BOEDEL VAN DEN BESTEN IN VEILING NU AL ZONNEN OP STRAND IN ZANDVOORT ■P I - m-t Infiltranten op Nieuw-Guinea krijgen flinke celstraffen Toekomstmogelijkheden van de Indonesische nijverheid Nederlandse financiering van Starfightersen Hawks 1 PAUL VLAANDEREN en het zenuw- komplot Li 'V* Hf Meer kijkers dan kopers op de eerste dag Verbroedering van Rusland en China Conciliebesluiten over de leken Proces-Eichmann begint 10 april fc Pogingen tot het verzamelen van militaire gegevens Waardevast pensioen Haagse familie op strafexpeditie Ambassadeurs bij minister Lnns Proefschrift van J. A. Wartna Radio Veronica in het Engels Driehonderd miljoen gulden voor elektronische apparatuur -A &N WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 Biedt U of zegt U alleen maar gedag ,Geen macht op aarde9 kan die vernietigen Bekendmaking op derde lekemvereldcongres WAAR BLIJVEN DE AMERIKANEN? Miljoen blikjes melk voor Congo r üti i - Wtm Investering van f 3 min Cuba neemt vier ondernemingen van Philips over Overleg over de topconferentie Samenloop Indische pensioenen met AOW en AWW Beperking 1.4 inplaats van 2 procent Leids natuurkundige wint Belgische prijs Op deze eerste zomerse dag zijn vele tientallen die het maar even honden doen er op uit getrokken om te kunnen genieten van zon en zee. Zo ook deze moeder die met haar zoontje naar het strand van Zandvoort trok en hem naar hartelust liet graven, terwijl zij zelf zich kon overgeven aan weldadige rust en zonne warmte. Premielening A'dam 1959 F 100.000 op nummer 10 serie 1395 Adres naar minister West-Friesland tegen gemeenteclassifieatie Meisje na val uit raam overleden Australië wint test match en rubber Nieuwe directeur universiteits-bibliotheek Gazelle keert weer 11 pet. uit Geluidscamera voor 8 mimfilm Dodelijke val van negen meter hoogte -ah. W- kjirih'Vfh AMSTERDAM, 14 febr. Met een ferme hamerslag heelt veilingmeester Chr. J. Bolle vanochtend in „Odeon" een driedaagse veiling geopend, waar op de inboedel van de failliet ver klaarde president-directeur van de n.v. bouw- en handelsonderneming „Socrates", Nic. den Besten, onder de hamer komt. Vanochtend werden on der bijzonder grote belangstelling uit sluitend meubelen en ameublementen geveild, vanmiddag o.m. schilderden en wijnen. Bijna 2500 nummers telt de catalogus, waarin ook de inboedel en omvangrijke bibliotheek uit het faillissement van de Amsterdamse boekhouder P is opgenomen. Op de eerste dag van de veiling waren er meer kijkers dan kopers. Dat bleek niet alleen uit de „veiling- techniek" van sommige bieders („biedt u of zegt u alleen maar gedag?" vroeg veilingmeester Bolle op een gegeven moment), maar ook uit de reacties van handelaren, die van mening waren, dat voor sommige goederen veel te veel werd geboden. Er waren trouwens ook heel wat koopjes bij, zoals Den Besten's gebeeld houwde achtkantige notenhouten tafel op drie klauwpoten 45,-) en een bankstel met fauteuils van enorme af metingen voor 260. Een antieke eiken houten halkist ging weg voor 150 en een antieke ijzeren geldkist op geschil derde houten voetstuk bracht 220 op. TOKIO, 14 febr. (ÜPI) Volgens het persbureau Nieuw China hebben Rus land en de Chinese Volksrepubliek el kaar eeuwige vriendschap beloofd en gezworen dat „geen macht op aarde" het Russisch-Chinese bondgenootschap zal kunnen vernietigen. Het persbureau citeerde een uit spraak van de vice-voorzitter van de Vereniging voor Chinees-Russische Vriendschap, Oeao Tsjeng Tsjih, die in Peking sprak op een bijeenkomst van tienduizend mensen. „Wat er ook in de wereld moge ge beuren, het Chinese volk zal altijd de trouwste en betrouwbaarste wapenbroe ders van het Russische volk blijven", aldus Oeao. De Russische ambassadeur in Peking, S. V. Tsjerwonenko, die op dezelfde bijeenkomst sprak, zei dat „geen macht op aarde het bondgenoot schap kan vernietigen". De bijeenkomst werd gehouden ter ge legenheid van de elfde verjaardag van het Chinees-Russische verdrag van vriendschap, en wederzijdse bijstand. VATIKAANSTAD, 14 febr. (KNP) Op uitdrukkelijke wens van paus Joan nes zal direct na het Oecumenisch Con cilie het derde wereldcongres voor Ie- kenapostolaat in Rome worden gehou den. Kardinaal Tardini, staatssecreta ris, heeft dit verzoek van de paus in een briel overgebracht. De kardinaal schrijft dat het wereld congres „een goede gelegenheid zal bie den de richtlijnen en aanwijzingen van het Concilie over de katholieke leek be kend te maken en te effectueren". Om dat de kerkvergadering niet voor 1962 wordt gehouden, zal het wereldcongres voor het lekenapostolaat niet eerder dan einde 1962 of in 1963 gehouden kunnen worden. TEL AVIV, 14 febr. (AFP) Het proces tegen Adolf Eichmann zal op verzoek van diens verdediger worden uitgesteld tot 10 april, zo is dinsdag van welingelichte zijde in Tel Aviv verno men. Aanvankelijk zou de openbare be handeling op 15 maart beginnen. GOTEBORG. 15 febr. De organi satoren van de wereldkampioenschap- f>en hardrijden, die komend weekeind n Goteborg worden gehouden, hebben nog niets vernomen van de drie Amerikanen die waren ingeschreven. Alle andere 16 naties hebben gemeld,'v dat ze tijdig zullen arriveren, maar van de Amerikanen is nog altijd geen antwoord ontvangen. Als zij vrijdag avond bij de loting nog niet zijn ver schenen, worden zij geschrapt. In geschreven zijn Richard Hunt, Richard Wurster en Kenneth Kanner. Slechts twee van hen mogen starten als ze op tfld zijn. Zweden heeft voor de wereldkam pioenschappen hardrijden de volgende ploeg aangewezen: Brogen, Kjell Baeckman, Ivar Nilsson, Bo Karenus en Goeran Slott. DEN HAAG, 14 febr. Meer dan een miljoen blikjes melk heeft de Ne derlandse schooljeugd in het kader van de actie van het Jeugd Rode Kruis thans ingezameld ten behoeve van de hongerende kinderen in Congo. De mo torschepen „Liberia Kust" en Afrika" die morgen uit Nederlandse havens naar Leopoldstad vertrekken, hebben tezamen meer dan 500.000 blikjes aan boord. Met hun vertrek zal de gehele tot nu toe ingezamelde voorraad zijn verscheept. Het gironummer van het hoofdbestuur van het .lederlandsche Roode Kruis vermeldde vanmorgen een totaal van ƒ936.000,—, welk bedrag even- eens wordt aangewend voor de anti-hon geractie in Congo. De inboedel van Nic. den Besten be stond grotendeels uit antiek en na- maak-antiek. Veel belangstelling was er ook voor een gebeeldhouwde vlaamse kast op bal- poten 350), een wortelnotenhouten porceleinkast 1050) en een antiek wortelnotenhouten staand horloge met zon-, maan- en datumaanwijzing 2000). Den Besten's gebeeldhouwde boekenkast bracht 460 op en zijn ge beeldhouwde bureau-ministre (namaak- gothisch) 250. Onwillekeurig gingen de gedachten van vele veilingbezoekers terug naar de veiling van de boedel van het „goede heertje", eveneens in „Odeon", toen bijv. voor een paar afgetrapte schoe nen 30 werd geboden. Dergelijke won derlijke prijzen werden vanochtend niet genoteerd, hoewel vele handelaren hun hoofden schudden bij het bieden voor sommige kavels. Een eenpersoons schuimrubbermatras ging bijv. voor 120 weg, waarbij dan nog 20 pet. op geld komt. De veiling op de eerste dag heeft on geveer 36.000 gulden opgebracht. 2 jiéSiJLM HOLLANDIA, 14 febr. (A.N.P.) De landrechter heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vier Indonesische en twee autochtone infiltranten die vorig jaar april aan land kwamen. De In donesiër Roema Ratoe (die vorig jaar voor de tweede maal het land binnen kwam) werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, evenals zijn voornaam ste medeplichtige Abdoelgani Badjo. Vier anderen kregen straffen die vari eerden van drie tot vier jaar. De groep die 13 april van het vorig jaar met prauwen bij Fakfak aan land kwam, bestond uit elf man. Reeds twee dagen later werd de gehele groep inge rekend en in de gevangenis van Fakfak gezet. Zes van hen zetten in de gevan genis hun activiteiten vootr, waarbij zij steun kregen van een Papoea-politieman ZAANDAM, 14 febr. Vele onder nemers in de Zaanstreek zijn voorstan der van waardevastheid van pensioe nen. In een schrijven aan de S.E.R. ver klaren zij, dat zij een landelijke her ziening van het pensioensysteem „warm aanbevelen". Daar dit het gehele werkende deel van het Nederlandse volk betreft, achten zjj het omslagstelsel een bruikbare mo gelijkheid tot oplossing van het probleem. Gezien de ontwikkeling van het loon peil en de muntontwaarding kan de pensioenvoorziening op basis van de algemene ouderdomswet en een aan vulling via pensioenfondsen, de volle dige waardevastheid van pensioen niet garanderen, zo verklaren zij. Deze Zaan- se ondernemers zijn van mening dat waardevastheid van pensioen, gezien de ontwikkeling in het buitenland, ook in ons land een economische en sociale noodzaak zal worden. Onder het schrij ven aan de S.E.R. komen de namen voor van 33 bedrijven in de Zaanstreek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 febr. De vecht partij, zondagavond in een cafetaria aan de Paul Krugerlaan, heeft vannacht een nogal rumoerig vervolg gekregen. Een van de drie jongens die zondag avond waren aangehouden had een groot deel van zijn familie in het geweer ge roepen om wraak te nemen. Toen de cafetariahouder net in bed lag, het was half één, hoorde hij ge rammel aan de voordeur. Hij begaf zich naar voren en omdat hij wel begreep dat het vermoedelijk geen late klant zou zijn wapende hij zich met een zware moersleutel. Voor de deur trof hij een tiental mannen die onder aanvoering van een 26-jarige loswerkman de deur trachtten te forceren. „Wat je met mijn broer gedaan hebt lap je mij niet. Bin nen twee maanden heb ik je vermoord". Dit waren de weinig geruststellende woorden die de loswerkman hem toe schreeuwde. Inmiddels was de politie gewaarschuwd die deze loswerkman en zijn achttienjarige broer, die juist op vrjje voeten was gesteld, arresteerde. Er viel toch nog een gewonde: De ca fetariahouder ging zo onhandig met zijn moersleutel om dat hij er een hoofdagent van politie er ongewild een linke klap mee op de arm gaf. EINDHOVEN, 14 febr. Naar ons van de zijde van het Philipsbedrtjf wordt bevestigd heeft de Cubaanse re gering de leiding van vier handelson dernemingen van Philips in Cuba overgenomen, vermoedelijk als eerste inleidende stap tot inbeslagneming. In deze vier ondernemingen werkten ruim 200 personen, onder wie slechts enke le Nederlanders. In deze bedrijven is circa drie miljoen gulden geïnvesteerd. Eerder was een verzoek ingediend om twee der ondernemingen te mogen sluiten wegens onvoldoende werk. Dit als gevolg van de invoerbeperkingen, die de Cubaanse regering heeft afge kondigd en de grote orders die zjj in het buitenland plaatst. ECHT. 14 febr. Gisteravond zijn zes carnavalvierders uit Echt bij Lil- bosch met een personenauto in volle vaart op een autobus gereden. Het ge zelschap bestond uit drie dames en drie heren, die op weg waren naar de car- navalviering in Koningsbos. die onder meer een tekening maakte van de marinierskazerne in Fakfak, ge gevens verzamelde over de politiemacht alsmede een lijst van Indonesisch-ge- zinden maakte. De politieman werd ech ter gegrepen zonder dat de gegevens waren overhandigd en in oktober tot drie jaar veroordeeld. De rechtszaak tegen de infiltranten was in tweeën gesplitst. In het eerste gedeelte hebben infiltranten terechtge staan die het verzamelen van gegevens van militair belang hadden uitgelokt. Deze werden vrijgesproken. Nadat de landrechter aanvankelijk het tweede deel van de rechtszaak (betreffende po gingen tot verzamelen van gegevens van militair belang) onnodig had ge acht, waartegen de magistraat verzet had aangetekend, besliste het hof van justitie dat het punt waarom het ging, namelijk of het hier inderdaad gegevens van militair belang betrof, toch moest worden uitgezocht. Dit was de reden waarom nu pas het tweede deel van de zaak werd behandeld. De magistraat acht het wettig en overtuigend bewezen, dat de infiltran ten opzettelijk gegevens van militair belang hadden getracht te verzamelen. DEN HAAG, 14 febr. Naar het A.N.P. verneemt zijn de ambassadeurs van de bondsrepubliek Duitsland, Frank rijk, Italië, België en Luxemburg van ochtend ten departemente van de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns geweest om van gedach ten te wisselen over de topconferentie te Parijs. Maandag ontving de minister reeds de Britse ambassadeur, Sir Andrew Noble. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 14 febr. Bi) de Twee de Kamer is thans het reeds aangekon digde wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft de beperking van de z.g. Indische pensioenen bij samenloop met A.O.W. en A.W.W. terug te brengen van 2 tot 1,4 procent per dienstjaar. Van het algemeen ouderdomspensioen zoals dit per 1 april 1960 is vastgesteld blijft bij de berekening van de beper king voor de gehuwden f 180,— en voor de ongehuwden 108,— buiten aan merking, terwijl van het algemeen we- duwenpensioen of de algemene wedu- wenuitkering. voor de weduwe met min derjarige kinderen een bedrag van 92,— en voor de overige weduwen een bedrag van f 60,buiten aanmer king wordt gelaten. Nu de Indonesische pensioenen geheel door Nederland worden betaald acht de regering het redelijk bij gelijktijdig ge not van algemeen ouderdomspensioen, dan wel algemeen weduwenpensioen, de Indonesische pensioenen op dezelfde wijze te behandelen als de Nederland se. De betalingen, die in de toekomst eventueel nog moeten worden gedaan van pensioentermijnen, die voor 1 april 1960 liggen, blijven uiteraard onderwor pen aan de beperkingsregelingen, die golden vóór die datum. In het wets ontwerp is voorts een bepaling opgeno men, waardoor degenen, wier pensioe nen onder de oude wetten reeds aan be perking onderhevig wa-en, na 31 maart 1960 aan ambtelijke pensioeninkomen in ieder geval niet minder zullen ont vangen dan voorheen. LEIDEN, 15 febr. Eén van de we tenschappelijke medewerkers van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, dr. W. J. Caspers, heeft een prijsvraag ge wonnen, uitgeschreven door de „Société des Sciences, des Arts et des Lettres du Hainaut". De prijs groot Bfr. 5000,-, benevens de médaille van genoemd ge nootschap, werden toegekend voor zpn inzending getiteld: „On the theory of spin-sp'n ••elaxa tion". Dr. W. J. Caspers is medewerker van één der werkgroepen van de „Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Ma terie (F.O.M.)". ROTTERDAM, 15 febr. De over weging, dat Indonesië met zijn miljoe nen-bevolking een belangrijk Aziatisch gebied is, pleit voor het schenken van blijvende aandacht aan dat land. Het groeiende internationaal verantwoorde lijkheidsbesef en de politiek en econo misch groter wordende internationale afhankelijkheid, nopen tot voortgaande bestudering van de economische en politieke evolutie der onderontwikkel de landen. Uitgaande van deze overwegingen heeft de heer J. A. Wartna het onder werp van het proefschrift bepaald, waarmee hij een dezer dagen tot doc tor in de economie promoveerde. De promotie geschiedde aan de Ned. Eco nomische Hogeschool. Promotor was prof. dr. J. Tinbergen. Indonesië vertoont niettegenstaande zijn ongunstige monetaire aspecten in Ehysiek economische zin „een beter eeld". Het kost de niet-economoom enige in spanning de concrete basis van de zui ver economische bespiegelingen van de heer Wartna als zodanig te herkennen. Overigens zegt hij zelf in de inleiding van zijn proefschrift, dat de verstrekte produktiecijfers te incidenteel van aard AMSTERDAM, 1'4 febr. Radio Ve ronica, de Nederlandse commerciële radiozender, die van een in de Noord zee gestationeerd schip opereert, zal met ingang van donderdag ook uitzen dingen in de Engelse taal gaan verzor- fen. Daartoe wordt het vermogen van e zender, dat thans 400 watt bedraagt, opgevoerd tot 2 kilowatt. Het ligt in de bedoeling de zender la ter tot 6iI, kilowatt te versterken. AMSTERDAM, 14 febr. Bij de achtste trekking van de 2Vz pet. premie lening Amsterdam 1959 werden 12 se ries van 10 obligaties uitgeloot, t.w. serie 9, 663, 1395, 1637, 3024, 3862, 44443, 4583, 6190, 9102, 18814 en 19310. De f 100.000 viel op serie 1395 nr. 10, en f 50.000 op serie 9102 nr. 5. F. 20.000 lootte uit op serie 1637 nr. 2, f 10.000 op serie 18814 nr 2, en ce f 5000 op serie 19310 nr. 4. 5 Obligaties werden uitgeloot met een premie van f 1000: serie 1395 nr. 2, serie 1637 nr. 8, serie 3024 nr. 2, serie 3862 nr. 3 en serie 19310 nr. 3. De houders van de volgende 5 obligaties werd een premie van f 500 toegewezen: serie 3024 nr. 5, serie 4443 nr. 8, serie 9102 nr. 3 en serie 18814 de nummers 6 en 7. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde nummers uit geloot met f 125 elk. ALKMAAR, 15 febr. In een aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid gericht adres dringt het be stuur van de „Stichting Ontwikkeling West-Friesland", waarin 28 Westfriese gemeenten en de kamer van koophandel te Hoorn zijn vertegenwoordigd, aan op volledige afschaffing van de gemeente classificatie. Door het voortbestaan hier van, aldus het bestuur, wordt de platte landsdistricten onrecht aangedaan. Het bestuur had er begrip voor, dat deze classificatie indertijd werd inge voerd, doch stelt, dat sedertdien stad en land naar elkander zijn toegegroeid en dat de uitgaven voor de plattelandsge meenten even zwaar zijn als voor de steden. Daarom voelt men in het pro bleemgebied West-Friesland het voort bestaan van de gemeenteclassificatie als een grof onrecht. De remmende werking, die de ge meenteclassificatie ten aanzien van de economische, sociale en culturele ont wikkeling heeft, omdat ze de aantrek king van bekwame krachten belemmert en de afvloeiing van de aanwezige krach ten bevordert, dient zo snel mogelijk te verdwijnen, aldus het adres. SCHIEDAM, 14 febr. Vanmorgen is in de Dr. Noletstichting net twee jarige meisje Yvonne Griffijn overle den. Zij viel gistermiddag uit het raam van haar ouderlijke woning op de twee de etage in de Newtonstraat. Terwijl haar moeder in de keuken bezig was is de kleuter via een stoel op de tafel geklommen en daarna op de venster bank. Daar heeft zij waarschijnlijk te gen de hevel van het raam gedrukt, waardoor het raam openging. DEN HAAG, 14 febr. In een toelich ting op een door hem bij de Tweede Kamer ingediende nota van wijzigingen deelt de minister van Defensie o.m. mee dat het Nederlandse aandeel in het aantal te financieren Lockheed F104-G Starfighter-vliegtuigen kan worden ver minderd met eenendertig miljoen gul den tot 589 miljoen gulden. De minister had in de memorie van antwoord reeds aangekondigd dat het aantal te financie ren vliegtuigen van dit type met vijf wordt verminderd tot 95. Van dit bedrag van 586 miljoen is bij de wet reeds 310 miljoen toegestaan voor de financiering van de eerste serie van vijftig „Starfighters", zodat voor de twee de serie van 45 toestellen van dit type than: wordt aangevraagd 279 miljoen. Uit de door de regering der Verenigde Staten toegezegde hulp ad 35 miljoen dollar zal Nederland 25 Starfighters ver werven. Teneinde hem in de gelegen heid te stellen zonodig dit jaar verbin tenissen terzake aan te gaan, vraagt de minister de hiervoor benodigde fondsen aan. De tegenwaarde hiervan bedraagt 133 miljoen gulden. Voorts acht de minister het noodzake lijk in de begroting de mogelijkheid te openen dat Nederland in 1961 ten behoe ve van de andere deelnemende landen, de Duitse Bondsrepubliek, België en Ita lië bij de Nederlandse industrie opdrach ten plaatst voor het vervaardigen van bepaalde elektronische apparatuur en gronduitrusting voor de F104-g, waar- ove. het overleg met de 3 landen nog MELBOURNE, 15 febr. Australië heeft de vijfde en laatste testmatch tegen West Indië, gewonnen. Aange zien beide teams reeds een wedstrijd hadden gewonnen in de serie van vijf ontmoetingen en een wedstrijd eindig de in een draw en een in een tie heeft het Australische cricketteam ook de „rubber" op zijn naam gebracht. Australië kwam in zijn tweede innings tot 258 runs voor acht wickets en zege vierde daardoor met twee wickets. De scores waren: West-Indië: le innings 292, tweede innings 321. Australië: le innings 356, tweede innings 258 voor 8. gaande is. Voor deze opdrachten wordt een stelpost opgenomen van 300 miljoen gulden. De minister deelt tenslotte mee, dat de geraamde'kosten voor drie een heden van het Hawk-geleide projectiel thans worden gesteld op 210 miljoen gulden- In de begrotingen 1959 t/m 1961 is in totaal voor dit doel reeds 65 mil joen uitgetrokken zodat, teneinde Ne derland in staat te stellen voor drie eenheden deel te nemen aan de ge meenschappelijke Europese produktie van dit projectiel, het verschil, nl. 145 miljoen, als maximum der aan te gane verplichtingen voor volgende jaren is te vermelden. LEIDEN, 14 febr. Tot directeur van de universiteitsbibliotheek in Lei den is benoemd mr. J. R. de Groot. De heer De Groot was sedert 1 janu ari 1960 reeds waarnemend bibliotheca ris. Mr. De Groot is in 1918 geboren in Alkmaar. Na zijn studie in Amster dam was hij van 1941 tot 1950 advocaat en procureur in Alkmaar. In i960 werd hij wetenschappelijk ambtenaar bij het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam. In 1959 kwam hij als' wetenschappelijk ambtenaar bij de ge meentelijke bibliotheek in Leiden. Mr. de Groot schreef een groot aan tal publikaties in tijdschriften en in encyclopedieën. DIEREN, 14 febr. De raad van com missarissen der Gazelle Rijwielfabriek te Dieren heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te hou den in maart a.s., voor te stellen over het boekjaar 1959/60 een onveranderd dividend van elf procent uit te keren. De Canadese ijshockeyclub Trail Smoke Eaters, welke Canada in de aan staande wereldkampioenschappen zal vertegenwoordigen, heeft dinsdagavond in Moskou met 4-1 gewonnen van een Russische selectieploeg. zijn en dat jaarreeksen betreffende het verloop van het nationale inkomen ont breken. Hoe groot een eventuele voort gezette economische emancipatie kan zijn is moeilijk vast te stellen. Bh ge brek aan recente gegevens is de ont wikkeling na 1957 ten aanzien van de handelsgewassen niet te schetsen. En de teruggang daarvan deze gewassen zijn exportprodukten bij uitstek! dient voornamelijk in 's lands betalingsba lanspositie te worden gezocht. Komende tot het vraagstuk van de industriële ontwikkeling als één van de belangrijkste economische vraag stukken op lange termijn gaat de heer Wartna de heersende meningen na, de groeiende industriële belangstelling en de verhouding tussen economie en landsstructuur. In dit verband stelt hij de vraag of Indonesië uit hoofd® van zijn agrarische structuur uit economisch optimale overwegingen niet beter agrarische produkten kan verbouwen en deze tegen buiten landse industrieprodukten verhande len, dan het industrieel potentieel uit te breiden. Er is meer dat twijfel doet rijzen en waaruit vragen emaneren. De beant woording nu van deze vragen omtrent de wenselijkheid en mogelijkheid van industrialisatie was het doel van de stu die welke in het proefschrift haar neerslag heeft. „Een studie die slechts zeer schetsmatig van opzet kan zijn". Aldus de heer Wartna die aan het slot van zijn inleiding nog eens wijst op het grote gebrek aan statistisch mate riaal, waardoor hij genoopt was de cij fermatige lacunes met vaak ruwe ra mingen aan te vullen. AMSTERDAM, 14 febr. Het grot» struikelblok voor de amateurfilmer, dia zijn werk van geluid wilde voorzien, namelijk de synchronisatie van beeld en geluid, vooral wat betreft de lip- synchroniteit, is overwonnen. Als eerste heeft de Amerikaanse Fair- child Corporation een handzame smal- mmcamera van 8 mm. in de handel gebracht, waarmee beeld en geluid vol komen automatisch synchroon worden geregistreerd. Naast het normale me chanisme voor beeldopnamen is deze camera voorzien van een uiterst g®- comprimeerde bandrecorder bestaan de uit toonkop en een transistor-opna meapparaat. Een microfoon en een koptelefoon ter controlering van het ga- luid completeren de camera. Bij nei opnemen worden beeld en geluid dus gelijktijdig vastgelegd. Voor de vertoning van deze films, cue wat beeld en geluid betreft aan hoge technische eisen voldoen, is een specia le projector ontworpen, hoewel daar voor ook sommige reeds in de handel zijnde apparaten geschikt zijn. Amerika is de eerste die de 8 mtf' film een stem heeft gegeven, waarvan ook de minder technisch aangelegd® amateur zich zonder al te grote kun digheid kan bedienen. Verwacht mag worden, dat ook de andere landen, die smalfilmcamera's produceren, binnen niet al te lange tijd zullen volgen, zo dat de amateur een keus kan doen. ROTTERDAM, 15 febr. In Lloydstraat is vanmorgen vroeg de 42- jarige magazijnbediende C. Laban uit de tweede verdieping van het houtma gazijn gevallen. Hij werd naar het Bergwegzieken huis vervoerd, waar men de dood con stateerde. De magazijnbediende die werkzaam was op de tweede verdi®' ping had bij de geopende deuren van het magazijn tegen de veiligheidsbeu gel geleund. Deze zat los, waardoor MJ van negen meter hoog op straat viel- De nationale ijshockeyploeg van Fin land heeft in Helsinki met 6-2 van het Amerikaanse team gewonnen. De tus senstanden waren: 1-1, 2-0, 3-1. De regering van Katanga gaat nog doof met het verstrekken van bewijzen dat Loemoemba werkelijk is ontsnapt en niet met voorbedachten rade vermoord, zoals door vele politici in heel de we reld wordt aangenomen. Gisteren werd in Elizabethstad deze foto vrijgegeven: de auto, waarin Loemoemba en zijn beide metgezellen zouden zijn ontsnapt en die later in de struiken werd terug gevonden. DE ANDERE TRUCK KOMT DADEL'JK, ME NEER FERROL. DIE BRENGT DE K/SF JULLIE ZUN VAN PUBLIEKE V/ERKEN, AIS IEMAND IETS VRAAGT, JULLIE KRUGEN TIEN POND DE M/TLZ OKE, BAAS DAAR KIL IK ZELFS BLOEMEN KONINGIN VOOR BEGIN HIER TE GRAVEN EN PAS OP DATJE GEEN LEIDINGEN RAAKT. ZET DAARNA DE KI5T IN HET HUIS, ALS DE AGENT NIET K'JKT SPELEN 3 GOED, ALLIGAN. DE OPDRACHT SALS VOLGT..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2