Verrassende genezingen van opgegeven patiënten Boekenweek ingeluid met feestelijk Boekenbal Vi MICHEUN de opemhe MICHEUN |X A naar d© nieuwe tweewieiers Prof. Boerema over resultaten met hogedruk-tank Rector en emigratie-priester ft Vastenactie Lustrum medische studenten A'dam Eerste boek over de „Santa Maria Wim Kan: „Weer een avond dat er niet gelezen wordt Auto over de kop na dolle rit Dankstond Kinderarts wegens zedendelict gearresteerd Russisch kapitaal voor Indonesië Automobilisten! r. J. v. d. Hoogte Werk van drie Rotter damse journalisten HOEDESPELD ALS AFWEERMIDDEL Dronken bestuurder gewond ingesloten Regeringsjubileum Geslaagde lancering nieuwe Atlas-raket ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 PAGINA 5 ben de bfe 16 VOeren' heb! MET GROTE GRATIS RAI-LOTERM Hartoperatie SAMEN UIT F SAMEN Ook andere ziekte WORLD FAMOUS CIGARETTE LLARD - NEW YORK fL-per20 biedt U de mogelijkheid een prijs ter waarde van 15.000 gulden te winnen of een van de honderden andere belangrijke prijzen. Volg nauwlettend De heilige vastentijd is de tijd van zelfherziening in de spie gel van Christus' zelfverloo- chening. De tijd van boetvaar digheid voor te grote eigenliefde, die deed aan God en de even- ~?eris. £>e tijd van offervaardigheid cue - - aan God en de evenmens geeft, - men zichzelf ontneemt. Van har- >,Niet" zoals St. Paulus zegt, Vo ®t tegenzin of noodgedwongen" "Cor. 9.7.) Niet dus, omdat uw bis hoppen uw vastenoffer vragen of u voorschrijven hoe u de vastentijd ™udt moeten beleven. Maar opdat God verheerlijkt wordt, Opdat de ®et]Sen-in-nood in ons, Christenen, "hristus mogen herkennen. Want, St. Paulus van degenen, die in christelijke liefde geholpen worden: ..Door dit bewijs van hulpvaardig heid verheerlijken zij God om uw gehoorzaam belijden van Christus' ^vangelie en om uw milddadige ge meenschapszin jegens hen en jegens anderen". (2 Cor. 9.13). Weest ^ende getuigen van Christus' liefde. Wet deze zeer behartigenswaardi ge Woorden sluit het bisschoppelijk .Schrijven, dat verleden zondag in al- e kerken is voorgelezen ter aanbe- van de nieuwe vastenactie. De bedoeling daarvan is het kan jmttig zijn nog even hieraan te her inneren door middel van een,,ex- tra-appèl", dat zeer nadrukkelijk tos staat van en buiten alle andere - staande hulpacties, aan de zin van de kerkelijke vastentijd nieuw leven en nieuwe bezinning te g®ve" en daar~ door tegelijk iets hij te dragen tot leniging van de enorme noden van Kerk en wereld in onze tijd. Men volgt hiermee enkele zeer geslaagde Voorbeelden: de Duitse „Misereor"- actie, tegen .honger en ziekte in de wereld", die in 1959 en I960 onder de ruim 21 miljoen West-Duitse Katho lieken resp. 35 en 43 miljoen Mark opbracht, en de vasten-actie van ver leden jaar in het bisdom Gronin- ^"'Jandehi/20'000 werden geofferd. «hODDenrrf -aCtie' die onze bis" voorste'Ien ]aar V00r het eerst concentreert zich, mid- Wo Pa?ochies, op de gezinnen, als natuurlijke kernpunten van de vasten-actie. In alle katholieke ge- _nen' waar zij gedurende de Vas ten psychologisch het middelpunt zuilen zijn, worden z.g. „noodkist- jes geplaatst. In de Goede Week rullen parochiële werkgroepen ,,spaarzakjes" uitdelen, door middel waarvan de gezinshoofden het bij eengebrachte bedrag anoniem en ge sloten kunnen afdragen. De organisa tie en algemene propaganda is in handen van de actie „Voor God". Op zondag „Laetare" wordt in alle ge zinnen een vastenkrantje bezorgd als hernieuwde inzet voor de tweede helft van de Vasten. Het gaat dus om een vastenactie *het een concrete doelstelling: de grote noden van de Wereldkerk. Aan Welke noden de opbrengst besteed Wordt, zullen de bisschoppen vast stellen en bekendmaken, zodra het verzamelde bedrag vaststaat. Na de wijziging van de vasten- wet in 1956 hebben de bisschop pen zich tesamen met vele ge lovigen bezorgd afgevraagd, in hoeverre er werkelijk sprake is van Cen persoonlijke beleving van de vas tentijd, zoals de thans geldende vas- tetnvet deze beoogt. Is er een wissel werking tussen een zekere welvaart de godsdienstige vraag naar ont hechting, die o.a. in de vastenwet ligt besloten? De huidige geloofsbe leving richt zich vöoral op de een heid van de christelijke levenshou ding met een sterke klemtoon op de onvervangbaarheid van het persoon lijk oordeel bij de concrete plichtsbe paling. Walgrave wijst erop, dat men up, zedelijke gedragsregel bij voor- m wil zien als de uitdrukking van act' m^wijze; men wil de zedelijke Schi t' z°als vroeger teveel ge- gip niet scheiden van de reli- 6 euze en liturgische. De liturgische ctiviteit acht men de hoogste, daad- Werkelijke uiting van hett Christelijk ethos, en terecht. Maar is dit, voor- iopig althans, niet nog zo goed als hitsluitend theorie? Heeft men de naoed zijn praktische geloofsbeleving daarop af te stemmen? Kan men, Slnds de uitvoerige, algemene vasten- w°°rschriften zijn teruggebracht tot ïlchtlijnen voor een meer persoonlijke Sieving, nu zeggen, dat het doel van d® vernieuwing is bereikt? De bis- /hoppen laten het beantwoorden van vraag aan ieder van ons persoon lik over Zij voegener echter aan dat de behoefte is gebleken aan li..ncrete voorstellen t.a.v. de persoon- Jke beleving. Hier ligt de diepste va°nd van de bisschoppelijke oproep p ?it jaar. Als men nu aandachtig (p manlijke zin van de hierboven uit u alinea) aangehaalde woorden VeriM bisschoppelijk schrijven van men p6n zondag in zich heeft opgeno- tenacti n Wordt duidelijk, dat de vas- komt Prïnoipieel en primair voort- tief 'let zuiver-religieuze mo- slav ut, m de Bijbel altijd ten grond- ten-hiriH &an elke aansporing tot vas- eenhpt n"aalmoezen geven, een drie 7iin Van begrippen, die wezenlijk i.;' VOOr de echt-christelijke levens- knt ^eze eist immers de vol- i. en overgave aan God in geloof, en iiefde en wel zó, dat deze tnt ?ave gestalte krijgt in de liefde t de evenmens. En juist om die lief- v.®'. waar de huidige wereld zo bitter aan heeft, is alles, ter wille van God begonnen. „Wanneer men lim^ip Is °np werkelijkheden als parust-' Kerk' le®k, sacrament, or- &atle' verhouding priester-leek, kerkgemeenschap, dan is dit in de kern een zoeken naar het wezen van de christelijke liefde: deliefdein gemeenschap". (Teuws) Het wezen de" daet heeftop samen"ztin in lief- na'ti j ft God ons geopenbaard Om oSnsddakae^n het Christendom! voorgesteld, die 0ns vóórSt^actie juiste christelijke geest wil aankwek (Advertentie) 24 FEBRUARI T/M 5 MAART 10.00-17.00 u en 19,30 - 22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang fl 2,00 "wjor betalende RAI-bezoekers grote gratis RAI-loterij met 5o'tweewieiers als prachtige prijzen ter waarde van ca. f. 25.000,-. Goedgek. bij besch. v.d. Min. v. Justitie dd. 18 februari 1961 Nr. L. O. 610/021/635 -■- A Een van rip (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 25 februari In het programmaboekje, dat ter gelegen heid van het dertiende lustrum van de M.F.A.S. (medische faculteit der Am sterdamse studenten) werd uitgegeven, omschrijft de voorzitter van deze ver eniging, de heer J. C. Jansen, het doel van de M.F.A.S. als volgt: „een oriën tatie tegenover het probleem, hoe een medische scholing door een eigen initia tief zo zinvol mogelijk verruimd kan worden". Men heeft dus geen behoef te aan meer colleges, maar aan een verdieping in een aantal problemen, die niet direct de universitaire sfeer raken, maar toch de aandacht van de toekomstige arts eisen. Onder de ver schillende faculteitsverenigingen is de medische wel een van de meest bloei ende en men ziet dit weer eens bewe zen, hij het lustrum, dat de afgelopen drie dagen werd gevierd. De hoofdschotel in het programma werd gevormd door een lezingencyclus, ywaarbij het accent viel op de praktijk van het arts zijn, de moeilijkheden en de mogelijkheden. Hierbij wilde men echter de wetenschap niet uit het oog verliezen en zo kwam in deze cyclus de arts als natuurwetenschappelijk on derzoeker èn als lid van de maatschap pij aan het woord. De meest opzienbarende en ook drukst bezochte voordracht was die van prof. dr. I. Boere.ma, hoofd van de chirurgische universiteitskliniek van het Wilhelminagasthuis, die de Stil den een overzicht gaf van de haast sensationele bevindingen met de hoge druk-operatiekamer. De laatste maan den zijn er namelijk merkwaardige re sultaten bereikt met dit nieuwe instru ment. Deze operatiekamer, in de vorm van een tank, die onlangs met grote voor zichtigheid naar het ziekenhuis is over gebracht, heeft de vorm van een grote fles. Door een manshoge sluis, waar door de overgang geleidelijk is, komt men in een hermetisch af te sluiten en volledig ingerichte operatiekamer. Al lang wist men, dat een levend wezen onder hoge druk bepaalde veranderin gen onderging. Tot voor kort zag men dit uitsluitend als een gevaar; verhoog de druk bleek echter ook therapeuti sche effecten te bezitten en vooral bruikbaar te zijn voor hartoperaties. Bjj een hartoperatie is het grote pro bleem, dat het lichaam enige tijd de zuurstoftoevoer moet missen. Onder normale omstandigheden blijken de weefsels, via de reserves, die zij be zitten, dit drie a vier minuten te kun nen verdragen. Later ontdekte men, dat door afkoeling een vertraging van het zuurstofverbruik optrad, waardoor men de bloedcirculatie zeven a acht minuten kon onderbreken. Men kan in acht minuten chirurgisch veel doen, maar het is te weinig. Later kwam men op het idee het niet te zoeken m een vertraging van zuurstoftoevoer m de cellen, maar in verhoging. „We zochten niet in de diepte, maar m de breedte", aldus prof. Boerema. Bij een verhoging van druk, kan men het li- Advertentie) AMSTERDAM, 25 febr. Drie Rot- terdamse journalisten en een Utrecht- se uitgever hebben Nederland een we reldprimeur bezorgd: het eerste boek over de lotgevallen van de „Santé Ma ria". Het manuscript is zondag vol tooid. Ais dubbele pocket zal het 22 maart verschijnen. De manuscripten over hetzelfde onderwerp, die o.m. in Amerika en Duitsland in voorbereiding zijn, zullen voor zover bekend is pas veel later verschijnen De drie Rotterdamse journalisten die het boek in veertien dagen schreven, waardoor het twee maanden na de overval op het schip door Galvao en ziin volgelingen kan verschijnen, zijn Link van Bruggen Jos van Hofwegen en Hein J. Waalwijk. De dertien dagen van de Santa Ma ria" zal de titel van het pocketboek zijn. De auteursnaam die er wordt op gedrukt Link van Hofwijk is een samentrekking van de namen drie auteurs. is een van de ,vatl de belangrijke vormen van voorlichting vormt de pers, zeker bij ons, omdat hier, aldus spreker, het dagblad in de familiekring is opgeno men. Voor een niet onaanzienlijk deel van de bevolking is de krant vrijwel de enige lectuur, zeker voor de man nen. Het kxante-artikel moet in de eerste plaats leesbaar zijn en daarom is het moeilijk de specialist te laten schrij ven. Tenslotte bleef de heer Soeters het antwoord op de vraag, hoe groot de in vloed ,yan de krant in deze is, schuldig. Hij zelf acht die aanzienlijk. chaam doordrenken met zuivere zuur stof, waardoor een extra reserve ent- staat en men aanzienlijk langere ope raties kan uitvoeren. Geconstateerd werd hierbij, dat de cellen juist zoveel opnemen als zij nodig hebben, zodat het stofwisselingsproces hierdoor niet wordt versneld. Theoretisch zou men de druk enorm hoog kunnen opvoeren; de praktijk wijst echter uit dat drie atmosfeer (absoluut) de ideale hoog te is. Bij hogere druk zou een zuur- stofvergiftiging optreden. Zo zou men bij een doordrenking van zuivere zuur stof bij een druk van vijf atmosfeer slechts één a anderhalf uur kunnen le ven. De tank was oorspronkelijk be stemd voor gebruik bij hartoperaties, maar het opmerkelijke is, dat men de laatste tijd verrassende resultaten heeft gehad bij andere ziektever schijnselen, voornamelijk bü gas- grangreen of koucivuuiGrangreen treedt op bjj diepe verwondingen vooral aan arm of been, waarbij anaerobe (geen zuurstof nodig heb bende) bacteriën door vorming van gassen de weefsels aantasten. Deze bacteriën bleken echter ook geen zuurstof te verdragen en zo sterven zij, als het lichaam zuivere zuurstof opneemt bij hoge druk. Deze ontdekking heeft zes mensen het leven gered, nadat zij slechts en kele dagen een behandeling in de tank hadden ondergaan. Ook zijn, zij het slechts pijnstillende, resultaten bereikt in sommige gevallen van doorliggmg (decubitus) en aderverkalking (arterio- sclerose)Bij deze twee laatste geval len zou echter sprake kunnen zijn van suggestie. Wij bezitten hierover nog geen zekerheid, aldus prof. Boerema. Prof. Boerema merkt in een arti kel in het Tijdschrift voor Genees kunde (17 dec.'60) op: „De mogelijk heden om de zuurstofdoordrenking, die wij in 1956 in de chirurgie hebben ingevoerd en waardoor wellicht tal rijke vaak jonge levens kunnen wor den gered, in Nederland toe ie pas sen, moeten met spoed worden na gegaan. Er is slechts één werkejj- ke hoge-druk-operatiekamer beschik baar namelijk in Amsterdam; maar de Koninklijke Marine heeft twee klei nere tanks, die in geval van gasfleg- monen zeer bruikbaar zouden zijn, indien van de Marine-instanties me dewerking zou kunnen worden ver kregen." Overigens heeft men van één van deze tanks, die in Den Helder, die de Marine gebruikt voor haar duikers- school, in de proeftijd gebruik kunnen maken. Een grappige bijzonderheid hierbij is, dat de officieren in het be gin steeds een schipper mee naar bin nen stuurde". De meetapparatuur in deze tank was niet volmaakt en wan neer de schipper begon te transpire ren wist men dat er teveel koolzuur in de tank was. Ondanks de geweldige resultaten is de exploitatie van deze geneeswijze pas in een beginstadium. Prof. Boerema besloot zijn voordracht met lichtbeel den met een aansporing aan de stu denten hem bij deze proefnemingen te volgen. Een andere, ook voor niet-insiders interessante, lezing was die van drs. G..C. Soeters, arts en medisch jour nalist, over. „de arts en de journalis tiek". (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 febr. Nadat Utrecht donderdagavond de sleutel in het slot had gestoken, is de zesentwin tigste Boekenweek vrijdagavond in het Concertgebouw officieel geopend, in te genwoordigheid van de koningin, verte genwoordigers van de regering, van de regeringen van België en Luxemburg, vele andere autoriteiten op maatschap pelijk, literair en ander artistiek gebied. In de door Mette Koornstra versierde grote zaal werden de aanwezigen wel kom geheten door de voorzitter van de Commissie C.P.N.B., de heer G. Lub berhuizen. Het officiële openingswoord werd gesproken door prof. mr. J. H. Diepenhorst, rector magnificus van de Vrije Universiteit. Hij schudde een volle mand citaten en anekdotes in vier talen uit in de zaal, die enigszins ont hutst na dit aforistisch gebouwde be toog luisterde, waarin op hoog niveau en met fijne humor alle facetten van boek, schrijver, uitgever werden belicht. En dat ook nog door alle eeuwen heen. Een gecondenseerd stuk cultuurgeschiedenis. Tegen het einde van zijn rede prees de hoogleraar het boek op zeer oorspronke lijke wijze. En met de wens dat het vrije woord nooit verloochend zal worden, verklaarde hij de zesentwintigste Boe kenweek voor geopend. Hierna begon het enigszins merk waardig samengestelde programma, dat met de ouverture „Cyrano de Bergerac van Wagenaar, gespeeld door het Con certgebouworkest onder leiding van Ber nard Haitink werd geopend. De plaats van de heroïsche Cyrano werd ingeno men door Wim Kan, die m een conferen ce, onderbroken door liedjes, zijn Iierde aan de literatuur kwam verklaren, als leek. zoals ij verklaarde, hoewel hu wel kon lezen. Kan verklaarde een feest avond als deze op prijs te stellen, hoe wel hij het betreurde, dat er weer een avond was waarop er niet gelezen werd. Tijdens zijn conference stond Kan voor op het podium, de bezoekers op de po diumplaatsen dus de rug toekerend. Hij durfde evenwel niet de zaal en dus de regering de rug toe te keren, daar hij dat al op Oudejaarsavond had ge daan. Enkele onderdelen van de confe rence mogen vermeld worden: „Is Vest dijk in de zaal? Neen? Vestdijk is er niet, Vestdijk schrijft." „De dichters van morgen kunnen zich in de pauze melden bii Ad den Besten." „Een dame vroeg in een winkel naar de sprookjes van Jacques de Gans. Nou, het is wei niet waar wat hij schrijft, maar sprook- ies zijn het ook niet." Ir. van Dis had in de Kamer de televisie genoemd „de kijkdoos van de duivel" „Zou het dan in de hel nóg vervelender zijn?" Aan het slot van zijn conference gaf Kan blijk een uitstekend lezer te zijn; hij gaf een zeer aannemelijke interpretatie van het beroemde lied „Ik zag twee beren broodjes smeren." In een slotlied, waarin op vernuftige wijze vele beken de boektitels waren verwerkt, trachtte Kan de zaal tot zingen te bewegen, wat na enige moeite gelukte. De culturele communitv-singing sloeg om m jubelen, toen het Concertgebouworkest, gediri geerd door Wim Kan, de zang bijviel. Een uitstekende apotheose van het eerste deel van het programma. Na de pauze voerde het Nederland se Ballet onder leiding van Sonia Kaskel La Boutique fantastique" uit, op mu ziek van Rossini en Respighi, in de choreografie van Leonide Massine. Hoe wel men enigszins een decor miste, werd het een speelse, geestige, fantasie rijke uitvoerig, die een origineel slot kreeg' de dansers en danseressen daal den af naar het midden van de grote zaal waar zich schrijvers en schrjjisters bii tien voegden. Samen dansten zij een Can-Can, en dat met zoveel enthousias me dat er gebisseerd móest worden. Met dit „optreden" van de litera tuur was het schrpversbai officieel ge opend' het gehele Concertgebouw stond ter beschikking van de feest-vierders, en op vele plaatsen klonk muziek, waar de hoofdbewoonster van het Concertge bouw de grote Kunst, enigszins hoog hartig aan voorbijgaat. Schrijvers, boek verkopers, uitgevers, lezers en zo maar feestvierders hebben samen vele uren bewezen, dat literatuur niet steeds een ernstige aangelegenheid behoeft te zijn. Vermoedelijk was deze keer niet „ieder een" er, daar in Utrecht ook, naar ver luidt, iedereen geweest is. Toen de eer ste werknemers-zonder-vrije-zaterdag al op straat waren, liepen de laatste feest gangers er nóg. De muze trok haar stemmige jurk weer aan. De Boeken week kon echt beginnen. Tijdens het Boekenbal: Wim Kan wordt voorgesteld aan de koningin. Rechts op de voorgrond Corry Vonk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 febr - Tijdens de jaarvergadering van de Haagse afdeling van de Nederlandse vereniging voor huisvrouwen is gisteren onder meer ge sproken over het gevaar dat meisjes en vrouwen lopen, die 's avonds over straat moeten. Aan deze besprekingen nam ook de ere-voorzitster mevrouw R T. Kolfschoten-Ferwerda deel. Zij ver telde o.a. hoe in Amerika en Canada meisjes en vrouwen een hoedespeld1 acn- ter de revers van hun mantel di agen om daarmee eventuele belagers van zich af te kunnen houden. Volgens nievrouw Kolfschoten wordt dit afweermiddel ai enige jaren met succes in deze landen gebruikt. HEERENVEEN, 25 febr. Tussen Heerenveen en Oranjewoud is gister middag een personenauto geslipt en over de kop geslagen. De chauffeur, O.B. uit Joure, werd daarbij aan het hoofd ge wond. Het- bleek dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde en als een waanzinnige verschillende delen van Friesland had doorkruist. Hij had daar bij in Marssum bij Leeuwarden een brug geramd en ook op vele andere plaatsen het verkeer in gevaar gebracht. De man werd ingesloten in het politie bureau te Heerenveen. Van de auto bleef bij het ongeval slechts een wrak over. DEN HAAG, 25 febr. Maandag 6 maart 's avonds half acht zal een dank stond gehouden worden in de Klooster kerk alhier ter gelegenheid van het twaalfeneenhalf-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Hoofd-vlootpre- dikant ds. J. H. Sillevis Smitt zal deze korte dienst leiden. Medewerking wordt verleend door het koninklijk mannen koor „Die Haghe Sangher" o.l.v. Jos Vranken, het „Christelijk Haags Kna penkoor" o.l.v. Marius Borstlap en de organist Piet Kraak, die enkele koor werken en de samenzang zal begeleiden. De dienst zal van half acht tot acht uur door radio en televisie worden uitge zonden. In verband daarmee dienen al le belangstellenden de dienst is vrij toegankelijk vóór 19.20 uur hun plaat sen te hebben ingenomen. GRONINGEN, 24 febr. De politie heeft dezer dagen een veertigjarige kinderarts, tevens lid van de gemeen teraad aangehouden en ingesloten, ver dacht van zedendelict met minderjarige jongens. Deze zaak is een uitvloeisel van de arrestatie van vier jongens, die er van beschuldigd werden diefstallen te hebben gepleegd. De zaak kwam aan het rollen toen een collectebus met 400,- uit de Sionskerk was verdwenen. Het onderzoek leidde naar een twintigjarige jongeman, die in het bezit was van een sleutel van de kerk, omdat hij vroeger wel eens had geholpen met het tellen van het collec tegeld. Het bleek toen al spoedig, dat hij samen met drie jongens van resp. zes tien, achttien en twintig jaar, allerlei ijzer-diefstallen had gepleegd op het ter rein van de Nederlandse Spoorwegen en bij scheepswerven te Hoogezand, Gro ningen en Haren. De buit werd te gelde gemaakt en gebruikt voor plezierritjes in auto's naar Amsterdam en fuifjes in de provincie. Maar de opbrengst van col lectebus en oud-ijzer was niet voldoende om de uitgaven van de jongelui te „dekken". Het bleek toen, dat er ook nog geld gestolen was van de kinder arts, maar dat deze, gezien de dubieuze relatie met de jongens, geen aangifte heeft gedaan bij de politie. LONDEN, 25 febr. (UPI) Radio Moskou heelt meegedeeld, dat gisteren in Djakarta een protocol is ondertekend, krachtens hetwelk de Sovjet-Unie een krediet van 250 miljoen dollar zal toe kennen aan Indonesië „voor de bouw van een aantal grote industriële onder nemingen". (Advertentie) CAPE CANAVERAL, 25 febr. (Reuter) - De Verenigde Staten hebben giste ren met succes een nieuw en krachtiger type van de intercontinentale Atlas- raket afgevuurd. De raket legde een af stand af van ruim elfduizend kilometer. De drie vorige pogingen om deze ra ket van de Atlas-serie te lanceren zijn «He mislukt. De raketten vielen in de Atlantische Oceaan na slechts enkele kilometers te hebben afgelegd. él-601 H Begin februari ontving mgr. J. A. G. van der Hoogte, rector van Huize St.-Eli- sabeth in Amsterdam, een brief waarin hem ■werd medegedeeld dat hij be noemd was tot bisschoppelijk commissaris van de katholieke vereniging van ouders en fami lieleden van geëmigreerden te Den Haag. Daarmee werd zijn achtste officiële functie een feit. Het is niet verwonderlijk dat de 48-jarige rector thans peinzend voor zich uit zit te staren als wij het hebben over zijn recente be noeming. BenoemingOh ja, dat is waar ook." Even later zoekt hij tussen zijn uitgebreide cor respondentie om ons de betref fende brief te laten lezen. „Hier kijkt u zelf maar, alles staat erin." En het kan niet anders of het gesprek gaat daarna over zijn vele. andere functies. De rector kijkt weer eens naden kend en haalt dan zijn notitie boekje erbij. ..Als u het dan pre cies wilt weten".En dan somt hij er enkele op: bi sschopve- lijk commissaris van de Katho lieke, Centrale Emigratiestich ting. bondsadviseur van de L.T.B., nationaal directeur van de boord-aalmoezeniers en rec tor van het Maagdenhuis. „Dat. ben ik nog altijd, hoewel het Maagdenhuis is opgeheven. Wij hebben echter nog veel werk met de nazorg van de meisjes. Verder bekleed ik nog enkele functies in Rome. In 1958 ben ik benoemd tot geheim kamerheer Het is inderdaad een respec tabel aantal. Maar de meeste belangstelling van de rector gaat toch wel uit naar het emigratie- werk „Als adviseur he 'j' at{e jn contact gekomen. Het interesseerde ben ik eigenlyk met Hoogte. „Ik heb vele oriëntatiereizen gemaakt "doo^Aus'tralië ^anad^ Brazilië, Verenigd, Staten en Zuid-Afrika om van Europa maar niet meer te spreken Ik heb tijdens deze reizen ervaren A t het belangrijkste voor de toekomstige emigrant de voorlichting is en het tleh eiaenmaken van de taal. Ik hamer altijd op die voorlichting, want list in de gevallen waarin het misgaat blijkt deze onvoldoende te zijn neweest Wij houden ohs uiteraard bezig met de geestelijke verzorging unn dé emigrantIk moet er heel wat tijd aan spenderen," voegt Neder lands eerst emigratie-priester er aan toe. Terugkomend op de taal zegt de rector: „Als er bij emigranten van onkerkelijkheid gesproken moet worden dan is dat te wijten aan een onvoldoende kennis van de taal. Men denkt b.v. hoe moet ik nu gaan biechten als ik de taal niet versta? Hpe kan ik een preek op mij laten inwerken als ik niet versta wat er gezegd wordt? Kijk, en daar zit nu de kern," zegt mgr. v. d. Hoogte gedecideerd. „Hoe belangrijk de emigranten-aalmoezeniers in deze landen zijn, zult u wel begrijpen. Kortgeleden is nog een viertal Norbertijnen naar Queensland vertrokken om daar een eigen parochie op te bouwen." Op onze vraag wat hij denkt over de Nederlandse emigrant maakt de rector een afwerend gebaar. „Ik heb daarover al eens een lezing gegeven in Utrecht. Ik heb toen terwille van de goede zaak harde, keiharde feiten moeten vertellen. Men heeft mij dat erg kwalijk genomen en de volgende dagen kreeg ik er in diverse bladen „van langs". Maar in het belang van de Nederlandse emigrant en toekomstige immigrant en allen die daarbij betrokken zijn meende ik de waarheid te moeten vertellen: Nederlanders zijn overal even welkom, zij zijn ijverigspaarzaam en ondernemend, alleen: Nederlanders zijn zo verschrikkelijk eigengereid en pas als ze met de rug tegen de muur staan en hen het mes op de keel wordt gezet kunnen ze tot. grote prestaties komen. Nederlanders kunnen zich ook moeilijk aanpassen: ze zijn geneigd zich snel af te zonderen en eigen mensen op te zoeken. Op deze manier gaan zij een aparte gemeenschap, een blok vorm,en en kunnen daardoor moeilijk ver trouwd raken met de leefgewoonten, het karakter en de aard van de autoch tonen. In vele gevallen levert dat teleurstellingen op; teleurstellingen die alleen door juiste voorlichting en voorbereiding kunnen worden voor komen." Mgr. v. d. Hoogte gaat in zijn werk op. Werk dat hem dagelijks geheel in beslag neemt en waarbij hij nauwelijks tijd weet te vinden voor zijn liefhebberijen: schilderen (de rector slaat geen expositie in de hoofdstad over), vioolspelen, en zomaar wat slenteren door zijn geboortestad Am sterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5