zr-"tzzss lüriSlIfü U1 IDICUCrilC rilllDlIlT nlLUfvL nfUtULLIflvUIlL iiuuiiniii lot van Gizenga Amerikaan bericht dat hij is afgezet door Loendoela DE LENTE IS IN AANTOCHT Londen waarschuwt Den Haag Indonesië wil ook geen indirecte betrekkingen meer ERNSTIG probleem, rona behoeftige Nederlanders Wat wil Soekamo EERSTE FOTO VAN GEVANGEN EICHMANN Weldra ruimtereis van een mens? Russen zijn er nu dichtbij zeggen alle deskundigen Nieuw bewind in Stanleystad? Onzekerheid over Scooter of brommer per trein mee naar Oostenrijk V.S. blijven vrijheid van garant voor West-Berlijn ?srsssf&sisssjs&st NI r 11 Uf HAAKIrlvlNI Hi 8.II8IÏ1 MPf 1 aborts™* P„ Tijdelijk meer bewolking MIJNRAMP in Japan eist 72 levens Levenslang voor moord op jongen Nieuwe service van Spoorwegen Troepen blijven in de stad Premie van 30 mille op nr. 17519 Verklaring van Dean Rusk liAnT 84ste JAARGANG No. 30771 VRIJDAG 10 MAART 1961 ,|C ij% NEW YORK, 10 maart (AFP. Rtr., UPI) De correspondent in de Congo van de Amerikaanse radio-omroep A.B.C. (American Broadcasting Corporation) heeft gisteravond nieuwe stenen gewor pen in de toch al zo wilde vijver van de Congolese politiek door het bericht te verspreiden, dat Antoine Gizenga, premier van de Loemoembistische regering in Oostprovincie, is afgezet. De cor respondent deelde mee, dat hij „betrouwbare maar onbevestigde" berichten hierover had ontvan gen uit Stanleystad. De macht in Oostprovincie zou zijn overgeno men door een groep politici, die onder leiding staan van generaal Victor Loendoela, de opperbevel hebber van de Loemoembistische strijdkrachten. Loendoela staat bekend als een gematigd man, die evenals de nieuwe macht hebbers in Stanleystad bereid is samen te werken met de cen trale regering in Leopoldstad. éce MORRIS 'éefore hou êtiuf Suède dames- en herenjasjes Bij Lisse staan de eerste velden met narcissen al in bloei. Een klein meisjedat (stiekem) de eerste bloemen kwam plukken, lachte over haar hele gezicht toen de fotograaf haar betrapte. tVA&EMAKERS K0MPLETE UITRUSTINGEN BOOT NEW YORK/MOSKOU, 10 mrt. (UPI) Ruimtevaartdeskundi gen van de Verenigde Staten zijn van mening, dat hun collega's van de Sovjet-Unie in staat zijn „bin nenkort" een mens een reis door de ruimte te laten maken. Zij lei den dit af uit de geslaagde Russi sche ruimtevaartproef van giste ren (wij berichtten daar reeds over in een deel van onze vorige oplaag), waarbij een hond en en kele andere dieren in een baan om de aarde werden gebracht en daarna weer veilig op de wereld bol terugkeerden. De hond, Tsjer- noesjka geheten, en de andere „ex perimentele dieren", zoals zij door Tass werden betiteld, werden ge lanceerd in een ruimteschip van liefst 4700 kilo. De dieren hebben de reis goed doorstaan, zo meld de Tass gisteravond. De landing had plaats in het daarvoor aan gewezen doelgebied. Stram in de houding, duim op de naad van de broek, staat jodenvervolger Adolf Eich- mann voor de Israëlische rechter A. Bach, die hem een verhoor af neemt. Aan de muur hangt de vlag met de Davidsster, voor Is raël het glorieuze symbool van zijn herstel, voor Eichmann een smadelijk teken dat hij eens alle Joden in West-Europa zichtbaar op hun kleding liet dragen. Deze foto, de eerste die de Israëlische autoriteiten hebben vrijgegeven sinds Eichmann in Argentinië werd gegrepen, werd gemaakt in Fort Taggart, de gevangenis in Nazareth, waar de man die de dood van miljoenen Joden op zijn geweten heeft gevangen wordt gehouden tot half april het pro ces in Jeruzalem tegen hem zal beginnen. Op de andere foto ziet men de Westduitse advocaat dr. Robert Servatius, die Eichmann zal verdedigen. Keuze uit: 200 fauteuils BOOT MEUBELEN ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM |(r| n n a mm*. m in mmom hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. Tot op heden is het onmogelijk ge bleken te achterhalen of het bericht van de Amerikaanse journalist op waarheid berust. Hierbij dient men echter te bedenken, dat de betrokken correspondent reeds meerdere malen heeft bewezen dat hij in Stanleystad over goede nieuwsbronnen beschikt. Hij was het ook, die reeds zondag be richtte, dat Gizenga niet van plan was de rondetafelconferentie van Congole se politieke leiders op Madagascar bij te wonen. Deze mededeling bleek ge heel betrouwbaar te zijn, hoewel vrij wel iedereen in de Congo er tot dins dag van overtuigd bleef dat Gizenga wél naar Tananarive zou gaan. Opmerkelijk is ook, dat blij kens een bericht van de Verenigde Naties Jean Miroeho, de voor malige „president" van Kivoe, die in december op last van Gizenga werd gearresteerd, in Stanleystad weer op vrije voeten rondloopt. Ook dit wijst er op, dat het fel-Loemoem- bistische getij in de Oostprovincie is gekeerd en dat het met de hoge sprongen van Gizenga is gedaan. Indien het bericht van de A.B.C.- correspondent inderdaad op waarheid berust, zou dit niet alleen voor de po litieke situatie in de Congo van de grootste betekenis zijn, maar ook voor de katholieke missie in de pro vincies Kivoe en Oostprovincie. Het is namelijk in de afgelopen weken wel duidelijk geworden, dat Antoine Gizen ga, die door de arrestatie van Miroeho en later Kasjamoera het gezag van Stanleystad uitbreidde tot over geheel Kivoe, in onverdund communis tisch vaarwater verzeild is geraakt. Het Katholiek Nederlands Persbu reau verspreidde deze week een rap port van de Witte Paters, die in Kivoe veel missieposten hebben, waaruit dui delijk blijkt, dat de katholieke kerk mikpunt nummer één is (hopelijk: was! voor het Loemoembistische bewind. Vele missionarissen en andere reli gieuzen werden herhaaldelijk gemoles teerd door jeugdige aanhangers van Loemoemba's partij M.N.C., missie posten gingen in vlammen op en het onderwijs, dat bijna geheel een katho lieke aangelegenheid is, stond op net punt te worden genationaliseerd met alle gevolgen van dien. Volgens het rapport van de Witte Paters verloopt de Loemoembistische revolutie in Oostprovincie en Kivoe zeer duidelijk volgens communistisch patroon en staan Gizenga en zijn me dewerkers (hun regering werd na de dood van Loemoemba door China, de Sovjet-Unie en de satellietlanden onmiddellijk erkend) onder recht streekse invloed van communistische agenten. TANARIVE In de hoofdstad van Madagascar hebben de deelnemers aan de Congolese topconferentie (van wie Kasavoeboe, Ileo, Tsjombe en Ka- lonji de belangrijksten zijn) in begin sel besloten de onafhankelijkheid van de zelfstandige staten, die in de Congo de facto en de juro reeds bestaan, te erkennen en de uitroeping van nieuwe staten toe te staan. Ook werd een ver klaring uitgegeven, die een dringende waarschuwing inhield aan het adres van president Kwame Nkroema van Ghana om zich niet langer te be moeien met Congolese kwesties. Nkroe ma moet ook eens ophouden met als maar te spreken „namens geheel Afri ka" en „namens alle Afrikanen", zo menen de Congolese leiders in Tana narive, die tenslotte nog lieten weten dat de details van de erkenning van zelfstandige staten in de Congo in de nabije toekomst nader zullen worden besproken op een tweede rondetafel conferentie, die zal worden gehouden in Elizabethstad. Advertentie) BARTEUÓRI5STR. HAARLEM fEL 43439:1 5 LEIDSESTRAAT fBlj KONINGSPLEIN) AMSTERDAM-TEL. 223M6 DE BILT, 10 maart Een zwak front, behorende bij een langs IJsland naar het noordoosten trekkende depressie zal over de Noordzee en ons land naar het oosten opdringen. De winden ruimen daarbij tijdelijk naar het westen, waardoor vooral in het oosten van het land de midöagtempe- raturen morgen lager zullen zijn Het front brengt tijdelijk meer bewolking maar bijna nergens regen. Morgen: zon: 7.05-18.36, maan: 3.23 12.18 Station Weer Den Seldei Vpenburg V Ussingen Eelae De Bilt rwente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Nice Berlijn max min neersl. temp. temp argel. gisteren 24 uur onbew. 8 4 0 onbew. 12 5 0 onbew. 10 6 0 mist 8 2 0 onbew. 15 4 0 onbew. 18 10 0 licht bew. 17 6 0 onbew. 18 8 0 - licht bew. 12 6 0 mist 9 -1 0.1 mist 14 -0 0 mist 12 4 0 - onbew. 15 5 0 onbew. 18 8 0 licht bew. 19 6 0 onbew. 18 9 0 onbew. 16 2 0 (Advertentie) Revaluatie van 5%...., 100% tevreden zult U zyn met van WAGE/1AKERS Breda DEN HAAG, 10 maart (Reuter) Engeland heeft Nederland te verstaan gegeven, dat het weldra misschien niet langer in staat zal zijn de Nederlandse belangen in Indonesië te blijven behar tigen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te leve ren, maar van genoemde zijde is ge zegd, dat deze waarschuwing gisteren werd gegeven aan de Nederlandse am bassadeur in Londen toen hij op Brits verzoek een bezoek bracht aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. r Engeland zou de waarschuwing gege ven hebben na vernomen te hebben, dat Indonesië wellicht binnenkort En geland zou kunnen verzoeken, het be hartigen van de Nederlandse belangen te staken. Indonesië heeft zoals bekend op 17 augustus de diplomatieke betrek kingen met Nederland verbroken. De reden voor de stap, waarmee Indonesië gedreigd zou hebben, is niet genoemd. Uit een UPI-bericht krijgt men intus sen de indruk dat Djakarta Engeland het behartigen van de Nederlandse be langen reeds verboden heeft. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken gaf als commentaar, dat dit eventuele verzoek van Indonesië volkomen zou in gaan tegen alle diplomatieke gebruiken. Voorts werd medegedeeld, dat de Ne derlandse regering zeer binnenkort haar gedachten over een en ander kenbaar Hoopt te maken. Politieke kringen in Den Haag blfj- ken van mening, dat indien Indonesië Engeland inderdaad genoemd verzoek zcu doen, een bijzonder moeilijk pro bleem zou ontstaan rond de ongeveer üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiuiuiii.niiiiiininiiinmi Vorige maand heeft minister Soe- tandrio geweigerd een nota in ont vangst te nemen, die hem namens de Nederlandse regering zou worden overhandigd door de ambassadeur van hrroot-Brittannië dat onze be langen in Djakarta behartigde In en I laag is toen de mening geuit, dat bet er veel op leek, alsof Indone sië bet hele beginsel van de belan genbehartiging verwierp. Die veron derstelling schijnt juist te zijn. Tussen Nederland en Indonesië dreigt zo doende een verhouding te onstaan, diplomatiek gesproken weinig af- v tikt van die tussen oorlogvoerende partijen. ^at is de zin van de verbreking van het indirecte contact tussen Indo nesië en Nederland, nadat verleden Jaar reeds de diplomatieke betrekkin gen waren verbroken? Het is niet aan o nemen, dat de moeilijkbeden, die aoekarno thans de beklagenswaardige spijtoptanten in de weg legt, voor hem lee' erg interessant zijn. Wat is an zin van deze maatregel, die n vredestijd zonder precedent is? Het 's c uidelijk dat Soekarno ons wil laten ^|en. dat bij boos op ons is. Hij put °m zo te zeggen uit in demonstra tes van boosheid. Wij zijn er getuige an' maar wat moet Nederland er nu fP Zeggen? Toen Soekarno verleden £a[de diplomatieke betrekkingen ver- v* I t regering en heeft de pers rklaard, dat zij de gang van zaken ^treurden, ook al omdat de hervat- j.JlS van normale betrekkingen moei 'ker was geworden. Er is nu nog j ,eer reden voor een dergelijke ver ar'ng. Nederland beeft geen enkele eden blij te zijn met een staat van 0r>min met een land, waarmede bet hiet vele banden verbonden is ge lest. Soekarno mag verbreken wat H'j wil, bij kan niet de sympathie ver breken, die bier te lande bestaat voor misleide Indonesische volken. v oor (iet overige moeten wij ook nu weer berusten en afwachten, of deze c iplomatieke staat van oorlog de voor bereiding was van nieuwe betuigin gen van afkeer. De heer Soekarno zal Zich niet mogen verbazen als Neder- and thans aan buitenlandse mogend heden de vraag stelt: wat denkt U dat thans volgt? Laat de heer Luns dan tevens vra gen: en wat denkt U dan te doen? Want de verbreking van alle con- Hcten betekent niet, dat Indonesië en Nederland nu alleen op de wereld Zijn. duizend behoeftige Nederlanders, die in Indonesië wonen. Deze behoeftigen worden maandelijks voorzien van mid delen om in hun bestaan te voorzien. De Indonesische regering heeft volgens een U.P.I-bericht uit Londen de Vere nigde Arabische Republiek la-ten weten dat deze niet langer de Indonesische be langen in Den Haag hoeft te behartigen, TOKIO, 10 maart (AFP, UPI) Bij een ramp in een steenkoolmijn op het Japanse eiland Kioesjoe, waarover wij reeds hebben bericht in een deel van onze vorige oplaag, zijn 72 men sen om het leven gekomen. In eerste in stantie werden 88 mijnwerkers door een brand, die uitbrak op een diepte van 450 meter, ingesloten, maar zestien van hen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Gisteren werden reeds 23 lij ken geborgen. (Advertentie) voor alle maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaart scholen. TERLENKA UNIFORMEN EN BATTLE-DRESSES Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem NAMEN, 10 maart (UPI) Het As- sizenhof te Namen heeft gisteren de 36-jarige Jean Riga veroordeeld tot le venslange dwangarbeid wegens moord op de 9-jarige William Rigaux. De jon gen was op 10 november 1959 verdwe nen nadat Riga hem een „lift" had ge geven naar Luik. Vier weken later werd het lijkje ontdekt in het Albertka- maal in de buurt van Luik. De man be weerde dat hij William had afgezet bij de Longdozbrug in Luik. Ejj kon echter voor een periode van vijf uur van de nacht daarop volgend geen sluitend ali bi geven. Het Russische persbureau maakte niet bekend hoeveel malen het ruimte schip rond de aarde is gesuisd. Lan cering en landing geschiedden binnen het tijdsbestek van vierentwintig uur. De baan van de satelliet had een af stand van de aarde, die varieerde A an 185 tot 235 kilometer. Het belangrijk ste doel van de vlucht was een verde re verbetering van de constructie van het ruimteschip alsmede „het schep pen van de noodzakelijke voorwaarden voor een bemande ruimtereis". De lan cering was het begin van de tweede ruimtereis die volgens plan op aarde eindigde. Het was de zesde maal dat de Russen eeu hond een trip door de ruimte lieten maken. Sir Bernard Lovell, de directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank, ver klaarde gisteravond, dat de Russen kennelijk bijna toe zijn aan een beman de ruimtereis. „Weinig deskundigen zul len verbaasd zijn als zij horen dat de Russen in hun ruimteschip van donder dag een man hebben laten meereizen", aldus dr. Lovell. „Het lijkt me nogal duidelijk dgt de Russen thans in het laatste stadium van voorbereiding zijn". In de 550e Staatsloterij, 4e klasse, 17e lijst, is de prijs 1.000 met een premie van ƒ30.000 gevallen op lot nr. 17519. GIERSTRAAT 52 - 54 - 56 Sedert 1849 HAARLEM De scooter wordt zorgvuldig ingepakt met behulp van riemen en touwen, die zijn verbonden aan een voetstuk, waar van het model (op de foto) in hout werd gemaakt, maar dat thans in staal wordt uitgevoerd. WASHINGTON, 10 maart (UPI) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft giste ren in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten vast besloten zijn West-Berlijn en zijn inwoners te be schermen. De Amerikaanse troepen zullen voorlopig in Berlijn blijven. Rusk zei, dat een oplossing voor het prbleem van de Duitse hereniging moeilijk is en veel tijd zal vergen. Daarom is het neggen wanneer de Ame rikaanse troepen West-Berlijn kunnen verlaten. Rusk gaf te verstaan dat dit pas kan gebeuren als de Duitse kwestie, en in het kader daarvan de kwestie- oerlijn, in zijn geheel is opgelost. Z,T. de rechten en vrijheden Tan de Berlijnse bevolking altijd be schermen, aldus Rusk. De nieuwe Ame- rikaanse regering beziet de kwestie- Berlijn „tegen de achtergrond van het geen momenteel bestaat en tn de toe komst mogelijk is, inplaats van uit te gaan van uitspraken die bij onderhan delingen in het verleden zijn gedaan". Rusk verklaarde verder te menen, dat er een kans bestaat met de Sov jet-Unie tot een vergelijk inzake de kernproeven te komen en dat Enge land en Amerika daarom besloten hebben de besprekingen, die op 21 maart in Genève worden hervat, op de meest serieuze wijze te beginnen. Aangezien echter allerminst vast staat wat het resultaat van de Ge- neefse besprekingen zal zijn, kan nog niet worden gezegd of Amerika zijn vrijwillige stopzetting van de kern proeven al dan niet zal afbreken. De Amerikaanse regering is ernstig bezorgd over de Russische luchtbrug met wapens voor de communistische troepen in Laos. De Russische wapen zendingen naar Laos zijn zeer omvang rijk, aldus Rusk. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 10 maart Bezitters van bromfietsen en scooters, die mei| hun vervoermiddel een verre reis willen maken, zullen deze zomer kun nen profiteren van een nieuwe moge lijkheid. Als eerste vervoersonder neming in Europa hebben de Neder landse Spoorwegen een bagagewagen beschikbaar gesteld, die voorzien is van speciale rekken, met behulp waarvan scooters en bromfietsen veilig kunnen worden getransporteerd. Dit seizoen zal de wagon elke zaterdag van Den Haag C.S. naar Rosenheim vlak by de Oostenrijkse grens rijden en elke zondag de retourreis maken. Automobilisten kennen een dergelijke mogelijkheid al lang. Vorig jaar lieten 370 autobezitters hun wagen naar zuid-Frankrijk of Italië brengen, ter wijl zij in dezelfde trein van een rustige reis genoten. Voor het komen de zomerseizoen hebben al bijna twee honderd gegadigden zich opgegeven voor een treinreis-met-auto van Am sterdam naar Avignon of Domodossola. Een moeilijkheid voor het twee-wieler- vervoer vormde de kwetsbaarheid van de bromfietsen en scooters. In samen werking met TNO is nu een stalen voetstuk ontworpen, dat deugdelijk bleek, toen de onderzoekers met een „gevulde" wagon op het rangeerter rein te Rotterdam nogal duchtig tekeer gingen. Met riemen en touwen wordt de tweewieler op het voetstuk vast gesjord: ook de op de scooter of bromfiets vastgebonden bagage kan op deze manier meereizen. Dit seizoen wordt, als onderdeel van de Hotelplan Expres, gereden met één wagon, die ruimte biedt aan achttien scooters en zes bromfietsen. Als er voldoende belangstelling voor bestaat zal deze service het volgend jaar- worden uitgebreid. Berekeningen wij zen uit, dat de scooterrijder op het traject Den Haag-Rosenheim per trein een tijdwinst kan boeken van ongeveer een week, wanneer hij tenminste met zijn scooter 250 kilometer per dag zou rijden. De kosten ontlopen elkaar niet veel, als de scooterrijder en zijn duo passagier tijdens de rit over de wee gebruik maken van zeven hotels Een retourtje bromfiets kost 35 gulden een retourtje scooter 45 gulden. Voor dit geld rijden de tweewielers 130 kilo meter per uur, terwijl hun bezitters in een ander compartiment kunnen soezen, een boek lezen en zelfs dansen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1