sober Jubileum van koningin maar enthousiast gevierd p Bij feest in Den Haag gehele koninkrijk vertegenwoordigd FULLSPACE Dankbaarheid jegens koningin 71 PeekgCloppenburg Mgr. Hendriksen in Utrechtse kathedraal bisschop gewijd Publiek juicht kardinaal Alfrink van harte toe Vlaggen bij de hulde van maandag Dierenpsycholoog uit roeping PULLOVERS Dankstond en feestconcert Levende duif kop afgebeten Botsing autobus loopt goed af gl\§mxLr MOEDER en 17 broers en zusters in kerk aanwezig Duitse gelukwens elke woensdag jongensmarkt DOKKUMER VLAGGEN CENTRALE - DOKKUM Dr. A. F. J. Portielje DINSDAG 7 MAART 1961 PAGINA 5 Felicitatie voor Henk v. d. Grift DEN HAAG, 7 maart Het koperen regeringsjubileum van koningin Juliana is gistermiddag geheel volgens de wens van de vorstin gevierd op een „sobere" wijze, die niettemin bijzonder vro lijk, kleurig en levendig is ge weest. Duizenden afgevaardigden van alle Nederlandse gemeenten, Van de Nederlandse Antillen, Su riname en Nieuw-Guinea hebben koningin Juliana een hulde ge bracht, die haar in haar dank woord de opmerking ontlokte: „Deze is werkelijk te mooi als gold die al mijn zilveren jubi leum." „Wij vertrouwen" ankbaar glimlachend neemt ko- n9in Juliana de haar gebrachte huldeblijken in ontvangst. z/lk dank u. Voor Huis ten Bosch heerste er maandagmiddag een en al feestelijkheidbij degenen die enthousiast defileerden voor de jubilerende Landsvrouwe en bij hen die de lange stoet zagen voorbijtrekken, aller eerst de koningin, prins Bern hard en de prinsessen Beatrix en Irene, en vervolgens een groot aantal ministers, de he ren De Quay, Korthals, Ma- rijnen, Visser, Van Rooy, To- xopeus, De Pous, Beerman, Van Aartsen en Zijlstra. Rechts tussen de ministers Beerman en Van Aartsen de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, en verder naar rechts staatsraad prof. Beel en de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. Jonkman. Links on geveer naast de koningin de burgemeester van Den Haag, mr. H. Kolfschoten. Om een weddenschap Rede prof. De Quay 15. GEORGE FORM BY OVERLEDEN Elders twee doden bij verkeersongelukken Js In Goed Gezelschap... dat glasVieille Cure na de maaltijd. JACOBUS BOELEN natuurlijk t DEN HAAG, 7 maart De Klooster kerk was ten behoeve van een door de Nederlandse Radio Unie georganiseerde dankstond bij het jubileum van konin gin Juliana in een radio- en televisie studio herschapen. De plechtige bijeenk mst .verd ge leid door hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt. Het Christelijk Haags Kna penkoor zong onder leiding van Marius Borstlap het Valeriuslied „Wilt heden nu treden" en tegen het einde van de dienst „O Heer, die daar 's hemels ten- te spreidt" alsmede „Gelukkig is het land". De plechtigheid werd verder op geluisterd door het koninklijk mannen koor Die Haghe Sanghers, dat onder directie van Jos Vranken Anton Gie- sen's „Domine salvam fac reginam nos- tram" ten gehore bracht. Tijdens het feestconcert, dat gisteren in het nationaal programma over bei de zenders is uitgezonden, heeft de bur gemeester van Amsterdam, mr, G. van Hall een rede gehouden. Na ondermeer vastgesteld te hebben, dat de band tussen Nederland en Oran je na de tweede wereldoorlog nog bij zonder veel sterker is geworden, wees mr. Van Hall op de taken, die op een koningin rusten. Hij zei: „Onze konin gin Juliana voldoet aan de verwachtin gen, die men van een koningin koes tert, zelfs bjj een zo kritisch ingestelde bevolking als de onze is. Ik weet, luis teraars, dat wanneer het van onze ko ningin had afgehangen, deze zesde maart min of meer stilzwijgend zou zijn voorbijgegaan, maar ik geloof dat wij dankbaar mogen zijn, dat wij in de ge legenheid zijn, zjj het op deze ontoerei kende wijze,haar te doen weten hoe dankbaar wjj haar zijn, niet alleen, om dat zp in haar functie als koningin het bindend element van ons volk wil zijn, maar bovenal voor de wijze, waarop zij dit doet (Advertentie) Naast de koningin op de trappen van "et bordes van het Huis ten Bosch volg den een opgewekte prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene de laatste bruinverbrand door haar winter sportvakantie de manifestatie, even als de Haagse burgemeester mr. H. Kolfschoten, die nu en dan explicatie Êaf. Achter hen hadden zich vrpwel al- leden van de ministerraad opgesteld, alsmede de gevolmachtigde ministers Van de Antillen en Suriname, de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mer en de commissarissen van de ko ningin. Vanachter een raam in het pa leis volgde prinses Wilhelmina, zich zo- veel mogelijk schuilhoudend voor de tientallen spiedende camera-ogen, het schouwspel. De prinsessen Marijke en w, waren niet aanwezig. Voor rLWilas ^et een normale schooldag. »ick nonderden meters lange stoet, die 'icn te voren in het Haagse Bos had °Pgesteld, kreeg onder de stralende zon een bijzonder kleurig aanzicht, omdat alle duizend 12i/„-jarige kinderen uit elke gemeente eén waren voorzien van rode, witte, blauwe of oranje zijden voeken, waarmee ze volgens de instruc ts van regisseur Johan Bodegraven tbundig moesten zwaaien als hun pro- ïMe in het door Paul Steenbergen te trameren gedicht zou worden ge- vthd. *n zÜn schriftelijke aanwijzingen £°eg Bodegraven trouwens nog meer: jj^Waai met alles wat maar los en vast Terwijl de voorbereidingen nog bezig riaren kwam een kwartier voor het be- f11} van de manifestatie, om kwart over prinses Beatrix in haar groene futo met piepende banden in grote ,.aart, behendig tussen de opgestelde yjaggemasten door laverend, het voor- Plein oprijden. Toen het vorstelijk gezelschap en de autoriteiten zich op het bordes hadden opgesteld kondigde de koninkrijksgroep t eer?te aan: elf vertegenwoor- gers van de provincies, afgevaardig den van diverse beroepen (onder wie een huismoeder, een nettenboetster, een middenstander en een maatschappelijk werkster) en de vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen, van Suri name en van Nieuw Guinea. De Neder landse vlag werd gedragen door de spor tief geklede Henk van der Grift, de kers verse wereldkampioen schaatsen. Ach ter hen stroomden hoornblazers en rui ters van landelijke rijverenigingen het voorplein op. Die Haghe Sangers, 120 man sterk, zongen het indrukwekkende Domine Sal vam Fac Reginam Nostram, waarna de in kleurige uniformen gestoken Mari nierskapel, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Land macht kwamen opmarcheren, strak in het gelid en pittige muziek spelend. Nadat iedereen zijn plaats op het voor plein had ingenomen stelde de beken de acteur Paul Steenbergen zich op vlak voor het koninklijk gezelschap om het gedicht van Ed Hoornik „Wij vertrou wen" voor te dragen. Na de eerste drie regels maakte het duizendkoppige ge zelschap een buiging naar de koningin, welke beweging kort te voren nog in groepsverband („Tel bij u zelf tot vijf en kom dan weer rechtop") was geoe fend. Daarna vervolgde Paul Steenber gen met heldere stem zijn declamatie. Aan elke provincie was een kwatrijn van het gedicht gewijd en terwijl hij deze strofe uitsprak zwaaiden de afge vaardigden van de betrokken provincie enthousiast met de oranje-schilden, waarop de naam van de gemeente stond vermeld en met de oranje, rode, witte en blauwe doeken. Na elk couplet rie pen de vertegenwoordigers van de pro vincie dan gescandeerd: Wij vertrou wen. Hierbij en bij enkele andere facet ten van de manifestatie bleek wel, dat de korte tijd van voorbereiding het ken nelijk niet mogelijk had gemaakt het ge heel een wat meer eigentijds karakter te geven. Inmiddels legden meisjes van een tuinbouwschool op een grastapijt op het plein ruim 30.000 tulpen neer in de vorm van een kroon. Da laatste deputatie die de voordrachtskunste naar „riep" was die van het „Nieuwe land", de bewoners van de woonker nen in de Noord-oostpolder en Oost- Flevoland, die een reusachtige „sleu- vengraver-draineermachine" hadden meegebracht, een voertuig waarmee men in een uur tijd een greppel van 300 meter graaft en die daarin dan honderd draineerpijpen legt. Vervolgens boden vier meisjesstuden ten, een uit Nederland, een uit Surina me, een uit Curagao en een uit Nieuw- uumea de koningin een onwaarschijn- ■f ra?,1 bloemstuk aan, samengesteld M'amn c tulpen, orchideeën (uit Nieuw-Guinea)anthuriums (uit Surina me) en strelitzia's (uit de Antillen). Toen gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen sprak koningin Juliana een dankwoord. „Ik dank u voor deze hulde, deze is werkelijk veel te mooi als gold die al mijn zilveren jubileum", zo -<ei de vorstin. „Eigenlijk vind ik 121/, jaar no" maar zo'n korte tijd om er zoveel aandacht aan te besteden. Ik weet wel dat ai de 12 !/2-jarige kinderen, die hier vanmiddag aanwezig zijn, het wèl lang vinden, maar als ze later werk hebben, zuilen ze het waarschijnlijk met me eens zün dat dit van een hele levenstaak toch maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank U voor Uw komst hier en voor de warme gevoelens, door U hier tot uiting gebracht en overgebracht. Ook zou ik van deze plaats een hartelijk woord van dank willen toeroepen aan al wie op enigferlei wijze mi) hun goede wensen deden toekomen. De afgelopen 12'/i jaar zijn voor ons allen menigmaal bewogen geweest, maar de grote hartelijkheid, die ik daar in mocht ondervinden, en waarmee ik me vandaag weer omringd voel, is 'en extra stimulans om met U allen de ko mende periode tegemoet te gaan. Ik dank U allen van ganser harte". Met een donderend gejuich uit duizen den kelen werd de ontroering verban nen. Vervolgens kwamen zich de zeven Jongens en meisje allen Juliana of Bernhard geheten en geboren op 6 sep tember 1948 zich aan de koningin pre- senteren. Daarna passeerden voor het vorstelijk gezelschap langs de afgevaar digden van de bijna duizend gemeenten een défilé dat ongeveer drie kwartier in beslag nam. Het slot was het meest spontaan; burgemeester Kolfschoten maakte de koningin attent op wereldkampioen Henk van der Grift, die aan het begin van de plechtigheid op slechts enkele meters afstand van het koninklijk ge zelschap met de Nederlandse vlag had postgevat. De koningin haastte zich de bescheiden schaatser geluk te wensen en ook prins Bernhard liet zijn waarderende woorden van een handdruk vergezeld gaan. Ten slotte werden ook de algemeen leider Jac. Kleiboer, Johan Bodegraven, Ed Hoornik en Paul Steenbergen aan de koningin voorgesteld. De manifesta tie „Wij vertrouwen" was ten einde, het 12Vi-jarig regeringsjubileum van konin gin Juliana gevierd. BONN, 7 maart Naar het Duitse persbureau D.P.A. meldt heeft de pre sident van de Westduitse bondsre publiek, H. Lübke, aan de koningin een telegram gezonden, waarin hij haar geluk wenst met haar 12%-jarig rege ringsjubileum. (Advertentie) iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiuiinnninunninnunnuuiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii VENRAY, 7 maart De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee mannen, van resp. 24 en 29 jaar, die worden verdacht van dierenmishan deling;. De jongste van hen had op aan stichting van de oudste een duif gedood door het beest de kop af te bijten. Daar mee zou hij een weddenschap hebben gewonnen. •j'vv..-.': kunt U nog eens „Uw benen strekken", „iedereen" maakt een praatje met „iedereen" DEN HAAG, 7 maart De minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteravond in het nationaal pro gramma een rede uitgesproken waar in hij er op wees, dat het ook precies vijftig jaar geleden is, dat aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar koperen regeringsjubileum in Den Haag een aubade werd gebracht door talrijke zang: en muziekverenigingen. De inhuldiging van koningin Juliana in herinnering brengend, zei de be windsman: „Wie bij de plechtigheid op 6 september 1948 tegenwoordig is ge weest, zal, mede juist door de eenvoud van het geheel, onder de indruk zijn gekomen en diep ontroerd door de war me en menselijke noot, die klonk in de woorden van koningin Juliana. De minister-president haalde de twee zin sneden aan, die „welhaast tot gevleu gelde woorden zijn geworden": „God helpt hen, die zichzelf helpen" en „Wie ben ik, dat ik dit doen mag". Voortgaande zei professor De Quay: „Door haar ouders liefdevol opgevoed tot de grootse taak van het koningschap en zelf gedragen door een sterk plichts besef en gevoel van roeping, heeft ko ningin Juliana zich gedurende deze (Advertentie) zuiver wollen zomerk waliteit, ruim model in alle moderne kleuren speciaal verlaagde J.M. prijs 4 jaar Heine stijging per mooi oa. 9 jaar 11 m' 14 jaar 75 twaalf en een half jaar met wijs in zicht van haar moeilijke opdracht ge kweten Geleid door een levendige so ciale belangstelling - waarvan zij eer der reeds blijk gaf door gedurende ve le jaren het voorzitterschap van het Ne derlandse Rode Kruis te bekleden heeft de koningin tijdens haar regering veelvuldig het contact met haar volk gVoorts zei prof. De Quay; Aan de in gewijden is het bekend hoe de koningin zich steeds grondig en deskundig laat voorlichten omtrent alle problemen waarmede zij m aanrakmg komt Daar door is het haar mogehjk zich een hel der beeld te vormen van de vraagstuk ken en tot een persoonlijk oordeel k°Meetn'haar volk heeft onze vorstin ge durende de afgelopen twaaUen een half jaar de op- en neergangen mee beleefd. Na het moeizame begm van de na-oorlogse jaren heerst et ui derland thans voorspoed. Al bestaan er ook nu nog grote problemen en ïs b. de woningnood nog niet geheel ove - wonnen, er Is in het land over het al gemeen genomen welvaart. De minister-president besloot zijn re de als volgt: „Zien wij om ons heen naar wat er op internationaal gebied gaande is, dan wordt het ons soms bang te moede. Vandaag echter verheugen wij ons over het vele goede, dat ons volk is geschonken en zijn wij innig dankbaar voor al wat koningin Juliana gedurende haar regering voor haar volk heeft gedaan. God zegene onze ko ningin. Wij allen hopen, dat zij nog ve le jaren in goede gezondheid zal leven temidden van ons en temidden van haar gezin- Het devies van de Oranje's „Ik dien is schoon, moge het Nederlandse volk het waard zijn." PRESTON, 7 maart (U.P.I.) De Engelse banjo-spelende komiek George Formby is maandag, op 56-jarige leef tijd, overleden nadat htf twee maal in twee weken een hartaanval had gehad. George Formby was voor en tijdens de tweede wereldoorlog de belangrijk ste Britse komiek. Hij trad op in diver se films, waarvan „It's in the air" we reldberoemd werd. AMERSFOORT, 7 maart Op de Hogeweg is gisteravond een bus met on geveer 25 arbeiders bij een inhaalma noeuvre frontaal in botsing gekomen met een trekker met oplegger. Als door een wonder is hierbij niemand omgeko men. Negen arbeiders liepen licht let sel op, slechts de chauffeur van de trekker werd zodanig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Hij verkeert niet in levensgevaar. De bus was op weg van een fabriek in Zeist, waar de arbeiders werken, naar hun woonplaats in Harderwijk. De kracht van de botsing was zo he vig, dat de chauffeur van de bus met zijn stoel onder het dashboard schoof. Hij kroop er ongedeerd uit. De materiële schade is groot. APELDOORN, Tijdens het spits uur is gisterenmiddag op de Stations straat hoek Kanaalstraat een verkeers ongeval gebeurd, dat aan de veertien jarige scholier van der Stap het leven heeft gekost. De jongen kwam, nadat een van zijn trappers het voorwiel van zijn vriendje had geraakt, te vallen juist op het moment, dat een vrachtwagen passeerde. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer. PURMEREND, Gisterenmiddag is het vierjarige jongetje Tuiteman, toen het plotseling een straat overstak tus sen een vrachtwagen en een aanhang wagen terecht gekomen en dodelijk ver ongelukt. De chauffeur van de vracht wagen, die zeer langzaam reed heeft niets van het ongeluk gemerkt. 'Advertentie) import: (Advertentie) UTRECHT, 7 maart In een met zon doorlichte kathedraal, op een pries terkoor dat voornaam met witte serin gen versierd was en waartegen het rood van de paramenten prachtig op vlamde, heeft vanmorgen de aartsbis schop, kardinaal Alfrink, zijn vicaris- generaal mgr. Th. G. A. Hendriksen, die hem voortaan als hulpbisschop zal bijstaan, de volheid van het priester schap toegediend. De kardinaal had bij deze bisschopswijding als mede-conse- cratoren mgr. J. W. M. Baeten, bis schop van Breda en mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam. Bij de pontificale H. Mis, waaronder de wij dingen werden verricht, assisteerde mgr. dr. J. A. Geerdinck, proost van het metropolitaan kapittel als presby ter assigtens, terwijl als troondiakens fungeerden mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie te Apeldoorn en mgr. A. Wiegermink, de ken van Utrecht. Twee andere kanun niken, deken J. van Rossum van Arn hem en dr. W. Mulder, deken van Eist en pastoor te Bemmel, waren respec tievelijk diaken en subdiaken ad mis- sam. De pauselijke internuntius mgr. G. Beltrami, het voltallige Episcopaat, de emeritus bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, de uit China verdreven missiebisschop mgr. C. F. Kramer O.F.M., mgr. Keller, bisschop van Munster en mgr. Lommei, bisschop van Luxemburg, woonden de plechtigheden bij. Zij hadden plaats genomen in de kanunnikenbanken en het paars van hun gewaden verhoogde de kleuren weelde, te midden waarvan de verhe ven handelingen zich voltrokken Ver der waren aanwezig de vicarissen-ge neraal van de zes andere bisdommen- mgr. prof. dr. R. R. Post uit Niime^ gen en mgr. H. J. H. M. Fortmann president van het filosoficum Diinsel' burg te Huis ter Heide. Bijna driehom derd priesters hadden in het schip van de kerk een plaats gekregen Vooraan knielden de zeventien broers en zusters van de wijdeling met zijn 77-jarige moe der in hun midden, voor wie deze dae wel bijzonder emotioneel was Tot de wereldlijke genodigden behoorden de burgemeester van Utrecht jhr mr C J. A. de Ranitz, de besturen van' dé voornaamste landelijke sociale organi saties en vele verenigingen, vooral op agrarisch gebied, waarvan mgr Hen driksen geestelijk adviseur is geweest. De bisschoppen waren in auto's van het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan naar de kathedraal aan de Lange Nieuwstraat vertrokken. Toen kardinaal Alfrink uitstapte be groette het publiek hem met een luid applaus. Terwijl het kathedrale koor onder leiding van directeur J. J H Voncken pr., ondersteund door orgel spel van Herman Strategier, het Ec- ce Sacerdos van prof. A. Smijers zong, schreed de stoet van kardinaal en bisschoppen, gevolgd door de wijde ling, die vergezeld werd van de eco noom van het aartsbisdom drs. Poel, naar het priesterkoor. Nadat de oudste medeconsecrator de wijdeling aan de consecrator had voor gesteld, las secretaris P. Geurts van het aartsbisdom de pauselijke lastbrief voor. Met duidelijke stem liet mgr. Hendriksen telkens zijn bevestigend „Volo" horen op de vragen, die de kar dinaal hem bij het gebruikelijk onder zoek stelde. Consecrator en wijdeling celebreerden daarna aan een afzonder lijk altaar de H. Mis, waarbij de vaste gezangen uit de Missa Papae Marcelli van G. P. da Palestrina werden gezon gen. De eigenlijke bisschopswijding nam na het Epistel een aanvang met de handoplegging door consecrator en me- de-consecratoren, een wezenlijk element van de wijding. Een treffend beeld ging hieraan vooraf, toen mgr. Hendriksen plat ter aarde lag, terwijl de Litanie van Alle Heiligen gezongen werd. Ver volgens werden hoofd en handen ge zalfd, staf, ring en Evangelieboek over handigd. De Mis werd daarop voort gezet. De wijdingen vonden hun hoogtepunt bij de plechtige intronisatie, toen mgr. Hendriksen na de Benedictio ook de andere tekenen van zijn waardigheid ontvangen had: mijter, „helm van sterkte en heil" en de handschoenen. Mgr. Hendriksen bezette op dit mo ment de bisschoppelijke troon, die de consecrator had verlaten, om bekleed met alle pontificalia, terwijl hij door de kerk ging, zijn eerste bisschoppelij- ke zegen te geven, een tafereel dat diepe indruk maakte. Dankbaarheid en jubel op deze hoogtijdag werden ten slotte vertolkt met een door allen ge zongen „Te Deum". Zk begrijp niet wat er voor bijzonders aan is 75 jaar te worden," zegt dr. A. F. J. Portielje, bekend door zijn radiopraatjes en vele publikaties op het gebied van de dieren, die morgen deze aanzienlijke leeftijd zal bereiken. Hij vergeet echter dat er verschillende manieren zijn om vijfenzeventig te wor den. Er zijn slechts weinigen, die op die leeftijd nog in staat zijn intensief en actief op hun gebied werkzaam te zijn, en één van die weinigen is dr. Portielje. Hij is nog zeer energiek, al mist hij, zoals hij zelf zegt, de vitali teit van de jonge man. En dat vergeten de mensen zo vaak. „Ik ben zo langzamerhand natio naal bezit geworden. De mensen schrijven maar en telefoneren op de meest onmogelijke tijden om je de eigenaardigste dingen te vragen, die niets met mijn studie en met mijn werk te ma ken hebben. Ja, zeggen ze dan: meneer Portielje, u weet zo veel. Zoudt u mij ook kunnen zeg gen en dan komt een heel verhaal over een schildpad, die tiet eten wil, of een hond, die verkouden is. Maar dan moeten ze niet bij mij zijn, maar bij een dierenarts. Het lijkt wel of dr. Portielje een beetje boos is, maar dat is ntet zo. Hjj vindt het alleen jammer, dat er zoveel wanbegrip bestaat over de betekenis en de taak van zijn studie. Als hij vertelt, dat hy zich ten doel stelt het gedrag van het dier zo fijn en zo objectief mogelyk te bestuderen, zegt gyn vrouw, dat hij in Nederland mede de stoot heeft gegeven tot de ontwikke ling van de dierpsychologie. Buiten zijn zo geliefde radiopraatjes en lezin gen om, heeft dr Portielje, en doet dit nog zeer veel wetenschappelijk werk verricht Het boek „Dieren zien en Leren kennen een werk, dat men kan ygpti nie' hot nmpf schrift waarop de universiteit van Amsterdam hem in 1946 het doctoraat honoris causa heeft verleend, getuigt hiervan. Dr Portielje legde reeds op de lagere school een grote belangstelling aan de daa voor de dierenwereld en deze belangstelling verdween niet in de loop der jaren zoals dat meestal gebeurt bij jongens van die leeftijd. Na zijn H.B.S.-tijd wilde hij biologie gaan studeren, maar dat werd hem afge raden omdat deze studie in die tijd een „luxe" betekende. Hij werd journa list Aanvankelijk was hij rechtbankverslaggever, maar later werd hij in staat gesteld iets te publiceren over de dierenwereld. Dit legde het contact met Artis en toen in 1906 de tweede directeur een assistent nodig had, solli citeerde de heer Portielje en werd aangenomen. Het bleek al snel, dat hij ten scherp observator was, die de dieren zorgvuldig bestudeerde. Hij werd in staat gesteld voor Artis reizen naar het buitenland te maken om daar dieren te kopen. De grote bekendheid kreeg de heer Portielje echter pas onder de directie van dr. A. L. J. Sunier, die hem tot inspecteur van de levende have benoemde. Hierdoor was hij in staat veelvuldig bij de dieren te verblijven. Hij ging zo in de observatie van hen op, dat men hem vaak moest roepen om hem aan afspraken te herinneren. Heel belangrijk was ook zijn functie van hoofd van de voorlichtingsdienst van Artis, waardoor hij zijn kennis aan de buitenwereld kon uitdragen. Hij deed dit zowel door rondleidingen als door vele publikaties en niet te ver geten door zijn populaire radiopraatjes onder de titel „Welk dier deze week" In samenwerking met de cineast H. C. VerJèruysen werden Artisfilms ver vaardigd, waarmee hij in de avonduren het hele land door trok. Hij gaf les in dierpsychologie op de Amsterdamse Montessorischool en wist buiten deze werkzaamheden om nog tijd te vinden om een speciale studie van de roer domp en de zilvermeeuw te maken. De grote populariteit van de heer Portielje bleek eigenlijk pas bij diens afscheid van Artis in 1952 toen op het laatste nippertje nog verhuisd moest worden naar de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen om alle bezoekers tijdens de afscheidsreceptie te herbergen De heer Portielje ziet zijn studie op het gebied van de dierenwereld als een roeping. Hij beschouwt het als zijn plicht de mensen een ruimere horizon te bieden door hen dichter bij de natuur, het dier te brengen. Hij vindt het tijd-doden een verschrikking en wil het zijne er toe bijdragen, dat dit ge- tegde uit onze taal verdwijnt door de mensen hef vele, dat de natuur ons biedt, te leren zien en te beleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5