Meer moeder en dan echtgenote en hulp De Italiaanse mode begroet de lente .Frêle schoentjes uit zonnig Italië Voorjaarswandeling door winkel en warenhuis anti-moeheid mat Op de grens van een nieuwe wereld GOED GEKLEED GAAN V ernielzuchtige vrouwen Teelt in eigen tuin VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 PAGINA 15 AMSTERDAM, februari Wie zich reizend door Oost-Afrika een idee wil vormen over de positie van de vrouw, kan langs de weg beginnen. Want, of men nu rijdt door Kenya, Uganda of Tanganjika, het beeld van een trekkend Afrikaans gezin is overal hetzelfde. Voorop gaat de man. De haan, zou ik bijna zeggen. Hij is het best gekleed. Hij sjouwt niet. Hij zwaait zelfverzekerd met een stokje of hij rijdt op een blinkend nieuwe fiets, zonder het gezin achter zich ook maar een blik waardig te keuren. De centrale figuur daarvan is de vrouw. Zij volgt haar echtgenoot op vier, vijf passen. Op haar hoofd draagt zij een groot benzinebli. met water. Op haar rug een kind. In de ene hand leeftocht en aan dt andere bengelt een meisje, dat nog voor driekwart moet worde; voortgetrokken. Dit beeld is algemeen. Het kan worden uitgebreic als het gezin groter is of als de man niet een, doch meerdere vrou wen heeft. In het eerste geval begeleiden de oudere zonen de vader. Ook zij dragen niets en schijnen zich om hun sjouwende moeder niet te bekommeren. Zijn er meer vrouwen, dan trekken ze samen op Ze wachten geduldig als de man halt houdt voor een eindeloos ge sprek met een toevallige kennis, voeden de kinderen en luieren in d( zon, totdat weer het sein voor vertrek gegeven wordt. begint met VROUWEN IN OOST-AFRIKA Wat zout u ervan zeggen, als er een dame bij u op visite kwam^ die telkens probeerde met een grote schroef e®nTIgdenkt mjs Vloerbedekking te boren? U denKi mis schienrddttkuVroteSt zou aantekenen en haar Hp toegang tot uw nuis ZOU ontzeggen! maar u vergist zich want u laa^ haar immers gewoon bmnen, die vrouw, die op naaldhakken loopt. In het begin was die hak nog hele maal van hout, ^aar toen braken ze vaak af en een heldere geest kwam op het idee het geval met een ander materiaal te versterken. Sindsdien lo pen we op een soort in hout of nylon gevatte schroef en aangezien dat heel sterk hak telkens nog hoger en nog dunner worden. /laar hehho* ka9 het weinig kwaad, fwij, die deze bizarre mo- we in/Ü u v°l£en> zelf de last, want 7e ^eeI wat vallen" op on- tinr, oneffenheden in de bestra- s. de smalle richeltjes in de ouder- ku ^r?m' de deurmatten, die uit rubber cirkeltjes bestaan, waar onze hak net in blijft steken en allerhande andere spleten en naden. In de vliegtuigen heeft men echter al geconstateerd, dat de vrouw op naaldhakken schadelijker is dan een olifant, die tenminste niet probeert Zijn hele gewicht op een vierkante centimeter te concentreren. En dan thuis... .Bij mjj thuis komen ze zo niet meer binnen,'' hoorden we laatst een kordate dame verklaren. ,.Ik laat ze gewoon bij de deur hun schoenen uit trekken." We meende, aanvankelijk, dat ze het over haar kinderen had, die mis schien met moddervoeten haar zinde lijke woning wilden binnendringen, maar het bleek weer over de vrouw op naaldhakken te gaan. Met haar naaldhak doet ze inder daad een rechtstreeks aanval op vloer en vloerbedekking. Wij weten het zo goed, om dat we ons zelf wel eens op deze ver derfelijke hak voortbewegen. Geen vloer is voor ons veilig. Dwars door het linoleum heen trapten wij een gat in een niet geheel nieuwe planken vloer en hoezeer we ons ook beijve ren om ons gewicht zoveel mogelijk 9P de voorvoet over te brengen, toch horen de herhaaldelijk planken kreu ken, kraken en splinteren, wanneer Wij onze elegant-geschoeide voet neer- Zetten. Ach, de mode mag gerust een beet le dwaas, een beetje onlogisch zijn en de mannen zouden minder pleizier in hun leven hebben, als we ons zo de gelijk kleedden, als zü soms voorgeven Jhooi te vinden, maar de naaldhak heeft de grens overschreden. Of we moeten het voorschrift van die kordate mevrouw volgen en onze schoenen uittrekken bij het betreden dan tvloeren. die kwetsbaarder zijn dan ï;Rttoirtegels. Eventueel kan men bp (je ingang van woningen r d°Uwen een aantal sloffen klaar ten ook en en een aantal sloffen klaar zet- het als in een moskee, die men niet geschoeid mag binnengaan. pf zou de mode-industrie een bij de japon passende pantoffel in de han del kunnen brengen? Dan znn er weer nieuwe mogelijkheden geopend en kunnen we althans op straat rustig verder wankelen. H. Sw. Kinderen krijgen en het land bewerken. De conclusie uit deze situatie ligt voor de hand. De vrouw is in deze gebieden nog nauwelijks in tel. Zij wordt met een bruidsschat gekocht en daarna worden er van haar maar twee dingen verwacht. Zij moet kinde ren krijgen. Veel. En zij moet werken. Vooral die kinderen staan in Oost- Afrika hoog in aanzien. Een man moet veel kinderen hebben en een vrouw, die geen kinderen voortbrengt, is ook al zou de oorzaak daarvan bij de andere partij kunnen liggen een beklagenswaardig wezen. Zo ervaart zij het ook zelf. Zij wil kinderen baren en de zorg, waarmee zij haar kroost vooral de eerste twee levensjaren om ringt, is bepaald treffend. Men kan bijna zeggen, dat zij in die periode voortdurend door de moeder gedragen worden. Zij heeft het kind in een doek bij zich als zij op het land werkt, zij neemt het mee als zij haar dagelijkse tocht vaak vele mijlen ver langs nauwelijks begaanbare paadjes naar de waterput maakt en ook ais zij in een beekje de was doet, blijft de baby onveranderd bij haar. Zijn enige voeding is de borst. De De Italiaanse modefoto's mogen altijd iets eerder gepubliceerd worden dan v" Franse. De voorjaars-shows in Flo rence werden eind januari gehouden, zoals altijd als voorloper van de Partjse modeweek. Maar het nieuws ontliep el- n'et zo veel. De rokken blijven etr, en. taille hoeft niet per se Ver- nloEvv, u niet wi,t- Al 's dat over het H<rT?»een we' zo. De jonge en begaaf- in Capucci die ooit eens Amsterdam een show heeft gehou- m„. ,oet het niet in dit modél van j}nt tulpmotieven gevlekte katoen. P e.n kunstvezel beconcurreren tist f5 Ui In de zomermode. Orlon-ba- he' materiaal van het rose op nof Plissé jurkje van ontwer- tiinr if De brede rose leren cein- .™Er J,s versierd met strikjes. Dat is mode 1961 verfpnin£ van de voorjaars- gencht. Verder bemerkt men echter niets. Er zijn geen veelbetekenende blikken, de kleding is naar Afrikaan se zeden volstrekt zedig en in de ziekenhuizen wordt het normale zwan- gerschapsonderzoek vaak ernstig be moeilijkt door de overdreven preuts heid der vrouwen. Een soortgelijke klacht kan men horen van alle semi narie-presidenten, die hun leerlingen enige normale hygiëne willen bijbren gen. Doch om tot de vrouw en haar bijna volledige onderworpenheid terug te keren het spreekt wel vanzelf, dat deze toestand niet overal en door alle vrouwen zonder protest wordt geaccepteerd. De bescha ving" breekt baan, nieuwe begrippen en nieuwe mogelijkheden dringen hoe langzaam dan ook door tot 5U S afgelegen gebieden en °P dit ogenblik tot twee volslagen tegenovergestelde reacties geleid. De eerste is gezien naar de geschiedenis der mensheid do oud- ste'. j0uwen, die het beu waren als kinderen voortbrengende slavinnen te worden behandeld met als enige vreugde het gezamenlijk bier-zuigen m de avond hebben zich over gegeven aan het oudste beroep ter wereld. Ze deden dat natuurlijk ook vroeger reeds; maar de snelle op komst der steden heeft de mogelijk heden aanmerkelijk vergroot. De prostitutie is dan ook bloeiend en het is verbijsterend als men daarvoor bü een populair adres mannen in de rij ziet staan. Geen Europeanen natuur- hjk, die bewandelen ook in Afrika de sluipwegen van het kwaad. Het tweede gevolg en ik reken er op, dat de lezers dit niet willen mis verstaan is in katholieke kring de grote belangstelling van meisjes voor de kloosterroeping. Men moet dat goed begrijpen. De Afrikaan en dus zeker de Afrikaanse vrouw is van nature sterk religieus. Als zij op missiescholen goed onder wijs ontvangt, als zij dus scherper leert inzien welk lot haar en moge lijk met een volslagen ongeletterd man te wachten staat, dan ligt het toch wel voor de hand, dat de klooster lijke staat die haar zelfs materieel voordelen biedt bijzonder aantrekke lijk wordt. De Oostafrikaanse zuster congregaties en er is er al een „de jure pontifico" met vijfhonderd zus ters bloeien dan ook enorm. Wacht lijsten voor postulanten zijn geen uit zondering en er zijn congregaties, die om tot een zo grondig mogelijke schif ting te komen de middeleeuwse kloos terschool weer hebben ingevoerd Kinderen dus, die nog voor hun tiende jaar als „mogelijke postulanten" wor den opgenomen en die verder bij hun opvoeding worden geleid als ware hel samenleving. Op dit terrein worder vorderingen gemaakt. Er zijn vrouwer in de politiek, er zijn vrouwen die dooi haar gelovige echtgenoten als even waardige partners worden erkend, doch tegelijkertijd leeft het verleden voort Hevig en onverminderd. In Kenya verkochten in decembei politieke profiteurs kaartjes, die na de Uhuru rechtt gaven op het bezit van een blanke vrouw. Geen missio naris durft een huishoudster te nemen, want de parochianen zouden niet geloven, dat zij alleen huishoud ster is. En toch, als ik als gehuwde man een slotopmerking mag maken, het zou voor de sfeer van de missie ideaal zijn. In Oost-Afrika heb ik de lof voor de pastoorsmeid leren zin gen, want geen congregatie draagt haar naam zo ten onrechte als die van de „Witte" Paters. ALBERT WELLING. Alleen de vrouw sjouwt. moeder houdt dit twee jaar vol en het behoeft wel geen betoog, dat ^eze misvatting vooral in het tweede jaar vele kinderen noodlottig wordt. De zuigelingensterfte is dan ook enorm. Gemiddeld rond vijftig pro cent. Missie-artsen, zusters en soci ale diensten doen alles wat zjj kun nen om de moeders tot betere in zichten te brengen, maar het geloof in de voortdurende kracht van de moedermelk is bijna onuitroei baar. De oorza ken daarvan lig gen, geloof ik, erg diep. Een vrouw, die voedt, bereikt daarin het top punt van functio nele waardigheid Men doet het dan ook niet, zoals te onzent, in af zondering. Men doet het in het openbaar. Men doet het in de kerk, men doet het aan de com muniebank en ik heb zelfs in het Europese Kam pala voedende vrouwen aange troffen op de tri bune van het par lement. Men moet zich hierbij realiseren, dat de afschrikwek kende cultus der b.h.-fabrikanten waaraan wij pheno- menen als Brigitte Bardot te danken hebben Afrika nog niet heeft be reikt. In vele delen van Oost-Afrika lo pen de vrouwen nog met geheel ont bloot bovenlijf; me vrouw Loemoemba van roSwtednooreLeopoldstad en het zijn zeker, t dat^ alleen blanken, die daarnaar kijken met ogen, die beurtelings schaamte en nieuwsgierigheid uitdrukken. Als men dan ook ergens in het binnenland een vrouw tegenkomt, die zich wel een b.h. heeft aangeschaft dan draagt zij die niet onder, maar als een soort sie raad op haar jurk. Hetzelfde geldt voor de vleeskleurige onderjurken, die hier vroeger populair geweest zijn. Men komt ze nu o, de handel is vinding- in Oost-Afrika tegen. Zij worden s zondags in de kerk als extra ver siering over de andere kleren heen gedragen. Die tweejarige voedingsperiode schpnt in vele gevallen ook door de adat geheiligd. Ik herinner mp tenminste een debat in een groepje missionarissen, dat gewjjd was aan de praktische gevolgen die dat voor de biechtstoelpraktijk mee brengt. Tijdens deze jaren staan de vrouwen n.l. op volstrekte onthouding en dat standpunt, door adat geëist, blijkt ook in katholieke kring nog vaak zo consequent te worden gehandhaafd, dat daaruit g/ote moeilijkheden ont staan. De zielzorgelijke benadering daarvan vraagt een uiterste aan begrip. Zo is er veel in het leven van man en vrouw in Oost-Afrika, dat de Euro peaan vreemd en onbegrijpelijk voor komt. Iedere missionaris kan U ver tellen, dat de gehele bevolking sterk sexueel denkt en leeft. Toch heb ik op mijn gehele reis nog nooit een jongen met ten meisje zien lopen ,f een echt paar gearmd of naast elkaar naar de kerk zien gaan. Ik herinner mij alleen van het terras van het East Africa Hotel in Dar-es-Salaam een jong Afri kaans stel, die hun wederzijdse sym pathie niet vermochten te verbergen. Aller ogen waren dan ook op hen De naaldhak blijft voorlo pig, maar 's zomers wordt die meer af gelost met de san daal. Trouwens, de hele platte schoen hóórt in zekere zin bij de schoen waar aan alles spits is, want de voet vraagt als hij uit die be nauwenis verlost wordt, om complete herademing. De spitse leest wordt voor deze zomer echter teruggedron- gen naar het cock tail - en avonduur en voor overdag wordt de leest zoet jesaan weer breder en ronder. Bata In ternational liet de pers de Italiaanse nieuwtjes zien en daarbij hoort o.a. voor de avondschoen de Louis Quinze hak, die in het mid den héél dun is en naar onder toe wat breder uitloopt. Tot het nieuws hoort ook een bandje over de wreef en grote perforaties, de zijkanten flink open en een coquet klein strikje achter aan de hiel. Tas en schoenen hervinden elkaar in combinatie, waarbij tussen lichte tinten, vooral naturel, het bruin capuccino op zijn Italiaans de modetint blijft. Voor zon en zomer zijn de luchtige sandalen versierd met parelkettinkjes en ornamentjes, met kleurrijke stenen en gouddraad. Nieuw is afwasbaar leer. Een op luchting voor wie het land heeft aan schoenen poetsen. Sclioen van gevlochten leer. wit en Mauw, met strikje achter aan de hiel, in combinatie met de tas, van de Italiaanse ontwerper Clams uit Bologna. Als prisma-boekje is verschenen „Groenten, fruit en kruiden in eigen tuin" met verduidelijkende tekeningen. Het is geschreven door P. A. Krujjk, een vakman afkomstig uit het West- land, die bij de voorlichtingsdienst van de Rijkstuinbouw werkt en verbon den is aan het proefstation van de groenten- en fruitteelt te Naaldwijk. Hij behandelt in pocketboek-stijl het leven van de plant in het algemeen, de grond, bemesting, gereedschappen, teelt on der glas en alles wat de tuinier(ster) dient te weten over zelf kweken van groenten en fruit met de steeds toene mende noodzaak van bestrijding zowel van ziekten als van insecten. Ook het bewaren van de tuinprodukten komt aan de orde, waarbij deze vakman op merkt, dat de fruitschaal in de warme kamer eigenlijk een onding is. Ook het kruidentuintje is niet vergeten. Wie heeft al tuinkers gezaaid? A. Bgl. (Advertentie) Krullend haar steil maken. Wie hieruit de conclusie zou willen trekken, dat men dus de Oostafri kaanse zustercongregaties met een korreltje zout zou moeten nemen, ver gist zich. Zelden heb ik zoveel blij moedig geloof, zoveel liefde en ook zoveel vaardigheid gezien als juist daar. Een derde mogelijkheid om de doem van een verwrongen huwelijks leven te ontwijken, is de algemene hogere studie. Zij is uiteraard nog maar voor weinigen weggelegd. Het beroemde Makerere-college in Kam pala telt op zijn 900 studenten zeventig meisjes. Bij deze categorie ziet men trouwens weer andere verschijnselen. Dc Oostafrikaanse vrouw heeft van nature zwart haar, dat in kleine ge drongen krulletjes op het hoofd zit. Voor Europese vrouwen misschien een ideaal permanent. Afrikaanse studen tenmeisjes denken er echter anders over. Ze zien haar Europese collegae met lange sluike haren en dit lijkt haar ideaal. Lange haren. Het sym bool der vrijheid. Natuurlijk is de handel daaraan tegemoetgekomen. Hij heeft snel een duur middel op de markt gebracht, dat veel aftrek, vindt. Het is een soort pasta. Smeer het in je intens krullend haar en alle krui ver dwijnt. Het staat steil rechtop. Ei lopen hevig progressieve negerinnen door de groeiende steden. De Europe aan, getroffen door de schoonheid die hij op het land heeft aangetroffen, staat verbaasd. Zijn vrouw wil per manent. De vrouwen hier willen het tegenovergestelde. Is schoonheid dan alleen een kwestie van afspraak? Ik zou zo nog enige t\jd kunnen doorgaan. Dit deel van de wereld zit vol tegenstellingen. De vrouw, gehol pen door de missie, geholpen door de zending en geholpen door allerlei mogelijke sociale diensten, die haar verheffing beogen, dingt naar een eigen volwaardige plaats in een volwaardige YT ct kan natuurlijk niet zo blijven, het warme stralende voorjaar in dit jaar- Ê—i getijde, waarin ook de elfstedentocht mogelijk is. Maar hoe overduidelijk is i J weer het bewijs geleverd, wat de zon DOET. Die eerste zonnedag was de wereld ineens vol vriendelijke mensen, vol vriendelijke huizen, vol blijde vogels en het was bijna of de bomen met elkaar stonden te praten. En waarachtig vloog er al een dikke brommende hommel naar binnen, nog winterslaapdronken botsend tegen het glas van de wijdopen ramen. Als het straks weer hagelt en sneeuwt, zal hij denken dat hij geslaapwandeld heeft. Die felle zon, die door de ramen naar binnen scheen, was al een bijzonder vroege inspectrice, die onbarmhartig aanwijst, waar de spinnedraden zitten en het stof en de verschoten plekken op kleden, kussens en behang en op alle hoeken in huis, die eens een beurt moeten hebben. En daarmee is onherroepelijk de voor jaarsver nieuwing misschien een restant van het nestbouw-instinct ontwaakt De winkels staan al klaar om dat op te vangen en te stimuleren. En de welvaart die het huishouden steeds meer stroomlijnt, doét hard mee. léén doet wat ze vroeger deed met de behulpzame handen van dienst maagd, van grootmoeder of dochter of inwonende nicht of zuster. Het le ven was ten ook veel „goeiger". De afwas ging zonder enig tempo. Maar in deze wetenschappelijke tijd is uit gerekend, dat, als je per dag drie en een halve minuut wint op het doen van de vaat, de huisvrouw per jaar, als ze bijvoorbeeld twee maal per dag afwast meer dan veertig uur wint... En het is een feit, dat het heus scheelt of je de vaat bewerkt met een hyper-geper fectioneerde vatenkwast of Ook zonder dat we het bewust doen, bouwen we die welvaart steeds meer in ons huishouden in. Neem het aller gewoonste, destofdoek. Vroeger stofte men met „afdankers". Nu zijn het ri ante lappen, die ook al hoofdbrekens kosten als je nieuwe gaat kiezen want er zjjn er in alle kleuren en alle des sins, van streepjes als een vroeger boe venpak tot de allernieuwste, waar de jaarbeurs mee gaat komen, bedrukt met landschappen uit de Stille Zuidzee en Spanje. Vakantiewensdromen kun je in het stoffen verweven. De spinnen en muggen kun je op het plafond achterna zitten met een rode of gele of paarse ragebol, waarbij de nieuwste een uit- schuifbare stalen steel heeft, wat het opbergen vergemakkelijkt in een be knopte woonruimte. En de dweilende spons aan steel, die de Amerikaan „super maid" noemt, is dit jaar nog weer geperfectioneerd met een handle om de spons uit te wringen. Het auto matische huishouden! Onvolmaakt blijft echter, dat al die apparaten telkens weer schoongemaakt en opgeborgen moeten worden en eventueel hun spe ciale onderhoud vragen. Als ze dat nu ook eens zelf deden. Wie tegen de aanbrekende sop- en dweiltijd een nieuwe emmer of teil aan schaft, ziet zich in dit voortschrijdend plastic tijdperk geplaatst voor een steeds uitgebreider assortiment dat in kleur rijkheid niet onderdoet voor een bollen veld. Waarbij ook de pedaalemmer als hygiënische uitbreiding van de keuken- uitzet een steeds grotere plaats in neemt. Er zjjn tegenwoordig ook keu kenmatten als een plastic rooster, waar van de (Amerikaanse) fabrikant zegt, dat de huisvrouw, die er haar werK staande voor de aanrecht op verricht, minder moe wordt. Zelfs zqn er dit soort matten voor de badkamer, die men zelf, als een legpuzzle, aan elkaa bouwt tot de gewenste grootte. De opeengestapelde rijen goederen, waar de huisvrouw inde winkels voort durend mee wordt geconfronteisr.d i;s niet zonder psychologisch effect Wat zuJ ie nog repareren en verstellen (met de tijd die het kost) als al dat nieuws schreeuwt om meegenomen te worden. Het zoeken naar vervol making, naar comfort bij het dage lijks huishoudelijk werk, naar verge makkelijking, naar methoden om het te comprimeren, achten wjj een deugd in deze tijd, waarin de huisvrouw al- met zo maar een borstel. Er is een plastic variëteit met een gebogen steel en een uitgebalanceerd haar-vlak, die zo ar-» doende langs bord en schaal en kop strijkt, dat die het resultaat moet zi.jn van uitgebreide research. Van de schrik je bij aars haf even. „Mag dat voor een vatenkwast. Maar je ver een, ook geestelijk, steeds meer vrij kunnen ademen en zich niet gebonden, maar „in de ruimte" voelen. Die ruim te in het interieur wordt nog altijd na gestreefd met zo transparant mogelijke meubelen. We vragen ons af, hoeveel logge olifanten van stoelen in deze schoonmaak weer afgedankt zullen wor den en verruild voor de ijle zitmeube len met insectenpoten. Hoeveel volumi neuze schemerlampen voor sprietige verlichting (waar blijft toch al het oude?) en hoeveel kolossen van kasten en tafels voor wandmeubelen met neer klapbaar blad en voor de eethoek, die nu evolueert naar de oeroude en oerge zellige combinatie van stoelen plus rus tieke bank achter de tafel. In het warenhuis, dat de bezoekers elk voorjaar vergast op een woonexpo- sitie met vooruitstrevende ideeën uit verschillende landen, waar men wéét te wonen, staan verschillende van die eet- hoeken met bank. Een vrij nieuw meu bel is een vogelkooi-achtige draadcon structie in de vorm van een zandloper als tafeltje of bankje te gebruiken. In het eerste geval ligt er een glazen plaat op, in het andere geval een rond kus sen. Uiterst efficiënt, iets voor het huis van „Mon oncle"! Het verschil tussen binnen en bui ten zoekt de modern wonende mens omringd door glas steeds meer te vervagen. Bij de nieuwe tuin-aanleg rondo het buitenhuis tracht men de beplanting aan te sluiten bij het in terieur. De moderne meubels zijn zó zoent je ermee omdat hij zjjn eeuwig terugkerend werk perfect doet. Naar dit dure ding momenteel in de zaak waar wij er naar informeerden uitverkocht is uermanent grote vraag, zei de verkoopster. De welvaart in détail! Het gemak (echt niet hetzelfde als gemakzucht) wordt ook gediend wan neer men onofficiële gasten een papie ren servet geeft. Tot veler vreugde zijn hier nu eindelijk ook de grote zachte papieren servetten te krijgen, die men tot voor kort alleen in Frankrijk en Bel gië zag. Ze zjjn relatief duur, maar wer ken vereenvoudigend en dat is ook wat waard. Ter opvrolijking van allerlei schoonmaak-karweitjes zou de huis vrouw zich een paar werkhandschoenen kunnen aanschaffen, want die biedenzich ook aan in kleurrijke keus. Ze zijn het logische verlengstuk van de verzorgde nagels en, als afwas-handschoen, een consequentie van de uitdrogende was middelen. We leven in deze tijd sterk met twee begrippen; welvaart en ruimte. Maar helaas, al Is de kosmos nog zo ruim, in Nederland is maar heel weinig ruim te in vierkante meters per persoon be schikbaar om in te wonen en om een frisse neus in te halen. Toch wil ieder- mee te nemén naar buiten en kam peren en wonen begint al aardig in elkaar over te vloeien; waar het kam peren comfortabeler maar niet ech ter en het wonen steeds minder con ventioneel door wordt. Op genoemde tentoonstelling staat een rustieke hou ten lat-tafel op houten wielen, die bin nen, in een onconventionele omgeving niet misstaat, maar ook zó als ser veerwagen het gazon op gereden kan worden. Voor de „beplanting" binnen zijn er behalve de loodzware cemen ten bakken nu ook plastic bakken, die veel makkelijker te hanteren zjjn. De bloembak wordt >%°n steeds serieuzer concurrent van de oude bloempot. Maar die oude bloempot kan men in sommige tuinartikelen-winkels nu ook krjjgen met aangebakken oren om buiten tegen het huis te hangen. Op zijn Italiaans. Maar het vraagt elke dag water geven want de potaarde droogt erg uit. Op deze tentoonstelling hangen van het plafond aan draden vierkante bakken naar beneden, die geneigd zijn licht te schommelen en waar bloemcomposities op staan. Ze zijn dus voor de sier. Noga! onrustig. Ze doen denken aan een Laplandse wieg. die, bij plaatsgebrek, ook van de zoldering naar beneden hangt. A. BgL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15