Officier van Justitie eist vier jaar Man in poogde brand verpleegster te steken „Zuiderkruis" uit Indonesië met spijtoptanten terug Minister Beerman aan boord Strohoedjes van Peter Voorn OUDE BOUWKUNST IN MODERNE LIJST HOGE BELANGSTELLING VOOR SATELLIET TRANSIT 2 A Oplichter bracht familie in financiële nood Mr. Cols terug van bezoek aan tempels van Philae PAUL VLAANDEREN het zenuw komplot Exportstop voor Indonesische tabak weer opgeheven „Terecht protest walletjesfilm Proces-Eichmann begint 10 april Drie jaar voor inbreker Vrouwen door middel van trouw beloften geld afhandig gemaakt 13 mille buit bij brandkastkraak Vakcentrales vóór tijdelijke loonstop Al 750.000 mensen naar ons land Meisje bekneld tussen bus en brugleuning PLASTICFABRIEK ONTPLOFT Utrechtse Appie in beroep Meer dan 70 inbraken in midden-Brabant Voet zonder meer LUGUBERE VONDST OP BAANVAK RALLYERIJDER GEARRESTEERD Geen overeenstemming inzake walvisvangst VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 (34 JE HEM NU ONDER HANDEN NEMEN Behalve voor mindere kwaliteiten In Madrid: 2.? meisjes gedood ^fof^nf wS'Chmann in dienS Cel te Je' NAAR 800.000 A.O.W.-TREKKERS Reserve gestegen tot 676 miljoen gulden Conferentie wordt in april hervat Alleen een kokje neme. BOMER Z4S Me TOEN H'J HET kAntOOI \W 6IN6goed! 'i -N HIEF' DAT ZAL HEM 7ENUWACHTIG GENOEG COPYRIQHT SWAN FEATURES SYNDICATE BLUF KALM (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 febr. „Ik weet niets meer, mynheer de president. Ik was de laatste tijd zo terneergeslagen, dat ik bijna voortdurend dronken ben geweest." Dat zei vanmiddag de 49-ja- rige Amsterdamse meubelmaker die op 10 augustus 1960 in het wijkgebouw van het oranje-groene kruis op het Marnix- plein had gepoogd een 32-jarige ver pleegster in brand te steken, nadat hij een fles benzine over haar had uitge goten. Maast de fles benzine had de meubelmaker op die bewuste middag ook nog enkele doosjes lucifers alsmede een vlijmscherp hakmes meegenomen. Niettegenstaande dit alles bleef de ver dachte echter ontkennen dat hij de ver pleegster had. willen doden. De officier, mr. H. E. Bouma meende dat de meu belmaker zijn daad stelselmatig had voorbereid en oordeelde dan ook de po ging tot zware mishandeling met voor bedachte rade duidelijk bewezen. Hü eiste een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest en een ter beschikkingstelling van de regering. Het was anders een ellendige figuur die daar voor de rechtbank bij wijze van uitzondering (vanwege zijn diver se lichamelijke kwalen) tijdens het ver hoor op een stoel mocht plaatsnemen. Reeds in de jdren tussen 1933 en '44 was hij al verscheidene malen veroordeeld. En nu. zeventien jaar later, verscheen hij dan weer achter het beklaagden- hekje voor de behandeling van zijn even trieste als weerzinwekkende zaak. Na dat verdachte weduwnaar was gewor den werd hij lange tijd thuis behandeld door een verpleegster, omdat de mar aan astma leed. Op een gegeven mo ment wilde hii echter een verhouding met haar beginnen. De verpleegster doelde daar niets voor en na een onverkwikkelijk incident waarbij de zieke man uit bed was gestapt en de kamerdeur op slot had gedaan besloot de vrouw maatregelen te nemen. Zij kwam niet meer terug en verzocht een andere zuster naar de weduwnaar te sturen. Dit nu, kon dt meubelmaker niet ver kroppen en hij zinde op wraak. Ten minste, dat kwam duidelijk uit het verhoor en de rapporten naar voren. De verdachte zelf echter bleef dit ont kennen. „Ik heb myn hele leven al zoveel ellende meegemaakt en nu kwam dit er nog by." Ik was moede loos en probeerde vergetelheid in de drank te zoeken." Ook die tiende, augustus had hy weer zo'n depres sief stadium bereikt. Verdachte had op die dag een afspraak met een vriendin. Tot driemaal toe was hy aan de deur geweest maar telkens te vergeefs: de vriendin was er niet. „Toen ben ik maar biertjes en borrel tjes gaan drinken. Ik wist nauwlyks wat ik deed." Dit laatste werd echter door de recht bank in twijfel getrokken. Alvorens zijn daad uit te voeren, had verd. namebjk op twee verschillende plaatsen in de stad benzine gekocht. Daarna toog hij naar het wijkcentrum met een week endtas inhoudende een fles met 2 liter benzine en een hakmes. Bij 't centrum aangekomen vroeg hij zijn vroegere ver pleegster even met hem mee te gaan. Zij stemde hierin toe en samen gin gen ze een behandelzaaltje binnen. Ver volgens liet verd. de vrouw een brief je lezen waarin slechts haar naam en adres stonden vermeld. Terwijl de zuster het briefje las, pakte hij de fles en goot de inhoud over het hoofd van de zuster leeg. De jonge vrouw reageerde on- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 febr. In de ha ven arriveerde vanmorgen het s.s. „Zui derkruis" met aan boord 77.3 passagiers, onder wie zeshonderd spijtoptanten. Zij waren 28 en 30 januari uit Indonesië vertrokken. Een van de eersten die hen begroette was de minister van jus titie mr. A. C. Beerman. Hij toog reeds in alle vroegte naar IJmuiden om de laatste etappe naar Amsterdam mee te varen. Mr. Beerman vertelde dat de tocht door het Noordzeekanaal hem een goe de gelegenheid had geboden om althans met enkelen van de opvaenden te spre ken. ,,Ik vind het erg belangrijk om de menselijke achtergronden te horen. Ik zal daarom niet nalaten ook de volgen de keren aan boord te gaan desnoods in volle zee met de loodsboot." Uit zijn relaas bleek het de meesten van de op varenden in goede gezondheid verkeer den. Kleding en uitrusting lieten echter nogal wat te wensen over en daar zal van regeringszijde veel aan gedaan moe ten worden. Vrijwel allen zijn aangewe zen op 's lands hulp. Zij werden van middag met 21 bussen gereden naar de zogenaamde contractpensions, verspreid over het gehele land, behalve Noord- en Zuid-Holland. Deze provincies wilde men met het oog op de naderende vakantie- drukte niet verder belasten. Sinds 1955 zijn er nu 750.000 spijtoptan ten en andere groepen uit Indonesië in Nederland gekomen. Velen van hen hebben hun weg gevonden en slechts in enkele incidentele gevallen, werd er de voorkeur aan gegeven om naar Indo nesië terug te gaan. Hoeveel er nu pre cies nog in Indonesië zijn, kon minister Beerman niet zeggen. „Hier geldt een soort kettingreactie. Hoe meer mensen een visum en een uitreisvergunning krij gen, hoe meer aanvragen er binnen ko men", aldus de bewindsman. „Velen beschouwen Nederland nog als het land van de belofte. Verschillende mensen aan boord vertelden mij dat (Van onze correspondent) Den Helder Is vanmorgen bekneld ge- jarige Ciska Moor uit Julianadorp bij Den Helder vanmorgen bekneld ge raakt tussen een slippende autobus en een brugleuning. Het kind was vrijwel op slag dood. De autobus, die dagelijks leerlingen voor de katholieke scholen van Julia nadorp naar Den Helder brengt, kwam omstreeks half negen in het dorp aan. De chauffeur remde wat af voor hij een brug passeerde. De weg bleek daar glad te zijn, tengevolge waarvan de bus begon te slippen, onbestuurbaar naar de linkerkant gleed en het kind dat op de brug stond te wachten, tegen de leuning drukte. zij het in Indonesië niet gemakkelijk hadden en herhaaldelijk de indruk kre gen dat men hen daar niet meer wens te. Ik verbaasde mij erover dat bijv. een jong gescheiden vrouwtje met twee kinderen, er twee bedienden op na kon houden terwijl zij overdag als telefonis te de kos+ verdiende. Ik heb haar ver teld dat zü op een dergelijke luxe hier niet hoef le te rekenen." Minister Beerman zei te menen dat ook van deze nieuwe groep vele spijt optanten in Nederland hun weg wel zou den vinden. De bejaarden onder hen zou den echter wel aangewezen zijn om hun verdere leven in de zogenaamde con tractpensions te slijten. Het ligt in de bedoeling om hen zoveel mogelijk bij elkaar te brengen in speciale centra, al dus de bewindsman. Ónder de opvaren den bevonden zich tal van grote gezin nen, met elf of acht kinderen. Tijdens de reis, die met een fikse storm een nog al onstuimige start had, is een der pas sagiers de heer B. Luyten, overleden en in zee begraven. 669 passagiers maakten de reis op rijksvoorschot. Onder hen werd tijdens de overtocht een bedrag van 15.343 verdteld als zakgeld aan bood AMSTERDAM, 23 febr. Volgens be richten uit Djakarta werd aldaar be sloten de exportstop voor Indonesische tabak bestemd voor Bremen vanaf he den weer op te heffen, met dien ver stande dat dit niet geldt voor bepaalde mindere kwaliteiten tabak, die dus dit jaar op de tabaksmarkt niet zullen wor den aangeboden. MADRID, 23 febr. (UPI) Grote groepen hartverscheurend huilende vrouwen en stdle, ernstige mannen stonden vanmorgen bij het uitgebrande geraamte van een kleine plasticfabriek in de Spaanse loofdstad. Toen gisteravond in dit fabriekje een ketel ontplofte ontstond er brand. In het vuur kwameh 23 mensen om. Op het ogenblik van de ontploffing bevonden zich dertig mannen en vrouwen in de werkplaatsen. Slechts zeven mensen wisten te ontsnappen aan de hoogop- laaiende vlammen. Van deze zeven wa ren er drie ernstig gewond. Alle doden op een paar na zouden meisjes zijn geweest tussen 15 en 20 jaar. AMSTERDAM, 24 febr. De kleine lachen „omdat het wel een feesthoedje leek." Die kleine gevalletjes hebben ook iets koddigs omdat we aan die op geblazen hoge hoeden van deze winter zijn gewend. Dat wil niet zeggen dat ae hoge modellen er nu helemaal uit zijn Peter Voorn heeft er gemaakt van ge vlochten stro in verschillende kleuren door elkaar heen of van stro met or ganza. Voor het cocktailuur zijn ze van tule met garneringen van bandstro Trapsgewijze kleiner wordende model len als een bruidstaart en suikerbroden met doorschijnende bol als een ei waar da kop vanaf is geslagen sierden beur telings het hoofdje van de mannequin waarop ook een veredeld soort motor helm van zacht wit leer n t een co quette garnering van zwarte rozen suc ces oogstte. De hoedenmode heeft vele gezichten en dat heeft tot gevolg dal men alle kanten op kan dit seizoen Charlie Chaplinhoedjes en pastoorshoe- den al of niet met een simpele gar nering middenvoor kaasdragershoed- ies, badmutsen, matelots, bretons en canotiers. Peter Voorn legt er zijn hart 'n m°t tot resultaat barmhartige model len die een vrouw aVeen maar mooie- kunnen maken mits de proporties voor strohoedjes die de hoedenontwerper Pe- haar de juiste zijnwant net iets te ter Voorn ons de komende lente en klein zou vooral de kleine hoedjes tot zomer wil laten dragen hebben soms echte feesthoedjes kunnen stempelen middellijk en vluchtte, hevig geschrok ken, de tr.m op naar boven. Gelegenheid om de lucifers aan te steken, kreeg de meubelmaker niet meer. Na afloop van het drama lagen talrijke lucifers op de grond. Verdachte bleef ook ontkennen dat die lucifers van hem zouden zijn, hoewel het spoor van de rijksspeurhond Wim feilloos van de lu cifers naar de verdachte voerde. De astma-lijder liep overigens al lang met wraakplannen rond. De president citeerde zinsneden uit talrijke brieven die hij aan verschillende mensen had doen toekomen. Eén daarvan luidde: wacht maar, de verpleegster zal haar gerechte straf niet ontlopen." Ter zitting verklaarde verdachte echter de ze brieven na het gebeurde te hebben geschreven. Een vrouw, met wie hij veel omging, had eveneens zo'n brief gekregen. Zy werd door een panische angst bevangen en wist tenslotte geen uitweg meer. Een der getuigen, de zuster die de zieke man na het weggaan van de eerste verpleegster had behandeld, ver telde dat haar patiënt vaak heel neer slachtig was. Hij had al eens gezegd dat dit het laatste jaar van zijn leven zou zijn. De officier merkte in zijn requisi toir op dat verd. zich vele malen ge frustreerd voelde. Daarnaast kon hij zich echter, bijzonder opwinden. Mr. Bouma vond dat begrijpelijk en hij kon zich dan ook voorstellen dat het soms tot explosies moets komen. „Dat neemt overigens niet weg, dat verd. toch verantwoordelijk moet wor den gesteld voor zijn daad. De lange voorbereiding, de dreigbrieven alsme de het psychiatrisch rapport tonen dat duidelijk aan". In dit rapport wordt de meubelmaker omschreven als een uitermate gevaarlijk mens, wantrouwig en jaloers. Wel komt men tot de conclusie dat de lichamelijke kwalen de geestelijke toestand van verdachte hebben beïnvloed en dat hij derhalve minder-toerekeningsvat- baar moet worden geacht. Maar er is geen aanleiding, aldus het rapport, hem daarom niet verantwoordelijk te stellen voor zijn daden. De verdediger, mr. J. Witsen Elias, verzette zich vooral tegen de ter be schikkingstelling. Hij vond de eis van de officier bepaald te zwaar en drong daarom aan op een clemente straf. De rechtbank zal woensdagmorgen 8 maart uitspraak doen. AMSTERDAM. 24 febr. De procu reur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof heeft tegen de 32-jarige A.B. bijgenaamd „Utrechtse Appie". die de vorige zomer de Italiaanse filmregis seur Luciano Emmer in de Oude Zjjds Achterburgwal had gegooid, bevestiging van het rechtbankvonnis van een maand geëist. Verdachte, die een formidabele straf blad heeft, verklaarde dat hij de bewus te avond o dronken was geweest, dat hij niet meer weet wat er gebeurd is. Een agent, die door een burger op het voorval was geattendeerd, verklaarde ter zitting dat „Utrechtse Appie" te gen hem had gezegd: „die kerel heb ik er in geschopt en dat ding (do filmca mera) schop ik er ook in". Verdachte was wel enigszins onder invloed ge weest maar Li ij was rustig met hem en zijn collega mee naar het bureau ge gaan. De Italiaanse regisseur, die van achteren een schop had gekregen, had zelf niet kunnen constateren wie hem getrapt had, maar hy wees later bij de politie „Utrechtse Appie" aan ais de man die het gedaan had. Dergelijke incidenten waren te ver wachten, zo merkte de procureur gene raal op. HÜ herinnerde er aan dat tegen deze filmopnamen, waarvoor vergunning was verleend, protesten zijn gerezen, die zijns inziens gefundeerd waren. Het hof zal op 9 maart arrest wijzen. KEULEN, 24 febr. (UPI) De raads man van Adolf Eichmann, de Keulse advokaat dr. Robert Servatius, heeft donderdagavond meegedeeld dat het proces togen zijn cliënt op 10 april in Jeruzalem zal beginnen. trfmêi?0»* a«=S '?gdc zijn verklaring in ooi v? i_zun terugkeer van een rusalem. Het was de vierde maal dat reisd cl'ënt naar Israël was ge- (TPsnrekZtu^EM Na afloop van een hnn?uerechtSSnc de president van het nresident vo!?0u' Yitzhak Olshan, en de famin Halo n.het kantongerecht, Ben- 'i^ionho^ ls meegedeeld dat binnen mankt tf?i de namen bekend ge-, maaxt zullen worden van de mavistra- nrungen, stormen en aardverschuivm- ten, ie Eichmann zullen berechten. gen van de laatste maanden. (Reuter) Middeleeuwse bouwkunst in een moderne lijst; die mogelijkheid vinden fotografen in Keulen, waar zij de wereldberoemde Dom kunnen „pakken" in een omlijsting, welke gevormd wordt door de pijlers van een hypermoderne verkeersbrug over de Rijn. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 24 febr. De recht bank heeft de elektricien uit St.-Oeden- roae die in midden-Brabant meer da" zeventig inbraken had gepleegd veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. D® eis tegen hem luidde twee jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank heeft de Eindhoven*® chauffeur die 9 februari terecht stofl? wegens het veroorzaken van een aanf? ding te Aalst-Waalre waarby drie dode11 te betreuren waren, veroordeeld tot tw«e weken voorwaardelijke hechtenis me' een proeftijd van twee jaar. De officie® van justitie had tegen hem een maan® gevangenisstraf geëist. BRUSSEL, 23 febr. (UPI) EeB menselijke voet, gehuld in een kous, maar zonder schoen, was de gruwelijke vondst, die een paar spoorwegarbeiders gisteren deden in de buurt van Forest aan de spoorlijn van Bergen naar Brus sel. Een nauwgezet onderzoek van het baanvak waar de voet werd gezien had evenwel geen resultaat. De bijbehoren de schoen werd niet ontdekt. Ook bloed druppels of andere sporen van een onge luk of misdrijf ontbraken. Toen een onderzoek van de politie in de ziekenhuizen van Brussel en omstrekken geen resultaat had niemand miste een voet is men zich gaan bezighouden met een onderzoek van de mogelijkheid of de voet soms reeds in Frankrijk kon zijn afgereden. Men achtte de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het lichaams deel in het onderstel van de trein waS vastgeraakt. Een deel van de uit Frank rijk komende treinen rijdt via Bergen moeel^Sef^1, Offmieel heeft men de gepfeegd evériSSÏ, uH§ese£ten?isdri)f U Indonesië De regering van Groot- Brittannië heeft een bedrag van twee duizend pond sterling aan Indonesië geschonken om de schade te herstellen die werd aangericht door de overstro- iets grappigs: zo zelfs dat de manne- en dat is geen compliment quin die in de spiegel keek begon te G.S.-de W. DEN HAAG, 24 februari Over ve le honderden kilometers langs de Njjl dreigen monumenten uit de Egypti sche oudheid voor altijd in het water te verdwijnen. Indien eenmaal het stuwdammencomplex gereed is zul- len vele dorpen en historische centra zijn verdwenen. Mannen van de weten schap uit vele landen zijn samen met Egyptische geleerden bezig een uit voerige inventarisatie en documenta tie over de grootse monumenten uit de eeuwen der Farao's te maken. Hele tempels worden o.a. voor Duitse en Amerikaanse rekening, voorzichtig af gebroken en op veilige plaatsen opge bouwd, Zeer intensief wordt overal op- gravlngswerk verricht voor het water zich voorgoed van dit historische ge bied meester maakt. Ook Nederland se geleerden en studenten nemen aan dit werk deel. Zuidelijk van Assoan ligt Philea, thans reeds een gedeeltelijk overspoeld eiland van ongeveer duizend meter lengte, waarop prachtige tempelcom plexen staan. Daarbij z\in bouwwer ken van ongeveer 3000 jaar ouderdom. De Nederlandse regering heeft haai medewerking verleend aan een water staatkundig plan om het eiland te be houden. Aan Unesco en aan de Egyp tische regering is dit Nederlands in- «zenieursproject aangeboden. Het be oogt door drie dijken in het stuwmeer het eiland te beschermen waarbij het omringende water door bemaling op Deil gehouden kan worden. Philea. dat sinds de bouw van de eerste Assoean- dam in 1905 bij hoog water wordt over spoeld, zal in de toekomst volledig droog kunnen liggen. De minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, is dezer dagen van een achtdaags bezoek aan het stroom gebied van de Nijl teruggekeerd. Hy heeft op uitnodiging van de Egypti- sche regering tal van musea en cultu- rele centra en natuurlijk ook Philae bezocht. Teruggekeerd in ons land vertelde minister Cals tijdens een interview zeer onder de indruk te zjjn gekomen van de wetenschappelijke arbeid, die In Egypte wordt' verricht. Geleerden uit vele landen pogen met hulp van de Egyptische regering zoveel moge lijk voor het nageslacht te bewaren, hetzjj in materie, hetzjj in woord en beeld. De Nederlandse bijdrage in de vorm van het plan voor Philea is gun stig ontvangen en maakt goede kans onder auspiciën van Unesco te wor den uitgevoerd. Het ligt in het voor nemen daartoe ook een Nederlandse financiële bijdrage te geven, waarvan driekwart voor Philea en een kwart voor archeologisch werk in Soedan. De minister wees op de grote we tenschappelijke en culturele waarde van de internationale arbeid in Egyp te en Soedan. In Egypte heett ny zich uitsluitend tot onderwerpen van wetenschappelij ke en culturele aard bepaald, mede op grond van het cultureel akkoord, waardoor het mogelijk wordt vondsten van Nederlandse archeologen, die door Egypte worden gefinancierd voor de helft naar Nederlandse musea te bren gen. Voorts is over uitwisseling van studenten gesproken. Een honderdtal Sgyptenaren studeert reeds in Neder land. De leden van het Amerikaanse Comité voor Nationale Veiligheid" hebben zich dezer dagen in Washington uitgebreid laten voorlichten over de jongste vor deringen, die de Verenigde Staten heb ben gemaakt op het flcbied van de ruimtevaart. Uiteraard hadden de hoge bezoekers vooral belangstelling voor de militaire aspecten van de heelalbestor- ming. Amerikanen houden van aanschou welijk onderricht en daarom werd er al gauw een maquette van de satelliet Transit 2A bijgehaald, die om de een of andere reden kennelijk de lachlust van de heren opwekte. DEN HAAG, 23 febr. Vakkundige inbrekers hebben vannacht in een op slagplaats van een bierbrouwerij in de Zwetst raat een brandkast met snij branders opengesneden. De buit be droeg dertienduizend gulden. De inbrekers zyn binnengekomen door een bovenraam aan de achter zijde van de opslagplaats. Om de brand gast, die in de kantoorruimte staat, hebben zij een aantal stalen kasten geplaatst en deze overdekt met een vloerkleed en een dekzeil om het licht van de snijbranders af te schermen. De gasflessen moeten de onbekende daders zelf meegenomen hebben. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 febr. De recher che heeft de 34-jarige autocoureur en rallyerijder Joek T. gearresteerd wegens oplichting van versch.Juee vrouwen en verduistering van grote bedragen. Hjj had geen inkomsten maar wilde toch de autosport beoefenen hetgeen nu eenmaal veel gek "kost. In drie jaar tijds heeft hjj daarom enkele vrou wen opgelicht door ze voor te spiege len dat hij spoedig zou gaan scheiden en met haar gaan trouwen. Een van deze vrouwen wist hjj over te halen op haar naam tot driemaal toe een sportauto voor hem te financie ren welke hy intussen ten eigen bate verkocht waardoor de vrouw in ernsti ge financiële moeilijkheden is geko men. Hij dreef het zelfs zo ver dat hij twee maal -inancieel van dezelfde sportwa gen profiteerde doordat hy zo'n wagen, die door een „vriendin" was gefinan cierd, aan een andere „vriendin" ver kocht en op haar verzoek weer verder doorverkocht waarby hij het bedrag, enige duizenden guldens, in zijn eigen zak stak inplaats dit aan de eigenlijke ver koopster te betalen. Vorig jaar, in de zomer, kwam hy bij een vooraanstaan de Amsterdamse familie met het ver haal dat hji directeur was van een be kend havenbedrijf in Amsterdam. Hij beweerde dat hij een onecht kind was van de president-directeur van dit be drijf. Zijn moeder zou een aantal aan delen van dit bedrijf bezitten. Hij kon digde aan dat hij in 1961 zelf president directeur van het havenbedrijf zou wor- (Van onze correspondent) TILBURG, 23 febr. Op de ver gadering van de Nederlandse katholie ke kleding- en textielarbeidersbond St. Lambertus alhier sprak gisteravond een verbondsbestuurder van de K.A.B., de heer F. v.d. Gun, over het onder werp loonpolitiek en welvaartsverde- ling. Hij kondigde aan, dat de drie grote vakcentrales tot overeenstem ming waren gekomen omtrent de te voeren loonpolitiek. Deze voorstellen zijn nu aan de S.E.R. voorgelegd ter beoordeling. De herziene loonpolitiek kan zonder meer de goedkeuring van de drie vak centrales wegdragen wanneer een re delijke zekerheid bestaat dat de loons verhogingen niet in de prijzen worden doorberekend, er de mogelijkheid be staat dat een onderneming boven de CAO van een bepaalde bedrijfstak uit gaat, en ook die bedrijven waar geen stijging van produktiviteit mogelijk is een loonsverhoging krijgen, desnoods mét doorberekening. Hoewel men voor een vrije loonpolitiek is, wil men toch een zekere beperking. Daarom is aan de regering voorgesteld haar de be voegdheid te verlenen een loonstop te gebieden van drie maanden. Hierna zou de S.E.R. geraadpleegd moeten worden over het al dan niet handha ven van deze loonstop. den en dat hij dan de beschikking zoU zou krijgen over 80 pet. van de aande len. De familie geloofde hem en kocht voor ongeveer een ton voor hem een hotel restaurant waar hij zelf met de zoon van de familie tot beheerder werd aan gesteld. Hij beloofde zodra hij presi dent-directeur van het havenbedrijf zou worden de helft van de- koopsom van het hotel voor zijn rekening te nemen. Hij kreeg duizenden guldens ter beschik king om de lopende rekeningen van het hotel te betalen maar het grootste deel van dit geld gebruikt voor zichzelf- De familie heeft eindelijk ontdek met een oplichter te doen te hebbel ep aangifte gedaan by de politie, die dé autocoureur heeft gearresteeri. Maar de familie is zelf door een en ande' in financiële moeilijkheden gekomen. Verwacht mag worden dat nog wel meer aangiften van L> plichting en ver duistering tegen de autocoureur zullen worden ingediend. AMSTERDAM, 24 febr. Uit het door de Sociale Verzekeringsbank over 1959 uitgebrachte verslag betreffende de A.O.W. blijkt, dat in dat jaar aan pensioenen 961 min. is betaalbaar gesteld, tegen 905 min in 1958. De stijging met 6,2 pet. is toe te schrij ven aan een toeneming van het aantal pensioengerechtigden, alsmede aan de doorwerking van de verhoging der pen sioenbedragen met ongeveer vier pet. per 1 november 1958. Het aantal lopende pensioenen steeg van 765.000 per 31 december 1958 (441.000 ongehuwden- en 324.000 gehuw denpensioenen) tot 788.000 per 31 de cember 1959 (453.000 ongehuwden- en 335.000 gehuwdenpensioenen). Het premie-inkomen van 1.261 mil joen nam ten opzichte van 1958 toe met ruim 164 miljoen. Over 1959 werd een overschot geboekt van 291 mil joen, waardoor de algemene reserve per 31 december 1959 is gestegen tot 676 miljoen. LONDEN, 24 febr. De intergou vernementele Walvisvaartconferentie i® Louden is vandaag geëindigd zonder da® overeenstemming is bereikt over dj5 vangstquota van blauwe walvis voor he® seizoen van 1961. In een officieel communiqué dat aa®1 het einde van de driedaagse conferen tie tussen Japan, Nederland, Noorwe gen en Engeland werd uitgegeven, stona dat goede vooruitgang was geboekt, maar dat men niet tot een eindresultaat had kunnen komen. Voorgesteld werd de conferentie in april te hervatten. De Sovjet-Unie was vertegenwoordig0 NEEH'J VERWACHT HF.T WEL, MAAR IK GA MENEER FERROL DIE VLAANDEREN ,5 MU HIERHEEN 6EV0LGD. WAT IK DOEN?. HU VINDT HIER NIETS IN HET DEPOT. MAAR- AL6 JE EEN ONGELUK KUNT ARRANGEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2