Minister-president bezoekt Rijksdelen in de West Oriëntering op economische en culturele vraagstukken Suriname wil RTC reeds in mei of juni GENIET VAN'N Eigen VKAJ voor bisdommen Haarlem en Rotterdam VOORJAARSBEURS IN UTRECHT GEOPEND Ir. W. van Osselen: Stap naar vernieuwing en aanpassing SCANDINAVISCHE PLOEG VOOR CANNES FULLSPACE ARCHIEVEN KLEERKASTEN BUISMAN Minister Rambaran in ons land Mgr. Moors met duizenden Limburgers Afsplitsing uit den boze Ontploffing in Delft voorkomen John S. Rice als ambassadeur naar Nederland Ben Essing gaat procederen sss STATUUTWIJZIGING GEWENST Verdere reis naar Indië en Japan FULLSPACE ARCHIEF Stille Omgang Stichting Hulpactie voor Hongarije Nederlands modeldorp in Dillenburg Project in studie KAJOTSTERS IN VERGADERING KABINETTE WANDEN Lasser weigert mijn te demonteren Generaal B. Hasselman verlaat de dienst Vader van 9 kinderen omgekomen Revaluatie in K.V.P.- kring ter sprake Kritiek op woordvoer der in de Kamer Officieel benoemd Onkerkelijkheid in Den Helder Festival-nasleep Tegen 14 inwoners van Blokker MAANDAG 13 MAART 1961 PAGINA 5 LUNDIA BERNHARDHAL 7130 BEGIN EB NU MEE Secretariaat in Sambeek, magazijnen in Roermond LUNDIA VREDENBURG ST. 4057 LUNDIA BERNHARDHAL 7130 VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ook als 't poederkoffie is) 68,4 petvan bevolking geen contact met kerk JAARBEURS BERNARDHAL LUNDIA STAND 7130 'eware* (Advertentie) Zaterdag is de minister-president, Prof. dr. J. E. de Quay voor een oriëntatiebezoek naar Suriname en de Nederlandse Antillen vertrokken Zijn echtgenote deed, hem uitge leide. SCHIPHOL/PARAMARIBO, 13 maart -- Na een voorspoedige reis is de mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay -.ondagmorgen in Paramaribo aangeko men, nadat hij zaterdagmiddag voor ,en ?.rientatiereis van drie weken aan :1e Rijksdelen in de West, van Schipnol '.vas opgestegen. Mr. W. S. Josephus Jitta, raads- ïdviseur bij het ministerie van Algeme ne Zaken en drs. A. Jonkers, chef van liet kabinet van de vice-minister-presi dent maken deze reis naar Suriname cn de Antillen mee. Het bezoek van premier De Quay heeft nog even aan een zijden draad gehangen. Hij liep vorige week een keelaandoening op, die zo ernstig was, dat hij 36 uur lang niet heeft kunnen en van zijn huisarts ook niet mocht spreken. De premier blijft met zijn reisgenoten tien dagen in Suriname. „Wij zullen het Brokopondoplan, het plan Wageningen en de bauxietmijnen bezichtigen", zo vertelde hij op Schiphol, „en wij hopen dieper de binnenlanden binnen te trek ken dan welke Nederlandse minister ook totnutoe heeft gedaan." Woensdag 22 maart reist het drietal naar Curagao, waar het tot vrijdag 31 maart zal blijven. Daarbij staan bezoe ken op het program aan Aruba, Bo naire. doch niet aan de bovenwindse eilanden, omdat daartoe de tijd te kort is. 31 maart is het vertrek vastgesteld. Premier De Quay vliegt dan naar Ca nada, waar hij de Paasdagen gaat door brengen bij zijn dochter in de buurt van Toronto. Zij is gehuwd met de zoon van de commissaris van de koningin in Overijssel en destijds met haar man naar Canada geëmigreerd. Het echtpaar heeft drie zoons. Dinsdag 4 april keert de premier naar Ned- land terug. Drs. A. Jonkers reist 31 maart terug naar Suriname waar hij besprekingen gaat voeren met de stichting machinale landbouw. Hij wacht vervolgens de komst af van de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, die 8 april als gast van de K.L.M. des avonds van Schiphol naar Suriname ver trekt in de eerste DC-8 straalmachine op de route naar de West. De minister-president zei op Schiphol nog, dat dit zijn eerste bezoek aan de rijksdelen overzee is. „Reeds verschei dene malen heb ik van collega's uit Suriname en de Antillen de uitnodiging gekregen voor een bezoek", vervolgde de premier. „Ik ben blij dat ik daartoe thans de gelegenheid krijg. Ik ga als minister-president en als voorzitter van de raad van ministers van het koninkrijk", zo besloot hij. „Dit is een bezoek met een oriënte rend karakter. Ik ga niet om bepaal de problemen te behandelen en beslui ten te nemen, maar alleen om mij op de hoogte te stellen van deze rijks delen." Met name noemde hij in dit verband de culturele banden, de cul turele uitwisseling en de economische opbouw. Prof. De Quay is zondagmorgen bij zijn aankomst op het vliegveld van Pa ramaribo, Zanderij, verwelkomd door de wd. gouverneur, dr. Nagtegaal en de minister-president van Suriname, mr. Emanuels. In de middaguren gaf de kapel van de troepenmacht in Suriname een mu ziekuitvoering met een „show" op het plein voor het paleis, waarvoor het pu bliek grote belangstelling betoonde. SCHIPHOL, 13 maart De Suri naamse minister van landbouw, dr. «ambaran Mishre, die gisteravond met de directeur van zijn mi- Snii de heer G- Tiggelman, op ctiiphol is aangekomen, heeft na zijn aankomst desgevraagd verduidelijkt, waarom reeds nu in Suriname een '.Ppd®, Tafel-delegatie" is samenge- ,r over een door Suriname gewenste Ronde Tafel Conferentie nog geen officieel overleg met de twee andere partners van het konink rijk gepleegd, doch dit zal binnenkort geschieden en Suriname wenst- zich goed mogelijk op zo'n conferentie voor te bereiden. Paarom is de delegatie, die uit vijf ministers en een tiental parlementa- riers bestaat, reeds bijeen geweest Vo°r de eerste beraadslagingen. Aan vankelijk beoogde Suriname te streven naar een R.T.C. in augustus, thans w<>rdt echter gehoopt, dat zij eerder, Wellicht in mei of juni, zal kunnen wor- n gehouden, naf m« reeds is gemeld is de Suri- keie berJugering van mening, dat en- tuut £?p^?ü19gen in het koninkrijks sta- deze belemmd moeten worden omdat wtkkeline^er?nd werken op de ont- der geldt dit vnet land' In het bijZ°?' financUel-econom- l6 bepalingen in de dr PQ^iinc,p^ imische sector en voor sluiüng van Surin ®en zelfstandige aan- ?o „Plfn uftPi panname bij internationa le organisaties verhinderen Minister Rambaran is overigens voor geheel andeie redenen naar ons land gekomen. Een daarvan is dat hij zich WH oriënteren over de landbouwkundi ge aspecten d,e een eventuele associa tie van Suriname bij de E.E G met zich meebrengt Over een aansluiting Van Suriname bij de E.E.G staat ech? ter nog helemaal niets vast. Voorts hoopt hij met minister Marii- hen de personeelsvoorziening van Suri name te bespreken. In de agrarische sector bestaat een tekort aan goede krachten. Met optimisme ziet Suriname de ont wikkeling der proefnemingen met bana- hen-aanplantingen. In dit verband ko men minister Rambaran en de heer tiggelman in Nederland besprekingen Voeren met de nieuwgevormde bananen- groep, waarvan o.a. deel uitmaken de Nederlandse handelmij, Hoboken, de KNSM en de stichting machinale land- b°uw. Minister Rambaran en de heer Tig- Selman willen in Nederland voorts be sprekingen voeren over de mogelijkheid Van een agrarisch proefstation in Suri name. De minister verwacht, dat de bespre kingen tien tot twaalf dagen in beslag Jullen nemen. Dan hoopt hp met de heer Tiggelman naar New Delhi te ver- pekken, waar zij bepaalde centra zul ten bezoeken, die van belang kunnen 2ljn voor de landbouw in Suriname. Ver bolgens reizen zij naar Japan, waar zp Voornamelijk de agrarisch-industrieie Sector zullen bezichtigen, die in Japan Zeer sterk ontwikkeld is. Van Japan 'leren zp terug naar Suriname. Advertentie) SIGAAR (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 12 maart Tijdens de tweede Stille Omgang van dit jaar kwam de grootste groep meer dan 3000 deelnemers uit Noord-Limburg. Het was voor de 25ste maal dat de pel grims uit de Zuidoostelijke provincie van ons land de reis naar de hoofd stad maakten en de belangstelling was groter dan ooit te voren. Er zouden drie speciale treinen lopen maar het zpn er vier geworden. Met de Limbur gers arriveerden ook mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, alsme de zeven burgemeesters, van Venio en de omliggende gemeenten. In de Krijtbergkerk droeg mgr. Moors een pontificale mis met preek ?PTTen-*P-ree 9°k in de twee andere H.H. Missen, die voor de Limburgers werden opgedragen. In totaal kwamen ruim 25.000 pel grims naar Amsterdam, die gebruik maakten van 18 extra tremen en 160 autobussen. De Rijwielbond kwam met 2500 leden en zeker duizend deelne mers zpn te voet naar de hoofdstad getrokken. Zestien Amsterdamse pa rochies maakten deze nacht de Stille Omgang. Het lof in de St.-Willibror- dus kerk „De Duif", werd uitgezonden door de K.R.O. AMSTERDAM, 13 maart De Stich ting „Hulpactie voor Hongarije", die jarenlang alhier gevestigd was, is smds kort verhuisd. Het secretariaat is overgeplaatst naar Grote Straat 13 te Sambeek en de magazijnen zijn over gebracht naar Roermond. Gaven in na- tura dienen voortaan naar Roermond gezonden te worden, terwijl bestuurlijke en administratieve kwesties door het secretariaat te Sambeek afgehandeld zullen worden. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 13 maart Het bericht dat twee jonge Enschedese architec ten opdracht ontvingen van het stads bestuur van Dillenburg voor de bouwi van een Nederlands modeldorp in die gemeente, blijkt voorbarig te zijn. Wel hebben de architecten het verzoek ge kregen een dergelijk project uit te teke nen. Deze schetsen zullen worden ge bruikt bij besprekingen met verschillen de gemeenten in West-Duitsland. HAARLEM, 13 maart In het ge meentelijk concertgebouw te Haarlem zijn gisteren vele kajotsters uit de bis dommen Haarlem en Rotterdam bijeen geweest voor haar centrale raadsverga dering. Uit alle afdelingen waren afge vaardigden aanwezig, die bij de behan deling van de gebruikelijke agenda punten accoord gingen met het besluit ook de V.K.A.J. te splitsen naar de bisdommen Haarlem en Rotterdam; tot nu toe werken de kajotsters in ge noemde bisdommen in interdiocesaan verband. Uiteraard had de vergadering niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. Onder de gasten bevonden zich de in januari afgetreden voorzitster Thea Mathot, Kobie van der Laan van de Nationale V.K.A.J., Jan Peters en Aad Umans, de voorzitters van de K.A.J., respectievelijk in de bisdommen Rotterdam en Haarlem, de nationaal voorzitter van de K.A.J., Huub Laroche, afgevaardigden van de L.T.M., en later Maria Pinto van de V.K.A.J. uit Vene zuela. In haar openingswoord memoreerde de waarnemend voorzitster Tini Bakker het wel en wee van de beweging in het afgelopen jaar. Zij wees erop, dat het komende jaar onder meer belangrijk zou zijn wegens de splitsing van VKAJ voor de bisdommen Haarlem en Rot- Advertentie) UTRECHT, 13 maart Het ziet er naar uit, dat de jaarbeurs een belang- vün stap Raat zetten in de richting "jwendige vernieuwing en aanpas- n» 'te. gewijzigde omstandigheden. P® '"dusIrte in ons land zal het niet 11 zonder een jaarlijks te- npn Hpï manifestatie van haar kun- samenspel motten'wtrdem COnstrUctie' je op de schouders, tat'het"jaarb^irs' bestuur na de vele critiek wif kon ge bruiken sprak vanmorgen ir W van Osselen, voorzitter van de Vereniging van metaalindustrieën, toen hij de Voor- jaarsbeurs officieel opende. Gezien de enorme na-oorlogse expan sie van de Nederlandse industrie, acht hij het begrijpelijk, dat er geheel gewij zigde expositie-behoeften waren ont staan. Er ontstonden nieuwe branches, die leidden tot een gedifferentieerd vak beurswezen. De leiding van de Utrecht se jaarbeurs is door de koortsachtige ontwikkeling van het instituut der vak beurzen overrompeld. Enerzijds heeft men getracht deze op te vangen, maar anderzijds heeft men terecht gevoeld, dat het internationale karakter van de jaarbeurs in het gedrang zou komen wanneer men zich geheel naar de wen sen van de vakbeurs-exposanten zou gaan richten. De moeilijkheid van een keuze wordt nog vergroot door het ontstaan van de Europese Economische Gemeenschap die evenzeer consequenties voor het Eu ropese vakbeurswezen had en nog heeft. Niet alleen heeft de E.E.G. tot concen tratie van vakbeurzen in Europa ge leid, maar ook heeft die tal van afspra ken in de hand gewerkt tussen indus triële organisaties in de Euromarktlan den, die op de erkenning van slechts en kele vakbeurzen neerkomen. Deze af spraken worden door middel van ver bodsbepalingen streng gesanctioneerd Wanneer de leiding van de jaarbeurs zou beslissen een vakbeurs b.v. van ge reedschapmachines te organiseren, dan zou men tot zijn schrik ervaren, dat Deze foto van de Jaarbeurs toont op de voorgrond de Russische stand met een landbouwtractor, verder naar achteren een nieuw type wa gon van de Nederlandse Spoorwe gen en geheel op de achtergrond de nieuwe Marijke-hal van de Jaar beurs, welke prinses Marijke dins dagmiddag officieel gaat openen. niet één VEin de Euromarktlandtu hier aan deel zou nemen. De heer Van Osselen constateerde in ons land tot zijn voldoening een nei ging bij de diverse branches om vak beurzen van een onderling verwant karakter gelijktijdig te organiseren. Mogelijk biedt deze ontwikkeling de kans voor de organisatie van een jaar beurs als overkoepeling van een veel heid van gespecialiseerde vakbeurzen. Een dergelijke brede en veelzijdige manifestatie var Industrie en handel is noodzakelijk wil de jaarbeurs ook inter nationaal op de belangstelling kunnen rekenen, die hij in het verleden zo me nigmaal heeft ondervonden. Een verde re afsplitsing van speciale beurzen is echter uit den boze. Het Nederlandse bedrijfsleven zal zich er rekenschap van moeten geven, dat het met een verder gaande specialisering van produkten- beurzen het gevaar loopt deze tot expo sities van slechts regionale betekenis te doen devalueren. De heer Van Osselen juicht het toe, dat in hel jaarheursbestuur represen tanten van het georganiseerd bedrijfsle ven en de deelnemers opgenomen zul len worden. Het georganiseerde bedrijfs leven heeft tot taak er voor te zorgen, dat de jaarbeurs als nationaal instituut meetelt in de wereld, in Europa in het bijzonder, teneinde daardoor een voort durende internationale waardering voor Nederlandse prestaties te verzekeren. (Van onze correspondent) DELFT, l maart Een geladen Duit se zeemjjn uit de eerste wereldoorlog is dank zij de voorzichtigheid van de 16-jarige lasser Aad Rodenburg niet ontploft. Voordat hjj een opdracht tot het demonteren van de mijn uitvoerde, waarschuwde de lasser de politie, die de mjjnopruimingsdienst van de marine te hulp riep. De conclusie van deze dienst was ondubbelzinnig: de mijn is geladen. In de duinen van Den Hel der zal het apparaat nu tot ontploffing worden gebracht. De mijn was door de heer H. van Heuven van de organisatie voor TNO gekocht bij een schroothandelaar, al hier. Hij wilde de bol gebruiken voor natuurkundige proeven. De mijn werd vervoerd naar de firma Hoeke, waar een stuk van de kop moest worden ver wijderd. Aad Rodenburg stond voor het di lemma: aan het werk of eerst de politie waarschuwen. Hij koost gelukkig het laatste. Een gevaarlijke ontploffing werd zo voorkomen. ROTTERDAM, 13 maart Generaal B. R. P. F. Hasselman, die vanmor gen in alle vroegte met het m.s. „Wes- terdam" teruggekeerd uit Washington, waar hjj in de laatste drie jaar de functie heeft vervuld van voorzitter van het militaire comité in permanente zit ting van de NAVO, zal binnenkort de toevoeging „b.d." achter zijn militaire rang moeten plaatsen. Het vertrek uit Washington betekende voor hem name- ljjke de afsluiting van een militaire car rière van bijna 45 jaar, waarin hp on dermeer functies van chef van de ge nerale staf en voorzitter van het comi té verenigde chefs van staven heeft vervuld. (Advertentie) te-dam. Er waren overigens reeds werkgroepen, die voor ieder bisdom af zonderlijk activiteiten ontplooiden. Zij verheugde zich voorts over de grote bloei van de V.K.A.J. en herinnerde nog eens aan de taak van de'Kajotsters: het op eig«n manier uitdragen van de blijde boodschap van het Evangelie. Zij verklaarde voorts, dat tijdens de afge lopen jaarkring men vooral gewerkt had aan de gezondmaking van de af delingen. Het nieuwe jaar zal de aan dacht vragen voor de openheid ten op zichte van het hele leven. Zij gewaagde ervan, dat in het kader van de Wereld- Wijd-Actie de uitzending van meisjes nog moeilijk ligt. Aalmoezenier A. J. Meyer van het bisdom Rotterdam wierp in zijn 3aar" boodschap de vraag op, wat er in de wereld en in de Kerk voor de jeugd wordt gedaan. Bij de beantwoording somde hij enkele verheugende feiten op. De Beweging van de werkende meisjes zal zich op de „waarden" in het leven moeten bezinnen, de waarden bijvoorbeeld van godsdienst, trouw, liefde en openheid. Die zal men moeten ontdekken en doorgeven naar eenieder, die er om vraagt. Tijdens de middagzitting kwam de principiële uitspraak, de V.K.A.J. te splitsen naar de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Het bestuur kreeg mach tiging de technische en praetische uit werking ter hand te nemen. Er waren overigens enkele vacatures in dat be stuur, waarin werd voorzien door de be noeming van Els Kröder (Amsterdam), Trees Kleijn (Uitgeest), Riet Mondé (Den Haag) en Bep van der Meer (Aarlanderveen). Tini Bakker werd ge kozen tot voorzitster. De vergadering, welke met voor dracht en muziek werd opgeluisterd stond tenslotte in het teken van het afscheid van de vroegere voorzitster, Thea Mathot. Haar werd veel dank en hulde gebracht, hetgeen niet allee» in woorden maar ook in de geschen ken tot uiting kwam. VIERLINGSBEEK, 13 maart In Maashees, is gisteravond de veertig jarige W. Derks uit Boxmeer bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De heer Derks die op een motor reed werd bij de botsing op slag ge dood. Zijn vrouw, die op de duo zat, liep een schedelbasisfractuur op. Zij is in het ziekenhuis in Venray opgenomen. Advertentie (Van een verslaggever) SPIJKENISSE, 13 maart Tijdens een spreekbeurt op de streekkad er- dag van de K.V.P. kring Ridderkerk drs. J. P. de Hey, lid van de partij raad van de K.V.P., zich zaterdagmid dag zeer kritisch uitgelaten over de houding van de heer Jansen, die als woordvoerder van de K.V.P.-fractie tijdens het revaluatie-debat in de Ka mer „met geen woord repte over de noodzaak, dat ook handel en indus- strie de kostenverlaging in de prijzen doorgeven". „Ik kan mij nauwelijks voorstellen", aldus drs. De Hey, iat de heer Jansen in zijn betoog de me ning heeft vertolkt van de meerder heid van de K.V.P.-fractie". De V.V.D. liet blijken, dat in haar kring ook nog andere meningen dan die van de heer Van Leeuwen worden ge huldigd. Haar tweede spreker, prof. Korteweg, aanvaardde de revaluatie zonder meer omwille van haar grote so ciale betekenis. Waarom kon de K.V.P.- fractie ook niet een tweede spreker la ten optreuen, die de mening kon ver tolken, die naar mijn vaste overtuiging in een groot deel van de fractie en in onze partij leeft?". De heer De Hey meent, dat deze kwestie in de vergadering van de par tijraad. die eind van deze maand wordt gehouden, aan de orde moet worden gesteld. „Dat dient zeker te geschieden in een partij, die in ons land de meest uitgesproken verdedig ster is van bezitsvorming onder de kleine massa", zo zei hij. WASHINGTON, 13 maart (AFT) President Kennedy heeft gisteren John S. Rice officieel tot ambassadeur in Nederland benoemd Rice is 62. Hij is 28 jan. 1899 in Adams County, Pennsylvania, geboren. Hij is boer, zakenman en politicus geweest en heeft in twee wereldoorlogen als mi litair gediend. DEN HAAG, 12 maart (K.N.P.) Over de sociaal-religieuze instelling van Den Helder is van katholieke zij de een rapport verschenen, dat tot de conclusie komt, dat 68,4 procent van de bevolking geen contact heeft met een kerk. Een belangrijke oorzaak is volgens dit rapport de invloed van de marine: mensen van de marine wo nen gemiddeld niet langer dan vier jaar in Den Helder, waardoor er wei nig mogelijkheden tot contact op reli gieus gebied bestaan. Gebleken is, dat bij de marine over het algemeen niet over geloofszaken wordt gesproken om de verhoudingen in deze heterogene gemeenschap zo goed mogelijk te kunnen houden. Naar schatting zal over enkele jaren de be volking voor 82 procent van de marine afhankelijk zijn. Het rapport is samengesteld in op dracht van het Apostolaat der Minder broeders in Noord-Holland te Hoorn. Drie meisjes en een jongen vertegen woordigen de vier Scandinavische len den op het Eurovisie-Songfestival, dat dit jaar wordt gehouden in Cannes Van links naar rechts: Laila Kimmunen (Fin land), Nora Brockstedt (Noorwegen), „Lilt Babe" Svensson (Zweden) en Dano Compeotto, die ondanks zijn Italiaanse naam een echte Deen is. ALKMAAR, 13 maart De orsai'". sater van de Blokker-festons, Ben^s sing, zal 23 maart bij de Alkmaarse rechtbank een civiele _prs hangig maken tegen veertien Inwoners van Blokker waarbij een g ding van totaal 25.000 wordt gevraagd wegens aantasting in zijn eer en goede naam. In een weekblad verscheen 23 juni 1960 een advertentie, die een „open brief fan B. Essing" bevatte. Daarin werd volgens Ben Essing gesuggereerd, dat de financiële verantwoording van het destijds gehouden festival op grond waarvan vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting werd verkregen niet juist zou zijn. De open briet was ondertekend door J. D- en W. namens een actiecomité dat uit-vee tien thans gedagvaarde ®ens®h ft staan. De Alkmaarse poiitoere^ter hem de beide ondertekenaars enkele maanden «leden elk tot 250 gulden boete veroor Ueeld wegens smaad door middel genoemde open brief. SCHIPHOL 12 maart - Vanmiddag is uiPmijsdePa r ij s e balletmeestei-Serge Lifar op Schiphol aangekomen. De 55- jarige directeur van umversité de la dance zal gedurende veertien dagen bij he? Nederlands Ballet werkzaam zijn om zijn eigen ballet „Les mirages op mu ziek vin Henry Suguet met de groep in te studeren. Dit ballet zal op het ro mende Holland Festival in première gaan. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5