Op het spoor van de waar. Weekend in Bndnshi Naar een „out-station" van een Rotterdamse missionaris Hoogmis in stinkend en vervallen kerkje REGENNACHT waarin zelfs de 1 IA v m H E Groeiende aktiviteit en grote prestaties kenmerken DEM Snelle vliegtuigen van Amsterdam naar Athene Monty heeft een boek geschreven Mozes en... De Gaulle 9. I; ii Nrraat- „tam-tam" zweeg w, m Gemeentebestuur zegde steun toe in organisatie van landenontmoeting Olympic Airways zet Comets 4-B in J aarvergadering Suomi-atleten Onnozele weergave van gesprek van zeven uur met Tsjoe En-lai WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 PAGINA k". Schaken in Beverwijk TABORA, januari Het was zaterdag middag en eigenlijk stond ik juist op het punt om Ndale te verlaten, toen Pater Debets uit Rotterdam mij vroeg, waar- Om ik niet meeging. Ik aarzelde. Ik was niet baar Tanganjika gekomen om huilerige ver halen te schrijven over witte paters, die elk Weekend de bush intrekken. Aan de andere kant behoef ik de waarheid niet uit de weg te gaan. Er vertrekken iedere zaterdag hon derden missionarissen naar de meest afgele gen buitenposten en ook daarop mag wel eens de aandacht gevestigd worden. Dus zei ik ja. Pater Debets laadde zijn kleine vracht wagen op en wij vertrokken. Ij! I 'm- \\V.vi: Onze laadbak binnen een mijl vol passagiers. Verdienstelijk spel van „De Pion 3" Atletiek in Beverwijk Prestatie-prijzen 1960 uitgereikt Een kerkplein, dat zich langzaam vulde. Een zak botten. met holle kreten en waarheden als koeien. Montgomery ^kennelük en^ou Wat de reis betreft kan ik kort zijn. Budushi ligt niet zo ver van Ndale en ovèr bush- wegen heb ik al zo dikwijls geschreven. U kunt het zich waarschijnlijk toch niet voorstellen. Ik volsta dan ook met de mededeling, Gat onze laadbak binnen een paar mijl vol passa- zat' Vrouwen, kinderen, oude mannen, jonge miin k jlles kris-kras door elkaar en boven op v,« en ons brood. Mijn maag protesteerde Ik dat k Uurde bereikten wij ons doel. Hoe moet dorn u brijven? Budushi bestaat niet. Het is geen Als ik *s geen verzameling huizen, het is niets. Zo'n n aIleen was geweest zou ik zijn doorgereden, midden -n kale ruimte kom je dikwijls tegen. Zelfs Plotsel 'n mee?t dorre wildernis staat wel eens nooit h een palm en die twee huisjes zouden mij Dehot<f tioel van de reis hebben geleken. Pater Wo Flaakte echter een weids gebaar. >>vve zyn er", zei hij, ,,dit is Budushi!" Ik zei mets. Ik keek een beetje meewarig naar de uit mod der opgetrokken gebouwtjes en wachtte af. „Dit is de pastorie," zei hij, ,,en dat de kerk." Üll"l'>'"l>>l<lllllllllllllllllllll|jl||||llllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll|||||||ill|| Ik zei niets. Ik vervloekte het feit, dat ik een short van pater Debets, waarvan ik niets verstond. Nooit had aangetrokken en verlangde terug naar die vie- heb ik zo enthousiast meegezongen als toen deze .1 X Mn 1 M "In On T* 1 C f Aw OV, A AVI 1 1 O /I Q Q VI Vl 1 AïTA VI J n i il* In n ui V A M A A aIa ze geur, die tenminste warm was „Kunt u schaken?" vroeg ik. IT7 „Ja", zei hij, „maar wat helpt dat? We hebben geen stukken." „Geeft niet," zei ik, ,,e-4." „Ik weet een betere zet," antwoordde np, „neem een slok". Hij toverde een flesje cognac te voorschijn. „Dat wekt de eetlust op." „Voor dat brood zeker," zei ik walgend. „We eten vanavond warm. De vrouw van de cate- komen, chist heeft u ter ere een speciale maaltijd bereid." „O", zei ik, „móét ik dat opeten. „Wacht maar af." Een uur later sloop ze binnen, wet was ondertus sen donker geworden en zonder een woord te spre ken ontstak ze de lamp. Ze zette wat rijst, wat vlees en wat jus op tafel en verdween. „Moeten we haar niet bedanken, vroeg ik. „Dat doen we haar man. Morgen. Men spreekt christenen een lied aanhieven, dat ik herkende als een vers van Marie Koenen: „O sterre der zee". Ik kan dit werkelijk met woorden niet waar maken. Ik heb gedacht aan de eerste christentij den en ik heb gedacht aan Nederland, waar ik mijn kleinste kinderen niet mee naar de kerk durf nemen uit angst voor het venijnig „Ssst" der vro men. Enfin, de lezer moet het mij maar vergeven. Men moet soms ver reizen om werkelijk thuis te Na de mis hebben wij iets gegeten. We hebben de catechist bedankt, het bed opgeladen en we zijn vertrokken. Vijfhonderd meter ver. Toen hebben wij die oude man opgeladen, over wie ik al eerder geschreven heb. Ik weet niet hoe hjj heet, ik weet niet wat hij had, maar ik ben er zeker van dat hij nu dood is. Het was eigenlijk geen mens meer. Een zak botten. Hij werd door zijn hele upicwvi mens mee±. .ccu «ui oouen. wij wera aoor zyn neie WH r*VOegllJk- Als ze £amilie begeleid en zelden heb ik zoveel mensenliefde een gesprek wil beginnen, knielt ze. „Weerzinwekkend." zei ik. „Akkoord. Maar ik mag het niet veranderen Ik zou mvjn vertrouwen verliezen. Tast toe." innmini Als ik nu schrijf, dat de kerk van Budushi een zhn"hiprrn °ve jf Want Nederlandse schuren SR waiiT vergeleken paleizen. Ik weet werkelijk niet welk woord ik gebruiken moet. Misschien bent bo„iA„i^eest ?edlen<3 met de term varkensstal. Ik herinner mij langs de lijn Utrecht-Amsterdam wel eens zo n verlaten, vervallen hok in een weiland te hebben gezien. Welnu, dat is de parochiekerk van Budushi. Ondertussen waren de passagiers afgestapt. Ze bedankten de pater en ook ik legde mijn rech terhand in hun beide uitgestoken handen. Ik keek een beetje verlegen naar de vrouwen, die voor mij neerknielden en vroeg me ondertussen bezorgd af hoe dat brood zou smaken, waarop ze gezeten hadden. Want, eerlijk, ze stonken. Ze waren vies en onverzorgd en ik kan werkelijk geen letter Poëzie schrijven over vrouwen, die hun babies veel te lang voeden aan krachteloze borsten. Na een poosje liep ik de pastorie in. Twee kale hokken van twee bij twee meter, een blader dak zo hoog, dat ik in het midden precies rechtop kon staan en verder een tafel en een Ging, dat de pater zijn bed noemde. De muren wa- ren vuil. Overal sporen van termieten en witte mie ten. Overal vliegen en overal een dikke, hete lucht, bezwangerd met misselijk makende geuren. De pa ter stond nog steeds buiten. Hjj drukte handen, be wonderde babies, maakte grappen met de kinderen, en zorgde er voor, dat de catechist „de ramen' open maakte. Hjj lette er nog op, dat er een stoel kwam en dat er voor de nacht een lantaarn zou zijn. Daarna brouwden we samen een kop koffie. Wij luisterden naar de tam-tam, waarop de catechist tot in de omtrek verkondigde dat de pater gekomen "Ha en bereidden ons voor op een avond, die traag eenzaam zou zijn. De pater achter zijn schot, dat *6 hier biecht-stoel noemen en ik slenterend voor de Pastorie met voor een gesprek alleen een paar borden Kiswahili, wat goede wil en mijn handen. Toen begon plotseling de regen. Een loodrecht neercu! sen de regen, die uit het niets scheen te komfn en binnen een paar seconden Budushi t ontruimde. Ineens was iedereen weg. De tam- »?hï zweeg en het leven kwam volledig tot stilstand. bad dat al eerder meegemaakt. Als mar os regen Det stromen naar beneden komt, verstilt iedere ac- 'Viteit. In de steden is geen verkeer meer, alle i^erk wordt gestaakt en zelfs grote internationale 5avens als Dar-es-Salaam verlammen totaal onder slag van het wafpr h Pater Debetfen ik zaten naast elkaar en. keken ?ar buiten. De regen geselde de wildernis, net "kerkplein" werd één zee en een koude huiver ver eng de hitte van de avond. <i,"i betekent verder vrijaf vandaag," zei hij, ter- TI)1 hij zijn pij dicht knoopte. „Er komt beslist nie mand biechten." et eten was heerlijk. Ik denk er nog wel eens aan terug. Hoe we daar gezeten hebben. Bui ten de eindeloos geselende regen. Binnen de stallantaarn, de gammele tafel, de zoemende insecten en een rijsttafel, die ik nooit meer zo zal waarderen. „Heerlijk, niet?" zei pater Debets, „dit is een feestavond. Ik ben niet alleen. Ik heb vrijaf. We eten er goed van. En ik heb ook nog iets te drinken." „Wat doet u als u geen gezelschap hebt?" ,,Ik hoor biecht. Ik maak mijn brevier af. En vaak zit ik bij de catechist of een van de onderwijzers. gezien als in de manier, waarop ze hem op de laadbak hesen. Zelden ook heb ik zo duidelijk aan gevoeld hoe ver wij van elkaar staan. Waarom kon die oude man de laatste mijlen van zijn leven niet op mijrt plaats reizen? De cabine van een „pick-up" is dan wel geen rustbed, ze is oneindig beter dan de laadbak. Maar dat gaat dan niet. Men staat met zijn aanbod en kan men zich iets vanzelf spreken- ders voorstellen als een gek in de zon. Neen, dat mag niet. Iedereen wijst het af. Er is zelfs verontwaar diging. De blanke blijft voorin en die oude stum- perd reist omdat hij zwart is zijn laatste mij len als een zak kolen. Ik zal dat niet vergeten. Ik voorin. Met brandende schaamte en die man daar achter. Twee van zijn zonen hielden hem met gespan nen spieren overeind. Bij iedere schok en u weet niet hoe wagens in de bush schokken kunnen kreunde hij. Een vrouw praatte wat tegen hem. En zo ging dat voort. Kuilen, kuilen, kuilen en zon. Ten laatste hebben we hem afgeleverd. Zijn lichaam is van de laadbak gehesen en op een bank voor de ontvangsthal van het ziekenhuis gezet. Zieken huis zeg ik. Er is voor het hele ziekenhuis van Ndale niet een dokter. Die zijn in Europa. Een non, uit Helmond, zuster Clara Catharina Duisters, draagt de gehele verantwoordelijkheid. Ik mag over zulke vrouwen niet delibereren. Zij zijn potig. Hun naasten liefde is bruusk en hardhandig, maar mijn God, als ze er niet waren. Niet over roeping kletsen, zeggen ze. Aanpakken. en paar uur later heb ik van pater Debets af scheid genomen. Bedankt, zei ik en omdat journalisten bikkelhard zijn, voegde ik er nog iets aan toe. Het was erg interessant. De lezers zullen het waarderen. Hij knikte. „Het was voor mij erg fijn om gezelschap te heb ben." Hij zei niet: Volgende week moet ik weer." Dat doe ik nu. Volgende week gaat hij weer. En zuster Duisters loopt niet weg. ALBERT WELLING. BEVERWIJK, 22 febr. Het derde team van schaakclub „De Pion" be haalde een voorlopige 4—4 score tegen „Kijk Uit" 4 uit IJmuiden. De eind stand zal vermoedelijk wel 55 wor den, hetgeen nog zeer verdienstelijk is tegen deze sterke club. Gedetailleerde uitslag is: F. J. Broer tjes J. Maasdijk af.; J. Vis W. v. Heyningen afg.; A. v. Haanen J. Pauw 1—0; F. Oldenmerk J. Hoek 1—0; V. Heyn J. Markus 0—2; J. Cleeren C. Brand VuMl; H. Wolthui- zen N. Kortekaas 01; O. Haas noot A. Eerstens 1—0; C. Bouman S. Mendes da Costa 01. In de onderlinge competitie kropen C. Bennes en Walt. Uhl door het oog van de naald. Beiden stonden praktisch verloren, doch wisten nog remise te be halen. De uitslagen waren hier: H. Schurmann C. Bennes 'IsVt; Walt. Uhl L. Born 1h; H. Scholte J. Schmidt 10; (de eerste neder laag van J. Schmidt); A. v. Heyningen J. Maasdijk 10; Th. de Smalen D. Veenstra 01; B. Schlosser M. v. Grondelle 01; A. v. Kampen J. v. Ravenzwaay 01; J. Pauw J. Wiedemeyer afg.; W. v. Heyningen P. Ouwerkerk '!tVs; C. Brand S. Mendes da Costa 01; J. C. v. Duyn A. Kerstens 01; H. Wieringa C. Menke 0—1; J. Hoek W. Uhl 0—1. Afd. Jeugd: Groep A: J. de Koek koek J. Meere 01; P. van Dijk P. Bouwen 01; G. Deichman R. Gallenkamp 1—0; H. Admiraal G. Deichman afgebr.; P. v. d. Brink J. de-Koekkoek 10. GROEP B: G. v. d. Schaaf J. Ker stens 1—0; P. Born V. Teuthof 1—0; P. Boddeke H. Poeze 1—0; A. Bod- deke Y. Schut 01; R. van 't Veer E. Tates 1—0; E. Tates N. van 't Veer 01. BEVERWIJK, 22 febr. Toename van het ledenaantal, gunstige financiële ontwikkeling, groeiende belangstelling van de gemeentelijke overheid, ge slaagd internationaal kontakt en op hoog niveau staande technische presta ties bestempelen de r.-k. atletiekver eniging D.E.M. tot een zeer gezonde en sterke club. Een en ander valt op te maken uit de jaaversiagen van het aktieve bestuur van deze Beverwjjkse vereniging, die op 1 mei 1962 vijf en twintig jaar zal bestaan. Het afgelopen verenigingsjaar ken merkte zich door aktiviteiten op veler lei gebied. Zowel nationaal als inter nationaal. Getuige onder meer de af vaardiging van enkele leden in officiële A- of B-landenploegen. De deelname aan de sport-toto is bevredigend, hoe wel naar een nog grotere inzet bij het begin van het nieuwe seizoen wordt ge streefd. Verheugend is het voorts, dat Climax, het maandelijks cluborgaan, dank zij de kundige redaktie en de steun van adverteerders regelmatig kon verschijnen. Met veel vreugde heeft D E M.-atletiek zich dit jaar in de be langstelling mogen verheugen van het gemeentebestuur. Dit bleek uit een voor stel van B. en W. aan de gemeenteraad: de atletiekvereniging een subsidie toe te kennen voor de opleiding van sport- instrukteurs. Het DEM-bestuur ziet hier door haar werk ten behoeve van de jeugd gewaardeerd ook op een plaats, waar voorheen deze niet of nauwelijks werd opgemerkt. Meerdere steun is toege zegd in verband met de te organiseren dames landenontmoeting Nederland Oost Duitsland op 13 augustus. AMSTERDAM, 22 febr. Van dins dag 4 april af zal de Britse Comel 4-B een geregeld terugkerende verschij ning zijn onder de vogels van allerlei pluimage die komen en gaan op de nationale luchthaven Schiphol. De Griek se luchtvaartmaatschappij „Olym pic Airways" heeft in de volle vlucht van haar spectaculaire ontwikkeling een nieuwe snelle verbinding Amster- dam-Frankfurt-Ziirich-Athene geopend, welke zij met de snelle jet van de De Havilland Aircraft gaat onderhouden. Na de moeilijkheden destijds met de Comets I behoren deze toestellen tot de meest uitgeteste straalvliegtuigen ter wereld. De Cornets 4-B werden alle aan zeer zware vermoeidheidsproe- ven onderworpen en menig prototype moest daaraan worden opgeofferd. Elk onderdeel van deze machines, hoe klein ook, werd talloze malen gemon teerd en gedemonteerd alvorens het toestel voor het eerst in mei 1960 door de Olympic Airways en de British European Airways officieel werd inge zet op routes naar het Nabije- en Midden- Oosten. De Comet 4-B die met een kruis snelheid van 875 km. per uur kan vlie gen, biedt plaats aan maximaal 102 passagiers. Naar de heer A. Brokx, manager van Olympic Airways, meedeelde, koestert men bij de Griekse luchtvaartmaatschap pij van de miljoenenreder Onassis grote Het jonge Hilversumse zangeresje An- verwachtingen van deze snelle lijndienst neke van Hooff, dat de eerste vlucht „Griekenland ontwikkelt zich meer en meer als toenstenland en geniet ook jn jjet Grieks het bekende liedje „Nooit een steeds grotere belangstelling. Met OP zondag". de Comet 4-B zal men zich al na vijf uur vliegen in het avontuur van een ^iVa^Hoo^ZijTat in"Athene Griekse vakantie kunnen storten." 0[> speciaal verzoek van de filmster Onder de passagiers die op 4 april Melina Mer cour i,, Nooit op zondag" pi nnpninfrsvlnpht mppmaken. bevindt zingen. En dat nog wel m het Grieks... Het bezoek van de Duitse club Tu- sa 08 (Düsseldorf) heeft een vlot en sportief verloop gehad. In het jaar verslag wordt dank gebracht aan de geestelijk adviseur, de weleerw. heer J. J. Tulp. Het financieel verslag van penningmeester J. R. Potma vertoont vele duidelijke cijfers. Dank zij de to to en enkele andere gunstige resul taten bedraagt het saldo nu ruim 1000. Eindelijk kan het bestuur nu eens aandacht gaan schenken aan be langrijke onderwerpen als materiaal voorziening. Een sluitende begroting kon worden opgemaakt tot een totaal bedrag van 2750. Wedstrijdsekretaris S. van Kookhui zen geeft voorts een beschouwing van de technische prestaties in het afgelo pen seizoen. In totaal zijn er niet min der dan negentien clubrekords gesneuveld Corrie van Wijk veroverde een vaste plaats in de dameslandenploeg. Zij was bijzonder succesvol en behaalde het kampioenschap van Nederland bij het kogelstoten. Ook Jo Duijn werd een maal opgesteld, terwijl Thea Potma de eer te beurt viel uit te komen in de b- ploeg tegen België. Bij de clubontmoe tingen waren vooral de dames en de meisjes zeer succesvol. BEVERWIJK, 22 febr. „Uit de verschillende jaarverslagen heeft U kunnen lezen dat het onze vereniging in 1960 niet slecht is gegaan, maar wij zullen moeten blijven waken dal ons werk in de juiste banen kan wor den voortgezet", aldus voorzitter P. Grutke op de gisteravond in paviljoen Watervliet gehouden jaarvergadering van de atletiekvereniging Suomi. De heer Grutke was optimistisch gestemd jegens de jeugd. Er is een jeugdaf deling zo als nooit tevoren en met de ze jeugdafdeling moeten wij binnen drie of vier jaar een atletiek-ploeg op de been kunnen brengen die nationaal een woordje mee kan spreken", aldus de voorzitter. De voorzitter bracht dank aan de ver schillende commissies, die allen mee hebben geholpen om de wind in de at- letiekzeilen van Suomi terug te bren gen. De totcommissie zorgde er voor dat' ook de financiële kant in even wicht kwam. „Suomi" gaat met groot vertrouwen de toekomst tegemoet. Na het openingswoord passeerden de verschillende jaarverslagen de revue. De aftredende bestuursleden, mevrouw Adelaar Hurkmans en de heer I. Lieu- wen werden herkozen. Door het tussen tijds bedanken van twee bestuursleden werden de heren H. van der Weg en T. Hof gekozen respectievelijk als wed strijd-secretaris en als penningmeester. De technische commissie zal het ko mende jaar bestaan uit mevrouw J. Koeten Bleeker en de heren G. Schmitz, J. F. van der Poll en A. Koet. Dit jaar gaat men het 20-jarig be staan herdenken. Een commissie, be staande uit de heren R. van Aalst, N. Adelaar, P. Koeten en T. van der Werff zal de feestelijkheden voorbe reiden. Traditiegetrouw werden de presta tie-prijzen I960 uitgereikt. Voorzitter Grutke deed dit met waarderende woorden. Bij de dames ging de pres- tatieprijs naar D. Adelaar Hurkmans; bij de meisjes B naar Gré Oorthuis; meisjes C: Gea Blok; meisjes D: An nie Bakx; Heren: A. Koet; jongens A: Herman Schmohl; jongens B: Ton Blok; jongens C: Dirk Clots; jongens D: Rob Schmitz. Het speldje voor het 10-jarig lidmaat schap kregen: G. Botevogel, C. van Willegen Haitsma, H. J. Kloppenburg, W. Kok en D. van Zutphen. TENNIS - Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond houdt woensdag 22 februari een „rechtsspraakavond" in Restaurant Bnnkmann. De bijeenkomst hoopt meer belangstelling te wekken voor de arbi trage bij tennis. de openingsvlueht meemaken, bevindt zingen „mm.„mm.„„„„.„„„„..mm....mm.m.mm.mmm..mm»mm j. Ik ben hier graag. Ik hou van de mensen. Ik zou in Rotterdam niet meer kunnen wennen." „Weet u eigenlijk al?" begon ik en toen volgde weer zo'n gesprek, dat ik hier al honderd maal ge voerd heb. Zo'n gesprek over Nederland. Het vult de avond op menige missiepost. Het wordt gedragen door een mannelijk heimwee en in die gesprekken krijgt het vaderland zijn meest wezenlijke contouren. Het verrijst midden in Afrika en als men begreep hoe daarbij de brieven van thuis een rol spelen, dan zou er meer geschreven worden. Missionarissen wor den hogelijk gewaardeerd, maar schandelijk verge ten. Om een uur of elf zijn we naar bed gegaan. Pater Debets heeft eerst zijn brevier nog afgemaakt en ik heb in het donker liggen luisteren naar de regen en later naar een aap, een jakhals of een hyena. Tenslotte ben ik ingeslapen. Insekten hebben me gestoken, luizen gebeten, maar dat is de prijs die een missionaris iedere week betaalt. De volgende morgen was stralend. Een einde loos blauwe hemel, een sterke vroeg-hete zon en een kerkplein, dat zich langzaam maar zeker vulde met vrolijke, kleurig geklede men sen. Pater Debets had ik niet gezien. Die was al voor dag en dauw opgestaan en zat nu in de kerk. Hij hoorde biecht. De een na de ander knielde voor het wankele schotje en als ik soms de kerk binnen liep, bemerkte ik dat ik alleen was. De negers bleven buiten, tot het biechthoren was afgelopen. Daarna kwamen ze binnen. De catechist begon te bidden en zeker een uur lang heb ik daar bui ten naar staan luisteren. Een eindeloos gebed, door iedereen overgenomen en net zo lang durend, tot werkelijk alle parochianen aanwezig waren. De mis begint hier n.l. niet op een bepaalde tijd. De mis begint als iedereen aanwezig is. Alle oude en alle jonge mannen. Alle vrouwen onveranderd met een kind aan de borst en alle meisjes met een zedigheid, die me ontroerd heeft. Tenslotte nadat voor het laatst de tam tam was aangeslagen ben ik ook de kerk ingegaan. Ik heb achterin gezeten tussen twee oude kerels, die het kerklatijn versierden met inlandse uithalen en die mij dwongen mee te bidden met mijn handen voor de neus. De lucht was onbeschrijfelijk. Kinderen huilden en. als mijn blik van het altaar wegdwaalde, trof hij onverander lijk zweren, puisten, eczeem en een legioen van te gen de muur op en af trekkende insekten. Toch heb ik nooit zo geluisterd naar een preek als deze Als veldmaarschalk Montgomery een boek gaat schrijven, wordt hij soms, zonder het zeil te beseffen, bepaald humoristisch. In zijn werk „Leiders en misleiders" (Becht, Am sterdam) hebben wij een passage aangetroffen, die wij de lezers van ons blad niet willen onthouden „Soms stel ik mezelf de vraag", zo schrijft de veldmaarschalk: „Zou De Gaulle, als hij 3000 jaar geleden had geleefd met dezelfde persoon lijkheid en aanleg als hij nu heeft, hetzelfde hebben bereikt als Mozes? Mijn antwoord luidt dan „Nee". Mo zes zou evenmin kunnen doen wat De Gaulle nu doet. Mozes was pre cies de man voor de tijd waarin hij leefde zoals De Gaulle het is voor het Frankrijk van nu. Het valt niet te ontkennen, de mens is het pro- dukt van zijn tijd". Voorwaar een originele gedachte! Hoe komt de man er op? Hij ver gast zijn lezers overigens op meer van die fantastische uitspraken, die dan steeds vergezeld gaan van een aantal moraliserende gemeenplaat sen. Zijn boek is een kruising tussen een slecht geschreven geschiedenis boekje voor de lagere school en een bombastische preek. Dorre biogra fische stukjes, die naar de encyclo pedie rieken, worden afgewisseld Julius Caesar en Winston Chur- chili waren krijgslieden, die schrijven konden, maar bijvoorbeeld generaal Eisenhower was van ieder schrijf- talent gespeend, zoals uit zijn beschrij ving van de oorlog in Europa ge bleken is. Montgomery heeft al even min de gave van het woord, en zo gauw hj) het slagveld verlaat om het terrein van de historicus, de politicus of de kultuurfilosoof te betreden, is zijn denken nogal verward. Hij heeft zijn onderwerp goed ge kozen. De oorspronkelijke titel van zijn boek luidt „The Path to Leader ship", De weg naar het leiderschap. (De Nederlandse titel is minder ge lukkig, omdat het boek vooral over leiders, en maar voor een heel klein deel over misleiders gaat). Mont gomery zou over dit thema met gezag moeten kunnen spreken, want hij is zelf een militair leider van formaat geweest. Maar hij heeft zich bij de behandeling van zijn stof niet bepaald tot zijn eigen leiderservaring. Hij heen er van alles bijgehaald: Koning Alfred en Cromwell, Lord Nuffield en Nehroe, Christus, Boeddha, Mohammed en Mozes. Trés tonnés de se trouve' ensemble. Toen Montgomery indertijd zijn „Memoires" schreef, werd het een leesbaar boek, omdat de auteur zich beperkte tot zijn eigen vak en zijn eigen belevenissen. Het was nu niet direct een literair meesterwerk, maar wat aan de vorm te kort kwam, werd goed gemaakt door de inhoud. Het succes van zjjn „Memoi res" heeft de veldmaarschalk be wogen de pen nog eens ter hand te nemen. Montgomery vertelt over ver scheidene hedendaagse mach tige staatslieden, die hij goed gekend heeft. Maar tevergeefs tracht men te ontdekken, wat deze historische figuren de veldmaarschalk wel gezegd kunnen hebben, in de lange gesprekken, die hij met hen mocht voeren. Montgomery zegt, dat hij in mei 1960 naar communis tisch China is gereisd, omdat hij wilde weten, wat Mao Tse-toeng voor een man was. Misschien weet hij het nu. Maar de lezers van zijn boek worden niet veel wijzer uit de twee bladzijden die aan de Chinese rode leider gewpd zijn. „Al met al", zo schrijft de veld maarschalk, „vond ik het heel Inter essant kennis te hebben gemaakt met Mao Tse-toeng". We willen het graag geloven, maar wat hebben wij daar aan? (Zo vond Montgomery ook Khroesjtsjev „een interessante per soonlijkheid", terwijl Nehroe „inter essante dingen" kon vertellen). De schrijver heeft naar zijn zeggen niet minder dan zeven uur gepraat met de premier van de Chinese Vcuks- rep ibliek, Tsjoe En-lai, en hij deelt ons uitvoerig mee, wat voor tolken bij dit onderhoud aanwezig waren en hoe die tolken hun werk deden. Maar wat er nu eigenlijk gezegd werd, wordt ons nauwelijks onthuld. In plaats daar van krijgen we een heel verhaal over de structuur van het Chinese commu nistische bewind. Montgomery schrijft, dat hij in april 1959 naar Moskou is gereisd om Khroesjtsjev te leren kennen. UB vertelt ons nauwkeurig welke vragen hij aan de Sovjetpremier heeft voor gelegd. Maar bij de behandeling van de antwoorden op die vragen is de interviewer meer aan het woord dan de man die geïnterviewd wordt. Midden tussen al die verhandelin gen over grote leiders en mis- feiders staat Plotseling een hoofdstuk over „Jeugdleiding organisatie die voor jongens tussen de zeventien en twintig, cursussen van vier weken geeft om hen ie harden, nfschrifver citeert, met grote instem mingen brief van een oud-leerling van Outward Bound. Er was één jongen in mijn wacht zo" schrijft deze oud-leerling „die ik enorm bewonderde, ja we bewonder den hem allemaal, omdat hij zo on zelfzuchtig was. Hij ging altijd door met werken, al was het nog zo zm- '°Montgomery maakt bi) dit citaat de kanttekening: „Ik zou die jongen wel eens willen ontmoeten". U ook? HANS BRONKHORST. ^iiiiiiiuii.iiiiiiiiii.ii«ii„iiiii„iii„i„i„iii„„iii„ii„iii.„iiiiii„i„iiiii„iiiii„iiiiii.iii...iiiii.iiiiiiiiiiiiii.iii.ii.iiiiiiii.iiii»iiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii.iiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiinii,,,i,,iiii||i,,,,,',iii,,i,,,',,,','ll,l,ll,l,,l,lll,,,ll,,lnllll,ll,ll,III,lll,,l,,ll,ll,ll,llllll,l,nli'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13