Besluit over Zuid-Afrika wordt vandaag verwacht DE BARONES DEMONSTREERT Noord-Oost-Polder wenst gemeentelijk zelfbestuur Artsen willen op zaterdag niet worden overbelast PAUL VLAANDEREN mm Debatten werden op verzoek van Verwoerd geschorst Alarmtoestand in KOREA Den Haag sceptisch gestemd over voorstel beheerschap Geen reden voor bezorgdheid Indonesische vla a op Nederlandse ambassade KHROESJTSJEV kondigt bemande ruimtereis aan Werk voor Nixon Mr. Luns ontmoet Lord Home Opbrengst 2V2 miljoen Bestrijding verzilting van ons land even belangrijk als landaariivinning Ook avondspreekuur ongewenst FELLE DISCUSSIES IN LONDEN Geen „apartheid" meer in Zuid-Afrika In Djakarta Gesprek met Menzies en Diefenbaker Goedkoper vliegen over Oceaan Voor vijfhonderd gulden AmsterdamNew York Bejaarde man door auto gegrepen V erte gen woordi ger krijgt een jaar cel Inbraak bij poelier Kinderpostzegels Papoea vrijwilligers korps ingesteld Minister Zijlstra over revaluatie Nog geen definitief oordeel over resultaat Anderhalf jaar voor ambtenaar Overval óp jongeman Utrechtse student na aanrijding overleden Utrecht koopt beeld van prof. Wenckebach Snel rekenwonder voor Delftse T.H. Brazilië Koers Cruzeiro voor importen 50% lager NOTA INZAKE DE RECLAME-T.V. Bruins Slot voorzitter Kamercommissie PAUL VLAANDEREN WOENSDAG 15 MAART 1961 PAGINA 2 Bij Crailoo Halve ton verduisterd van werkgever Een jaar voor medeplichtige Niet alleen voor militaire doeleinden Voor tienduizenden opgelicht „Hou het tramgeld maar" PE CORPWELL AFFAIRE LONDEN, 15 maart (UPI) De eer ste ministers van de landen van het Britse gemenebest hebben het gisteren aan dr. Hendrik Verwoerd van Zuid- Afrika overgelaten zelf te beslissen of hij met Zuid-Afrika deel wil blijven uit maken van hun organisatie. De pre miers bleven echter bij hun opvatting, dat de landen van het Gemenebest ge zamenlijk een verklaring moeten op stellen, waarin het grondbeginsel der persoonlijke vrijheid ongeacht ras of kleur zal worden vastgelegd. Toen de- ce beslissing vastberaden en duidelijk uit de vergadering naar voren was ge komen, vroeg Verwoerd om opschorting van de conferentie, opdat hjj rustig zijn standpunt zou kunnen bepalen. Vanmorgen werd de conferentie in het Lancasterhouse voortgezet. Van middag werd de beslissing verwacht over de vraag of Zuid-Afrika lid zal blijven. De gehele dinsdag werd gekenmerkt door vaak heftige discussies tussen de premiers. In hoofdzaak kwamen de ras senscheiding en de door Zuid-Afrika op dit punt gevoerde politiek ter sprake. Na zeven uur overleg bleek duide lijk, dat alle leden zich akkoord zouden verklaren met een gezamenlijk uit te geven communiqué waarin zij stelling zullen nemen tegen Zuid-Afrika. Hier door werd Verwoerd tot een drastische beslissing gedwongen. Hq zou zich namelijk moeten beraden over de vraag of hg met de anderen de ver klaring over het grondbeginsel van de vrijheid voor allen, ongeacht kleur of ras, zou willen onderschrijven. Op dit punt beland vroeg de Zuidafrikaanse premier om verdaging van het debat. In kringen van de confererenden meende men, dat de bedoelde verkla ring geheel tegen de door Verwoerd voorgestane politiek indruiste. Ver woerd zelf nam actief deel aan de debatten. Hij toonde wat waarnemers noemden een „redelijke benadering" van de kwestie. Naar verluidt zal zelfs een gedeelte lijke verzachting van zijn onverzoen lijke politiek een aantal eerste minis ters van het gemenebest tevreden kun nen stellen. De vraag blijft echter of Verwoerd bereid is concessies te doen. Weinigen ter conferentie achtten hem op het punt van de apartheid daartoe in staat. DJAKARTA, 14 maart (UPI) Op het gebouw van de Nederlandse am bassade is vanochtend de Indonesische vlag gehesen. Vorige week vrijdag, toen ook de in directe betrekkingen met Nederland werden verbroken, werd de Engelse vlag welke sinds het vertrek van de Nederlandse zaakgelastigde op 31 augus tus boven het gebouw had gewaaid, neergehaald. Tot dan toe was het ge bouw een officiële dependance van de Britse ambassade te Djakarta geweest. SEOEL, 14 maart (UPI) Vanmorgen om half twaalf (plaatselijke tijd) Is een ■chip van de Zuidkoreaanse marine van af een eiland voor de Koraanse west kust beschoten door Noordkoreaanse kustbatterjjen. Het opperbevel van de (Amerikaanse) VN."strijdkrachten in Korea heeft de alarmtoestand afgekon digd. Oo" de Amerikaanse strijdkrachten in U Stille Oceaan zijn in staat van paraat heid gebracht, echter niet in verband n-.et het incident maar al onderdeel van een alarmoefening die geleid wordt door het in Washington zetelend Amerikaanse comité van stafchefs. LONDEN, 14 maart )UPI) Tijdens een toespraak, die hij vandaag in Ak- molinsk in Siberië hield, heeft de Rus sische premier Khroesjtsjev verklaard dat de eerste Russische bemande ruim- teref» „niet al te ver van ons verwij derd" is. „Wij vertrouwen dat het niet lang meer zal duren tof het eerste ruim teschip zal met een man aan boord een tocht in de ruimte maken", zei Khroesjtsjev letterlijk. „Wij leven in een goede tijd, kame raden. Zowel op de aarde als in de gren zeloze ruimte worden de stoutste dro men van de mens verwerkelijkt", aldus de premier. Zijn toespraak werd door radio Moskou uitgezonden en in Londen c"gevangen. Khroesjtsjev vertelde zijn gehoor, dat de Russische satellieten, ruimtestations en de raket die onderweg is naar Ve nus, „de vruchten zijn van onze gevor derde wetenschap en technologie, de vruchten van het socialistische systeem. Hoe kan men thans nog zonder vreugde blijven als men ziet dat de schepper van vele grote daden en overwinningen het Sovjet-volk is, het volk van het com munisme?" LOS ANGELES, 14 maart (UPI) - Richard Nixon, de vorige Amerikaanse vice-president, is in dienst getreden bjj een advocatenfirma in Los Angeles (Adams, Duque and Hazeltine) en zal te zjjner tijd in de direktie worden op genomen. JOHANNESBURG, 15 maart (Rtr) De Zuidafrikaanse radio-omroep heeft zijn medewerkers verboden het woord „apartheid" te gebruiken, ten zij in rechtstreekse aanhalingen. Een woordvoerder van de omroep, die onlangs er van is beschuldigd de re gering te steunen, deelde mee, dat voortaan gesproken zal worden over „zelfontwikkeling" als de rassenpoli tiek van de regering wordt bedoeld. Dit woord was zijns inziens een zui verder weergave van deze politiek. Het woord apartheid werd in 1948 voor het eerst gebruikt door de toen malige premier Malan, die met deze leuze zijn nationale partij naar de overwinning voerde. LONDEN, 14 maart (UPI) De Ne derlandse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft van morgen met Lord Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, een ont moeting gehad. De twee bewindslieden schenen geen oplossing te hebben ge vonden voor de problemen ontstaan na de verbreking van de indirecte diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Eerder op de dag had mr. Luns reeds een bespreking gehad met de Canadese premier, John Diefenbaker, over de gevolgen voor de NAVO van de gestegen spanning tussen Nederland en Indonesië. Mr. Luns voerde ook een lang gesprek met premier Menzies van Australië. Volgens politieke waarne mers zjjn mr. Luns en Menzies nader tot elkaar gekomen met betrekking tot de vorming van een federatie van Oost en West-Nieuw-Guinea. Deze federatie wordt in diplomatieke kringen gezien als „een mogelijkheid." Vanavond zal mr. Luns een ontmoe ting hebben met premier Abdoel Rah man van de Maleise Federatie. De ont moeting tussen Luns en Nehroe is uit gesteld, omdat Nehroe het te druk heeft met de conferentie van de gemenebest premiers. SCHIPHOL, 14 maart De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Sea- bord and Western Airlines, die zich tot nu toe heeft beperkt tot vracht en alleen in charter-machines passagiers vervoerde, heeft bjj de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst permissie ge vraagd om over de Atlantische Oce aan op experimentele basis passagiers naar en van Europa te vervoeren te gen een uiterst laag tarief, dat 44 pro cent beneden de normale I.A.T.A-prjj- zen ligt. Zo zal een enkele reis van New York naar Amsterdam of omgekeerd circa 500 gulden bedragen tegen de huidige prjjs van f 956,30, die de grote lucht vaartmaatschappijen voor vluchten op deze lijn met propellervliegtuigen be dingen. Voor straaltoestellen is die prijs nog ruim 100 gulden hoger. Sea- bord and Western Airlines baseren hun prijzen op een tarief van 3,8 dollar cent per mijl. Passagiers mogen circa zestig pond aan bagage gratis meene men. Aan boord zullen geen maaltij den worden geserveerd. Deze lage prijzen worden mogelijk door de introductie in juli van de Ca- nadair Cl-44 toestellen, waarvan de maatschappij er vijf heeft besteld. Het is een nogal revolutionair vrachtvlieg tuig, waarvan de staart in zijn geheel opzq kan worden open geklapt. De ruimte, die na het inladen van vracht over blijft, kan in enkele minuten met stoelen voor het vervoer van passa giers gereed gemaakt worden. Een vol le machine kan in negen uur zonder tussenlanding van New York naar Lon den of Amsterdam vliegen. Het ligt in de bedoeling pas zes uur voor het vertrek reserveringen aan te nemen, opdat aan de te verzenden vracht steeds voorrang kan worden ver leend. De KLM deelt mede dat betwijfeld moet worden of het voorstel van Seaboard and Western realiteit bezit. Als maat schappij voor het vervoeren van lucht vracht heeft z" alleen vergunning van de Amerikaanse luchtvaartdienst voor het door de lucht vervoeren van vracht. Een vergunning voor het vervoeren van passagiers zal de maatschapr j naar verwacht wordt, wel niet op korte ter mijn krijgen. Voordien heeft het naar de mening van de K.L.M. weinig zin dat de I.A.T.A. aandacht aan deze zaak schen.ct. De toestellen waarmede Seaboard and Western de vluchten wil maken zijn van het type Canadair CL-44d-4. vracht vliegtuigen gebouwd in Canada. De CL- 44d-4 is het grootste type vrachtvlieg tuig in de burgerluchtvaart. Kenmerk van dit type is de zijwaarts scharnieren de staart. Twaalf exemplaren van een soortgelijk type, nl. CL-44-6 zijn in aanbouw voor de Canadese luchtmacht als troepen- transportvliegtuig. HILVERSUM, 14 maart De 65-ja- rige, gepensioneerde besteller van de P.T.T. uit Bussum, de heer D. K. Mo lenkamp is vanmorgen, toen hij met zjjn rijwiel de Lage Naarderweg nabij Crailoo wilde oversteken, door een au to gegrepen en om het leven gekomen. De bestuurder van de personenwagen, trachtte door krachtig remmen en het scherp naar links uithalen een aanrij ding te voorkomen, doch dit lukte niet. Een passerend meisje herkende in hel slachtoffer haar grootvader. De heer Nolenkamp is tijdens vervoer naai het ziekenhuis overleden, de autobe stuurder liep lichte verwondingen op aan het hoofd. WfT xma In verband met de Gemenebestconferentie wordt 72 uren lang (een uur voor elke dode, die in maart 1960 in Sharpeville is gevallen) bij Lancaster- house in Londen gedemonstreerd tegen de apartheidspolitiek van de Zuid afrikaanse regering. De demonstranten werken in groepjes van negen en lossen elkaar om de twee uur af. Onder de demonstranten bevindt zich ook barones Summer skill (rechts). Links op de foto mevr. Barbara Castle, Labourafgevaardigde voor Buïnley, DEN HAAG, 14 maart Over het voorstel om een UNO-beheerschap over Nederlands Nieuw Guinea in te stellen onder toezicht van Indië, Australië en Malakka zijn Haagse diplomatieke kringen sceptisch gestemd. Men begrijpt hier wel, dat het reeds oude denkbeeld In een of andere vorm bij gelegenheid van de Gemenebestconferentie opduikt. Het is echter voor Den Haag vooral na de reactie van minister Luns, zeer de vraag of het werkelijk uit de kring van minister-presidenten die thans in Lon den vergaderen, afkomstig is. Londen is de laatste tijd een cen trum waar zeer vele berichten gelan ceerd worden, die sterk door Indone sische wensen geinspireerd zijn en die in de bekende rubriek onruststo kerij thuishoren. Maar zelfs wanneer het plan werke lijk in de kring van de confererende minister-presidenten zou zijn bespro ken wat minister Luns ten stelligste ontkent ziet Den Haag geen enkele reden voor bezorgdheid. Dit Britse ge menebestcollege wordt hier voor deze zaak althans zeer onvoldoende repre sentatief geacht. Het is een gezelschap bestaande uit woordvoerders die zeer uit eenlopende belangen vertegenwoordi gen. Naast het forum der V.N., dat de zaak Nieuw-Guinea vooral met het oog op de internationaal politieke kanten daarvan in eerste instantie zal moeten beoordelen, is de ministersconferentie geen toonaangevend lichaam. De merites van de nog vage plannen van het beheerschap zelf beoordeeld, vraagt men zich in Den Haag wel af, wat de consequenties zouden zijn. Aan genomen dat de V.N. met de handen over elkaar deze ontwikkeling zoud.en aan zien, zal het drietal landen het beheer schap dan van Nederland overnemen met alle politieke, technische en ook (Van onze utrechtse redactie) UTRECHT, 14 maart Tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclasse ring, veroordeelde de Utrechtse recht bank vanmorgen een 42-jarige vertegen woordiger uit Barneveld, die heeft te rechtgestaan wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van ruim vijftigduizend gulden. In 1959 bereisde de vertegenwoordi ger voor een pluim- en veevoederbe- 3 te.Utrecht het rayon west-Veluwe, waar hij bij de boeren bestellingen op nam en tevens de betalingen moest in casseren. Omdat de verdachte van zijn klein salaris niet kon rondkomen, be gon hij een handeltje in mestkuikens, dat echter niet floreerde. De tekorten vulde hij aan met de geïncasseerde be dragen, waardoor binnen een jaar tijds zijn werkgever voor ongeveer een hal ve ton werd benadeeld. Geëist was één jaar met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 maart De recht bank heeft vanmorgen een 32-jarige kel ner veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek wegens mede plichtigheid aan een inbraak die in de Kerstnacht van het vorig jaar werd ge pleegd bij een poelier in de Van By- 1 andstraat. De officier van justitie eiste 28 februari een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. Het onderzoek in de zaak van de 32- jarige koopmen, die twee weken geleden verdacht van deze inbraak, na de kel ner terecht stond, zal worden heropend. De verdachte zal 25 april opnieuw voor de rechtbank moeten verschijnen. financiële verplichtingen, die Nederland tegenover Nieuw-Guinea thans heeft? Zullen met name ook de 35 miljoen dollar, die Nederland per jaar aan Nw.- Guinea besteedt, voortaan in de Neder landse schatkist kunnen blijven? Men wijst erop dat dit bedrag over eenkomt met het totaal dat de VN in het afgelopen jaar aan technische hulp hebben besteed. Men kan in Den Haag niet aannemen, dat gezien het resul taat van het opbouwwerk dat in Nieuw- Guinea tot dusver is bereikt, dit alles zo eenvoudig te regelen zou zijn. AMSTERDAM, 14 maart De netto opbrengst van de kinderpostzegelactie 1960 is ongeveer 2Vt miljoen gulden. Dit (record)-bedrag is tussen 11 oktober 1960 en 13 januari 1961 bijeengebracht door ruim 600.000 schoolkinderen. De totaalopbrengst is ongeveer 150.000 gulden meer dan in het vorige jaar. Van de kinderzegels deden de 12-cents-zegels het het beste. Daarvan werden er (met een toeslag van 9 cent per zegel) bij na 15 miljoen verkocht. Daarna volgden de 4 cents-zegels (toeslag 4 cent), waar van er ruim 8 miljoen werden verkocht. Van de zegels van 6, 8, en 30 cent werden in totaal ruim 3 miljoen exem plaren door de schooljeugd aan de man gebracht. in 1953 was de netto-opbrengst één miljoen gulden. In 1958 kwam men voor het eerst boven het bedrag van twee miljoen. DEN HAAG, 14 maart In het staatsblad is opgenomen een Konink lijk Besluit van 23 februari, houdende instelling van een Papoea vrijwilligers korps. Volgens de overwegingen van dit be sluit is het wenselijk, „dat aan de Pa poeabevolking van Nederlands-Nieuw- Guinea gelegenheid wordt geboden deel te nemen aan de bescherming der belangen van dit rijksdeel". Voorts wordt overwogen, „dat het wenselijk is aan de militaire opleiding ook op leidingen voor civiele doeleinden te ver binden." De minister van Defensie kan de leden van het korps verplich ten tot het deelnemen aan andere dan militaire lessen en oefeningen. Bij het Papoea vrijwilligers korps, dat een zelfstandig deel is van de krijgsmacht van het koninkrijk, kun nen leden van andere delen van de krijgsmacht worden gedetacheerd. AMSTERDAM, 14 maart De toe nemende economische kracht van Ne derland die zich o.m. uit in de hoge spaarquote en de sterk toegenomen pro- duktiviteit samen met de door de re gering gevoerde loon- en prijspolitiek, vormt op zich zelf geen reden voor re valuatie. De opwaardering van de munt van Duitsland onze grote handels partner bracht de regering tot be zinning over de zich meer en meer af tekenende fundamentele onevenwichtig heid van 's lands economie. Aldus prof. dr. J. Zijlstra, minister van Financiën tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Amsterdam van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De grote overschotten op dt lopende rekening van de betalingsbalans en de overbezetting van het Nederlandse pro- duktieapparaat, kenmerken van de even- wichtsverstoring, waren op te heffen óf door revaluatie óf door aanpassing van het loon- en prijspeil. Deze laatste mogelijkheid houdt het grote gevaar in dat daarmee ver over het beoogde doel wordt heengesprongen. terwijl tevens grote groepen van de bevolking (waar van de inkomens zich niet snel aan de waardedaling van het geld aan kunner passen of aangepast kunnen worden) door deze politiek in een ongunstige po sitie zouden komen. De minister ont kende niet dat de exportpostie van Ne derland moeilijker geworden is. Strikt theoretisch kon voor geheel Nederland een benadeling met 3 pet. becijferd worden. Voor iedere be drijfstak ligt dit percentage uiteraard in de praktijk anders. Wellicht werkt de moeilijke positie waarin de export komt te verkeren een verkoeling van de Nederlandse economie in de hand. Een lager prijspeil in het buitenland kan geringere winst tot gevolg hebben hetgeen op zijn beurt mee zou kunnen werken om de investeringsbedragen te verkleinen. Het is nog te vroeg, aldus de minis ter, om definitief vast te stellen of de Nederlandse en Duitse stappen stabie lere valutaverhoudingen tot gevolg zul len hebben. Voor de lezing van prof. Zjjlstra bestond een uitermate grote be langstelling. De commissaris van de koningin in Noord-Holland dr. J, Prin sen, de president van de Nederlandsche Bank dr. W. Holtrop en de voorzitter van de SER, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart behoorden tot de meer dan 400 aanwezigen. DEN HAAG, 14 maart De recht bank heeft een 58-jarige ambtenaar van het departement van Defensie veroor deeld tot een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek wegens oplichting. De officier van justitie eiste twee we ken geleden een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De man heeft van 1956 tot en met I960 tientallen personen voor tienduizen den guldens opgelicht. Hij leende van zijn slachtoffers geld tegen een enor me rente, zogenaamd voor een handel tje in tweede hands schrijfmachines. In werkelijkheid gebruikte de ex-ambte- naar het geld voor zich zelf. Slechts in een geval heeft een van zijn slacht offers een gedeelte van het geleende geld teruggekregen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 maart Drie jon gens van naar schatting zestien of ze ventien jaar hebben gisteravond de 2.3- jarige B. uit Scheveningen in het Haag se Bos trachten te beroven, zo is B. de politie komen vertellen. Hij zou op de mond zijn geslagen en een van de aanvallers zou hem een mes op de keel hebben gezet met de woor den: „Je geld of je leven." Hierop heeft de jongeman, nog steeds volgens het verhaal, dat hij de politie deed, zijn portemonnaie afgegeven. Toen de jon gens zagen, dat er maar dertig cent in zat zouden zjj hebben gezegd: „Hou het maar, anders kan je niet meer met de tram naar huis". Het drietal heeft de longeman verder met rust gelaten. DELFT, 14 maart De restaura tie van de Oude Kerk, een nationaal monument dat ruim zevenhonderd jaar oud is, is thans vrijwel voltooid. Za terdag 22 april zal de kerk officieel weer in gebruik worden genomen. UTRECHT, lx maart „Waarom wel zelfstandigheid voor de Papoea's in Nieuw-Guinea, maar geen eigen bestuursvorm voor de Noordoost-pol- der; de bevolking van 28000 zielen kan en wil nu zelf de teugels in handen nemen en het uitblijven van ge meentelijke zelfstandigheid is een steen des aanstoots." Deze bittere klacht liet dr. ir. S. Smeding, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning horen in zijn openingswoord op een gisteren gehou den bijeenkomst, die gewijd was aan het probleem van de verzilting in Nederland. Hij zei niet zo ver te willen gaan, dat hij hier van rassendiscrimi natie wilde spreken, maar zag wel een miskenning van het kennen en kunnen van deze kolonistenbevolking. De heer Smeding uitte ook zijn mis noegen over het feit, dat nog geen enkele toezegging omtrent uitvoering van de inpoldering van de Lauwerszee is gedaan, terwijl hiervoor een plan kant en klaar ligt. De verzilting Over het steeds nijpender vraagstuk van de verzilting, waarvan men volgens een der inleiders de be strijding als een soort landaanwinning zou kunnen zien, werden voordrachten UTRECHT, 14 maart - Vannacht is op de Lucasbrug de 23-jarige student W. Reiding verongelukt De student stond met zijn fiets voor het stoplicht te wachten, toen hij van achteren werd aangereden door een vertegen woordiger, die met zjjn auto moest uitwijken vooor een andere wielrijder. Met zware inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het academische ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. UTRECHT, 14 maart Burgemees ter en wethouders van Utrecht hebben besloten een bronzen afgietsel aan te kopen van het beeld „De Spoetnikkij ker" van de beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout. In verscheidene steden zijn reeds boel den van prof. Wenckebach geplaatst. De beeldhouwer is vooral bekend ge worden door zijn humoristisch beeld van „Het mannetje Jacques", dat op de Expo te Brussel he ft gestaan. Af gietsels daarvan zijn vervaardigd voor de gemeente Rotterdam en het rijksmu seum Kröller-Müller. Het beeld zal wonden opgesteld bij de Museumbrug in/Utrecht. De aan koop van het beeld zal worden bekos tigd uit het fonds voor verrijking van het stadsbeeld met kunstwerken. DELFT, 14 maart De Technische Hogeschool heeft toestemming gekre gen voor de aankoop van een grote elektronische digitale rekenautomaat, omdat de tegenwoordige van het type Zebra, die in 1958 werd aangeschaft, niet meer toereikend is om de steeds gecompliceerder wordende rekentech- nische problemen op te lossen, die zich bij het natuurwetenschappelijke en technische researchwerk bij de T.H. voordoen. De nieuwe machine die vermoedelijk tegen eind 1962 in gebruik wordt geno men, behoort tot de categorie van de grote en zeer snelle rekenmachines en is speciaal ingericht voor wetenschap pelijk rekenwerk. Per seconde zullen 50.000 elementaire bewerkingen met ge tallen tot dertien cijfers kunnen wor den uitgevoerd. Alleen Kopenhagen en Hamburg beschikken over een derge lijk rekenwonder. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 maart Het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst heeft zich achter de brief gesteld, die de Haagse huisartsenver eniging heeft verstuurd naar de bank instelling, die haar personeel heeft ge zegd voortaan zoveel mogelijk de vrije zaterdag te gebruiken voor het bezoek aan de dokter. De plaatselijke huisart senvereniging stelt in haar brief aan de directie, dat het niet juist is op deze wijze Je consequenties van de ver korte werkweek op de huisartsen af te schuiven. Naar een woordvoerder van het hoofd bestuur van de Maatschappij Genees kunst ons meedeelt, is het hoofdbestuur het volledig met dit standpunt eens. Men overweegt overigens nog niet offi cieel te reageren op de houding van de werkgevers, die hun personeel voor doktersbezoek naar de vrije zaterdag verwijzen. „Wjj willen eerst de ontwik keling afwachten; het is daarom het beste dat er geen veranderingen worden gebracht in de spreekuren. Als mocht blijken, *dat het juist op zaterdag bijzonder druk gaat worden dan zullen we maatregelen moeten nemen Iedereen zal toch wel inzien, dat de ver korting van de werkweek niet ten koste van een bepaalde groep mag gaan", zo zeg men. Vanzelfsprekend heeft men hier niet het oog op spoedgevallen. In Medisch Contact heeft de secre taris van de Haagse huisartsenvereni ging onlangs op de mogelijkheid gewe zen, dat artsen voor de zaterdag geen spreekuur houden, maar wel afspraken maken voor die dag, zodat zij de drukte zelf in de hand kunnen houden In het laatste nummer van het tijd schrift De Katholieke Werkgever wordt gepleit voor de instelling van een spreekuur voor patiënten al of niet volgens afspraak op een avond ui de week. Naar wij vernemen staat de Haagse huisartsenvereniging bier „vol komen afwijzend" tegenover. „Het aan tal reeds bestaande spreekuren is zo groot, dat het niet aangaat deze nog verder uit te breiden", zo zei ons een der bestuursleden. gehouden door ir. A. Volker, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van Rijkswaterstaat; ir. P. van der Burgh, wetenschappelijk medewerker van deze dienst; dr. ir. C. van den Berg, directeur van het instituut voor waterhuishouding en cultuurtechniek en ir. J. A. van 't Leven, weten schappelijk medewerker van dit insti tuut. Reeds in de zeventiende eeuV klaagde men in ons tand over de verzilting, waarvan de landbouw, de industrie en de drinkwatervoorzie ning grote hinder ondervinden. De beperking van de produktie in de landbouw daardoor is men pas goed gaan ondervinden toen de landbouw een steeds hoger peil bereikte. Een te hoog zoutgehalte in het gebruikte water doet een schade ontstaan, die alleen voor tuinbouw al in de mil joenen loopt. Als zoutbronnen fungeren de brakke kwel in polders, het binnendringen van zout water in de riviermondingen, de schutsluizen en de Rijn. De Rijn is eerst na de tweede wereldoorlog een zoutbron van betekenis geworden; de huidige zoutafvoer van deze rivier overtreft verre het cijfer, dat vóór de oorlog als maximum voor een verre toekomst werd beschouwd. Reeds thans is de Rijn kwantitatief de be langrijkste zoutbron; ongeveer de helft van het zout in het IJsselmeer is aan deze bron toe te schrijven. Het is vooral de snelle en nog steeds aanhoudende stijging, die zorgen baart. De bestrijding van de verzilting vormt de grootste post op de water balans van NeJerland, zodat in tijden Vf" watertekort verschillende belan- ,®en eikaar zullen moeten wor- aen algewogen. Het blijft dus van belang naar middelen te zoeken het binnendringen van het zoute water te beperken of voor een meer doelmatige verwijdering te zorgen. Doorspoeling met zoet water, waar voor in het IJsselmeer bekkens zjjn gevormd, heeft wel het meest effect. Ook wordt lucht ingeblazen, waardoor een betere menging van zoet en zout water kan worden bereikt. Hiervoor worden geperforeerde slangen langs in rivier of kanaal een eens wordt met lucht "ff het bin- scherm gevormd, waardoor or(jt be- nendringen van zout water moeilijkt. WASHINGTON, 15 maart Het In- ternationale Monetaire Fonds heett oe- kendgemaakt dat Brazilië me* ingang van gisteren wijziging heeft gebracht in de wisselkoersen voor de cruzeiro, waarbij de waarde van de cruzeiro voor de invoer van bepaalde dringend nood zakelijke goederen wordt verminderd van 100 tot 200 cruzeiro per dollar. Volgens het I.M.F. hebben de maat regelen ten doel het Braziliaanse bui tenlandse valutasysteem te verenvou- digen en beter met de werkelijkheid overeenkomende wisselkoersen in te voeren. Bovendien, zo gaat het I.M.F. voort, heeft Brazilië toegezegd verde re vereenvoudigingen in het wisselkoers stelsel te zullen aanbrengen. Het Internationale Monetaire Fond* gaat met de wijzigingen akkoord op voorwaarde dat de veranderingen een tijdelijk karakter zullen dragen en dat zij een stap betekenen in de richting van een verdere vereenvoudiging van het Braziliaanse wisselkoersstelsel. De devaluatie van de cruzeiro van 100 tot 200 per dollar heeft o.m. betrek king op bepaalde goederen, die door de regering worden ingevoerd, op de in voer van tarwe, krantepapier, olie, olie- produkten, uitrustingen voor de olie- en de drukindustrie en op aflossing en ren tebetalingen van geregistreerde lenin gen. De vrije wisselmarkt zal worden uit gebreid door de opheffing van het vei lingenstelsel voor het verkrijgen van buitenlandse valuta. De invoer van luxe goederen zal echter afhankeiqk zijn van vergunningen, welke zullen worden ge veild op basis van de voor de wereld vastgestelde contingenten. De exporteurs van koffie zullen be taling blijven ontvangen, aldus het I.M.F., in de verhouding van 90 cruzei ro per Amerikaanse dollar. Het ver schil tussen deze koers en de koers van 200 cruzeiro per dollar, welke door de Braziliaanse importeurs van koffie wordt betaald, zal worden gebruikt voor de financiering van de binnenland se koffiepolitiek van de regering. Voor de uitvoer van cacao zal een bijzondere koers van 100 cruzeiro per dollar gelden. Wanneer de opbrengst van de cacao-uitvoer op de vrije markt wordt verkocht, zal 100 cruzeiro per dollar worden betaald in de vorm van promessen van de Bank van Brazilië, welke een looptijd van 120 dagen heb ben, zo voegt het Internationale Mone taire Fonds hieraan toe. DEN HAAG, 14 maart In de van middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is medegedeeld, dat ais voorzitter der bijzonde.e commissie y00F de nota inzake de reclame-televisie i» aangewezen de heer Bruins Slot (AR1 en ais ondervoorzitter de heer van Rjjckevorsel (KVP). MET CORDWELCB CHARTER MAATSCHAP- PU.' ARMEE RAN IR U I/AN DIENST /j ZUN? IR WILDE EKEN MELDEN dat er een bom zit in uw MACHINE "C" MN CHARLIE DIE EEN HALF UUR GELEDEN 0P5TEE6-- EN DEZE KEER FRED-'DIE 6ERRE IER BELT WEER VISS, OP. ROEP "C" m CHARLIE OP. WE MOE- -msmt i TEN ZE WAARBCHUWENjM^rZsl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2