In 1965 anderhalf miljoen bromfietsen op de weg VOOR TWEEWIELERS De fiets Die gebluste Zuurbrand zelf; RENNIES gezellig - gezond Ouden van dagen Toch vier-wielers NIET .MEI,TEREN'' MAAR KA Activiteiten van Rusland rond Algerijnse kwestie Hoe staat Kremlin tegenover nieuwe kansen op de vrede? Hector s hart stond stil Type: beperking voorgesteld Strenge controle blijft geboden Russisch circus dagvaardt de staat Drie doden in verkeer Oostenrijk is te sterk voor Oranje DALING IN OMZET MOTORRIJWIELEN dat gevoel van verlossing; dat wegvallen van Uw vrees voor herhaling alles danhzij 'n paar Rennies, Oefenwedstrijd voor tennisspeelsters Jong Oranje—Hongarije gaat niet door c> J Hardrijden in Oslo MAANDAG KOMT BOURGUIBA Van der Grift de snelste op 1500 m. Half miljoen uit de toto voor de sport Franse ruimterat Zeepost Belgische beambte in Roosendaal gepakt Kardinaal Spellman beschuldigt Kennedy van discriminatie Gaul zit zonder prijzen Kampioenschappen hardrijden in 1963 voor Nederland Biljarten in Nijmegen Alleen EMANS nog ongeslagen Ondanks verzet van Onnes VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 PAGINA 13 """minium AMSTERDAM, 24 febr. On afzienbare rijen glimmende fiet sen, brommers, motorrijwielenen scooters wachten de komende da gen in het nieuwe RAI-gebouw op kijkers, nadat de secretaris generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, vanmorgen om half elf de 44e tweewieler RAI-ten- toonstelling de grootste, welke ooit in ons land werd gehouden officieel voor geopend heeft verklaard.- De expositie beslaat een oppervlakte van 19.000 vier kante meter en bevat de produk- ten van 130 inzenders. Een glas wijn aan tafel verhoogt het genot van Uw maaltijd en geeft daaraan een meer feestelijk aspect. Diskrediet FOIRE Bijzonder onderwijs in VS. Met een miljoen franks over grens gevlucht MGR. JAN OLAF SMIT UIT ZIEKENHUIS Mr. gieben opent r.a.i. Pe voor-oorlogse fiets is eigenlijk Pri" 'rttief bij het uitgebalanceerde produkt Van thans, zeggen de vervaardigers van de moderne rijwielen. Onderdelen wor- den thans tien miljoen maal beproefd, alvorens tot de produktie ervan wordt °Vergegaan. Vroeger werd elke Buis- Verbinding afzonderlijk gesoldeerd, ^hans perst men de delen aaneen in een soort matrijs met als gevolg, dat de buis- Verbindingsstukken en frame-buizen pneumatisch worden samengevoegd. Voorts wordt dit frame, waarvan de belangrijkste aanhechtingspunten met puntlas even zon vastgezet, aan een gesoldeerd in mechanische soldeerin- richtingen, waar met relatief lage tem peratuur wordt gewerkt, zodat het uit- gioeien van de buisuiteinden zo gering Swik ied^Searchwerk wordt op het verhoudingen naar de overbrengings ter en de cranklengte, de diame- tanden u kettingwielen en het aantal dit rülk?6] RAI-TNO Instituut heeft in sen j-30 voorgesteld, voor alle fiet- en cranklengte, één voor-ketting- geringe variaties in het ach- teikettingwiel toe te passen. """M""'lllllllllllllllllllllll1llllllll[i,„lll|illllll|„ll„!llllllllt Advertentie Kennies het wondermiddel1 dat U niet missen kunt en... dat U nooit meer missen wilt, •b U de heerlijke werking een maal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Ren- steek er altijd een paar bij En zo gewapend gaat ge blij •O -onbezorgd aan iedere maai- *1d, eenvoudig of méér uitge-j breid. de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig "^gzuur, helpen Rennies U uit de krand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uit- komst zo'n paar Rennies bij de hand. °g<-n brandend maagzuur ROTTERDAM, 24 febr. avond zal in de Expohal te Hu sum een oefenwedstrijd Den Haag-A^" sterdam worden gehouden. in deze" ont" Hoe ting komen speelsters uit die voor komen op de Nederlandse tennisrang- kjst. Het Haagse team bestaat uit de volgende dames: Madeleine Wuerman, •fenny Seven, Fredy Marinkelle en El sie Spruyt. In de Amsterdam ploeg zijn °Pgenomen: Henriëtte Ruinen, Marian Moritz, Jetty Baars, Ineke Pieksma en «Out Tung. Op (le officiële bijeenkomst, welke aan de opening vooraf ging, kondigde de heer A. J. ten Hoeve, algemeen voorzitter van de RAI aan, dat in 1965 in Nederland wellicht anderhalf mil joen bromfietsen zullen rondrijden. Dit immers is de prognose van het Ne derlands Verkeers Instituut, vastgelegd in een studie die binnenkort zal ver schijnen. Hij vond dit een „aangenaam geluid", maar besefte öök de verant woordelijkheid, welke een dergelijke enorme groei meebrengt. Vandaar, dat ter gelegenheid van de tentoonstel ling een folder wordt uitgegeven, waarin speciaal ten behoeve van de bromfietser de verkeersregels staan aangegeven. z'Hn "60n" ®ldus,_ dt heer Ten Hoeve, m 000 bromfietsen verkocht, 3? Procent meer dan in 1959. ffolidd nbft1 1 'r efLnzcl£de Optimistisch geluid met laten horen over de gang van zaken bij motorrijwielen en moo ters. Hier heeft de omzet sinds 1958 een dalende lijn te zien gegeven, on danks de sindsdien belangrijk vèrbe- terede economische sfeer." De heer Ten Hoeve meent, dat de oorzaak van deze teruggang moet worden gezocht in het feit, dat op het motorrijwiel en de scooter (als weelde-goederen) nog steeds achttien procent belasting wordt geheven. Voorts is hij het niet eens met de afbetalingsvoorschriften ten aanzien van twee-wielers en hij hoopt op spoedige verzachting van deze voor schriften. Volledige medewerking zeg de hij toe bij een wettelijke regeling van de geluidsberperking. „Het moet de kwaadwillige berijder van de bromfiets duidelijk worden gemaakt, dat hij de voor Lijn voertuig gelden de bepalingen niet ongestraft kan overtreden' aldus de voorzitter van de RAI. Mr. Gieben gewaagde van de zor gen over de bromfiets: niet zozeer wat betreft het vervoermiddel dan wel wat betreft de berijders. „Het is spijtig te moeten, constateren, dat nog altijd een aantal bromfietsers zich niet aan de geschreven en ongeschreven regels houdt", zo zei hij. Slowakije, Frankrijk, Zweden, Joego slavië, Japan en de Verenigde Staten. Elke betalende bezoeker van de tweewieler-RAI kan gratis meedoen aan een loterij, met vijftig tweewie- Iers ter waarde van 25.000 gulden als prijzen. Om deel te nemen dient de bezoeker zijn entréebiljet om te wis selen tegen een loterijbriefje. Elke twee dagen vindt ten overstaande van notaris C. Scheltema Beduin te Am sterdam een trekking plaats van de namen van de winnaars van een mo torfiets of scooter, drie bromfietsen en zes rijwielen. Bij de propaganda-stand van de stichting Fiets worden even eens formulieren uitgereikt, met be1 hulp waarvan men kan deelnemen aan een wedstrijd. Prijs: „elke dag een fiets voor niets". De stichting ter be vordering van amateur-fotografie ten slotte heeft een wedstrijd uitgeschre ven voor amateur-fotografen, die kun nen meedingen naar diverse geldprij zen. De tentoonstelling is geopend tot en met 5 maart, op werkdagen van 10-00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.30 en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. (Advertentie) Copyright Stichting Wijnpropegande. De nieuwe Motobi met een 75 cc yier- taktmotor. Als max.-snelheid wordt 70 kilometer per uur opgegeven. „De ergernis, die dit misbruik bi] goedwillende weggebruikers opwekt, projecteert zich niet zelden op de brom fiets zelf en dreigt daardoor dit ver voermiddel in diskrediet te brengen". Strenge controle door de politie acht te mr. Gieben daarom geboden. De be lastingkwestie liet hij onaangeroerd: een kritische opmerking van de heer Ten Hoeve over de ontstoringsvoor- schriften greep mr. Gieben aan om te verklaren, dat bij nadere bestudering van deze kwestie met de bestaande bezwaren ernstig rekening zal worden ffkouden. Grote waardering had hij tenslotte voor de instructie-folder voor Bromfietsers. Na de opening verspreidde het ge- zelschap zich in de Europahal en de „,U'dha vaf he* nieuwe RAI-gebouw, de, gonzend opgepoetste twee ten drie-) wielers staan opgesteld. De ^^koopste bromfiets is de Solex OTO van 89o gulden, de duurste de Duitse Kreidler-Florett van 1.045 gul den. De duurste motorfiets is de nieuw ste uitvoering van de Duits BMW 69 S en kost 4.995 gulden: de prijs ^n de goedkoopste motorfiets (in de nieu we „bantam-klasse bedraagt iets min der dan duizend gulden Naast de Nederlandse inziendingen omvat de expositie produkten uit tien verschillende landen: Italië, West- Duitsland, Oostenrijk, Belgiëe Tsjecho- Naast de vele glanzende nieuwe modellen vindt men op de RAI- tentoonstelling ook een ver zameling „ouden van dagen", bejaarde motorfietsen, die opnieuw van stal zijn gehaald om als „histo risch interessant" te worden geëxpo seerd. De verzameling omvat o.m. een Adier uit 1901 (eigendom van mej. H. Af. van Wijk uit Arnhem), die altijd in het bezit van de familie is geweest. Voorts een F.N. uit 1902 (eigen. W Carsen uit Wassenaar), die destijds de naam „Ezeltje" droeg en met hou ten remvelg en platte leren riem voor de aandrijving een interessante bezienswaardigheid is, een Motosa- coche uit 1909 eigen. J. M. de Jong uit Leeuwarden), een van de eerste voorlopers van de bromfiets en ver der Harley's, Wanderers, een N.S.U uit 1914, en andere oude getrouwen, waarvan er nog verschillende gere geld worden bereden. Dit geschiedt door leden van de in 1955 opgerichte Veteranen Motoren Club. De 150 clubgenoten zijn allen in het bezit van tenminste een motorfiets van voor 1930. Het is hun hobby, de ma chines weer in de oorspronkelijke staat te brengen en ermee deel te nemen aan ritten en bijeenkomsten. DEN HAAG, 24 febr. De wedstrijd tussen „Jong Oranje" en het Hongaar se elftal, samengesteld uit spelers be neden 23 jaar, die zondag 30 april in Boedapest zou worden gespeeld, gaat niet door. De gongaren hebben de ont moeting geannuleerd. Wel zal „Jong Oranje" onder de naam „De Zwaluwen" op woensdag 15 maart in „De Goffert" te Nijmegen tegen West-Duitsland spelen. Voor donderdag 6 april staat voorts de ontmoeting P.S.V.-„Jong Oranje" op het program ma. De ontmoeting wordt bij kunstlicht in'Eindhoven gespeeld. Donderdagavond heeft Polen een ijs- hockeywedstrijd tegen Amerika met 2-1 gewonnen. De tussenstanden waren: 0-1, 1-0, l-o. iiniiiiuHiiiiiiiniiiiiiiniiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiMMiiiniiinitiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiMmiiiiimiiiiiiiimiiiNiii Ondanks de aankondiging dat dit een twee-wieler RAI is, vindt men toch vier-wielers op de expositie: de kleine parmantige wagentjes met (b.v.) bromfietsmotoren, die, na hun introductie in Amerika, ook in Neder land met enthousiasme zijn begroet. Voor de vierwieler-tentoonstelling zijn ze te nietig, tussen de brommers en motoren maken ze echter een impo sante indruk. Op het ogenblik telt Nederland al en kele honderden skelters en de Neder landse fabrikanten verwachten, dat dit aantal spoedig zal verdubbelen. Het vorig jaar zyn in ons land al in vele plaatsen wedstrijden verreden: eind 1960 kwam in Bodegraven het eerste echte skeltercircuit klaar. Een complete skelter kost 700 tot 1500 lul den, al naar gelang de motor die men wenst. De wagentjes kunnen worden aangedreven door de motor van een bromfiets of motorfiets of door een stationaire motor. Wie het goedkoop wu doen, kan een bouwpakket kopen en een gebruikte motor: voor een (ienr honderd gulden kan men al rjj- de nieuwe sport onder de reglementen van de FiA, de inter nationale automobielfederatie, die in ons FN .^vertegenwoordigd door dl K.N.A.C. Het ruden met skelters is al leen toegestaan op speciale banen. In de klasse tot en met 50 CC (bromfiets motoren) mag alleen worden gereden door jongens tot 18 jaar. Daarboven vol gen de 100, 125 en 2-00 CC klassen. In deze laatste categorie worden niet alleen motorfietsmotoren toegepast, maar ook stationaire motoren (zonder versnellin gen), bjj voorkeur twee stuks van 100 CC, die elk één achterwiel aandrijven. Skelteren is een betrekkelijk veilige sport, omdat zelden erg hoge snelheden worden bereikt. Dit voorjaar zullen wed strijden worden verreden op nieuwe ba nen, welke in gebruik zullen worden ge nomen in Zutphen, Drachten, Ensche de, Tilburg en Driebergen. Bezwaren bestaan er tegen het woord „skelteren". De Stichting, die deze nieu we sport in ons land propageert, geeft de voorkeur aan „Karting" en noemt zich dan ook consequent „Stichting Karting Nederland". OSLO, 24 febr. De internationa le schaatswedstrijden zijn donderdag avond in het Bisletstadion voortgezet met de 1500 meter. Henk van der Grift, orlz® wereldkampioen, maakte op deze afstand de snelste tijd. De uit- Van der Grift (Ned) 2.19.5, 2. Herman Strutz (Oost.) 2.19.9. 3 Kouprianoff (Fr), 2.20.5, 4. Wang Chin Yu (China) en Liebrechts 2.20.6, 6. Aaness (Noorw.) 2.21.0, 19. De Graaff 2.27.1. Aan het laatste onderdeel van de wedstrijden, de 5000 meter, is door elf rijders, bij wie Henk van der Grift, Salonen en Aaness, niet deelgenomen. De uitslag van de 5000 meter: 1. Jo- hannesen (Noorw.) 8.31.1, 2. Strutz (Oost.) 8.33.0. 3. Kouprianoff (Fr.), 8.36.5, 4. Liebrechts (Ned) 8.37.6, 5. (China) 8.39.4 14. De Graaff (Ned) 9.22.0. Het eindkl; .sement luidt: 1. Wang Chin Yu 196.357, 2. Kouprianoff 196.466, 3. Lo Chi Huan 196.470, 4. Strutz 197.300, 5. Liebrechts 197.510, 6. Johan- nesen 197.844, 7. Wang Wen Chen 199. 853. 8. Seiersten 200.106, 13. De Graaff 206.000. DEN HAAG, 24 febr. De Neder landse Sport Federatie heeft in de afgelopen weken 512.000 gulden uit gekeerd op de aanvragen, die de aan gesloten sportorganisaties voor het jaar 1961 hebben ingediend. De gelden zijn beschikbaar gekomen uit de baten van de sporttotalisator. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft verder besloten dat pok de sportorganisaties die niet bij de N.S.F. zijn aangesloten in prin cipe in aanmerking kunnen komen voor toto-uitkeringen. De verenigingen van deze bonden zullen evenwel niet op dezelfde wijze activiteiten ten aan zien van de sporttotalisator kunnen ontplooien als de verenigingen van de wel bü de N.S.F. aangesloten bonden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 24 februari President Bourguiba van Tunesië zal, naar ver luidt maandagochtend arriveren op een der vliegvelden rond Parijs, waar schijnlijk Orly, in een speciaal vlieg tuig, door president De Gaulle daags tevoren naar Zürich gezonden. Pre mier Debré en de Franse minister van buitenlandse zaken zullen ter opwach ting aanwezig zijn en na het gebrui kelijke korte eerbetoon gaat het gezel schap dan onmiddellijk naar Rambouil- let. Het programma aldaar zal ver moedelijk het volgende behelzen. Al lereerst een onderhoud onder vier ogen tussen De Gaulle en Bourguiba, ge volgd door een lunch, daarna een twee de tête-a-tête tussen de beide presi denten, gevolgd door een onderhoud, waarbij van Franse zijde aanwezig zul len zijn premier Debré en minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en van Tunesische zijde de minister van informatie Masmoudi en de staats secretaris voor buitenlandse zaken, Mokkadem. 's Avonds wordt te Ram- bouillet gedineerd. ..??e Tunesiërs zullen op het presiden tiele jachtslot ook overnachten. Men vraagt zich af of eventueel het ge sprek de volgende dag zal worden voortgezet, hoewel in principe alleen 27 februari voor de ontmoeting De Gaulle Bourguiba is uitgetrokken. Als het meest waarschijnlijk geldt, dat Bourguiba vroeg in de middag van dinsdag weer naar Zwitserland zal te rugkeren, nadat hij eerst enkele uren op de Tunesische ambassade in Parijs zal hebben doorgebracht voor het ont vangen van een aantal persoonlijkhe den. (Advertentie) INTERNATIONALE DE LYON et ses salons spécialisés 4-12 maart 1961 Inlichtingen: FOIRE INTERNATIONALE DE LYON Palais de la Foire - Lyon(6e) Tél: 28.55.05 Délégué officie!: Mr. G. J. Timmermans Brugsestraat 8 - Den Haag. Tel: 070-55.29.21 In verband met de belangwekkende ontmoeting heeft een zekere diploma- tieke activiteit in de Russische hoek in Parijse politieke en journalis tieke kringen zeer de aandacht getrok ken. De heer Masmoudi legde in de afgelopen dagen tweemaal een be zoek af bij de Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradov. De Sovjet-ambas sadeur in Tunis heeft een bezoek ge bracht aan de heer Bourguiba te Zurich. Vandaag had ambassadeur Vinogradov een onderhoud van 45 minuten met pre sident De Gaulle. Zo men al aanneemt dat dit gewees t zal zijn om te informeren waar de Franse verontschuldigingen blijven voor het incident met het vlieg tuig dat president Brejnev naar Ma rokko vervoerde en het bestraffen van de schuldigen, gelooft men toch niet, dat dit de enige verklaring van Vi- nogradovs stap bij De Gaulle is. Ook dit bezoek wordt in verband gebracht met de op handen zijnde ontmoeting De Gaulle-Bourguiba en de mogelijkheid van onderhandelingen tussen Parjjs en de Algerijnse nationalisten. Hoe staat het Ktemlin tegenover het naar men mag aannemen gewijzigde perspectief? In zijn internationaal po litiek hoofdartikel antwoordt „Le Mon de" hierop, dat men er eindeloos over kan discussiëren waar in deze aange legenheid Moskou's meest klaarblijke- kelijke belang ligt. In de verlenging van een oorlog, die de Arabisch-Azia- tische wereld tegen het Westen in het harnas jaagt, een van de beste Atlantische legers in Afrika vast houdt en in de boezem van de Alge rijnse opstand de invloed van de Marx isten versterkt? Of in een stopzetten van de gevechten, dat een overbren gen van de Franse strijdkrachten naar Europa mogelijk zou maken, waardoor vermeden wordt dat het Duitse over wicht er groter wordt? De „Monde" verklaart zich uiteindelijk geneigd te geloven dat, hoewel niet afkerig van de „politiek van het uiterste" voor wat betreft Algerije, Khroesjtsjev voor het ogenblik, met het oog op de ont wikkeling van de betrekkingen met Washington, zich aangespoord zal voe len zijn politieke gedragslijn anders te voeren. PARIJS, 24 febr. (UPI) Vanaf de raketbasis Hammaguir in de Sahara zijn sedert 10 februari reeds vijf onder zoekingsraketten van het type „Véro- nique" gelanceerd, aldus wordt in Pa rijs vernomen. Alle vijf lanceringen waarbij inbegrepen de luchtreis van de rat „Hector" zijn geslaagd. Op Hammaguir werken de Duitse professor Karl Rawer, die docent is aan de universiteit van Freiburg en ook aan de Sorbonne een leerstoel bezet, alsmede enkele Duitse inge nieurs De rat „Hector", die m zijn raket tot 152 kilometer boven de aarde is gekomen, is gisteren per vliegtuig naar Parijs vervoerd. De elektroden, die in zijn hersens waren aangebracht om zijn lichaamsreakties op de ruimte- vlucht te meten, alsook het leren ruimtepak" dat hem op maat was 'vervaardigd, werden voor het vertrek verwijderd. Hector raakte bewusteloos en zijn hart stond tien seconden stil, toen hij woensdag de ruimte werd ingeschoten, aldus de legerarts Robert Grandpier- re die „Hector" donderdagavond voor stelde aan de pers. Het dier had zich echter spoedig hersteld. DEN HAAG, 23 febr. Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts Argentina (1/3), ms Al- dabi (2/3); Australië: ss Waterman (26/2), ss Arcadia (2/3); Brazilië: ms Aldabi (2/3); Brits-oost-Afrika: ss Le Natal (2/3) Canada: ms Prins Willem van Oranje (27/2), ms Noordam (2/3); Chili: ms Ares (1/3); Ned. Antillen: ss Breda (28/2); Nieuw-Zeeland; ms Cu mulus (27/2); Suriname: ms Willemstad (1/3); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: ms Pendennis Castle (26/2), ms Oranjefontein (28/2) - Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De wedstrijd Nederland (amateurs)- Luxemburg B, die voor woensdag 22 maart op het programma staat, zal op het terrein van Excelsior in Rotterdam worden gespeeld. UTRECHT, 24 febr. Het Russische staatscircus, dat thans voorstellingen in Rotterdam geeft, oeeft de staat der Ne derlanden in kort geding gedagvaard. Dit kort geding zal morgen om half elf voor de president van de rechtbank in Den Haag dienen. De Haagse advocaat mr. G. Reddingius, die voor het circus optreedt, zal in rijn dagvaarding stel len, dat de visa die aan de medewer kers van het circus zijn verstrekt en die tot 10 maart geldig zijn, de indruk heb ben gewekt, dat tot aan die tjjd ook in Nederland mocht worden gewerkt. Nu de minister het staatscircus ge weigerd heeft in Hilversum op te treden, wil men van de rechter een uitspraak over deze kwestie hebben. Geëist wordt een honorering van de gewekte ver wachtingen door alsnog toestemming voor het optreden in Hilversum of in een andere Nederlandse gemeente. In middels heeft het circus aan het ge meentebestuur van Rotterdam gevraagd het optreden in de Maasstad te prolon geren. Men wil daarvoor in de stad een tent opslaan omdat de Ahoy-hal de volgende week niet meer beschikbaar is. Door een herhaling van het optreden in Rotterdam zal .ïaar de mening van de raadsman van het staatscircus ge deeltelijk aan de bezwaren van de mi nister tegemoet worden gekomen daar dan het Gooi ais vermeend concurren- tiegebied van de Nederlandse circussen dan buiten beschouwing bljjft. Zo de mi nister alsnog toestemming geeft om het optreden in Rotterdam te prolongeren en ook het Rotterdamse gemeentebe stuur hiermee akkoord gaat zal het kort geding worden ingetrokken. ROOSENDAAL, 23 febr. Dank zij ie oplettendheid van een textielwinkeher heeft de recherche gisteren een Belgi sche postbeambte uit het Oostvlaamse dorp Nieuwerkerke kunnen arresteren. De man ging er twee weken geleden van door met bijna een miljoen Belgi sche franks. WASHINGTON, 24 febr. (KNP) Verscheidene Amerikaanse bisschop pen hebben geprotesteerd tegen het wetsvoorstel van president Kennedy, waarin deze bijzondere federale sub sidies beschikbaar stelt voor moderni sering van het Amerikaanse onderwijs. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York verklaarde, dat dit wets voorstel een discriminatie betekent van net katholiek bijzonder onderwijs, dat van deze en trouwens elke andere over heidssubsidie uitdrukkelijk wordt uit gesloten. HiSfii b<P°"der onderwijs, aldus kar dinaal Spellman, is geen privé-aange- legenheid maar een openbare dienst verlening der katholieken in de opvoe ding der Amerikaanse jeugd. Kardinaal Spellman noemt Kennedy's voorstel een discriminatie van de zes miljoen Ame rikaanse kinderen, die de parochiescho len bezoeken. Soortgelijk protest werd uitgesproken door de bisschop van Og- densburg, mgr. James G. Navagh. De ze wees erop, dat de katholieke kin deren dezelfde rechten behoren te ge nieten als de overige Amerikaanse jeugd. Het subsidie-program van Ken nedy had dan ook ten goede moeten komen van de katholieke schooljeugd. Mgr. J. Flannelly, wijbischop van New York spoorde de katholieken aan bij de regering te protesteren tegen hun uitsluiting. ROME, 23 febr. (K.N.P.) Mgr. J. Olaf Smit, die vorig jaar november zijn dijbeen brak en sindsdien in een ziekenhuis te Rome werd verpleegd, is thans zover genezen, dat hp het zieken- huis mag verlaten. Alvorens echter in zün woning in de „Canonica" van de Sint Pieter terug te keren, zal hp voor verder herstel enige tpd zpn intrek in het Nederlands College nemen. LUXEMBURG, 24 febr. Naar aan leiding van moeilijkheden van fiscale en persoonlijke aard, heeft de Luxem burgse wielrenner Charly Gaul de be slissing genomen zich voor goed in Mon- dovi (Italië) te vestigen. In Mondovi ze telt ook het bestuur van de firma „Gaz- zola", die Gaul voor het komende sei zoen een contract heeft aangeboden. De Luxemburger zou zelfs van plan zpn de Italiaanse nationaliteit aan te nemen. Inbrekers hebben kort geleden hun slag geslagen in de huidige woning van Gaul, te Bettembourg (Luxemburg) en bp die gelegenheid al zijn trofeeën en medail les ontvreemd. HOLLYWOOD, 23 febr. (U.P.I.) De Amerikaanse academie voor film kunst en -wetenschappen heeft de film prijzen voor 1960, voor niet-Amerikaan- se films, toegekend aan: Ingmar Berg mans „De Maagdenbron", de Italiaan se film „Kapo de Franse film „La Vérité", de Mexicaanse film „Marca- rio" en de Zuidslavische film „De ne gende cirkel". (Van onze correspondent) WOLVEGA, 24 febr. Op de rijks weg is gistermorgen de 41-jarige heer H. Timmermans uit Steenwijk bij een botsing van zijn personenauto met een truck met oplegger zo zwaar gewond geraakt, dat hij korte tijd daarna in het ziekenhuis te Heerenveen is over leden. De heer T. wilde een voor hem rij dende personenauto passeren en be merkte te laat een van de andere kant komende truck met aanhangwagen op. De personenauto werd bij de botsing totaal vernield en in een sloot geslin gerd. De heer T. zat met ernstige in wendige kneuzingen in de wrakstukken van zijn auto beklemd. Hij kon hieruit met moeite worden bevrijd. Enkele uren later overleed hij in het zieken huis te Heerenveen. De heer T. was gehuwd en vader van vijf kinderen. BREDA, 24 febr. Gistermiddag Is het vijfjarig jongetje Jantje Ligthart uit Made bij Stuivezand door een vrachtauto overreden en daarbij om het leven gekomen. Het kind stak on verwachts de rijweg over. DELFT, 24 febr. De 29-jarige me vrouw H. H. Wisse uit Wassenaar is gisteravond om het leven gekomen na dat zij op rijksweg 13 van de duo van een motor werd geslingerd. De motor werd bestuurd door haar man, die plot seling moest uitwijken voor een ge slipte personenauto die dwars op de weg stond. De motor kwam daarbij ook in de slip. Het ongeluk gebeurde bij Delft. STOCKHOLM, 24 febr. De vice- president van de Internationale Schaat senrijders Unie, de Zweed Sven Laaft- man, gelooft dat Nederland een uit stekende kans maakt om de organisa tie van de Europese kampioenschap pen in het hardrijden op de schaats voor 1963 toegewezen te krijgen. „Het is goed nieuws, dat Nederland twee kunstijsbanen krijgt", zei Laaft- man „Als deze banen volgend seizoen al klaar zijn zullen wij graag in no vember of december onze beste rij ders naar Nederland zenden voor een landenwedstrijd tussen Nederland en Zweden. Er is al een keuze gemaakt waar het volgend jaar de wereld- en Europese kampioenschappen zullen worden gehouden", vervolgde de Zweed, „maar vopr de organisatie van de Europese titelwedstrijden in 1963 maakt Nederland een zeer goede kans", aldus Sven Laaftman. Hij voegde er ten slotte nog aan toe, dat enkele ja ren later de organisatie van de we reldkampioenschappen aan Nederland zou kunnen worden toegewezen. „Men zou Nederland in 1963 een in ternationaal schaatskampioenschap moeten geven, als het goed gaat met de Nederlandse plannen voor de bouw van een kunstijsbaan". Dit werd gis teren door Georg Krog, lid van het be stuur van de Noorse schaatsbond, ver- klaard. Wat de nansen van Nederland op de organisatie van een internationaal kam pioenschap betrof, wees Krog er op dat Rusland en Noorwegen reeds de wereld- en Europese kampioenschap pen 1962 waren aangeboden op een voorlopige basis. De definitieve beslis sing za' worden genomen op het con gres van de I.S.U., dat op 7 juni te Bergen in Noorwegen wordt gehou den. NIJMEGEN. 24 febr. Donderdag middag is een begin gemaakt met het toernooi om het Nederlands kampioen schap extra klasse libre klein biljart. De uitslagen van de middagpartijen waren: Beks (Vught) 350 Dekkers (Kaatsheuvel) 195 Emans (Den Bosch) 350 Spook (Amsterdam) 245 Nelse (Middelburg) 208 Van Helvoirt (Waalwijk) 350 348 18 148 19.44 18 84 8.05 Feeke (Bergen N.H.) Dieleman (Axel) 350 Dieleman 348 Nelse 350 Van Helvoirt 226 Spook 350 Emans 350 Dekkers 145 Beks 255 Feeke 350 De stand na de eerste dag: matchp. 9 109 9 147 18 65 18 62 14 193 14 131 24 52 24 119 11 92 11 232 38.88 27-22 11.55 19.44 24.85 25.00 K.50 14.58 20.54 31.81 Emans Spook Feeke Van Helvoirt Beks Dieleman Nelse Dekkers 4 2 2 4 2 2 2 0 11 112 31-81 11 54 13.18 15 116 17.00 15 154 23.33 gemidd. 35-00 29.75 24.06 19-86 18.33 16.36 13.28 10.00 UTRECHT, 24 febr. Het Neder landse heren-tafeltennisteam heeft donderdagavond in de Royalkazerne een onverwachte en enigszins teleur stellende nederlaag (3—5) geleden tegen Oostenrijk. Teleurstellend, om dat Nederland bij de pauze nog een voorsprong van 3—2 had door twee goede overwinningen van Onnes en een Van Schoof s. De Oostenrijkse kampioen Sedelmeyer was echter voor de Nederlanders te sterk. Hij won al zjjn partijen, terwjjl Schoofs en Hoo- gendoorn bovendien nog van de Oos tenrijkse veteraan Karl Wegrath ver loren. De climax van de avond was de ontmoeting tussen Bert Onnes en Joseph Sedelmeyer. Onnes startte goed, kwam vooral dank zij zjjn bijzonder sterke backhandsmash op 8—4, maar verloor tenslotte na twee gemiste smashes de eerste game. In de tweede game leek de Amsterdam mer nog een punt van zqn eerste nederlaag van dit seizoen in Nederland verwijderd, maar met gedurfde aan vallen wist hjj tenslotte die game toch nog met 23—21 op zjjn naam te bren gen. De partij winnen kon hij echter niet. In de beslissende partö liep de Oostenrijker, zonder dat Onnes er veel aan kon doen, uit tot 21—12. Daarmee stond de nederlaag die zich reeds af tekende, in feite reeds vast, want net was niet te verwachten dat Schoofs het morele pak slaag dat hji opliep tegen Sedelmeyer (621. 13211 al te boven was. Schoofs bleef dan ook in zijn partij tegen Karl Wegrath beneden zijn normale kunnen en hu verloor met 12—21, 11—14.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13