Hageveld met Vondel s „Joseph in Dothan" Bisschop in Congo gewijd GELEERDE HOND EN ZIJN MEESTERES m Kritiek in Haagse raad op de financiële bijdrage van rijk Lichtende citroenen-fontein KLM betreurt het mislukken van I.A.T .A.-confer Bibliotheca Rosenthaliana Labour op het oorlogspad PAUL VLAANDEREN en het zenuw komplot Af scheidsvoorstelling van regisseur Moskou blijft nog boos op Parijs Vierling geboren in JAPAN Amsterdam en Rotterdam krijgen vele miljoenen meer CASTRO hervat aanvallen op V.S. Gastheer duizend gulden armer Bescherming sterke positie in het Noordatlantisch vrachtvervoer Catalogus komt dit jaar ldaar F rankrijk-Laos Iljoesjin beschoten sFPEjlil Nu ook Sabena met de Caravelle op Schiphol Oude kennis op bezoek Filmregisseur benut de zonsverduistering Kiesrecht door autoch tonen in Nw.- Guinea MINISTER CALS NAAR EGYPTE Dordtse aanrander bekent Jonge kruimeldief jes aangehouden DUBBELE AANVAL Nieuw dieptepunt in betrekkingen Jongelui mishandelden cafetariahouder DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 y HNbH Wjjg&fm as® 1 Sï' A. van Riel directeur G.A.B. Rotterdam Tegen intimidatie en omkoping van kiezers Mist oorzaak van aan varing met veerboot Zuiveringsrapporten blijven geheim HEEMSTEDE, 13 febr. Vondel mag dan op het Hageveldse toneelre pertoire niet meer zo frequent verschij nen als in de vooroorlogse jaren, de op voering van een van zijn spelen blijft altijd een hoogtepunt. Dat was ook van avond het geval, toen de Hagevelders ln de aula van hun seminarie een voor stelling brachten van „Joseph in Do than", welke tevens het afscheid bete- MOSKOU, 13 febr. (AFP, Rtr., UPI) De Sovjet-Unie wijst de Franse ver ontschuldigingen voor het beschieten van het Iljoesjin-vliegtuig, dat presi- den' Breznjev vervoerde, van de hand. De Fransen dienden te weten, wat het voor een vliegmachine was, die ze be schoten, aldus de Sovjet-regering. Mi nister Gromyko heeft reeds twee maal de Franse zaakgelastigde, Jean de la Granville, bij zich ontboden om aan zijn verontwaardiging lucht te geven. De Franse regering anderzijds deel de mee, dat ze bepaalde passages in de Sovjet-nota, welke een antwoord was op de Franse verontschuldiging, onoir- baar vindt. Er zal een onderzoek wor den ingesteld, zo herhaalt de regering in Parijs en de Russen zullen op de hoogte worden gehouden. MATADI (Congo), 13 febr. (KNP) In tegenwoordigheid van de hoog ste kerkelijke en burgerlijke over heden van Congo heeft gistermorgen in het Boudewijnstadion in Matadi de bisschopswijding plaats gehad van mgr. S. Nzita, Congolees hulpbisschop van Matadi. Als gevolg van de slechte pontverbinding over de rivier kwamen president Kasavoeboe en de Congo lese ministers, die de reis per vlieg tuig uit Leopoldstad hadden gemaakt, een half uur te laat op de plechtigheid. Zij werden door de bevolking geest driftig toegejuicht. Naast president Kasavoeboe namen plaats eerste minister Ileo, minister van buitenlandse zaken Bomboko, minister van binnenlandse zaken Adul- la, Gaston Diomi, vice-voorzitter van Leopoldstad. en de staatsministers van Leopoldstad Jean Ntete Vangu en Basile Mabusa. Van de kerkelijke autoriteiten waren aanwezig de aposto lisch delegaat mgr. Mojaisky Perrelli, mgr. Scales, aartsbisschop van Leopold- itad. De bisschopswijding werd toege diend door mgr. V.d. Bos, bisschop van Matadi, die werd bijgestaan door de inlandse bisschoppen mgr. Kim- bono, hulpbisschop van Kisantoe, en mgr. Maloela, hulpbisschop van Leo poldstad. De gezangen werden uit gevoerd door de scholen van Matadi, terwijl de grootseminaristen van Mayidi assisteerden bij de wijdings plechtigheid. In het stadion bevonden zich ruim 25.000 Congolezen, die de nieuwe bisschop en de autoriteiten geestdriftig begroetten. TOKIO, 13 febr. (UPI) Mevrouw Oetako Watanabe, de 26-jarige vrouw van een kantoorbediende in de Japan- ge prefectuur Jamagoetsji, heeft giste ren het leven geschonken aan een vier ling, vier jongens. Moeder en kinderen maken het goed, hoewel de bevalling twee maanden te vroeg kwam. Het ge middeld gewicht van de babies was twee en een halve pond, de helft van het gemiddeld gewicht van Japanse ba- bies. kende van regisseur C. P. van Dam. In september verlaat hij het Hageveld se lerarenkorps om over te stappen naar het „Rotterdamse" seminarie in Noordwijkerhout. Het resultaat van zijn toewijding is een boeiende „Joseph in Dothan" ge worden, voortreffelijk in de mise-en- scène en binnen een verrassend décor, dat op naam stond van zijn collega J. Verspaandonk, en diens assistenten. De regisseur had er een levendig kijkspel van gemaakt, beweeglijk en vol actie. Het drama kreeg daardoor zijn volle kansen -'en die werden ook terdege ge bruikt. De „zwijgende personagiën" werden daarin volkomen betrokken. De voorstelling werd dus een spectaculaire vertoning, dank zij uiteraard de sterke bezetting van enkele rollen. De Ruben vooral wist met zijn overtuigend spel menigmaal te ontroeren. Hij kreeg daarbij geladen tegenspel van Levi, een verbeten figuur, die met talent de dra matische spanningen opvoerde. Daar naast trof ons het beheerste spel van Simeon en de wat al te rustige toon van Judas. De Joseph-figuur miste aan vankelijk alle bezieling, maar groeide later toch in de put-scène naar een eerlijke bewogenheid. De reien werden voor het eerst sinds onheuglijke tijden zonder muzi kale begeleiding gezegd. Van de zang is men nu gelukkig afgestapt. Drie figu ren terzijde fungeerden als het ware als toeschouwer en zij traden naar voren om de reien in een samenspraak te zeggen. Het was tenslotte het gemeen schappelijk enthousiasme, dat de voor stelling nog meer kleur gaf dan men reeds aan de aankleding kon ervaren. Daardoor stapte de bezoeker gemakke lijk heen over de zwakke taferelen, waarin een zekere overspanning niet te miskennen viel. Het dankwoord van de regent, mgr. dr. C. J. Henning, gold vooral de re gisseur, die hij „een man met een hei lig fanatisme" noemde. Onder de tal rijke priesters, die de voorstelling bij woonden, bevonden zich de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en diens voorganger, mgr. J. P. Huibers. W.H. Danielle Paris, die ook uit Parijs komt, zoekt als „starlet" haar geluk in Rome. Voorshands doet het meisje alles om zoveel mogelijk de aandacht te trekken van publiciteits-figuren. Daartoe bedient ze zich onder meer van een hondje, dat kan schaken zo beweert onze fotograaf en tevens in staat is om de bladen van Danielles muziek om te slaan, want onze gelukszoekster kan van het blad af spelen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 febr. De precaire financiële positie van deze gemeente is vandaag tijdens de begrotingsbehan deling uitvoerig besproken aan de hand van een nota van B. en W. over de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Het was vooral mr. H. Schürmann (KVP) die duidelijk aan toonde dat Den Haag in vergelijking met Rotterdam en Amsterdam een zeer ongunstige positie inneemt. Deze beide steden krijgen jaarlijks een bijzondere uitkering die vele miljoenen hoger ligt dan die Den Haag ontvangt. Zo waren in 1956 deze bedragen voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag respectievelijk elf miljoen, vijfentwin tig miljoen en drie miljoen gulden. Dit lage bedrag voor Den Haag is te wij ten aan het feit dat deze gemeente in 1947, het jaar waarop de uitkeringen werden gebaseerd, nog niet zoals de andere steden aan de wederopbouw be zig was omdat het Bezuidenhoutbom- bardement eerst kort voor de bevrijding plaats vond. De plannen tot wederop bouw waren toen nog lang niet gereed. De heer Schürmann meent met de leden van de Tweede Kamer, dat het aanhangige wetsontwerp over de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten de grote steden geen enkel perspectief biedt. Hij vroeg zich af waarom er geen aparte regeling werd getroffen voor de steden met meer dan 500.000 inwoners. De heer D. Buys (PvdA) zei, dat een zelfstandige gemeente uit democra tisch oogpunt niet kan worden gebist. v v 7;:/ In Menton bloeien al weer de citroenen. Een gelukkig land, waar dit geschiedt. Er wordt dan ook feest gevierd, ter gelegenheid waarvan verschillende kunst werken van citroenen vervaardigd zijn. waarvan de meeste gelukkig niet voor consumptie bestemd zijn, zoals het hierbij afgebeelde, dat een fontein, 's avonds verlicht, voorstelt. Een eigen belastinggebied zou daartoe kunnen bijdragen maar ook de vooruit zichten hierop zijn, gezien het wetsont werp, niet erg gunstig. Als een moge lijkheid ziet hij nog wel de logeerbe- lasting, een heffing waartegen uit ho- recakringen, zoals gemeld, echter reeds het nodige verzet is gerezen. HAVANA, 13 febr. (A.F.P.) Voor het eerst sinds de ambtsaanvaarding van president Kennedy heeft premier Fidel Castro van Cuba zijn aanvallen op de V.S. hervat in een zaterdagavond uitgesproken rede voor ongeveer drie duizend afgevaardigde van genationali seerde bedrijven. Zich ironisch uitlatend over de econo mische moeilijkheden van de Verenigde Staten, raadde Castro de Amerikanen aan, het Cubaanse voorbeeld te volgen door de banken en trusts te nationalise ren, de militaire bases op te heffen en de militaire uitgaven te schrappen. Cas tro vroeg zich af waarofn er in de V.S. een crisis is als het Amerikaanse stel sel beter geacht wordt dan het Cubaan- SG. Fidel Castro deelde mee, dat binnen kort een krachtig radiostation gebouwd zal worden om bekendheid te geven aan de doelen en de resultaten van de Cu baanse revolutie. SCHIPHOL, 11 febr. Donderdag heeft de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena haar eerste twee Caravelle- straalmachines ontvangen. De ene Ca ravelle zal vanaf 21 februari op twee routes worden gebruikt, nl. naar Casa blanca en naar Stockholm, op beide lij nen tweemaal per weeek. De lijn naar Stockholm loopt via Amsterdam, zodat tie Sabena na de S.A.S. en de Finnair de derde maatschappij is, die met dit Franse straaitoestel op Schiphol landt. De K.L.M. zal met ingang van 1 maart haar passagiersafhandeling op London Airport-Heathrow verplaatsen van de noodgebouwen aan de noordelijke zijde van het vliegveld naar het centrale ge deelte. De K.L.M. en enige andere maatschappijen maakten nog steeds gebruik van de barakken, waarin zij kort na de oorlog reeds konden worden on dergebracht. De afhandeling van vracht zal in die noodgebouwen blijven geschie den. De Nederlandse Nieuw-Guinea lucht vaartmaatschappij „De Kroonduif", waarvan de directie wordt gevoerd door de K.L.M. heeft een toestel van het nieuwste type van de „Twin Pioneer" besteld. Dit type, de Scottish Aviation „Twin Pioneer-3", heeft twee zwaarde re motoren dan de twee „Twin Pioneer- 1", die reeds verscheidene jaren door „De Kroonduif" in Nieuw-Guinea wor den gebruikt voor verbindingen naar de deze twee toestellen te zijner tijd ook van zwaardere motoren te voorzien. De nieuwe „Twin Pioneer" zal wor- ,,„n gebruikt voor verbindingen naar d Wisselmeren, de Baliemvallei en in de toekomst ook in het gebied van de Vo gelkop. DEN HAAG, 14 febr. Tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Rotterdam, als opvolger van wjjlen de heer mr. ir. E. R. Deves, is benoemd de heer A. P. M. van kRiel. Het ligt in het voornemen, dat de heer Van Riel op 1 april in functie zal treden. De heer van Riel. 51 jaar oud, is werk zaam geweest als directeur van het ar beidsbureau in Deventer, Twenthe en Haarlem, in 1951 emigreerde hij naar Australië, waar hij aan de universiteit in Melbourne de graad van „bachelor of commerce" verwierf. In 1956 keerde de heer Van Riel terug bij het rijks arbeidsbureau als hoofd van de afdeling emigratie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 febr. Een oud- Indischgast uit de Fahrenheitstraat, die vrijdagmiddag een kennis uit dé Indische tijd op bezoek had gehad, kwam 's avonds tot de minder prettige ontdekking dat zijn relatie, een 25- jarige verkoper, duizend gulden en een zakje met klompjes goud uit zijn colbertje had gestolen. De politie heeft de man enige uren flater gevonden in Dordrecht, waar hjj op bezoek was bij familie. Hij had het geld, het zakje met goud en enkele krissen, die de gastheer nog niet had gemist, bij zich. De man heeft de diefstal bekend. Hij is zaterdag overgebracht naar Den Haag. R( ME, 13 febr. (UPI) Regisseur Richard Fleischer uit Hollywood is van plan de totale eclips van de zon die zich woensdag zal voltrekken, te ge bruiken voor zijn film „Barabbas", die het levensverhaal van de „goede moor denaar" tot onderwerp heeft. Fleischer die in Italië de opnamen voor zijn film maakt, zei dat hij er over had zitten denken hoe hij de kruisiging van Christus met de beide moordenaars moest verfilmen, zoals de bijbel het be schrijft dat „de dag veranderde in de nacht". „Toen dacht ik, waarom de natuur niet laten zorgen voor de belichting, met een echte verduistering," zei hij. Hij zou op een van de heuvels rondom Florence drie kruisen laten oprichten. In die omgeving zal de zonsverduiste ring namelijk totaal zijn. Een andere groep cameralieden zou dan in de stu dio's de paniek in de straten van Jeru zalem verfilmen. DEN HAAG, 14 febr. Aan het geen wij gisteren over de I.A.T.A. vrachtconferentie voor luchtvrachttarie ven over het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan schreven, voegt de directie der K.L.M. nog het volgende toe: „De K.L.M. heeft er naar gestreefd het huidige tariefsysteem, dat prak tisch uitsluitend gebaseerd is op diffe rentiatie van het tarief naar goederen soort, sterk te vereenvoudigen en tege lijkertijd te combineren met een zekere mate van differentiatie van het tarief naar zendingsgrootte. Het K.L.M.-voor stel hield belangrijke verlagingen in voor de verladers en tevens gunstiger om standigheden voor de expediteurs. De voorstellen van de Amerikaanse maat schappijen zouden voor een groot gedeel te van het huidige vervoer tariefsverho gingen hebben opgeleverd. Ook is de K.L.M. voorstandster van een speciaal laag tarief voor grote zen dingen van b.v. 10 ton, ongeacht de goe derensoort. De tegenstand tegen invoe ring van dit bijzondere tarief noopte de K.L.M. de huidige tarievenovereenkomst welke tot 30 juni a.s. van kracht zou zijn. vervroegd op te zeggen, waardoor de huidige tarievenovereenkomst voor vrachtvervoer op de Atlantische routes op 10 april a.s. afloopt. Als een van de eerste luchtvaart maatschappijen, die het belang van vrachtvervoer door de lucht onderken den, heeft de K.L.M. zich door een gro te krachtsinspanning tot de belangrijkste vrachtvervoerder over de Atlantische Oceaan opgewerkt. De K.L.M. was de eerste luchtvaartmaatschappij die (sinds 1949) regelmatig vrachtdiensten op de noordatlantische route onderhoudt. Door het in dienst stellen van de DC-8 straalvliegtuigen in gecombineerd passa giers- en vrachtvervoer en van de DC-7f vrachtvliegtuigen met een laadvermogen van 15 ton, neemt de vrachtcapaciteit op deze route in sterke mate toe. Ook de andere maatschappijen breiden de vrachtcapaciteit in sterke mate uit. De K.L.M. is van mening, dat door juist gekozen tariefsverlagingen deze grotere vrachtcapaciteit beter benut kan worden omdat zodoende een steeds gro ter wordende categorie verladers in de gelegenheid komt van de voordelen van het snelle luchtvervoer te profiteren. De groei van het noordatlantische vrachtvervoer gedurende de laatste twee jaren is gemiddeld 40 procent per jaar geweest, wat op zichzelf een indicatie is dat het huidige tariefsysteem niet zon der succes is geweest. De K.L.M. acht HOLLANDIA, 14 febr. Op een za terdag gehouden vergadering van de raad van diensthoofden is een nieuwe ordonnantie goedgekeurd op de uitoefe ning van het kiesrecht door de Papoea's in Ned. Nieuw-Guinea. De ordonnantie bepaalt onder andere, dat het thans ook voor de autochtone bevolking verboden is, haar stem onder andermans naam uit te brengen bij de komende (en latere) verkiezingen. Tot op heden was dit niet strafbaar. De ordonnantie zal dezer da gen in werking treden. In het huidige wetboek van strafrecht worden straffen gesteld op intimidatie en omkoping van kiezers, het tegen be taling overdragen van iemands kies recht aan een ander en het onder een andermans naam uitbrengen van een stem bij verkiezingen. Dit was echter niet van toepassing op de autochtone bevolking, aangezien zij onderworpen is aan de inheemse rechtspraak. Alhier be staan sterke aanwijzingen, dat er reeds oproepkaarten van inheemsen zijn op gekocht door aanhangers van een be paalde kandidaat voor de Nieuw-Gui- nearaacj. De nieuwe ordonnantie maakt een einde aan deze leemte in de wet geving. Van officiële zijde is medegedeeld dat streng zal worden toegezien op naleving van de nieuwe bepaling. Aan iedere kie zer kan de voorzitter van een stembu reau vragen zich te legitimeren, opdat er geen twijfel over zal kunnen bestaan dat hij of zij die de stem uitbrengt ook werkelijk degene is, wiens naam op de oproepkaart staat vermeld. AMSTERDAM, 14 febr. De Biblio theca Rosenthaliana een onderdeel van de gemeentelijke universiteitsbi bliotheek in Amsterdam zal, onvoor ziene omstandigheden daargelaten, dit jaar de resterende delen van haar sys tematische catalogus voor de druk klaar hebben. De publikatie van deze catalo gus moest na het verschijnen van vijf deeltjes worden stopgezet, toen de Duit sers in 1940 ons land overweldigd had den. In de nieuwe delen vindt men de titels van boeken over geschiedenis, so ciologie, antisemitisme, kortom over al lerlei wat op het Jodendom betrekking heeft. Voorts is men bezig om de catalogus van de Hebraica, werken met He breeuwse letters gedrukt, te reorgani seren. Als derde activiteit zij vermeld, dat de Bibliotheca Rosenthaliana een serie publikaties begint van manus cripten uit eigen verzameling onder de titel: „Publications of the Bibliotheca Rosenthaliana". Het eerste exemplaar van deze serie zal zijn „Das Schemuel- buch des Mosche Esrim Wearba ein biblisches Epos aus dem XV Jahrhun- dert", tekstkritisch bewerkt door Felix Faik, in twee delen. De Bibliotheca Rosenthaliana werd in 1880 aan de gemeente Amsterdam overgedragen door baron Georg Rosen thal, die haar zelf van zijn vader had geërfd. De boekerij omvatte toen zes duizend delen, en op het ogenblik telt zij circa veertigduizend nummers, waar van zeer vele uit meer delen bestaan. Er is vrijwel geen enkel gebied, waar mee de Joodse geest zich heeft bezig gehouden, of de Bibliotheca Rosenthalia na heeft er literatuur over. De Bibliotheca Rosenthaliana is ook veel zeldzame boeken rijk, gedrukt in diverse landen en in verschillende eeuwen. Zo telt zij een dertigtal iii- cunabelen of wiegedrukken, onder andere „Die heylighe bevarden tot dat Heylighe Grafft in Jerusalem" van Bernh. Von Breidenbach, hetwelk enige jaren geleden is aangeschaft. Voorts bezit zij bijna vijfhonderd ma nuscripten waarvan de oudste een Talmudische codex uit de dertiende eeuw is. Ter gelegenheid van het be zoek, dat de president van Israël, de heer I. Ben Zvi, een paar jaar gele den aan de Bibliotheca Rosenthaliana bracht, heeft deze instelling een zeer fraai geïllustreerd publikatie het licht doen zien. het noodzakelijk, door enerzijds ver eenvoudiging van het huidige systeem en anderzijds door de invoering van een tarievendifferentiatie naar zending grootte, het thans bestaande systeem aan te passen aan de huidige eisen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen de betrokken maatschap pijen vrij zijn, eigen tarieven vast te stellen. Enerzijds kan dit een voordeel voor het publiek opleveren, anderzijds zou de tariefstabiliteit waarschijnlijk tijdelijk verloren kunnen gaan. Het is vooral met het oog op dit laatste, dat de K.L.M. het betreurt, dat in Parijs geen overeenstemming is bereikt. De directie van de K.L.M. stelt zich voor, binnenkort tot publikatie over te gaan van de door haar noodzakelijk ge achte wijzigingen in de tarieven per 10 april. Zij zal de verdere ontwikkeling nauwlettend volgen ter bescherming van haar sterke positie in het vracht vervoer." SCHIPHOL, 13 febr. Gewapend met camera's en vol van enthousiasme zijn vanochtend de minister van O. K. en W„ mr J. M L. Th. Cals, en de di recteur-generaal voor de kunsten en voor buitenlandse culturele betrekkin gen, dr H. J. Reinink, van Schiphol naar Cairo vertrokken. Op uitnodiging van de minister voor culturele zaken en nationale oriëntatie der Verenigde Ara bische Republiek, dr. Saroite Okacha, brengen zij een bezoek aan de V.A.R., dat circa twee weken zal duren. De uit nodiging houdt verband met de initia tieven die van Nederlandse zijde bij de Unesco zijn genomen tot het behoud van de onvervangbare oudheidkundige monumenten in Nubië, die door de ver hoging van het waterpeil van de Nijl voorgoed verloren dreigen te gaan. Naar bekend wordt in de Nijl bij Aswan een hoge stuwdam gebouwd, die daar de oorzaak van vormt. Reeds is prof. dr A. Klasens, direc teur van het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden, en tevens hoogleraar in de Egyptologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, die een maand geleden van Schiphol vertrok, in Egypte werkzaam. Op de uitgestrekte grafvelden zoekt hij een gebied uit voor een Nederlandse expeditie, die daar het volgend jaar aan de slag hoopt te mogen gaan. „Naar u bekend dienden wij daarmee niet alleen een algemeen historisch be lang, doch kan Nederland er zelf de vruchten van plukken", aldus minister Cals. „De archeologische vondsten, die bij dit werk gedaan worden, worden nl. verdeeld tussen Egypte en het land dat ze uitgraaft. De helft van wat de Nederlandse expeditie dus weet te ber gen zou naar Nederland kunnen ko men". Voorts is daar nog het eiland Philae in de Nijl, dat vol staat met beroemde tempels. Die stonden altijd reeds ge deeltelijk onder water maar dreigen nu met het hele eiland onder de wa terspiegel te zullen verdwijnen. In op dracht van de Nederlandse regering hebben Nederlandse ingenieurs een plan uitgewerkt tot het behoud van dit Nijleiland. Daartoe gouden dam men om het eiland in het water moe ten worden gebouwd en minister Cals heeft in november j.I. op de algemene vergadering van de Unesco in Parijs dit uitgewerkte rapport op tafel ge legd. De bewindsman gaat voorts naar Egypte om daar met zijn ambtgenoot te spreken over de uitvoering van het kortgeleden gesloten cultureel akkoord tussen de VAR en Nederland. Als een van de praktische gevolgen van dit akkoord zweeft minister Cals de mo gelijkheid voor ogen, dat enkele hon derden Egyptische studenten naar Ne derland zuilen komen om hier aan on ze universiteiten te studeren. Daar naast acht hij uitwisseling van aller lei kunstenaars nuttig. DORDRECHT, 13 febr. Een 21-ja- rige Dordtenaar, die werd verdacht in de J^enShenhof een 78-jarige weduwe te hebben beroofd en aangerand, heeft nu een volledige bekentenis afgelegd. Hij had vorige week reeds toegege ven dat hij het spaargeld van de vrouw had gestolen, maar de aanranding had hij anderen in de schoenen willen schui ven. Nu is ook gebleken, dat de jonge man niet 500 maar 900 gulden uit het huis van de weduwe heeft meegenomen. De andere personen die in verband met de aanranding waren gearresteerd, zijn volledig gerehabiliteerd. Zij zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. DEN HAAG, 13 febr. De politie heeft zaterdag zes scholieren van twaalf tot veertien jaar aangehouden, die de laatste twee maanden tal van kruimeldiefstallen hebben gepleegd in '>ftt zwembad „De Regentes". In totaal haalden zij zeventig gulden uit de badhokjes. De jongens wisten van elkaar, dat ze geld wegnamen en opereerden soms in tweetallen. Zij vormden volgens de politie echter geen bende. Zaterdag konden drie diefjes worden gepakt. Bij verhoor door de kinderpolitie kwamen de namen van de drie anderen eruit; dezen zijn later op de dag aangehouden. Enkele jon gens zijn al eerder met de kinderpolitie in aanraking geweest voor kruimel diefstallen uit automaten. Dezelfde dag heeft het personeel van het zwem bad aan de Mauritskade twee jongens van dertien jaar" betrapt, toen zij geld uit badhokjes weg wilden nemen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 14 febr. Na de lange en nog steeds niet besliste onderlinge strjjd en bitterheid in eigen partij over de vraag van kernontwapeuing door Groot-Brittannië, lijkt het alsof Labour opeens ontdekt heeft, dat zij haar politieke plicht verzaakt heeft door vrij spel te laten aan de conservative meerderheid in het parlement. E» gisteren heeft zij de oorlog verklaard. De eerste aanvallen waren van tweeër lei aard. De ene bestond hierin, dat Labour een onbenullig debat over vis verlengde tot lang na middernacht. In deze demonstratie won zich het socia listisch Lagerhuislid Harold Lever bijzondere glorie door een rede j" houden van twee uur en vijfendertig minuten, welke eindigde om half twee in de morgen. Hij erkende, dat hij van het te behandelen onderwerp weinig e1 wist. De andere aanval was gericht tege» de waarnemend speaker, Sir Gordon Touche. Volgens Labour had laatst genoemde de vorige week in het feil® en rumoerige debat over de verhoging van de bijdrage voor de nationü'e gezondheidsdienst zich onjuist gedr®' gen. De Chief Whip van de conserva tieven had te midden, van het rumoe' Gordon had dit voorstel aangenomen voorgesteld het debat te sluiten. Sjf en volgens Labour speelde hij hierin onder één hoedje met de regering. D® oppositie nam derhalve gisteren de ongewone stap een motie van afkeu ring, gericht tegen de waarnemende speaker, tot een stemming te forceren, ondanks de pogingen van minister Butler zichzelf beschikbaar te stellen ais zondebok. Maar Labour wilde niet wijken, en de stemming had plaats. Labour verloor vanzelfsprekend, met 211 tegen 302 stemmen. Maar dit be tekent niet dat de waarnemend® speaker gered is. Labour's optreden van gisteren komt neer op een beschuldiging van partijdigheid, en het is zeer goed mogelijk, dat Sir Gordon Touche ont slag zal nemen uit zijn functie. D# situatie is moeilijk te beoordelen, om dat het optreden van Labour bijna ongehoord is. In 1951 dienden de con servatieven een motie van afkeuring in tegen de toenmalige waarnemende speaker, maar zij forceerden geen stemming. De laatste keer dat een stemming tegen een waarnemend speaker is doorgedreven was in Aangezien er bij die gelegenheid slechts 27 stemmen werden uitge bracht vóór de motie van afkeuring» bleef de waarnemende speaker aan. VIENTIANE, 14 febr., (U.P.I.) D« betrekkingen tussen Frankrijk en Lao' hebben gisteren een nieuw dieptepunt bereikt, nadat het Laotiaanse leger een kordon had gelegd rondom de Frans* ambassade te Vientiane. Laotiaanse regeringsfunctionarissen weigerden de Franse ambassadeur te ontvangen. AMSTERDAM, 13 febr. De raad voor de scheepvaart is van mening de aanvaring tussen de motorkotter „Jonge Henri IJm 213" (60 b.r.t.) e" de Texelse veerboot „De Dageraad" °P 2 februari 1960 bij het binnenlopen va» de haven van Den Helder, is veroor zaakt door de dikke mist. De raad oor deelt, dat de aanvaring erop zou kun nen wjjzen dat in ieder geval „De Da geraad" te veel' vaart moet hebbe» fehad en heeft de schipper van da Jmuider kotter van iedere schuld vrij gesproken. Zijn schip heeft bij de aan varing ernstige schade opgelopen. Bu de openbare behandeling van deze zaak hebben de schipper van de kotter en de kapitein van de veerboot elkaar ver weten te snel te hebben gevaren. DEN HAAG, 13 febr. Een drietal jongens heeft gisteravond huisgehouden in een cafetaria aan de Paul Kruger- laan. Het drietal had zich met enig® vrienden de hele avond ai hinderlijk ge dragen. Toen de kornuiten naar huis wa ren gegaan, wilde de eigenaar van de cafetaria, de heer A. E. R„ met het drietal afrekenen en hen vervolgens de deur uitzetten. De jongens weigerden en vielen de man aan. Ook de vrouw va» de eigenaar kreeg enkele klappen. Ver der koelden de jongens hun woede op het meubilair. De heer R. werd zo toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal moest om de wonden aan zijn hoofd t« laten hechten. De politie heeft het drietal, een be- hanger en een zeeman beiden van jaar en een 19-jarige jongeman zonde' beroep, aangehouden. DEN HAAG, 14 febr. De destij''5 opgestelde zuiveringsrapporten zijn g®[ heim. Daarom kan de minister geen na dere mededelingen verstrekken over zuiveringsrapporten, waarin is vastgel legd, „dat aan prof. Kistemaker zake van zijn activiteit in de bezetting®* tijd bij de spionnage-organisatie Cella®' tic geen enkel gerechtvaardigd verWU1, kan worden gemaakt." Dit heeft minister Cals geantwoord oP schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Bakker (C.P-N-'' waarin deze om nadere mededelingen dienaangaande had gevraagd. win VAN J[NATUURLIJK, de straat rïJrutTÏuKrnl OPBREKEN IN LONDEN UATHt/ LUni .JX wekt NOOIT ARGWAAN IK GA DE JONGENS OPWACHTEN. WAT! COMPRESSOR EN PNEUMATISCHE BOREN EN EEN EIST MN EEN HALF B'J TWEE METER INTUSSEN, IN CHISWICK- MENEER FERROL BELDE OP. DIT WIL HU OiREKT GEDAAN HEBBEN INMAIDA HET ZAL NIET LANG DUREN EN WE MAKEN GEEN 7R00TGAT. HINDERT NIET, MENEER. Ielectriciteitssto- RINGEN STUREN HET VERKEER NIET IN DE WK b DAT DOEN ALLEEN WERKZAAMHCua.-i Richtinss- COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2