Mr.Luns bespreekt in Londen jongste Indonesische stap Kwestie Nieuw-Guinea ook ter sprake bij ontmoetingen Bedwingers van de steile Eiger-wand veilig terug Unieke prestatie in winter van viertal alpinisten KI IFflFR-AFFICHES" Onverzoenlijke taal van premier van Tanganjika Ook Ghanese regering in ver zet tegen de apartheidspolitiek Kasavoeboe president van Congolese statenbond Nieuwe naam uitgezocht „Confederatie van Centraal- Afrikaanse Staten" Vergeten tas per ijlbode naar Schiphol R.T.C. OP MADAGASCAR BESLUIT: Gizenga in een dwangpositie Menagerietje in Sovjet-ruimteark INDONESIË lid Veiligheidsraad Pompbediende bij avond beroofd weer ZUID-AFBTKA EN GEMENEBEST Plannen met dr. Ali Sastroamidjojo 'ejoveijou vmj! Het Westelijke wind MAANDAG 13 MAART 1961 Djakarta zwijgt LONDEN, 13 maart (Rtr.) Hoewel het er lange tijd naar heeft uitgezien dat de Britse pre mier Macmillan er in zou slagen de kwestie van Zuid-Afrika's ver lengde lidmaatschap van het Ge menebest behouden in veilige ha- ven te loodsen, doen sinds enkele dagen in Londen vele bevestigde en onbevestigde geruchten de ronde, dat een en ander toch nog tot grote moeilijkheden aanlei ding zal geven. Met name de re gering van Ghana zal fel protest aantekenen tegen de apartheids politiek, zoals die in de Unie van Zuid-Afrika wordt gevoerd. TANANARIVE, 13 maart (AFP, Rtr, UPI). In bijzonder opti- mistische stemming is gisteravond de rondetafelconferentie voor Congolese politieke leiders in de hoofdstad van Madagascar geëin digd. President Tsjombe van Katanga, die het initiatief tot deze topconferentie genomen heeft, behaalde er het succes, dat de aanwezigen akkoord gingen met zijn reeds lang gekoesterd plan: een Congolese statenbond, die voortaan „Confederatie van Centraal-Afrikaanse Staten" zal heten, welke nieuwe naam die van de Congo moet vervangen. President van de statenbond wordt Joseph Kasavoeboe, tot dusver president van een eenheids staat. Hij zal het land op interna tionaal vlak representeren. Een Raad van Staten, bestaande uit de bondspresident en de presiden ten van de ledenstaten, zal de algemene binnen- en buitenlandse politiek van de statenbond be palen. Tsjombe en de Belgen Optimisme Suède dames- en herenjasjes Het vliegtuig dat minister Luns van Schiphol naar Londen bracht moest met enige vertraging ver trekken omdat de bewindsman zijn tas met alle documenten en pas poort in Den Haag had laten liggen. De tas werd gauw gehaald. Een lid vau het K.L.M.-personeel kwam er °P het vliegveld met een triom- Mntelijk gebaar mee aandragen. Minister Luns, die door zijn zoon JPet hond uitgeleide werd gedaan, kijkt al verheugd naar zijn verge ten bezit uit. SCHIPHOL, 13 maart Met het lijn- toestel van de B.E.A. is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A, H. Luns, gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Voor zjjn ver trek heerste op Schiphol enige conster natie, aangezien hij zijn tas met al zijn papieren, inclusief zijn pas, thuis had laten staan. Pas op weg naar Schiphol bemerkte hij zijn vergissing Terstond belde de chauffeur Den Haag op en jjlings werd de tas door een andere auto gehaald. Het duurde ech ter nog tot het allerlaatste moment voor deze op het vliegveld arriveerde. Het vliegtuig stond reeds met alle pas sagiers en ook minister Luns aan boord gereed om te vertrekken, toen een passageemployé in straffe sprint de goedgevulde actetas naar de ma chine bracht. Op de trap nam een hem tegemoetkomende, dankbare minister zijn eigendom van hem over De bewindsman bevestigde voor zijn vertrek, dat hij in Londen belangrijke besprekingen hoopt te voeren met de grootzegelbewaarder Edward Heath, tweede man van het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken, die in feite minister voor de Europese aan gelegenheden is. Met hem zal hij de Britse verhouding tot de Euromarkt, de Europese integratie, de plannen van De Gaulle en de problemen van de zes en de zeven landen van Europa doornemen. Dezelfde punten hoopt hij dinsdag te bespreken met zijn Britse ambtgenoot, Lord Home. Volgens een UPI-bericht uit Djakar ta weigerden Indonesische functiona rissen ook zaterdag enig commentaar op de jongste maatregel van hun rege ring. Ook de Britse ambassade weiger de commentaar. Aziatische diplomaten in Tokio vre zen intussen, dat de verbreking van de indirecte contacten tussen Nederland en Indonesië het geschil over Nieuw Guinea in de arena van de koude oor- bïen8e?- ,De enige plaats waar v. eii In<3onesië elkaar nu nog Kunnen benaderen is de Verenigde Na- waar de conynunisten „gemakke lijk kunnen interveniëren en van Ne derlands Nieuw Guinea een pion ma ken op het politieke schaakbord van de koude oorlog". Overigens blijkt bij vele Aziaten een gevoel van onbehagen aanwezig waar zij denken aan ontwikkelingen zoals in Korea, Vietnam, Laos en Congo waar Washington en Moskou openlijk hun partij moesten kiezen. Maandagavond krijgt de minister op een receptie van de lord mayor van Londen de gelegenheid vrijwel alle premiers van het Britse gemenebest, die thans in Londen bijeen zijn, te ont moeten, maar hij verwacht niet, dat KLEine SCHEIDEGG, 13 maart oegejuicht door honderden mensen, zijn ier gisteravond de vier mannen teruggekeerd die het hebben gepres- eer in e winter de gevreesde 2.000 meter hoge noordwal van de Eiger te beklimmen. Duitse'cH?st.aande uit de 31- 22 iariee DuHrï,ver Tonie Hiebeler, de 22-jange Duitse arbeider Andreas Mannhardt, de 27-jariee nmtco belmaker Anton Kinshofe? en de 28- Almbereer ztinkSt "^werker Walter Almberger, zijn volkomen ongedeerd en nog tamelijk fris uit hun zevfndalg se avontuur gekomen. Hiebeler dfe leider van de expeditie was vertelde! „Dit alles was alleen maar mogelijk door onze goede kameraadschap en de lange voorbereiding. En we hebben natuurlijk veel geluk gehad met he" weer. Zonder het goede weer zouden We niet geslaagd zijn". De vier hebben ongeveer 150 uur de steile bergwand doorgebracht. En alle kenners waren het hier eens met de opmerking van de ervaren Oosten rijkse klimmer Hemnch Harrer: »deze vier zijn helden Toen men aan Almberger vroeg Welke dag de moeilijkste was, zeide "ij: „Iedere dag was moeilijk en wij Wisten dat van tevoren. Maar nu zijn aUe beproevingen vergeten". En bij "ie opmerking wilden hp en zijn fiakkers het voorlopig laten. Zij ver langden naar een bad en wilden ook graag hun zware stoppelbaard kwijt. De vier klimmers vertrokken gister- chtend om zeven uur uit hun zesde i,d laatste bivak, nadat zij zaterdag jet moeilijkste deel van de beklim- een gevaarlijke, kleine glet- acher die als „Spinne" bekend staat „„den volbracht. Na een korte rust aan df top- werd de daling uitgevoerd de westzijde van de berg. Met de vier klimmers van nu mee, ■jn in totaal 22 man er in geslaagd 6 top levend te bereiken sedert een mts gezelschap de noordwal voor het eerst bedwong in 1938. Die bergwand eeft al achttien slachtoffers geëist. De vier bedwingers van de Eiger. van links naar rechts: Tonie Hiebe ler, Anton Kinshof er, Andreas Mann hardt, en Walter A.lmberger. hij op deze ontvangst veel gelegenheid zal hebben politieke problemen diep gaand te bespreken. Dinsdagochtend zal hij de minister president van Canada, Diefenbaker, ont moeten, met wie hij NATO-kwesties zal bespreken, o.a. of de NATO een vierde atoommacht moet worden. Dinsdagmid dag staat een bespreking met Abdoei Rahman, de premier van Malakka, op zijn programma. Dezelfde dag zal onze minister premier Nehroe van Indië ont moeten en mogelijk krijgt hij nog gele genheid van gedachten te wisselen met de Australische premier Menzies. Deze heeft hij twee weken geleden reeds in Genève ontmoet, waar de staatslieden afspraken, dat de Austra lische premier de kwestie-Nieuw-Gui- nea tijdens de Gemenebestconferen tie te berde zou brengen. Dit heeft hp intussen inderdaad gedaan. „Gezien de staatslieden, die ik zal spreken, is het wel duidelijk aldus de minister, „welke onderwerpen ter spra ke zullen komen. Dat is uiteraard met Nehroe, Abdoei Rahman en met de Britse staatslieden o.a. de laatste stap van Indonesië, dat thans de laatste diplomatieke betrekkingen met ons heeft verbroken. Deze stap van Soekar- no is een volkomen onbekende en on begrijpelijke maatregel. Zelfs in tijd van oorlog onderhouden de landen toch altijd nog enige vorm van verte genwoordiging. De Britten deden dat de laatste tijd voor Nederland in Indo nesië en zij zijn dus ten nauwste met de beëindiging daarvan betrokken. De implicaties daarvan zal ik dan ook roet hen bespreken". Het zelfde geldt voor de kwestie- Nieuw Guinea, die hij eveneens onder de loep zal nemen. Vermoedelijk zal de minister woensdagmiddag met een K-L-M.-hjnvliegtuig uit Londen op Schiphol terugkeren. Minister Luns heeft bp aankomst in Londen geen ver klaring afgelegd. LJUBILJANA, 13 maart - (Rtr/AFP) Dertien mijnwerkers zijn zaterdag morgen vroeg om het leven gekomen tengevolge van een gasontploffing ineen kolenmijn te Zagorje bij de Joegoslavi sche stad Ljubljana. Toen het ongeluk gebeurde, werkten er 200 man in de mijn. Op de dertien na konden zij allen gered worden. (Advertentie) Ook in Amerika zijn er mensen, die bij het zien van affiches de onbedwingbare neiging bij zich op voelen komen om. deze te voorzien van brillen, snorren, bak kebaarden of andere toevoegingen, die in strijd zijn met de bedoelingen van de ontwerpers. In de New Yorkse ondergrondse hoopte men hier iets op gevonden te hebben: er zijn speciale klieder-affiches" aangeplakt, waarop een ieder vrijelijk zijn gang kan gaan. Zo nodig zullen ze van tijd tot tijd ververst worden. De affiches vermelden echter ook, dat het ten strengste verboden is op de andere te knoeien. Men kan er zelfs gevangenisstraf voor krijgen. De Hoge Commissaris van Ghana in Londen verklaarde zaterdag, dat naar het oordeel van president Kwame Nkroe- ma de apartheidspolitiek niet kan wor den losgemaakt van die van he* Zuid- afrikaanse lidmaatschap van het Ge menebest. Zoals bekend, moet over Zuid-Afrika's lidmaatschap opnieuw een beslissing worden genomen, omdat het land van premier Hendrik Verwoerd per 31 mei a.s. een republiek zal worden. Tot die datum is de Unie van Zuid- Afrika een dominion binnen het geme nebest. In officiële kringen in Londen wer den gisteravond en vanmorgen alle ge ruchten als zou de Ghanese regering hebben besloten het lidmaatschap van het Gemenebest op te zeggen indien Zuid-Afrika niet wordt uitgestoten, te gengesproken. Wat echter vaststaat is dat Tanganjika, zodra het zijn zelf standigheid zal hebben bereikt, geen lid van het Gemenebest zal worden ïn- Het sigaartje voor deze tijd: zacht, geurig mi fijn ie deze Antonio Senoritas. 14 ct. dien aan Zuid-Afrika vóór die tijd het 'idmaatschap niet wordt ontzegd. De premier van Tanganjika, Julius Nyerere heeft in het jongste num mer van het Britse zondagsblad „The Observer" een lang artikel geschre ven, waarin hij duidelijk stelt: „Wij kunnen niet toetreden tot een bond van vrienden, die een staat omvat waarin een weloverwogen en meedo genloze rassenpolitiek wordt gevoerd." Het „Comité van Afrikaanse Organi saties" in Londen heeft aan de Afri kaanse en Aziatische eerste ministers, die momenteel de Gemenebestconfe rentie in Londen bijwonen, in een tele gram de eis gesteld, dat Zuid-Afrika uit het Gemenebest wordt gestoten, „om dat zpn rassenpolitiek onverenigbaar is met het Gemenebest, dat een gemeen schap is van vrije volken van velerlei rassen." Op het buitenverblijf van premier Mac millan is zondag een brief bezorgd van 38 socialistische parlementsleden. Zij zeggen te menen, dat wanneer Zuid- Afrika als republiek verzoekt om toe lating tot het Gemenebest, dit verzoek moet worden afgewezen. De republiek Zuid-Afrika ma' niet worden toegelaten voordat zij de apartheid in Zuid-Afrika heeft afgeschaft, aldus de 38 socialis tische parlementsleden. MOSKOU, 13 maart (AFP) Behalve de hond „Zwartje" zaten er in het Rus sische ruimteschip, dat donderdag ge lanceerd is en weer naar de aarde terugkeerde, Guinese biggetjes, zwarte muizen en insecten, aldus heeft Tass zaterdag meegedeeld. De dieren, die niet de minste schade van hun ruimtereis hebben ondervonden, zijn naar Moskou gebracht. In een communiqué, waarin een en ander bekend gemaakt wordt, wordt na drukkelijk gesteld, dat alle ledenstaten souverein zün tegenover elkaar en voorts, dat besluiten van de Raad van Staten eenstemmig moeten wor den genomen. Over eventuele moeilijk heden ten aanzien van dit laatste rent het communiqué niet. Wel is bepaald, dat de details van de overeenkomst nader zullen uitgewerkt worden tijdens conferenties in Elisabethstad en in Bakwanga, de hoofdstad van de Mtin- staat. De rondetafelconferentie werd bijgewoond door president Kasavoeboe en diens premier Ileo, door president Tsjombe van Katanga, president Ka- londji van de Mjjnstaat en door de (voorheen Loemoembistische) gouver neur van de provincie Leopoldstad, Ka- mitatoe. Gizenga, premier van de Loe moembistische legering in Leopoldstad, die door de comunistische en neutra- nstische landen gesteund wordt, woon de de rondetafelconferentie nie bjj, hoewel hjj door president Tsjombe daar toe uitgenodigd was. Gizenga, die alle geruchten ten spijt, nog steeds de macht in Stanleystad in handen heeft, distan- cieerde zich naar men weet nogal on verwacht van de conferentie in Tana narive, welke hij een „bijeenkomst van verraders" noemde. Congolese parlement, dat aan de Ma- dagascaarse besluiten niet te pas ge komen is. Hoe het zjj, de R.T.C. heeft de V. N. verzocht de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, waarbij de vol kerenorganisatie in de Congo vrijwel de vrije hand kreeg, te annuleren, „om dat de eenheid tussen de autoriteiten in de Congo hersteld is." Volgens zegslieden uit de omgeving van de deelnemers aan de R.T.C. zou het voor de V. N„ die Katanga min of meer de facto erkend hebben, thans on mogelijk wezen aan de formele erken ning van Tsjombe als staatshoofd voor bij te gaan, waarbij men dan ook geen bezwaar meer zou kunnen maken tegen de aanwezigheid van Belgische technici in Katanga. Ook zou, volgens de R.T.C.- zegslieden, het thans voor Gizenga vrij wel onmogelijk zijn, zich afzijdig te houden van een statenbond, waarvan hij lid zou kunnen worden, als hij maar De tegenstand van Gizenga heeft het optimisme van de R.T.C.-deelnemers evenwel niet kunnen drukken. Waarne mers zien in de benoeming van Kasa voeboe tot president van de statenbond een gebaar jegens de Verenigde Naties, omdat deze de legaliteit van Kasavoe boe steeds erkend hebben en zo me nen Tsjombe c.s. blijkbaar dus ook een staatkundige hervorming in de Congo, welke met medewerking van de president tot stand is gekomen, niet kunnen negeren. Anderzijds hebben de V. N. echter ook steeds gewezen op de noodzaak van bijeenroeping van het Een weigering van Gizenga zou de Oost-provincie en Kivoe in een toe stand van isolement brengen, die des te minder aantrekkelijk zou wezen, riat,men er thans met steeds toe- li6,"^";3® economische en financiële moeilijkheden kampt, waaraan de Russen, naar het schijnt, metterdaad weinig kunnen doen. Er zou dan ook al sprake zijn van een poging tot toe nadering van de machthebbers stanleystad. De deelnemers aan de R.T.C. zullen over een week of twee eerst in Bakwan ga bijeenkomen en vervolgens in Elisa bethstad. De taak van de huidige cen trale regering van de Congo in Leopold stad zal ten einde zijn, zodra een uit voerend orga n van de statenbond ge creëerd is. Leopoldstad zal dan als neu trale stad een speciale status krijgen in de Congolese statenbond. DJAKARTA, 13 maart (UPI) De Indonesische minister van buitenland se zaken heeft zaterdag te Djakarta verklaard dat zijn regering belangstel ling heeft voor het lidmaatschap van Indonesië van de Veiligheidsraad. Soe- bandrio legde deze verklaring af, toen de Philipptinse ambassadeur, José Fu- entebella, hem had ingelicht over het besluit van zijn regering om zich kan didaat te stellen voor de Veiligheids raad. Niet alleen zou Indonesië lid van de Veiligheidsraad willen worden, er is ook sprake van dat dr. Ali Sastroa midjojo, die enige tijdleider van de Indonesische delegatie by de V.N., wel licht kandidaat zal worden gesteld voor het Voorzitterschap van de Algemene Vergadering. Zelfs zou de Indonesische regering bereid zijn het lidmaatschap van de Veiligheidsraad te laten vallen als daarmee verkregen kan worden dat Sastroamidjojo voorzitter wordt van de Algemene Vergadering, aldus zeer ge zaghebbende zegslieden te Djakarta. „Zwartje", de Sovjet-hond, die een reis door de ruimte in goede gezondheid overleefd heeft. WAGENINGEN, 12 maart De 61- jarige pompbediende Veldkamp zat in zijn glazen hokje van een benzinestation aan de Lawicksallee alhier ontvangen gelden in te schrijven, toen plotseling iemand een zijwand insloeg en onder V.'s handen vandaan een kistje met ongeveer 130 gulden aan ontvangsten greep. Achtervolging van de dief leverde geen resultaat op, hij was in de nachtelijke duisternis verdwenen. Een politiehond kon niets uitrichten, omdat de dader de steen, waarmee hjj de ruit had ingeslagen, bleek te hebben mee genomen. Advertentie) BARTEUOR1SSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KÓNWGSPLEIN) AMSTERPAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Dinsdag: Zon: 6.58-18.42. Maan: 5.48-15.50. Station weet Den Heldei geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen geh. bew Eelde motregen De Bilt geh. bew. Twente regen Eindhoven regen Limburg motregen Stockholm onbew. Oslo onbew. Kopenhagen half bew. Londen half bew. Amsterdam geh. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg regen max min neersl. temp temp aigel gisteren 44 uur BUREAU SMEDES1 RAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIcilia.ARIEL 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIIS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1