Voor derde maai in twee jaar brand op o Driehonderd motorfietsenverf lil AMSTLEVEN levensverzekering GSZOND Halitran FEESTJE VOOR BOVEN DE 80 BRANDEN IN ROTTERDAM en jerrycans prooi van vuur De TWEE doden bij botsing Landelijke contactEaad voor het bedrijfsapostolaat Bij de deur begint het vak Al de winter door! NEEM GEEN RISICO: DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 V erkeersopstopping Paddestoelen VAf; Moeite Diefstal vakantiebonnen ter waarde van 14 mille mxm Bromfiets frontaal tegen autobus Kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen Waardevolle vondst in boerenschuur Groningen, 13 febr. Het vori- Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules! ca 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan* Reclame-kienspel in strijd met loterij wet Kerkenbouwzondag Opbrengst f 1.165.021 Dodelijk verkeers ongeluk Toerisme naar Curagao sterk verminderd Pr oefboerderij Overijssel Wie een kuil graaft voor een ander BRAND VERWOEST CAFE IN ZEELAND Luchtverbinding tus sen Berlijn en Eelde Voor vervoer van Duitse toeristen Geen tijdelijk wet houder in Culemborg Berging „Angelina" en „Edystone" Mevrouw P. J. A. Cammelbeeck (Advertentie) ;XV< (Vervolg van pagina 1) Kort na de brand in het stadhuis Was de lucht boven de Stadionweg rood verlicht door een enorme vuurzee, die woedde op een opslagterrein van ongeveer 150 bij 80 meter. Met doffe knallen sprongen vaten verf door de immense hitte, direct gevolgd door een regen van vonken. De brandweer was hijzonder snel ter plaatse met y*er bluseenheden, de vliegende patrouille, een blusboot van de havendienst, drie autospuiten, ladderwagens, gereed schapwagens en speciale nevel- en droogschuimauto's. De brand was snel gelokaliseerd, maar aan blussen viel niet te denken. Drie grote loodsen brandden tot de grond af. De 48-jarige monteur M. Zeven bergen van het verwoeste dumpbedrijf, de n.v. Kraan Buil, ontdekte de brand omstreeks half zeven. Toen hij op het punt stond naar huis te gaan, zag hij uit de loods van de n.v. Feyenoord, een jjzer-, metaal- en dumpgoederenhan del, rook omhoog kringelen, waarop direct een felle steekvlam loeiend omhoogschoot. Voor de brandweer ge waarschuwd was, stond ook de n.v. Kraan Bull in brand en de n.v. handelsbedrijf Hilltrade. De drie be drijven" zijn van dezelfde eigenaar. In de loodsen stonden onder meer nieuwe auto-onderdelen, driehonderd ?leuwe motorfietsen, dertig ton verf, honderdduizend lege jerrycans, tien ton leervet in kisten en een bestel auto. Niets hiervan is gered. Het terrein is eigendom van de embal- iagefabriek Emba. .Toen eenmaal bleek, dat het vuur n'et te blussen was, trok de hoofd brandmeester J. Hamel zijn mensen terug van alle gevaarlijke plaatsen. Achter betonnen muurtjes en lege vaten richtten de spuitgasten hun waterstralen in het vuur. Paddestoel achtige vuurzuilen waggelden loeiend boven de hel van vlammen. De Sta dionweg, die enkele honderden meters naar het oosten aansluit op de rijks weg naar Dordrecht, is een half uur gesloten geweest voor alle verkeer wegens ontploffingsgevaar. Bovendien stopten automobilisten midden op de weg om naar de spectaculaire, brand te kijken, zodat er een enorme ver keersopstopping ontstond. Hoewel in de naaste omgeving geen huizen staan, stroomden van heinde en verre de mensen naar de brand, die van de Boompjes op de noordelijke Maasoever al als een rode vuurgloed te zien was. De politie had de handen vol om het verkeer om te leiden en de nieuws gierigen op een afstand te houden. Pas tegen negen uur waren het hout, de banden en de verf zover uit gebrand, dat men kon beginnen met nablussen. Tot diep in de nacht werkten ploegen van de brandweer door. Voor de derde keer in twee jaar is op dit terrein een felle brand uit gebroken. De laatste keer in juni van het vorig jaar. Toen brandden juist de belendende opstallen uit. In de lood sen, die nu zijn uitgebrand, stond toen bet wagenpark van het circus Mullens, dat door een oplettende brandweerman op het nippertje gespaard kon worden. .X •A •■•SP VAs" De omvang van de schade is op dit moment onbekend, maar loopt in de honderdduizenden guldens. Het hele terrein langs de Stadionweg is letter lijk bezaaid met allerlei opstallen van tientallen kleine bedrijfjes. Telkens wanneer er brand uitbreekt, heeft de brandweer de grootste moeite om er de weg te vinden, en door de uiter mate grote brandbaarheid van de opge slagen materialen zoals benzine, den, verven, auto-onderdelen e.d. is het blussen bijzonder moeilijk. ENSCHEDE, 14 februari De re cherche heeft een veertigjarige man aan gehouden, die er van verdacht wordt dij een'inbraak in het kantoor van een groot aannemersbedrijf alhier een grote par tij vakantiebonnen ter waarde \a 14.000.- te hebben ontvreemd, ve man werd gearresteerd in verband m enkele andere diefstallen bij het aa - mersbedrijf. Daar had men ooi t vakantiebonnen nog niet op verzoek van de recherche een on derzoek werd ingesteld, bleken de bon nen inderdaad te zijn verdwe Nog een foto van de grote brand aan de Stadionweg in Rotter dam- *uid De brandweer bestreed met groot materieel de immense vuur zee maar moest terugdeinzen voor de 'felle explosies. Vader van een welvarend gezin. Een man die de sport bemint en die in zijn jonge jaren op vele voetbalvelden een hartig balletje heeft meegetrapt. Eén die zich stipt aan de spelregels hield van de sport. En van het leven. Kijk had hij op een goede dag tegen zijn assurantieman gezegd, "kijk wat ik wil is een levensverzekering waarvan ik ook zelf vroeg plezier kan hebben. Is dat mogelijk?" Het kon. Het kon goed en voordelig. En nu - lang voor zijn pensioen - laat hij zonder zorg zijn kinderen studeren. En zonder zorg bouwt hij aan zijn hobby: een omvangrijke bibliotheek. Een dure aardigheid? Zeker. Maar even zeker was de som die AMSTLEVEN hem uitbetaalde. Vraag Uw eigen verzekeringsman naar zo'n AMSTLEVEN-polis. Doe het vroeg. Dan zorgt U nü voor later. De voorraad ïs bijna op. De voorraad Olympische pockets" die Jan Cottaar voor ons samenstelde. Foto's en anecdotes van de Olympische Spelen 1960. Stuur gauw een briefkaart met 24 cent extra aan postzegels (voor administratiekosten) aan AMSTLEVEN. Postbus 1072, Amsterdam. Dan wordt deze pocket nog Uw pocket. SPAUBEEK, 14 februari Gister nacht is op de Aalbekerweg te Huls- here een bromfiets frontaal op een autobus gebotst. De 50-jarige bestuur der A. Otermans was onmiddellijk dood, zijn duo-passagier, de 30-jarige j. Waehelder, overleed kort na aan komst in het ziekenhuis te Heerlen. Beiden waren ongehuwd en afkomstig uit Spaubeek. DEN HAAG, 13 febr. in de staats courant heeft de staatssecretaris van Economische Zaken een vestigingsbe- schikking op grond van de vestigings wet bedrijven 1954 voor de kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen afge kondigd die woensdag in werking tireed't. Gelijktijdig met de inwerkingtreding daarvan komt het uit de bezettingsjaren daterende vestigingsbesluit kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen 1944 it vervallen. De afkondiging van deze beschikking Werd wenselijk geoordeeld, aldus de mi nister van Economische Zaken, in ver band met de omstandigheid, dat over de vraag, of voor genoemd bedrijf een nieuw vestigingsbesluit moet worden vastgesteld, nog geen beslissing kon worden genomen. Bovendien moet een periode, gedurende welke geen enkele vestigmgsregeling op dit terrein van kracht is, in dit stadium ongewenst wor den geacht. K® jaar kocht de heer K. Tillema uit jfasquert, gelegen bij het Groninger "allo, van de erven van J. van Ham e®n boerderij. Bij de verbouwing van de stal werd door werklieden nu een geld- kistje gevonden met rond 32.000,- aan l'erouderd bankpapier en ongeveer 1 10.000,- aan effecten. Vermoedelijk heeft deze schat daar ruim 25 jaar be graven gelegen. In hoeverre het bankpapier nog waar de heeft, zal de Nederlandse Bank na gaan. De vorige bewoner Jan van Ham Woonde er met zijn broers Kees en Jo- ban. Het drietal ging door voor bemid-- deld. De broers overleden vrij kort na elkaar en de bezittingen gingen over haar de erven Van Ham. Dat men nu pas op de hoogte geko men is van het bestaan van het geld kistje komt waarschijnlijk door de plot selinge dood van Jan van Ham in 1945. De heer Tillema, die het kistje met in houd in handen van notaris De Ranitz te Winsum heeft gesteld, maakt als ko per van de boerderij aanspraak op de vondst. Advertentie Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: Halitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nu dreigen! BEVERWIJK, 14 febr. Het Ne derlands episcopaat heeft zijn goedkeu ring gegeven aan de oprichting van een landelijke contaetraad voor het be drijfsapostolaat. De oprichting van de ze raad was nodig geworden gezien de uitbreiding van het bedrijfsapostolaat over ons gehele land. De taak van de landelijke contact- raad bestaat onder meer in het volgen de: met eerbiediging van de eigen sta tus van het bedrijfsapostolaat in de af zonderlijke bisdommen, in overleg met het episcopaat de algemene lijn te be palen; het episcopaat op de hoogte te hou den van de gang van zaken bij het be drijfsapostolaat in Nederland en daar buiten; gesprekspartner te zpn voor lande lijke instanties; nn te treden als vertegenwoordiger van liet bedrijfsapostolaat in Nederland t.o.v. de pers etc., nnntact te onderhouden met niet- katholieke vormen van bedrijfsaposto laat, zoals bijvoorbeeld evangelie en industrie; vraagstukken, die voor het bedrijfs- a nnstnlaat van belang zpn te doen be studeren bijvoorbeeld door contacten met de universiteiten, hogescholen en seminaria; het verzorgen van andere voor het lanHpliik werk van het bedrijfsaposto- laaf belangrijke of noodzakelijke voor zieningen. De landelijke contaetraad is samen geteld uit- hoofdaalmoezenier G. de Vet (voor het bisdom Breda-13 aal moezeniers) hoofdaalmoezenier C. F. A Geraets, (voor de bisdommen Haar lem en RotterdamA2 aalmoezeniers) hoofdaalmoezenier F. Boeken, (voor het bisdom Den Bosch-20 aalmoezeniers), aalmoezenier G. H. J. Feijen, (voor het aartsbisdom Utrecht-3 aalmoezeniers), aalmoezenier J. H. Lumey, (voor het 61-2 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 14 februari De mi nister van justitie, mr. A. C. W. Beer man, heeft de procureur-generaal in Amsterdam verzocht hem inlichtingen te verstrekken over een reclamespel van Albert Heijn, ,,A. H.-Kienspel" ge heten. Het gaat hier om de vraag of dit spel al dan niet moet worden aan gemerkt als een overtreding van de lo- terijwet. Een woordvoerder van het ministe rie legt er de nadruk op dat het „ver zoek om inlichtingen" een wat minder zware formulering is dan het „gelas ten van een onderzoek", a.1 komt het er in feite wel op neer, dat deze zaak nu onderzocht zal worden. bisdom Roermond-16 aalmoezeniers), aalmoezenier Chr. Van Mierlo O. Carm. (voor het bisdom Groningen-één aal moezenier). Secretaris van de landelijke contact- raad is hoofdaalmoezenier C. F. A. Ge raets, Zeestraat 92 te Beverwijk, tele foon 02510-4575 en 5459. De contaetraad bestaat nog geheel uit priesters. Het ligt in de bedoeling later ook leken in dit orgaan op te nemen. UTRECHT, 14 febr. De collecte, die op kerkenbouwzondag is gehouden, heeft tot heden een bedrag opgebracht van 1.165.021, ruim 15.000 gulden meer dan in 1960. Het bisdom Haarlem heeft dit jaar de hoogste opbrengst. Onmiddellijk daarop volgt het bisdom Rotterdam. Het aartsbisdom bezet een goede derde plaats. De collecte-opbrengsten per bisdom bedragen: Aartsbisdom Utrecht 216.000,- Bisdom Haarlem 261.496,- Bisdom 's-Hertogenbosch 191.540,- Bisdom Breda 78.313,- Bisdom Roermond 123.885,- Bisdom Groningen 17.512,- Bisdom Rotterdam 254.970,- Giro 3233.00, giften zonder opgave van een bisdom ƒ21.305.Giften op het gironummer blijven nog binnen komen. Het totaalbedrag van de col lecties op kerkenbouwzondag 1960 be droeg 1.149.873,-. ZWOLLE, 13 febr. Op de Zuider zeestraatweg alhier is de 21-jarige on gehuwde landbouwer G. van de Pol, uit Doornspijk, door een auto aangere den. Zwaar gewond werd hij overge bracht naar het ziekenhuis waar hij aan zijn verwondingen is overleden. WILLEMSTAD, 14 febr. - De heer Ph. J. Evertsz, hoofd van het toeristenbu reau alhier, heeft verklaard, dat het toerisme op Curasao het afgelopen jaar opvallend is verminderd. Alleen al het aantal overnachtingen daalde met on geveer twaalfduizend. Uit Venezuela kwamen drieduizend mensen minder dan het jaar daarvoor. Er zullen dit jaar twaalf toeristenschepen minder het eiland aandoen. Verder is gebleken dat de toeristen op het ogenblik over het algemeen minder geld uitgeven dan voorheen. GIETHOORN, 14 februari De ver eniging „Proef boerderjj Overijssel" waarin de drie grote landbouworgani saties zjjn vertegenwoordigd, zal in het ingepolderde gebied alhier een tweede proefboerderij stichten. De eerste proefboerderij van de vereniging be vindt zich te Heino. Het nieuwe be drijf wordt een modern weidebedrjjf, waarop de „extreme bedrijfsvoering" zal worden toegepast, volgens het be ginsel van open loopstal, niet alleen voor koeien, maar ook voor varkens. VLISSINGEN, 13 februari Op het badstrand van Koudekerke zijn in het afgelopen toeristenseizoen moeilijkheden ontstaan, omdat Duitse vakantiegangers grote diepe kuilen groeven, die gevaar opleverden voor de andere badgasten. Ze groeven deze kuilen bij voorkeur vóór door andere gasten bewoonde strandhuis jes, weigerden deze kuilen dicht te gooien en verhinderden bovendien andere badgasten dit te doen. Om aan deze ongewenste toestand een eind te maken heeft de gemeenteraad gister middag tijdens de raadsvergadering besloten de algemene politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat het ver boden is op het strand kuilen te graven of afsluitingen te maken, waardoor hinder of schade aan strandbezoekers kan worden be rokkend. (Van onze correspondent) GOES, 14 febr. Een felle uitslaan de bran<j heeft maandagavond een café in Nisse op Zuid-Beveland volkomen verwoest. Het vuur ontstond toen een gasfles vlam vatte. Terwijl het café reeds gedeeltelijk in brand stond droeg de caféhouder zijn zieke vrouw het huis uit, en gooide vervolgens de gasfles naar buiten. Hierbij liep hij brandwonden op aan ge zicht en handen. De brandweer die uit het nabije 's Gravenpolder moest ko men, was gewaarschuwd, maar omdat het alarmeringssysteem niet werkte, duurde het ruim een half uur voor de spuitgasten arriveerden. Inmiddels wa ren vrijwillige brandweerlieden uit Nisse in afwachting van de motorspuit uit 's Gravenpolder reeds begonnen het vuur te bestrijden. Een achter het cafe gelegen schuur met een groot aantal koeien kon behouden blijven. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 13 iebr. De Insel Flug Berlin zal in de komende zomer- maanden een dienst gaan onderhouden vier tot zeven maal per week tussen Berlijn en het vliegveld Eelde, speciaal met het oog op het toeristen- verkeer. De Duitse maatschappij is van plan Dorniers Do 27-machines in te zetten voor doorverbinding met de Duitse ei landen. Men wil eveneens verbindingen tot stand brengen met Ameland en 1 exei. CULEMBORG, 13 febr. Na vijf maanden besprekingen heeft Culemborg definitief geen tijdelijk wethouder gekre gen. Evenals in de vorige vergadering staakten de stemmen in de raad, met 7-7 over de vraag, of men de benoe ming van een tijdelijk wethouder op de agenda moest plaatsen. De vacature was ontstaan door ziekte van de heer C. H. J. Nijhof. Door het staken van de stemmen is nu het voorstel van de agen da afgevoerd. De controverse in de raad was ont staan doordat de K.V.P., bestaande uit zes leden, tezamen met de heer J. C. Eikelenstam (V.V.D.) een candidatuur van de P.V.D.A. in de persoon van de heer A. J. Kerkhof niet wenste te aan vaarden. Tot tweemaal toe is in de raad een ander lid van de P.V.D.A.-fractie ge kozen, doch deze heeft de benoeming geen van beide keren aanvaard. IJMUIDEN, 14 febr. Personeel en sleepboten van Wijsmuller zijn thans bezig met de berging van de Westduitse kustvaarder „Angelina" (199 ton) op het strand van Texel, en van de Nederlandse kustvaarder „Eddystone" (475 ton) op de rotsen van lie de Glénans aan de Bretonse kust. De poging om de „Angelina" weer in diep water te brengen is gisternacht begonnen. Pompen zijn aan boord ge plaatst en in de loop van gisteren is ook begonnen met de lossing van het grootste deel van de lading rjjst en chemicaliën. Zodra het weer gun stig is zal de sleepboot „Simson" trach ten een sleepverbinding met de „Ange lina" tot stand te brengen. Dit zal geschieden met behulp van een vlet, die tot bij de branding wordt gevaren, waarna een lijn wordt overgeschoten naar het strand. Bij laag water zou ook een eerste pomptest worden ge houden om na te gaan of de „Ange lina" in ernstige mate is lekgeslagen. Op lie de Glénans zijn de opvaren den van de sleepboot „Titan" er in geslaagd veel bergingsmateriaal van zee uit met behulp van de motorsloep en van het vissersscheepje „Roi de Coeur" over te brengen op de „Eddy stone". De kustvaarder, die een lading van 530 ton ijzer had, zal worden gelost. Het ijzer wordt opgeslagen op Krugen Rock, dat in de nabijheid van de strandingsplaats ligt. De sloep en de „Roi de Coeur" kunnen de „Eddy stone" bij hoog water bereiken, maar bij laag tij staat de kustvaarder ge heel droog. Alles wordt nu gereed ge maakt om donderdag bij springtij een eerste poging te doen de kustvaarder vlot te brengen. Intussen is de ber- gingsploeg bij laag water druk doende om de gaten en scheuren, die het schip bij de stranding op de rotsen heeft opgelopen, dicht te lassen. De 103-jarige mevrouw Marie-Jeanne Herrebosch heeft in hei restaurant van een warenhuis in Brussel, waar zij vroeger heeft gewerkt, een feestje gehouden. Zij ontving 103 genodigden, allen boven de tachtig jaar. Mevrouw Herrebosch (links) liet zich nog verleiden tot een walsje met haar schoondochter. „Bij de deur begint het vak", leert mevrouw P. J. A. Cammel- beeck, sinds kort directrice bij het Nijverheidsonderwijs in het dameskappen. De tweejarige cursus, die in Rotterdam wordt gegeven, is bedoeld voor jongens en meisjes van veertien jaar af. Goede omgangsvormen zijn uiterst belangrijk in het vak en daarom wordt hieraan bijzon dere aandacht besteed. De lessen omvatten niet alleen de scholing in de technische kanten van het kappersvak, maar ook het onderwijs in Frans, Duits en Engels, in zoverre de kennis van deze talen voor het vak van belang is. Termen als „wassen" en „watergolven"zin nen als „neemt u plaats, me vrouw" dienen er vlot uit te komen, zodat ook buitenlandse clientèle prettige kan worden geholpen. In de theoretische les sen, die worden gegeven in het souterain van het filiaal aan de Botersloot, krijgen de adspirant- kappers en -kapsters onderricht in bioloaie- natuur- en schei kunde. Ook make-up en mani- :ure alsmede zwemmen en gym nastiek staan op het onderwijs programma. Men oefent op levende mo dellen of op poppen. De lerarein houden toezicht op de venen tingen van hun pupillen, zoatr een cliënt niet bevreesd hoeft te zijn met verknipt hoofd naar huis te moeten. In het eerste jaar van de op leiding werken de jongens en meisjes drie maanden in een zaak. Het volgende jaar kojnen zij weer op school en aan net eind van het tweede jaar leggen zij het examen af voor het diploma bediende, dat. wordt afgenomen door de Vakraad voor het Kappersbedrijf. De school leidt leerlingen op uit de meest uiteenlopende plaatsen in het land, zowel uit Rotterdam als uit Roosendaal of Ierseke. Naast deze nijverheidscursus geeft het instituut verschillende dag- en avondcursussen voor ouderen o.m. ter verkrijging van het vestigingsdiploma. Mevrouw Cammelbeeck, die, vóór zij haar huidige functie aan vaardde op diverse scholen les gaf in uiterlijke verzorging en verkoopkunde, bezit de gave, goed mei de jeugd te kunnen omgaan. Zij is bijzonder op haar leerlingen gesteld en eventuele moeilijkheden tracht zij niet op te lossen met een bars optreden, doch met een vriendelijk, maar beslist wijzen op fouten. Slordigheden, zoals het niet legen van de asbakjes, ziet zij niet door de vingers, maar zij wijst er haar leerlingen kalm op, dat een keurig onderhouden salon uiterst belangrijk is. Een van haar leerlingen voegde haar onlangs in een boze bui „stik" toe. t' oorzichtig informeerde mevrouw Cammelbeeck: „Wat zei je?" „Óh niets" klonk het^al wat bedeesder. „Oh, dan is het goed, ik dacht even, dat je „stik" zei." „Dat zei ik ook", luidde het benepen antwoord. „Stel je voor zeg. lat je wens eens uit was gekomen en ik hier blauw aangelopen op de essenaar zat. Zou je me dan een glaasje water geven" vroeg mevrouw Cammelbeeck, waarop de klas begon te lachen en de goede sfeer onmid dellijk terugkeerde. De directrice is van mening, dat persoonlijke moeilijkheden vaak de oorzaak zijn van dergelijke ordeverstoringen. Ondanks het feit, dat mevrouw Cammelbeeck zeer beweeglijk is, gaat er een grote rust van haar uit, zodat haar leerlingen graag af en toe hun hart bij haar komen uitstorten. Zij heeft zich jarenlang bezighouden met het S.F.L. Haar dochters hebben dezelfde eigenschap als hun moeder wat betreft het omgaan met kinderen. De oudste twee van 22 en 21 jaar hebben een opleiding tot kleuterleidster gevolgd De nieuwbenoemde directrice verricht haar werk met bijzonder veel voldoening. Organiseren doet zij bijzonder graag en deze Boonte/ae misschien een erfenis van haar vader, een oud-militair komt haar in n huidige werkkring bijzonder goed van pas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3