Elk aandeel Vereenigd Bezit van 1894 een belang bij 175 ondernemingen tegelijk De adellijke vrouwenabdij Rijnsburg van Betere ogenkeuring bi] rij-examen hard nodig" FOLKLORISTISCH FEEST IN PRAAG m ft NA V O-schietwedstrijden dit jaar in Nederland Begin van werktijdverkorting in elektro-technische branche Inbrekerstrio door tien politiewagens opgewacht Pensionering officieren die vervroegd dienst verlaten GESTICHT IN 1133 OPGRAVINGEN ONTHULLEN HAAR OUDE HISTORIE m Helft van bromfietsherijders en fietsers heeft gezichtsgebrek Oostpriesterhulp en Bouworde Teams uit tien landen verwacht op vliegbasis Leeuwarden Voorzitter van „St.-Antonius" ziet gevaren in doe het zelf-praktijken „Wat waag je voor een handjevol collecte-centen Voorstel in „Centurio" WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 PAGINA 11 De toren Resten Opgravingen grieperig! Nederlander in België veroordeeld Verbond voor Veilig Verkeer: Aspirant-automobilis ten verantwoorde test afnemen Examens Voortaan geheel gescheiden Eigenlijke competitie boven de Noordzee Twentse textielindustrie Betere benutting van de arbeidstijden 't helpt en't is lekker Indonesische zou in Hollandia zijn gepakt ANDERHALF JAAR GEËIST Minder verdrinkings- gevallen in 1960 W t (Advertentie) "n 1133 kreeg de gravin-weduwe Pe- Holland Ïtronella van Holland onenigheid met de abdij van Egmond en zij stichtte zelf op grafelijk goed in Jijnsburg bij Leiden een abdij, evenals die van Egmond bestemd voor bene dictijnen. Toen in 1183 de abdijkerk Werd gewijd, was het klooster bevolkt door benedictinessen van zgn vierkwar- tierenadel, d.w.z. dat de vier groot ouders van adellijke stam moesten zpn. Hoe die abdij er heeft uitgezien is niet bekend; we weten alleen dat ze, mèt de kerk, werd gebouwd door gravin Sophia, de weduwe van Dirk VII van Holland. Het klooster heeft bestaan tot de eerste of tweede be legering van Leiden, in 1573 of 1574 dus, toen de Leidenaars alle zware gebouwen in de omgeving van hun stad vernielden om te voorkomen dat de Spanjaarden zich er zouden nes telen. Alleen een toren bleef staan en hiertegen werd in 1578 een her vormde kerk gebouwd, als zodanig hbdste kerk van de „nieuwe reli gie in Nederland. De restanten van de verwoeste abdij bleven als ruïne staan tot 1811, toen ze door de rege- mg werden opgeruimd. gfPjl toten is gebouwd van zware tuf- dineenInet onregelmatige metselverbin- mafn e,n opgetrokken volgens de Ro- wftftft oouworde. De drie onderste ge- vnityf hebben lichtspleten, daarna ee.n geleding die met vertikale vin vakken is verdeeld. Daar- zUn nog twee geledingen ge- Douwd, waarin men later galmgaten heeft gebroken. Het geheel is afgeslo ten met een rondboogfries. Een onoordeelkundige „restauratie" vond m 1929 plaats, maar moest op last van hogerhand worden stopgezet. Lelijke pleisterplekken zijn nog de over blijfselen van dit „opknapkarwei". De renaissance hoofdingang dateert uit de 17e eeuw. In de noordelijke torenmuur zijn nog fragmenten te zien van de vroegere zaalverdeling. Hoewel zulks niet geheel vaststaat, inoet de nog bestaande toren de zuide lijkste zijn van een tweelingtoren. Is dat juist, dan moet de andere toren gestaan hebben op de plaats waar- zich nu het raadhuis van Rijnsburg bevindt. Van deze situatie is men uitgegaan om de situatie der opgravingen te bepalen. Het is gebleken, dat dit juist is gezien, want men vond het oude koor dut met de grafelijke kapel, waar- tn 16 regerende leden van het Holland se gravenhuis waren bijgezet, in de lengteas, gerekend van het midden tus sen de (vermoedelijk) twee abdijtorens. De tegenwoordige kerk is een merk waardige lappendeken. Er zijn delen van Romaanse kolommen, o.m. uit de kapittelzaal, in verwerkt. Er zijn nog Romaanse kraagstenen uit de oude kerk en de oorspronkelijke verbindings- boog tussen toren en kerk is nog aan wezig. De vloer is bedekt met grafste den van abdissen. Deze stenen beho ren met hun afmetingen van 4x2 me- ter tot de grootste zerken van west- Nederland. in de muur is een memoriesteen ge metseld, gewijd aan de nagedachtenis U*n graaf Willem I en diens vrouw, Aieidis van Gelre, overleden in 1218. ■Ret schrift op de steen dateert echter van pas plm. 1520 en moet dus in die tijd (opnieuw?) zijn gehakt. Ook is ingemetseld een grafsteen van abdis Ada een dochter van Willem I van Holland Deze lag in de kerk begraven voor het hoofdaltaar, waar ook Floris IV Floris V en Jan I waren bijgezet. Tenslotte hog een kleine steen, waarop de naam •■Petronella". Op het kerkhof staat een die gebouwd is van oude klooster moppen van de abdij en elders in Rijns- Urg staan nog wel schuurtjes van het- Ze|fcie materiaal. De in 1578 gebouwde kerk is vier- fhaal vergroot. Blijkens een opschrift de kerk voor do twoode maal in 1660, de volgende keren in 1903 en 1923. Pe oorspronkelijke torenbekroning werd 5* 1830 vervangen door de tegeawoor- bakstenen achtkant met omgang en spits. De eerste onderzoekingen werden £e.eds in 1613 gedaan door de ■Ridderschap van Holland, waaronder |.ah de Lalaing, die de fundamenten .'.®t opmeten. Deze opmetingen konden het onderzoek in 1949 worden be vestigd. Men vond toen het klaverblad- ormige koor met de in 1309 gebouw- ~e gravenkapel, waarin de resten wer- uen gevonden van 16 leden van het "ollandse huis, waaronder abdis Ada graaf Floris V. Ze konden worden ^ntificeerd door de Amsterdamse riï! j0m dr. B. K. .S Dijkstra, deels wft vele schedels de voorhoofd- noite misten, een veelvuldig voorko- Advertentie) BRUSSEL, 22 febr. De rechtbank heeft de Nederlander H. van G. uit Deiden, wegens oplichting van hotels, •h restaurants voor een bedrag van verscheidene honderdduizenden franks verstek tot twee jaar gevangenis straf en 20.000 frank boete veroordeeld. Naar de adellijke vrouwenabdij in Rijnsburg worden op het ogenblik weer opgravingen verricht. Onze cor respondent heeft daar een bezoek aan gebracht, waarbij hij werd voor gelicht door de leider der onder zoekingen, prof. dr. W. Glasbergen van het Instituut voor prae- en pro tohistorie van de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam en diens assistent, de heer Donker. De opgra vingen geschieden in opdracht van de stichting Gedenkteken Graven van het Hollandse Huis te Rijnsburg, waarvan burgemeester B. H. Koo- mans voorzitter is en waarin wordt deelgenomen door het rijk, de pro vincie en de Amsterdamse univer siteit. mende eigenschap van leden van het geslacht Holland. Er werden zeldzame tegelfragmenten gevonden met een in- gestempelde leeirw, vrij zeker afkom stig van de kapelvloer. Ook werden resten aangetroffen van een oudere kerk uit 975. Naar de mening van prof. Glasber gen bevinden zich onder de abdijres- ten nog sporen van Merovingische boer derijen, maar het zoeken daarnaar is te kostbaar. De in 1949 begonnen opgravingen werden voortgezet in 1951 en dezer dagen is men voor de derde maal begonnen. Thans kon de ligging van de oostvleugel van het abdijcomplex worden vastgesteld met de klooster gang en de kloosterhof. In de kloos tergang erd een groot aantal skelet ten blootgelegd van overledenen, die niet in de kerk of de gravenkapel waren bijgezet. Onder de bevloering van de kapittelzaal kwam een ouder graf te voorschijn met een sterk ver weerd geraamte, alsmede sporen van een zgn plaggengraf, dat echter door sneden was door de meterdikke ab dijmuur. Voorts vond men resten van een ouder bouwwerk dan de abdu, wellicht het eerste onderkomen van de nonnen, voor met de bouw van de latere abdij werd begonnen, vrij dagmorgen stiet men op sporen van een vuurplaats, die men nog naaer hoopt te kunnen identificeren, tiei kan een spoor zijn van de brana. naar men aanneemt in 1196. ™aar het is niet uitgesloten dat het sP°ren zijn van een oude bewoning. Voor dit laatste zou de aanwezigheid van dierlijke beenderen hunnen pleiten resten van maaltijden of otters. De thans aan de gang ?8nde opgra- vingen zullen waarschijnlijk duren tot het einde van deze maand. Verdere na^norinp-pn zullG^ délLl tot een lst.Gr tijdstip, worden uitgesteld. Mettertijd zal de plaats van de voormalige abdu worden bebouwd. Prof. dr. W. Glasbergen, directeur van tiet Instituut voor pre- en protohistorie in Amsterdam wijst vanaf de oude toren van de abdij te Rijnsburg op de verschil lende graven, die zijn blootgelegd. DEN HAAG, 22 febr. De gebruike lijke methode voor de ogenkeuring bij het rij-examen is te enenmale onvol doende. Invoering van een verplichte ogenkeuring voor automobilisten van vijftig jaar af is aan te bevelen. Voor aspirant-automobilisten zou de gebrui kelijke „proef" van het op een afstand lezen van een nummerbord dienen te worden uitgebreid met een verantwoor de test op gezichtsscherpte en diepte waarneming. Noodzakelijk is voorts een onderzoek naar het gezichtsvermogen van aspirant-bromfietsers, eventueel te koppelen aan een in te voeren rijbewijs of bromfietsvergunning. Verder zullen fietsers meer dan tot dusver op de ge varen van het rijden met slechte ogen moeten worden gewezen terwijl de weg gebruikers in het algemeen moet wor- len aanbevolen van tijd tot tijd te con troleren of men nog wel de Juiste bril draagt dan wel of het aanschaffen van een bril gewenst is. Tot deze conclusies komt het Verbond voo? Veilig Verkeer na een door zijn mobiel, testation vernchtegOgenteu- nmSin*Zuid-Holland.aDat onderzoek heeft afsverontrustend result^t gehad, dat dij 54 procent van de bromfietsers e procent van de fietsers eeni of fouten in het gezichtsvermogen werden ontdekt. Bij bestuurders van .personen auto's, vrachtwagens, motorfietsen en scooters warén deze percentages belang rijk kleiner, n.l. resp. 38,29 en 28. ue geteste groep bestond uit inwoners van middelgroep, kleine of x plattelandsge meenten in Zuid-Holland. Hoewel de groep dus niet representatief is voor de gehele Nederlandse bevolking, meent het Verbond voor Veilig Verkeer, dat de werkelijke toestand eerder erger dan gunstiger is. Vooral in d leeftijdsgroep vijftig jaar of ouder bleek de dieptewaarneming van bromfietsers te denken te geven: bq niet minder dan veertig procent was ze onvoldoende. Voor fietsers in deze groep was het percentage 38 en bij auto mobilisten 27. Neemt men de geteste automobilisten over alle leeftijden dan is het percentage met onvoldoende diep tewaarneming 19. Een onvoldoende ge zichtsscherpte werd bij gemiddeld 1 pro cent der geteste personen geconstateerd. Boven het gemiddelde lagen de wielrij ders en de bromfietsers met resp. 2 en 3 pet. Slechts 3 procent van de mannen vertoonde een onvoldoende reactiever mogen tegen 12 pet. van de vrouwen. Onrustbarend noemt het verbond het hoge aantal bromfietsers en fietsers dat over onvoldoende reactievermogen beschikt, n.l. resp. 12 en 9 pet. (op lopend tot 27 en 28 pet. in de leef tijdsgroep boven vijftig jaar). Van de automobilisten had 3,1 pet. een onvol- dende reactievermogen, een percen tage dat bij de motor- en scooterrij ders slechts 1 bedroeg. GRONINGEN, 22 febr. Rijksuniver siteit tandarts: J. van Duyn, Gronin gen en kand. soc. aardrijksk.: D. Schip per, Veendam. EINDHOVEN, 22 febr. - Technische Hogeschool kand. scheik. technologie: P. van den Acker, Gemert; J. Campen, Maastricht; A. Drinkenburg, Tilburg; H. Durville, Eindhoven: J. Lammers, Den Bosch; D. Perdujjn, Strijen; P. van Ravenstein, Eindhoven en F. Straatman, Linne. TONGERLO, 21 febr. (KNP) In verband met de inorme uitbreiding der werkzaamheden en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden, meestal op het terrein van verantwoordelijk heid en beheer, zijn Oostpriesterhulp en de Internationale Bouworde voort aan ook in de top geheel van elkaar gescheiden. Pater Werenfried van Straaten, stichter van de Bouworde, trekt zich uit deze organisatie terug. Hij zal zich voortaan uitsluitend wijden aan het werk van Oostpriesterhulp. In een uitvoerige verklaring deelt de hoogste verantwoordelijke voor het werk van pater Van Straaten, prelaat Boel van de abdij van Tongerlo, mede dat de nieuwe verhoudingen zijn vast gelegd in overleg tussen de abdij, Oostpriesterhulp en de Bouworde. Hij verklaart dat Oostpriesterhulp onder leiding van pater Van Straaten en de Bouworde, welke een organisatie van uitsluitend leken is, uitgebouwd zqn als twee onafhankelijke en van elkaar losstaande organisaties met eigen doelstellingen, eigen besturen en eigen secretariaten. Het secretariaat van Oostpriesterhulp blijft in de abdij van Tongerlo. Het secretariaat van de Internationale Bouworde, waarin de zelfstandige nationale bouwordes van België, Nederland, Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk en Congo zijn gegroepeerd, is gevestigd te Leu ven. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 21 febr. Sinds enige jaren organiseert Aircent, het luchtmachthoofdkwartier van de NAVO een internationale schietcompetitie waarbij door vliegtuigen op bewegende luchtdoelen wordt geschoten. In de afge lopen drie jaren is deze competitie ge houden op het Franse vliegveld Cazaux. Thans is de Nederlandse luchtmacht aangezocht de competitie 1961 te orga niseren. In verband met de mogelijkhe den van schietgebieden bij Vlieland en Terschelling lag het voor de hand dat de keuze is gevallen op de vliegbasis Leeuwarden. De wedstrijden zullen v orden gehouden van 26 juni tot 7 juli. De deelnemers worden 24 juni ver wacht en vertrekken op 8 juli. Aan de competitie zal worden deelgenomen door acht a tien NAVO-landen. Elk land vaardigt een team af, bestaande uit vijf vliegtuigen met vliegend-, tech nisch- en verzorgend personeel. Het be trekkelijk grote aantal deelnemers zal een grote bedrijvigheid voor de vlieg basis Leeuwarden met zich meebren gen, vooral wat betreft de grondorgani- satie. De omwonenden van de vlieg basis zullen geen of weinig verandering (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 22 febr. De werkge vers in de Twentse textielindustrie heb ben, in overleg overigens met de onder nemingsraden, besloten om stringenter de hand te houden aan de fabrieksre- glementer teneinde, nu de 45-urige werkweek is ingevoerd, een achteruit gang in de produktie te voorkomen. Te vens zijn enkele nieuwe bepalingen van kracht geworden, die een betere benut ting van de arbeidstijd beogen. Hierdoor voorkomt men onnodig ge loop naar de toiletten, officieus schaf ten, het te laat beginnen er te vroeg beëindigen der werkzaamheden enzo voort. Bij al deze maatregelen is echter rekening gehouden met de voorgeschre ven ruimte van drie procent der ar beidstijd voor de zogenaamde „persoon lijke verzorging". De plaatselijke socia listische vakbond heeft gemeend tegen deze „disciplinaire bepalingen" te moe ten protesteren, doch de werkgevers hebben van beweerde onrust onder de werknemers niets kunnen bemerken. De textielarbeiders hebben integendeel blijk gegeven de maatregelen over het alge meen wel te kunnen billijken. DEN HAAG, 22 febr. De voorzit ter van de katholieke bond van elek trotechnische werkgevers „St. Anto- nius", drs. J. F. ten Hacken, heeft bij de opening van de jaarvergadering van zijn bond, vanmorgen opgemerkt, dat ook in de elektrotechnische bran che een begin is gemaakt met de werktijdverkorting. In verband met het dienstverlenende karakter van de branche is het evenwel zaak ook 's zaterdags paraat te blijven. Naar sprekers mening zal het uur tarief voor karweiwerk aangepast moe ten worden aan de stijging van de kos ten. De vraag rijst in dit verband of dt zwarte arbeid daardoor in de hand zal worden gewerkt en of het „doe het zelf" meer ingang zal vinden. De zwar te arbeid doorkruist het doel van de verkorting van de werkweek en is on rechtmatige concurrentie jegens de pa troon. Het „doe het zelf" brengt de deskundige toepassing van de installa tievoorschriften in gevaar en maakt controle onmogelijk. Wat de politiek van prijsstabilisatie ten opzichte van het midden- en klein bedrijf betreft, zei de heer Ten Hacken van mening te zijn, dat het prjjsbederf in de duurzame verbruiksgoederen een ge volg is van de actieve kartelpolitiek van de overheid. Handelaren zonder des kundigheid op dit gebied kunnen zich vrij bewegen. Nazorg en service voor de door hen verkochte apparaten blijft veelal achterwege en de consument zit letterlijk en figuurlijk met de stukken. Als men als uitgangspunt voor de verkorting van de werkweek aanvaardt, dat die verkorting verdiend moet wor den met verbetering van de produktivi- teit, dan betekent dat, naar het inzicht van de heer Ten Hacken, geenszins, dat de uurtarieven bij regiewerk en burgerwerk op gelijk niveau dienen te blijven. Het aan de opdrachtgevers in rekening te brengen uurtarief moet z.i. worden aangepast aan de stijgende kos tenfactoren. Dit behoeft in vele gevallen niet in te houden, dat het prijsniveau zal stijgen. De elektrotechnische branche zal, in verband met het verschijnsel van paral lellisatie moeten zorgen, dat zij in de concurrentiestrijd mee kan. Wellicht biedt specialisatie een uitkomst. in vliegactiviteit bespeuren, aangezien een de'' squadrons van Leeuwaren in het kader van een verplaatsingsoefening naar een andere basis wordt verplaatst. Van de schietwedstrijden zelf zal het publiek weinig bemerken daar het eigen lijke schieten zich boven de Noordzee gaat afspelen, zoals dat ook thans met oefeningen het geval is. Men is op de vliegbasis Leeuwarden voornemens de buitenlandse gasten zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen een en ander van ons land te zien, waa.bij in vet- band met de beschikbare tijd voorna melijk de provincie Friesland en naas te omgeving in aanmerking kunnen ko men. Vorig jaar is de competitie gewon nen door Canada. De deelnemende lan den zullen tussen vijftig en zestig man per land naar Leeuwarden zenden. Van de luchtmachtvoorlichtingsdienst vernamen we nog, dat de oefeningen in geen enkel opzicht overlast voor de bewoners en de" toeristen op Vlieland of Terschelling zullen teweegbrengen Vermoedelijk zullen zelfs de gebruike lijke operaties boven de Vliehorst wor den opgeschort gedurende deze inter nationale competitie. (Advertentie) RED BAND- ROOSENDAAL In Praag begint dezer dagen een groot folkloristisch feest, waaraan folkloristische dansgroepen uit vele landen zullen deelnemen. Bijvoor beeld de dansgroep Guernica uit het Spaanse Baskenland, die gisteren op het vliegveld van Pa- rijs aan boord ging van een Franse Caravelle-straaljagerdie de groep naar de Tsjechische hoofdstad zal brengen. Natuurlijk moesten de dansers en danseuses eerst even een nummertje weggeven voordat zij aan boord, van het vliegtuig mochten gaan. Muziekliefhebbers zullen ge heel rechts Ti no Rossi herkennen, die om de groep een goede reis te wensen naar het vliegveld kwam. DJAKARTA, 21 febr. (Reuter) Hel Indonesische persbureau Antara meldt, dat de Nederlanders in westelijk Nieuw- Guinea een Indonesische vrouw, Augus- tina Tepy, hebben aangehouden. Zij nam de leiding van een verzetsgroep op zich toen ze „het lijden van de be volking In West-Irian onder de Ne derlandse onderdrukking niet meer kon verdragen", aldus Antara. Volgens dit persbureau is deze vrouw in Hollandia gevangen gezet. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 febr. Drie rech ters, drie verdedigers, drie verdachten en de officier van justitie waren van middag de belangrijkste personen in een ruim drie uur durende zaak tegen een berucht inbrekers-trio, dat onder leiding van een 34-jarige Amsterdam se koopman luisterend naar de bij naam „Manke Jaap" in de nacht van 31 oktober op 1 november had ingebro ken in de pastorie van de St. Lauren- tiuskerk te Weesp. Uit de brandkast werd een bedrag van bijna 600 6 stolen. Het driemanschap, dat ver dacht wordt van meerdere mikken, waarvoor echter het bewijs ontbreekt, hoorde de officier, mr. Bagerwaard an_ derhalf jaar gevangenisstraf tegen ieder van hen eisen. De drie verdachten, onder wie een 47- iariee koopman uit Amsterdam en een 28-iarige Rotterdammer werden in ver band met een reeks diefstallen en inbra ken in midden- en zuid-Nederland door de hoofdstedelijke recherche al een Ujd lang geschaduwd. Een politiewagen had in de bewuste nacht de auto, bestuurd door de aanvoerder van het gezelschap, tot aan Weesp gevolgd. Op de terug weg bemerkten de krakers dat zij ge volgd werden. In de Eerste Oosterpark straat werden zij tenslotte gearresteerd nadat inmiddels tien surveillancewagens van de politie (10x5x8, merkte een der verdedigers op) waren ingeschakeld De officier zei in zijn requisitoir het te betreuren dat de drie mannen opnieuw zo „slap' waren geweest, temeer daar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 febr. In het blad van de R.K. Officierenvereniging, „Centurio", hebben twee leden van de ARKO voorstellen gedaan voor 'n ver beterde pensionerings- en afvloeiings regeling voor officieren, die geen ver dere bevorderingsmogelijkheden meer hebben. Aanleiding hiertoe zijn de ver vroegde bevorderingen bij een aantal technische wapens en dienstvakken, waardoor de legerleiding zou probe ren de opstopping in de hogere ran gen van met name de infanterie en de tekorten bij de technische onderde len op te vangen. Volgens „Centurio" betekenen deze maatregelen geen werkelijke oplossing van het doorstromingsprobleem nog afgezien van het feit, dat er enkele con sequenties in het systeem zitten. In plaats daarvan wordt daarom een aan trekkelijke pensioneringsregeling voor gesteld voor officieren, die vrijwillig de dienst willen verlaten. Als er voor een luitenant-kolonel of een kolonel, in verband met het be perkt aantal functies in hogere ran gen, geen verdere bevorderingsmogelijk heden zijn, is het een belang van de dienst, dat hij vrijwillig de dienst ver laat, aldus de beide schrijvers in „Cen turio". Het is echter redelijk, dat de be trokkene daarvan geen financiële nade len ondervindt, zodat het gewone pen sioen van '0 procent van het laatst ge noten salaris zal moeten worden ver hoogd. Het voorstel in „Centurio" houdt in, dat het pensioen (voor een 46-jarige) zou moeten worden gesteld op 98 pCt. Als hierop elk jaar 2 procent in minde ring zou worden gebracht, zou het pen sioen van de betrokkene op de „norma' le" pensioneringsleeftijd van 60 jaar tot het „normale" peil van 70 procent zijn gedaald. Hij derft dan echter toch nog (in het gestelde voorbeeld) 2,4,6 enz tot 30 procent van zijn laatstgenoten sala ris in de 14 jaren van het vervroegde pensioen. Deze percentages zouden dan moeten worden opgeteld (240 procent) en dit bedrag zou bij dienstverlating als uitkering ineens moeten worden ver- strekt. De beide schrijvers in „Centurio" menen, dat op deze wijze een snelle re doorstroming mogelijk is, waardoor de militaire carrière aantrekkelijker wordt. Scherp is hun reactie tegen de ge dachte om door zeer strenge herkeu ringseisen de afvloeiing te forceren. Nog afgezien van de ethische kans van een dergelijk gebruik van medische keurings eisen, het systeem zou wel eens als een boemerang kunnen werken, aldus „Cen turio" c5 BLOEMENDAAL, 22 febr. - Vorig jaar zijn er in ons land 508 mense door verdrinking om het leve" g® men Dat is 104 minder dan in 195», toen 612 personen verdronken. Deze j fers staan vermeld in een statis van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Vorig Jaar werden meer menseng red dan in 1959, nameluk 1504 tegen 1482 in 1959. Opvallend groot was het aantal te water geraakteauto s In 1959 waren dit er 741, m I960: 96E Uit auto's konden in I960 32 personen met tijdig worden gered. zij allen op een eerlijke manier hun brood konden verdienen. Hij vond geen aanleiding om verschillende straffen te vorderen en onder het motto „gelijke monniken, gelijke kappen" stelde hij zijn eis. De verdachten hadden al di verse vonnissen op hun naam staan. De leider, Manke Jaap. echter had het grootste strafblad. Hij ontkende de feitelijke inbraak te hebben ge pleegd. „Ik zei nog tegen mijn colle ga: Je waagt misschien alles voor een handjevol collecte-centen". Wel gaf hij toe zijn medewerking te hebben ver leend, maar hoe hij hiertoe was ge komen begreep hij nog steeds niet. „Uit verstandelijke overwegingen zag ik in de hele onderneming niets, niet uit morele overwegingen", verduide- lijkte hij ten overvloede. Op de vraag van de president of men na afloop nog had nagepraat over de kraak, m^5u6 k°°pman op: Nou edel achtbare, als er de hele weg een po litiewagen achter je aan rijdt, dan ga je niet eens gezellig nakaarten over een inbraak". Overigens was de officier wel'van mening dat ook „Manke Jaap" aan de inbraak zelf had deelgenomen. Hij wees in dit verband op de Freudiaan se verspreking van de Rotterdamse koopman die tijdens een eerste ver hoor had gezegd: toen gingen we, eh..., toen ging ik naar binnen". De jonge Rotterdammer hield tijdens de zitting vol dat hij alléén de inbraak gepleegd had. Hij was pas getrouwd, in financiële moeilijkheden geraakt en daardoor niet in de gelegenheid een nieuw huis te betalen, dat hij toch zo dringend nodig had. Van een tipgever had hij vernomen dat er in de kerk wat te halen viel. „Ik rekende op een halve ton. Daarom ben ik tenslotte mee gegaan. In Amsterdam werd gerf®d" schap gehaald en samen zijn we naar Weesp vertrokken". De derde verdachte, de 47-jarige Am sterdamse koopman, verklaarde dat j onwetend was van het feit dat er - gebroken zou worden. „Als ik daarvan op de hoogte was gesteld, was ik nooit meegegaan". In Weesp aangekomen was hij op be vel van de leider weer met de auto vertrokken. Om twee uur had hij twee anderen weer opgehaald. Vervolgens was het moment aan gebroken, waarop de drie verdedi gers het woord kregen. De eerste, mr. Kokosky, bepleitte voor zijn cliënt, de medeplichtige 47-jarige auto bestuurder, vrijspraak en verzocht in dien de rechtbank zijn client toch schuldig achtte een straf gelijk aan het voorarrest van on,®e veer vier maanden op te leggen- Mr. Kokosky, die zich aanvankell«k hef- tig verzette tegen de wijze waarop zijn cliënt verhoord werd, voerde m zi'in pleidooi o.m. het uitstekende mil lieu alsmede het heldhaftig ge g van verdachte in de oo^og^'ld aan- JTet is onbegrijpelijk, dat deze man tot zo'n misstap is gekomen Mr Vvan6Raalte, verzocht daarna de rechtbank de zaak van de Rotterdam se koopman terug te verwijzen naar de instructie voor het doen uitbrengen van psychiatrische en psychologische rapporten. Hiervan maakte de presi dent aantekening. Tenslotte drong mr. v d Plas er bij de rechtbank op aan, de leider van het trio, bij gebrek aan voldoende bewijs vrij te spreken. Deze verdachte vroeg even later ook zelf om onmiddellijke invrijheidstelling, waar bij de president opmerkte dat verdach te toch zelf had toegegeven weer eens „gestruikeld" te zijn. De koopman antwoordde hierop uat hij inderdaad wel „gestruikeld" was, maar dat hij meende in deze zaak toch niet „gevallen" te zijn. Zijn ver zoek om onmiddellijke ^^vrijheidstel ling werd afgewezen. Uitspraak op 7 maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11