Thomas wist het DE KONING KRIJGT EEN TOVERBAL CADEAU— Bij de familie Blijvangeest Landsstreken aan de Rijn SPINAPEN DeTwentscheBank Reusachtig parapludak BIG BEN rente Uw geld bewaren procent televisie De drukte wwaaaia ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 PAGINA 15 WERFV/ GEBRVS RoTrgj Prinses Marijke opent jaarbeurshal IN DE RECLAME Tom Bouws en A. Tummers Belgische ridders Krebbers en Flipse naar Italië Eerste Sabena-Caravelle op Schiphol geland VAM WAAR. Liturgische weekkalender EVEN AANDACHT VOOR tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. AEROPORT DE PARIS ORLY De Waerdye biedt U een kans de geldontwaarding te ontlopen door levensverzekering op basis van belegging in aandelen WAÜDN6 Ttr^ET den HAAG, 24 febr. Prinses Ma- rtjke zal dinsdagmiddag 14 maart de laar haar genoemde jaarbeurshal te Utrecht openen. fNADRUK VERBODEN) (Advertentie) NIJMEGEN, 24 febr. Vanmiddag heeft de Belgische ambassadeur, F. X. Baron van der Straeten Waillet, op een bijeenkomst alhier aan de heer A. V. V. Tummers, directeur van de ,.De Gelder- landen" en lid van de raad van beheer van het Algemeen Nederlands Pensbu- reau, alsmede aan de heer Tom Bouws, producer van K.R.O.-klankbeelden. mede gedeeld, dat koning Boudewijn van Bel gië hen heeft benoemd tot ridder in de Kroonorde. De ambassadeur reikte daarop de bü deze orde behorende ver sierselen aan de geridderden uit. SCHIPHOL, 24 febr. De violist Herman Krebbers, eerste concertmees ter van het Residentie orkest, is yan- ochtend met de pianist Marinus Flipse van Schiphol naar Rome vertrokken. De twee musici zullen in Italië, o.a. in v_aiermo en Rome, gedurende de ko- "ende twee weken een serie recitals ge- .U1' Op hun repertoire staan uitslui- na klassieke werken. js 24 febr. Vanmorgen van Ho or\te Caravelle-straalmachine Th am, ,.bena op Schiphol geland, met Ho c egen drie maatschappijen d^ VL aravellf! °P Schiphol: de S.A.S., De «oulr en de Sabena, veile m heeft in totaal zes Cara- thans "?.es besteld, waarvan er twee zijn afgeleverd. Er was eens een koning, die het altud verschrikkelijk druk had. Iedere morgen en iedere middag kwamen er ministers bü hem met gewichtige papieren, waarover ze vergaderen moesten. Iedere avond zat hij brieven te schrijven. En nooit was hjj er mee klaar. De koningin mopperde er wel eens over. Alles goed en wel, zei ze dan, maar ik ben er ook nog. En denk toch eens aan onze drie prinsjes. Het worden al zulke grote iongens, maar jy kukt nooit naar ze om. Het spijt me, zei de koning dan. zondag zal ik met jou uit rijden gaan. Maar onze drie prinsjes moeten maar wachten tot ze wat groter zijn. Ik heb als koning zoveel gewichtigs aan mijn hoofd, dat ik me met dat kinderachtig gedoe niet op kan houden. Maar onze jongens zijn niet kinder- achtig, zei de koningin dan nog. De koning hoorde het niet eens meer. Hij zat alweer met zijn neus in een of ander gewichtig stuk papier. En de koningin ging verdrietig weg. Nu was er een kleine jongen, die Thomas heette en die veel gehoord had over de koning. Hoe hij heel de dag maar werkte. Hoe hij altijd maar in de weer was om het land te besturen. De mensen spraken daar vol bewondering over. Alleen dat de koning nooit tijd voor de drie prinsjes had, daarover spraken de mensen niet, want ze wisten er niets van. Ik zou de koning wel eens wat willen geven, dacht Thomas. Een cadeautje, omdat hij zo fijn ons land bestuurt en omdat h;j zo'n goede koning is. Maar wat stuur je aan een koning, die een prachtig kasteel heeft en wel zeven koetsen? Waar zou zo'n koning nog blij mee zijn? Op zekere dag wist Thomas het. Hg had een zakje met prachtige grote toverballen gekregen. Hij koos de mooiste toverbal uit, legde die in een klein doosje en deed er een papiertj'e om, waarop hü schreef: voor de koning, met de groeten van Thomas. Het kon niet missen, zo moest de toverbal wel terecht komen. Maar dat ging zomaar niet. Er was op het kasteel een speciale meneer, die altijd alle brieven en pakjes voor de koning openmaakte. Een heel deftige meneer was het. Hjj had van pure deftigheid een heel lang gezicht gekregen. Toen die meneer de toveroal zag, werd hij boos. Hoe durft een kleine jongen 'n toverbal aan de koning te sturen, riep hij. Ba! Hij wilde de toverbal juist in de prullenmand gooien, toen de koning binnenkwam. Wat heb je daar? vroeg de koning. Hm-hm, zei de meneer van de koningspost, een...uh... toverbal. Maar de koning had nog nooit van een toverbal gehoord en hij vroeg verbaasd: wat is dat voor een ding? Hm-hm. zei de koningspost-meneer. een toverbal is een soort snoepje. Een vies snoepje, als U het mij vraagt. Een kleine, brutale jongen heeft hem aan U durven sturen. Foei, hoe haalt hu het in zijn hoofd. Van zulk soort jongens komt niets terecht. Maar de koning vroeg: hoe weet jij eigenlijk dat toverballen vieze snoepjes zijn? Hm-hm, zei de meneer, dat weet ik nog van vroeger. Dus jij hebt ze vroeger ook gegeten, merkte de koning op. Nou, dan wordt het tijd dat ik er ook eens een probeer. Hij nam de toverbal van Thomas en stak die in zijn mond Wat gaat er nu gebeuren? vroeg hij nieuwsgierig. U moet sabbelen, zei de deftige postmeneer en zijn gezicht was nog ééns zo lang als gewoonlijk. Als U sabbelt komt er een ander kleurtje op. Dat gaat zo een keer of zes. Na eventjes sabbelen haalde de koning de toverbal uit zijn mond en riep: dat klopt! Eerst was hij wit, nou is hij groen. Toen werd er op de deur geklopt. Het was een minister, die de koning dringend moest spreken. Kijk, dat is nou jammer, zei de koning. Nou moet ik dat ding wel opsabbelen zonder het nog uit mijn mond te kunnen halen. Maar schrijf jij die kleine jongen eens een briefje, dat hij om vier uur even by me moet komen. Zo zat Thomas dus diezelfde dag zo maar tegenover de koning. De koning, die heus blü was geweest met de toverbal. Het was een echte verras sing, zei de koning. Jammer, dat ik niet alle kleurtjes heb kunnen zien, want ik moest met de minister mee. Maar ik heb er nog twee, zei Thomas. En hij haalde twee toverballen uit zijn broekzak. Een gele en een groene. U mag kiezen, zei hij. Welke wilt U? De koning koos de groene en samen begonnen ze te sabbelen. Telkens haalden ze de toverbal uit hun mond om te kijken of hij al verkleurd was. Het was werkelijk heel spannend om te zien, wie 't hardst gesabbeld had. Thomas won het bijna de hele tjjd, want hij had het méér gedaan. Onder het sabbelen vertelde hij de koning van alles over school, over zijn speel- Fraai gezicht op de Rijn. De Rijnstroom is talloze malen be zongen, beschreven en afgebeeld, mil- lioenen mensen hebben zich door de romantiek der burchten van wijnber gen, wijndorpen en wijnherbergen laten meeslepen. Maar dat alles zijn nog slechts brokstukken van al wat er in de door deze rivier doorstroomde gebieden aan beziens- en bezoekenswaardige dingen te beleven is. Het geheel om vat verschillende landstreken, cul tuurgebieden en volksmentaliteiten. In het bijzonder wat nu de beschaving en de mensen aangaat: aan en om de Rijn hebben zich Germaanse, Fran kische en Romaanse elementen welis waar vermengd, maar zich in hun bes te eigenschappen ook duidelijk ken baar gehandhaafd. Levensvreugde en De muizentoren te Bingen. levensernst, romantiek en realisme liggen hier dicht bijeen. De van de Alpen afkomstige Rijn is met zijn drukke internationale scheepvaartverkeer en uit hoofde van De Pfalz het oude tolgaarders huis bij Kaub. zijn ligging inderdaad de slagader van Europa's transport. Nadat hij het Zwarte Woud en de Vogezen achter zich heeft gelaten doorsnijdt hij met zijn zijrivieren het Rijnlandse leisteen- gebergte en maakt er een imposante verscheidenheid van rivier- en berg landschappen van. Ter rechterzijde scheidt de Main het Odenwoud van de Taunus en van het wunparadus de Rijngouw Tussen Lahndal en feieg verheffen zich het Westerwoud en het Zevengebergte, beide op vele plaat sen vol stille schoonheid. Dan volgen met bezienswaardige grotten en met het Wupperdal het Bergische land en het Ruhrgebied. Aan de linkerkant grenst de Nahe de woud- en wijnge bieden van de Palts en van Rhein- hessen af die de eigenaardige beko ring van de Hunsrück en het aangren- 't. Is altijd feest! 't Is altijd feest bij de familie Blijvangeest. Ze eten koek, ze eten taart omdat er weer een kind verjaart, omdat de post gekomen is, en er een muis gevangen is. Ze zingen er uit volle borst omdat de baby niet meer morst, omdat de clivia het doet en Vader zomaar lachen moet, omdat het hondje zind'lijk is, en er bezoek gekomen is. Ze drinken thee, ze drinken wijn omdat de bloemen open zijn, omdat de gangen zijn gewit, en Moeder's jurk zo prachtig zit. Zo is er altijd, altijd feest bij de familie Blijvangeest! VERA WITTE zende Saarland bieden. Zij vormen, on danks de talrijke industriebedrijven en hoogovens, een mooi, woudrijk gebied, waarin de kronkel van de Saar bij Orcholz een bijzondere bezienswaardig heid vormt. Tussen de nog onbedorven Moezel en de stemmige Neder-Rijn met vele waterburchten en zwermen van watervogels ligt breeduitgespreid de Ei fel, ontzaglijk rijk aan nog wei nig bekende bezienswaardigheden. De Rijn zelf, bij Mainz al 900 m breed en bij de Lorelei tot op 113 meter in gekrompen, wordt gelijk de meeste van zijn zijrivieren overal waar tegen ae wind beschermende hellingen voor de zon openliggen, door wijnbergert om zoomd. Daartussen kilometers lang boomgaarden, die in het voorjaar een zee van witte bloesems zijn. Waar het gebergte onderbroken is, zgn de ge neeskrachtige warme en minerale bronnen opvallend talrijk. Een heel merkwaardige groep van zuidamerikaanse apen vormen de zgn. Spinapen. Het zijn slanke dieren met zeer lange ledematen, meestal lang be haard en met een lange grupstaart. Wanneer ze zo aan hun staart aan een tak bungelen, de armen en benen vru hangend in de ruimte, kunnen ze inder daad de indruk maken van een reus achtige spin. Ze zijn wel zeer sterk aan het boomleven aangepast. Immers met alleen de staart vormt een gujphaak, doch ook de handen met de enorm lange vingers, zijn geheel op het snel „riinen van en vasthaken aan takken ingesteld De duim is geheel verdwe nen ai vindt men soms sporen van het' onderste kootje terug. Spinapen komen voor van zuid Mexico tot Bra zilië en Bolivia toe. Zo lezen wjj in „Blijdorp-Geluiden". Het voorkomen van deze boombewo ners wordt binnen hun verspreidingsge bied geheel bepaald door de aanwezig heid van oerbos. Door de wirwar van takken bewegen ze zich met een ver bazingwekkende snelheid voort, zich bliksemsnel voortslingerend en met- sprongen van vele meters lengte. Dit alles met volmaakte zekerheid van be wegingen, zo nauwkeurig getimed, dat men het alleen met ingehouden adem kan volgen. Zij leven gezellig in groepjes van hoogstens 15 dieren, waarbij meestal slechts één volwassen mannetje. Het voedsel bestaat in hoofdzaak uit vruch ten, aangevuld met wat insekten, eie ren e.d. De vruchtdragende bomen in het oerbos staan soms ver uit elkaar, hetgeen v'oor de troep lange dagtoch ten noodzakelijk maakt. Gewoonlijk trekken zij voort in een lange linie ach ter elkaar, waarbjj ieder dier de weg volgt, die zijn voorman heeft genomen. Spinapen komen in vjjf verschillen de soorten voor en al deze soorten zün weer in rassen on Herverdeeld goed-auto's, zijn bouwdozen, zfjn vriendjes en zijn goudhamsters. De koning vond het allemaal zó gezellig, dat hjj niet eens merkte, dat de koningin binnenkwam. Ze keek heel streng. Wat is dat voor een kinder achtig gedoe, zei ze, toen ze klein- gesabbelde toverballen zag, die ze allebei uit hun mond haalden. Uh...o... ben jij het vrouw? schrok de koning. Deze kleine jongen heeft me een toverbal gestuurd. Hij heet Thomas en hjj kan heel leuk vertel len. Maar zo praten alle kleine jongens, riep de koningin. Zo praten de drie prinsjes ook. Roep ze er dan eens bjj, zei de koning, die het wel eens wilde horen. En daar kwamen de drie prinsjes dan. Het waren echt gezellige jongens en met Thomas konden ze het dadelijk goed vinden. Ze praatten samen honderduit en ze hadden al gauw een reuze pret. De koning lachte vrolijk mee en de koningin schonk van vreug de zelf de thee in en presenteerde er gevulde koeken by. Natuurlijk kwam er al gauw weer een minister om de koning te spreken. Maar de koning zei: knap het voor deze keer maar eens alleen op. Ieder een moet wel eens gemist wordgn. Een koning evengoed. Die hele dag bleef de koning bü zijn drie jongetjes en bij de koningin. Maar de volgende dag moest er natuurlijk weer gewerkt worden. Toch was er wat veranderd. De koning wist nu dat zün kleine jongens niet kinderachtig waren en dat een tover bal zes kleurtjes had. Thomas mocht alle dagen komen spelen en eens in de week nam de koning zijn vrüe dag en kwam hü er zelf ook bü- De toverbal had van de koning een echt gezellige meneer gemaakt. En zo zie je maar weer. dat een goeie toverbal méér in zich heeft, dan enkel maar zes kleurtjes... LEA SMULDERS. lllllllllllmilllllllllllllllllJIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zo. 26 febr.: 2e zondag v.d. vasten; eigen mis; credo; pref. v.d. vasten; —paars— Maandag: Mis v. terle; 2e eeb H Ra. briël; pref. v.d. vasten; -paars- Dinsdag. Mis v. terie; pret. v.d vasten —paars— Woensdag: Mis v. fërie (Utrecht Haar lem, Den Bosch, Breda; 2e geb H Swit- bertus); pref. v.d. vasten; —paars— Donderdag: Mis v. ferie; pref. v.d. vasten: paars Vrijdag: Mis v. ferie; prei. v.d. vasten; —paarsofwel vanwege de Eerste vrijdag v.d. maand: Votiefmis ter ede v.h. H. Hart v. Jezus. Zaterdag: Mis v. ferie; 2e geb. H. Casi- mirus; 3e geb. H. Lucius; pref. v.d. vasten; —paars— Zondag 5 maart: 3e zondag v.d. vasten; eigen mis; credo; pref. v.d. vasten; paars Het nieuwe stationsgebouw van de P.A.A. (Pan American World Airways) op de New Yorkse Internationale Lucht haven Idlewild heeft een enorme beton nen overkapping, die het gebouw er bü dag doet uitzien als een reusachtige paraplu. Bij avond vormen overgangen van licht en .donker de paraplu om tot een vreemd uitziende paddestoel met steeds veranderende lichteffecten. Het dak van dit jongste lid van het groeiende gezin van 10 stationsgebou wen op dit vliegveld heeft een opper vlak van ruim 1,6 hectare, groot genoeg dus om een flink stadion te bedekken. Het steekt aan alle kanten 34 meter buiten het hoofdgebouw uit en kan zes straalvliegtuigen voor 120 passagiers te- gelijkertüd een beschutte standplaats bieden. De passagiers stappen direct vanuit het hoofdgebouw in het vliegtuig, dat, op het staartstuk na, onder het dak te gen regen en sneeuw beschermd staat. De buitenste rand van het dak is nog 15 meter van de grond verwüderd. Het hoofdgebouw zelf is drie verdie pingen hoog en is geheel door glaswan den omsloten, zodat de bezoeker een on belemmerd uitzicht heeft over het ge hele vliegveld. Buiten is, voor de in gang, een glazen windscherm. Bü de hoofdingang van het gebouw bevindt zich een „luchtgordün'' van 27 meter lang en 3 meter hoog, zodat men vrij in en uit kan gaan en de aircondi tioning-installatie normaal kan blüven werken. Rond het gebouw zün zes open ruim ten, vanwaar de vliegtuigen vertrekken: de passagiers begeven zich via een ver stelbare loopbrug naar het vliegtuig. Voor het inladen van de bagage worden transportbanden gebruikt. Het gebouw heeft een restaurant, een koffiebar en een expresbuffet; er is een kinderbe waarplaats, een klein museum, dat een overzicht geeft van de geschiedenis van de P.A.A. en een elektronisch informa tiebord. De achtbanige toegangsweg naar het gebouw kan 1800 auto's per uur verwerken. tlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllll Hoe richt de meest bekende radio stem zich tot luisteraars over de gehe le wereld? Toen begonnen werd de stem van Big Ben uit te zenden, werd een microfoon geïnstalleerd in de klokruim- te van de St. Stephen' toren. De elec- trische impulsen gaan per kabel naar de controlekamer in de Broadcasting House en vandaar zowel naar het BBC Television Centre als naar de BBC Ex ternal Services in Bush House aan de Strand. Op het juiste moment, vüf se conden voor het kwartier of 25 secon den voor het uur, brengt de dienstdoen de technicus de klanken van Big Ben naar voren en deze worden dan via de zenders naar luisteraars, waar ook ter wereld, overgebracht. Een eenvoudige handeling, maar aangezien Big Ben altü'd rechtstreeks wordt uitgezonden, moet de technicus er speciaal op let ten de klanken precies op tüd te laten opkomen en vervagen en moet hij op passen voor geluiden van buitenaf. De wijzerplaat van de Londense „Bia-Ben" MMMMm COOLSINGEL 57 - ROTTERDAM Een ver zamelaar die de post welke hü ontvangt nauwkeurig bekijkt en wie doet dat niet zo nu en dan zal op bepaalde brieven kleine rode stempeltjes aantreffen. Ve len zullen er geen verklaring voor kun nen vinden en het is begrijpelük dat er verschillende gissingen bestaan, die va riëren van een stempeltje van de post bode tot een aanduiding van censuur Het postzegelmaandblad „Mijn Stok paardje" (een tijdschrift ddt we ter le zing kunnen aanbevelen) wijdde er on langs een interessant artikeltje aan. Zoals bekend wordt er bij de posterij en in enkele plaatsen gewerkt met ma chines, waarmee brieven en drukwerken van normaal formaat worden gesorteerd. In 's-Gravenhage en Utrecht worden zo wel bij de sortering van de te verzenden als van de te bestellen poststukken zul ke transorma's gebruikt. Aan elke machine kan door vijf amb tenaren tegelijk gesorteerd worden. Om bij de controle te kunnen nagaan wie voor een eventueel foutieve sortering aansprakelijk is, heeft elke ambte^ar een letterstempeltje met twee letters, dat bij de aanvang van de dienst in de machine wordt gebracht en waarmede elke door hem gesorteerde brief auto matisch van een rood stempelafdrukje wordt voorzien. van verzamelaar die hier meer 1 wet?n - 'n het buitenland maakt men al een speciale hobbv van genoemT15®1^^ wordt verwezen naar genoemd ndschrift. Noorwegen, Van 15 maart a.s. af zal 5en serie met sport- ifbeeidingen ver krijgbaar zijn bü iet eeuwfeest van 3e Noorse Sport Fe- leratie. Op de vier '.egels van 20, 25, 4o cn 90 oi 6 komen resp. voor een speer- werper, een schaatsenrijder, een ski springer en een zeilboot. Denemarken. De drie zegels, die c 24 februari 1.1. bij het tienjarig bestaan van de SAS gelijktijdig in Denemarken, Noorwegen en Zweden werden uitgege ven, bestaan resp. uit een 60 0re, 90 0re en 40 0re, alle in een blauwe kleur. Frankrijk. Een 50 ct. kwam in omloop bij de ingebruikneming van de nieuwe installaties op de Parijse luchthaven Orly Evenals in andere landen neemt Ook óp' 'dë Franse vliëgvélSén' het vër- keer een steeds grotere omvang aan; vorig jaar b.v. bedroeg het aantal passa giers dat van Le Bourget en Orly ge bruik maakte meer dan drie miljoen. De totale oppervlakte beslaat bijna 1000 ha-, waarbij Orly thans over een der meest moderne verkeersinstallaties be schikt. Groenland. Volgende maand komt een 35 0re in koers met een afbeelding van een danser, die een traditionele^ Eskimo- trommeldans uitvoert. De tekening werd ontworpen door de Groenlandse artist Jens Rosing Ned. Nieuw Guinea. De reeds op 8 fe bruari 1-1. in dit blad aangekondigde nieuwe zegels ter gelegenheid van de opening van de Nieuw Guinea Raad zul len ook aan de filatelistenloketten hier te lande slechts gedurende drie maanden verkrijgbaar worden gesteld; ze ver schijnen op 5 april a.s. Finland. Het hon derdjarig bestaan van de stad Marie- hamn was aanlei ding tot de emissie van een herinne- ringszegei waarop een zeilschip en het CCI1 ACIIMJlli}-/ CI1 HCL stadswapen zijn afgebeeld. Voorts wordt volgende maand een nieuwe hierbij af gebeelde 5 Mk. verwacht met als teke ning een rivierlandschap- (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15