Diplomaten stellen regels op voor hun nieuwe métier Recht van asyl kan langs een omweg ter sprake komen Jonge Duitsers plegen inbra ken en stelen auto's zich over B DE „WASA" WORDT GELICHT Jaarlijks overleg Raad van Europa en ministers Gemeente-ambtenaar van tas met geld beroofd van onderontwikkelde landen Ladies-gang voor de rechtbank PAUL VLAANDEREN ee het komplot TWEEDE CONGRES VAN WENEN De positie van Jozef kardinaal Mindszenty DE EEN AANGEHOUDEN. DE ANDER VOORTVLUGHTIG Indonesië Rebellen üeven Brits vorstenpaar in TEHERAN Hij moest even de veter van zijn schoen vastmaken Open brief van de vader van het slachtoffer Europa en handelsbehoeften President richt waarschuwing tot de ouders Poging tot dood slag VRIJDAG 3 MAART 1961 PAGINA 2 (Van een redacteur) Diplomaten gunnen zich de tjjd, als zij hun eigen zaken regelen. Sinds het congres van Wenen van 1815 en dat van Aken van 1818 zijn er bijna anderhalve eeuw geen nieuwe pogingen meer ondernomen om de status en de werkzaamheden van de diplomatieke vertegenwoor digingen juridisch te regelen. Maar nu het dan zo ver is en er in de Hofburg te Wenen een monster-con gres over „diplomatieke contacten en immuniteiten" wordt gehouden, begroot men de tijdsduur op min stens zes weken. Op het nieuwe Weense congres zijn negentig landen vertegenwoordigd; tussen de vijf- en zeshonderd gedelegeerden nemen aan de besprekingen deel. Grondslag voor de herziening van bepaalde regelen in de diplomatie vormt een ontwerp, dat in 1958 door de V.N.-commissie voor internationaal recht in Genève is uitgewerkt. Het nieuwe congres staat onder auspiciën van de juri dische commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na* ties. In november 1959 hebben Tsje- choslowakije en. achttien andere lan den een desbetreffend voorstel in gediend. De voorzitter van de juri dische commissie, de Griek Constan- tin Stavropoulos, heeft ook de openingsplechtigheid voorgezeten. Soekarno verbiedt zes uitheemse organisaties Hoge Autoriteit Aanbeveling over publicatie van vervoer tarieven E. J. van Dodewaard f Vader van bisschop van Haarlem éi Jf -• -:V> Geen eenstemmigheid in Straatsburg Op de Kloveniersburgwal in Amsterdam Sabelsteek Den Haag Vragen over R.O.G. te Amersfoort Apothekersassistente steelt 10.000 gld. Grote vraag naar V olkswagenaandelen Onofficiële notèrfftg van 610 DM Duits voorstel voor herziening E.G.K.S. De lijst vaij te bespreken onderwer pen ziet er op het eerste gezicht niet zo opwindend uit: de definitie van be paalde diplomatieke termen, de on schendbaarheid van diplomatieke ge bouwen, immuniteit tegen strafrechtelij ke vervolging, de fiscale positie van diplomaten, de immuniteit van diplo matieke koeriers en nog enkele soort gelijke punten. Maar een krant als de „Daily Ex press", die dagelijks vele kolommen vult met Brits chauvinisme, schreef op 27 februari jl.: „In Brittannië bevinden zich al 4.000 vreemdelingen, die geen belasting betalen en die niet vervolgd kunnen worden. De immuniteit is inge voerd als een zeldzame gunst voor uit gelezen bezoekers. Zjj was nooit be doeld om duistere functionarissen te be schermen. Brittannië behoort geen toe name van de groep der bevoorrechte vreemdelingen te aanvaarden. Inplaats daarvan moet het haar streven zijn het aantal van degenen, die boven de wet (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 maart Op het hoofdbureau van politie wordt een acht tienjarige Duitse magazijnbediende uit Bierckdorf vastgehouden, die met een vriend een aantal inbraken heeft gepleegd en twee auto's heeft gestolen. De tweede Duitser wordt nog steeds gezocht. Dinsdagavond werden de jongelieden in Rotterdam betrapt toen zij probeer den oen auto te stelen. De magazijnbe diende werd gegrepen de ander wist te ontkomen. De Bediende werd naar Den Haag overgebracht omdat bekend was DJAKARTA, 2 maart (UPI) De Indonesische rebellen tegen het centra le gezag in Djakarta, die zich al drie jaar lang schuil houden in de ondoor dringbare jungle van Celebes, leggen momenteel met duizenden tegelijk de wapens neer. Zij maken op deze wijze gebruik van het aanbod tot amnestie, dat hun is aangeboden door de opper bevelhebber van het Indonesische le ger, generaal Abdoel Harris Nasoetion. Alleen al in Noord-Celebes hebben meer dan tienduizend rebellen van de Permesta, met inbegrip van hun vrou wen en kinderen, zich overgegeven aan brigade-generaal Ahmad Jani, de afge vaardigde van generaal Nasoetion. In Zuid-Celebes is de strijd gestaakt door vijftienhonderd opstandelingen van de Daroel Islam. Bovendien hebben meer dan tweehonderd Daroel Islam-rebellen in Noord- en West-Sumatra zich vrijwil lig overgegeven. Ingevolge «iet amnestie-aanbod van Nasoetion wordt tegen rebellen die zich vrijwillig overgeven, geen straf vervolging ingesteld. Op hetzelfde mo ment dat zij hun wapens hebben inge leverd zijn zij vrij te gaan en te staan waar zij willen, mits zij zich onderwer pen aan het gezag van de centrale re gering In Djakarta. TEHERAN, 2 maart (UPI) Konin gin Elizabeth II van Engeland en prins Philip zijn vanmorgen in Teheran aan gekomen. Ruim een miljoen Perzen was daarvoor op de been. Het staat- siebezoek van het Engelse vorstenpaar aan Perzië zal vier dagen duren. De Sjah en keizerin Farah Dibah wachtten de vorstelijke gasten op het vliegveld op en maakten de tocht naar het paleis in open rijtuigen mee. DJAKARTA, 2 maart (DPA-AFP). President Soekarno heeft voor Indo nesië zes organisaties tot verboden ver enigingen verklaard. Het zijn de Indo nesische Vrijmetselaarsloge, de bewe ging voor Morele Herbewapening, het Rozekruisers-genootschap, het „Ver bond voor het Goddelijk Leven", de Rotary-clubs en de „Democratische Li ga". Het verbod is op 27 februari in werking getreden. Met betrekking tot de „Democratische Liga" wordt in een toelichting gezegd, dat haar principes en doelstellingen on verenigbaar zijn met het Indonesische politieke manifest. De andere organisa ties hebben volgens de toelichting het bezwaar, dat z;j hun oorsprong buiten Indonesië hebben en onverenigbaar zijn met het Indonesische wezen. Zij moeten binnen een maand worden op geheven, op straffe van een gerechte lijk vervolging tegen de bestuursleden. geworden, dat hij met zijn vriend enige tijd in Loosduinen had gewoond. De Haagse politie vermoedde dat het twee tal in de wagen heeft g'ezeten, die vo rige week zaterdagochtend na een wil de jacht, waarbij enige schoten werden gelost, onbeheerd werd aangetroffen. Van dt inzittenden, die zich van de schoten niets hadden aangetrokken en soms met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur door de stra ten waren geraasd, was niets meer te bekennen. De aangehouden Duitser heeft niet alleen de diefstal van deze wagen be kend, maar ook een inbraak in een ca fetaria aan de Haagweg. waarbij een jukebox werd geleegd. Het gestolen geld had hjj nog bij zich. Verder heeft hij toegegeven in Keulen met twee vrienden een vijftal inbraken te hebben gepleegd. Toen zij op een van de adres sen betrapt werden wisten de magazijn bediende en zijn vriend *s ontkomen; de derde man werd gegrepen. Het twee tal is naar Nederland gevlucht en met een in Limburg gestolen wagen richting Den Haag gereden. Onderweg hebben de jongens de wagen achter gelaten. Het tweetal heeft in Loosduinen enige tijd bij een kennis gelogeerd, die zij vo rig jaar, toen zij in Nederland op vakan tie waren, hadden ontmoet. LUXEMBURG, 3 maart De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft besloten aan de regeringen van de deelnemende staten een aanbeveling te doen, waar bij deze worden verplicht alle maatre gelen te nemen, opdat de schalen, vrachtprijzen en tariefbepalingen van welke aard dan ook, welke van toepas sing zijn op het vervoer van kolen en staal binnen iedere deelnemende staat dan wel tussen de deelnemende staten worden openbaar gemaakt of ter kennis gebracht aan de Hoge Autoriteit. Deze openbaarmaking of ter kennisbrenging aan de Hoge Autoriteit dient in zodani ge omvang en op zodanige wijze te ge schieden, dat zij ertoe bijdragen de toe passing door de vervoersondernemin gen van schalen, vrachtprijzen en tarief bepalingen van welke aard dan ook te bewerkstelligen met dien verstande dat aan verbruikers die in overeenkomstige omstandigheden verkeren, overeenkom stige prijsvoorwaarden worden geboden. Een en ander dient bovendien de mo gelijkheid te scheppen dat de maatrege len ten uitvoer worden gelegd welke zijn genomen of nog zullen worden ge nomen tot de instelling van directe in ternationale tarieven alsmede de har monisatie der vrachtprijzen en ver- voersvoorwaarden. Deze aanbeveling van de Hoge Auto riteit is het uitvloeisel van het arrest van het Hof van Justitie der Europese Gemeenschappen waarbij een beschik king van de Hoge Autoriteit met be trekking tot de openbaarmaking van de vrachtprijzen en tariefbepalingen voor het wegvervoer van kolen en staal nie tig werd verklaard. Volgens dit arrest verleent het verdrag de Hoge Autoriteit geen enkele verordenende bevoegdheid. Volgens eerder van D.P.A. ontvan gen berichten, waarin sprake was van de voorbereidingen van de Hoge Auto riteiten tot het doen van deze aanbe veling, richt de aanbeveling zich vooral tegen de Nederlandse regering, die tot nu toe heeft geweigerd publikatieplicht voor de vervoerstarieven in te voeren. ROTTERDAM. 2 maart. Gisteren overleed op 85-jarige leeftijd in huize Sint Antomus aan de Nieuwe Binnen weg, waar hij de laatste veertien jaren van zijn leven verbleef, de heer Ed. Jac. van Dodewaard, vader van de bisschop van Haarlem. Zijn priesterzoon zal maandagmorgen om half tien de Pontificale Mis van requiem opdragen in de kapel van het huis, waarna de be grafenis volgt op het katholieke kerk hof aan de Crooswijkseweg. zijn gesteld, te verminderen". Niet alleen ter rechterzijde heerst overigens opwinding over het congres der diplomaten. Het communistische Tsjechoslowaakse persbureau CTK stel de al op 24 november 1959 vast, dat ve le regels en beginselen, die in 1815 en 1818 zijn vastgelegd, „de rechtsgelijk heid van de staten afbreuk doen en imperialistische doeleinden nastreven". Het voegde daaraan toe, dat de nieu we regelen de vredelievende opdracht van de diplomatie zouden moeten ac centueren. Het Weense congres wekt natuurlijk herinneringen aan het eerste congres in 1815. Maar toen werd de meeste aandacht besteed aan het herstel van de Europese landkaart, die door Napo leon zo grondig was gewijzigd. De technische regeling van sommige diplo matieke problemen kwam op de twee de nlaats. Daarbij was het voornaamste succes, dat men een eind heeft kunnen maken aan de onverkwikkelijke préséance kwesties, die het diplomatieke verkeer tevoren hadden ontsierd (of, volgens an- eren, verlevendigd). Eeuwenlang had den gezanten en ambassadeurs elkaar de voorrang en de ereplaatsen betwist, omdat zij pretendeerden een machtiger souverein te dienen dan hun collega's. Graven en markiezen zijn met elkaar op de vuist gegaan en er zijn zelfs do den bij gevallen. Aanvankelijk heeft men in Wenen de oplossing gezocht in een verdeling van de mogendheden over drie categorieën van macht en aanzien. Maar die ver deling verwierf, voornamelijk door on enigheid over de plaats van de grote republieken, geen algemene instem ming. Men stelde toen maar de regel op, dat in elke categorie van diplomaten (er waren er vier: de ambassadeurs, de gezanten, de ministers-residenten en de zaakgelastigden) diegene de voorrang had, die zijn post bij dat be paalde hof of die bepaalde regering het eerst had aanvaard. Deze regel, die nog steeds geldt, is neergelegd in het z.g. „Reglement de Vienne" en aange vuld door het congres van Aken. et „recht van asyl", als zodanig staat niet op de lijst van 45 on derwerpen. Maar in de persbe richten wordt er telkens op ge zinspeeld, dat het niettemin ter sprake zou kunnen komen bij de „onschend baarheid van diplomatieke gebouwen." In 1958 heeft de Tsjechoslowaakse de legatie in Genève al aangedrongen op de volledige afschaffing van het asyl- recht. Een diplomatieke woordvoerder van Tsjechoslowakije heeft nu in We nen gezegd, dat zjjn land de kwestie wel eens ter sprake zou kunnen bren gen. „Wij zijn tegen het recht van asyl", zo zei hij, „en we hebben, naar ik aan neem, de meeste Europese landen aan <mze zijde, met uitzondering van Span je en Portugal. Alleen in die landen en in Latijns Amerika is „het asylrecht nog een actuele kwestie De onuitgesproken aanleiding om een zo weinig actuele kwestie ter spra ke te brengen, ook al staat zij niet op de agenda, is natuurlijk het feit, dat Jozef -ardinaal Mindszenty sinds het einde van de Hongaarse opstand asyl geniet in de Amerikaanse ambassade te Boedapest. De Hongaarse regering heeft herhaaldelijk gesteld, dat „de Ver enigde Staten zich schuldig hebben ge maakt aan ernstige schending van de regels der internationale en diplomatie ke usance door een schuilplaats aan te bieden aan een Hongaars staatsbur ger". Het is met dat asyl van kardinaal Mindszenty een ingewikkelde zaak. Het is verleend in een revolutionair tijdperk, toen vele tradities tegelijker tijd aan het wankelen waren en toen ook de regering-Kadar geenszins be gerig was door een felle jacht op een prins der Kerk, haar toch al talrijke roblemen met één te vermeerderen. >e Hongaarse regering is thans niet bereid de kardinaal ongehinderd en in vrijheid naar z{jn paleis te laten terug keren. De vraag, of de kardinaal zou willen ingaan op een Hongaars aanbod hem ongehinderd naar het buitenland te laten gaan, is een volstrekt hypothe tische, aangezien het aanbod nimmer is gedaan. at de bescherming, die thans aan de Hongaarse primaat wordt geboden, een afwijking is van tevoren heersende opvattingen, valt o.m. te lezen in „Sa- tow's Guide to Diplomatic Practice" (vierde editie, 1957, paragraaf 389): „Het is nu de gevestigde leer in Euro pa, dat er geen recht bestaat op het verlenen van asyl aan politieke vluchte lingen in het huis van een diplomaat". En dat in het algemeen ook de Ver enigde Staten weinig sympathie koes teren voor het asylrecht, is gebleken op de Pan-Amerikaanse conferentie te Havana in 1928. Toen daar een con ventie werd gesloten over het verle nen van asyl, liet de delegatie van de Verenigde Staten uitdrukkelijk aante kenen, dat haar regering „de zogehe ten leer van asyl niet erkent of aan hangt als onderdeel van het interna tionale recht". In de nabijheid van de haven van Stockholm ligt al een 300 jaar het oorlogsschip Wasaop de zeebodem. Thans onderneemt men een bergingspogingwelke al enige successen heeft opgeleverdzoals het beeldjedat de leider van de operaties, commodore Edward Clasen, toont. AMSTERDAM, 2 maart Vanmor gen om kwart voor elf is op de Klo veniersburgwal te Amsterdam een 57- jarige gemeente-ambtenaar, die een (as met ongeveer 2000 overbracht van het gemeentelijk girokantoor naar de afde ling onderwijs der gemeente-secretair van deze tas bestolen. De dader is voortvluchtig. L gemeenteambtenaar brengt gere geld geld over van het gemeentelijk gi rokantoor aan de Oudezijds Voorburg wal tegenover het stadhuis naar de af deling onderwijs in het voormalig distri- STRAATSBURG, 3 maart (A.N.P. - U.P.I.) Het politieke debat in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is besloten met het aan- -ïemen, met 55 stemmen voor, één .e- gen en dertien onthoudingen, van een voorstel tot het houden van jaarlijks overleg tussen de leden van het parle ment van de Raad van Europa en de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien bij deze raad aangesloten landen. Voor de eerste maal zou dit overleg moeten plaatsvinden in septem ber a.s., waarbij punten van bespreking zullen zijn de samenwerking tussen Europa en de in staat van mtwikkeling verkerende landen, en het onderzoeken van de consequenties voor de Raad van Europa van de jongste voorstellen tot versterking der Europese samenwer king op politiek en economisch gebied. Tijdens het debat is dit voorstel eigen lijk in het geheel niet aan de orde ge komen. De Britse conservatief Kirk, een van de onthouders bij de stemming was de enige, die er zijn licht over liet schijnen tijdens een toelichting op zijn stemonthouding. Hij betwijfelde aller eerst of de ministers van buitenlandse zaken dei 15 landen, die volgens het voorstel dit overleg moeten bijwonen, in september wel beschikbaar kunnen zijn, aangezien dan ook de Verenigde Naties vergaderen. Voorts trok hij ten zeerste in twijfel of de ministers, als ze al komen, bereid zullen zijn om in het openbaar te verklaren hoe on eens ze het onderling zijn. Uit het grote aantal onthoudingen, voornamelijk van Britse zijde, zou men kunnen opmaken! dat Kirk met zijn verklaring de opvatting van verschei dene van zijn collega's heeft vertolkt. Maurice Couve de Murville, De Gaul- les minister van buitenlandse zaken, heeft in ile raadgevende vergadering, zoals te verwachten viel, de voorstei len van zijn president met veel élan verdedigd. Volgens de Franse minister is het een dynamisch idee om, zoals president De Gaulle wil, een bureau voor politiek overleg in te stellen voor de Europese gemeenschap. Het feit, dat sommige landen en meer speciaal Ne derland, zich bevreesd hadden getoond hiervoor bewijst volgens De Murville juist, dat het denkbeeld dynamiscb i-. Meer eenheid in het Europese blok kan geen fnuikende invloed hebben op de algemene doelstellingen van de Europese eenheid, aldus de Fransman. Het zou zinloos wezen om te grote haast te maken met uitbreiding an het aantal landen van de Euromarkt, maar Frankrijk koestert wel de hoop, dat die uitbreiding er zal komen. Met betrekking tot de pogingen om de kloof te overbruggen tussen de Zes en de Zeven landen drong De Murville er op aan, dat geen van de desbetreffende landen over zou gaan tot protectionis me, omdat verlaging van de douane tarieven een van de belangrijkste mid delen is om tot eenheid te geraken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 maart De vader van Pim Scholten, de zestien-jarige scholier die tijdens de relletjes rond de kerstboomverbranding bij de Gera niumstraat op 2 januari op de Seg- broeklaan met een pohtiesabel werd doodgestoken, heeft naar aanleiding van de discussies in de gemeenteraad over het optreden van de Haagse poli tie een open brief gestuurd naar de burgemeester. De strekking van deze open brief is klaarheid te scheppen in hetgeen zich op de avond van de tweede januari heeft afgespeeld op de Seg- broeklaan, aldus de heer Scholten. De vader van het slachtoffer zegt in deze brief: „Ooggetuigen die in deze droeve zaak geen partij zijn, hebben verklaard, dat mijn zoon geheel alleen was. Er was op de Segbroeklaan geen sprake van een samenscholing, noch baldadigheid of verzet tegen de politie Door twee agenten werd ons dierbaar kind op een ver schrikkelijke manier met de blanke sa bel op de rug en de schouders gesla gen. Een ooggetuige-automobilist, die de politie tot hezinnin,. wilde manen werd met de blanke sabel bedreigd en gesommeerd door te rijden. Tenslotte heeft men Pim met een sabel in de rug gestoken, waardoor een hartslag ader werd geraakt". De heer Scholten vraagt de burge meester of hij kan mededelen, wat de noodzaak was van een dergelijk optre den van de Haagse politie. ROTTERDAM, 2 maart. Vandaag hebben de leden van de „ladies-gang voor de rechtbank terecht gestaan. Van ochtend werden jongens van achttien tot twintig jaar berecht. Vanmiddag, met gesloten deuren, degenen van zestien tot achttien. De jongelui hebben ln verschillende combinaties tal van Inbraken en dief stallen gepleegd. Zij stonden alle te recht wegens het plegen van zeden misdrijven. De president, mr. P. J. C. Schipper, merkte o.m. op, dat deze ernstige uitbarstingen van jeugdcrimi naliteit volgens sommige mensen een teken des fijds zijn. De rechtbank wil zover niet gaan, maar wil deze jonge lui wel zien als representanten van de tegenwoordige jeugd. Deze wellicht incidentele gevallen moe ten echter niet al'een de aandacht heb ben van de rechtbank, maar ook van ouders en opvoeders van deze jongens uit alle maatschappelijke milieus. Want deze dingen zijn voortgekomen uit ge brek aan zinvolle vrijetijdsbesteding, door onvoldoende toezicht en een zich thuis niet geborgen voelen. Deze inbra ken, diefstallen, roof, sexuele misdra gingen, hebben een leegte in hun be staan moeten vullen. Over de hoofden van de jongens heen richtte de presi dent een waarschuwing tot ouders, uit deze zaken lering te putten. Een assistent-tapper en een leerling- ekenaar hadden resp. achttien en zes entwintig inbraken gepleegd. De leer ling-tapper placht bij het binnenkomen van een ijssalon, de plaats van waar uit ze opereerden, te roepen: „Voor uit jongens, kraken!" Tegen hem werd een jaar en vier maanden geëist, tegen de leerling-tekenaar een jaar en zeven maanden Jeugdgevangenis. De twee volgende verdachten, een kantoorbediende en een militair, die min der op hun geweten hadden, hoorden negen en zeven maanden tegen zich eisen. Uitspraak 16 maart. GENEVE, 2 maart. De Economi sche Commissie voor Europa (E.C.E.) van de Verenigde Naties heeft een rap port gepubliceerd onder de titel /.Euro pa en de handelsbehoeften van de on derontwikkelde landen". Volgens dit rapport zouden de formele beperkingen van de export van Japan en van Hong Kong naar Europa verminderd moeten worden als een gebaar van goede wil in de campagne tot hulpverlening aan de onderontwikkelde landen door vrijere handelspolitiek van het westen. In het rapport wordt een uit vier pun ten bestaand programma aanbevolen dat de landen van West-Europa dringend in overweging zouden moeten nemen als een „minimum-symbool van de geest, waarin zij het vraagstuk willen benaderen en hulp aan de in ontwikkel- ling zijnde landen willen verlenen". Een van de voorgestelde maatregelen is, dat men „al het mogelijke zal doen, om zo spoedig mogelijk de formele dis criminerende invoerbeperkingen te doen verdwijnen, die gelden voor industrie- produkten uit Japan en Hong Kong." Hoewel Japan geen onderontwikkeld land is, kan het niet anders, of de be handeling van zijn export door de ont wikkelde landen wordt door de ontwik keling zijnde landen gezien als een aan wijzing voor de behandeling, die hun eigen export in de toekomst mag ver wachten. Tot de andere voorstellen der com missie behoren verlagingen van de „bui tensporig hoge invoerrechten" van en kele Westeuropese landen op bepaalde bewerkte grondstoffen, als cacaopoeder en pasta en op enkele eindprodukten als textiel en lederprodukten. Ook de in formele beperkingen op de invoer van met „goedkope arbeidskrachten" gepro duceerde produkten zouden herzien moe ten worden en er zouden vastberaden pogingen gedaan moeten worden om de afschaffing ervan te verhaasten. Ten slotte zou ook grotere aandacht moeten worden besteed aan de handelsbehoef ten van de in ontwikkeling zijnde lan den bij de uitwerking van de regelin gen voor de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.L en de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.). Volgens het rapport zou bij de ontwikkeling van deze regelingen een voorkeursbehande ling voor geassocieerde gebieden ont worpen moeten worden, vooral met het doel dat hun economische ontwikkeling op de lange duur en hun industrialisatie daarvan kunnen profiteren en niet al leen hun exportmogelijkheden op korte termijn voor hun traditionele exportgoe deren. In het rapport wordt verder gezegd, dat zowel West- als Oost-Europa grif hun verantwoordelijkheden hebben er kend voor de verlening van hulp in de vorm van kapitaal aan de in ontwikke ling zijnde landen. Hun handelspolitiek erkent echter nauwlijks de misschien nog dringender behoefte aan hulp in de vorm van zich uitbreidende exportmark ten. Het zal echter niet lang meer du ren, of meer en meer in ontwikkeling zijnde landen zullen het stadium berei ken, waarin Japan kwam in de jaren tussen de beide wereldoorlogen: het zoeken naar exportmarkten voor een steeds toenemend aantal industriepro- dukten. Binnen de omlijsting van de regelin gen voor de E.E.G. en de E.V.A. wor den volgens het rapport thans belang rijke beslissingen genomen over de toe komstige industriële structuur van West Europa. „In dit verband bieden de han delsbehoeften van de onderontwikkelde landen een mogelijkheid, die over een paar jaar misschien niet meer aanwe zig zal zijn", aldus het rapport. DEN HAAG, 2 maart Het Tweede Kamerlid Qerkhouwer (WD) heeft aan de minister van justitie inzake het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort o.m. de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Zijn de laatste tijd geregeld ontsnap pingen voorgekomen, tot een totaal van meer dan 150 en zodanig, dat som tijds ongeveer 20 pet. der gedetineer den voortvluchtig was? Is het juist, dat vorig jaar enige pu pillen van het gesticht tezamen met een bewaker hebben gepoogd de brand kast van het gesticht open te breken en dat deze zaak evenals onregel matigheden ter zake van broodleveran ties „disciplinair" is afgedaan? Is het voorgekomen, dat een gedeti- ji,, ,„i nu avonus eiuei. ndeiwiis genoot, paf in de nacht o. volgende ochtend in de inrichting te ugkwam en dat dan op last van de 'ireetie en op vertoon van schi iftelijl lewüs van die ziide dooi de portier d< .crt,-„rnpt noest worden geboekt i| I, v«r> if. 111 k s lp' wijl de betreffende jongeman ervan wordt verdacht zich schuldig te maken aan zedendeliicten? butiekantoor aan de Amstel. Vanrn°r' gen liep hij weer onderweg op de Klo veniersburgwal en zette even zijn ta® tussen zijn benen omdat hij een vete? van zijn schoen moest vastmaken. Hu had naar zijn verklaring de tas tussen zijn benen geklemd, maar toch slaagoe er een man in de tas achter hem tus- sen zijn benen uit te rukken en er mee van door te gaan. De gemeenteambt" naar begon onmiddellijk om hulp f® roepen en liep de dader achterna, die de Oudemanhuispoort in vluchtte, de Oudezijds Voorburgwal op, daarna vis de Nes en het Rokin de Kalverstraat be reikte. De gemeenteambtenaar had bti zijn achtervolging hulp gekregen van enige wielrijders, die de dader achterna fietsten maar hem in de Kalverstraat kwijtraakten. Intusser was de politie gewaarschuwd, die met radiowagens de binnenstad heeft afgespeurd maar de dader niet heeft kunnen ontdekken. Het moet een naar schatting 30 a 35-jarige man zijn, ongeveer 1.80 meter lang en gekleed in een beige regenjas. De be stolen gemeenteambtenaar heeft aangif te gedaan op het politiebureau War moesstraat. Het is niet onmogelijk dat de dader hem al van het gemeentegi rokantoor heeft gevolgd en de kans heef afgewacht om zijn slag te slaan. 2 maart. De po- chauffeur, aanl ,25".iarige vrachtauto van een poKin„,.den °P verdenkin? vroegere vrouw doodslag op zip chauffeur ontmoette n r vriend- De dag op de Vondeling61 Paartje maan- zuid. Na een felle^onr'/f ln R°"nne&m „Ik rijd jullie beia^ nog6eSs dood. - joeg hij de man en de vr0Uw met zijn vrachtwagen op het trottoir achterna. Twee voetgangsters werden hiervan bij na de dupe. DEN HAAG, 2 maart. - De politi® heeft een 59-jarige apothekersassisten te aangehouden, die gedurende de laat' ste vijf jaai onjuiste bedragen op kassa heeft aangeslagen en het ver schil in eigen zak heeft gestoken. n} totaal heeft zjj ongeveer tienduizen® gulden bij elkaar gestolen. De zaak is aan het licht gekomen* toen de eigenaar van de apotheek, di® al enige tijd had gemerkt, dat er tekj>£ ten waren, nauwkeurig is gaan comr leren wat er werd verkocht. BONN, 3 maart Twee weken voor het einde van de inschrijvingstermun voor Volkswagenaandelen wordt het ze- ker geacht dat niet aan alle wensen van de kopers kan worden voldaan. T°l en met 1 maart was, naar het bonds* ministerie van Financiën mededeelde, reeds op 92,5 procent der beschikbare aandelen ingeschreven. Tot dusverre zijn 77G.590 koopopdrachten voor Volks wagenaandelen met een totale nomi nale waarde van 333 miljoen D.M. ge geven, terwijl voor 360 miljoen D.M. aan aandelen verkocht wordt. De belangstelling voor de Volkswagen aandelen is zo groot, dat er op de ef fectenbeurs te Frankfort reeds onof ficiële handel in deze aandelen wordt gedreven, ofschoon er voor de komen de herfst geen aandelen op de markt beschikbaar zullen zijn. Het bestuur van de beurs te Frank fort heeft de makelaars gewaarschuwd, dat handel in Volkswagenaandelen op de effectenbeurs tegen de bepalingen is. De Volkswagenaandelen waarop is Ingeschreven moeten twee jaar worden vastgehouden en kunnen daarom nog niet worden verhandeld. In financiële kringen deelde men me de, dat de aandelen per telefoon voor termijnlevering worden verhandeld en dat de koers een hoogte van 610 D.M. bereikte voor een aandeel van 100 D.M. nominaal. De koers waartegen de aan delen aan het publiek worden verkocht, bedraagt 350 D.M. per aandeel. LUXEMBURG, 3 maart West- Duitsland heeft bij de studiecommissie voor de herziening van het E.G.K.S.- verdrag samengesteld uit vertegen woordigers van de zes landen en van de Hoge Autoriteit een voorstel inge diend voor een verzachting van de kar telbepalingen in het verdrag, waardoor in geval van nood de oprichting van „crisiskartels" mogelijk zou worden. Van ingelichte zijde wordt vernomen dat Frankrijk daarentegen een ruime re formulering verkiest. Frankrijk wil de Hoge Autoriteit de mogelijkheid ge ven bij de ministerraad van de gemeen schap alle maatregelen voor te stellen, welke nuttig schijnen om aan uitzonde ringstoestanden het hoofd te kunnen bie den. DEN HAAG, 3 maart Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. W. E. van Panhuys tot ambassadeur te Madrid. De heer Van Panhuys is thans chef van het kabinet en directeur van het protocol van het departement van Buitenlandse Zaken- Q£j££OTAND_jMD WELVOSPE 13 ER EEN SPOOR MN PIE ZENUW GAS BENDE NOG NIETS DEFINI TIEFS, SIR GRAHAM, MAAR IK HOOP i VOSPE HELDEREN HELPEN IK KAN TOCH- MOEIL'JK ZEGGEN DAT IK OP EEN WONDER ZIT TE WACHTEN SWAN KMT 13 DIT VOOR EEN GRAP? IK KOM NIET OM NAAR WEGWERKERS TE KOKEN I DOE NIET GEHEIMZINNIG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2