CUBA wordt bedroöen OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon ti blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom CURIEKARDINAAL MIMMI GISTEREN OVERLEDEN Secretaris der H'. Congregatie van het Consistorie Verwijt E w Opnieuw strijd in LAOS E ARRESTATIES VAN PRIESTERS Tweepersoonsbedden ongewenst GD SUNGLASSES Trompetterkorps 15 jaar Fietsenzegening DAYAL toch weg uit de Congo? „Duivelse kijkkast Frans Episcopaat over regeling van het geboortetal UW TAFELDRANK. Onderscheiding van wijlen prof. Dorgelo UW TAFELWATER Vier leden benoemd van Nw.-Guinea-raad Van Gelder Papier 14 (12) pet. dividend DINSDAG 7 MAART 1961 PAGINA 7 Zou men betekenis moeten hech ten aan de geruchten, die de laatste maanden de ronde doen, dat de Castristische regering een Nationale Kerk" zou willen oprich ten Gewoonlijk welingelichte katholieken nemen die verhalen op het ogenblik niet ernstig. Maar in een vroeger stadium schijnen de Cubaanse auto riteiten er serieus over gedacht te hebben. Ik heb heel weinig nauw keurige inlichtingen over deze kwes tie kunnen krijgen, afgezien van het volgende verhaal, da't mij gedaan werd door iemand, die een vrij be roep uitoefent. De man was een goede vriend van wijlen mgr. Villa- verde, bisschop van Matanzas, die een der eerste bisschoppen was die de landhervormingswet toejuichten. Mijn zegsman verklaarde, dat Fidel Castro mgr. Villaverde nadrukkelijk had voorgesteld het hoofd te wor den van een „Nationale Kerk", en toen de bisschop deze suggestie ver ontwaardigd van de hand wees, had Castro hem verschrikkelijke bedrei gingen naar het hoofd geslingerd. De plotselinge dood van de prelaat zou, volgens deze persoonlijke vriend van mgr. Villaverde, niet los gezien kun nen worden van Castro's bedreigin gen. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroef flessen Wwwfc Kill Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen Open brief van Cubaanse bisschoppen aan Castro Toen de Cubaanse premier, Fidel Castro, in april 1959 een bezoek aan New York bracht, hield hij, in een hotel, een pers- conjerentie. Castro pleegt zeer expressieve gebaren te maken als hij het woord voert. Als dit verhaal waar is, behoeft men zich nog niet te verwonderen over het feit, dat de prelaat er in het openbaar niet over heeft gesproken. Ik heb met bijna alle Cubaanse bisschoppen ge sproken. Ik werd in die gesprekken vooral getroffen door hun grote gematigdheid, zoals men daar ook door gefrappeerd wordt bij het lezen van hun herderlijke brieven. Hoewel de propaganda het episcopaat ervan beschuldigt dat het de katholieken tegen de Revolutie opzet, moeten de revolutionairen wel opmerken, dat de verklaTfn de bissch°PPeüjke openbare aat ,n&en zeer gereserveerd is en baou' a ePlsc°Paat voortdurend her- na nü.' at de Kerk achter de voor- aamste revolutionaire wetten staat. de herderlijke brieven wordt zelden Onomwonden kritiek geleverd, maar uit die brieven spreekt vooral de ongerustheid van de Kerk over het communistische gevaar. De enige prelaat, die een houding is gaan aannemen, die men meer strijdvaardig zou kunnen noemen afgezien van de aartsbisschop van Santiago, mgr. Perez Serantes, Mens geschriften van het begin af San zeer fel van toon zijn geweest is de hulp-aartsbisschop van Havan- ha, mgr. Boza Masvidal. In katho lieke kringen zegt men, dat hij aanvankelijk van het hele episcopaat bet gunstigst over de Revolutie sprak en dat hij het zich op het ogenblik maar niet vergeven kan, dat hij zich zo verkeken heeft op de ware doeleinden van de revolutionai ren. Zo zou men zijn tegenwoordige Cn' l bouding moeten, ver zijn DosbiB8 00k m°ge z«9i. in van u,ïan Rector Magnificus Villannpvna-^olieke universiteit van telin g IS. h« krachtig opgetreden achtfge r£en,ten die zich aan tw«fel' buiten olut'onaire activiteiten te de ur,j,,oi1?®r! en die de regels van Eelei rl t ,SIte't schonden. Dit heeft Univevoi^L de verwijdering van de ten rv van een aantal studen- vlnéi-i+f,e stU(lenten hebben een toe- tpj* ord gevonden in de universi- tpif. u gevonaen in ae universi- an Havanna, waar zij werden oinnengehaald als slachtoffers van 0e ..reactie", di?e,t I ook mgr. Masvidal geweest, kati, i- te Havanna verschijnende twl e tijdschrift „La Quincena" zpo6 i^t'belen heeft gepubliceerd, die heftig zjjn aangevallen door de genngspers. In het eerste van de 2^ee, dat de titel droeg „Is de yubaanse Revolutie christelijk?", bofht de prelaat in herinnering, dat 'et christelijk is de grond te verdelen te de armen, ben in het volle genot de e'len van de natuur (toespeling op Van°Prichting van volkszeebaden en bp" nieuwe vakantiecentra), zich wui® te houden met het volksonder- M enzovoorts- Wa»?ar bij noemde ook de redenen op, key al 1 het christelijk karakter in dit opva!..°ntbreekt: er is geen spirituele 'iefrlo van het leven, er is geen hebb de haat en de klassenstrijd Kee* baar plaats ingenomen, er is vva a ..eerbied voor de menselijke Reh Kheld en voor de vrijheid; er is flik aan eerbied voor het natuur goed recbt op eigendom en voor de ae naam van de naaste (een toe speling op de leugenachtige aanvallen tegen zogenaamde „vijanden" van de Revolutie)tenslotte zijn er de stelsel matige aanvallen op de Verenigde Staten en de westelijke landen, ge paard gaande met een openlijke alli antie met de communistische landen. Het tweede artikel verscheen na de befaamde redevoering van Fidel op 27 november. Mgr. Masvidal zette daarin uiteen, dat de Kerk beginse len verdedigt en geen dollars en dat de universiteit van Villanueva een Cubaanse katholieke instelling is en geen werktuig van de Amerikanen. De open brief, die het episcopaat 4 december heeft gericht aan Fidel, schijnt het einde te hebben betekend van het onderscheid, dat het episco paat tot dat ogenblik maakte tussen de houding van de leider van de Revolutie en de erkende communisti sche neigingen van sommige leden van de regering en van de officiële pers. Enige tijd vóór de redevoering van 27 november, die het motief vormde voor de opstelling van de brief, ver nam ik tijdens een onderhoud met een bisschop, die door de publieke opinie nog als Castristisch werd beschouwd, dat hij ernstig twijfelde aan de waar de, die een dergelijk onderscheid nog zou kunnen hebben. „Vroeger stond Fidel nooit toe, dat de revolutionaire autoriteiten in het openbaar het com munisme prezen. Het is. wel gebeurd, dat hij ministers op hun nummer zette, als zij zich lovend uitlieten over het Sovjetstelsel. Maar een poosje geleden heeft de leider van het vakverbond openlijk verklaard: „Wat wij op Cuba hebben gevestigd, dat is het commu nisme" Ik heb gewacht op een recti ficatie van Fidel. Er is niets gekomen. Dit stilzwijgen heeft mij ernstig ver ontrust." In de open brief van het episcopaat wordt ook duidelijk aangegeven, dat men tevoren allerlei anti-Kerkelijke maatregelen kon toeschrijven aan „het persoonlijk ingrijpen van bepaal de functionarissen of aan de richt lijnen van bepaalde politieke groepen maar niet aan de regering als zo danig". Deze maatregelen bestonden hierin, dat sommige priesters in voor lopig arrest werden gesteld, zodat zij de bisschoppelijke boodschappen niet konden voorlezen van de preekstoelen; marxistische elementen drongen de kerken binnen om daar tijdens de voor lezing van de herderlijke brieven de orde te verstoren op een zodanige manier, dat het net leek, alsof het hier ging om een spontane reactie van de katholieken D, de teksten van het Castristische „voorlichtings"- materiaai zijn van „zuiver marxisti sche aard", hoewel Fidel heeft gezegd en herhaald, dat de Revolutie niets uitstaande heeft met het communisme; op het platteland worden vergaderin gen belegd, waar de geestelijken wor den beledigd; er worden talrijke aan vallen gedaan op de bisschoppen, de priesters en de katholieke organisa ties; er worden zogenaamde katholie ke verenigingen opgericht, die blijk baar geen ander doel hebben dan de kerkelijke hiërarchie aan te vallen. Maar, zo vervolgen de bisschoppen, „wij zijn pijnlijk verrast door de woorden, die U zelf, als leider van de regering, hebt uitgesproken" en zij weerleggen vervolgens de beschuldi gingen, die zijn uitgebracht tegen de priesters, de katholieke scholen en de universiteit van Villanueva. Men weet, dat Fidel later in zeer felle bewoordingen heeft geantwoord op deze open brief. Hij heeft o.m. gezegd, dat als de bisschoppen pater Lence zouden excommuniceren, zij meteen de hele Cubaanse regering en het hele Cubaanse volk zouden moeten excommuniceren. Op die manier maakte hjj nog eens duidelijk, dat pater Lence de „ideale priester" is en dat de anderen een voorbeeld aan hem moeten nemen. (Nadruk verboden) (1) Men heeft het merkwaardige feit gesignaleerd, dat de wanordelijkheden in de kerken zich telkens hebben voor gedaan tijdens de Missen aan het eind van de ochtend. nooit onder de andere. Als het werkelijk trouwe katholieken zyn, die tegen de herderlijke brieven protesteren, zouden zij dan nooit bij de vroege Missen aanwezig zijn? iiiiHiiiiiiiimiiiMiMiiiinMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiHiiiiiii (Advertentie) LAROID VATIKAANSTAD7 maart (UPI) Een uur nadat hij in de kliniek in Rome, waarin hij werd geopereerd voor een wss bezocht door do paus, is gistermiddag om drie uur overle den Marcello kardinaal Mimmi, bis schop van Sabina en Poggio Mirteto en secretaris van de Heilige Congregatie van het Consistorie, waarvan de P&us zelf prefect is. Bij zijn vertrek had de paus kardinaal Mimmi, die vrijdag avond ogenschijnlijk met goed gevolg was geopereerd, zijn speciale apostoli sche zegen geschonken. Marcello kardinaal Mimmi werd op 18 juli 1882 geboren in Poggio di Cas- tel san Pietro in het aartsbisdom Bo logna. Op 23 december 1905 werd hjj tot priester gewijd. Op 30 juni 1930 volgde zfln benoeming tot bisschop van (Advertentie) Iedere avond moet ik mijn zoon vóór het slapen gaan vertellen van Roodkapje. Dat is al sinds maanden een vast ritueel. Ik heb al eens voorgesteld om er voor de afwisseling Sneeuwwitje of Klein Duimpje van te ma- ken, maar hij blijft op dat kleine rooie meisje staan. Er groeit een stoere conservatief uit hem, denk ik. Nu is het een mooi verhaal, waarin zo het een en ander plaats grijpt. Oma is ziek, Roodkapje vult onder auspi ciën van haar moeder een mandje met versnaperingen zuurtjes, verse raap- steeltjes en taartjes om de oude da me te verrassen en beter te maken. Zy begeeft zich huppelend het bos in en raakt ondanks alle voorafgaan de waarschuwingen van het rechte pad af, overigens alleen maar om in alle onschuld bloemetjes te gaan pluk ken. Niettemin staat daar ineens de boze wolf. Het lepe beest hoort het meisje uit, holt naar de woning van de zieke oma, slikt haar in en ontziet zich niet om dan ook nog in haar bed stede te gaan liggen. Dan komt Roodkapje binnen en heeft meteen het vage gevoel dat het niet is als anders. Naar mijn mening ligt hier het hoogtepunt van het drama. En ik leg er dan ook altijd de volle na druk o V -V. Crema. Op 25 juli ontving hy daartoe de bisschopswijding. Op 31 juli 1933 werd mgr. Mimmi overgeplaatst naar tsari en op 30 augustus 1952 naar de aartsbisschoppelijke zetel van Napels. Paus Pius XII verhic hem op 12 ja nuari 1953 tot kardinaal, hem de bis schoppelijke zetel van Sabina en Pog gio Mirletto bij Rome toewijzend op 9 juni 1958. In 1957 werd hy benoemd totsecretaris van de Heilige Congre- gat'evan het Consistorie. Wylen kardinaal Mimmi was voorts verbonden aan de Heilige Congrega ties van het Heilig Officie, van de Oosterse Kerk, van het Concilie, van de Religieuzen, van de Piopaganda Fide, van de Riten, van buitengewone kerke- lyke zaken en van seminaries en uni versiteiten. Als kardinaal-bisschop maakte kardi naal Mimmi deel uit van de hoogste rangorde van leden van het Heilig College. Hij was voorts verbonden aan een aantal gespecialiseerde bureaus van de Romeinse Curie en kardinaal-protec tor van een aantal religieuze orden en congregaties. De belangrijkheid van de functies van kardinaal Mimmi vond uitdrukking in de audiëntie, die de paus hem elke zaterdag verleende Het college van kardinalen teit thans 78 leden, uitgezonderd de drie kardina len die de paus „in pectore" houdt Roodkapje: „Oma, wat heeft U een grote neus De boze wolf: „Daar kan ik goed mee ruiken". Enige tijd geleden echter liet ik het beest in het vuur van myn vertolking, zeggen, na die grote neus te hebben aangeroerd; „Daar kan ik goed mee zien". Mijn zoon schaterde het uit. Aange stoken door dit succes liet ik de boze wolf toen ook meteen maar ruiken met zijn grote oren. En sindsdien is dat per vergissing verwisselen van biolo gische functies, bij het vertellen een vaste prik geworden. Alleen de beslis sende „hap" van de grote mond moest ik wel blijven handhaven; anders was de hele boel in het honderd gelopen. Enfin, gisteravond was het weer zo ver. „Repelsteeltje maar? vroeg ik. „Nee, Roodkapje", antwoordde myn zoon. En daar ging het lieve kind weer met haar mandje op ziekenbezoek. Toen ik het gebruikelijke feestelijk slot oma en Roodkapje, die, heel huids mét de jager by het cadaver van de wolf van de andijvie en de drop jes zitten te smikkëlen achter de rug had deed ik het licht uit en zei: „Nou, wel te rusten hoor." Halverwege de trap gekomen echter werd ik opgeschrikt door een erbarme lijk geschrei. Ik vloog weer naar bo ven en riep gealarmeerd: „Wat is er nou?" En tussen twee snikken door zei myn zoon: „Je hebt je niet vergist." Met moeite er in; hoe er ooit weer uit? r gebeuren gekke dingen op het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimmiiiiiiiin gebied van de woningbouw, on- oensdag 1 maart bestond het befaamde Trompetterkorps van de Cavalerie uit Amers foort vyftien jaar. Ter ge legenheid daarvan is zaterdag aldaar een reünie gehouden van alle huza ren, die van 1946 tot 1961 deel hebben uitgemaakt van dit korps. Onder de driehonderd reünisten bevond zich de 71-jarige D. C. Wisman, de op richter en oud-kapelmeester van het korps. Toen hy 's morgens verscheen op het voorplein van de Prins Willem III-kazerne ging deze popu laire figuur op de schouders. In de middaguren repeteerde het tweehon derd man sterke reünistenkorps. Op verzoek van de huidige kapelmeester, dë adjudant Reynhoudt, dirigeerde HONGKONG, 7 maart (Reuter) Linkse troepen in Laos hebben een po ging van de rechtse strijdkrachten om de strategisch belangrijke „Vlakte der Kruiken" te heroveren verhinderd, al dus meldt radio-Hanoi. Aan het front sneuvelden meer dan honderd man troe pen van de rechtse regering van Boen Oem. Het aantal gewonden aan de zijde van de rechtsen bedroeg zestig. Voorts werden twee vliegtuigen neergeschoten. Volgens het Noord- ietnamese radio station, dat „De stem van de Pathet Lao" citeerde, hebben de linkse strijd krachten twintig bataljons rechtse troe pen in bedwang gehouden. De partij, die de „Vlakte der Kruiken" bezit, kan oprukken naar de hoofdstad Vientiane en de koninklijke residentie Loeang Pra- bang. EINDHOVEN, 6 maart Het was tevens in zijn functie van president curator van de Technische Hogeschool te Eindhoven, dat burgemeester Witte van Eindhoven zondag, zoals gemeld, aan wijlen prof. Dorgelo de versierse len uitreikte van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De plech tigheid geschiedde in het diaconessen- ziekenhuis in Eindhoven, in tegen woordigheid van de waarnemend rec- tor-magnificus prof. Schmidt, de se cretaris van de senaat prof. Post humus en de secretaris van de tech nische hogeschool mr. Vleer. Ook het gezin van prof. Dorgelo is bij deze uitreiking aanwezig geweest. In ver band met het verscheiden van prof. Dorgelo heeft de Technische Hoge school in Eindhoven tot aan de be grafenis zware rouw aangenomen. Ge durende deze periode zijn alle mani festaties met een min of meer feeste lijk karakter afgelast en na deze periode zal tot en met Paaszaterdag lichte rouw in acht worden genomen. In verband met het overlijden van de rector-magnificus zal ook het Eind- hovens studentencorps tot Pasen de rouw aannemen. dermeer in Heerenveen, waar in een nieuwe straat., de K. de Heerenstraat, de bewoners die de pas gereed gekomen woningen zouden be trekken, voor een eigenaardig pro bleem kwamen te staan. De tweeper soonsledikanten waren niet naar bin nen te krijgen. Dit gold dan speciaal de spiraalmatrassen, waarmee men langs de normale weg (door de voor deur en langs de trap naar boven) muurvast klem kwam te zitten. De trap maakt namelijk een „draai" die met een spiraalmatras of een opklap- bed van 1.20 m. a 1.30 m. breed niet te nemen is. Misschien heeft de dienst van gemeentewerken te Heerenveen, die de nieuwe gemeentelijke huurwo ningen heeft ontworpen, iets tegen tweepersoonsbedden. Misschien ook heeft men er niet by stil gestaan, dat de bewoners van de nieuwe woningen ledikanten in hun slaapkamers zouden moeten hebben. Hoe het ook zy, langs de trap ging het niet, zonder in het huis van de buren terecht te komen. Het raam in de benedenkamer zou groot genoeg zijn, maar dat zit vast en bovendien zou het nog niets geven om hier doorheen te gaan, want dan zou men toch opnieuw by de trap met de draai terecht komen. Het enige, wat er voor de huurders opzat, was: door de bovenramen. Deze zijn 1 m. bij 1.10 m. groot en men moest dus trachten de spiraalmatrassen er diagonaal door heen te wurmen, na ze via een lad der tot aan de plaats van het meetkun dige experiment omhoog gehesen te hebben. De bedden van 1.20 m. breed gingen er nog wel zonder al te grote beschadigingen door. Voor die van 1.30 m. breed waren de problemen groter. Vensterramen moesten er voor wor den losgeschroefd, sommigen sloegen de steunhaken van de spiraal naar binnen krom, om zo meer ruimte te krijgen. Later moesten die natuurlyk worden rechtgeslagen. Zo zyn met veel gewring en gedraai de ledikanten ten slotte toch nog op hun plaats gekomen. Hoe ze er ooit weer uit moeten ko men? We zullen hier nu wel altijd moe ten blijven wonen, merkte een van de bewoners niet zonder humor op. Voor een volgende serie woningen van ongeveer hetzelfde^ type^heeft ^de Dg oprichter en oud_kapelmeester van heer D. C. EINDHOVEN, 7 maart De teraar debestelling van de overleden rector- Magnificus van de Technische Hoge school, prof. dr. H B. Dorgelo, zal don derdag geschieden om twee uur 's mid dags op de openbare begraafplaats „Oude Toren" in Woensel-Eindhoven. dienst van gemeentewerken op de bo venverdieping balconnetjes met een deur ontworpen. Men zal dus daar niet voor het ledikantenprobleem komen te staan. de reünisten reageerden met zo mogelijk nog groter enthousiasme. De meeste oud-cavaleristen waren uiteraard niet in uniform en het verzoek had geluid: breng zelf een instrument mee. Tweehonderd man gaven aan dat verzoek gehoor. Na uitgebreide repetities trok het mon sterkorps door Amersfoorts binnen stad, waar de bevolking te hoop liep om het gebeuren te zien en te horen. Vyf marsen werden afwisselend ge speeld en blijkens de reacties van het publiek met groot succes. Uiteraard is het jubileum ook officieel gevierd met toespraken en een massaal diner. De kolonel J. R. Schoemaker, inspecteur der cavale rie, reikte aan adjudant Reynhoudt de zilveren penning van verdienste uit. Het trompetterkorps heeft, als eerste, deze pas ingestelde onder scheiding ontvangen. Onder de reünisten bevonden zich oud-cavaleristen, die hun trompet- ervaring in hun verdere leven van pas is gekomen. Jan Labordus en Kees Blokker zyn verbonden aan het Concertgebouworkest, resp. als eerste slagwerker en trombonist. H. Warnas is kapelmeester van de Kon. Lucht machtkapel. Met veel enthousiasme begroetten de deskundige reünisten de show, die het Trompetterkorps in ceremonieel tenue gaf. Het gebodene was correct tot in de puntjes en de reünisten, die zaterdag vooral het oubollige en de humor zochten, wis ten de stijl en de discipline van hun opvolgers naar waarde te schatten. Cavaleriestad Amersfoort, die de paarden moest missen en er tanks voor terug kreeg, beleefde de garni zoenssfeer weer eens voor de volle honderd procent. r sterven meer mensen op bed dan op de fiets." Deze op zichzelf weinig opzienbarende stelling verkondigde mgr. Bek kers tegenover enkele honderden Brabantse wielrenners die naar goede traditie op de eerste zondag in maart ter bedevaart naar Den Bosch waren gekomen, nu hun nieu we seizoen weer gaat beginnen en om hun fietsen door de bisschop te laten zegenen. De bisschop bedoelde met bovenstaande stelling duidelijk te maken dat de Kerk die zegen voor de renners en hun fietsen niet op de eerste plaats geeft om hun persoon lijke belangen of hun lichamelijke veiligheid, maar wel omdat ze hen wil helpen en steunen bij hun streven om ook als wielrenner en juist dóór de sport een goed christen te zijn. De bisschop sloot met dit betoog aan op hetgeen tevoren in de kapel van de Zoete Lieve Vrouw was ge zegd door kapelaan Van den Heuvel uit Tilburg, die met niet mis te verstane bewoordingen stelling nam tegen hetgeen door een niet katho lieke krant was geschreven met be trekking tot het zegenen van fietsen en auto's door de katholieke kerk. Dat gij hier gekomen zjjt om uw fietsen te laten zegenen, aldus kape laan Van den Heuvel, getuigt ervan dat ge juist niet zo blasé en zelf genoegzaam bent om te erkennen dat ge uit eigen kracht niets kunt. Nadat mgr. Bekkers de fietsen had gezegend, hebben de renners, yoor- afgegaan door de harmonie Glorieux, voor de bisschop gedefileerd. In de namiddag is voor her. een wielren nersforum georganiseerd, waar ver schillende vragen op sportgebied aan Advertentie) SPA LEOPOLDSTAD, 7 maart (U.P.1. - Uit welingelichte bron is vandaag ver nomen dat de speciale vertegenwoordi ger van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties in de Congo, Radjeshwar Uayai, binnenkort vervangen zal wor den door de Soedanese econoom, Mekki Abbas. Dayal vertrekt woensdag voor „over leg" naar New York. Volgens de zegs lieden kan de benoeming van MekKi Abbas over enkele dagen worden ver wacht. Dayal heeft zijn zes maanden in de Congo uitgediend, maar de Indiscne premier, Nehroe, heeft hem n°f? zes maanden beschikbaar gesteld aan üam- marskjöld. Maandenlang is Dayal, zoals bekend het mikpunt geweest van kritiek van Congolese regeringszyde, waarby men hem verweet steun te geven aan de groepering die de terugkeer van Loe- moemba in de regering had gewenst. Bij verschillende gelegenheden heeft president Joseph Kassavoeboe aan Ham- marskjöld de eis gesteld Dayal te ver vangen. HOLLANDIA, 6 maart (ANP) De gouverneur van Nederlands Nieuw-Gui- nea heeft vier leden van de Nieuw-Gui- nea-raad benoemd ais vertegenwoordi gers van de gebieden Mappi, Mimika, Moejoe (Boven Digoei) en Sarmi. De bevolking van deze gebieden had dezer dagen op daartoe bijeengeroepen ver gaderingen een aantal aanbevelingen gedaan, waaruit de gouverneur een keu ze deed. AMSTERDAM, 7 maart De pro- duktie van Koninklijke Papierfabriek van Gelder Zonen heeft in 1960, zo deelt de directie mee, 286.900 ton (v.j. 256.100 ton) bedragen. De omzet was 224 min 203 min). Na afschrij ving van f 16.409.231 (f 15.891.598) en na aftrek van ƒ14,1 min (f 12,2 min) voor belastingen bedraagt de netto winst over 1960 f 17.079.317 (vorig jaar f 13.554.736). Aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld zowei op de preferente als op de gewone aandelen een dividend uit te keren van veertien procent (twaalf procent) de orde werden gestel' II het trompetterkorps, de Wisman. Wisman de oude cavaleriemars, die bij parades en défilé's gespeeld wordt. Hy deed het enthousiast en Het initiatief van de vijf plaatse lijke artsen van het Twentse toeristenstadje Rijssen tot het voeren van een actie om een aantal chronische zieken aan een televisietoestel te helpen, heeft aan leiding gegeven tot ernstige kritiek van gereformeerde kerkelijke zijde. Nadat reeds drie van de dertien zieken hadden laten weten dat zij van het royale aanbod geen gebruik zouden kunnen maken, omdat het voor hen principieel verboden is een dergelijke „kijkkast van de duivel" in huis te hebben, is in een der Ryssense kerken van de kansel af namens de kerkeraad bekend ge maakt, dat het aan de lidmaten van deze kerk verboden is aan de actie deel te nemen. De kerkeraad be schouwt het kijken naar een televi sie-uitzending als een zondige daad. Daarom moeten de gelovigen zich van elke steun aan de actie onthou den. In een andere kerk werd zelfs gebeden om bekering van de zondige initiatiefnemers. Een en ander had tot gevolg dat nog drie patiënten meedeelden geen televisietoestel te kunnen aanvaarden. Onder ben be vond zich een vrouw, die reeds 43 jaar in een kleine ziekenkamer ligt, waar zij, ook al door de aard van haar ziekte, elke vorm van ontspan ning moet ontberen. Voor de ïmnar tiefnemers en voor de velen, die spontaan hun bijdrage gaven voor de aanschaffing van de toestellen, is dit een grote teleurstelling. Nu zullen enkele zieken, die aanvankelijk niet op de lijst voorkwamen met een televisietoestel gelukkig gemaakt worden. PARIJS, 7 maart (Reuter) In een verklaring van de Franse kardinalen en aartsbisschoppen, na een vorige week alhier gehouden bijeenkomst uitgege ven, wordt gezegd dat de katholieke Kerk krachtig gekant is tegen alle kunstmatige geboortebeperking, omdat deze rechtstreeks indruist tegen de be doeling van de menselijke sexuele func ties. De Kerk is echter, aldus de ver klaring, niet voor voortplanting tot elke prijs. „Teneinde de echtgenoten te helpen hun zending te vervullen en het eerste doel van het huwelijk niet alleen de voortplanting maar de opvoeding van kinderen —te bereiken, doet de Kerk een beroep op de rede, het plichtsgevoel en het geweten, op de ware liefde, op de edelmoedigheid bij de gave van het leven en op het verantwoordelijkheids gevoel van de ouders om ten overstaan van God te beslissen hoeveel( kinderen zy zullen kunnen onderhouden". „Het spreken over geboortecontrole of beperking brengt onmiddellijk een materialistisch vooruitzicht met zich mee, dat de menselijke persoon be dreigt. Daarentegen duidt het zich rich ten op een regeling van de geboorten volgens methoden, waarin de wetenschap steeds beter thuis raakt, op een bewus te onderwerping van de echtgenoten aan een hogere regel van moraliteit bij het bewijzen van menselijke liefde. Een der gelijke regel schakelt de deugd van voor zichtigheid in volgens welke de echtge noten, bij handhaving van het vertrou wen in de voorzienigheid zelf een be slissing nemen over het tempo van de geboorte," aldus de verklaring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7