FILMJOURNAAL De Verhoging subsidies aan de Haarlemse Kruisverenigingen Werkstukken interscholaire expositie dit jaar op tamelijk hoog peil D Aöeedat voor Haarlem en evims Duitser lichtte offerbusjes FRAAI CONCERT VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP" TAXI 13000 onverzo enlijk en Vernietigings commando De dood rijdt mee Reprises en prolongaties Interscholaire in stadsschouwburg Bijdragen van Haarlemse bevolking nog voor verhoging vatbaar Liever speelse materiaalbehandeling dan gerichtheid op het zelfgemaakte ding in de lijst aan de muur" Cinema Palace Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Luxor Roxy Op Rustenburgerlaan „Wilden-stalling van Fokker en K.L.M. Getuigen gevraagd Ook tweede avond een succes Voorstel aan gemeenteraad Radio Moors Overval op sigaren winkelierster Bejaarde vrouw bleef gillen, rover vlucht Gemeente-zaken Haarlem Dame werd lastig gevallen, viel en werd gewond Uitslag van de huizen veiling „Het Witte Paard" ZATERDAG 11 MAART 1961 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Haarlemmerliede en Spaarnwoude Vlak bij de deur: - HAARLEM Brouwersvaart 76 telefoon 02500-17470 Films Toneel en Dans Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Opmerkelijk Appel-achfig Moeilijkheid In Den Haag Iedere Amerikaanse regisseur, die zichzelf respecteert, moet minstens één „Western" hebben gemaakt. John Huston die, wat de keus van onderwerp betreft, zijn veelzijdigheid heeft bewezen met films als „The Asphalt Jungle", Moulin Rouge" en „Moby Dick", wilde waarschijnlijk geen uitzondering worden, die deze regel bevestigt, toen hij „The Unforgiven" (,.De Onverzoenlijken") vervaardigde. Hij trachtte echter, zoals het een re gisseur van zijn formaat betaamt, aan zijn film meer inhoud te geven dan gemeenlijk bij dit genre het geval is, door de wijde open vlakten te gebrui ken als decor voor diepgewortelde ras- senvooroosdelen. Deze ontwikkelen zich in een tempo, dat waarschijnlijk de ze nuwen van de ware liefhebbers van dit soort films geweld zal aandoen. Maar ook zij komen tenslotte volledig aan hun trekken, dank zij een Indianen- overval op een hut, waarvan alle be woners, met inbegrip van Audrey Hep burn, wier optreden in deze film even vreemd is als de verschijning van een concertvleugel in zijn primitieve ge meenschap, de ongelukkige roodhuiden met zulk een trefzekerheid neerknallen, dat Willem Teil er een stuntelige zon dagsjager bij lijkt. (Advertentie) 17919 HET TELEFOONNUMMER VOOR AUTOMATISCHE FILMPROGRAMMA-OPGAVE AL GENOTEERD OP UW TELEFOONKLAPPER Haarlem Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij. zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers. Kruisstraat 6. tel, 10354; Apotheek Loo- meyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Heemst. Apotheek, Binnenweg 98. tel. 38197. Ooktersdienst: indien geen nulp van huisarts belle men fa Mathót, tel. 11990 (niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wit-Geie Kruis, tel 13868 Tandarts: J. M. de Haas, Joh. Wagenaar- laan 44, Heemstede, tel. 39153. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet. Turfmarkt, telefoon 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Heemstede. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; W. v.d. Linde, H. Dreef 253, tel. 34606 Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J Bosch. Bloemendaalse- weg 84. tel. -52655. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: P Vijlbriet. Hogeweg 43» tel. 3355. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort, tel. 225608570. Apotheken (ook nachtdienst): Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 131, Haarlem- noord, tel. 0250052956; Apotheek Loomeyer, Zijlweg 34, Haarlem, tel. 0250012495. Kathedraal: 6.30, 7 30, 9 H„ 11 en 12 uur. St.-Antonius: N Groenmarkt: 6.30 7.30. 8.30 H. 10. 11 en 12 uur H. Jozef, Jansstraat: 6.45 8. 9.15 H.. 11 u 12 en 18 uur. Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans Spaarne: 6. 7.30. 9, 10.30 H en 12 uur St.-Jan, A'damstraat: 6.15 7 8.15 9.30 H 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30 8.45 H. 10.30 er 11.45 uur. 18 uur avond mis H. Hart, Kleverpark 7 7.4o. 9. 10.30 H.. en 12 uur. H.H, Elisabeth en Baroara, P. Kruger. straat: 7. 7.45. 9 H.. 1045 en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30 9 H.. 10.45 en 12 uur O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba- vo, Rijksstraatweg: 6,30. 7.30, 8.45 H 10.15 11.30 en 18 uur (Avondmis) H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30. 10 H. en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh Drieeenheid: 7.30 9 H.. 10.45 en 12 uur H. Sacrament: (.30. 9 10.30 H.. en 12 uu: AERDENHOUT: 7.30. 9 H en 11 uur ZANDVOORT. H Agatha: 7.30 9 H. sn 11 uur ZANDVOOR1. Huis in de duinen: 8.45 uur CVERVEEN: 7 8, 9 H.. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H <3avo): 7 30 8.30 9 40 H 11 en 12 uur HEEMSTEDE L. Vrouw Hemelvaart) b 45 7 45 .>40 ti. 10 11 en 12 uur SPAAKNDAM: 7.30 er 10 H BENNEBROEK (H Jozef): 6.45 8. 9.15 ii„ en 11 uur VOGELENZANG (O.L.Vr Hemelvaarti 7.30, 8.30 en 10 uur .1. GEBOREN: z. v. R. J. van Meelen en M. A. de Waal; z. v. J. W. Vink en D. C. van der Peet: z. v. W. G. Lohmann en C. M. J. C. van Dijk; z. v. O. N. Huiberts en C. M. A. van Geldrop: d. v. J. Zandvliet en W. C. Kroon. ONDERTROUWD: M. F. G. Speltif en W. M. G. Baatsen; M. Mulder en A. J. de Bree. GETROUWD- a van der Wereld en T. B"sso. OVERLEDEN: N. Schneider. 81 j„ wed. v. G. de Graaff; C. Ruijgrok 78 J., wed. v. C. Stokman. De moraal van deze dwaze, maar prachtig gefotografeerde kleurenfilm schijnt te zijn, dat iemand, die een Indiaanse als geadopteerde zuster heeft, iedere roodheid om het leven dient te brengen, die haar aan haar afkomst probeert te herinneren. Een mo. raai, die ons, als was het alleen op pe dagogische gronden, minder geschikt lijkt om juist te worden beoordeeld door personen van 14 jaar, voor wie de keuring deze film toelaatbaar acht. Cinema Palace, 14 jaar. (Advertentie) Oost is oost en west is west en nim mer zullen vertegenwoordigers van die twee grootheden (ethnologisch, niet po litiek gezien) met elkaar trouwen. Dit is zo ongeveer de lering, die we uit .Vernietingingscommando" „Moun tain Road"), een film van de Ameri kaanse regisseur Daniël Mann, menen te moeten trekken. Weliswaar wordt er in deze film, waarin een groep Ame rikaanse soldaten onder bevel van een majoor (James Stewart) alles opblaast, wat onder hun bereik komt om de Ja panse opmars door China in 1944 te vertragen, heel diepzinnig geredeneerd over de macht en het misbruik, dat daarvan wel eens in bepaalde omstan digheden wordt gemaakt. Maar de meest spektaculaire explosie in deze aan ontploffingen zo rijke film verhin dert toch definitief een mogelijk huwe lijk tussen de Amerikaanse majoor en een Chinese vrouw, waaraan sommige Amerikanen, tevens klanten van Holly wood, misschien aanstoot zouden kun nen nemen. Deze film in Luxor voor personen bo ven 14 jaar. Woensdag en donderdag draait in Li- do een reprise van „Stalla", een boei ende verfilming van het bekende boek van Jan de Hartog. 18 jaar. Wie echt van Wild West-films houdt kan deze week volop zijn hart ophalen aan de meeslepende film „De dood rjjdt mee". Het gaat natuurlijk om een smerige boef, die Texas op de knieën tracht te krijgen. Maar dan is er de jeugdige held, die hem tenslotte weet te overmeesteren. Misschien is de film niet bepaald origineel, maar de ma kers zijn erin geslaagd om het ver haal toch wel op verrassende wijze ge stalte te geven. 14 jaar. Vanaf maandag kan men in Roxy ge nieten van een rasechte verleidings film met niemand minder dan de zwoe le godin van het witte doek, Marlène Dietrich. De mannen gaan om haar te keer, benijden haar en elkaar en het einde komt op de gebruikelijke, ver wachte wijze. 18 jaar. Rembrandt prolongeert de nieuwe Nederlandse speelfilm van uitstekende, poëtische kwaliteiten „Het Mes", 18 Jaar. Studio zet de vertoning voort van een al even voortreffelijke film van de Zweed Ingmar Bergman, „De Maag denbron". 18 jaar. Luxor brengt tot en met zondag een reprise van „Incognito" met Eddie Constantine, 18 jaar. Maandag, dinsdag en woensdag wordt daar „A star is born" weer vertoond, de befaamde showfilm met Danny Kaye. Alle leef tijden. In Minerva draait tot en met zondag „De kampioen melkboer", al weer met Danny Kaye. Alle leeftijden. Dinsdag en woensdag draait er „U spreekt met uw moordenaar", een oude, spannende Hitchcock. 18 jaar. Grote keus en vlotte leveling van triplex meubelplaat SPA- RET spaanplaten fl TREETEX board en geluidabsorberende materialen ULTRAPAS hardplastic MIPO- LAM randprofielen WIRUTEX D'astic hardboard PROFILOON EN TRONEX polyester golfplaten en banen Lijstwerk Stotdorpeis Deuren HAARLEM, 11 maart Het raads lid H. van Marselis Hartsinck had zich met schriftelijke vragen tot B. en W. gericht betreffende het adres van de bewoners van de Rustenburgerlaan, die geklaagd hebben over de overlast wel ke zij ondervinden van fietsen en auto's, welke voor hun huizen gestald worden door personeel van K.L.M. en Fokker. Deze maken namelijk gebruik van spe ciale bussen, welke hun verzamelhalte hebben aan het begin van de Rusten burgerlaan. Adressanten zouden B. en W. hebben gevraagd die overlast weg te nemen, door de verzamelhalte te verplaasten naar het parkeerterrein- Frederikspark. B. en W. zouden op dat verzoek afwijzend hebben beschikt. B. en W. delen de heer Hartsinck nu mede dat zij een nader adres van de bewoners hebben Ontvangen dat in middels is doorgezonden naar de ver keerspolitie. Daar zal men zich alsnog over de kwestie beradei. HAARLEM, 11 maart De verkeers- Eolitie te Haarlem vraagt getuigen van et dodelijk ongeluk, dat gisteren op de Wagenweg ter hoogte van de Johan de Wittlaan gebeurd is, zich bij haar te melden. HAARLEM, 11 maart Ook gister avond heeft een uitgebreid vooral jeugdig publiek genoten van een aantrekkelijk programma, dat in de Haarlemse stadsschouwburg gebracht werd in het kader van de Interscho laire. Het is weer een genoeglijke vertoning geworden, welke in samen stelling en kwaliteit vrijwel identiek was aan die van donderdagavond. Enkele nummers waren vervallen, nieuwe waren daarvoor in de plaats gekomen. Zo hoorden wjj Ineke Geursen (H.B.S. voor meisjes) in een drome rige voordracht van „Zwerversliefde", van A. Roland Holst. Lex Hoogeveen (Mendelcollege) droeg op gevoelige wijze 'n fragment voor uit Karei Jonck- heere's „De Moeder". Bfj de dansen noteerden wij als nieuw de „Fantasie", een modern-abstract ge valletje, dat vlug en lenig gedanst werd door Louise Honnebier (Hartenlust- school), Caroline Klein (Stedelijk Gym nasium) en Nora Schönlau (Coomhert- lyceum). Het toneel had geen mutaties opgele verd. In onze bespreking van gister avond verzuimden wjj Boudewljn de Groot (Coornhertlyceum) te noemen, die in Tsjechov's „De Woesteling" de huisknecht speelde. Hij deed dat goed. Beide voorstellingen werden door en kele notabelen uit Haarlem en omge ving bijgewoond, donderdagavond on der meer door de burgemeesters van Zandvoort en Bennebroek, gisteravond door de burgemeester van Heemstede. W.H. AANBIDDINGSDAG Morgen wordt van half tien tot na het slui tingslof om vier uur een aanbiddings dag gehouden in de kapel van het Ro- manahuis aan de Koudenhorn. (Advertentie) HAARLEM, 11 maart. Tijdens de behandeling van de Haarlemse gemeen tebegroting voor 1961 deelden B. en W. mede dat de Haarlemse Kruisraad na indiening van de subsidieverzoeken ver zocht had om een herziening van de aan de Kruisverenigingen toegekende subsidies voor haar afdelingen wykzie- kenverpleging, kraamzorg en kinder- hygiëne en wel met ingang van het jaar 1961. Uit een onderzoek is B. en W. gebleken dat de inanciële moeilijk heden bij de Kruisverenigingen zijn ont staan door de veie salarisherzieningen. De Kruisverenigingen zelf hebben in eerste instantie getracht de hogere kos ten op te vangen door een verhoging van de tarieven voor verleende dien sten en van de contributies. B. en W. wijzen er verder op dat de zorg voor de volksgezondheid en daar om ook de volksgezondheid zelf in ons land op een hoog peil staat en dat zulks niet in de laatste plaats te dan ken is aan het Kruiswerk. Naast de gesubsidieerde taken als ziekenverple ging aan huis, kraamverpleging en de zuigelingen- en kleuterzorg, verzorgen de Kruisverenigingen moedercursussen, lessen in verpleging van niet ernstige zieken thuis en zwangerschapsgymnas- tiek. De wijkzusters assisteren bij de polio-inentingen, Kinderen die daaraan Dehoefte hebben, krijgen in een solarium tegen een redelijke vergoeding een hoog- tezonkuur. In de magazijnen met ver- plegingsartikelen kunnen de leden dag en nacht terecht. In vergelijking met de velerlei dienst verrichtingen achten B. en W. de bij drage van de Haarlemse bevolking zelf voor het Kruiswerk nog wel voor ver hoging vatbaar. Voor het overige zal het de taak van de gemeente zijn haar subsidie aan de behoefte aan te passen. Gedurende de laatste drie jaren zijn de kosten van de drie Haarlemse Kruis verenigingen tezamen gestegen met on- e jaarlijkse tentoonstelling van werkstukken van de schooljeugd uit Haarlem en wijde omgeving, ingericht in Huis van Looy, zal in de komende weken weer duizenden jongeren trekken, die kennis komen ne men van eikaars creatieve bezigheden. De tentoonstelling is een onderdeel van het interscholair toernooi van het voort gezet onderwijs, dat ook de muzikale en declamatorische vaardigheden om vat en sinds enige jaren zelfs is uit- PHIUPS (Advertentie) TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd vKUlSSTRAAl 38, HAARLEM Tel 14609 CINEMA PALACE: „De onverzoenlijken", 14 jr. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FBANS HALS: „Call-girls in gevaar", ontr. LIDO: t.m. di.: „Vernietigingscommando", 14 jr. Wo. en do.: „Stella's Sleutel", 18 j. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: t.m. zo.: „Incognito", 18 jaar. Ma. t.m. wo.; „A song is born", a.l. Do.-cyclus: „Clochemerle", volwassenen. 2, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.13 uur. REMBRANDT: „Het mes", 18 jr. (2e week). 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: t.m. zo.: „De dood rijdt mee" 14 J. Ma. t.m. do „De zeven zondaars", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: „De maagdenbron", 18 j. (2e week) 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA THEATER: zaterdag 7 en 9.15, zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: „De Kampioen melkboer", a.l.; Di. en wo. 8.15 uur: „U spreekt met uw moordenaar", 18 Jaar. Do. 8.15 uur: „Wilde aardbeien", 18 jr Zaterdag 11 maart Stadsschouwburg, 20.00 uur: „Dona Diana", een flonkerende voorstelling van een ze ventiende eeuwse Comedie van de Spaanse schrijver Mor-eto. Door de Nederlandse Co medie onder regie van Han Bentz van den Berg en met Ellen Vogel, Ko van Dijk en Han Bentz van den Berg in de hoofdrollen. Zondag 12 maart Stadsschouwburg, 20.00 uur: Zie zaterdag 11 maart. Maandag 13 maart Stadsschouwburg, 14.00 en 20.00 uur (Ma tinee Huisvrouwen): Nederlands Ballet met Les Sylphldes; Dans van de Chinese acro baat; Bayadere. Solisten: Marianne Hllari- des, Sonja van Weers, Leoni Kramer). „Zomerlnst" - Zandvoort, 8.15 uur: Cabaret Tingel-Tangel ('t Helm). Maandag 13 maart Concertgebouw, 20.00 uur: Concert Ni- kita Magaioff, piano. Progr.: Scarlatti, Cho pin, Beethoven. (Haarlems Comité voor Ka mermuziek). Zaterdag 11 maart St. Josefkerji, Jansstraat, 20.30 uur: Jon- gerenconferentie. Zondag 12 maart Concertgebouw, 18 uur: Diocesaan We reld-wijd feest (V) K.A.J. Dinsdag 14 maart Provinciehuis, 10.30 uur: Zitting Pro vinciale Staten. Restaurant Brinkmann, 13.30 uur: Alge mene Leoenvergadering Haarlemse Groen ten en fruit Veilingsvereniging. Krelagehuis, Leidsevaart, 8 uur: „Langs andere wegen", lezing door de heer Dick de Vries voor de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. U rijen WounhUlü lae van Looy Kl Huutweg 1U3. het voormalige woonhuis van de schil der-schrijver Jacobus van Looy Ge opend dag. van 1012.30 en van 13 3017 uur; zo. van 1417 uur. Frans Halsmuseum; Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m Hals meesterwerken) Geopend van 1Q_16 uur; Zo. van 1316 uur. Teyier's Museum; Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School. Fossielen, histo rische natuurKunclige instrumenten "P'* neralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend ie dere werkd. beh. maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstr. 79: Oude religieu/e Kui.si .«.chiluei yen itiiucjei eeuwse beeldhouwwerken Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1017 u Zon. en teestdagen 1316 uur Kunstzaal „in 't goede uur". Korte Hout straat 1 hoek Nieuwe Kerkplein Expo sitie van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Julia Giesberts. Geopend dag (ook zo van 10—22 u. Vleeshal, Grote Markt: stelling 1961 Beroepententoon- tot Bevordering (Stichting van de Beroepenvoorlichttng Geopend voor het publiek: iedere woensdag van 8—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nwe Gracht; Expositie over de Bijbel (t.m. 12 mrt.) za. 10—17, zo. 13—17 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaaiseweg 158, Overveen: Tentoonstelling van por tretten, schilderijen, tekeningen en gra fiek uit Italië, Bali en Holland. Van W G Hofk-er (t.m. 26 mrt.) Geopend dag. 10—17 u. Zo 14—17 u. Op 21 en 24 mrt. ook van 20—22 u. Museum „Het Huis van Looy", Kamper laan: „Interscholaire". jaarlijkse tentoon stellingen van tekeningen, schilderstuk ken, producten van handenarbeid, hand werken en van foto's (t.m. 26 mrt.) Ge opend dag. van 9—13 u. en van 14—17 u. Ma. t.m. vrij. ook van 20—22 uur. Zo. van 14—17 uur. BEVALLEN van een zoon: A. van der Leest-Dol, C. E. Spee-Kuijten, M. E. van Woerkom-Kensen, M. C. Uiten- daal-Staats, D. Guldemond-Beckermann, E. Baalj-van Heerden, A. Enderink- Aalpol, M. M. Huljben-van Toor. BEVALLEN van een dochter: J. Fransen-Kool, T. C. Koene-Zuidhoek, E. J. E. Jansen-Giesbers, M. Zuiderwyk- Grote. ONDEP.TROUWD: J. H. Koning en G. A. M. van Roon. GEHUWD: J. N. Sorbach en C. Balk, F. A. Roskam en J. B. Swart. OVERLEDEN: W. J. C. Degenhart, 86 jr., Oosterhoutlaan; W. de Hoop, 35 jr., Hazepaterslaan; B. Blom, 91 jr., Riouwstraat. TJMUIDEN Zondag 12 maart water: 11.35 u. water: 6.32 u. en 19.31 Maandag 13 maart Hoog water: 0.30 u en 13.06 u. Laag water: Hoog Laag 8.12 u. en 21.03 u. gebreid met een „show" waarin zelf gemaakte kleding wordt getoond. Het onplezierige woord „show" geeft bètér uitdrukking aan deze hele aan gelegenheid dan „toernooi" omdat het wedstrijdelement met winnaar of be kroning geheel ontbreekt en er hoogstens van wedijver sprake is om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Men zou de interscholaire ook kunnen noemen een „beurs" van de scheppende uitin gen van de studerende jeugd. Het in lichtende karakter ervan (vooral over de estetische vorming op de scholen die er tussen de regels door uit te le zen valt) is voor het onderwijs van stimulerende en inspiratieve betekenis. De interscholaire die een buitenschool se activiteit is, oefent op deze wijze invloed uit in de school. Met name worden de kunstgevoeligheid en de crea tieve zin van de leerlingen erdoor ont wikkeld: een nuttige toevoeging op het op inzicht en kennis ingestelde lesroos ter van het Nederlandse onderwijs. Het ware te wensen dat ruimere mo gelijkheden in het officiële lesrooster deze kant van de van persoonlijkheids vorming voldoende kansen tot ontplooi ing zouden bieden. De aanwezigheid bij interscholaire activiteiten van func tionarissen van het ministerie van O. K. en W. mag in dit verband hoopge vend geacht worden. Uit de enthousias te berichten in de pers als in andere steden iets in de geest van de Haar lemse Interscholaire wordt aangepakt blijkt wel dat de behoefte aan este tische vorming groter is dan de mo gelijkheden die het huidige lesrooster bieden. De werkstukken die dit jaar werden ingezonden staan merendeels op hoog peil en de opstelling ervan is zeer ver zorgd. Met hoeveel genoegen wij de in dividuele prestaties hebben bekeken en hoezeer de kwaliteit en de kennis van zaken waarmee gewerkt wordt ons ook heeft verbaasd, wij willen ons in dit artikel bepalen cot de in druk die de tentoonstelling als geheel ons heeft gegeven van de estetische vorming van de studerende jeugd. Op merkelijk is namelijk dat de tentoon stelling van dit jaar een bijzonder as pect vertoont door het werken naar rechtstreekse waarneming voor de na tuur. Waren er direct na de oorlog de typisch kinderlijk vertellende onder werpen, gedaan op een voortgezette la gere school-manier, die men dit jaar nog slechts bij uitzondering aantreft, enige jaren terug werd de algemene indruk bepaald door de emotionele kre ten en de fantastische verbeeldingen, wat in zekere zin is doodgelopen in even gemakkelijke als charmant-ste- riele materiaal-effecten. Op het ogenblik blijkt dat de creatie ve krachten bij de jeugd tot ontplooi ing komen bij harmonisch samengaan van gevoelsuiting, materialenkennis en beheersing van de vorm. Het gevolg hiervan is, dat men bij deze expositie een teveel aan amateur-kunstbeoefening moet vaststellen. Er worden landschap pen gemaakt en portretten in olieverf, goed opgezette aquarellen en artistieke inkttekeningen. Inmiddels komt wel vast te staan, dat de neiging naar abstracties van enige jaren terug eigenli k gecamou- fleérde onkunde was waarbij met wil de materialen zoals vetkrijt en plak kaatverf geprofiteerd werd van „Ap- pel-achtige" toevalligheden. De jeugd ontdekt m de periode van het voortge zet onderwijs zichzelf en de wereld en moet daartegenover een houding bepa len. Men kan de emotionele kant van dit proces bespelen, en men kan een soepele integratie in de wereld der vol wassenen ondersteunen. De werkelijke abstractie kan eerst optreden bij wie door de wereld heen gegaan is; de naar volwassenheid groei ende, met feiten en weten overspoel de, schooljeugd vraagt nuchter naar tastbaar materialisme. Dat bij de erkenning daarvan de kunstzinnige ontwikkeling van de schooljeugd gericht wordt naar het zelf gemaakte ding in de lijst aan de muur is voor de hand liggend, maar de juist heid ervan is voor ons nog niet zo ze ker. De moeilijkheid zal te ontgaan zijn als materiaalbegrip, expressieve kracht en beheersing van het beeld, toepas sing vinden in de meer speelse hand vaardigheid, waarbij in materiaal ge dacht, compositair beleefd en met vormkennis gehandeld wordt. Voor de vrouwelijke Teerlingen: de kleding en de fraaie handwerken die een creatief vermogen zeer bevredigen kunnen. Voor de jongens zijn hout, metaal, glas, klei en papier materialen waarmee de vormwil en de vindingrijkheid op ge varieerde wijze en op hoog peu tot uitdrukking kunnen komen. Zowel van het een als van het ander zijn op de ze tentoonstelling overtuigende resulta ten te zien. L. T. Kijkje op de Interscholaire Expositie, welke in riet Huis van Looy wordt gehouden. geveer 97.000. B. en W. achten daar om een herziening van de subsidies noodzakelijk. Zij stellen voor aan het Witte Kruis, het Oranje-Groene Kruis en het Wit-Geie Kruis en de afdeling Spaarndam van het Witte Kruis een subsidie te verlenen te behoeve van de wijkverpleging welke 1950 hoger ligt per jaar voor iedere te Haarlem voor een volledige dagtaak tewerk gestelde verpleegster. De drie eerstgenoemde verenigingen krijgen 30 meer ten be hoeve van de consultatiebureaux voor kleuters f 30 meer per zitting. Voor öpaarndam is een wat meer genuan ceerde regeling getroffen. De aan de geliquideerde vereniging zuigelingen zorgtoegekende subsidie voor 1961 wordt ingetrokken en behoudens een be- Wttte VRrufs4'190 overgedragen aan het HAARLEM, 11 maart Een 18-ja- rige leerling-automonteur uit Duitsland is aangehouden omdat hijwoensdag uit een café een offerbusje had gestolen. De eigenaar van het café zag de jonge man gisteren op straat lopen. Hij volg de hem tot hij twee agenten zag, die de Duitser konden arresteren. Bij fouil lering bleek dat de leerling-automon teur een geladen revolver met zes pa tronen in zijn zak had. Hii bekende vier offerbusjes gestolen te hebben waarvan een in Zandvoort. Ook had' hij geprobeerd een sigarettenautomaat te lichten. Dit was hem echter niet gelukt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 maart Op de Nieu we Haven is gisteravond een roofover val gepleegd op een 67-jarige sigaren- winkelierster. Een late klant, een nog onbekende man, vroeg de vrouw of zij drie brief jes van honderd kon wisselen. Toen zij hierop ontkennend antwoordde, vroeg de man haar mee naar de achterkamer te gaan waar hij haar wat wilde laten zien. Eenmaal in de kamer greep de man de vrouw bij de keel en wierp haar op de grond. Daarna sloeg hij haar op het hoofd. De vrouw bleef gillen, waarop de man de vlucht nam. Hij zag toch nog kans eerst een greep in de kassa te doen, wat hem dertig gulden ople verde. Eenmaal buiten maakte h(j zich met een bromfiets uit de voeten. De be jaarde winkelierster kon, na in een zie kenhuis behandeld te zijn naar huis te rugkeren. ZWEMBAD B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 5.900,- te voteren voor het treffen van voorzieningen aan het zwembad aan de Houtvaart. Onder meer moet de chloreringsinstallatie, die uit 1927 dateert en totaal verouderd is, vernieuwd worden. SUBSIDIE De Haarlemse gemeen teraad wordt voorgesteld aan de Stich ting Protestants Christelijk Schoolpsy chologische Dienst te Haarlem voor het jaar 1961 een subsidie te verlenen van f 48.725,-. In de kringen van het chris telijk onderwijs werd sinds lang de be hoefte gevoeld aan een adviserende in stantie, die de problematiek van het te onderzoeken kind in de sfeer kan plaat sen van de christelijke levensovertui ging. SPEELTUIN Zoals bericht zal in Parkwijk een speeltuin worden aange legd in overleg met de R.K. Vereniging voor het Gezin. De kosten worden ge; raamd op 39.000,-. De gemeenteraad wordt gevraagd dit bedrag te voteren. KLEUTERSCHOOL Voor het tref fen van voorzieningen in de katholieke Kleuterschool aan de Dirk Schafer- straat is een bedrag van 6.765,- no dig. B. en W. vragen de gemeenteraad dit bedrag beschikbaar te stellen. FUSTCENTRALE Nu het nieuwe terrein voor de Fustcentrale in de Veer- polder gereed is gekomen, willen B. en W. het terrein in huur afstaan aan de Vereniging van Fruit-, Groenten- en Aardappelgroothandelaren „Eendracht maakt macht" te Haarlem, voor een jaarlijkse huurprijs van 19.500,-. ZÜ vragen de gemeenteraad daarmee ak koord te gaan. WISSELSEVELD Voor de aanleg van een klim- en klauterinstallatie op het terrein van het buitencentrum „Het Wisselseveld" te Epe is een bedrag van 1000,- nodig. De gemeenteraad wordt gevraagd dit bedrag te voteren. HAARLEM, 11 maart Vannacht omstreeks twaalf uur viel een 28-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem een 45- jarige dame uit Heemstede lastig. De dame was niet van zijn praatjes ge- L man Kaf haar een klap waar door ZU zo ongelukkig kwam te vallen dat zij met een dijbeenfractuur naar het Grote Gasthuis vervoerd moest worden. De vertegenwoordiger is gearresteerd. Perceel: De Keystraat 10 zvV' ®"taai H'lem, opbod: 8700, afslag 'T-jesstr. opgehouden: Adriaan F00 qos„ 8700, 54, H'lem 5400, 20, 5420, N.N.i 8000, ten de Bruynstraat 145, H'lefl' Haar- 600, 8600, N.N.Cornelissteeg,1 pPtprs- lem, 8600, 15, 8615, Mevr. re Spoelstra; Eindenhoutstraat 5, jpr_ 23800, 1400, 25200, F. Kruyff! Lvln r Haarlem huisvest 21 en 23, Haarlem, 12400, 5, 12405, H. N. OfeigssenEersteHoger- woerddwarsstr. 12, H'lem, "000, 7700, N. Roose; Zuiderstraat 8 zw en td. 10 zw. en rd. en 10A, Haarlem, lSJio, 1800, 20115, F. A. Groen qq: Saenredam- straat 19 zw. en rd. H'lem, 6500, 10, 6510, A. A. M. Sieters; Eerste Hasse- laerstraat 7, Haarlem, 11200, 5, 11205, N.N.; Sophiastraat 7 zw. en rd. Haar lem, 8000, 8000, H. N. Ofeigssen; Sil- lemstraat 13, Haarlem, 10700, 10700, K. Jongert qq; Sillemstraat 15, Haar lem, 4900, 4900, Gebr. Kol. HAARLEM, 11 maart Het aloude koninklijk mannenkoor „Zangg en Vriendschap" heeft gisteravond in de concertzaal onder Jack Loory laten ho ren nog tot uitstekende prestaties in staat te zijn. Het viel op, dat de koor klank weer veel heeft gewonnen aan homogeniteit en het lijkt er op, dat „Zang en Vriendschap" de tijdelijke in zinking van vorig jaar definitief te bo ven is. De fraai afgewogen koorklank en een sterk beheerste spanning ken merkten de muzikale uitvoering van twee werken van Schubert, waarmee het programma werd geopend. Minder spanningsvol klonk de „Missa Brevis" van Haydn. Het leek of het koor zich niet los kon maken van de materie. Dirigent Jack Loory nam de tempi nog al aan de trage kant en ook de orga nist Willem Hickmann kon maar moei lijk op gang komen. De tenor Bert van 't Hoff zong de grote solo m het Bene- dictus op uitmuntende wijze. Zjjn fraaie stem leent zich goed voor dit werk. De drie koren van Badings en Ed ward Elgar werden door Jack Loory en zjjn mooie mannenkoor op frappante wij ze gebracht. De ballade van Little Mus- grave en Lady Barnard van Britten voldeed in vele opzichten heel goed. Wanneer het stuk nog meer gaat groei en bij het koor, kan het een ideale ver klanking worden. Bert van 't Hoff gaf een bijzondere rake karakteristiek van twee volksliederen in een bewerking van Britten. Willem Hickmann begeleid de de solist en het koor aan de piano op correcte wijze. Tenslotte was er nog Gerard Hengeveld die in de piano-soli van Mozart, Ravel en Debussy zjjn klas se als pianist bewees. Het hoogtepunt bereikte hij met het prachtig gespeelde „Jardins sous la pluie" van Debussy. De goed gevulde concertzaal heeft koor en solisten warme hulde gebracht voor hun muzikale prestaties. Zang en Vriendschap mag op een goed ge slaagd concert terugzien. J. L. HAARLEM, 11 maart De uitsla gen in groep 1 brachten geen wijziging in de standenlijst. Hopman zag kan» 2 punten aan zijn totaal toe te voegen, omdat hy eerst zün gewone partij en later ook nog eens de afgebroken par ty van de vorige week tot winst wist te herleiden. Hartendorp en Panera», die beiden weer wonnen, betwisten el kaar nog steeds, wie van hen defini tief de 3e plaats zal gaan innemen. V. d. Velde moest 2 nederlagen incasseren, doch behoeft zich wat de onderste plaat sen betreft nog niet veel zorgen te maken, aangezien ook Brohet, zy het na uiterst taaie tegenstand, weer ver loor. Huyboom kwam door een zege in puntenaantal met v. Emmerik ge- iyk, en heeft blykbaar nog niet allo hoop voor de le plaats opgegeven. V. Emmerik heeft echter 1 wedstry'd min der gespeeld. Groep 2 kreeg voor het eerst Stam als nieuwe leider. Haverkort Sr. moest verstek laten gaan en Ouddeken onder vond zoveel tegenstand, dat hij nog geen winstpartij kon noteren. De afgebroken stand geeft hem echter wel de beste kansen. V. d. Stoop jr. bood krachtig partq, doch Stam gaf geen krimp en kon zijn I0e zege noteren. Ook voor de bezetting van de onderste plaatsen wa ren verschillende partijen zeer belang rijk. Bijv. die tussen Banken en Holt- kamp, waarbij laatstgenoemde kans zag te winnen en nu weer wat meer armslag krijgt. Voor Banken echter blijft de toestand kritiek, evenals voor Joosten, die ook weer verloor. Mossin- koff daarentegen wist zich door een overwinning enigszins uit de gevaar lijke zone te werken en v. d. Meer kwam zelfs door zijn zege op de °e plaats. Dat er echter nog vele moge lijkheden zijn, bewijst de navolgen stand: no. 7. Holtkamp 17 gesp. IVn Pn.' 8. Mossinkoff 18-7A9. V. d. Stoop 3r* 18-7V»; 10. Raaphorst 14-7. 11 Banken 18-6'/!; 12 Joosten 17-6. In groep 3 vroeg de strijd om de bovenste plaats veler aandacht, v. Berg zette reeds direct in de openi zijn tegenstander onder druk, behieio g durende de gehele partij het mitia „,0 en Lunenburg, die inmiddels mat, ,pn. achterstand had gekregen, moest slotte de partij gewonnen geven. Berg hernam nu weer de ie ^el Raap bezorgde zijn tegenstande „ke veel last, maar toen in een m stand de juiste voortzetting we dat mist, zorgde Haverkort Jr. er v er wederom een zege voor hem tekend kon worden. -T? e>a\X De uitslagen waren: Hopman wijk 1-0. Pancras—v. d. vei Harten- Brohet—Huyboom O"1- HuneP® o-l kan dorp 0-1, V. d. Velde—Hopman 0-_Kaap. ken—Holtkamp 0-1, MosTsinkctam °'h horst 1-0, v. d. Stoop Jr. Joos- Ouddeken—v. d. Stoop Sr. afg Jr-_- ten—v. d. Meer 0-1, Haverkort Raap 1-0, v. d. Berg-Lunenburg^/(> Ladderwedstrljd: Claveaux—B

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2