onthouden P.T.T. enige miljoenen per jaar Verleden jaar 22.000 ontduikers van luister- en kijkgeld betrapt A WIJSMULLER breidt vloot uit met zeegaand hef- en bergingsschip VERWACHTINGen GENEESMIDDELEN E ff I Twee dagen op pad met sterke arm ,Helpkan gezonken schepen in volle zee lichten PRIMEUR VOOR PARTICULIER BERGINGSBEDRIJF Protest tegen bevoor rechting van Concert gebouworkest g DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 1 PAGINA 6 (Van onze Haagse redactie) De Dienst Luister- en Kijkgelden van de P.T.T. is een (overheids) lichaam met een sterke arm. Een „arm", gevormd door de honderd controleurs van de buiten dienst, die de bevoegdheid hebben van „bij zonder opsporingsambtenaar". Hun taak is het het omvangrijke leger van „zwartkij kers" en luistergeld-ontduikers hardnekkig te bestrijden en uit te dunnen. Inzet van dit bijzonder moeizame werk is een spectaculair bedrag, dat in de miljoenen loopt. De P.l .T„ die slechts als „incasseerder" optreedt, voelt zich er overigens wellicht helemaal niet zo gelukkig mee, dienstverlenend bedrijf dat hij wil zijn. Maar voor de omroepen, die profi teren van de kijk- en luistergelden, zijn deze controleurs ware „gouddelvers", die menige rijke ader blootleggen. En veelbelovende ge bieden liggen nog op ontginning te wachten. Van dat nog verborgen „goud" zouden de omroepen menig kostbaar programma kun nen financieren, zo leert een simpel reken sommetje. P.T.T.-functionarissen schatten het aantal werkelijk aanwezige t.v.-toestel- len minstens twaalf procent hoger dan het aantal „geregistreerde", een woord dat bij de officiële opgaven nooit wordt vergeten. Die twaalf procent betekenen op 't ogenblik ruim 100.000 toestellen met een gezamenlijk kijkgeld van 3.600.000 gulden per jaar. Wel een bedrag dus dat het lonend maakt er een „sterke arm" op na te houden. Een arm ove rigens die letterlijk niet sterk genoeg kan zijn: molestatie van controleurs is geen zeldzaamheid. Een losse greep uit het (on geschreven) avonturenboek over de laatste tijd levert een poging tot wurging op en een opsluiting in een kast van een controleur door een woedende betrapte zwartkijker. Hardnekkige bestrijding door sterke arm. f Eerst als alle papieren zenuwachtig doorgenomen zijn Radio in de kinderwagen verstopt. In Haagse raad: „Zwevend" slepen Nieuwe bezinning op therapie „ZWARTKIJKERS Ook de directeur-generaal van de P.T.T., prof. Ir. G. H. Bast, heeft in zijn laatste nieuwjaarsrede over het euvel der zwartkijkers gesproken, zij het dan in ambtelijke taal. „De betalmgs- en aangifte discipline van de luisteraars en t.v.-kijkers laat nog veel te wensen over", zo zei h(j. In 1960 werden dan ook ruim 22.000 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Radioluisterbeschikking en de Wet op het kijkgeld, een aantal waarvan vangen", zegt hij, „maar dat komt voor een groot deel doordat men niet weet, hoe de luister- en kijkgelden worden besteed. Niemand vindt het vreemd, dat hij zijn gas- en elektriciteitsverbruik moet betalen, maar met het luister- en kijkgeld is men minder vlot. En met deze gelden worden toch de programmakosten en de technische outil lage bekostigd", aldus de heer Geldof. „Alles wordt er bijgehaald als argument voor wanbeta ling; het omroepbestel en de kwaliteit van de programma's bijvoorbeeld". Weinig te spreken is men ook over de „discipline" van de radio- en tv.-handelaren. Niet allen komen de plicht, alle kopers van een televisietoestel op te geven, even nauwgezet na. Bij de verkoop van radio's moet men een register van kopers bijhouden, dat eventueel kan worden ingezien. ,tDe handelaren wor- den wel gecontroleerd, maar gezien het grote aantal is dit een zeer omvangrijk werk." Een overzichtje van een recent onderzoek in de Haagse binnenstad maakt wel duidelijk, dat overtre ding van de Luistergeldbeschikking of van de Wet °P Kijkgeld bepaald geen uitzondering is. Aan de hand van gegevens van de radiohandel werden in enkele weken 299 radiobezitters erop betrapt, dat zij hun radio niet hadden aangegeven. In totaal waren zij bijna 3.000 maanden (en dus evenzoveel guldens) achter. Er werden 126 processen-verbaal opgemaakt. Heeft men zijn toestel nog slechts kort, dan wil men het niet-doen-registreren nog wel eens als laksheid zien. die op korte termijn kan worden goedgemaakt. De televisietoestelbezitters bleken nog „lakser". Zevenhonderd zwartkijkers werden er betrapt met als resultaat, dat zij nóg zwarter gingen kijken. Voor al de 532, die een proces-verbaal kregen, want zq kunnen rekenen op een boete van de kantonrechter, die meestal ligt tussen de vijfentwintig en vpftig gulden. Allen bij elkaar waren meer dan 9000 maan den kijkgeld achter, wat ook op korte termijn moet worden betaald op straffe van verzegeling. Het is dus niet helemaal onbegrijpelijk, dat de controleurs niet overal even welkom zijn. Daarvan hebben wij ons kunnen overtuigen in de twee dagen dat w(j met een der Haagse contro leurs op pad zjjn geweest. Twee dagen trap op, trap af, huis in, huis uit. Twee dagen tegen ver schrikte gezichten aankijken telkens wanneer de controleur zich als opsporingsambtenaar van de de omvang vrijwel uitsluitend wordt bepaald door de sterkte van het controleurskorps. Vreemd genoeg is dit korps niet uitgebreid sinds 1947, toen het aan tal radio's in geen enkele verhouding stond met nu en er nog geen enkel televisietoestel was. De ont wikkeling van de „arm" is dus sterk achtergebleven bij die van de rest van het lichaam, maar men overweegt hier iets aan te doen. Het is overigens bepaald niet gemakkelijk daarvoor geschikte krach ten aan te trekken. Wanneer het hoofd van de afdeling, de heer E. W. VVayenberg zegt, dat de controleurs „flinke mensen" zijn, lijkt dat een geslaagd understatement. Zij moe ten beleefd zijn, maar toch doortastend; tact bezit ten en niet bang zijn; welbespraaktzijn zonder zich in debat te willen begeven; overwicht hebben zon der ooit tot machtsmisbruik over te gaan. Zij moeten ook hard zijn, voor zich zelf en voor anderen. Beledi gingen moeten zij van zich af laten glijden en soms moet de letter van de wet worden toegepast in om standigheden, waarbij zij eerder geneigd zouden zijn het hart te laten spreken. Een neiging waar gelukkig soms aan wordt toegegeven. Een groot nadeel is, dat de controleurs optreden op „vijande lijk terrein". Een term, die, gezien de ervaringen, geenszins overdreven is. In de huiskamer wordt de overtreding meestal geconstateerd en daar wordt het proces-verbaal aangezegd. Bovendien wordt dan nog eens letterlijk en figuurlijk een rekening gepresen teerd, die nooit welkom is. Soms wordt het bezit aangetast: een radio of televisie moet worden ver zegeld, zodat deze voor de bezitter tijdelijk elke waarde verliest. Dat dit alles niet altijd even vlot verloopt, is duidelijk. Nederland is voor de buitendienst van de Dienst Luister- en Kijkgelden verdeeld in tien districten. District 9 is Den Haag met wijde omgeving: in het noorden tot en met de bollenstreek, in het oosten tot Woerden en naar het Zuiden tot de Nieuwe Water weg. Dit grote gebied wordt bestreken door twaalf controleurs, die de beschikking hebben over muis grijze volkswagentjes of snelbrommers. Districts- eider is hier de heer J. P. Geldof. „Wij worden niet overal even vriendelijk ont- Ie „Vaak", zo had de controleur al gezegd, „zijn er moeilijkheden omdat de vrouw nooit wat van de rekeningen en aanmaningen aan de man heeft verteld. Als wij het toestel dan komen verzegelen, is Leiden in last." Zon geval kwam 's middags al voor. Een vrouw was een bedrag aan kijkgeld achter, dat zij, ook na twee aanmaningen, niet had voldaan. Het ergste vond zii misschien wel, dat de P.T.T. kwam om haar toestel te verzege len op het ogenblik, dat haar vriendin op bezoek was. Betalen of ^verzegelen, zei de P.T.T. „Span nend zeg, enig, zei de vriendin vrolijk, maar zonder leedvermaak. De vrouw dacht er anders over. „Je weet hoe Bert is. Als hij het vanavond hoort...... En ik heb het geld echt niet," snikte ze. De vrolijke vriendin was de reddende engel: „Ben je mal. Dat schiet ik je toch voor." Het eindigde heel gezellig met een kopje thee, ook voor ons. In dit geval, wanbetaling van het kijkgeld dus, zou er geen proces-verbaal opgemaakt kunnen wor den. Alleen het niet-aangeven is strafbaar. Met de radio is het beide strafbaar. De gedachte op grond waarvan men besloot wanbetaling voor het kijkgeld P.T.T. had gelegitimeerd en vroeg of hij even bin nen mocht komen. Twee dagen waarin wjj hebben ontdekt, dat half vrouwelijk Nederland in huis op pantoffels loopt en dat vrijwel ieder in huis een la heeft, waarin zich een ongelofelijke hoop pape rassen bevindt. Eerst als al deze papieren (ze nuwachtig) meermalen zijn doorgenomen, komen de gevraagde kaarten of kwitanties te voorschijn. Of niet natuurlijk. Als de papieren er niet kunnen zijn, omdat de radio of televisie niet is aangegeven bijvoorbeeld. Dat troffen wij al bij het eerste geval in die rus tige straat in een van de nieuwe wijken. Juist toen bleek, dat er geen televisiekaart was, kwam de man, chauffeur van beroep, binnen om een kopje koffie te halen. Hij kwam dan ook op de koffie. Het bleek, dat hij zijn toestel al 2»/i jaar had, zonder het ooit te hebben aangegeven. Hij had dus ook nooit kijkgeld betaald. Resultaat: een bekeuring en betaling van achterstallig kijkgeld van zo'n kleine honderd gulden. Excuus: wij hebben het toestel eerst gehuurd en later gekocht. Wij dachten, dat „het er bii inbegrepen was." Eerst nu ging de man eens precies lezen wat de „kleine lettertjes" van zijn contract vermelden. Een weduwe bleek haar t.v.-toestel wel te hebben aangegeven, maar de datum klopte niet met die, die de handelaar had opgegeven. „Waarom? Ik heb het in april gekregen. Op proef. In oktober heb ik pas besloten het te kopen". Antwoord: „Mevrouw, er staat in de wet dat u moet betalen vanaf het ogenblik, dat het toestel in huis is, niet vanaf het ogenblik dat u heeft besloten." Daarna het excuus dat vrijwel iedereen geeft en dat als men zelf nu eens aan de „andere kant" staat een beetje vervelend en onaannemelijk klinkt: „Ik weet dat allemaal niet." De opmerking van de P.T.T.: „U gaat geheel op e'gen risico mee", herinnerden wij ons, toen we aanbelden bij de man, bii wie kort tevoren een re chercheur met getrokken pistool nodig was geweest opdat de P.T.T. zijn radio kon verzegelen. Nu ging het om zyn kijkgeld. De man was zo mak als een lam, deed heel familiair, maar betaalde, ook ai „kwam het slecht uit." niet strafbaar te stellen, doet nu vijf jaar later heel vermakelijk aan. „Televisie komt alleen in bete re kringen. Het kijkgeld komt met automatische giro-afschrijvingen achter elkaar binnen," zo luid de de optimistische redenering. Men is er nu over bezig de situatie meer aan de werkelijkheid aan te passen. In afwachting daarvan heeft de P.T.T. ech ter nog een indrukwekkende stok achter de deur: het verzegelen. Wat gebeurt, zoals de controleur het in zijn (ambtsedig) rapport zegt: „met een blan ke draad, waaraan een loden plombe is bevestigd, gewaarmerkt met de letters P.T.T." Het lijkt onvoorstelbaar, maar het komt regelma tig voor, dat dit „door het bevoegd gezag aangelegde zegel" wordt verbroken, ondanks de waarschuwing, die men zwart op wit krijgt, dat dit een misdrijf is, waarvoor men gestraft kan worden met een gevan genisstraf van ten hoogste twee jaar. Onvoorstelbaar te meer, omdat dit altijd uit móet komen. Veel tech nisch inzicht vereist het niet om de verzegelde on derdelen weer op hun plaats te brengen, maar wel moet de „blanke draad" daarvoor worden verbro ken. Twee jaar zal de rechter er nooit voor geven, maar wel wordt het vrijwel altijd een (korte) ge vangenisstraf of een fikse geldboete. De tweede uag, die zich in Delft afspeelde, heb ben wij zo'n geval meegemaakt. In een laag huis je in een deprimerende straat moest gecontro leerd worden of het zegel nog onaangetast was. De man zelf liet ons binnen. „Kijk maar niet, ik heb het zegel verbroken," zei hij, toen wu nog maar net binnen waren. „Ik wist wat de conse quenties waren, maar de kinderen zeurden zo om televisie." Controleur: „Dat is niet zo mooi mijnheer. Daar krijgt u moeilijkheden mee. Het spijt mij, maar ik zal het toestel mee moeten nemen." De man werd niet kwaad, maar zei toch heel beslist, als was hem gevraagd of wij in zpn tuin een tent mochten opslaan: „Nee, dat kan niet. Dat gebeurt niet." Een controleur gaat in zo'n situatie niet vechten, dij zegt rustig: „Wel, dan zullen we zien wat we doen. Dag mijnheer". In dit geval gingen wij rechtstreeks naar de Delft- se politie. De zaak werd uitgelegd en twee man van de recherche gingen mee. Zij gingen het huis binnen en drie minuten later stonden zij weer op straat, het toestel onder de arm. De man had het zonder meer meegegeven. De betonwerker zag zijn kost baar bezit het huis uitgedragen. Hij gaat er misschien de gevangenis voor in en wellicht wordt het toestel verbeurd verklaard. Soms proberen overtreders hun baat te zoeken bij een list. Die dan ook weer niet altijd lukt. Zoals de vrouw in Leiderdorp, die de deur dicht deed voor de neus van de controleur en zei, dat zij eerst haar man wilde waarschuwen. Door de brievenbus zag de controleur, dat in de gang, behalve een baby, ook een radio in een kinderwagen werd gelegd. Terwijl de man de controleur te woord stond, wilde de vrouw „een straatje om". Toen bleek, dat de P.T.T.-er niet te verschalken was, werd het toestel alsnog door de vrouw met beschaamde kaken te voorschijn ge haald. Een andere vrouw maande eens een contro leur met zachte stem tot stilte: haar man lag in de slaapkamer op sterven. De controleur betuigde zijn medeleven, maar zei toch wel even te willen kijken, te meer omdat er met zoveei klem ontkend werd, dat men een televisietoestel had. Ondanks pro testen keek hij, zag én een televisietoestel én een man, die niet stervende was, maar wel hevig vloekte. IJMUIDEN, 14 febr. De n.v. bu reau Wijsmuller te IJmuiden heeft de primeur onder de particuliere bergings bedrijven over de gehele wereld, door als eerste te beschikken over een zee gaand hef- en bergingsvaartuig van 783 ton voor bergingen en wrakopruiming in volle zee. Wijsmuller heeft enige dagen geleden de „Help", een van de grootste gecombineerde hef- en ber gingsschepen ter wereld, aangekocht. Van dit type schip zijn er in de loop der tijd slechts enkele in opdracht van de Britse Admiraliteit gebouwd. Door deze aankoop heeft Nederland zich ge voegd in een kleine reeks van landen, die een dergelijk schip voor bergingen beschikbaar hebben. Tot nu toe waren het in hoofdzaak de marinestrijdkrach ten van de Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet Unie, die met elkaar 16 van deze kostbare schepen in de vaart hadden, onder meer voor het lichten van gezonken onderzeeboten. De „Help", die bij Wijsmuller ook onder deze naam in de vaart komt, en die thans in de baai van Paria bij Tri nidad ligt, werd in 1943 voor rekening van de Britse Admiraliteit gebouwd bij Smith's Dock Corporation Ltd. in En geland en kwam in december van dat jaar in de vaart. Het is een hef- en bergingsschip van de zogenaamde ,,Kin"-klasse, waartoe ook het beken de Britse marine-bergingsvaartuig „Succour" behoort. Na de voltooiing werd het schip verhuurd en vervolgens aangekocht door een Brits bedrijf voor het plaatsen en opruimen van olieboor torens in het gebied van Trinidad. De standaard waterverplaatsing is 950 ton, geheel geladen 1.050 ton. Het schip meet over alles 54,9 meter, tussen de loodlijnen 45,75 meter. De breedte is niet minder dan 10.82 meter, de mini mum diepgang 2,89 meter en maxi mum diepgang 3,55 meter. De „Help" is uitgerust met een oliegestookte ketel en een triple-expansie-machine. Het schip heeft één schroef en een vermo gen van 1.000 IPK. Aan boord is een ruime acoomodatie voor een grote bergingsploeg. In totaal kan het schip slaapplaats bieden, zijn er logiezen en een kombuis voor 42 man. De „Help" is geheel air-conditio ned. Tijdens de reizen zullen normaal 13 mensen aan boord zijn, maar bij ber gingen wordt deze kernbemanning aan merkelijk uitgebreid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 febr. Tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad is met klem geprotesteerd tegen de op dracht die de staatssecretaris van O. K. en W. aan de commissie-Witteman heeft gegeven om advies uit te bren gen over de vraag of er uit artistiek oogpunt beschouwd aanleiding is ten behoeve van het Concertgebouworkest als nationale instelling bijzondere maat regelen te treffen. „Het bewust fixeren van het Residen tie-orkest op de tweede plaats kan niet anders dan tot een protest leiden van onze kant", zei het VVD-lid mevrouw Sicman-Hardeman. Mr. Schürmann (KVP) zei te menen dat het Residen tie-orkest zich onder de huidige diri gent nationaal en internationaal een be langrijke plaats heeft veroverd en ook hij sprak zich uit tegen een bevoor rechte plaats van het Concertgebouw orkest. Dr. Toby (PvdA) zei dat hier een eenzijdige overheidsbevoordeling uit zou kunnen voortvloeien. Het moet volgens hem een zuiver artistieke wed loop blijven. DELFT, 14 februari Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met ingang van 1 mei eer vol ontslag verleend aan de heer F. Nie- borg als burgemeester van De Lier. De „Help" heeft als zeegaand ber gingsvaartuig, dat tevens geschikt is om te heffen, een merkwaardig silhouet. Uit de voorsteven steken twee hefar men, waarmee in totaal 250 ton gelicht kan worden. Op het werkdek voor de brug ligt voorts nog een zware bok, die naar voren kan worden uitgeklapt en waarmee 50 ton kan worden getild. Het is mogelijk op dit dek een jeep mee te nemen en aan land te zetten. Verder is het schip uitgerust met alles, wat b(j een berging of hulp verlening aan een gestrand, een in nood verkerend of een gezonken vaar tuig te pas kan komen. De „Help" heeft zeer zware en grote bergings ankers voor het vlotbrengen van ge strande schepen, stoom- en motorber- gingspompen voor het leegpompen van lekgeraakte of vervulde schepen en luchtcompressoren om gezonken schepen onder water vol lucht te ersen en weer drijvende te brengen. Jok beschikt men aan boord over onderwater- en bovenwater-schietap- paratuur om een gat met een plaat te dichten en deze vast te zetten door er klinknagels in te schieten. Het schip zal nog worden uitgerust met poliepgrijpers en onderwatermag neten. Voorts behoren tot de standaard uitrusting onderwater-snij- en brandap- paratuur, brandblusapparatuur, ettelij ke duiker-.en kikvors-uitrustingen. Te gelijk kunnen tien duikers van het schip af onder water in actie zijn. Bankwer kers, timmerlieden" en lassers zullen aan boord ook hun domein aantreffen, daar onder het werkdek een ruime tim mermanswerkplaats en een bankwerke- rij hanwezig zijn. De „Hhelp" zal als bergingsvaartuig ook kunnen slepen. Het schip heeft achterop twee sleeplieren met zware- staaldraden. Deze draden kunnen wor den gebruikt voor het uitzetten van an kers bij gestrande schepen, maar ook voor het slepen van ronddrijvende sche pen, die om sleepassistentie naar een naven hebben gevraagd. Een vlotge- bracht of gelicht schip zal dus door de „Help" zelf naar een haven gebracni kunnen worden. Schepen, die in volle zee van de bo dem worden gelicht, zullen in de meeste gevallen niet boven water naar een ha ven worden gesleept. Hangend aan p' „Help" zullen zij geheel of gedeeltelijk onder de waterspiegel naar de kust worden gevaren en daar in ondiep wa ter aan de grond worden gezet om eerst gedicht te worden en dan defini tief te worden gelicht. Door de sclHelT apparatuur is het dichten met stalen platen een tamelijk eenvoudige ?aa:ï geworden, aanzienlijk gemakkelijkel[ en vlotter dan de tot nu toe gebruike lijke methode van het aanbrengen van bekistingen en het slaan van keggen- Door deze aankoop de „Help is met haar 783 ton het grootste schip van de Wijsmullervloot is de zeegaande vloot van de n.v. bureau Wijsmuller thans elf sleep- en ber- gingsboten groot. Met de twee ha- venboten mee is een totaal vermogen van 18.800 IPK bereikt. Voor de overname en het vaarklaSj maken van het schip is vorige week woensdag een groep van twaalf perso neelsleden van de IJmuidense maat' maatschappij van Schiphol naar Trin1' dad vertrokken. Tot kapitein van de „Help" is benoemd kapitein T. van Oosten uit IJmuiden, tot voor kort ka pitein op de zeesleepboot „Friesland' waarmee hij eind 1960 gedurende ruim een half jaar zjjn 'eerste succesvolle reis als gezagvoerder maakte. Op d« uitreis van Trinidad af zal een van de meest ervaren en oudste machinisten van Wijsmuller, de heer H. v. d. Knaap, aan boord zijn. Eerste machinist is de heer W. Verhey uit IJmuiden. Voor de overname en inspectie van het schip verbleef de heer F. J. Jonkman be- drijfschef van Wijsmuller, reeds enige tijd in Trinidad, terwijl de inspecteur van de bergingsdienst, kapitein B. Ga- tersleben, daar.nog is om bij het zee klaar maken van de „Help" behulp zaam te zijn. Binnenlort zal de „Help" uit de q0u van Paria vertrekken om eerst over cie Atlantische Oceaan koers te zetten naar Gibraltar voor aanvulling van do inventaris. Evenals met de zeesleep boot „Utrecht", die al vanaf vorig j»8* maart voor Wijsmuller in de vaart maar nog niet in IJmuiden is geweest» zal de thuishaven het schip voorlopis niet te zien krijgen. Het schip heeft al voor een zeer ruime periode groot werk. i ii mi 11 ii ii ii muil ui n ii ii ii imi ii minimi mi in ii li li minimi"' In volle zee gezonken schepen lichten, geheel of in gedeelten, de lading van deze schepen bergen, wrakken oprui- men, dat alles gaat Wijsmuller doen met dit vreemdsoortige schip, het hef- en bergingsvaartuig „Help", dat voor de Britse Admiraliteit werd gebouwd. Met de aankoop van dit schip is Wijsmuller het eerste particuliere bergingsbedrijf ter wereld, dat een dergelijk hef- en bergingsvaartuig van deze afmetingen in eigendom beschikbaar heeft. en samenvatting te geven van de no viteiten die alleen al na de laatste oorlog hun intrede hebben ge daan in de geneeskunde en hun waarde hebben bewezen is ondoenlijk. Een enigszins bevattelij ke beschrijving zou ons lijfblad enige dagen ach tereen geheel vullen en onleesbaar maken. De diagnostiek is zeer verfijnd en ingewikkeld geworden; in veel geval len kan zelfs de medicus-specialist niet meer zonder de hulp van de niet- medicus (chemicus, statisticus, physi- cus die de electronenmicroscoop be dient etc.). Het zal niet lang meer du ren of er staat in elk ziekenhuis een chemicus aan het hoofd van het labo ratorium. Sprekender dan de grotere mogelijk heden om ziekten te ontdekken en te herkennen zijn de therapeutische suc cessen. Het aantal nieuwe geneesmid delen en behandelingsmethoden waar over wij de laatste 20 jaar kunnen be schikken is zo groot dat het hoofdstuk therapie vrijwel opnieuw geschreven moest worden. Een kleine greep uit dit vele bladzij den tellende hoofdstuk. Zeer spectacu lair zijn de successen welke zijn en worden bereikt met de antibiotica (penicilline, streptomycine en andere) waardoor een aantal infectieziekten veel van hun verschrikking hebben verloren. De gewone longontsteking biedt nog maar zelden problemen en de teruggang van de tuberculose is me de hieraan te danken. Bij de behande ling van hoge bloeddruk worden in veel gevallen fraaie resultaten ge boekt, rnits de patiënt blijft meewer ken. De mogelijkheid om suikerziekte in een niet onaanzienlijk deel van de ge vallen met tabletten te behandelen heeft het voor deze patiënten nog ge makkelijker gemaakt zich als norma le individuen in de maatschappij te be wegen. Over de grote vorderingen van de hormonale therapie kan ik in een enkele regel niet uitweiden; vooral de successen met de bijnierschorshormo- nen zijn soms indrukwekkend, maar ook steeds duidelijker wordt de be perkte toepassingsmogelijkheid. Aan de mogelijkheden van de kunst matige nier zal ik binnenkort een aparte kroniek wijden. Operaties aan hart en longen zijn thans aan de orde van de dag, de re sultaten die hier worden behaald zijn mede te danken aan de vorderingen van de anesthesie. Met een gehoorapparaat zijn voor een aantal der slechthorenden nieuwe mogelijkheden geopend en door middel van de hoornvliestransplantatie kan soms een normaal gezichtsvermogen worden herkregen als dit door een troebeling van het hoornvlies is ver minderd. Overigens vormt de trans plantatietherapie een dankbaar onder werp voor de sensatiepers. Vooralsnog leent deze zich daar echter allerminst toe omdat er van een practische toepassing nog nauwelijks sprake is en de studie ervan nog be perkt blijft tot studeerkamer en labo ratorium, in welke vertrekken de no- belprijswinnaars voor geneeskunde in 1960 Burnet en Medawar zich dan ook voornamelijk bewegen. Al is het therapeutisch arsenaal dus sterk uitgebreid, er zijn nog talloze problemen die om een oplossing vra gen. Wij zullen er zelfs vrede mee moeten hebben dat een aantal ziekten zich altijd aan een afdoende behande ling of preventie zal onttrekken; de mens is nu eenmaal een sterfelijk we zen en wij kunnen slechts proberen de grens zodanig te verschuiven dat het leven op een redelijk aangename wijze wordt verlengd. Nu de mens ouder wordt is een verschuiving opgetreden in de doodsoorzaken. Door allerlei oor zaken o.a. de verbeterde hygiënische omstandigheden en de grotere thera peutische mogelijkheden wordt de mens ouder. Dit heeft tot gevolg dat de statistiek van de doodsoorzaken verandert. Terwijl vroeger bijvoor beeld besmettelijke ziekten, met name tuberculose berucht waren, zijn nu hartvaatziekten en kanker naar voren gekomen. Deze toeneming is groten deels een gevolg van de veroudering van de bevolking, het zijn vooral ziek ten van de oude dag. Bovendien wer den deze aandoeningen vroeger als zo danig niet altijd herkend. Onze sterfelijkheid is voor velen in het midden van de 20e eeuw echter moeilijk te aanvaarden. Deze mensen zjjn niet tevreden met de vooruitgang van de moderne geneeskunde, zij wil len niet alleen langer t lijven leven maar ook jong blijven. Wij zijn minder vertrouwd met de dood dan onze mid deleeuwse voorouders. Dit verklaart het succes van enkele merkwaardige behandelingswijzen, die niet weten schappelijk zijn gefundeerd en die naar het oordeel van de nuchtere medicus geen enkel resultaat hebben, afgezien als vorm van psychotherapie. Lezers van vooral buitenlandse geïl lustreerde bladen zullen onder meer hebben vernomen van de verjongings kuur van mevrouw prof. Asian en de z.g. celtherapie van prof. Niehans. Over deze laatste heeft u in deze krant een boekbespreking kunnen lezen. De verjongingskuur met de „biokatalysa- tor" H3 van de Roemeense professoï Asian (een heuse universiteitsprofes sor van achter het ijzeren gordijn!) heeft enkele jaren geleden nogal wat beroering gewekt in lekenkring. Niet alleen de geïllustreerde pers natuur lijk maa, ook enkele dagbladen wil den of durfden niet achterblijven et> hebben hun lezers laten meedelen in de simpele blijheid van mevrouw As ian. In Engeland heeft het dagblad de Daily- Mail Mevrouw Asian in 1959 uit genodigd voor een serie voordrachten* Veel meer dan dat mevrouw Asian een beminnelijke en charmante vrouw w«' is daarbij niet gebleken. H3 is een andere naam voor een reeds lang bekende synthetisch berei de stof procaine (novocaine), die ook in ons land zeer veel wordt gebruikt voor plaatselijke verdoving. Het is geen vitamine, zoals de naam sugge* reert of daarmee te vergelijken; menS en dier hebben er geen behoefte aan* Afgezien van de gevaren die elk ge' neesmiddel aankleven is niet in te zien hoe en waarom het verjongend zod werken en een genezend effect zou hebben. Bij allerlei ziekten als ader verkalking, reuma, astma enz. Procai ne wordt trouwens in het lichaam na enkele minuten omgezet in onwerkza me verbindingen zoals ook door me vrouw Asian moest worden oegegeven. Het zou zijn werking dus binnen enk®T ie minuten moeten ontplooien, hetgee» al te fantastisch lijkt. Mevrouw Asla» is blijkbaar te veel geïnspireerd d°5g de Russische geleerden die ons voor o oorlog al probeerden te overtuig^ van hun grote successen door apekHfj ren bij de mens in te planten. Het z» u waarschijnlijk niet zijn opgevallen da de Russen tegenwoordig zoveel oud worden dan de nuchtere Westerling- Zelfs het initiatief van de Daily heeft niet kunnen verhoeden, dat H3-therapie van prof. Asian d®zeJje- weg is gegaan als zovele behan" lingsmethoden die met veel tamt n zijn gekomen maar stilletjes weer zv verdwenen en vergeten. Het zou niet veel moeite kosten n een aantal van dergelijke magi geneeswijzen bijeen te zoeken, r> andér maal misschien meer hierov

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6