische in terplanetaire stations die waar nemingsposten op aarde van ge gevens zullen voorzien. Dit heeft de Russische ruimte- geleerde professor Vladimir Do- bronravov medegedeeld. Hij zei dat de lancering van de jongste „spoetnik" van 6,5 ton een be langrijke rol heeft gespeeld in deze plannen. WOENSDAG geboden vasten- en onthoudingsdag De Russische gedelegeerde Zorin opende gisteravond de besprekingen in de Veilig heidsraad over Congo en de dood van Loemoemba (Tele- foto). NEW YORK - Leopoldstad, 14 febr. (AFP, Rtr., UPI) Zowel de westerse als de communisti sche en neutralistische sprekers ^ehben tijdens de gistermiddag §ehouden bijeenkomst van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties uiting gegeven aan veront rusting over het officiële bericht van de Katangese regering dat ex-premier Loemoemba van Con go tijdens zijn vlucht gedood is onder omstandigheden, welke Ka- tanga angstvallig geheim vvil hou den en alleen daarom al uiterst suspect schijnen. Zoals in een deel van onze edities van gisteren reeds kon worden gemeld, lijkt de lezing van de autoriteiten in Katanga over het gebeurde te genstrijdig aan wat eerder werd meegedeeld. Katangese lezing o - EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL'13439 LEIDSESIRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM T£L 3696 (Advertentie) Volgens professor Dobronravov is met de lancering van de verkennings raket naar Venus de basis gelegd voor de systematische toepassing van een nieu we methode van de ruimte-exploratie. Overigens deed hij geen verdere mede delingen over de „zware spoetnik". Van deze aardsatelliet is niet bekend of hij nog in omloop is, dan wel in de damp kring door de wrijvingshitte is opge brand. De geo-fysicus Evgenji Karoes ver klaarde dat de verkenningsraket voor het eerst in de geschiedenis van de mensheid de wolken, die Venus ver bergen voor nauwkeurige waarneming uiteen zal rukken. Van Mars, aldus Karoes, kon men met optische midde len kleurveranderingen waarnemen en andere inlichtingen verkrijgen, maar v enus is, zoals hij zei, „zeer ontoe reikend bestudeerd." 'jHet embieem van de Sovjet-Unie is onderweg naar Venus," schreef de „Iz- Tfh gisteren. „Russische meester- scn.ap van de ruimte onaangetast fan tasie werd werkelijkheid" was een an- blacf het "uss'scde regerings- sterrenkundige dr. Sternfeld te Helsinki dat de verken ningsraket vermoedelijk om Venus heen niav Jegen ,en daarna zal terugkeren hfi .aa e'. Als de faket nog dicht- J P''aneet is, zullen de verzamelde af fJo gs radiografische weg door n™,?arnemingsp°st 0p aarde worden „opgevraagd'. deskundige op het gebied ufii d mca' Jacques Fagot, ver- il-L-ufu ?arys dat dit geen moei lijkheden behoeft op te leveren indien de zenders van de raket de reis van drie maanden naar Venus goed door staan. Ook televisiebeelden kunnen van af de grenzen van de wereldruimte naar de aarde worden uitgezonden en opgevangen, zei Fagot. Te Helsinki is gisterochtend om 05 04 uur Greenwichtijd een lichtend voor werp waargenomen dat 35 graden bo ven de horizon naar het noordoosten bewoog en vermoedelijk de satelliet was waarvan de verkenningsraket naar Venus werd gelanceerd. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 14 febr. Twee branden hebben hier gisteren duizen den Rotterdammers op de been ge bracht. Ze lieten zich beide dan ook zeer ernstig aanzien, waarbij nog kwam, dat ze uitbraken op drukke gedeelten van de stad, zodat de politie handen te kort kwam om het ver keer te regelen en de brandweer ge legenheid te geven de strijd met het vuur doeltreffend te voeren. De eer ste brand werd omstreeks half vijf ontdekt op de bovenste verdieping van het stadhuis. Omdat overal uit het leien dak rook te voorschijn kwam, leek het er op, dat de gehele zolderverdieping een prooi van het vuur was geworden, maar achteraf bleek het mee te vallen, al is de aan gerichte schade niet onaanzienlijk. De tweede brand echter heeft radicaler huisgehouden, en wel op het terrein van een dumphandel aan de Stadion- weg in het zuidelijk stadsdeel. Van drie loodsen bleven na een angstaan jagend tafereel van hellichtende vuur- kolken en een enorme rookontwikke- Advertentie) in de kleuren grijs - rood - geel - groen en heide. Licht gewicht. Bijzonder geschikt voor balcon en terras. Alleenvertegenwoordiging voor rayon Haarlem. Spaarndamseweg 48 Haarlem Tel. 53750 ling slechts smeulende puinhopen over. De vuurgloed was tot ver in de omtrek te zien en het publiek was in drommen komen opdagen om deze spectaculaire brand van nabij gade te slaan. Een op de Coolsingel surveillerende politie-agent zag als eerste rook opstij gen uit het leien dak van het stadhuis. Hij waarschuwde het hoofdbureau en begaf zich daarop naar het stadhuis. Daar bleek men nog van niets te we ten. CK de eerste verdieping vergader de de burgemeester met het senioren convent de fractieleiders en nie mand was er zich van bewust, dat op dat ogenblik een zeer felle brand op de zolderverdieping woedde en het vuur zich vrat in de houten overkap ping. Even later leek het stadhuis een in werking zijnde vulkaan De hoofdbrandmeester N. D. de Oude had in het stadhuis kort tevoren een excursie gehad, zodat hij precies de snelste weg naar de dakverdieping wist. De bedrijfsbrandweer had een kwar tiertje voor het uitbreken van de brand nog een oefening gehouden. Eén ploeg was bezig aan het spoorwegviadukt, een andere richtte de stralen op de stadhuistoren. Het blusmateriaal lag nog voor de hand. De brandhaard bevond zich in de houten loodgieterswerkplaats direct onder de dakoverkapping. Deze werk plaats is door schotten onderverdeeld in kleinere ruimten en een van die vertrekken was één loeiende vlam- menmassa. Om half vqf hadden de loodgieters zich naar huis begeven en enkele minuten later moet de brand zijn ontstaan, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. Het zeer lange dak van het stadhuis bood geen uitlaat voor de rook, zodat deze zich over een breed zolderdeel verbreidde en tenslotte tussen de leien naar buiten golfde. Het was, van de Coolsingel af gezien, een nogal beang stigend tafereel. Een grote mensen massa verzamelde zich op de hoofd boulevard en de politie zag zich ge noodzaakt de Coolsingel voor het ver keer te sluiten. Inmiddels was de heer De Oude tot de conclusie gekomen, dat men het vuur van binnenuit moest bestrijden. Drie stralen werden van de zolder uit op het brandende kap-gedeelte gericht. Op de binnenplaats zag men telkens vuur flakkeren in de nokbalk van het dak, totdat even over zessen enkele stra len ook dit laatste vuur doofden. Maar nog lang bleef de brandweer in actie, gezien de ingewikkelde dakconstructie en de uitgestrektheid van het smeulen de kap-deel. De schade heeft zich beperkt tot de overkapping, die voor een groot deel moet worden vernieuwd. De vloer is overdekt met een betonnen laag. Hief' door is voorkomen, dat het bluswater is doorgedrongen tot de Burgerzaal en het orgel; de brand woedde er vlak boven. (Zie ook pagina 3) (Advertentie) dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. D A M 1 A A N S EN ZN. zijlvest 41. Haarlem. Tel 12456-14155-52514 WASHINGTON, 14 febr. (AFP) President Kennedy begint vandaag be sprekingen met de premier van Dene marken, Viggo Kampmann. De Deense premier, die donderdag in Chicago een tentoonstelling van Deense kunstvoor werpen zal openen, zal eveneens een ontmoeting hebben met de minister van buitenlandse zaken Rusk. Zondag keert hp naar Kopenhagen terug. De premiers van Australië en Nieuw- Zeeland, Robert Menzies en Keith Ho- te, komen resp. 24 februari en 3 maart naar Washington, aldus heeft de perschef van het Witte Huis meege deeld. Rotterdam maakte gisteren een van de spectaculairste branden sinds ja ren mee toen een opslagplaats met o.a. vaten olie en benzine door het vuur werd verwoest. De ontplof fingen waarmee de brand gepaard ging, deed in haar verschijnings vorm denken aan verkleinde atoom explosies met de paddestoelwolken (zie onderste foto). Eerder op de avond was Rotterdam gealarmeerd voor een brand in het stadhuis, die gelukkig minder ernstig was al kolkten ook daar de rookwolken uit het dak (bovenste foto). DARTMOUTH, 14 febr. (Rtr, UPI, ANP) De bemanning van de 260 ton metende Nederlandse kustvaarder „Anja" eigendom van J. Pohlman te Foxhol, Groningen, heeft vannacht en kele benauwde uren doorgemaakt. Op vpf mijl ten oosten van Start Point in het Engels Kanaal brak namelijk brand aan boord uit, die een verstikkende rook verwekte en zich aanvankelijk niet liet bedwingen. Op de noodseinen van de „Anja" is onder andere de Nederland se kustvaarder „Frans van Seumeren" afgekomen. De opvarenden van de „An ja" zijn er later toch in geslaagd het vuur te blussen, en de „Frans van Seu meren" heeft daarop de zwaar bescha digde kustvaarder de haven van Dart mouth binnengesleept. De sleepreis verliep tamelijk moei zaam: tot tweemaal toe brak de tros. Van de bemanning van de „Anja", die met kolen geladen is, blijkt niemand ge wond te zijn. Behalve de „Frans van Seumeren" was ook de reddingsboot van Torbay uitgevaren naar de opgege ven positie, evenals het Engelse fregat „Pellew" en het marinevaartuig „Dia na". Voor eventuele assistentie zijn de ze schepen in de nabijheid van de bran dende „Anja" gebleven. ■■iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De 3 eiligheidsraad komt morgenmid dag; opnieuw bijeen om te beraadsla gen over het voorstel van secretaris generaal Hammarskjöld tot het instel- en Van een internationaal, diepgaand stan,vp?rtij(lig onderzoek naar de om- jfedona' den> waaronder Loemoemba Lnèr, ,.is- President Tsjombe van Ka. Ven "eeft evenwel te verstaan gege- ken'. de V.N. daarmee niets te ma- se "ebben en dat dit een binnenland- Sovi PSelegenheid van Katanga is. De hourt e heeft tijdens de gisteren ge- raafl bijeenkomst van de Veiligheids- t'era ammarskjölds Congolese beleid fin w°°rdelijk gesteld voor wat Zo- tvein Sovjet-gedelegeerde, noemde „de Va„ 'ervv°gen moord", die het prestige «e V.N. geen goed doet. hoA Politieke kringen in de Europese Van t eden vreest men, dat het doden Eew r0em°emba een golf van haat en Zal h u leSens de blanken tot gevolg w hebben in Afrika en misschien ook t pDok in de Congolese hoofdstad "P°ldstad toonde men zich veront- v>a u?ver hetgeen Congo thans weer te tn? en- s,aat- Mocht vice-premier An- ne Gizenga, de Loemoembistische poT, i in Stanleystad, er in sla gen de plaats van Loemoemba in te omen, dan schijnt een communistische oers van het Loemoembisme vrijwel oker. aangezien Gizenga lange tijd in Loskou vertoefd heeft. Anderzijds was .eel van de binnenlandse aanhang van loemoemba gebaseerd op het bijkans magische overwicht van de leider, die mans met meer in leven is. En bij het bericht van het huisarrest, dat het „gro- opperhoofd" destijds in feite werd °Pgelegd in Leopoldstad zijn er nogal ^at prominente aanhangers gedeser- President Kennedy van de Verenigde maten heeft laten weten, dat het be- „'°ht van Loemoemba's dood hem ,zeer geschokt" heeft. Radio-Moskou bericht- dat „agenten van de Belgische kolo- J'Sators" Loemoemba vermoord heb- ?.h. Premier Nehroe van Xndië zei, dat '1 het nieuws van de dood van Loe moemba al verwachtte. Er moeten, zo meende hij, krachtige maatregelen ge komen worden om de schuldigen te j traffen, anders zouden de gevolgen niet te overzien zijn. De Belgische minister van staat Henry Rolin, die Loemoemba tijdens de Ronde-Tafelconferentie in Brussel heeft leren kennen, verklaarde dat er „alle reden is om aan te nemen, dat Loemoemba op wrede wijze ter dood ls gebracht" en dat hij de ex-pre mier voldoende kende om alle eer aaa diens nagedachtenis te bewijzen, hmdat deze de zaak van Congo zeer toegedaan was, al had hij zich on rechtvaardig jegens België betoond. ^oemoemba en zijn beide ministers aijn aldus verkiaarde Moenongo, de (Van onze correspondent) CULEMBORG, 14 februari In de anders zo rustige woonwijk De Nieuw- poort alhier veroorzaakten gistermid dag twee wild geworden honden een ware paniekstemming. Plotseling hoorde men angstkreten van niets ver moedende wandelaars die de honden wild blaffend en met bloed besmeurd op hun weg ontmoetten. De dieren sprongen door de ruiten van een drie tal woningen op de Zuiderwal, de Za- lenstraat en de Nieuwstraat tot grote ontsteltenis yan de bewoners, die zo goed mogelijk een veilig heenkomen zochten. Vooral in de woning van een familie in de Nieuwstraat richtten de wilde honden een grote ravage aan. Zij lie pen van onder tot boven door het huis en wierpen alles omver. behulp van twee politiemannen werden de honden tenslotte in een ka mer gedrongen, waarna twee goed ge achte schoten een einde aan hun le ven maakten. De kadavers werden in Desiag genomen om de aard van de ziekte verschijnselen te kunnen vast stellen. l,nomV^rY- U febr. (Reuter) De trpin ^a ni?t van een passagiers- trein, die vorig jaar november in Oost- o emen in botsing kwam met een an dere personentrein, waardoor 117 per sonen werden gedood en 110 gewond, is maandag tot een gevangenisstraf van vijf en een half jaar veroordeeld, aldus een bericht van het Tsjechoslo- waakse persbureau Ceteka, op grond van ernstige overtreding der veilig heidsvoorschriften. De bestuurder van de trein kreeg vier en een half jaar, zijn assistent anderhalf jaar en de conducteur een jaar voorwaardelijk. MAASBRACHT, 14 febr. Vanmor gen is een autobus met zestien per sonen op de rijksweg in volle vaart tegen een boom gereden. De heer L. Pijnenburg, uit Heikant-Deurne. die voorin naast de bestuurder zat, is hier bij om het leven gekomen. Tien andere personen, met arm- en beenbreuken en diverse andere verwondingen, zijn naar het ziekenhuis te Roermond over gebracht. Hierbij was ook de chauf feur, die een gebroken pols had. Het ongeluk gebeurde, doordat de rechter voorband van de bus klapte. De bus vervoerde arbeiders uit de omgeving van Deurne naar hun werk. MASEROE, 14 febr. (UPI) De lek der van de Congres Partij in Basoeto land, Ntsu Mokhehle, heeft verklaard, dat zijn partij op de volgende bijeen komst van de Nationale Raad van de kolonie, op 6 maart, de onafhankelijk heid zal eisen voor Basoetoland. Basoetoland is een kleine Britse en clave midden in Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse regering beweert al vele jaren, dat Engeland beloofd heeft het gebied uiteindelijk aan Zuid-Afrika te zullen overdragen. Mokhehle zei, dat de Europeanen in Afrika „niet moeten verwachten te zul len heersen over zwart Basoetoland." „Als de Europeanen aanvaarden dat de Basoeto's door Basoeto's geregeerd behoren te worden zullen wij ze geen kwaad doen", aldus Mokhehle. Er zijn ongeveer 2.000 Europeanen in Basoeto land, van wie de meesten hooplieden of missionarissen zijn. Mokhehle zei, dat de houding van een onafhankelijk Basoetoland jegens Zuid- Afrika bepaald zou worden door de hou ding van de Unie jegens de Basoeto's. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met opklaringen; in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 7.56-17.53. Maan: 7.55-18.20. Station Weer Den Helder Yiienburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur mist 8 6 0 mist 9 4 0 onbew. 8 4 0 geh. bew. 9 6 0 mist 8 3 0 geh. bew. 9 6 0 zw. bew. 9 1 0 onbew. 10 4 0 geh. bew. 3 1 0 geh. bew. -3 -3 3 regen 3 3 0.4 mist 11 3 0 mist 9 4 0.1 onbew. 10 3 0 mist 7 1 0 onbew. 13 3 0 onbew. 18 7 0 onbew. 13 1 0 onbew. 16 6 geh. bew. 7 5 1 mist 8 -1 0 mist 6 1 0 mist 13 -1 0 mist 9 -0 0 onbew. 13 ;-3 0 minister van voorlichting van Katanga, tijdens een persconferentie tijdens hun vlucht gedood door dorpelingen, die meenden, dat de vluchtelingen gewa pend waren en kwaad van zins. Katan ga zal de namen van de dorpelingen, die Loemoemba gedood hebben, en zelfs de naam van hun dorp, geheim houden, om represailles te verhinderen. Meer nog, Katanga zal geen maatregelen ne men tegen de mensen, die Loemoemba gedood hebben, „omdat" aldus mi nister Moenongo „wij her niet oprecht kunnen berispen voor het bevrijden van Congo, Afrika en de wereld van een probleem, dat bepaalde mensen hebben overdreven, en een probleem dat het bestaan van het mensdom bedreigde" Bovendien krijgt het dorp de 400.000 frank, de prijs, die Katanga op het hoofd van de vluchtelingen heeft ge steld. Moenongo zei ook, dat het hem lie ver ware, dat Loemoemba door een rechtbank ter dood zou zijn veroordeeld. De Katangese minister van voorlich ting was ervan overtuigd, dat men zijn land van moord zou beschuldigen, maar zei hij „bewijs dat maar eens". Hij ontzegde de V.N. het recht om zich er mee te bemoeien. De V.N. hadden zich immers ook niet bemoeid met de geruchtmakende terechtstellingen van Caryl Chessman, de Rosenbergs, en Sacco en Yanzetti, of aan hetgeen in Zuid-Amerika of het nabije Oosten aan politieke moorden geschiedt. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1