taartjes op tholen TACHTIGJARIGE, OUDSTE STUDENT VAN NEDERLAND Belgische radio brengt derde programma op FM Franstalige TV wil overgaan op systeem van 625 lijnen Tegenstrijdige berichten over Antoine Gizenga I m Twee slachtoffers van aanrijdingen Suriname benoemt delegatieleden STAATSMIJNEN, IN VOLLE EXPANSIE IMn ZATERDAG 11 MAART 1961 PAGINA 11 iitiifBiiiir protektie tegen infektie Generaal Hasselman terug naar Nederland Opening Keukenhof twee weken vervroegd Rondetafelconferentie Varkens verdwenen van vuilnisbelt Dieven en helers snel achterhaald NEDERLANDS- EN FRANSTALIG werkt snel en veilig! IN STANLEYSTAD OF IN CAIRO? Merkwaardig, dat iets onzichtbaars bijzonder waardevol kan zijn. Zelfs onmisbaar. Bijvoorbeeld gas. Ja, dat dagelijks gas voor het fornuis.... Detail schakel-paneel fe Beek De Staatsmijnen in Limburg produceren ruim 1,5 miljard kubieke meter gas per jaar. Een/derde stroomt direct naar de eigen Che mische Bedrijven. Deze transformeren het hoogwaardige Limburgse gas tot een lange reeks moderne chemische produkten... grond stoffen voor kunstmest, nylons, plastics, geneesmiddelen, verf... En de moderne wetenschap en de chemische technologie gaan voort de rijkdommen te ontdekken, die dat onzichtbare produkt gas in zich bergt... Maar er is meer dan chemie alleen. Gas betekent ook: energie! Energie voor het eigen bedrijf. Energie voor Zuid-Nederland. Want de Staatsmijnen verzorgen bijna de gehele openbare gasvoorziening in dit gebied. Dat is jaarlijks 440.000.000 m3 - bijna één-kwart van de totale Nederlandse openbare gasvoorziening. Daarom vertakt zich vanuit Geleen een enorm net van naadloze buizen over Limburg en Noord-Brabant, tot in Zeeland en Gelder land toe. Ruim 760 kilometers buizen - dat is meer dan de afstand van Amsterdam naar Stavanger in Noorwegen! Door die buizen snelt het dagelijks gas. Gas uit Geleen. Veertig jaar ervaring, know how en specialisatie in de produktie, verwer king, toepassing en transport van gas staan ter beschikking. Voor grote afnemers, voor kleine afnemers. Tegelijk voor honderddui zenden verbruikers en voor tientallen industrieën. Op hetzelfde moment voor een wereldconcern als Philips en voor een huisvrouw op Tholen die de taartjes bakt voor de avondvisite... Gas... één van die grote wonderlijke reeks produkten, die dage lijks hun weg vinden over Nederland en over de wereld. Vanuit de nieuwe witte steden in het Limburgse land. De Staatsmijnen produceren en leveren - via verschillende verkooporganisaties vele moderne produkten. Bij voorbeeld CHEMIE ftaalzuuranhydride cyciohexanon caprolactam ureum STAMYLAN-polyethyleen» koolzuur oleum antraceen naftaiine pyridine benzeen tolueen xyleen creosoot-olie ammoniak alfa-bèta-gamma- picoline ether alcohol zuurstof waterstof methaan argon kunstmest KAS, FAS, NPK, KS, ZA, UREUM. ENERGIE gas elektriciteit. BRANDSTOFFEN antraciet 1, 2, 3, parel, 4, 5, fijn mager-, ess-, rook- zwakke- en vetkool eierbriketten, T-briketten cokes voor industrie, voor huisbrand SYNTRACIET. BOUWMATERIALEN PORISO -isolatiesteen. Nederlands oudste student de tachtiaiarige heer W. E. Blom uit Oegstgeest, heeft gisteren aan de universiteit van Leiden met goed gevolg zijn doctoraal examen in de Slavische talen en letterkunde afgelegd. Op deze foto ziet men het plechtige moment vereeuwigd waarop hem de betreffende papieren w erden uitgereikt. De heer Blom bracht alle aanwezigen in een staat van grote verbazing door na afloop op te mer ken: „Voor de toekomst heb ik nog grote studieplannen!" (Van onze correspondent) LEIDEN, 10 maart On ruim tar-v, hgjarige leeftijd legde vanmiddTg met goed gevolg de heer Willem E Blom aan de Leidse universiteit doctoraal «xamen af in de Slavistiek met het Rus «ach als hoofdvak. Drs Blom inwoner Jan Oegstgeest vertelt van zichzelf Jat hij een sprekend voorbeeld is van hvaalf ambachten en dertien oneeluk W Hij kwam, naar hij verklaarde" diet op de wereld als een maatschan- Palijk bevoorrecht mens. Als lid Vf^n een gezin van negen kinderen was het J°or hem niet weggelegd een middel bare school tot het eind te volgen. C*3 drie jaar HBS moest hij als bank- ®ediende de kost verdienen. De kan toorkruk zinde hem echter weinig. Hij *°cht zijn geluk elders en kwam al- aus in vele verschillende bedrijven en ambachten terecht. Hij was correspon- ent> houthandelaar, theeproever, ver- (Advertentie) jY® rkoud hei ds bacillen ;8jn als de dood voor - eofTtoO H C - Dit doosie betekent: koopleider in een biscuitfabriek, direc teur van een biscuitfabriek en uitein delijk kwam hij weer terecht op de kantoorkruk. Dit alles voor de vorige wereldoorlog. In de crisisjaren werd hij vervroegd met pensioen gezonden. Hij begon in Amsterdam een antiek zaak, keerde na de bevrijding in 1945 de hoofdstad de rug toe en maakte toen een aanvang met het cultiveren van zijn enorme talenkennis, die reeds was ontwikkeld door de vele studies, die hij als kantoorbediende gemaakt had. In 1953 begon hij aan de Leidse universiteit met de studie van de Sla vistiek, welke studie hedenmiddag met het doctoraal werd bekroond. De heer Blom is thans van beroep beëdigd vertaler en geeft voorts les in Russisch, en andere Slavische talen. Maar hij beheerst er meer. Om een keuze te doen: de Scandinavische; weeds, Deens en Noors (Fins is wat anders, daar begin ik niet meer aan) n,Paans' Raliaans, Portugees, Latijn, p en modern Grieks, Joegoslavisch, A? Russisch, Maleis en Javaans, hu ai3n ^nsen in vervulling gaan zal J ff*?1" iunnen afzienbare tijd Chinees en Japans aan toevoegen. helanws?Qirreden was van drs. Bloms verteft fn af -voor de Slavistiek? Hij zoveel vlucht Jarèn na 1948 kwamen er zoveel vluchtelingen in ons land dat hii zich geroepen voelde zijn talent voor m!r warenZemciChting,te —keien Hier waren mensen die geen enkele binding met het westen bezaten. Het was de taal die hen van ons geschê den hl-f„d -inhmett mijn gave voor talen wilde ik hen tegemoet komen Vanmiddag nadat het „hora'est" ver klonken was, heeft men gezien waartoe deze ingeving geleid heeft. Een leven vol studie werd met de titel bekroond en vele tientallen kwamen op de re ceptie de bejaarde, maar van hart jeugdige ex-student met dit succes ge luk wensen. Onder hen waren de bur gemeester van Oegstgeest, de rector- magnificus van de Leidse universiteit, mevr. Molyn-Blom en mej. Blom, die als oudste zuster namens de familie een fruitmand overhandigde. HAARLEM, 11 maart De'73-jarige stoffeerder J. H. Nahuysen uit Heem stede is gisteravond op de Wagenweg eerst door een personenauto aangereden en kort daarna door een bestelwagen overrreden. In het Grote Gasthuis is hij aan zijn verwondingen overleden. De heer Nahuysen wilde op zijn brom fiets ter hoogte van de Johan de Wit- laan de Wagenweg oversteken. Op dat moment werd hij aangereden door een auto. Het slachtoffer viel en werd toen door een bestelwagen overreden. NIJMEGEN De vijfjarige Peter Martens uit de Biezenstraat is gisteren in de Bredestraat door een tractor over reden en op slag gedood. Het jongetje speelde met zjjn dertienjarig broertje in de nabijheid van de tractor. Toen de ze in beweging kwam liep de jongen weg maar kwam te vallen. Hij werd door het voorwiel geraakt en door de achter wielen overreden. DEN HAAG, 11 maart Aan boord van het motorschip „Westerdam" van de Holland-Amerikalijn keert naar Ne derland terug generaal B. R. P. F. Has selman, zo deelt de legervoorlichtings- dienst mede. Generaal Hasselman verbleef gedu rende drie jaren te Washington als voorzitter van het militaire comité in permanente zitting van de NAVO. Deze functie wordt overgenomen door gene raal A. Heusinger, tot nu toe inspecteur- generaal van de „Bundeswehr". LISSE, 11 maart Minister Klompé zal op 23 maart de Keukenhof openen. Het uitzonderlijk zachte weer heeft de voorjaarsbloei twee weken vervroegd. Daarom acht het keukenhofbestuur het niet langer verantwoord de oorspronke lijke openingsdatum te handhaven. Im mers zou daardoor de nu reeds prach tige voorjaarsweelde ten onrechte aan de bloemïiefhebbers worden onthouden. Naast de crocussen en ander bijgoed staan reeds vele narcissen in bloei. Op 23 maart zullen ook de tulipa's hun kleuren in volle pracht laten zien. Bloeiende heestergewassen vervolma ken het kleurenspel. De kassen met hun duizenden tulpen verwachten weer tien duizenden verrukte bezoekers. PARAMARIBO, 11 maart Bij re solutie van 7 maart is besloten de dele gatie aan te wijzen, die Suriname'zal vertegenwoordigen bij de te voeren be sprekingen over de toekomstige status van Suriname en al wat daarmee sa menhangt en daarin te benoemen tot lid tevens voorzitter de heer mr. S. D. Emanuels, minister-president, tot leden de heren dr. ir. F. Essed, minister van Opbouw, A. J. Morpurgo, minister van Onderwijs en Volksontwikkeling, dr. J. Sedney, minister van Financiën H Shriemisier, minister van Justitie en Politie, J. P. S. Kraag, voorzitter der staten, mr. H. A. F. Heidweiler, J. Lach- mon, mr. W. Lim A Po, mr. S D Ooft J. Pengel, D. Poetoe, H. S. Radhakis- hun, J. Rens, I. Soemita, allen lid der staten. De heren C. F. Calor, onder directeur van Opbouw en C. H. Riede- wald, officier van justitie zijn eerste en tweede ecretaris van de delegatie Van bevoegde Nederlandse zijde' ver namen wij, dat de vraag, of een derge lijke conferentie zal worden gehouden een punt van overleg dient te zijn tus sen Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland. Dit overleg is wel aan gevangen, doch bevindt zich nog niet in een officieel stadium. Het staat dus niet vast, of en wanneer deze door Su riname gewenste bijeenkomst voor overleg over het rijksstatuut, zal wor den gehouden. DEN BOSCH, 11 maart Mgr. W. Bekkers heeft met ingang van 15 maart benoemd tot pastoor te Puifljjk de weleerw. heer M. C. J. Schoenma kers, die kapelaan was van de parochie H. Lambertus te Eindhoven. TILBURG, 11 maart Een vee drijver uit Rijswijk, die op een vuil nisbelt alhier tweehonderd varkens heeft lopen, miste tien beestjes met een totaal waarde van 2200 gulden, Omdat het bijna niet anders kon dan dat zij gestolen waren, kreeg de Rjjs- wijker van de politie de tip eens te gaan kijken op de veemarkt in Den Bosch. De man had geluk en trof zijn varkens aan, die juist waren verhan deld. Ze waren aangevoerd door een 35- jarige koopman uit Best en een 41-jari- ge landbouwer uit dezelfde gemeente, die prompt werden aangehouden. Ze zullen worden vervolgt wegens heling, omdat is komen vast te staan, dat de dieren gestolen zijn door twee kooplie den, resp. uit Tilburg en Boxtel. Ook deze twee zitten thans achter slot en grendel. Zij hebben de varkens naar Best vervoerd om ze te laten verhan delen op de Bossche veemarkt. De varkens lopen nu weer in volle vrijheid tussen hun soortgenoten op de vuilnisbelt. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 11 maart In september zal de Belgische radio-omroep, in zHn Vlaamse en Waalse secties, met een zogenaamd „derde programma" van wal steken. Dit derde programma zal op de FIV*-band worden uitgezonden en voorlopig tot twaalf uur per week be perkt blijven. Paul Vandenbussche di recteur-generaal van de Vlaamse BRT S dBel§tere? „aan PameBeg£ twee notional an beschikken over d^rlands on 1 pra^amma's, een Ne- om het crot Franstaiige, bestemd om net grote publiek te bevredicen acht gewestelijke studio's dfe afc (Advertentie) m>... BAYER nnn W 4®' 11 maart (Reuter, °°k gisteren is niet duidelijk geworden wat er precies aan de hand is met Antoine, Gizenga, de premier van het Loemoembistische bewind in de Congolese provincies Oostprovincie en Kivoe. Een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad: „Het is vrijwel zeker dat Gizenga zich nog steeds in Stanleystad bevindt, maar wij weten niet of hij nog aan de macht is". Een woordvoerder van de diplo matieke vertegenwoordiging van Gi- zenga's regering in Cairo: „Antoine Gizenga is nog steeds aan de macht. Loendoela is doodgewoon een soldaat en alle berichten dat hij Gizenga heeft afgezet zijn alleen maar verzinsels van de imperialisten". Diplomatieke kringen in Leopoldstad: „Gizenga be vindt ziel in Cairo". Een Amerikaanse journalist in de Congolese hoofdstad: „Wat een land!" TANANARIVE In de hoofdstad van de republiek Madagascar, waar Kasavoeboe, Ileo, Tsjombe, Kalonji en enkele andere leiders ook gisteren weer bijeenkwamen, is bekend ge worden dat de plannen tot vorming van een Congolese federatie in los verband, een soort statenbond, vaste re vormen hebben aangenomen. Men heeft zelfs al gesproken over de naam van de nieuwe federatie. Tsjombe zou ermee hebben inge stemd, dat in Leopoldstad de zetel wordt gevestigd van een „Centrale Nationale Vergadering". De presi dent van Katanga zou ook bereid zjjn Kasavoeboe te erkennen als leider van de federatie. Er is besloten, dat Leopoldstad een neutrale stad zal worden, te besturen volgens een speciaal statuut. Een woordvoerder deelde mee, dat later dit besluit in bijzonderheden zal worden toegelicht. In een telegram aan secretaris-gene raal Hammarskjöld gaven de leiders uiting aan hun „verrassing en veront- waardiging" over het besluit om Indi- sche roepen naar de Congo te zenden. Zij herinnerden er aan, dat zij twee da gen tevoren de V-N. hadden verzocht geen maatregelen in de Congo te ne men, voordat de conferentie op Mada gascar zou zijn geëindigd. „tweede programma" in het radioblad staan, en twee „derde programma's". Deze laatste zullen vooral uitzendingen brengen van artistieke, wetenschap pelijke en paedagogische aard die men als „hoger onderwijs voor het volk" bestempelen kan. In die derde program ma's zullen ook stereofonische uitzen dingen worden verzorgd. Sprekend over de televisie deelde de heer Vandenbussche mee, dat in 1960 in België meer dan 235.000 t.v.-toestel- len werden verkocht. Het totale aantal bedraagt thans 650.000, Deze snelle toe name heeft tot gevolg gehad dat de t.v„ die voorlopig nog bij de schatkist voor 30 miljoen in het krijt staat, spoedig zichzelf zal kunnen bedruipen. De toelagen zullen dit jaar reeds in aanzienlijke mate stijgen. De heer Van denbussche zei in dit verband, dat m 1960 een uur televisie in België 6.500 heeft gekost terwijl de BBC aan één uur t.v. 40.000 spendeert. Ook het studioprobleem zai m de eerstvolgende twee jaren worden o> gelost. Van de staat heeft de BRT twaalf hectare grond gekocht van een militair oefenveld in Etterbeek-Brussel, waar voor eind 1962 twee voorlopige studio's van middelgrote omvang zul len verrijzen. Het definitieve studio complex moet voor 1966 klaar zijn. Naar de heer Vandenbussche verklaar de is de Vlaamse t.v.-sectie van plan in de toekomst in ruimere mate een beroep te doen op buitenlandse regis seurs. Van zijn kant heeft de directeur-ge neraal van de Franstalige BRT, Ro bert Wangermée, gistermiddag de vrij sensationele onthulling gedaan, dat de Franstalige Belgische t.v. in Belgie er ernstig aan denkt het 819-lijnenstel- sel te vervangen door het in geheel Europa gebruikte 625-lijnensysteem. Volgens de heer Wangermée heeft Frankrijk zelf de mislukking van zijn 819-lijnenexperiment erkend. Toen men in België met de t.v. van wal stak, ontbrandde een felle controverse over de keuze van het lijnenstelsei. In Vlaan deren gaf men de voorkeur aan de 625-lijnen omdat ook Nederland en Duitsland met dit beeldsysteem werk ten. In Wallonië eiste men de 819 hjnen omdat men verwachtte op die manier Parijs en Rijssel in de huiskamer te krijgen. Tenslotte werd beslist twee zenders op te richten en alle ont vangsttoestellen voor beide lijnenstel sels geschikt te maken, maar de zeer hoge onkosten aan dit dubbele systeem verbonden hebben niet het verhoopte resultaat opgeleverd. In verband met de reclame-t.v. sprak de heer Wangermée zich vooralsnog uit tegen de oprichting van een tweede commercieel t.v.-net. Hij was echter van oordeel dat men het probleem van reclame tenslotte toch niet uit de weg zou kunnen gaan. Een compromis van het Britse type verdient volgens hem dan ook in overweging te worden geno men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11