Regering besluit tot revaluatie van de gulden met circa 4,75 procent Waarschijnlijk sal alleen Nederland het Duitse voorbeeld volgen PRIJSVERLAGING VAN Tornado treft CHICAGO IMPORT-GOEDEREN? GOEDE* GEEN BEURS VRIENDELIJK GEBAAR VAN TSJ0MBE f Concordia Concordia Concordia OOK ANTOINE GIZENGA DOET MEE Congolese leiders bijeen op eiland Madagascar President Tsjombe vertelt fantastische verhalen ÉU.E VISSER» Herwaardering van Mark en gulden NA ZELFDE MAATREGEL IN WEST-DUITSLAND Vliegtuigongeluk boven Texas Prof. H. Dorgelo overleden Dinsdag verklaring in de Kamer K.L.M. verlaagt tarieven met 4%% Moeilijke tijd voor export Hel weer Mgr. C. Veerman bisschop in Brazilië Herstel van evenwicht Russen stellen koehandel voor ERVoer MAANDAG 6 MAART 1961 84sfe JAARGANG No. 30767 PROF. DR. J. ZIJLSTRA Tien inzttenden om het leven gekomen Rector-magnificus van T. H. Eindhoven Oostenrijkse geluk wensen voor koningin (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 maart. De regering heeft vannacht besloten de gulden te revalueren. Dit nadat de Westduitse Bondsrepubliek daarin zaterdag was voorgegaan. De opwaardering van de gulden zal plaatsvinden met een overeen komstig percentage als de Duitse mark in waarde stijgt. Het nieuws van de revaluatie werd door minister Zijlstra bekend gemaakt na een vergadering, waar behalve het vrijwel voltallige kabinet ook enkele van de voornaamste finan- cieel-economische adviseurs van de regering prof. P. de Wolff, directeur Centraal Planbureau en S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank aanwezig waren. De vergadering duurde van zondagavond acht uur tot bijna een uur vanochtend. Minis ter Zijlstra legde na afloop van de vergadering tegenover de pers een korte verklaring af. Hij zei: „De Nederlandse regering heeft besloten tot revaluatie van de gulden t.o.v. de dollar met een overeenkomstig percentage als van de Duitse Mark". Nadere precisering van dit percentage was volgens de minister niet mogelijk in verband met enkele technische afrondingskwesties. Zoals zaterdag reeds in een groot deel van onze oplaag kon worden bericht zal de Mark met rond 4,75 procent worden opge waardeerd. (Men zie ook pag. 5). AMSTERDAM, 6 maart Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de minister van Financiën heeft be paald, dat de Amsterdamse Effec tenbeurs heden gesloten zal zijn. Het bestuur heeft bepaald, dat het leden der Vereeniging de gehele dag niet toegestaan zal zijn in Nederland a) hun bemiddeling te verlenen bij de aan- of verkoop van effecten, b) voor eigen of anderer rekening effecten te kopen of te verkopen. Centraal Orgaan: r U heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst TANANARIVE, 6 maart (AFP, Rtr., PI). Tot op het laatste moment heeft niemand er in willen geloven, maar in het afge lopen weekeinde is dan toch wer kelijk „het Congolese wonder" (de uitdrukking is van een Ame rikaanse journalist) tot stand ge komen. Vrijwel alle politieke leiders, die in een of ander, al dan niet „zelfstandig", gebieds deel van de voormalige Belgische kolonie aan de touwtjes trekken, bevinden zich in de hoofdstad Tananarive van de republiek Ma dagascar om daar op een gezamen lijke topconferentie de stortvloed van problemen, waardoor hun land wordt overspoeld, te bespre ken. we> MUftiMO mjoreyouümj! Suède dames- en herenjasjes «DE SN Lenteweer Het weer in Europa Lazarist uit Volendam Kwestie Hongarije BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. E COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. EL PASO, 6 maart (Reuter, AFP) Ten noorden van El Paso, in de Ameri kaanse staat Texas, is gisteravond een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Alle tien de Vzittenden zijn omgekomen. Het betrot hier een zes-motorig tankvliegtuig, dat drie jagers in de lucht gelijktijdig van brandstof kan voorzien. Het toestel stortte neer in een verla ten woestijngebied op ongeveer vijf kilo - meter afstand van de luchtbasis Biggs. De geweldige explosie waarmee dit ge paard ging. werd op vijftig kilometer afstand door oorgetuigen waargenomen. CHICAGO, 5 maart (Rtr., AFP) zaterdagavond heeft in een zuidelijke W^jk van Chicago een hevige storm, naar men meent een tornado, gewoed, die maar 15 seconden duurde, maar ^an ongekende hevigheid was. Volgens ?6 eerste berichten is één persoon om "et leven gekomen en zijn minstens 82 Sjensen gewond, van wie zes ernstig. ji6 schade wordt geschat op vele mil- e"en dollars. ho?°bderden politiemannen bewaken gebied om plundering te voorko- ?.eh. Brandweerlieden van 25 kazernes opgeroepen om opruiAnngswerk- ??amheden te verrichten. Zelfs de na- h°hale garde is gealarmeerd en n°uat jl.°h gereed met het oog op de atkon- h'ging van een noodtoestand. Een gedeelte van de wijk is geëvacu eerd in verband met gebroken gaslei dingen. De straten liggen bezaaid met stukken dakbedekking, glasscherven, s™en 'P6*3!1 fn beton. Een ooggetuige verklaarde, dat stenen door de lucht als confetti. Een automobilist Het^ vn?ru,iZ,Jnu door de lucht, voordat W buitelde enkele malen De bestnnra °P, e Srond terechtkwam. en kneuzingen EINDHOVEN, 6 maart Vannacht omstreeks een uur Is in het diakonessen- «ekenhuis, waar hij enige tijd geleden werd opgenomen, overleden prof. dr. H Dorgelo, rector-magniflcus van de technische Hogeschool te Eindhoven, Gisteren nog heeft de burgemeester van T'ndhoven, ir. Witte, hem op zijn ziek te» meegedeeld, dat hij benoemd was r; ridder in de orde van de Nederlandse TYiUw. Hij was de eerste rector van de ijS; in Eindhoven, die 19. september g6 door de koningin officieel werd Ogpbend. Deze hogeschool telt op het "«lik meer dan duizend studenten. 4^S',6 maart De president van Adolf Schaerf, heeft .iek Oostenrijk zondpn°,nin§in Juliana een telegram ge. rig -jUK;ï?r gelegenheid van het 12 Vs ia- In het tU?01 van haar troonsbestijging. President agr,am doet de Oostenrijkse en felicitatii koningin zijn beste wensen 6 toekomen. De regering zal dinsdag een verkla ring over de revaluatie er een korte toe lichting daarop aan de Staten-Generaal zenden. Minister Zijlstra verklaarde zich bereid, zijn bijdrage te leveren, indien de Tweede Kamer over de genomen maatregelen een debat zou willen hou den. Omdat volgens goed parlementair gebruik de volksvertegenwoordiging het eerst op de hoogte dient te worden ge steld, wilde de bewindsman er liever van ai zien, reeds tegenover de pers de achtergronden van het regeringsbesluit te belichten. Zo ging hij niet in op de vraag of de regering enige zekerheid heeft dat de prijsverlagingen die thans mogelij], zijn voor importprodukten (behalve voor die uit West-Duitsland) ook aan de consu ment ten goede zullen komen. Wel zei de minister nog, dat hij het zeer waarschijnlijk acht dat alleen Ne derland het Duitse voorbeeld volgt, De ministers van Financiën van de Bene lux-partners en van de overige landen van de E.E.G. zijn tijdig ingelicht. Hoewel het uiteraard moeilijk is de gevolgen van de maatregel voor de Ne derlandse economie in haar geheel en voor de in- en uitvoer in het bijzonder te overzien, kan ongetwijfeld gesteld worden dat de stap van de regering be langrijke consequenties kan hebben. Van de totale Nederlandse uitvoer 15,3 miljard in 1960 die voor het buiten land dus duurder wordt, gaat circa 77,5 pet naar andere landen dan Duitsland. Met dit laatste land blijft de ruilvoet uiteraard onveranderd. In 1960 werd uit andere landen dan Duitsland voor 13,5 miljard ingevoerd of wel 78,4 pet van de lotaie mvoer aan goederen, die goedko- P, wordt. Daarbii komt nog het dien stenverkeer. ^pdrijfsleven ziet zich, naar het tevenn^m- 1fP.z!cen' dus enerzijds gesteld hesere nr,"Dp1 fe" dat in het buitenland wif mpn ppn fFjnaakt moeten worden, r^dprzbdl Wlnst handhaven en va insevoerdp J^6/ een Prijsverlaging va ingevoerde goederen In b ,de sevaU len komt men in een slechte marktnosi tie. Vooral voor de scheep- en luchtvaart lijkt de positie ongunstiger geworden Op de voorraad goud en deviezen van de Nederlandsche Bank, behalve de Marken, zal een boekverlies van het percentage waai mee de gulden op gewaardeerd geleden worden. De laat ste weekstaat van de bank gaf als voorraad deviezen (mcl. een onbekend bedrag aan ,arken) 643 5 min. en als goudvoorraad 5.5 miljard. Hetzelfde geld voor de deviezen van de handelsbanken, waar het om de tegen- DEN HAAG, 6 maart De KLM deelt ons over de revaluatie van de gulden desgevraagd het volgende mede: „Hoewel de mate van het effect van de genomen maatregel op de uit komsten van de K.L.M. nog met te be palen is, moet worden aangenomen, dat het nadelig zal zijn. Een der directe ge volgen is een verlaging van de in gul- sens en marken genoteerde, en onder meer op de dollar en pond sterling ge baseerde tarieven. Het komt er op neer dat de Duitse en Nederlandse tarieven met rond 4,75 procent zullen worden verlaagd. Deze voor het Nederlandse en Duitse reizende publiek interessante tariefsverlaging is uiteraard slechts een van de vele consequenties die voor de i uit de revaluaties van gulden en mark voortvloeien. h,ju-tli reiZGn, Per vliegtuig naar het z.a- echter opnieuw goedkoper en hiervan zal ongetwijfeld een éptek rff,nue 1PvI°ed uitgaan, het uitein delijk resultaat zal echter negatief zijn". (Advertentie) waarde van circa ƒ625 miljoen gaat. Vcor Nederlanders zullen buitenlandse reizen goedkoper worden (behalve naar de Bondsrepubliek). Daar staat tegen over dat het verblijf in Nederland voor buitenlanders meer za lgaan koste,Van het totaal aantal overnachtingen in ho tels in Nederland door buitenlanders kwam in 1960 circa 31 pet. voor reke ning van Duitsers, voor wie dit niet geldt. Vandaag zouden er geen noteringen voor vreemde valuta's worden opge maakt, zo bleek uit het antwoord van minister Zijlstra op een vraag. Waar schijnlijk zal de Nederlandsche Bank dinsdag nieuwe noteringen vaststellen. De Nederlandsche Bank deelt mede dat de indicatiekoers van de gulden ten opzichte van de dollar 3,5914 tot 3.64 is. Nederlandse financiële kringen zijn van mening dat Zwitserland het voor beeld van Nederland zal volgen. Men acht het niet uitgesloten dat ook Frankrijk tot revaluatie zal overgaan. (Advertentie) lllllllllllllllllllillllllllllliniliiiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllll De directeur van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland zeide dat het bedrijfsle ven zeker niet gelukkig is met de reva luatie. Hij noemde het een bedenkelijke zaak en verwacht dat de Nederlandse export een moeilijke tijd tegemoet gaat. De invoer van Duitsland uit andere landen wordt door de revaluatie van de Mark goedkoper, maar niet de invoer uit Nederland. Daarom wordt de situatie voor Nederland op de DuiLe markt on gunstiger, omdat de waardeverhouding tussen de gulden en de Mark gelijk blijft. Voordat president Tsjombe van Katanga zaterdag naar Madagascar vertrok om daar de rondetafelconferentie van Congolese politici bij te wonen vond hij in Elisabethstad nog even tijd om een klein blank jongetje, een Griekje, over de wangen te strelen. Dat gebeurde op het plein voor de orthodoxe kerk van Elisa bethstad, waar Tsjombe door patriarch Christophoros van Alexandrië en van geheel Afrika werd onderscheiden met het „Kruis van de H. Marcus". Natuurlijk ontbrak Tsjombe's persoonlijke lijfwacht niet. (Advertentie) Voor Uw levensverzekering HOOFDKANTOOR: OUDENOORD 10 UTRECHT Antonio Senoritas - het sigaartj e van deze tijd. Klein, fijn, licht en wel dadig zacht! 14 ct. Deelnemers aan de conferentie, die zo spoedig mogelijk definitief zal be ginnen zijn: president Joseph Kasavoe- boe en premier Joseph Ileo van de centrale regering in Leopoldstad, pre- BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Droog, overwegend zonnig en zacht weer. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Morgen: zon: 7.14-18.30; maan: -,—9.28. Station Weer Oen Heidei Vpenburg Vllssingen Eelde De Bill Twente Eindhoven Z.-Llmburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Genéve Rome Madrid Mallorca onbewolkt mist onbewolkt mist mist mist onbewolkt onbewolkt 1. bew. 1. bew. geh. bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen sneeuwbui 1. bew. h. bew. 1. bew. max min temp temp gisteren 11 2 14 14 12 14 12 15 15 9 6 7 17 13 15 14 15 15 8 11 18 17 19 8 -0 -1 2 0 3 3 -3 3 1 0 5 3 2 7 3 -3 1 3 3 neersi atgel 24 uur 0.1 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0.1 0 0 0 mier Antoine Gizenga van het Loe- moembistische bewind in Stanleystad, generaal Victor Loendoela als Gizen- ga's militaire rechterhand, president Moise Tsjombe van de afgescheiden provincie Katanga, premier Albert Ka- lonji van de afgescheiden provincie Zuid-Kasai en premier Barthelemy Moekenge van de provincie Noord-Ka- sai. Er zijn geruchten dat de confe rentie ook zal worden bijgewoond door Anicet Kasjamoera, de voormalige pre mier van de afgescheiden provincie Ki- voe, maar zekerheid daarover bestaat nog niet. Politieke waarnemers in LeopoJd stad en Elisabethstad toonden zich „ge matigd optimistisch" over het even tuele welslagen van de rondetafelcon ferentie. Zaterdag nog leek het er op dat de hele conferentie in het wa ter zou vallen, omdat er berichten waren dat noch Kasavoeboe noch Gi zenga van plan was naar Tananarive te gaan. Plotseling echter ontving de president van de republiek Mada gascar een telegram van de Congo lese president, waarin deze meldde dat hjj vandaag, maandag, in Tana narive hoopt te arriveren. Het bericht dat ook Gizenga op weg is naar Madagascar werd zondagavond bekend gemaakt door een functionaris van de regering in Tananarive. Hjj zei dat een bericht was binnengekomen van de piloot, die Gizenga's vliegtuig (vermoedelijk een Russische Iljoesjin) bestuurde. De piloot seinde dat hij van plan was rechtstreeks vanuit de Congo lese basis Kamina, waar hij een tussen landing had gemaakt, naar Tananarive te vliegen. De eerste Congoiezen, die in Tanana rive arriveerden, waren Tsjombe en Ka- lonji. Zij streken zaterdagavond neer op het vliegveld van Madagascars hoofd stad en werden begroet door president Filibert Tsiranana. De Katangaanse premier gaf meteen een verklaring uit, waarin hij de wereid meedeelde dat naar zijn mening de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie plannen hebben de Congo te gaan gebruiken als proefter- rein voor nieuw ontwikkelde kernwa pens. Amerika en Rusland willen dit, aldus het fantastische verhaal van Tsjombe. om de drie volgende redenen: 1. De Congo ligt ver weg van de bestaan, de centra van politieke kernfusieproble men; 2. Het uitgestrekte en geva rieerde gebied van de Congo leent zich uitstekend voor proefexplosies; 3. De bevolking van de Congo is maar klein en daarom zullen de proeven niet al te veel slachtoffers eisen „slechts enkele honderdduizenden". Tsjombe gaf tenslotte te kennen dat als de confe rentie op Madagascar mislukt, stro men bloed in de Congo vergoten zul len worden en begaf zich daarna vol daan naar zijn hotel, de plaatselijke journalisten in uiterste verwarring ach terlatend. Het gehele internationale le ger journalisten en persfotografen, dat tot voor kort dienst deed in Leopold- stad en Elisabethstad en dat inmiddels wel heeft geleerd de wilde verklarin gen van Congolese politici op hun juis te waarde te schatten, is inmiddels ook al naar Madagascar verhuisd. Intussen zijn zaterdag en zondag we derom felle gevechten geleverd tussen troepen van de VN-politiemacht en sol daten van het Congolese leger. In de havenstad Matadi werd gestreden tus sen Soedanezen en Congoiezen, maar be richten over de afloop van het gevecht ontbreken nog. De Congolese soldaten, van wie men aanneemt dat z;j maar zo'n beetje op eigen houtje tot actie zijn overgegaan, schenen ervan overtuigd te Zfin dat de VN-troepen alle Congolese gevechtseenheden willen ontwapenen en openden daarom het vuur. De gevechten duurden tot zondag middag drie uur, toen was de munitie van de Soedanezen op. Wat er daarna precies in Matadi is gebeurd weet nie mand, ook het oppercommando van de Verenigde Naties in Leopoldstad niet. Andere Soedanese troepen werden za terdag verdreven uit de marinebasis Banana. Zij hebben van het VN-com- mando echter bevel gekregen de basis door onderhandelingen of anders door geweld weer in bezit te nemen, dus nieuwe vechtpartijen staan waarschijn lijk voor de deur. VOLENDAM, 6 maart De missie- procuur der Lazaristen te Nijmegen heeft bericht ontvangen, dat de paus mgr. O. Veerman uit Volendam, aposto lisch administrator werkzaam in de mis sie der Tocantins in de staat Ca-meta in Brazilië benoemd heeft tot prelaat nun tius van dit gebied en tot titulair bis schop van Numida. Mgr. Veerman is 58 jaar oud. Hjj werd op 21 juli 1935 priester gewijd in het St. Jozef-missiehuis te Helden-Panningen en benoemd voor de missie in Brazilië. Hij werkt daar momenteel met zestien Nederlandse Lazaristen. De thans lo pende Mi va-loterij zorgt onder meer voor een motorboot voor hem, daar verkeer in zijn missiegebied langs een zijrivier van de Amazone uitsluitend over water mogelijk is. Het revalueren van de gulden en van de Westduitse Mark betekent een officiële erkenning van de gestegen koopkracht van deze munteenheden tegenover andere valuta. Technisch houdt dit een aanpassing in van de valutakoersen in opwaartse richting. Ruw gezegd betekent dit in econo misch opzicht, dat onze afnemers voor de exportpakketten, welke zij gisteren bij ons kochten, vandaag de dag rond vijf procent meer eigen valuta moeten neertellen, terwijl wij daarentegen i— wanneer alles goed gaat vijf pro cent minder voor onze importgoederen gaan betalen. Wij gaan het dus onze onderscheidene betalingsbalansen wat moeilijker maken daar revaluatie de export hindernissen in de weg legt, terwijl zij de import stimuleert, waar door het saldo van de betalingsbalans terugloopt. Aldus luidt de redenering uit het boekje. Het kan natuurlijk in de prak tijk anders uitpakken. Het zou voor bepaalde exportgoederen zo kunnen zijn, dat het buitenland deze zodanig op prijs stelt, dat het zich dooi de ver hoogde prijs niet Iaat afschrikken, ter wijl anderzijds de voordelen van de importeurs niet automatisch ook de voordelen van de Duitse of Neder landse consument hoeven te zijn. In een adolescente hoogconjunctuur Ia- ten deze globale maatregelen zich niet met de rekenlat in de hand voorspel len. Zowel voor Duitsland als voor Nederland geldt, dat de gevolgen van de operatie voor de betalingsbalans van ons en van andere landen en voor het binnenlandse prijspeil en alles wat daarmee samenhangt eerst in de praktijk kunnen blijken. Niet an ders is het dus gesteld met de milde rende werking, welke de regering en haar economische, financiële en mone taire adviseurs van deze maatregel verwachten. Hoewel de Duitse revaluatie blij kens de berichten voor vele financiële wereldcentra een verrassing was, komt zij o.i. toch niet als een donderslag bij heldere hemel. De Duitse economie vertoonde reeds lange tijd een uitda gende expansiekracht, met name nu zij steeds meer bleek samen te gaan met een tanende gang van zaken in sommige andere Westerse landen, met name de Verenigde Staten. Dit uitschieten van Duitsland had tot ge volg, dat de Duitse betalingsbalans voortdurend grote overschotten ver toonde. Duitsland zoog. hetzij om fi- nancieel-speculatieve redenen, hetzij uit meer eng economische investe- ringsbelangen, goud en deviezen naar zich toe. Dit herstel van rijkdom was vooral Amerika een doorn in het oog. Het veroorzaakte immers een scheef- trekken van de verhoudingen tussen de diverse betalingsbalansen. Er is lange tijd sprake van geweest, dat de Verenigde Staten het initiatief voor het herstel van dat internationale evenwicht zouden nemen door een de valuatie dus een herwaardering naar beneden van de dollar. In dat geval zouden vele andere landen dat voorbeeld wel gevolgd hebben terwijl Duitsland en Nederland dat wellicht niet of althans in geringere mate ge daan zouden hebben. Dat laatste zou dan een relatieve revaluatie van de gulden en de Mark tot gevolg gehad hebben. Wat nu gebeurt is in feite een relatieve devaluatie van de overige valuta, waaronder natuurlijk de dol lar en het pond de voornaamste zijn. Ook langs die weg zou het streven naar internationaal financieel even wicht met succes nagestreefd kunnen zijn. Maar de psychologische werking van een dergelijke operatie zou na tuurlijk een gans andere geweest zijn. WASHINGTON, 6 maart (Reuter). Sovjet-diplomaten in de Verenigde Sta ten hebben zondag verklaard, dat de Sovjet-Unie via geheime diplomatieke kanalen te kennen heeft gegeven dat zij de beschuldigingen over de Amerikaanse „agressie" in de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties wil laten vallen, indien de Verenigde Staten bereid zijn de Hon gaarse kwestie niet meer te berde te brengen. Dit is een van de suggesties die via genoemde weg zjjn gedaan om te trachten de spanning tussen beide landen te verminderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1