Afsluiting van winkelstraten een groot succes te worden lijkt Druk pratende mensen en spelende kinderen NZH en POLITIE weinig of geen moeilijkheden Rotterdams ioneel met „Dubbel Spel" van jean Guitton Haarlem Eindhoven NA VIJFTIEN JAAR Op zaterdagmiddag weer in Grote Houtstraat Eindhoven juicht om overwinning proef grote houtstraat en anegang Geveltoerist in actie Scheepvaart vast Zaterdag nog een afsluitingsbord en enkele wachtverboden Voorbeurs ShSnEg °S 2 Gelukzalig Meer vaardig verkleden dan goed toneel Vandaag beslissing? Haarlemse deputatie naar Lichtstad De beurs vandaag: mf f' - SS ©m maar meteen met de deur in huis te vallen: iedereen is goed te spreken over de afsluiting van de Grote Houtstraat en Anegang. Uit de mond van de chef van de Haarlemse verkeerspolitie, com missaris I. B. Brauckmann tekenden wij op: „de proef is zeer bevredigend verlopen". Van de zijde van de NZHVM kregen wij een nog enthousiaster geluid te horen. „Voor de volle honderd percent ge slaagd", was daar het commentaar. De reacties van het publiek en de winkeliers waren unaniem: „schitterend". De pessimisten hebben ongelijk ge kregen. De eerste zaterdag van de drie maanden durende proef is ons inziens een éclatant succes geworden. Daaraan moet direct worden toegé- voegd, dat iedereen heeft meegewerkt om de proef vlot van start te laten gaan: de mannen van de Haarlemse politie, die zich uiterst punctueel aan de richtlijnen van hun hoogste chef, hoofdcom missaris A. L. de Boer, hebben gehouden; de chauffeurs van de NZHVM, die zich door de ge wijzigde situatie niet hebben laten „kennen" en daardoor hebben getoond wie zij zijn en het win kelend publiek, dat de aanwijzingen correct heeft opgevolgd en daardoor een groot ompliment heeft verdiend. Nog onoplettend Geen verwijt LAATSTE NIEUWS MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 PAGINA De nurksen kunnen moeilijk volhou den, dat het zaterdag in de Haarlem se binnenstad geen feest is geweest. Daaraan droegen niet alleen de vrolijk klapperende vlaggen in de Grote Hout straat bij, maar nog veel sterker de stemming van het publiek, dat met vol le teugen scheen te genieten van een verkeerloze Grote Houtstraat en Ane gang. „Het lijkt wel Koninginnedag", vertrouwde ons een verkoopster van da mesmodes toe. Overal druk pratende mensen, spelende kinderen en doodge moedereerd rondkuierende hondjes. En Wat bijzonder trof: mensen, die midden op straat bleven staan praten met el kaar, omdat er geen gevaar dreigde. Nog in het begin Van de middag hoor den wij een voorbijgangster zeggen: Milium „Het is heerlijk, bijna angstig, die rust. Maar ieder ogenblik kijk je toch om. Je vertrouwt het nog altijd niet". Om één minuut voor tweeën zaterdag middag was de Grote Houtstraat voor alle rijverkeer gesloten. Op dat moment bevonden zich nog een kleine personen wagen en twee bussen in de straat, voorlopig de laatsten van die middag. De bestuurder van de luxe auto kreeg van enkele voorbarige voetgangers te horen, dat ie „niks meer in de Grote Houtstraat te zoeken had". Het kleine incident toonde duidelijk aan hoe men gesteld bleek op zijn rechten. De af sluiting en het „onthullen" van de ver schillende borden was toevertrouwd aan de hoofdagenten van de Haarlemse verkeerspolitie, de heren P. Heuving HAARLEM, 27 febr. De ÏÏZHVM, waarvoor de afsluiting wel bet meest ingrijpend is geweest, beeft op de eerste proefzaterdag haar toerk zonder erg veel moeilijkheden kunnen verrichten. „Het is rnij alle maal bijzonder meegevallen, hoewel ik er aanvankelijk een zwaar hoofd 1,1 had," vertelde de heer J. Lambers Arrzn de vervoersafdeling van de k die al direct om twee uur een Vk]e was komen nemen op het utplein. „Verkeerstechnisch waren knw°°r°nze chauffeurs wel enkele Klem! zoals °P de brug bij de de rmo outwe9 en wat verder op Damsïile.als de bussen vanuit de tnZtT1 ,de Oude Groenmarkt grote ZJu aien- Hoewel voor de Veerstm^eT'sstroom uit de Lange komen (?e bussen van rechts het te tn s v°orrang hebben, zal pp Wel noodzakelijk zijn, dat tnZJ fersa^ent daar, zoals ook nnwj?» geval was al regelend optreedt," aldus de heer Lambers. twee m^atUffeur Gerrit Zoon zag om Wit H?°t°ragenten het rood- fiiweor f afsluitingsbord over de alwwL?to ^at betekende dat hij moest Tir S Zljn "bj" 6" buitenom verkee0r™ ituaTiesPte8ewijzlntal moeil«ke >,we zullen wel zien hoe 't vakerdeme?i: "hm 120 bussen erot V16r uur W Haarlem links haddenTaten lfggem16^' Commissaris I. B. Braimi™ de Haarlemse verkeerspolitl^f,"" Van oordeel, dat d eproef niet onjrunsfit ,Van verlopen. Verkeerstechnisch warin g wel enige moeilijkheden geweest, ma r deze op te sporen is juist het doel van de proefafsluitingen. Nergens evenwel Werd de verkeersstroom opgehouden „Het autoverkeer heeft zich bij dé Houtbrug ongeveer gelijkmatig over de twee mogelijkheden, de Raamvest en de Gasthuissingel verdeeld, terwijl de wielrijders, voor zover ze hun rijwiel niet aan de hand mee de Grote Hout straat innamen, gebruik maakten van de Kleine Houtstraat". „De voetgangers blijven echter nog zeer onoplettend. Met name bij het ovtrsteken van het Verwulft hebben agenten de stroom wandelaars nogal eens tegen moeten houden om het dwarsverkeer vrij baan te geven. Ook aan de noordzijde van de Grote Houtstraat, daar waar op de laatste vijftig meter het autoverkeer weer be zit neemt van de rijbaan, kwam het een enkele maal tot moeilijkheden met voet- lie meenden dat ook daar de HJbaan nog hun domein was. Om dit in zal mpHrfran6 1 te laten functioneren tiarr a F van aanstaande zater dag op dit punt een afsluitingsbord met daarop de waarschuwing „Einde af sloten gedeelte" worden senlaatst Voorts zullen misschien hier en dalr extra wachtverboden worden ingevoerd! u'er n deze twee maatrege len behoeven we voorlopig niet ge gaan" aldus commissaris Brauckmann Het inzetten van extra politieperso neel bleek zaterdag niet noodzakelijk Acht agenten die gewoonlijk belast zijn met de bloksurveillance zijn dichter bij het centrum gehaald, maar hun taak bestond eerder uit waarneming, dan dat ze ter regeling moesten optreden. Voorts heeft de motorsurveillance de ge hele middag de verkeerssituaties op de parallelwegen gecontroleerd. HAARLEM, 27 febr. Toen de Haarlemse inspecteur van politie, de heer G. J. Endlich zaterdag middag kort na twee uur met nog een andere politiefunctionaris door de Grote Houtstraat liep, hoorde hij vlak achter zich een fietsbel. Hij schrok even en dacht een ogenblik, dat hij door een fietser zou worden aangereden. Tóen hij zich had omgedraaid stond er achter hem een heel klein jongetje op een autoped en C. A. Martin. Bjj hun werk op de Grote Houtbrug werden zij gadegesla gen door burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers en de kroonverdedigster van de belangen van de voetgangers, mejuffrouw C. Bal, secretaresse van de Vereniging tot Bescherming van Voet gangers. Toen even voor tweeën de af sluiting een feit was begaf de eerste burger van Haarlem zich als eerste van de Haarlemse burgers te voet in de Grote Houtstraat, nageoogd door enke le tientallen mede-burgers, die niets van de eerste historische ogenblikken van de afsluiting wilden missen. Terwpl de bussen van de NZHVM vanaf de haltes od het Houtplein de Gasthuissingel op reden, begon mr. Cremers aan zijn tocht om zelf te ervaren, wat of het zeeeen wil bij winkelen of flaneren door een winkelstraat niet meer door rijver- keer gehinderd te worden. Vier uur lang heeft die „gelukzalige" toestand geduurd. Tijdens het eerste en laatste uur waren de afgesloten straten vooral het domein van spelende kmcle- ren. De grootste drukte concentreerde zich tussen drie uur en ongeveer hall vijf. Er waren toen bijzonder veel men sen op de been. Veel last zal niemand hebben ondervonden van diegenen, die hun fiets aan de hand hadden meegeno men. Deze winkelende voetgangers ver gisten zich nog al eens, wanneer zp na het doen van de boodschappen hun fiets weer vastpakten en dan doodge moedereerd opstapten. Als zjj het zelf nog niet hadden gemerkt werden zjj even later wel attent gemaakt op hun misstap. Ook van officiële zijde bestond er voor de proef veel belangstelling. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. Happé was al vroeg in de mid dag in de Grote Houtstraat present. Ofschoon hij natuurlijk nog geen con clusie wilde trekken was hjj van oor deel, dat als de proef zouden worden gevolgd door een definitieve regeling het doorgaande verkeer op het Ver wulft op den duur moeilijkheden zal veroorzaken. Verder flaneerden er za terdagmiddag ook enkele raadsleden door de afgesloten straten, onder wie de verkeersdeskundige van de KVP-fractie mr. dr. A. F. H. Scheurs. Om zes uur was het afgelopen. Kort voor dit tijdstip waren Haar lemse politie-agenten op de Grote Houtbrug al bezig met het inklappen en verhullen van de borden. Vóór het verkeerslicht stonden reeds enkele automobilisten te wachten, kijkend op hun horloges. Niemand van hen kan de politie er een verwijt van maken, dat de afsluiting langer heeft geduurd dan was bepaald, want om precies zes uur werd het afsluitbord weggehaald. De eerste proefzaterdag was achter de rug. KAMERMUZIEKAVOND Vrijdag 3 maart geeft het „Aerdenhout's Vrou wenkoor" in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een kamermuziek avond. Uitgevoerd worden werken van Telemann, Vivaldi en Pergolesi, met solistische medewerking. Het kruispunt Lange Veerstraat— Oude GroenmarktDamstraat le verde zaterdagmiddag nog al eens moeilijkheden op, die waarschijn lijk niet zonder de hulp van een verkeersagent kunnen worden opge lost. Het verkeer uit de Lange Veer straat was op sommige ogenblik ken bijzonder groot. Deze beide foto's spreken voor zich zelf. De foto rechts werd enige we ken geleden op een zaterdagmiddag gemaakt. Toen moest het winkelend en kijkend publiek zoveel mogelijk op de smalle stoepen van de Grote Houtstraat blijven. IntegensteXXing tot zaterdag jongstleden, zoals de foto links laat zien. HAARLEM, 27 febr. Het dubble- cross-thema is bepaald niet nieuw op het toneel. De Fransman Jean Guitton heeft geprobeerd het toch nog op een oor spronkelijke manier toe te passen. Hij laat twee broers afwisselend ten tonele verschijnen, maar ook twee zusters. De broers zijn met de zusters getrouwd en de een heeft bovendien een verhouding met de vrouw van de ander. Dat alles speelt zich af in het thriller-achtige blij spelletje „Dubbel-spel", door Remco Campert op het eerste gehoor voortref felijk vertaald naar het origineel, dat „Les assassins au bord du nier" heet. In Parijs heeft het stuk triomfen ge vierd. Het Rotterdams Toneel speelde het gisteravond in de Haarlemse schouwburg. De beide tweelingbroers en tweeling zussen jagen op de erfenis, die hun va der respectievelijk schoonvader heeft nagelaten. Zij staan elkaar in de weg en zoals het in een thriller betaamt, beraamt men dan plannen om elkaar uit de weg te ruimen. Men kan de schrij ver niet ontzeggen, dat hij oprecht ge tracht heeft oorspronkelijk te zjjn. De afloop hoewel niet helemaal onver wacht is niet helemaal alledaags. Maar voor het overige is het stuk zo weinig echt toneel. Zeker, de ongeloof lijk snelle verkleedpartijen zijn verras send Althans de eerste keer. En de cy nismen met betrekking tot vraagstuk ken van leven en dood doen het wel. Maar Jean Guitton lijdt, naar mijn smaak, aan het euvel, dat hij teveel van het goede biedt. Maar ja, hij moet nu eenmaal drie bedrijven volpraten. Een éénacter, op dit thema opgezet, zou door zijn bondigheid veel sterker ge weest zijn. Een van de eerste Haarlemmers, die zaterdagmiddag door een verkeer loze Grote Houtstraat wandelde, was Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. Vanaf de Grote Houtbrug had hij de afsluiting van deze belangrijke winkelstraat voor alle rijverkeer gadegeslagen. Kort daarna ging hij de situatie in ogen schouw nemen. HAARLEM, 27 febr. „Ik heb een sensationele mededeling v<oor U zei ons zaterdagmiddag een stem door de telefoon. Een stem, voor ons uit duizenden te herkennen is die van de heer H. Janssen, chef van de af deling Bevolking ten stadhuize. Toen voorvoelden wij, dat Eindhoven zijn slag had geslagen. „Haarlem heeft een slechte beurt gemaakt", zei hij. „We hebben nog maar ^en voorsprong van drie zielen. De burgerlijke stand is nu: Haarlem 169585, Eindhoven 169582". Het ziet er naar uit, dat vandaag de beslissing is gevallen. Op het mo ment, dat de krant bij U thuis wordt bezorgd, weten wij, of Eindhoven in derdaad Haarlem is gepasseerd. Er zou een wonder gebeurd moeten zijn, als niet vandaag de beslissing is ge vallen. Het is toch maar merkwaardig ge gaan in die bevolkingsstrijd. Tegen alle verwachting in verstevigde Haarlem zijn positie, door vrijdag op Eindhoven uit te lopen. Het verschil in zielen edroeg toen 32. Het ziet er naar uit, aldus deskundigen, dat op die manier de strijd nog weken kan voortduren. Maar ziet, Eindhoven heeft zater dag zijn slag geslagen. Het noteerde 16 vestigingen en 8 geboorten, een toename dus van 24 zielen. Daarvan moesten afgetrokken worden 13 ver- trekkenden en 1 overledene, een ab solute winst dus van 10. Haarlem tel de 8 vestigingen en 7 geboorten (15 winst) en 32 vertrokkenen en 2 over ledenen (34 verlies). Een absoluut ver lies dus van 19 zielen. Voor Eindho ven een totale vooruitgang van 29 zielen, en dus nog maar een achter stand van 3 zielen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinininn,,,,!,,,,,!,! De winkeliers in de Grote Hout straat hoeft men niet naar hun mening te vragen. Breeduit plooi de zaterdag de verenigingsvlag van de zaken: het was feest; de binnen stad was afgesloten voor het gemo toriseerde verkeer. In de Anegang hing de vlag wel niet uit want de Anegang-vereniging heeft geen vlag maar de zakenmensen zijn daar niet minder gelukkig met de afsluiting. Een verkoper van huishoudelijke artikelen verzekerde ons, dat hij deze middag meer publiek in zijn zaak had gehad dan andere zater dagmiddagen. Meer publiek ook, dat hij anders nooit zag. „Het kan natuurlijk toeval zijn, maar het viel me- toch op." Een bejaarde heer vertelde ons opgelucht, dat hij voor het eerst sinds vijftien jaar op zaterdagmid dag door de Grote Houtstraat wandelde. Vroeger had hij het nooit aangedurfd. „En volgende week zaterdag neem ik zelfs mijn vrouw mee," kondigde hij aan. Enkele winkeliers waren minder uitbundig. „Het zal nog drukker moeten worden," vertelden ze. „Nu het publiek plotseling over de voile breedte kan lopen, is het net of er veel minder mensen op straat zijn. Als de straat vol is, winkelt het veel gezelliger. Anders lo°Pt men door de straat, en winkelt men niet." Een speelgoedverkoper had van een klant gehoord, dat men was lastig gevallen door een groep op geschoten jongens, die door de Grote Houtstraat flaneerde, maar hij meende toch dat dit slechts in cidenteel was. De meeste van zijn klanten onder wie veel mensen van „buiten" bleken opgetogen over de rust, waarbij men winkelen kon. Stiller dan ooit De heer J. J. Jurrissen, oud-di recteur van de NZHVM, was als lid van de Verkeerscommissie zater dag omstreeks het spitsuur ook even een kijkje gaan nemen. De drukte op straat van het winkelend pu bliek was hem echter beslist tegen gevallen. Naar zijn mening was het in de twee, nu voor verkeer afge sloten straten, stiller dan gewoon lijk. Ook is de heer Jurrissen bang, dat veel automobilisten, wetend dat de binnenstad op zaterdagmiddag dicht is voor hun boodschappen niet meer naar het centrum zullen komen. Over de gang van zaken met de autobussen kon de heer Jurissen geen oordeel geven, omdat hij va-n de nieuwe route geen gebruik had gemaakt. HAARLEM, 27 febr. Inde nacht van zaterdag op zondag ontdekte een vrouw, voordat zjj naar bed ging, dat er een man tegen de dakgoot, aan de regenpijp van haar woning aan de Van Riebeecklaan hing. Zij waar schuwde haar echtgenoot, die de man sommeerde naar beneden te komen. De onbekende man gaf hier gevolg aan, maar wist zich op de grond weer los te rukken en verdween in het tegenover het huis gelegen weiland. De politie stelt een onderzoek in. TEKENZAAL Met ingang van maandag 6 maart zal het Genootschap Kunst zij ons Doel, wekelijks haar te kenzaal, die gevestigd is in „De Waag" op het Spaarneboek Damstraat, beschik baar stellen voor jonge kunstenaars tus sen de 15 en 25 jaar, om van half acht tot half tien naar gekleed model te te kenen of te schilderen. Voor de spelers van de beide dubbel rollen was er alle gelegenheid om hun vaardigheid te tonen. Maar vaardigheid alleen is kennelijk weinig inspirerend, want gisteravond althans leek men noS* al eens buiten de tekst te gaan. Er werd op het toneel te pas en te onpas gela chen om zaken, die kennelijk aileen voor de spelers zelf bedoeld waren. Dat is nogal irritant voor het publiek, i ïm Dikkers had als regisseur voor een zorg vuldige mise en scène gezorgd, hetgeen ook wel nodig was. omdat enerzijds hooguit drie mensen het toneel moesten vullen, en anderzijds omdat de dubbel rollen voor het publiek duidelijk onder scheiden moesten worden. Hep van Delft had een bijzonder mooi Norman- disch landhuis ontworpen. Dikkers zelf speelde de beide twee lingbroers, duidelijk onderscheiden als het teruggetrokken, introverte manne tje en de explosieve levenskunstenaar. Hij leverde knap typermgswerk. Dat deed overigens ook Enny Meumer als de tweelingzusters: een geraffineerde, krachtige persoonlijkheid en een opper vlakkig, dom wezentje. Dit tweetal werd helaas niet best terzijde gestaan door Pieter Lutz als de louche-figuur-met- verbindingen-met-de-politie. Merkwaar digerwijze was hij zelfs slecht ge schminkt. Een groot deel van zijn tekst ging verloren door een beslist onvol doende uitspraak en zijn bewegingen wa ren cliché-achtig. Van deze jonge acteur is men toch wel beter gewend. In dit stuk verdienen de kleedsters bijzondere vermelding. Zij zijn het im mers geweest, die Pim Dikkers en En ny Meunier in de gelegenheid hebben gesteld om zich voortdurend razend sne! te verkleden. Hulde dus aan Joep van Gilpen en Mandy Muyen. J. W. v. d. V. HAARLEM, 27 febr. Eindhoven is zeker van zijn overwinning. Vanmorgen boekte het goede winst. Haarlem liep terug. Om half één, de tijd waarop de Haarlemse bevolkingsafdeling ten stad huize sluit, was de stand: Haarlem 169.579, Eindhoven 169.603. Om drie uur sloot de Eindhovense afdeling van de burgerlijke stand. De lichtstad mocht toen zeker zijn van zijn vijfde plaats. De sirenes loeiden en de vlaggen gin gen uit. Vanavond is er een bijzondere raadsvergadering in Eindhoven, waar bij ook een Haarlemse deputatie aan wezig is. Die deputatie bestaat uit Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, en echtgenote en de directeur van de V.V.V.-Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, en echtgenote. Men heeft in Eindhoven willen uit maken, wie de doorslag tot de over- winning heeft gegeven. Vermoedelijk zal dat zjjn... een Haarlems gezin, dat zich in Eindhoven heeft gevestigd. iimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiimiiiiiiiiiiii, AMSTERDAM, 27 febr. Bij de ope ning van de officiële beurs ontwikkel de zich vandaag een zeer levendige ac tiviteit in de scheepvaarthoek. De opti mistische mededelingen op de jaarver gadering van de KNSM die vrijdag j.L al een sterke stimulans voor de koers ontwikkeling van de scheepvaartaande len vormden, werkten vandaag nog krachtig na. De verhandeling van de aandelen KNSM geschiedde vandaag ex 5% contant dividend en 5% stock. De koers van circa 244 ex dividend kwam zodoende overeen met een notering van ruim 261% cum dividend. Vergele ken bij de officiële slotprijs van vrijdag (252) betekende dit een verder avance van circa 9 pnt. De stocks werden bij de opening van de beurs nog niet ge noteerd. Op de koers van 244 voor de aandelen zou de beurswaarde van ae stock uitkomen op ƒ61. De vaste houding van de aandelen KNSM lokte tevens de vraag uit naar de andere soorten. Holland Am"lka Lijn en Scheepvaart Urne kwamen S tot 5 pnt. hoger. Elders op de aandelen markt was het rustig. Philips was vast gestemd. De staatsfondsenmarkt toonde weer hogere koersen. Naar aanleiding van vrij optimistische verwachtingen betreffende de vrachten- markt op de jaarvergadering van de K N.S.M., was dit fonds vrijdag tijdens hét officiële beursverkeer zeer vast ge stemd. Ook het merendeel der overige aandelen in de lokale markt was goed gevraagd. Van de internationale fond sen sloot Unilever als reactie op de jaar cijfers 10 pnt. lager. Vanmorgen maak te de notering van Philips tijdens de voorbeurs een sprong naar boven van 17 pnt. tot 1242. Unilever was meer dan 3 pnt. hoger, terwijl Kon. Olie, AKU en Hoogovens een fractionele verbetering te zien gaven. 4% Ned. 1960 I 4V# Ned. 1959 414 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wilton Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. P.L. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mil K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2«> Amsterdam '56 n 2% Amsterdam '56 III 2% Amsterdam '59 2% R.dam '57 Alb. Heyn KI. obl. Vong Slot 102 100% 95ft 110% 342 548% 366 849 172.50 382 597 357 899 542% 688 1225% 867% 287% 469% 673% 146.10 167% 188 101.50 252 165 205 178% 343 177 181 133 85% 94% 94% 97% 102% 123 opening 27/2 100% 100A 124 549% 1240% 867% 146.70 172 244 %e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3