Wat Castro presteerde De meerderheid wil het oude regime niet terug MARTINEZ CUBA wordt bedro 11 D Geen halve oplossing van Duitse vraagstuk Dean Rusk: VS blijven naar hereniging streven het De toekomst van de Kerk Veertig jaar vooraan in het bioscoopbedrijf en Opgeruimd staat netjes 600 Tylapia-babies Oudste automobiel van Nederland D Opblaasbare tent H Minister von Brentano in Washington 17.000 gegadigden voor tocht per Sovjet-raket 6 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 PAGINA 7 Toe is het nu eigenlijk mogelijk geweest, dat de Revolutie, die zoveel geestdrift heeft opgewekt en die op Cuba in zulk een grote be hoefte voorziet, zodanig is ontaard, dat een christen geen andere keus meer heeft dan er zich tegen te ver zetten? Hoe kan men van mening zijn, dat alles verloren is? Is het positieve werk van de Revolutie dan geen werkelijkheid, daar, vlak on der ieders ogen? Als men zich met grote onverzettelijkheid keert tegen de gevaarlijke neigingen van het ogenblik; draagt men er dan niet toe bij een werk te verwoesten, dat es sentieel en heilzaam is Verstikt men dan niet een beweging, die gericht is op de verlossing van de platte landsbevolking uit de droevige om standigheden, waarin zij tot dusver heeft verkeerd, het laatste bedrijf van de vrijwording van Cuba, zijn bevrijding van het buitenlandse eco nomische juk? Lacordaire Plaats Verbeteringen Passiviteit ïes"- WASHINGTON, 17 febr. (Rtr., UPI) De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, heeft tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Raad voor het Duitse probleem verklaard, dat de regering in Bonn in haar pogingen om het vraagstuk van de beide Duitslan- den tot een oplossing te brengen niet mag ingaan op compromis sen, welke de vrijheid, de onaf hankelijkheid en de veiligheid van het Duitse volk in gevaar bren gen. Zulke compromissen zouden niet alleen ten koste van de Duit sers zijn, maar ook nadelig voor de andere westerse bondgenoten. Examens Complot ontmaskerd Schilderij envervalser s in Parijs gearresteerd Kan de Cubaanse revolutie altijd gered worden? nog Een demonstratie van Cubaanse vrouwelijke soldaten tegen het „Amerikaanse imperialisme een plein in Havana. Moet de geweldige hoop, die de Cu baanse Revolutie belichaamt voor heel Latijns Amerika, dat worstelt met maatschappelijke en economi sche problemen die zo ernstig zijn, dat hun oplossing niet langer kan worden uitgesteld, zo maar, bi) de eerste moeilijkheden, worden prijs gegeven? Men moet per slot van re kening denken aan de toekomst van de Kerk. Zij is op Cuba te zwak om zich teweer te stellen tegen deze reus achtige economische bevrijdingsbe weging. Als zij de strijd aanbindt tegen de Revolutie, zal zij worden weggevaagd, al was het alleen maar, j™, rl(-' clergé voor het grootste riovi gevormd door buitenlan- wlvt'nM geen ,de situatie nog inge wikkelder maakt. Zij moet begrip to- v««i en SedultJ. Heeft zij niet even- l®e' scruPules getoond, toen zij on- Bitnj? J°S samenwerkte met de maatschappij, Qe dictatuur? ja ka- zelfs sov, °6ten ons op het standpunt -n; dat Lacordaire heeft ïnge- tegenover de ontwikkelingen van de Franse Revolutie" zo is mij nadrukkelijk gezegd door een priester, die zich ernstig ongerust maakt over de negatieve houding, die de meerder heid van de katholieken thans aan neemt. „Het is de enige po-iitieve hou ding, die wij kunnen aannemen. Van onze wil, van ons geduld, van onze geestelijke openheid kan de toekomst van de Kerk op Cuba afhangen. Er wordt een bladzijde van de geschiede nis omgeslagen. Laten, wij dat begrij pen. Laten we toch liever eerlijk de houding aannemen van de Kerk in de voormalig koloniale landen van Afri ka en Azië. De bisschoppen hebben daar de nationale bevrijding verwei- komd. Wij zijn hier begonnen de eco nomische bevrijding toe te juichen, die net zo goed een belangrijke vorm is van de onafhankelijkheid van een volk. Waarom zouden we nu terugkrabbelen en alles weer op losse schroeven zet ten? Het is toch onvermijdelijk, dat een revolutie gepaard gaat met anti- De stoet trekt hier over Het gestemd blijven, hun houding, laat erom de „Revolutie te redden vtn de ondoordachte kuiperijen van een oppositie, die, als zij zou zegevie ren volgens hen, in het land slechts de 'oude kapitalistische stand van za ken zou kunnen herstellen met zijn he le nasleep van onrechtvaardigheden, waar thans iedereen zijn buik vol van heeft. „Waar iedereen zijn buik vol van heeft": de formulering is misschien overdreven, maar men kan er in ieder geval van uitgaan, dat een reusachti ge meerderheid van de Cubaanse be volking de euvelen beseft, die het vo rige regime hebben aangekleefd, en dat zij dat regime niet wensen te zien terugkeren. Onder de talloze ontgoo chelde katholieken, die ik heb ont moet, en die nu walgen van de Revo lutie of die actief deelnemen aan con tra-revolutionaire bewegingen, heb ik er geen één gevonden, die de Revolu- tie zelf in het geding bracht. Ik heb clericalisme en uitwassen van allerlei soort, en vooral bij ons, waar de Kerk zo zwak is, dat zij haar taak maar zeer ten dele heeft kunnen volvoeren. Hebt u al die gebieden van het plat teland gezien, waar de Kerk afwezig is, al die dorpen, waar de klokketoren ont breekt? En nu er zich op dit ogenblik allerlei nieuwe gemeenschappen vor men, blijft ook daar de Kerk afwezig. Geen enkel coöperatief bedrijf en er zjln er al meer dan zeshonderd heeft zijn eigen kerk! Waarom niet? Had de Kerk niet moeten proberen te bouwen, had zij niet haar wil moeten tonen aanwezig te zijn in deze nieuwe etappe van onze geschiedenis en had zij geen besprekingen moeten voeren met de autoriteiten? Ik geloof, dat het mogelijk was geweest, als men werke lijk had gewild. Maar men heeft er de voorkeur aan gegeven zich afzijdig te houden van de nieuwe maatschap pelijke structuren, die ontstonden. En sommige leden van de clergé schijnen het gewelddadige verzet te begunstigen, en dat kan ons slechts in een burger oorlog storten. De Kerk op Cuba loopt het gevaar, dat zij duur zal moeten be talen voor haar gebrek aan begrip voor het historische moment, dat wij thans beleven!" Op zulke redeneringen baseren de katholieken, die de Revolutie gunstig He Cubaanse premier, Fidel Castro, tijdens per, i suikerindustrie. Deze hele industrie is nu%enatiZltisZrd W niemand van hen de aanvankelijke oogmerken van de castristische Revo lutie horen verloochenen. De woorden „de Revolutie redden" zijn op ieders lippen. Ook zij, die er door hun huidige onenigheid met Fidel toe zijn gekomen een ondergrondse sa- botagestrijd te voeren in de steden of dienst te nemen bi) het gewapende ver zet, rechtvaardigen hun gedrag met het verlangen ,,de Revolutie te red den". Maar voor hen gaat het erom de Revolutie te redden van het com munisme, dat zich er meester van heeft gemaakt, terwille van internatio nale doeleinden, die zij niet accepte ren, en ('at in het land een nieuw to talitair bewind heeft doen ontstaan. Net zo min als de trouwe Castristen van het ogenblik willen zij verwoesten, wat de Revolutie al tot stand heeft gebracht. Voordat wij meer in bijzon derheden de bezwaren zullen beschou wen, die zij tegen de huidige stromin gen in de Revolutie koesteren, is het goed eerst eens van nabij dit revolu tionaire werk in ogenschouw te nemen. In de twee jaar, dat zij aan de macht zijn, hebben de revolutionairen een eind gemaakt aan het schandaal van de gokspelen en de prostitutie, dat in heel Amerika aan Havanna een treurige reputatie heeft bezorgd. Zij hebben een eind gemaakt aan het reus achtige grootgrondbezit en zij hebben de grote massa van de boeren verlost van hun onderworpenheid aan een stel sel van onmenselijke uitbuiting. Zij zijn op alle niveaus van het economische en maatschappelijke leven begonnen aan een radicale structuurwijziging. Zij hebben (in theorie) de grond verdeeld onder de boeren, de monopolies uitge roeid, fatsoenlijke volkswoningen ge bouwd, nieuwe klinieken en scholen ge vestigd op het platteland en zij hebben op de meest afgelegen plaatsen artsen en verpleegsters gestationeerd. Zij hebben door middel van het Instituut voor Landbouwhervorming (INRA) een systeem voor de landbouwproduktie in het leven geroepen en zij hebben voor allen de levensomstandigheden gelijk- P^tiger gemaakt. In één woord: zij hebben het land In de richting gestuwd van een rechtvaardiger, vrijer en men selijker maatschappij. Het zijn deze oogmerken, die met geestdrift zijn be groet door verreweg de meeste Cuba nen en die hun weerklank hebben ge vonden in de herderlijke brieven van de bisschoppen, brieven, die de bui tenlandse katholieken hebben verbaasd door hun warme toon. my overal in het land de prestaties van de Revolutie op deze gebieden in ogenschouw laten nemen, ik heb aan de noordkust en aan de zuidkust van het eiland stranden ge zien, waar het volk onspanning kon zoeken. Bekoorlijke inrichtingen met restaurants, logiesgebouwen en speel tuinen op plaatsen, die vroeger particulier eigendom waren en waar het volk nooit had kunnen baden. Ik heb toeristische centra in de bergen gezien, die op prachtige plekjes spe- ciaal voor het volk zijn gebouwd, met motels, zwembaden enz. Ik heb aan de rand van de steden volkomen nieu we arbeiderswijken gezien, die zich bevonden vlak bij de oude krotten waar sinds vele tientallen jaren de ge zinnen opeengepakt hebben gezeten zonder water, zonder gas, zonder elek triciteit. *k heb scholen gezien, die he lemaal nieuw waren of die gevestigd waren in wat vroeger de kazernes wa ren van Batista. Ik heb nieuwe wegen gezien, die voor het eerst geïsoleerde boeren verbinding gaven met de markt in de stad. Ik heb de kinder tehuizen gezien, waar de Revolutie honderden verweesde kleintjes heeft bijeengebracht; zij geeft h.n een ele mentair onderwijs en brengt hun te vens de eerste beginselen van een vak bij. In een van die tehuizen, waar meer dan zeshonderd jongens van vijf tot dertien jaar zijn bijeengebracht op het voormalige, zeer uitgestrekte landgoed van een van de hoofdperso nen uit het regime van Batista (de man is evenals zijn makkers naar het buitenland gevlucht)sprak de direc teur in alle eenvoud deze woorden tot mij: „Er bestaat een Voorzienigheid voor de armen". (Advertentie) de sigaar die uw klanten in de goede stemming brengt... I zoals PROMINENT, kloek maar licht 27 cent. Ik heb tenslotte en vooral de talrijke coöperatieve landbouwbedrijven ge zien, die al bewoond zijn of nog in aanbouw. De architecten hebben er al hun vernuft aan besteed om een eigen persoonlijkheid te geven (die dan toch weer harmonieus in het geheel moet passen) aan de woongebouwen van deze centra, waar men de bevolking van het platteland opnieuw groepeert 0m ^een rationeler gebruik van de grond mogelijk te maken en om de mensen in aanraking te brengen met .Y00rwaarden van een gemeenschap- P Ifen beter leven. Elke coöperatie heelt haar eigen school, .aai administra- C j rum en baar „volkswinkel", waar de noodzakelijkste consumptiear tikelen te koop zijn. ik een van de coöperaties be zocht, ben ik, zonder dat ik door een gids werd begeleid, de school binnen- sloot toen zelfstandig in het bioscoop bedrijf te gaan werken en nam de ex ploitatie van drie bioscopen in Utrecht over: City, Flora en Palace. Tijdens de oorlogsjaren stelde de bezetter een be heerder voor deze drie bioscopen aan, maar na de oorlog kreeg de heer Wolff zijn theaters terug en brak er een pe riode aan, waarin hij met energie aan uitbreiding van zijn onderneming de gegaan. Het gebouw was op dat ogen blik leeg en door nieuwsgierigheid gedreven opende ik in een van de klaslokalen een kast, waarin zich de schoolboeken bevonden. In het „Lees boek", dat bestemd was voor het tweede of derde jaar, trof mij een i illustratie. Het stelde een meisje voor, dat lag te bidden voor een beeld van de Heilige Maagd met het Kindje Je zus in de armen. En in de tekst, die bjj het plaatje hoorde, was sprake van de ziel, die door God is gescha pen. Ziedaar, wat de Kerk zou kunnen redden als de katholieken zich thans niet verzetten tegen de Revolutie, door hun gebrek aan geduld bij onvermijde lijke excessen, zo denken zij, die me nen, dat de christenen best kunnen meedoen. Het wantrouwen van de an deren jegens de Revolutie, zeggen zij, is een van de oorzaken van (1e over wegende invloed van het communisme in het land. Die communistische in vloed zou het gevolg zijn van de te rughouding van de christenen, van hun onverschilligheid, van hun passiviteit tegenover de vurigheid, do eenheid en het revolutionaire bewustzijn van de communisten. (Wordt vervolgd) (Nadruk verboden) Na een week wegens modernise ringswerkzaamheden gesloten te zijn geweest, wordt het Utrecht se City-theater vandaag, de dag, waarop deze bioscoop 25 jaar bestaat, heropend. Deze gebeurtenis valt sa men met het veertigjarige beroepsju bileum van de eigenaar, de heer A. F. Wolff, die zijn carrière in het bioscoop bedrijf bij de Ufa te Berlijn in 1921 is begonnen. Opgeklommen tot leider van het Ber- lijnse filiaal van deze onderneming, werd hij in 1936 overgeplaatst naar Nederland, waar hij werd belast met de leiding van het filmverhuurkantoor en van de drie bioscopen, die de Ufa in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag exploiteerde. Lang duurde dit echter niet, want in 1939 werd de Ufa gedwongen, de heer Wolff te vervan gen door een lid van de nationaal-so- cialistische partij. De heer Wolff be- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiimiiiii In een uitvoerig rapport aan de col leges van b. en w. van alle Neder landse gemeenten heeft de Stich ting Recreatie Inlichtingen ver strekt omtrent de stand van zaken bij de voorbereiding van de nationale campagne tegen de verontreiniging van ons land „Opgeruimd staat net- De centrale werkgroep, die in sa menwerking met de plaatselijke actie comité's de campagne voert, vermeldt in de eerste alinea van dit rapport dat de medewerking van de pers alle ver wachtingen overtroffen heeft. Sinds de bekendmaking in november 1960 van de plannen voor deze nationale cam pagne, verschenen ongeveer 250 uit voerige publikaties over dit onderwerp in de Nederlandse dagbladpers. De ge combineerde oplage van de betrokken publikaties bedraagt circa zes mil joen. Ook hebben radio- en tv-program ma's veel bijgedragen om de actie „Opgeruimd staat netjes" nu reeds grote bekendheid te geven. Van alle kanten komen toezeggingen tot mede werking en sympathiebetuigingen bin nen. R;jks- en provinciale overheid hebben verklaard alle mogelijke mede werking te zullen geven. Ruim hon derd gemeentebesturen hebben reeds besloten een financiële bijdrage te zul len verlenen. In een groot aantal ge meenten worden plaatselijke actie co- mité's opgericht, om in overleg met de gemeentelijke instanties acties en eve nementen voor te bereiden. Het bedrijfsleven gaat inhaken op de actie. Zo zullen fabrikanten van straatafvalbakken gratis het embleem van de actie op hun bakken aanbren gen. De opwekking om ons land opge ruimd en netjes te houden zal tijdens den afgedrukt. Andere plannen zijn in voorbereiding bij een aantal fabrikan ten van merkartikelen. Uit het rapport blijkt verder dat de centrale werkgroep prioriteit heeft ge geven aan de propaganda onder de schoolgaande jeugd. De reeds aange kondigde nationale kleurwedstrijd, waaraan 1.500.000 leerlingen van het lager onderwijs kunnen deelnemen, be gint 15 maart. Een korte film (speel- duur 5 minuten) verschijnt eind maart als onderdeel van het schoolfilmjour naal van de stichting Nederlandse on derwijs film. Voor een tweede school film (speelduur ongeveer dertig minu ten) is het scenario gereed. werkte. Flora werd verbouwd en her doopt in Camera. Een naast dit thea ter gelegen pand werd aangekocht en daarin werd een kleine bioscoop geves tigd voor de vertoning van films met een bijzonder cultureel karakter: Stu dio. Samen met een telg uit het ge slacht Barnstjjn, een bekende naam in de bioscoopwereld, kocht de heer Wolff vervolgens in Utrecht het Scala theater. Aan elk van zijn theaters heeft de heer Wolff een eigen karakter gege ven. Palace werd een sensatietheater met overdag doorlopende voorstellin gen van een uur van journaals en kor te films. Scala en City werden op de gebruikelijke wijze geëxploiteerd. Ca mera werd bestemd voor het betere genre films en Studio werd „cinéma d'art" voor de vertoning van films van 'hoog artistiek gehalte. De verdere uitbreiding van zijn on derneming heeft de heer Wolff buiten Utrecht gezocht. In Tilburg nam hij het Midi-theater over, terwijl hjj boven dien twee zalen in het Centrum Thea ter ging exploiteren. Dit laatste zal met het oog op de stadsdoorbraak op 1 maart worden gesloten, maar 9 maart opent de heer Wolff in de nieu we schouwburg een bioscoop, die even eens de naam Studio krijgt en die als „cinéina d'art" zal worden geëxploi teerd. Het vorige jaar heeft de heer Wolff bovendien in Groningen twee nieuwe bioscopen, Camera en Studio, geopend, die hetzelfde karakter heb ben als de gelijknamige theaters in Utrecht. In het organisatieleven heeft de heer Wolff een belangrijke rol gespeeld. Hij is penningmeester van de Nederland- sche Bioscoop-bond, voorzitter van de afdeling Het Centrum en lid van de Raad van Beroep. Bovendien heeft de heer Wolff zitting in de Raad van Be heer van de Cinetone Studio's te Dui- vendrecht en is hij voorzitter van de Nederlandse afdeling van de Confédé- ration Internationale des Cinémas d'Art et d'Essai, de internationale or ganisatie, waarin de exploitanten van dit genre bioscopen zijn verenigd. In het gemoderniseerde aquarium van Ouwehands Dierenpark huizen verschillende Tylapia's, een vis soort die wat model betreft doet denken aan de karperfamilie. Het bij zondere bij de mannetjes is. dat zij prachtige kleuren krijgen wanneer ze een vrouwtje veroverd hebben. Bij Ouwehand huist nu zo'n paartje en het is inderdaad frappant hoe snel het mannetje van aanzien is veranderd. Schitterende kleuren, van diep zwart tot fel oranje overdekken nu zijn vis- senlichaam. Vrouw-tylapia' was inmid dels moeder geworden van 5 a 600 baby's! En waar had ze die veilig en wel opgeborgen? In haar enorme bek! Daar kwamen de oppassers achter, toen er met een ontsnappend luchtbel letje een stuk of tien mee naar buiten kwamen. Die werden echter prompt door de andere in de bak aanwezige tylapia's verslonden. Het zijn namelijk roofvissen, hetgeen ook verklaart waarom de moeder haar kroost in haar bek opsluit. Na enige dagen gin gen er echter zoveel ontsnapte jonge visjes verloren door de vraatzucht van de ouderen, dat de kleintjes bij ma zijn weggehaald en apart zjjn gezet. Ze tie ren nu welig en zowel ma als de klein tjes hebben nu niets meer te vrezen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimmmiiiiiiiiiiiimniiiiimimmimnuiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii xivX- e A.K.U., de Algemene Kunstzij de Unie, die dit jaar vijftig jaar bestaat, zal op de komende voorjaarsbeurs van 13 tot en met 22 maart in Utrecht, een eigen „expositiehal" meebrengen en wel in de vorm van een opblaasbare tent; die door de luchtdrukverschillen binnen en buiten overeind wordt gehouden. Deze tent, die een oppervlakte heeft van 24 bij 12 meter en 6 meter hoog is, is gemaakt van „gecoat"; Enkalon weefsel van hetzelfde type dat bij voorbeeld ook voor dekzeilen wordt (Advertentie) „Indien wij deze beperkingen voor ogen houden," aldus de Westduitse mi nister, „zullen wij In staat zijn juiste bijdragen te leveren tot een verminde ring van de spanning en het behoud van de wereldvrede." Voor de vergadering had minister von Brentano een ontmoe ting gehad met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Dean Rusk. In zijn verklaring zei de Westduitse bewindsman ondermeer, uat het Duitse volk zijn politieke en morele verplich tingen als lid van het westers bondge nootschap volledig besefte. „Er mogen dan ai verschillen van me ning bestaan over de wjjze van samen werking," zei hij, ,,ik ben er volledig van overtuigd, dat er een absolute over eenstemming bestaat over het gemeen schappelijke doel." Dean Rusk zei in antwoord op ae rede van minister Von Brentano, dat ae hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid een van de grondbeginselen blijft van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Volgens minister Rusk is er reeds veel bereikt op het gebied van de doelstellingen van beide landen. Naar zjjn men.ng moet er echter1 werk worden verzet. Rusk Z'ei, do schoon de veiligheid van de •nwone s van Berlijn verzekerd was, de stai3 toch een geïsoleerde en verdeelde stad bleet achter het IJzeren Gordijn. „Indien Ber fifn opnieuw de hoofdstad van Duits land milt worden." aldus de bewinds voerder, „kan dit alleen geschieden door een hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid. Rusk beschreef het communisme als „het koloniale systeem in Jost-Europa". Het kolonialisme in andere delen van Europa noemde hij een verschijnsel dat men zich evenmin in Amerika kon in denken. e leerlingen van het Instituut voor de Autohandel in Driebergen hebben zich de vingers afgelikt bij een bijzondere kluif: het in elkaar zetten van een Benz-Velo automobiel uit 1894. Deze oudste in Nederlands bezit zijnde auto is in onderdelen uit het buitenland naar Nederland gebracht en door de eigenaar toevertrouwd aan de zorgen van het Automuseum in Drie bergen, dat met deze aanwinst mee zeven van de acht oudste auto's in Neder land. herbergt. De oudgediende beschikt niet over een reserveband of -lantaarns noch over een claxon; de banden zijn nl. van massief rubber. Bij avond werd er niet mee gereden en ook zonder claxon laat deze Benz met geheel houten bovenbouw zich duidelijk genoeg horenDe topsnelheid van het wagentje is 20 km per uur. iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiimiiiiimi gebruikt en voor opvouwbare „contai ners" waarmee men ondermeer in En geland olie vervoert. In deze „hal" wordt voor de eerste maal in ons land een uitgebreid collec tie monsters en artikelen getoond, die in Europa vervaardigd zijn uit half- of volsynthetische technische garens. De ze produkten geven eer beeld van de zeer gevarieerde toepassingsmogelijk heden in de industriële sector. Voor zo ver dit thans nog niet het geval zou zijn, kunnen deze artikelen ook in Ne derland worden gemaakt. De hal zelf, een noviteit en van Nederlands fabri kaat, is geheel gelast in plaats van ge naaid. Deze A.K.U.-inzending zal te zien zijn op het Croeselaan-terrein. MILAAN, 17 febr. (UPI) Een Rus sische vrouwelijke wetenschappelijke on derzoeker heeft gisteravond te Milaan meegedeeld dat 17.000 „vrijwillige ruim tevaarders" uit de gehele wereld zich hebben gemeld, om een reis mee te maken in een Russische kunstmaan. Professor Alla Masevitsj, de vice-pre- sidente van de astronomische raad van de Sovjetacdemie voor wetenschappen, zei tijdens haar toespraak, dat de Sov jet-Unie geen mens de ruimte zou in zenden, „voordat zij hem een terugreis- biljet naar de aarde zal kunnen verze keren". Zij beantwoordde ook vragen uit het publiek. Toen een Italiaanse student haar enige ingewikkelde vraagstukken voorlegde haastten de communistische organisatoren zich echter om hem naar zyn plaats terug te dringen en hem het zwijgen op te leggen. Een andere stu dent die vragen stelde over de vloei bare brandstof gebruikt voor de Rus sische raketten, werd door de toehoor ders uitgelachen. Professor Masevitsj, een vrouw van achter in de dertig, zei, dat zrj alleen bevoegd was om vragen te beantwoor den over haar eigen vak: de sterrenkun de.... AMSTERDAM, 17 febr. Bevorderd tot arts: mevr. W. van der Meer-Fieg- gen, Deventer en de heren J. Fossen, Bussum; W. A. Oostendorp en A. R. Bantle, Amsterdam. Artsex. Ie ged.: mevr. B. Snijder-Labruyére, Amsterdam, de heren H. P. de Boer, A. Keijzer, Am sterdam en R. J. G. Ponsen, Nw. Loos- drecht; doet. psychologie: mej. T. S. I. ten Bronk, Amsterdam; kand. Frans: de heer H. Steen, Amsterdam. ROTTERDAM, 17 febr. Kand. econ. wetensch.: de heren A. C. J. Abeln, Rot terdam en J. P. Velthuyzen, Vlaardm- gen: Baccalaureaat econ. wetensch.: ae heren K. J. Angerer, H. D. Dokter en D. C. van der Woerd, allen Rotterdam. NIJMEGEN, 17 febr. Kand. Frans: de heren J. G. Fennis, Bussum; H. M. C. de Waal, Eindhoven en W. F. M. Engbers, Eindhoven. PARIJS, 17 febr. Franse en Zwit serse politie hebben een aantal per sonen gearresteerd, die hor inkomsten vergrootten door het verkopen van schilderijen, die de handtekeningen van welbekende schilders droegen, doch in feite waren vervalst. De ar restanten hadden hun werkterrein in Frankrijk en Zwitserland. Zij hebben met hun praktijken naar schatting 750.000 gulden verdiend. In een Parijs magazijn zijn zeven tien vervalste schilderijen aangetrof fen, die de handtekeningen droegen van Utrillo, Van Gogh, Modigliani, Bra- que, Buffet en anderen. Het politie-onderzoek werd ingesteld nadat de Franse schilder Buffet een klacht had ingediend, dat een Frans schilderijenmuseum een vervalst schil derij was aangeboden, waarop zijn handtekening was nagemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7