Bisschoppen van Nederland Naastenliefde is ondenkbaar zonder zelfverloochening Dringend beroep tot uit breiding vastenoffer Positie van werknemers is duidelijk verbeterd PROF. ROMME GEHULDIGD OP OVERIJSSELS APPEL Prof. De Quay: „Wijs besluit Prof. De Quay op Overijssels Appèl Kinderbijslagregeling spoedig afhandelen Bevolkingsaanwas in ons land benauwend feit nu Morgen opslag voor A «r De grotere noden van anderen Drs. P. Bogaers: Welvaartsstijging moet verdiend worden Soc.-economische Uit de pers Het aftreden van prof. Romme Lectric Shave Hoofdambtenaren aangeklaagd Twee meisjes verdronken Sylvain Poons K^nten uiteenzetting op Overijssels Appèl f\ Dank aan aftredende fractievoorzittei WILLIAMS Vijf aanklachten bij officier van justitie Benoemingen in het bisdom Haarlem STRADIVARIUS ONTDEKT? MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 PAGINA 5 utrecht, 19 febr. „in Srote delen van de wereld zijn de Mensen in nood en de Kerk staat daar meestal machteloos tegen over. Wij denken zo weinig aan deze mensen in nood. Maar de eersten die bedenken, dat de Kerk één grote gemeenschap is van allen in Christus, onze Heer, zijn juist diegenen die de behoefte aan meeleven van deze hele ge meenschap het sterkst voelen". De zorgen voor „eigen huis" mogen ons niet afhouden van daadwerkelijk meeleven met de veel grotere noden van anderen. Een daadwerkelijk meeleven in de zin van het Evangelie gaat zover dat men er zelf de pijn van voelt. Zelfherziening AL5 u elehm 5C.MÖTË1L- GE KOCf-V~J~ HE8T EN ONDER0? MADE IN HONS KONG*.ZEGT O :CV=mn NI I KJ? ETsj Atfj U CHOCOMEL BE5TeCT EN IÉT$ anders KRIJGT ALLEEW N UT Rl CIA MAAKT CHOCOMEL KIS;: ■R;: U KUNT ZICH SCHONER UITSCHEREN MET UW ELECTRISCH SCHEERAPPARAAT... als U vóóraf Lectric Shave pre-shave lotion gebruikt! [BON Zend proefflacon voor t"l iweek. Hierbij ingesloten 30 cents I I aan postzegels voor verzendkos-1 Iten etc. In Nijmegen Op het nationale vlak bisdom Rotterdam Aldus één van de passages in het herderlijk schrijven, dat de bisschoppen van Nederland gisteren richtten aan hun priesters, religieuzen en gelovigen, 'i1 --insluiting op een vorige week van 6 kansel voorgelezen vastenbrief. episcopaat wijst er op. dat ge- we°? v.is door 'n nieuwe vastenwet nieu- de oud te geven aan de beleving van voorschS^6ritÜd- Uitvoerige algemene zijn teruggebracht tot voor een meer persoonlijke inS- Is dit doel der vernieuwing Van dé 1S 011 aoel aer vernieuwing kan het stenwet bereikt? Ieder van u anti aan concrete voorstellen ten het u antwonrn rteze vraag persoonlijk be an n Wel is de behoefte gebleken aanzien Van Ho c vuurstenen ten aaiwicn diens e ?ejS0°nliike beleving. Dat is de dit jaar oe'ing van onze oproep van rot nu toe werd van de gelovigen ie der jaar bil het einde van de vastentijd een klein geldelijk offer gevraagd. Thans doen W(j een dringend beroep op alle gelovigen om in verband met de grctte noden van de Wereldkerk aan dit vastenoffer een heel bijzondere uit breiding te geven, en meer te geven veel meer te geven dan in andere ja ren. Wanneer ge dat meerdere weet te sparen door uzelf in deze vastentijd wat te ontzeggen op het gebied van genot en ontspanning, dan wordt het in de echte zin van het woord een vastenof fer. Naastenliefde zonder zelfverloochening is voor Christus, dus voor de waarachti ge Christen, ondenkbaar. De Heer gaf Zijn leven voor het leven der wereld. Waar miljoenen in de wereld sterven door gebrek aan alles, door honger ziekte, natuurrampen, betekent navolging van Christus voor ons die de welvaart kennen: tot het uiterste gaan voor de ander die van ellende sterft. De heilige vastentijd is de tjjd van zelfherziening in de spiegel van Chris tus' zelfverloochening. De tijd van boetvaardigheid voor te grote eigen liefde, die te kort deed aan God en de evenmens. De tijd van offervaardig heid, die aan God en de evenmens geeft, wat men zichzelf ontneemt. Van harte. „Niet", zoals Sint Paulus zegt, „met tegenzin of noodgedwongen" (2 C©r. 9,7). Niet dus omdat uw bisschoppen uw vastenoffer vragen of u voorschrijven hoe u de vastentijd zoudt moeten bele ven. Maar opdat God verheerlijkt wordt. Opdat de mensen in nood in ons, chris tenen, Christus mogen herkennen. Want zegt Sint Paulus van degenen die in christelijke liefde geholpen worden: „Door dit bewijs van hulpvaardigheid verheerlijken zij God om uw gehoor zaam belijden van Christus' Evangelie en om uw milddadige gemeenschaps zin jegens hen en jegens alle anderen (2 Cor. 9,13). Weest levende getuigen van Christus' liefde. (Van onze parlementaire redacteur) ENSCHEDE, 18 febr. „Hoe de oppositie met de harde feiten omtrent het sociaal-economisch beleid van deze regering voor ogen, nog durft aan te komen met de bewering, dat de lonen de sluitpost zouden zijn op het huidige conjunctuurbeleid, ,s mij volkomen een raadsel aldus een conclusie van het Tweede-Kamerlid drs. P. c. W. M. Bogaers, op het Overijssels Appèl van de K.V.P. De heer Bogaers zei, zinspelend op de beeldspraak die destijds oud-minis ter Suurhoff eens in de Kamer heeft gebruikt, waarbij hij sprak over het loon- en het huur-konijn, die volgens hem niet samen in een hok zouden kunnen, dat er nu al sprake is van vier konijnen die dat hok samen delen. Er zijn nog een bezitsvormings- en arbeidstijdverkortingskonijn bij ge- De conclusie van de econoom Bo gaers, directeur van het Wetenschap pelijk Adviesbureau van de K.A.B. is, (Advertentie) Van nn7Q dat er sprake is van een zeer duide lijke verbetering van de positie van de werknemers. Hij zei dat het jaar I960 voor de werknemers heel gunstig is geweest. Hij verwacht dat de positie-verbete ring zelfs wanneer de exacte cijfers komen, in i960 beter zal blijken te zijn geweest dan in welk na-oorlogs jaar ook. Wanneer de oppositie blijft be weren, dat dit niet klopt, omdat het werknemersaandeel in het nationale inkomen zou zijn gedaald, dan is dat volgens de heer Bogaers een drogre den. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zal dit aandeel juist geste gen blijken te zijn. Men moet daarbij met vergeten, dat „het belangrijke soci ale goed vijfdaagse werkweek" evenmin ais de vruchten van de bezitsvormings- politiek m dat aandeel tot uiting ko men. De heer Bogaers wees erop, dat als gevolg van het voortzetten van de vernieuwing der contracten de stijging in het lopende jaar 1961 nog zal wor den voortgezet. Mocht het werknemers aandeel in 1959 inderdaad toch zijn ge daald, dan is dat o.a. te wijten aan de loonpolitiek, die destijds in de Kamer is verdedigd door... dezelfde heer Suurhoff, die daar nu zoveel bezwa ren tegen heeft. Hij heeft de lang ge rekte voortzetting van de loonstop in september 1958 nog gemotiveerd met de noodzaak van „rust op loongebied". De heer Bogaers waarschuwde het kabinet-De Quay myxomatose onder al die konijnen te voorkomen door vast te houden aan de harde wet, dat loonsverhogingen door meer inspanning en produktie ook werkelijk verdiend moeten worden. De heer Bogaers vindt, dat de rege ring gesteund moet worden in haar streven om overspanning op de bouw markt te voorkomen, zoals zich heeft voorgedaan in de jaren 1955-1957, waarvan het gevolg was dat de bouw prijzen opliepen. Wel vroeg hij maat regelen om te zorgen, dat de woning wetwoningen werkelijk ter beschikking komen van de minst draagkrachtigen. Hij besloot zijn betoog ter verdedi ging van een zo duurzaam mogelijke expansie van onze economie met te con stateren, dat bij dit materiële streven wel degelijk ook sprake is van ver heffing boven het materiële niveau. Het gaat, aldus de heer Bogaers, in wezen om volledige erkenning van de menselijke persoon in de werknemer. Ook een gedifferentieerde loonpoli tiek is pas goed als zij leidt tot gro tere ontplooiingsmogelijkheden, die vre de en geluk scheppen. Advertentie Opneming in deze rubriek is ntfi noodzakelijk een bewijs van in 9temming Constaterend dat het katholieke volks deel van Nederland met het aftre den van prof. Romme als Tweede-Ka merlid en fractievoorzitter van de KVP een groot leider verliest, het Neder landse parlement een zijner allerbe kwaamste leden, zegt „de Volks krant", dat dit aftreden de regering en geregeerden voor dilemma's plaatst, waarvan de oplossing nog lang niet in zicht is. Het „Alg. Handelsblad" zegt, dat het aftreden van prof. Romme als fractie leider van de KVP gelijk staat met een kleine aardverschuiving op het ter rein der binnenlandse politiek. En ver der wijst het blad er op, dat hij in het parlement een zeer sterke positie innam, dat zijn invloed op de na-oor- logse politiek dwingend was en dat hij zich een onbetwistbaar leider heeft ge toond. Onder de titel „Man van formaat" constateert „Het Parool" dat onder zijn mede-Kamerleden maar weinigen wa ren, die zijn evenknie kunnen worden genoemd. „Daarom staat, wat latere parlementaire geschiedschrijvers ook te zeggen zullen hebben over dit oud- Kamerlid hoe vreemd deze term toe te passen op Romme vast, dat hij zijn plaats zal innemen in de rij der grote Nederlandse volksvertegenwoor digers. En in het' eerste gelid van de politici, wier invloed op de staatkun dige en maatschappelijke ontwikkeling gedurende de tijd van hun actief poli tiek leven moeilijk kan worden over: schat". Het blad zegt in Romme eerder een figuur te zien als mgr. Nolens dan als „de doctor" Schaepman. Ook „Het Vrije Volk" wijst er op, dat met het terugtreden van de heer Romme uit ons parlement een man van grote invloed verdwijnt. En verder spreekt het blad in een hoofdartikel de wens uit, dat het prof. Romme ge geven moge zijn in die mate zijn ge zondheid te herwinnen, dat hij de ge legenheid en de rust kan vinden, het pu blicistische werk te doen, dat hij zich voorstelt te ondernemen. „Trouw" schrijft, dat de Tweede Ka mer in prof. Romme een briljant kamer lid verliest. „Scherp van vernuft, maar ook niet iedereen heeft dat zo gewe ten een man van grote gaven van geest en hart De KVP-fractie treft wel een zeer zwaar verlies. Een man als de heer Romme is uiterst moeilijk te ver vangen", aldus Trouw. „Prof. Rommes afscheid van de Neder landse politiek betekent onmiskenbaar een groot verlies van het parlementaire leven," aldus begint de Nieuwe Rotter damse Courant zaterdag een artikel, ge wijd aan het heengaan van de K.V.P.- fractieleider. „Als voorzitter van de (meestal) grootste Tweede-Kamerfrac tie had hij gelegenheid een dubbele functie te vervullen: hy moest zyn heel grote fractie by elkaar zien te houden en hy kon heel vaak op beslissende wij ze bydragen tot de richtingbepaling in de landspolitiek. Beide functies heeft hy met tact en met elan vervuld. Hy was één van de zeer groten aan het Binnen hof, een van die zeer weinigen die in staat bleken, het Nederlandse politieke leven op een behoorlijk peil te brengen." Het blad noemt het Kamerlid Romme een stuk parlementaire geschiedenis op zichzelf. „Een terugblik op zjjn parle mentaire loopbaan moet alle politieke partyen nog weer eens inscherpen, hoe groot het belang is van een zorgvuldige en weloverwogen keus bij de samenstel ling van kandidatenlijsten." Ook de Telegraaf zegt, dat er geen enkele twijfel over kan bestaan, dat het vertrek van Romme voor het gehele politieke leven een geducht verlies is. Het blad ziet echter een stellige mogelijkheid, dat prof. Romme achter de schermen nog een sterke invloed zal uitoefenen. „Maar misschien mag men hiervan toch geen al te hoge verwach tingen koesteren." „Wat voor de Kamer als geheel, en voor de K.V.P.-fractie in het bijzonder, te betreuren valt is, dat door het ver trek van prof. Romme het gehalte van de debatten zeer zal dalen. Het is aller minst een geheim, dat de K.V.P.-frac tie in haar huidige samenstelling in de verste verte geen middenfiguur van de intelligentie en de bekwaamheid van prof. Romme ter beschikking heeft. Bui ten de fractie is de keuze in de K.V.P. ruimer en aanmerkelijk beter, maar dan zal men toch moeten wachten op de eerstvolgende verkiezingen", aldus het blad. Doe enkele druppels Lectric Shave op Uw gezicht en Uw shaver scheert 10 x beter en sneller zonder dat U harder hoeft te drukken... zonder ingewikkelde scheermethode... Want Lectric Shave is een zeer speciale vinding van Williams - een der grootste specialisten ter wereld in toilet-artikelen voor mannen. Lectric Shave richt de baardharen op smeert de huid verwijdert transpiratie 'NAAM: ADRES: PLAATS: .Zend deze bon aan Kuypers&Co. j "--'bus 9002, Amsterdam iN.V, Postbus lAfd. no, TM-2. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 19 febr. V;jf gemeente arbeiders tegelijk hebben by de offi cier van justitie aanklachten ingediend tegen een aantal hoofdambtenaren van deze gemeente om lucht te geven aan verontwaardiging Bij de gemeentelijke plantsoenen dienst zou met graszoden zyn gesmeten alsof zy geen geld kosten, graszaad en bloembollen zouden in particuliere tuin tjes terecht zijn gekomen in plaats van in de stadsparken en -plantsoenen en kinderen van hoofdambtenaren gebruik ten de stadskwekery als speelweide. Ar beiders van publieke werken moesten in gemeentetyd en met gemeentemateriaal karweitjes verrichten by hun superieu ren thuis en met werk- en benzinebonnen werd vreemd omgesprongen. Tenslotte heeft een voormalige kraandrijver van de havendienst zijn hoogste chef van meineed beschuldigt. Intrigerender dan de opgesomde feiten is het tijdstip van en de eens gezindheid waarmee deze aanklachten in zee zijn gestuurd. De havendienst immers heeft niets uitstaande met de plantsoenendienst en deze beide weer niets met de dienst van publieke wer ken. Twee van de vijf aanklagers hebben reeds eerder met de gemeente over hoop gelegen en hun klachten zijn (de een een jaar geleden, de andere enkele maanden geleden) door het ambtena rengerecht afgedaan. Dat zij nu weer van de party zijn wekt, zoal niet de indruk van een regie, dan toch wel van een zekere sfeer van animositeit van uit een bepaalde hoek. De kwestie heeft zoveel stof doen op waaien, dat er in het begin van deze week een samenspraak zal zyn tussen provinciale, gemeentelijke en justitiële autoriteiten. heid redacteur) van de ENSCHEDE, 18 ,1T ™ac,< nen en voor het vele dat hij heeft g!" daan, is spontaan tot uiting gekomen op het Overijssels Appèl K.V.P. Het voorstel van de voorzitter van de kring Overijssel, de heer Horbach om deze dank in een telegram aan de zojuist afgetreden fractievoorzitter onder woorden te brengen en verge zeld te doen gaan van de beste wen sen voor algeheel herstel van zyn ge zondheid, werd onderstreept met een krachtig applaus van de velen die wiet de commissaris van de koningin hl de provincie Overijssel, ridder de van der Schueren en de deken van Enschede pastoor Van Dijk, aanwezig Waren. De kringvoorzitter zei: „Het is al tijd moeilijk een tijdgenoot te waarde ren, maar wat prof. Romme voor het gehele Nederlandse volk heeft bete kend geeft hem het recht erop de naam te dragen van „de Schaepman van de na-oorlogse periode". De ge- Dok de minister-president prof Quay heeft prof. Romme hulde bracht. Hij deelt in het gevoel van verslagenheid, dat door het nieuws is ontstaan, maar hy ziet hierin „een wijs besluit" van prof. Romme. „Dit tesluit heeft immers tot gevolg, dat prof. Romme ongetwijfeld waardevol zal blijven voor de gehele samenle- |ln^' Dat wensen wij hem van harte 1 aldus prof. De Quay. De heer orbach zei: „Wie prof. Romme kent, weet dat ook dit een weloverwogen en juiste beslissing is." (Van onze parlementaire redacteur) 1 ENSCHEDE, 18 febr. „Wat zich lang geleden heeft voorgedaan in de verhouding tussen de provinciën en ons land, zien wy thans in groter formaat in Europa gebeuren: meer dan ooit staat ieder iand en vooral door zyn ligging het onze, voor grotere interna tionale vraagstukken", aldus prof. dr. J. E. de Quay in zyn schets van de positie van Nederland voor het Over ijssels Appèl van de K.V.P. De minister-president ziet voor de politieke partyen een grote taak wegge legd. Zij zullen de problemen aan de kiezers duidelijk moeten maken. Hy ziet echter evenzeer een taak voor de leden van deze partijen om aan degenen die het beleid voeren ook hun ideeën en wensen kenbaar te maken. De minister president heeft daarbij zeker het oog op de opmerkelijke activiteit, die de K.V.P. thans ontwikkelt met haar werk groepen waarvan er reeds vierhonderd in het land bestaan, terwijl er nog ge middeld één per dag bijkomt. Hy ging om in op het probleem, dat de K.V.P. juist door deze werkgroepen bezig is steeds verder de neiging van sommi gen te overwinnen, die denken dat zy er toch niet aan te pas komen. „Zy verge ten dat een partij niet alleen bij de ver kiezingen moet leven, maar dat de zaak niet gezond is, wanneer er niet regel matig een doorstroming van meningen naar boven plaats heeft", aldus de minister-president. Prof. De Quay heeft dit appèl aange grepen om nog eens de houding van de regering tegenover Nieuw-Guinea uiteen te zetten: bevordering van het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's, zoals wy dat volk beloofd heb ben en zoals in het Handvest van de V.N. is neergelegd. Hij omschreef als volgt het doei, dat Nederland in NATO-verband en lij zijn bijdrage voor de onderontwik kelde gebieden nastreeft: het gaat om het behoud, niet alleen van ma teriële, maar ook van menselijke en geestelijke waarden. Op het nationale vlak noemde de mi nister-president allereerst het benau wende feit van de toenemende bevol king in ons land met ca. 150.000 zielen per jaar op een totaal van reeds elf en een half miljoen. „Een adembene mende ontwikkeling, waarbij al even zeer ook de geestelijke groei van het volk voortdurend aandacht vraagt". Bemoedigend acht hy de samenwer king, die na de oorlog is ontstaan en waarvan de vrucht onder meer is ge weest het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid, de P.B.O. en de ondernemingen zeil en waarvan hy constateerde, dat de totstandkoming ervan uniek is in de wereld en een voorbeeld voor de inter nationale samenleving. By de opsomming van de vruchten op sociaal gebied, die deze typisch Ne derlandse organisaties hebben opgele verd, noemde de minister-president ook de algem. kinderbijslagregeling, waar van hy zei, dat de regering unaniem van mening is, dat deze, na de reeds lang bereikte verhoging van de uitkerin gen met een zeker herstel van de pro gressie, thans definitief tot stand be hoort te komen. Hy merkte op, dat, al is dat voor de partijen wel eens moeilijk te verdedigen, er voor een lange termijn wel eens maat regelen zullen moeten worden genomen, die voor de dag van vandaag minder prettig zijn. Hij dankte de K.V.P. voor wat zy ten aanzien van de regering heeft gedaan. Kritiek acht hy noodza kelijk, wanneer deze slechts vergezeld gaat van begrip. De minister-president deed een sterk beroep op allen, zich volledig in te zet ten en de gelederen te sluiten. De heer Horbach heeft aan het slot van het appèl gewezen op het voorbeeld van Ariëns, de apostel der sociale reent- vaardigheid die wel geen politieke voor man genoemd kan worden, maar wiens voorbeeld toch inspirerend op politici moet werken. „Aan ons de macro christelijk-sociale politiek te voeren, na de micro-politiek van Ariëns," aldus de heer Horbach. VALKENBURG, 18 februari Voor de zevende keer wordt in Valkenburg van 21 februari tot en met 1 maart de in Zuid-Nederland welbekende horeca- tentoonstelling B.B.B. (Bier, brood, bo ter) gehouden, waarop meer dan hon derd binnen- en buitenlandse standhou ders de nieuwste snufjes voor het ho- tel-café-restaurantbedryf zullen sho- ELST, (Gld) 19 febr. Zaterdagmid dag s in een bouwput op het in aanleg zijnde complex „de kist" de achtjarige Maria van den Brink, om het leven ge komen door verdrinking. Het meisje dat met andere kinderen bij de put stond te kijken, is uitgegleden en in het wa ter van de diepe put gevallen. Ze was het enige dochtertje uit een gezin van vijf kinderen. ALTEVEER, 20 febr. Zondagmid dag is het viereneenhalf jarig dochter tje en enig kind van de familie O. Mul der te Alteveer met haar fietsje in het Alteveerster Kanaal geraakt en ver dronken. HAARLEM, 2» febr. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Hem en Venhuizen de zeereerwaarde heer H. G. Kwakman, die kapelaan was te Hilversum (O.L. Vrouw), tot pastoor te Kudelstaart de zeereerwaar de heer H. W. M. van den Bergh, tot pastoor te Bussum (H. Vitus) de zeer eerwaarde heer Th. J. Klaassen, tot pastoor te Middenmeer de zeereerwaar de heer E. R. C. M. Klaver, die kape laan was te Haarlem-Noord (O.L. Vr. van Zeven Smarten), tot pastoor te Wester Zwaagdijk de zeereerwaarde heer J. J. Tulp, die kapelaan was te Beverwijk (H. Agatha), tot pastoor te Amsterdam (nieuw opgerichte paro chie van de Goede Herder) de zeereer waarde heer Th. G. Drost, die reeds bouwpastoor was aldaar. ROTTERDAM, 20 febr. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot assistent van de pa rochie van de H. Kruisvinding te Rot terdam, met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Rotterdam (Lombardije) voor te bereiden de wel- eerw. heer J. G. van Dijk, die kapelaan was te Scheveningen. DEN HELDER, 20 febr. Een kap per in deze gemeente, de heer J. v. a. Velde, heeft een ontdekking gedaan, die hem hoopvolle verwachtingen doet koes teren. Aan de binnenzijde van een viool die hij al bijna veertig jaar in zijn bezit heeft, heeft hij het magische woord „Stradivarius" aangetroffen, met daar bij een jaartal 1730 of 1736. Hoewel er natuurlijk een kans bestaat, dat de viool inderdaad een produkt van de grote bouwer is, ziet de heer v. d. Velde zijn ontdekking vrij nuchter onder ogen. Is ie met ziin collega's over Sylvain Poons spreektdan kijken ze even peten/ Pol? Oh, natuurlijk, u bedoelt „Weintje". Nee maar wie kent Weintje" nu niet. Anderen kijken weer bedacht zaam bit het noemen van de naam „Weintje". Oh, u bedoelt Ome Mauvie waarschijnlijk. Ja. Ome Maupie natuurlijk! Maar hoe dan ook: Morgen worden Weintje, Ome Maupie,. en Sylvain Poons, vijfenzestig jaar Dan kriia ik ovslaa" zegt de vitale acteur, regisseur en cabaretier „Dat gaat toch zoZ: je'TLrdï?" M'n vriend de beeldhouder P eter de Monchy heeft aangeboden een borstbeeld van mij te maken. Ik heb t al m klei gezien en het lijkt wel. geloof ik." Sylvain Poons is geboren en getogen Amsterdammer. Zijn vader ts ii jaar lang directeur van de Plantage Schouwburg geweest. En het lag us helemaal m de lijn dat ook zoonlief naar het toneel zou gaan. Maar vaaer Poons had al meer teleurstellingen wat dat betreft beleefd. Zn anaere Kin deren waren namelijk zonder uitzondering in de muziek gegaan. Op zn vijftiende jaar kreeg de jonge Sylvain de kans om kleinezéér kleine rol letjes te spelen in de schouwburg van zijn vader. Zijn echte toneeldebuut maakte hij een tijd later in een (nogal bedenkelijke) klucht, die luisterde naar de naam va n„Hotel De Poes". De jonge acteur slaagde met glans en werd aangenomen. Maar de ambities van Sylvain gingen ook in een andere richting: de operette. Ongeveer een jaar werkte hij bij het operettegezelschap van Desirée Pauwels (vader van de bekende advocaat Frangois) en Bert Kreeft. Totdat in 1915 Heyermans kwam. Poons werd eerst op proef aangesteld en kreeg na verloop van tijd een jaarcontract aangeboden gevolgd door een opslag van 25 gulden. Weintjedenkt met plezier terug aan die onvergetelijke tijd. „In die dagen ging ik mij ook veel toeleggen op het spelen en regisse ren van operettes, zoals de Czardasfürstin, Grafin Maritza etc. Ik was toen overbezet. In 1929 speelde ik een jaar lang in de^Plantage Schouwburg met een eigen gezelschap het stuk: Een geel bandje Het werd wat je noemt een kasstuk. Avond acn% avond volle zalen. Verder werkte ik mee aan die onvervalste vaderlandse filmprodukties als Bleke Bet, De Jantjes en De Big van 't Regiment Van deze laatste film moet ik u.iets grappigs vertellen. En „Goocheme Sally (een van zijn onvergetelijke revue-mannetjes) gaat er eens goed voor zitten en steekt van wal: „In die film speelde de vijfjarige Hansje Andriessen een rolletje. Ik zelf moest een teerhartige soldaat voorstellen. Nu deed zich het feit voor dat deze Hansje bijzonder op mij gesteld was. Iedere keer als ik niet op een repetitie kon verschijnen vanwege mijn drukke werkzaamheden liep de boel in 't hon- derd. Want steeds vertikte het jochie verder te spelen als „Ome Maupie er niet bij was. Jaren later trad ik op voor de Marine in Den Helder, in ae pauze kwam een forsgebouwde officier in mijn kleedkamer. Mag in me even voorstellen, zei de man, ik ben Hansje Andriessen." Ja, dat zyn mo menten in je leven die je niet gauw vergeet," zegt Poons en zyn ogen U"I£n dan'vertelt hij weer verder. Over zijn toernees door het voormalig Vederlands-Indië met o.a. Max („alles sal reg kom") Tailleur en over die merkwaardige auditie vlak na de tweede wereldoorlog voor een opereue m Cultura. „Ik zat toen in de jury. Onder de talrijke kandidaten ontaeKie ik er één met een bijzonder fraaie stem. Dat was Johan van der eaim, thans solist van de Ned. Opera," voegt hij er niet zonder trots aan toe. 1946 heeft Poons van alles gedaan. Maar vooral de radio neeji veei u zijn talent gebruik gemaakt. Vijf jaar lang (van 1955-60) is hyals - spelacteur werkzaam geweest. Daarnaast was hij trouwe medewerker vele amusementsprogramma's van AVRO en KRO. Een van Wevnxje s, vrienden is Jan de Cler. Hij koestert grote warring voor HM. lang hebben ze samengewerkt o.a. in „Negen heit de klok-X %fl>pr.hpraen ring heeft hij ook voor artiesten als Wim Kan, Lia Dorana,_Paul S e 9 Ida Wasserman en (van de jongeren) Sigrid Koetse. 0<ok aan h televisie is een all-round artist als Sylvain Poons niet zond kant" bijgegaan. Men heeft hem o.m. kunnen zien in „Arsenicum en als gast in Wim Ibo's „Artiestencafé". uss Sinds kort is Poons nu verbonden aan de toneelgroep „Puck. H j het fijn om in dit gezelschap te vertoeven „We zijn op drie Chinese No-spelen eenacters). Jef Last heeft ze vertaald. Ze zijn mooi en bijzonder," zegt Poons. Hij staat op, trekt zijn jasje aan en zet z'n pet op. Weintje neemt afscheid van zijn Trijntje (Ilse Becker die van daag op haar leeftijd, nog een eigen kapsalon heeft geopend m Amsterdam) en gaat naar de repetitie. ,,'t Is een wonder dat mijn man de oorlog nog heeft overleefd zegt mevr. Poons. Tijdens een voorstelling met Johan Kaart ergens m het Land deed plotseling de W.A. een inval. Kaart was verkleed als dame en Weimtje als generaal. Wijzend op de generaal zei een van de W.A.-mensen „uie moeten we hebben." Daarop antwoordde Kaart dat hy niet op de2x°°ff. Jf-.? van het feit dat bepaalde personen niet meer mochten optredm „Houd u zien er buiten, juffrouw," blafte de W.A.-man onwetend. „We wachten die gene raai wel na de voorstelling op." Weintie" „Ze stonden inderdaad buiten te wachten, vertelt Ilse, maar „wemzje liep rustig, ongestoord naar buiten. Niemand herkende hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5