Boycot Antoine Gizenga gesprek op Madagascar? es««a vSJsv-sTi m Seminarie Noordwijkerhout dit jaar nog in gebruik Mag ons land betrokken zijn bij produktie van kunstmelk? Nieuw record van X-15 Geleidelijke invoering vijf daagse werkweek DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK WW Strijd om de branddobbe in Zuidlaren Zilveren broodmand Dotterbloem in bloei 40 jaar trouwe dienst Zelfbediening bij PTT Bisschoppen tegen Kennedy Actie in bisdom Rotterdam brengt ook in 1960 één miljoen gulden op „Filled milkgroot gevaar voor de export van onze condensmelk Frankrijk steunt Manlio Brosio Thompson reist naar Siberië Minister wil alle besluiten van gemeentebesturen kennen li NOG STEEDS NIET AANWEZIG Mr. B. W. Biesheuvel in Europees parlement Opvolging Spaak VASTE GEDRAGSLIJN VOOR GEMEENTEN WOENSDAG 8 MAART 1961 PAGINA V BUITENLANDSE V te BUKMAN SART0R1US chemische fabriek L van der Grinten nv Venlo Uw bijzondere aandacht vragen wij voor Ons ZOMERPROGRAMMA 1961 is zojuist verschenen. Op aanvraag gaarne beschikbaar bij onze kantoren. .Tananarive, 8 maart <afp, Rtr, Jy I) Antoine Gizenga, de leider ij# het Loemoembistische bewind in 'hnleystad, is tot ieders grote 'errassing ook gisteren niet komen 'Pdagen in de hoofdstad van de re- Publiek Madagascar, waar de belang- 'ilkste politieke leiders zich hebben Jjwzameld om in een rondetafelconfe rentie de problemen van hun land te "espreken. Ondanks alle verzekerin gen van Gizenga, dat hij vastbesloten Jps aan de conferentie deel te nemen, ®®glnt het er nu hard op te lijken dat Pij van gedachten is veranderd en dat "ij niet meer van plan is naar Tanana- "Ve te gaan. Inmiddels weet niemand ^aar Gizenga zich ophoudt: In Stanley- 5jad, in Katanga op doorreis naar Madagascar of ergens anders. De Congolese leiders, die reeds in Tananarive zijn en die gisteren, als maar wachtend op Gizenga, beslo ten het begin van de conferentie nóg een dag uit te stellen, wensen zich hiet langer door de man uit Stanley- stacl voor de gek te laten houden. Zij hebben meegedeeld, dat _Q rondetafelconferentie ook zón Gizenga in ieder geval doorgang vinden en, hoe dan ook, vandaag (woensdag) zal worden geope LEOPOLDSTAD - e De h0=fSe kennelijk 'overmoedigeworden door de militairp successen .v «nfgde Naties, Dayal, ontboden en hem een nota. overhandigd, waarin «nkele harde eisen worden gesteld. De V.N. hebben de haven van Matadi dringend nodig voor de bevoorrading van hun tfo®P®.n, maar in de aan Dayal overhandigde nota verbindt de Congoiese regering aan een eventuele teruggave de volgende eisen: KRONIEK Tn Amerika is er geen sprake van financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs, zoals die in ons land al tientallen jaren be staat. De federale overheid geeft zelfs |n het geheel geen subsidie aan de katholieke scholen. Deze situatie vloeit voort uit een bepaalde interpre tatie van de grondwet die een volle dige scheiding van Kerk en staat voor- Schrijft. De Verenigde Staten hebben nu voor het eerst een katholieke presi dent, maar Kennedy is tegen het ver lenen van federale financiële steun aan het .katholiek onderwijs. In zijn verkiezingscampagne heeft hij dat hadrukke'ijk verklaard, en op zijn Persconferentie van vorige week zei hij, dat de constitutie een dergelijke Subsidiëring niet toeliet, terwijl dat ook de opvatting van het Hoogge rechtshof was. „Er valt over deze kwestie niet te discussiëren", aldus Kennedy, „en er is geen mogelijkheid, dat ik een dusdanige hulpverlening aanbeveel Vorige week maandag beeft de pre sident bij het Congres een wet inge diend voor federale steun aan bet openbare lager- en middelbaar onder wijs. Voor de ko mende drie jaar zou daarmee een bedrag van bijna 2,3 mil jard dollar gemoeid *'in. Deze wet is op bet verzet gestuit bet Amerikaanse episcopaat, dat e steun aan bet onderwijs ook uitge- i'reltt wil zien tot de katholieke scbo- Het bestuur van de „National Ca- 'lic Welfare Conference dat ge armd wordt door vijftien prelaten, daaronder vijf kardinalen, is vorige ^eek voor een spoedvergadering bij- geweest, om de kwestie onder °gen te zien. Na afloop van deze bij eenkomst beeft de voorzitter van bet estuur, mgr. K. J. Alter, aartsbisschop van Cincinnati, verklaard, dat bet episcopaat zich zou verzetten tegen We LV°°,r °ncIerwijssubsidie die niet op het katholiek onderwijs van toepassing zou zijn. Het episcopaat eist een amendement op de wet. waar. n bepaald wordt dat aan de katho lieke onderwijsinstelling ,enj 0p Iange termijn worden verstrekt te gen een lage rente. Een dergelijke tegeling zou, volgens de bisschop- Pen, geenszins in strijd zijn mel de Stondwet. Maar Kennedy is j,et jaar ft'et mee eens, en bij is niet van p|an het voorstel van het episcopaat in e gaan. Ms Kennedy's wet door het Con- ^res zou worden aangenomen, zoa at" zo zegt het episcopaat, een vorm ^ar> discriminatie zijn ten aanzien van e/eerlingen van katholieke scholen, kw er °le prelaten die zich, in deze eeneSt'e' tegen de president keren is r 0llde persoonlijke vriend van Ken- gc> kardinaal Cushing, aartsbis Uit Van l^ost°n- die een gehed beeft gesproken bij de inauguratie van in ^res'dent, die zijn huwelijk heeft gezegend en die zijn kinderen heeft gedoopt. tj n het begin van de jongste verkie- jCaiT,Pagne hebben protestanten thol' L Vrees uitgesproken, dat een ka- Co (T '3res'c'ent door zijn religie in Ni 'C* ?ou komen met de grondwet. ov iIS, het de katholieke kerkelijke Int r ^"rerika die Kennedy een dt/r^.re^a^'.e van d° constitutie verwijt *ijn geloofsgenoten schaadt. 1. Dayal moet worden teruggeroe pen. 2. Htj moet zijn beschuldiging dat het Congolese leger verantwoordelijk is voor de incidenten in Matadi en Banana herroepen. 3. Aankomende en vertrekkende VN- vliegtuigen moeten worden gecontro leerd door de Congolese regering. 4. De Congolese regering moet de loodsen op boten in de rivier de Congo onder haar beschikking krijgen en zal „onwelgevallige" schepen de toegang weigeren. 5 De troeüen van de V.N. moeten zich terugtrekken uit alle strategische plaatsen, zoals T^nfili V veld van Leopoldstad, N DjUi. o De V N. mogen in Leopoldstad geen militaire parades houden. 7 Dayal moet worden vervangen door een „integer en onpartijdig per- soon". Uit Stanleystad WGrd gisteren eg- meld, dat de Loemoembistische macht hebbers tweehonderd Congolese bur gers in arrest hebben gesteld. De [rueM„Va!\rdeze razzia is niet bekend, a/ /I -Y?rk kwam het bericht, dat afnk jremS<Je Naties het Amerikaanse aanpo.d ?m vier marinevaartuigen ter beschikking van de V.N. in de Congo stellen, officieel hebben afgewezen. (Advertentie) STRAATSBURG, 8 maart Het A.R. Tweede Kamerlid, mr. B. W. Biesheu vel heeft gisteren in het Europees par lement de zetel ingenomen, die vacant was geworden door het overlijden van zijn partijgenoot drs. C. P. Hazenbosch. Mr. Biesheuvel zal zijn lidmaatschap van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en het economisch en sociaal comité van de E.E.G. opgeven om zich volledig aan zijn Europese par lementaire taak te kunnen wijden. ROTTERDAM; 8 maart Het bis dom Rotterdam deelt ons mede dat ook het derde jaar van zijn financiële vijf jarenplan voor de bouw van het nieuwe klein-seminarie te Noordwijkerhout een groot succes heeft opgeleverd. Zoals bekend heeft de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen, indertijd aan zijn diocesanen gevraagd om vijf jaar lang een miljoen gulden per jaar voor het seminarie op te brengen. Deze aktie via de parochies is be gonnen in 1958 en sluit einde Ook in 1960 is weer ruim één miljoen DEN HAAG, 8 maart Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft zich vandaag beraden over een aan de minister van Landbouw en Visserij uit te brengen advies inzake het op de markt brengen van kunstmelkproduk- ten: melkprodukten waarin het melkvet is vervangen door niet van melk af komstig vet. In 'het bijzonder gaat het daarbij om de vraag of de Nederland se zuivelindustrie betrokken mag zijn bij de produktie van „filled milk", een uit magere melkpoeder en plantaar dig vet samengesteld vervangingspro- dukt voor gecondenseerde melk. Zo ja: welke wijzigingen moeten dan wor den aangebracht in de Nederlandse wetgeving, die Nederlandse produktie nu in de weg staat en hoe moet worden voorkomen dat de consument „filled milk" en echte gecondenseerde melk met elkaar verwart? Voor ons land is het probleem van de „filled milk" vooral actueel ge worden door de grote concurrentie, die dit produkt sinds enkele jaren betekent voor de Nederlandse export van ge condenseerde melk naar de Filippij nen. Een Nederlandse condensfabriek, die haar naam en een van haar han delsmerken, beschikbaar heeft gesteld, is betrokken bij de vervaardiging van „filled milk" op de Filippijnen en al dus in conflict gekomen met het con trolestation voor melkprodukten. Tot voor kort waren de Filippijnen een der belangrijkste afzetgebieden voor onze gecondenseerde melk. In 1957 begon men er de goedkope „filled milk" te maken en in 1959 produceer de men daarvan al 55.000 a 60.000 ton. De invoer van gecondenseerde melk liep dienovereenkomstig terug. Ook el ders in de wereld wordt het produkt ge- maakt In november heeft minister Marijnen het produktschap gevraagd, hoe het denkt over de mogelijkheden die voor Nederland zijn gelegen in de ontwik keling der „filled-milk"-productie in het buitenland en over een verruiming, die het beleid van centrale overheid en produktschap ten aanzien van deze materie zou moeten ondergaan. De twee grote zuivelorganisaties, de F.N.Z. en de V.V.Z.M. hebben geen grote verwachtingen van een export van Nederlandse melkpoeder als grond stof voor .filled milk". Die grondstof wordt immers goedkoop uit de Ameri kaanse surplusvoorraden verkregen De F.N.Z. meent dat er sprake is van een verstoring van de normale afzet door die surplusvoorraden en acht het WASHINGTON, 8 maart (UPI) Het Amerikaanse experimentele raketvlieg- tuig X-15, bestuurd door majoor Ro bert White, heeft boven de vliegbasis Edwards in de staat Californië een nieuw wereld-snelheidsrecord geves tigd. Het raketvliegtuig bereikte een snelheid van 4264,5 kilometer per uur. De X-15 werd in een bommenwer per tot grote hoogte gebracht en ver volgens losgelaten om op eigen kracht de recordvlucht te maken. Tweemaal had men tevoren reeds op het punt gestaan de X-15 los te laten, maar bei de keren kon dit niet doorgaan omdat er iets haperde aan de brandstofvoor ziening van de raketmotor. De derde maal funktioneerde alles naar wens. Majoor White is houder van het on officiële hoogte- en snelheidsrecord. Hij gebruikte daar eveneens de X-15 voor Dit vÜGËftuis is ontwiKKGiu met net qogj de eerste ruimtevlucht te maken. Daar voor zal het tot 160 kilometer boven de aarde komen, met een snelheid die om en nabi' de 6500 kilometer per uur ligt. een belangrijke taak der Nederlandse regering, te bereiken dat de Verenig de Staten een politiek gaan voeren, die zich aan de regels voor de surplus-af- zet houdt. Wei achten de beide organi saties een actieve belangstelling van de Nederlandse zuivelsector voor de „fil led milk"-productie van belang voor het behoud van het door de Nederland se condensindustrie opgebouwde afzet- apparaat in de betrokken gebieden. Het Kon. Ned. Landbouw Comité meent, dat produktie van kunstmelkpro- dukten in Nederland mogelijk moet worden, maar dat deze produkten niet voor menselijke consumptie op de bin nenlandse markt moeten worden toege laten. PARIJS, 8 maart (UPI) Frankrijk zal de kandidatuur van de Italiaan Manlio Brosio als opvolger van Paul- Henri Spaak, in de functie van secre- taris-Teneraal van de NAVO, steunen. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld. In kringen van de NAVO werd reeds gezegd, dat een meerderheid van de 15 NAVO-landen de kandidatuur van de Nederlander mr. D. U. Stikker zou steunen. De Franse houding schijnt de verkiezing van mr. Stikker nu minder zeker te maken. Noorwegen zou er bij Frankrijk op aangedrongen hebben de benoeming van mr. Stikker te aanvaarden. Enge land en enkele andere landen hebben reeds hun goedkeuring toegezegd. De verklaring die gisteren in Parijs werd af gelegd toont echter aan, dat het Fran se standpunt niet onder de Noorse druk is gewijzigd. (Advertentie) gulden uit de ongeveer 180 parochies ontvangen. Dit wettigt de verwachting dat ook in de laatste twee jaar de ge vraagde giften zullen binnenkomen. Daarmee zou dan het grootste deel van de kosten van het seminarie zijn be taald. De bisschop is natuurlijk buitenge- wpon dankbaar voor de grote offervaar digheid vanzpn diocesanen. Deze dank geldt ook de vele anderen die buiten de parochiële actie om, geregeld per giro en langs andere wegen aan het bisdom hun gaven doen toekomen. i00r ,ZU en de nog ontbrekende middelen der totaalkosten van de bouw voor een met onbelangrijk deel kunnen worden aangevuld. In dit najaar zal het seminarie ge reed zpn en in gebruik worden geno men. Hierover zullen nadere mede-1 delingen volgen. Het. zal duidelijk zijn dat het bisdom door tijdelijk leningen m de nog ontbrekende financiering zal moeten voorzien. De bouw van het seminarie is immers eerder be-1 eindigd dan het financiële vijfjaren plan. Het nieuwe seminarie zal een groot monument zijn van de offer vaardigheid der diocesanen van het vijfjarige bisdom. MOSKOU, 8 maart (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, is vandaag naar Siberië vertrokken om een persoonlijke bood schap van president Kennedy aan pre mier Khroesjtsjev te overhandigen. Thompson ontving dinsdag een uitno diging van Khroesjtsjev, die thans in Novosibirsk een grote landbouwconfe- rentie bijwoont. Thompson vroeg verleden week don derdag al om een onderhoud met de Sovjet-premier „waar en wanneer ook". Naar verluidt heeft de boodschap van Kennedy de verbetering van de Amerikaans-Russische betrekkingen ten doel. Naar men verwacht zal Thompson, afgezien van de overhandiging van de boodschap, met de Sovjet-premier spre ken over het geheel van de Amerikaans- Russische betrekkingen. Katanga Kolonel Roger Trinquier, de Franse parachutistenkolonel, die was aangezocht om het Katangese leger te gaan leiden, heeft van presi dent Tsjombe bevel gekregen Katanga met het eerste vliegtuig het beste te verlaten. Tsjombe heeft dit bevel uit gevaardigd in Tananarive, waar 'U1 momenteel verblijft. (Reuter) (Advertentie) Demonstraties en inlichtingen van der Grinten lichtdruk Postbehandeling De postbehandeling op uw kantoor kan gemakkelijk en efficiënter geschieden door middel van LICHTDRUK. Lichtdruk is een modern en toch beproefd reproduktie-systeem, als geschapen voor kantoorgebruik. Het werkt snel en goedkoop en met volmaakte accuratesse. Laat u daarom vrijblijvend door ons informeren over de grote voordelen van LICHTDRUK op kantoor. Vraag onze uitvoerige documentatie over kantoorlichtdruk, in het bijzonder over postbehandeling met behulp van lichtdruk. Branddobbe in Zuidlaren: „gat-in-de-grond-met-water" of cultuurmonument'! (Van een verslaggever) DEN HAAG, 8 maart De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen inzake de gedrags lijn bij de invoering van de vijfdaag se werkweek als volgt geschreven: Zoals men weet is voor het rijksper soneel vastgesteld: a) dat met de vijf daagse werkweek door arbeidstijdver korting en werktijdverschuiving hetzij geheel hetzij gedeeltelijk niet vóór l mei 1961 een begin mag worden ge maakt, en b) dat slechts dan de vol ledige vijfdaagse werkweek vóór 1 mei 1962 maar niet vóór 1 mei 1961 kan worden ingevoerd indien de situatie op de arbeidsmarkt dit noodzakelijk maakt. De vele persberichten over de invoe ring van de vijfdaagse werkweek bij de gemeenten hebben bij de minister de ongerustheid doen rijzen dat de la gere organen zich niet altijd houden Advertentie REISBUREAUX WAGONS-LITS//COOK Wereldorganisatie MEER DAN 400 KANTOREN OVER DE GEHELE WERELD. VIJt na Apre ..ROTTERDAM" (58.600 ton) naai SCHOTLAND en NOORWEGEN A ATTRACTIEVE ROTTERDAM vertrek 31 juli CRUISES van de H.A.L. ss, „STATENDAM" (24.000 ton) LONDEN en KOPENHAGEN ROTTERDAM vertrek 7 augustus naai cOO* AMSTERDAM ARNHEM DEN HAAG ROTTERDAM aan de door de regering m het lands belang gegeven richtlijnen en maar al te dikwijls overg'aan to. een onmiddel lijke invoering van de volledige vijf daagse werkweek met ingang van 1 mei a.s. of eerder, zonder dat deze ver snelde invoering geacht kan worden door de feitelijke situatie waarin de ge meente zich bevindt, te zijn afgedwon gen. Daardoor wordt op zeer ernstige wijze het streven van de regering doorkruist om door zoveel mogelijk geleidelijke invoering van de vijf daagse werkweek in de Nederlandse samenleving, de drukkende invloed die de invoering heeft voor de ont wikkeling van de economie en het welvaartspeil van ons land, enigszins te verzachten. Hierin kan niet wor den berust. De minister verzoekt daarom met de meeste klem de ge meentebesturen om slechts in zeer bijzondere en uitermate knellende gevallen af te wijken van de door de rijksoverheid voorgestane regeling en zich ondanks alle op de gemeenten uitgeoefende aandrang zoveel moge lijk te beperken tot de geleidelijke in voering van deze vijfdaagse werk week. Derhalve met ingang van 1 mei a.s. te beginnen met één vrije zaterdag om de veertien dagen. De minister maakt voorts bezwaar tegen de gedragslijn van sommige ge meentebesturen die ook voor het admi nistratieve personeel dat reeds nu niet langer dan 411/! uur per week werkt aan de vijfdaagse werkweek een ar beidstijdverkorting te verbinden waar door het wekelijks aantal werkuren tot 40 of minder wordt teruggebracht. Met nadruk wijst de minister erop dat dit geheel tegen de door de rege ring voorgestane en door deze geoor loofd te achten gang van zaken in druist en dat in het kader van de ar beidstijdverkorting inkorting van de werktijden van het personeel dat nu reeds minder dan 46</i uur per week werkt in de huidige situatie niet kan worden gedoogd. De minister wil dan ook in kennis wor den gesteld van alle besluiten die de gemeentebesturen in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek hebben genomen. Wij, JULIANA, hij de GRATIE GODS, KONINGIN DER NE DERLANDEN, PRINSES VAN ORANJE-NASSAU ENZ. ENZ. ENZhebben goedgevonden en ver staan het besluit van de raad der ge meente Zuidlaren tot het dempen van de branddobbe op de brink te Zuid laren te schorsen tot 1 januari 1962. Aldus valt te lezen in het staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden bij besluit nr. 48 van 13 februari 1961. Een hoogst intrigerende zaak. De branddobbe op de brink te Zuidlaren wordt dus voorlopig niet gedempt en „Onze Minister van Binnenlandse Za ken is belast met de uitvoering van dit besluit". Wat is nu eigenlijk die veelomstre den branddobbe, waaraan de Kroon te pas moet komen om een oplossing te vinden? „Een gat in de grond met veelal smerig water" zeggen de demplusti- gen. „Een uniek cultuurbezit, dat het oude Drentse brinkdorp zijn specifiek karakter geeft", zeggen de verdedi gers van het kleine vijvertje midden op de Brink. Alleen de Drentse dor pen Eext en Zuidlaren zi n nog in het unieke bezit van een dergelijke brand dobbe, in vroeger eeuwen gebruikt als waterreservoir voor gemeenschappelijk gebruik en om uit te putten bij brand. Praktisch nut heeft deze dobbe uiter aard niet meer, sinds ook in Zuid laren de waterleiding algemeen in gang heeft gevonden. Het besef een historisch belangrijk cultuurmonument te hebben werd bij vele, toch ai nuchtere Drenten nogal geweld aan gedaan door het vuil, dat vrij geregeld in de dobbe dobbert, ondanks het toe zicht hierop en het officiële verbod, vuil in de dobbe te werpen. Toen Zuid laren een centrale bushalte met in- rijstroken nodig oordeelde om de vele gasten vlot en vaardig in het rustieke dorp te krijgen, kwam de dobbe, mits gaders de oude bomen er om heen, in gevaar. De bushalte moest centraal in het dorp komen, oordeelde de meerder heid van de gemeenteraad. Demp dus dat „gat-met-water" en klaar is kees! :!miiiitimiiiiiiiiiiiiiiii!iiiimiiiiiiiiiiiimiriiiiiiiiiiiiiiiiiii ejj dit uitzonderlijk zomerse weer spiedt de natuurliefhebber met zijn neus op de grond wat er aan groene blaadjes en knoppen uit de zwarte aarde kruipt. Langsde sloot kant is het nog niet veel. Het is ook nog winter! De nieuwe groene riet- neuzen spreiden nauwelijks hun groe ne waas, het zijn vooral het begin nende hondsdraf en de ronde neuzen van de munt die het aandurven, veilig vlak langs de grond. Maar tegen de beschutting van de djjk aan de zon nige kant staat het speenkruidblad al te glimmen van plezier en zowaar kun je er wat stijf opgerolde ronde knop jes tussen ontdekken. Hun grote broers, de dotterbloemen zijn altjjd meer terughoudend, het is ook nog pas maart en niet echt lente, maar bij zoveel zon steken ze toch hier en daar hun blaadjes boven de drassige veengrond uit, al was het maar ter verkenning. Tot onze verrassing von den wij echter langs de Karnemelk- sloot in het Gooi een heel snel ge groeid piantje vol miezerige knoppen en als climax, bijna een wonder, wat verderop een dotterbloem in bloei Twee wjjdopen bleke gele bloemen aan een lange steel, voorzichtig dicht langs de grond ter bescherming maar hoe ook, op 6 maart in bloeiLangs hetzelfde water waar we begin maart ook wel eens op schaatsen overheen zwierden. Ook planten zijn individua listen. De een durft meer dan de an der. Tegen de zin van B. en W. in werd aldus besloten. Maar het college van Gedeputeerde Staten maakte bezwaar tegen de kredietverlening voor de nieu we bushalte. De raad besloot toen te gen de afwijzing van G.S. in beroep te faan en in elk geval maar vast die obbe te dempen. Dat dempingsbe- sluit werd genomen met acht stemmen voor P.v.d.A. jn V.V.D.) en vijf te gen (de beide wethouders en de prot. christ.-fractie). Burgemeester J. H. Roukema, die tegen deze gewelddadige ingreep is ge zien het karakterverlies voor het fraaie aan natuurschoon rijke Drentse dorp, heeft toen dit raadsbesluit ter vernie tiging voorgedragen aan de Kroon. Vandaar dit besluit in het staatsblad: „Overwegende, dat het wenselijk is, hangende het onderzoek van de vraag, of dit besluit in strijd is met het al gemeen belang, de werking daarvan te voorkomen". Zo blijft het althans dit jaar nog een open vraag: branddobbe is een „gat- in-de-grond-met-water" of een belang rijk cultuurmonument! Zaterdag geen huishoudelijke be slommeringen voor mej. Cato Reemers. Niet dat ze op die dag jarig is: dat duurt nog een dik ke week, want eerst op de twintigste van deze maand wordt zij 64 jaar. Neen, deze zaterdag zal mej. Ree mers uitgebreid (en vooral hartelijk) gefeteerd worden door de familie v. d. Besselaar. En in het bijzonder door twee „takken" van de familie. Op die dag wordt namelijk het feit herdacht, dat mej. Reemers veertig jaar gele den begon het huishouden te beredde ren van de familie Jacq. v.d. Besse- laar-van Boeckel. Zjj heeft in dat ge- De Nederlandse vereniging van meelfabrikanten heeft besloten de zil veren broodmand 1960 uit te reiken aan dr. H. M. Hirschfeld. De overhan diging is 6 april in Den Haag. De zilveren broodmand is in 1956 ingesteld als onderscheiding voor bij zondere verdiensten voor de voedsel voorziening. De eerste werd 14 febru ari 1957 uitgereikt aan de toenmalige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt. Prof. dr. B. C. P. Janssen, ir. W. H. van Leeuwen en de heer H. D. Louwes ontvingen ook reeds deze on derscheiding. Ditmaal is dr. Hirschfeld uitverko ren wegens zijn bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening van ons volk in oorlogstijd. „Door de wijze, waarop hij zijn uitermate moeilijke taak vervulde, heeft hij kunnen voor komen dat ons volk aan nog grotere ontberingen werd blootgesteld, dan reeds het geval was", zo zegt de Ne derlandse vereniging van meelfabri kanten. «1» zin de vijf kinderen zien opgroeien. En toen de beide ouders kwamen te overlijden, zorgde zij nog vijf jaar voor de kinderen, totdat dezen op hun bestemming waren. Haar taak was dus in dit gezin vervuld, maar er wacht te haar een nieuwe: bij de broer van haar overleden werkgever, bij de heer Anton v.d. Besselaar, waar zij sinds 1956 tot op de dag van vandaag het huishouden bestiert met vaardige hand. Maar zaterdag zijn stofdoeken, boodschappenlijstjes, vaatkwasten e.d. voor haar taboe. In het huis aan de markt te Valkenswaard, waar zij ge wend is alles „op rolletjes" te doen lopen, zal zij de scepter voor één dag uit handen moeten geven om de v.d. Besselaar-families, onder wie de vijf kinderen uit haar „vorige" v.d. Bes- selaar-gezin, de gelegenheid te geven te tonen, hoezeer zjj haar waarderen. Dr H. M. HIRSCHFELD De zelfbediening dringt langzaam maar zeker overal door, nu ook steeds verder bij de P.T.T. De postzegelautomaten vormden het begin van een dieper ingrijpende evolutie, die zal leiden tot „zelfbedie ningspostkantoren", waar men bij el kaar gegroepeerd binnenshuis nieuwe betere automaten, telefooncellen en" doorlopend bereikbare brievenbussen b(j elkaar zal vinden, aangevuld met o.a. schrijflessenaars, een weegschaal, uitgebreide tarieflijsten e.d. Prof. Bast, directeur-generaal van de P.T.T., die het een en ander hierover ai bekend maakte in zijn nieuwjaars rede, noemde deze zelfbedienings ruimtes „stille postkantoren", die mede het personeelstekort bij de P.T.T. zouden kunnen ondervangen. In het jongste „P.T.T.-Nieuws" le zen wij, dat Almelo, Enschede, Tilburg, Delfzijl, Dordrecht, Assen, Nijmegen en andere plaatsen, waar op het ogenblik omvangrijke bouwpro jecten in uitvoering zijn of komen, „zelfbedienings-postkantoren" zullen krijgen. Het gaat hier voorlopig nog om een proefneming. De P.T.T. wtf eerst afwachten hoe het publiek zich tegenover deze kantoren, die bjj voor keur zullen worden samengebracht in een afzonderlijke zowel van buiten als van de wachtkamer uit toegankelijke ruimte met vrij kostbare apparatuur zal gedragen. Het ligt in de bedoeling deze afde>- Iingen ook des avonds open te stel len. In Frankrijk zijn er reeds vrij veel va.: deze postkantoren, waar de loket-ambtenaar ontbreekt. De eer ste proefnemingen werden een volledig succes en met stelde daarna een plan op dat voorzie, in de inrichting van drie duizend van deze kantoren voor 1964, verspreid over geheel Frankrijk. Zoals gezegd komen er in ons land ook nieuwe postzegelautomaten. Het verbeterde type zal elektrisch werken en dus niet meer door middel van een draai aan de ouderwetse zwen gel. Een ander nieuw noviteit van de ze toestellen is de gemakkelijke instel baarheid voor verschillende zegelwaar den en aantallen zegels per afgifte. Nu kan men per automaat maar een bepaald soort en aantal zegels draai en. De nieuwe automaten zullen eerst in Den Haag en Rotterdam worden beproefd, in combinatie met geldwis- selapparaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9