W. Holtde hemel beware ons voor een dooie boel in de binnenstad Parkeermeters op bescheiden schaal Economisch leven in de statistiek Haarlem 169604 Eindhoven 169572 „ZID PARK"-GARAGE Onderzoek door Openbare Werken Volgens Bartje(n)s SLEUTEL WEG? NAUWER OVERLEG AT AX-T AXI ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 HAARLEM, 25 febr. Er bestaan bij het Haarlemse gemeentebestuur plannen om op en kele plaatsen in de stad parkeermeters te plaat sen, zodra dat wettelijk is toegestaan. Bij de uit voering van deze maatregel zal het Haarlemse gemeentebestuur pas goed het zwaard uit de sche de hebben getrokken in de al jaren durende strijd tegen het parkeerprobleem, dat zich het sterkst doet gelden in de binnenstad. Het zal niet slechts een negatieve attaque zijn, maar tevens een voor bereiding op een positieve aanpak van het vraag stuk door de stichting van parkeergarages in Haaiiem. Zo is de zienswijze van Haarlems bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, met wie wij enjge dagen geleden over het parkeervraagstuk onze stad van gedachten hebben gewisseld. Uit gangspunt was de nieuwjaarsrede van dit jaar van mr. Cremers. Met nadruk heeft hij er toen op ge wezen, dat parkeermeters of -schijven allerminst het parkeerprobleem uit de (Haarlemse) wereld zullen helpen. Het wordt hoog tijd, zo zei hij, dat Lopen verleerd ook in Haarlem parkeergarages worden gebouwd. Aan deze opmerking verbond hij de voor zich zelf sprekende vraag: „waarom niet de auto's in ver schillende „woonlagen" boven elkander opgebor gen?" Bij deze ontboezeming is het niet gebleven. Onlangs hebben B. en W. de dienst van Openbare Werken opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor een of meer dere parkeergarages in Haarlem. Het valt bij be nadering niet te zeggen, wanneer Openbare Wer ken met dat onderzoek gereed zullen zijn. 1.2.3.4.5. Vlak bij de deur: Haarlem Brouwersvaart 76 telefoon 02500-17470 Ook estetisch „DE SLEUTELSPECIALIST" Voorwedstrijden Biljartkampioenschap pa- W. Holt als een vrij man in de Anegang. Op den duur zullen er in Haarlem parkeergarages moeten komen om het steeds groter wordende parkeerprobleem met name in de binnenstad op te lossen. Voor de bouw en p de inrichting van de auto-opbergplaatsen zijn zowel in het buitenland als in ons land vele systemen ontwikkeld. Boven staande foto geeft een beeld van een „Zidpark"-garage, die enige tijd geleden door een bekend bouwbedrijf uit Utrecht werd ontwikkeld. Zij bestaat uit kleine eenheden, waarvan het aantal al naar gelang de behoefte kan worden uitgebreid. De bediening geschiedt volautomatisch. Electronische hersenen zorgen er voor, dat de auto met een lift omhoog wordt gehesen en op zijn plaats wordt geschoven. in HAARLEM op den duur één of meer PARKEERGARAGES voor Over een dergelijk onderzoek dient men niet gering te denken. Om inzicht te hebben in de parkeerbehoefte moet men beschikken over exacte en gedif ferentieerde gegevens en over deskun digen die deze gegevens kunnen „ver talen". Niemand zal zo onnozel zijn te menen, dat het bouwen van parkeer garages een kwestie van geld en ruim te alleen is. Dat kan het worden, wan neer deskundig is vastgesteld, waar precies een „autosilo" moet komen en welk systeem er zijn er vele dient te worden toegepast. Het is niet alleen belangrijk te weten hoeveel auto^s er per dag in de stad staan geparkeerd, maar ook dient men inzicht te hebben de functie van hen die hun auto par eren. Wie parkeert er? Is de bezitter ®en directeur of een belangrijk em ployé die zijn wagen gebruikt om er 8 morgens mee naar kantoor te rij den en 's avonds mee naar huis? Een >Jangparkeerder" dus. Of is hij een 'handels) vertegenwoordiger, die voor |en kort bezoek zijn auto parkeert? Een „kortparkeerder". Een toerist of een forens? In Haarlem beschikt men hiet over zulke gedifferentieerde gege- vens. Toch zouden zij al voorhanden moeten zijn nu de parkeermeters in «et stadsbeeld zullen verschijnen. Want held ?reiken hun hoogste doelmatig- billiiuu ar waar naar redelijkheid en recht de „kortparkeerder" zijn w»a doet ëelhen. Als men niet weet keert deze categorie bij voorkeur par- k wordt het een kwestie van „gok- eh In het buitenland zijn er speciale mensen voor de berekening en plan- af?®', zog®naamde verkeersingenieurs, d'®hand van situatie-onder zoek, statistische gegevens en daarop gebouwde berekeningen precies de plaats van een noodzakelijk modernis me als de parkeergarage kunnen be llen, de economische optimale plaats „*1 te verstaan. En dan gaat het in ans land om het centrum van de ste- j?h, vooral van de oude steden, zoals 5aarlem er een is. Burgemeester Boe definieert de noodzaak van par- ?e®rgarages zo: „Het is pompen of frzuipen. De binnenstad gaat dood j s automobilisten er niet meer in vol gende getale kunnen komen." Iemand die een auto bezit is vaak at» i°.Pen „verleerd". Hij staat er op, at hij èn zijn auto in de stad worden Ut^angen. Als hem dat privilege met orctt gegeven blijft hij weg. Met de- heeft "8emakzuchtige" automobilist denot, een stad om economische re- haar i/ekeninS te houden. Vooral als legen MpPcentrum in het hart is ge- dicht' e automobilisten zullen zo hadere °geH'k dat centrum willen be- vantnif Voor deze wens krijgen zij ppv. Prekend steun van de daar Haarlo de bedrijven en winkels. In den met de bezienswaardighe den yorn}en de winkels bovendien toeristenllS'3are ^attractie" voor de lemG-M^^kd'sten worden in Haar- «nhiiuL „wenken" bediend. In ver- keernt?2f straten heeft men het par- gen door66™ 1eels P°ge" op te van manie??? "Parkeerhavens" en andere koste van aan st°epversmalling. Ten «en smal r.»a voet®anger, die daardoor schurend Panc<?Ver?oudt' waarop hij i l&ngs andere voetcansrers in est episch nn?,S<h+ Yoortbeweegt. Ook ring van ctnol? Is de minimalise- heeft en tr°ttoirs lelijk. Zij ruimtelijkheid tèf8 verfrming van de benauwd klein Gg8V? g' Alles wordt Klein en vol, waardoor een IIIHIIIIIIIIIllllllllllllHlllllllimillllllllllllllllIHlIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIlIHHHIIIIIIIIIIIHIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiuiiiiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiHiiinii HAARLEM, 25 febr. De Haar lemse Middenstandscentrale heeft ei bij het college van B. en W. op aan gedrongen, dat vertegenwoordigers van de Haarlemse winkelstand nog meer dan in het verleden worden be trokken in het overleg over het tref fen van maatregelen ter oplossing van verschillende verkeersvraagstuk- ken. In de brief, welke de Midden standscentrale onlangs aan B. en W. heeft gezonden en waarin met dank baarheid gewag wordt gemaakt van wat er in het verleden door het Haarlemse gemeentebestuur met be trekking tot een aantal verkeers- vraagstukken is gedaan, wordt be toogd, dat meer dan voorheen ver keersmaatregelen onmiddellijke ge volgen (kunnen) hebben voor de economische positie van de winkel stand. Het bestuur van de Midden standscentrale meent, dat de belangen van deze groep zo groot zijn, dat zij niet meer door de econo misch adviseur van de gemeente alleen kunnen worden behartigd. Volgens de burgerlijke stand heet hij Bartholomeus van 't Nederend, maar in Haarlem heeft hij zich ge presenteerd als Bartje. Die Bartje is eigenaar van een nieuwe automa tiekhal in de Gierstraat, een eetgele genheid als zovele anderen, maar met dat verschil, dat de eter of snoeper ook een kijkje in de keuken heeft. Er is weken hard aan gewerkt, en de eigenaar voelt zich nu een gelukkig man. Bartje zoekt het geluk. Hope lijk heeft hij het in Haarlem voor goed te pakken. Niet dat hij vroeger ongelukkig is geweest. Jarenlang is hij met zijn restauratie-wagens bin nen- en buitenland doorgetrokken. Vooral in circussen heeft hij veel „ge restaureerd." In een circus ook heeft hij destijds zijn vrouw leren kennen. Een be kwaam artieste aan de trapeze. Bartje wilde ook aan de trapeze, maar ten slotte voelde hij liever vaste grond onder zijn voeten. Na dat zwervers bestaan heeft hij die in Haarlem ge kregen. Hij heeft niet te klagen over aanloop en belangstelling. Hij heeft berekend, dat hij er wel komt. Een berekening volgens Bartje(n)s na tuurlijk. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Ter oplossing van het parkeervraag stuk worden begin van dit jaar op onze nationale luchthaven Schiphol parkeermeters geplaatst. Na in- worp van een dubbeltje mag men een half uur parkeren. Ook in Haar lem bestaan plannen om op be scheiden schaal parkeermeters te plaatsen, zodra het wettelijk moge lijk wordt gemaakt. Advertentie Grote keus en vlotte |everi van triplex meubelplaat B SPA RET spaanplaten TREETEX board en geluidabsorberende materialen ULTRAPAS hardplastic B MIPo. LAM randprofielen B WIRUTEX plastic hardboard B PROFILOON EN TRONEX polyester golfplaten en -banen B Lijstwerk B Stofdorpels B Deuren vrije beweging overeenkomstig de men selijke maat praktisch onmogelijk wordt. Voorbeelden waar de stoepen ziin versmald zijn de Verspronckweg, Van Eedenstraat, Zijlweg, Nassaulaan, Wilhelminastraat en de singelkant van Gasthuisvest en Raam vest. Het laat zich gemakkelijk raden, dat door de toeneming van het gemotoriseerde ver keer dit soort van maatregelen ontoe reikend is. Daar komt nog bij, dat in het algemeen de parkeerhavens te ver van het centrum zijn gelegen. Dus parkeergrages, i®,dev..c?"<;lusie- „En dan zo dicht mogelijk bu het cen trum," zegt burgemeester Cremers. Daar bestaat het ernstigste tekort aan parkeerplaatsen. Dat gebrek krijgt een verhevigde actualiteit, nu vanmiddag voor het eerst de Grote Houtstraat en de Anegang gedurende enkele uren in de middag voor alle verkeer gesloten zijn. Zullen autobezittende klanten van de in die straten gevestige winkeliers wegblijven? Wie, hoeveel en waarom De antwoorden op deze vragen kunnen gebruikt worden bij het bepalen van de plaats, waar in de toekomst in Haar lem een of meerdere parkeergarages moeten komen. In het „open gat" aan de Damstraat, in de te saneren Vijf hoek, aan de Koudenhorn of aan de Parklaan die te zijner tijd een ander profiel krijgt? In verband daarmee is de vraag gewettigd of men niet spaarzamer moet zijn met het volbouwen van °Pen komende plaatsen in de binnen stad met kantoren en andere ver- Keer aantrekkende gebouwen in een omgeving, waar een parkeergarage m parkeerplaats niet zou ontsieren. als voorbeeld denke men aan de hui- Pp, tijdelijke parkeerplaats aan de waar eerlang het telefoonkan toor zal verrijzen. Daar tegenover komt een nieuwe (tijdelijke) parkeer plaats totdat de nieuwe Stadsbiblio theek er wordt gebouwd. Volgens de plannen zal daar in de toekomst een plein vrij blijven als parkeergelegen heid. Zou dat misschien een goed punt zijn voor een parkeergarage? Een hoofdstuk apart is de estetische kant van de zaak. Parkeergarages zul len door hun omvang en vorm op be paalde punten foeilelijk staan. Als men denkt aan het offeren van een stuk plantsoen op de Parklaan ten bate van een parkeermastodont, moet men hui veren. Onzes inziens is de estetische kant van de zaak een even reële factor als de economische kant. Het schiften, rangschikken en beoor delen van gegevens omtrent het parke ren behoort zoals eerder beweerd tot de taak van de verkeersingenieur, die ons land (nog) niet heeft. „Neder land is op dat punt beschamend ten achter," zegt burgemeester Cremers. De bestudering van het verkeer in al zijn facetten is een spiksplinternieuwe wetenschap, waarvoor sommige univer siteiten in het buitenland aparte oplei dingen hebben. In Nederland worden thans met name door het Nederlands Verkeersinstituut te Rotterdam de mo gelijkheden voor een opleiding tot ver keersingenieur onder ogen gezien. De functionarissen in het buitenland zijn verbonden óf aan openbare lichamen óf exploiteren een eigen bureau. Daar zijn parkeergarages dan ook geen nieuwtje. In Brussel staan vier par- keergarages met 3300 parkeerplaatsen, in Hamburg ook vier voor 2200 auto s, in Engeland komen er veertig, waar van in Londen alleen al dertien, met een totale capaciteit van 16.000 plaat sen. In Keulen, welke stad mr. Cremers kort geleden heeft bezocht, zijn op het ogenblik negen garages in bedrijf, ter wijl er binnen de kortste tijd nog twaalf zullen worden bijgebouwd. Het zijn par ticuliere ondernemingen, die plaats hebben voor 3800 auto's en na een jaar al rendabel waren. Nu is het niet he lemaal juist om Keulen en Haarlem met elkaar te vergelijken. Keulen telt ongeveer 800.000 inwoners en heeft een verzorgingsgebied van rond één mil- joe zielen. Voor Haarlem zijn deze cij fers 170.000 (met excuus aan Eindho ven) en 250.000. Daar komt bij, dat de autodichtheid in West-Duitsland groter is dan die in Nederland, al mag niet worden vergeten, dat ons land over tien jaar waarschijnlijk tweemaal zo veel auto's zal tellen als thans. In de afgelopen vier jaar is het personenwa genpark verdubbeld. Ofschoon de bouwkosten niet voor de poes zijn is een parkeergarage naar de mening van deskundigen exploitabel. Zij gaan er daarbij van uit, dat de automobilist graag be reid zal zijn om voor een paar kwart jes zijn auto voor een uur of langer onder de „pannen" te weten. Zoe ken onder de huidige omstandighe den naar een parkeerplaats kost niet alleen tijd, maar ook geld. Het ex cuus van een automobilist, die te laat op een vergadering komt, of zijn gastheer laat wachten, luidt bijna altijd: „ik kon mijn wagen niet kwijt". Ja, hoe zal het uitvallen? Natuur lijk ben ik blij, dat zaterdagmiddag de Grote Houtstraat en de Anegang worden afgesloten voor het rijdend verkeer. Heel vlug en zakelijk dit maal formuleert de heer W. Holt zijn zinnen. Hij is een verkeersdeskundi- ge bij uitstek. Ook al is hij een leek. De Haarlemmers kennen hem intus sen wel. Hij was tenslotte de man, die in 1955 zijn plan voor onder gronds parkeren lanceerde. Dat was in de tijd, dat de heer D. L. M. Smit met zijn enorme verkeersbrug over Haarlem voor de dag kwam. Waar is die tijd van fantastische ideeën gebleven? Holt kwam een jaar la ter, in samenwerking met de heer Korstjens, met zijn voorstel, de gro te bussen uit het centrum te weren. Daarvoor in de plaats moesten klei ne busjes komen, die in een ring baan rond het centrum zouden rij den. Wij hebben nadien van Holt, Korst jens en Smit niet veel meer gehoord. De Haarlemse autoriteiten zijn slim geweest. Zij hebben Holt op een zij spoor gerangeerd, door hem in de verkeerscommissie te benoemen. Maar de winkelier met zijn blonde manen is teruggekomen. Hij is im mers bestuurslid van de Vereniging tot Bescherming van Voetgangers, hij is ook de man van het comité Centrumbeiangen, waarin hij een ac tieve rol speelt en zijn verrukkelijke fantasie kan uitleven. Holt is een man van de Anegang. Daarom is hij ook zo betrokken bij de afsluiting, die vanmiddag bij wij ze van proef begint. Hoe hij erover denkt? De afsluiting kan natuurlijk ook een grote mislukking worden. Misschien raken de straten te leeg, en gaat de gezellige sfeer verloren. Holt weet dat allemaal niet precies. Afwachten maar, zegt hij. Hij is daarom zo blij, dat in de proeftijd ook Pasen en de bollendagen vallen. Dan kan je zien, of de afsluiting eni ge zin heeft. De hemel beware ons ervoor, als het in de binnenstad een dooie boel wordt. Maar dan komt er vast een nieuw plan-Holt. iiiiiMiimimiimiHiiniiniiiiiniiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Drs. P. Mourik is een bedacht zaam man. Hij is voorzichtig in zijn formuleringen, en economisch in zijn woordkeus. De laatste dagen is zo niet zijn persoon, dan toch zijn werk aan de orde gekomen, toen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor stelden, zijn kantoor aan het Kenne- merplein een ruimere accomodatie te geven, teneinde daarin het Bureau voor economische zaken en statistiek onder te brengen. Achter dat onschul dig uitziende voorstel ging meer schuil dan de buitenstaander kon vermoeden. Drs. Mourik is tot op he den de economisch adviseur van de gemeente. In het vervolg zal zijn bu reau, dat bij besluit van de gemeen teraad een Dienst zal zijn, ook het bouwd moeten worden, waar een school? Hoe zal de samenstelling van een nieuwe wijk zijn? Welke winkels moeten daar komen? Allemaal vra gen, waar de Dienst een antwoord op moet geven. Klopt dat nou allemaal? De heer Mourik glimlacht. Het kan allemaal kloppen als een rapport goed gele zen wordt. Aan de hand van onder zoekingen worden betrouwbare cijfers geproduceerd. Daarnaast is er echter het nodige voorbehoud. Het vervelen de is alleen, dat vaak slechts de cij fers worden onthouden en daardoor een absolute vorm krijgen. Wij begrijpen dat. Die stille wenk heeft ons getroffen. Maar wij hebben nog een troef. Haarlem raakt vol. Komt er dan geen eind aan dat rap porteren? Er zijn problemen, zegt drs Mourik, en er zullen problemen blij ven. Wij zoeken ze heus niet op. Als wij een karwei onder handen hebben en er blijkt niet veel uit te komen, kappen we meteen. We gaan niet door, omdat het zo interessant is. We hoeven geen werk te zoeken. Laat Haarlem morgen volgebouwd zijn, dan is er nog jaren werk aan de sa nering van de stad. En als die sane ring voorbij is, merkten wij voorzich tig op, begint men aan de sanering van de nieuwe wijken v&n thans. Dat zegt u, repliceert drs. Mourik. Voorlopig houdt hij zich aan de ac tualiteit. En die vraagt een econo misch en statistisch rapport, waarin ons aller leven becijferd is. Maar niet uitgestippeld. Tot vreugde van ons allen. De heer Mourik incluis. (Advertentie) (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Ook in Haarlem moeten de automo bilisten vaak heel veel moeite doen om een plaatsje te vinden voor hun auto. De plaatsen waar men zijn auto mag parkeren zijn doorgaans doorlopend bezet, zoals bijgaande foto die op het Spaarne werd ge maakt laat zien. Een parkeergarage zou uitkomst bieden. DRS. P. MOURIK sociografisch werk verrichten. Voor heen was dat in aparte handen. Voor drs. Mourik zal dat niet zo'n enorme omschakeling betekenen. Na zijn studie aan de economische hoge school te Rotterdam, in welke stad hij ook geboren is, kwam hij in 1951 naar Haarlem, waar hij werkzaam was als sociograaf bij de gemeente. Vijf jaar later werd hij economisch adviseur. Zijn tien Haarlemse jaren hebben hem dus veel ervaring gege ven. Ja, wat doet en wat zal hij doen? Hij vat het aldus samen: het bepa len van de aard en de omvang van de behoeften aan voorzieningen in de ge meente. Dat is een zin, die zo uit een rapport kan weggelopen zijn. Maar daarin wordt ook alles gezegd. Het komt er op neer, dat de Dienst zowel in het sociografisch als het econo misch vlak de aan de orde zijnde pro blemen zal bekijken en daarvoor een zo efficiënt mogelijke oplossing rap porteren. Haarlem heeft nog maar weinig grond ter beschikking. Daar moet zo zuinig mogelijk mee worden omgesprongen. Waar zal een kerk ge- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll•l,||,,,,ll,l,,,11,1,111111 Haarlem kan het komende week einde rustig slapen, want het heeft zijn voorsprong op Eindhoven, ver geleken met de laatste cijfers, ver groot. Stond Eindhoven donderdag middag nog 28 zielen achter, gister middag was die achterstand vier zielen groter geworden. In Haarlem telde men 33 vestigingen, 11 ge boorten, 21 vertrekkenden en 7 over ledenen. Een optel- en aftreksom levert een zielenwinst van 16. In Eindhoven waren die cijfers res pectievelijk: 21, 16. 24 en 1. Een aanwas dus van 12 en een Haar lemse winst van 4. Daardoor is de voorsprong van Haarlem nu opge lopen tot 32. HAARLEM. 25 febr. Gisteravond zijn de laatste wedstrijden verspeeld geworden in de voorwedstrijden Hoofd- K.N.B.B., en wel met het volgende resultaat: Kraayer 250 18 61 13.88 2 Hoek 176 18 45 9.77 0 de Bruin 250 19 53 13.15 2 Fransen 103 19 28 5.42 0 Hoek 141 21 32 6.71 0 v. d. Ploeg 250 21 45 11.90 2 Engwerda 184 22 41 8.36 0 Fransen 250 22 47 11.36 2 De eindstand van deze poule is: Kraayer 1463 142 105 10.30 10 Kiekens 1409 130 140 10.83 8 v. d. Ploeg 1316 150 60 8.77 8 Fransen 1277 145 110 8.80 6 Engwerda 1221 151 53 8.08 5 de Bruin 1246 172 53 7.24 5 Hoek 969 164 45 5.90 0 BEZINNINGSWEEK In de rochie van de kathedrale basiliek begint zondag 26 februari een bezinningsweek, welke geleid zal worden door pater Pa- ternus de Rooij, franciscaan. Zondag wordt onder alle H. Missen de inlei- dingspreek gehouden. Iedere avond wordt om half acht een conferentie ge houden. Donderdag 2 maart is na de conferentie in het clubhuis een gedach- tenwisseling. Vrijdag 3 maart w°D3t 's avonds tijdens een avondmis om half acht de bezinningsweek gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3