Minister Luns zoekt steun van de Gemenebestianden Voor Nederlandse N Quinea-politiek BOTERHAM-MACHINE Staking van de openbare diensten in Frankrijk NEHROE MET ZUSTER IN LONDEN Indonesië wil einde van ,alle Nederlandse invloed Repatriëring Nederlanders gaat normaal door WAARNEMERS VAN UNCI NAAR NED. NW.-GUINEA Spoedig initiatief van Neder landse zijde noodzakelijk 5pionageproces in Engeland Bewindsman van Buitenlandse Zaken in Londen Andriessen blijft voorzitterschap waarnemen Uitnodiging voor Kennedy om naar Rusland te komen? Lof voor mrLuns van The Times Koffieprijs van daag omlaag Filmster Belinda Lee verongelukt Verklaring minister Soebandrio Soebandrio wil nieuwe normen K. R. van Staal overleden Kamerkringbestuur C.H.U. wenst Britse geheimen naar de Russen Atlas te vroeg in zee gestort Het weer „Niets bekend over beheersehapsplan" KLM-vluchten naar Parijs geannuleerd Internationale wetten passen niet alle meer in deze tijd DINSDAG 14 MAART 1961 84ste JAARGANG No. 30774 LONDEN, 14 maart (AFP, Rtr., Upi) De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. j. M- A. H. Luns, heeft gisteren in de Britse hoofdstad verklaard dat hij de steun zoekt van de Ge- menebestlanden voor het Neder landse plan om Nederlands Nieuw- Guinea te leiden naar zelfbeschik king en onafhankelijkheid. Wij zend op de grote invloed in Azië van Indië en Malakka, deelde de bewindsman mede dat hij met de premiers van die landen afspra ken heeft voor besprekingen, evenals met de Australische pre mier, Robert Menzies, en de Ca nadese premier John Diefenba- ker. Mr. Luns sprak op een perscon ferentie in de Nederlandse am bassade te Londen. K.V.P.-Kamerfractie Te veel haast Voorzorgs maatregelen Na de revaluatie Broodprijs kan dalen Leuke zonnige collectie JURKEN BORST - kinderkleding Oprichter van Expogé (mfureijou vuij! Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. bmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miilimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hij zei niets te weten over het be richt, dat er een plan zou bestaan voor een beheerschapscommissie voor Nieuw-Guinea, waarin Indië, Malakka en Australië zitting zouden hebben. In ieder geval zou een dergelijk plan, aldus de bewindsman, door de regering en door tweederde meerderheid van het parlement moeten worden goedge keurd. Elk beheerschap, zo vervolgde hij, zou bovendien alleen in het ka der van de Verenigde Naties kunnen worden uitgeoefend. Mr. Luns weiger de echter iets te zeggen over de mé rites van een dergelijk plan. ,,Ik ben (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, u maart „Een veel te belangrijke beslissing om ook maar enige haast mee te maken", j° een van leden van de KVP-fractie op een vraag onzer zijds, hoe men in dit gezelschap denkt over de opvolging van prof. Romme als voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. De fractie heeft gisteravond niet minder dan drie uur vergaderd, maar men is niet tot een oplossing gekomen. Wel is het zeker, dat de heer W. Andriessen, die reeds aanstonds de functie van prof. Romme heeft over genomen toen deze het vorige jaar ziek Werd, voorlopig nog waarnemend voor zitter van de fractie zal blijven. Hoe lang dat zal duren is geheel onzeker. Waarschijnlijk ook voor de heer Andries sen zelf, die bij zijn werkzaamheden als Kamerlid reeds vele jaren rekening tnoet houden met zjjn gezondheid. De fractie heeft het volgende com muniqué gepubliceerd: De KvP-frac tie in de Tweede Kamer heeft zich be raden over de voorziening in de voor zittersvacature, ontstaan door het be danken van prof. Romme. Ter verga dering bieek, zo wordt namens de frac tie meegedeeld, dat de heer Andriessen °m persoonlijke redenen niet aan het algemeen verlangen van de fractie om Prof. Rommes plaats definitief in te nemen, kan voldoen. Hij verklaarde zich echter op verzoek van de fractie bereid voorshands als waarnemend voorzitter te blijven optreden. De frac tie besloot haar bestuur op te dragen de definitieve voorziening in de vacatu- re-Romme voor te bereiden. In de ver gadering zjjn alle mogelijkheden onder be ogen gezien, ook die van een meer- noofdige leiding. hier met een open gemoed gekomen," zei de minister, daarmee te kennen ge vend, dat hij geen bepaald plan of con crete voorstellen naar Londen had ge bracht voor bespreking met premiers van het Gemenebest. De Nederlandse bewindsman legde er de nadruk op, dat hij steun zocht voor de Nederlandse politiek ten opzichte van Nieuw-Guinea en ervoor wilde zorgen dat deze politiek niet ver keerd zou worden begrepen. Hij wees op het Nederlandse 10-jarenplan voor de ontwikkeling van het gebied naar zelfbeschikking en uiteindelijke onaf hankelijkheid waarbij de Papoea s zelf een politieke toekomst zouden kiezen onafhankelijkheid, een federatie aan gaan met Australisch Nieuw-Guinea of zelfs aansluiting bij Indonesië. De Nederlandse regering, aldus mi nister Luns, geeft jaarlijks 35 miljoen dollar uit voor Nieuw-Guinea met het doel de Papoea-bevolking in staat te stellen zelfbeschikking te verkrijgen. Het eiland is kunstmatig in twee helf ten verdeeld en het spreekt vanzelf dat de toekomst van het westelijke deel van invloed zal zijn op die van het oostelijke deel. Nederland streeft ernaar dat zo spoedig mogelijk 95 pro cent van de ambtenaren op Nieuw-Gui- nea Papoea's zijn. Hetzelfde beginsel waaraan Indonesië zijn onafhankeluK- heid te danken heeft, zelfbeschikking, dient ook op Nieuw-Guinea te worde toegepast. In antwoord op de vraag of Austra lië Nederland heeft doen weten dat het westelijk Nieuw Guinea te snel tot ontwikkeling brengt, antwoordde de minister dat misschien enkele lan den gedacht hebben dat Nederland te veel haast maakt, maar wat gisteren snel was,' kan vandaag langzaam zijn. Minister Luns zei dat Nederland de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, heeft verzocht te laten onderzoeken of Nederland een militair apparaat op Nieuw-Guinea op bouwt, maar Hammarskjöld heeft tot dusver nog geen beslissing genomen. Toen men minister Luns vroeg of hij hoopte, dat Aziatische leiders zouden trachten Indonesië te matigen, ant woordde hjj dat algemeen bekend is dat Indië veel invloed in Azië heeft en dat Malakka zich zorgen maakt over de vrede in dat gebied van de wereld. „Nederland," aldus minister Luns, „heeft enkele voorzorgsmaatregelen ge nomen overeenkomstig de verplichting die het heeft ten aanzien van de be scherming van Nieuw-Guinea gelijk En geland die heeft wat betreft Hongkong of Singapore." mag geen militair vacuum zijn, dat tot een avontuur zou uitnodigen. Op de vraag over het potentiële ge vaar van agressie van Indonesië ant woordde de minister: „Indonesië is Soekarno, die praktisch een dictator is en het is niet te voorspellen wat hii in het hoofd heeft." u n Minister Luns liet echter duidelijk we ten dat de Nederlandse regering zich zonder twijfel tot de Verenigde Naties zou wenden ingeval van een militaire interventie. De spanning in het Verre Oosten over Nieuw-Guinea is ook onder de aandacht van de NAVO gebracht, aldus mr. Luns. Mr. Luns is dan ook voornemens „NAVO-kwesties" met premier Die- fenbaker te bespreken, maar daarover wilde hij zich niet verder uitlaten. NEW YORK, 14 maart (Rtr, AFP) Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt dat de Russische premier Khroesjtsjev zou willen, dat president Kennedy hem in de Sovjet-Unie bezoekt. Khroesjtsjev zou tijdens zijn recente ontmoeting met de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Thompson, heb ben gezegd: „Waarom zou ik weer naar de Verenigde Staten gaan, die ik reeds heb bezocht? Het zou beter zijn wan neer de nieuwe Amerikaanse president de Sovjet-Unie bezoekt". Volgens „Newsweek" zou Kennedy er niet veel voor voelen de Sovjet-Unie te bezoeken, maar sommige van zijn raadgevers zouden er bij hem op aan hebben gedrongen de mogelijkheid van een dergelijke reis te overwegen. DEN HAAG, 14 maart Tengevolge van de staking die vanochtend in Frank rijk begon en die tot morgen zeven uur zal duren, was de KLM genoodzaakt vandaag al haar vluchten van en naar Harps te laten vervallen. De interconti nentale vluchten die over Frans lucht- verkeersgebied gaan, werden zodanig omgeleid dat niet zou worden gevlogen over het gebied van de Franse lucht verkeersleiding. Italië Op initiatief van de orde van advocaten is de balie van Rome maandagochtend voor vierentwintig uur in staking gegaan, uit protest te gen een regeringsbesluit op belasting gebied, waarvan de advocaten het slachtoffers zijn. Alle rechtszaken o.m. het geruchtmakende moord-proces Fe- naroli, ztin een dag uitgesteld. (AFP) ïiiiiimmimiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiillliiijiHiiiniiiiii LONDEN, 14 maart Gisteren, daags na zijn aankomst in Londen» zag a Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een vrien delijke schets aan zich gewu „The Times". Het opschrift boven deze schets luidde: „De enige, ^ïe generaa De Gaulle in de ogen kon kijkem Dat slaat in de eerste plaatsops mimsters lengte maar toch ook wel, zo leest men tussen de regels door op zpn politieke statuur Zijn verzet m P^.^nnië LTtenDeen permanent politiek overleg L #ï,rnnese Zes te houden wordt X The Times" als een rdusnunf aangerekend. Het blad schenkt verier aamiadit «an zijn op kennis van zaken gebaseerde humor, zijn beheersing van verscheidene talen, zpn zwak voor marinezaken en zijn sterke overtuiging, dat Nederland zijn tijdelijke taak in westelijk Nieuw-Guinea tot een goed einde moet brengen. AMSTERDAM, 14 maart Naar uit vakkringen wordt vernomen, heeft de situatie op de wereldkoffiemarbt, ge paard aan de revaluatie, het mogelijk gemaakt met ingang van vandaag een „k j f f i e - prijsverlaging van beteke nis" door te voeren, variërend van acht tot twaalf cent per pakje van 250 gram. Wat de thee betreft komt de reva luatie ten dele tegemoet aan de stij ging op de wereldmarkt, zodat er op dit ogenblik geen aanleiding gevonden wordt om een theeprijsverandering aan te brengen. Naar in deskundige kringen in Den Haag verluidt zou de prjjs van het brood tengevolge van de revaluatie met één cent kunnen dalen. BAKER Calif ornië), 14 maart (UPI) De Britse filmster Belinda Lee is gisteren om het leven gekomen bij een auto-ongeluk, dat ontstond door een klapband. De wagen, die werd bestuurd door Alet Nino Falenga, een Italiaan, had een snelheid van bijna 180 kilome ter per uur en schoot van de weg. De 26-jarige Belinda Lee werd uit de auto geslingerd. Zjj kwam meer dan 20 me ter verder op de grond terecht en over leed op weg naar het ziekenhuis. Belinda Lee heeft in de wereld van de film meer naam gemaakt door haar verschijning zjj werd door velen beschouwd als het Britse antwoord op Jayne Mansfield, Sophia Loren en Bri gitte Bardot en door de sociale be trekkingen, die zjj aanknoopte, dan door haar optreden in films. Haar debuut maakte zein „Point of Departure", een film, die hier te lande nimmer is vertoond. Verder trad ze o.a. op in „Who done it?", „The Feminine Touch", ,,Eye Witness", Nor the moon by night", „Miracle in Soho" en „Dangerous Exi- Op een huishoudbeurs in Hamburg wordt een machine vertoond, die geheel automatisch boterhammen kan bereiden. Indien men er een brood boter en beleg in stopt en enige knoppen bedient komen er behoudens onverhoopte defecten aan het apparaat smakelijke boterhammen uit. Een uitkomst voor langslapers, die gedoemd zijn zelf hun boterhammen klaar te maken. PARIJS, 14 maart (UPI) Wer kers bij openbare diensten, zoals Air France, de gemeentelijke reinigings diensten en posterijen zijn voor 24 uur in staking gegaan. De vakbonden heb ben hun stakingsparool uitgegeven aan meer dan een miljoen leden. De staking is, zoals reeds gemeld, ge richt op het reeds twee jaar oude ver soberingsprogram van de regering en tevens bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis tot vijf procent loonsverho ging en een vijfdaagse werkweek van 40 uur. De vakbonden eisen bovendien een loonsverhoging met terugwerkende kracht tot 1 januari en willen een mi nimum-maandsalaris voor ambtenaren in openbare dienst van 500 nieuwe frank, in plaats van de huidige basis van tussen 350 en 400 nieuwe frank. De vakbenden die achter de staking staan zijn de algemene vakbond, de ka tholieke vakbond en de socialistische vakbond. Men verwacht dat de Parjjse metro en de spoorwegen normaal zul len kunnen rijden, maar met een moge lijkheid van plaatselijke stagnaties. De gas- en electriciteitsbedrijven zullen eveneens normaal werken maar zullen vrijdag door een staking van twee uur Premier Nehroe van Indië helpt zijn zuster, mevrouw Pandit, de hoge commis saris van haar land in Londen, bij het uitstappen van een auto bij Lancaster House, waar beiden de Gemenebestconferentie bijwoonden. worden getroffen. De scholen zuilen open zijn hoewel op verschillende plaat sen onderwijzers aan betogingen zullen deelnemen. De verzorging der zieken in de hospitalen is verzekerd. De spoor wegarbeiders zullen later in deze maand een 24 uursstaking houden terwijl bank bedienden morgen zullen overleggen wanneer zij in staking zullen gaan. DJAKARTA, 14 maart (UPI) De Indonesische minister van buitenland se zaken Soebandrio heeft verklaard dat Indonesië ook de indirecte banden met Nederland heeft verbroken, omdat Je Indonesische regering een einde wil maken aan alle Nederlandse invloed in het land. De minister zei dat Indo nesië „humanitaire beginselen" zou eerbiedigen waar het behandeling van Nederlandse burgers in Indonesië be- trol. Hij voorzegde dat de verbreking van alle contact met Nederland niet van invloed zou zpn op hun repatrië ring naar Nederland. Hij herhaalde dat normale betrekkin gen met Nederland eerst dan mogelijk zouden zijn, wanneer Nederland een einde zou maken aan het conflict om West Irian" door dit gebied „aan In donesië terug te geven". Uit betrouwbare kringen in het In donesische ministerie van buitenlandse zaken is vernomen dat Indonesië be reid is een niet-aanvalsverdrag aan te 99 199 DJAKARTA, 14 maart (AFP) De Indonesische minister van Buitenland se Zaken Soebrandio heeft gisteren ver klaard dat het op zichzelf niet kwaad is als wij nieuwe normen in de interna tionale betrekkingen invoeren. Hu rea geerde op buitenlandse commentaren, volgens welke het Indonesische besluit om Groot-Brittannië de Nederlandse be langen in Indonesië niet langer te la ten behartigen „in de internationale be trekkingen zonder precedent is". Het besluit om alle betrekkingen met Ne derland te verbreken is in overeen stemming met de door Indonesië al sinds twee jaar gevoerde politiek, zo verzekerde de minister. Hij herinnerde eraan dat het doel van zijn land was, ofwel een regeling in het geschil om Nederlands Nieuw-Guinea of een volle dige „liquidatie" van de Nederlandse belangen in Indonesië. De minister voegde eraan toe dat de internationale wetten door de grote mogendheden zjjn vastgesteld, en dat sommige van die oude bepalingen niet meer passen in de tegenwoordige tijd. gaan met Australië, indien dit land zich ongerust zou maken over het In- donesisch-Nederlandse geschil inzake Nieuw-Guinea. Tegelijkertijd ontzenuw den deze kringen evenwel „berichten uit Nederland", dat Indonesië voorne mens was een gewapend conflict met Nederland uit te lokken. Over de mogelijke sluiting van een Indonesisch-Australisch niet-aanvals- verdrag zijn geen officiële kringen achten gen gedaan. Onofficiële kringen achten die mogelijkheid evenwel aanwezig, mocht Australië „overbezorgd" raken aangaande de Indonesische bedoelingen. (Advertentie) exclusieve modellen Zeer zeker slaagt U voor Uw kleine of grote dochter. Ook nu weer betaalbaar bij ANEGANG 19 HAARLEM DEN HAAG, 14 maart Het Ka merkringbestuur 's-Gravenhage van de Christelük-Historische Unie heeft als yün mening uitgesproken, dat J\e I inzake het Nieuw-Guinea-vraag- stuk op de kortst mogelijke termijn en met de meeste klem een beroep moef doen op de United Nations Commission for Indonesia (UNCI). Dit orgaan van de Veiligheidsraad zal in de eerste plaats waarnemers naar Ïvieuw-Guinea moeten zenden en vervolgens moeten optreden ter wegneming van de rondom Xieuw-Guinea bestaande spanningen. Het Kamerkringbestuur acht de toe- LONDEN, 14 maart (Reuter) In de Engelse hoofdstad is maandag het grootste spionageproces sinds vele ja ren begonnen, en wel tegen een vijftal beklaagden, die ervan beschuldigd wor den geheimen van de Britse marine te hebben uitgeleverd aan de Sovjet-Unie. De beklaagden zijn de 55-jarige Har ry Houghton en zijn 46-jarige verloof de Elizabeth Gee, die werkzaam wa ren bij de établissementen voor gehei me onderwaterwapens van de Britse marine in Portland, de 37-jarige Lon- dense zakenman Gordon Lonsdale, die over een Canadees paspoort beschikte maar volgens de openbare aanklager Russisch onderdaan zou zijn en die de geheimen van Houghton en Elizabeth Gee zou hebben gekocht en tenslotte de 50-jarige boekhandelaar Peter Kro ger en zijn 47-jarige vrouw Helen, die voor de radio-grafische overbrenging van het gekochte materiaal naar Rus land zouden hebben gezorgd. Het vijf tal werd op 7 januari jongstleden gear- C6st6Grd. De eerste zittingsdag werd gewijd aan de openingsrede van de openbare aanklager, Sir Reginald Manningham- Buller, die ter staving van de aan klacht een uitvoerige omschrijving gat van in beslag genomen materiaal en van geheime ontmoetingen tussen de vijf beklaagden. stand zo ernstig, dat het een spoedig initiatief van Nederlandse zijde nood zakelijk acht. Mocht het zover komen, dat Nederland zich gewapenderwijze te st?" Indonesische agressie moet verde digen dan mag niet kunnen worden ge steld, dat de regering niet alle middelen 'aanf?ewrend om een gewapend con flict te voorkomen. Overigens stelt het Kamerkringbe stuur zich geheel achter het regerings standpunt ten aanzien van de Nederland se verantwoordelijkheid voor de toekomst van de bevolking van Nieuw-Guinea en achter de vastberadenheid van de rege ring om aan deze verantwoordelijkheid vast te houden tegenover de Indonesische eisen. In de uitspraak van het Kamer kringbestuur wordt er voorts aan her innerd, dat de UNCI waarvan Bel gië, Australië en de Verenigde Staten leden zijn haar laatste rapport aan de Veiligheidsraad op 13 april 1951 heeft uitgebracht. Daarop is de com missie niet ontbonden, maar op reces gegaan, waarbij zjj uitdrukkelijk stel de dat zij zich ter beschikking van de partijen hield, zodat thans wederom op haar een beroep kan worden ge daan. Uitgaande van het principe van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's, stelt het Kamerkringbestuur, dat de UNCI het aangewezen orgaan is om thans opnieuw op te treden. Het Kamerkringbestuur besloot zijn uitspraak ter kennis te brengen van de Unieraad, die op 25 maart in Utrecht bijeen komt. CAPE CANAVERAL, 14 maart (UPI) De Amerikaanse heeft vanmorgen om vijf uur (Neder- landse tijd) vergeefs ^eProbee^ nieuw model Atlas-raket een afstand van 14.500 kilometer te laten afleggen. Kort voor het doelgebied stortte de raket in zee doordat machtig^ van HAARLEM, 14 maart Gisteravond is in het Diaconessenhuis alhier op 71- jarige leeftijd overleden de heer K. R. van Staal, een der oprichters van de ISederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen. „Vader van alle ex-poli- tieke gevangenen" luidde de eretitel, die de Expogé hem verleende. Na de meidagen van 1940 behoorde de heer Van Staal tot de eersten, die de strijd aanbonden tegen de bezetter. Als slachtoffer van het Englandspiel- verraad werd hij door de Duitsers opge sloten in het concentratiekamp Bucnen- wald. Na de oorlog schreef hij de brochure „Teruggekeerd uit de hel van Buchenwald", die een oplaag haalde van bijna een half miljoen. De opbrengst verdeelde hij over de verschillende in stanties, die zich het lot van oud-kamp bewoners aantrokken. De heer Van Staal, geboren in Am sterdam, was tot eind 1959 directeur van het Uitgevers- en Drukkersbedrijr Coom-Ruygrok alhier. Hij was begif tigd met het gouden ere-insigne van de Expogé, drager van de Belgische ver- zetsmedaille en het ridderkruis in het Legioen van Eer van Frankrijk: voorts was hij ridder in de Orde van Oranje- Nassau en officier in de Belgiscne Kroonorde. (Advertentie) BARÏEUÖRISST-R-. - «ÜiARfÈM-134^, v -.LEIDSESTRAXè'iBU KO.NlNCSPl-fe«) AMSIJHOxV^TEl - Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijk wol kenvelden en hier en daar mist, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Woensdag: Zon: 6.56-18.44. Maan: 6.23-17.10. toren te vroeg stopten. n de mislukking is (nog) met bekend._De luchtmacht hoopte door de lancering ïucnimaum nuuptc -«b-öt. het wereldrecord voor n nG schoten op haar naam te brenge mislukking was de vierde in de se proefscholen, die de luchtmachttotnu toe met het verbeterde type Atlas-E heeft gedaan. Station weer Den Heidei zw. bew. VTpenburg licht bew. Vlissingen half bew Eelde zw. bew. De Bilt half bew. Twente zw. bew. Eindhoven licht bew. Z -Limburg zw. bew. Stockholm zw. b-ew. Oslo licht bew. Kopenhagen motregen Londen zw. bew. Amsterdam zw bew. Brussel mist Luxemburg geh. bew. max min neersi temp temp atgel gisteren 24 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1