Kamer wil voortvarender opbouw van strijdkrachten Oud-staatssecretaris Moorman >it atoomduïkboot beple i BokaaV'-hakvoorjaars nieuwtje in damesschoen KRENTEN EN ROZIJNEN Koningin stelt nieuwe brug iï Gorinchem bij open Belangrijke verkeersschakel in noord-züid-verbinding Geen blanken, geen dieven lVz miljoen voor «Karei Doorman S. SCHOOTSTRA voorzitter R.A.I. *To Dertig eeuwen oud zwaard ontdekt Afgeplatte leest in vele variaties iSte-ss# Meer geleide projectielen W egenbelasting Geen waarschuwingen meer Voor valse geboorte aangifte 8 mnd. geëist JOURNALIST VOOR HET HOF de lilliputters onder de zuidvruchten zijn zo rijk aan vitaminen en mineralen. Sprekende cijfers KABINETTE WANDEN Jan P. Strijb os WOENSDAG 15 MAART 1961 PAGINA (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 maart Tot tweemaal toe heeft de oud-staats- secretaris van marine, vice-admi- raal Moorman, namens de K.V.P. er in het debat over de begroting fan Defensie bij de regering ern stig op aangedrongen alles te doen °Pdat wij evenals Engeland me Amerikaanse hulp tot de ouw kunnen overgaan van een on zeeboot, die met atoomkracht wordt voortgestuwd. De betekenis Van een dergelijk project zou niet alleen voor de marine, maar voor de gehele Nederlandse economie van onschatbare waarde zijn. Foto's op expositie beschadigd graag ja gretig... volop genietend 14 ct men die nieuwe Trakteer eens op *=s&z.zz2\ 9? 99 LUNDIA VREDENBURG ST. 4057 We zouden het tijdperk van de kern energie binnen kunnen wandelen, pro fiterend van het kostbare speurwerk dat anderen reeds verricht hebben. Al leen de marine kan de hopeloze ach terstand op dit gebied voor ons land langs deze weg inhalen, aldus de heer Moorman. Hij acht deze overgang naar a toom voortstuwing even belangrijk als destijds de overgang van het zeilen naar t fTen me' stoom. „Neder nd holt stuntelig achteraan in het kern tijdperk. "*t is destijds bij de invoering van de stoom anders geweest", aldus de heer Moorman. Staatssecretaris P. de Jong van ma- S. SCHOOTSTRA AMSTJIKDAM, 15 maart De leden vergadering van de Nederlandse vereni ging „de Rijwiel- en Automobiel Indus trie" heelt gisteren met algemene stem- men de heer S. Schootstra uit Leeuwar den voor een periode van vier jaar tot algemeen voorzitter gekozen. Hij zal de ?r I. te" Hoeve, die deze functie seuert het overlijden van de heer E. F. Eriksson in 1959 heeft bekleed, opvol- ffen. De heer Schootstra was sedert sep tember 1957 plaatsvervangend alge meen voorzitter. Hij zal ook de plaats van de heer Ten Hoeve innemen als president-commissaris van de RAI-ge- bouw N.V. E>e scheidende voorzitter kreeg de bpogste onderscheiding van de vere niging: de gouden Leonard Lang- erepenning". ile nieuwe voorzitter van de R.A.I. is in 1906 in Joure geboren. Hij is tech nisch directeur van de Phoenix rijwie- tenfabriek n.v. in Leeuwarden en be- kleedt in Friesland tal van maatschap pelijke functies. Hij heeft zich o.a. een reputatie verworven bij de na-oorlogse Wederopbouw in deze provincie. In mei 1956 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Sedert het overlijden van de heer Eriksson is de heer Schootstra ook voorzitter van het R.A.I.-T.N.O.-instituut in Delft. rine heeft de katholieke woordvoerder geantwoord, dat de regering overtuigd is, dat er een atoom voortstuwing moet komen. Het ontbreekt ons niet aan de nodige visie, zoals de heer Moorman de minister en de staatssecretaris na verweten, maar de urgentie is groot geworden. Uit een stud NAVO onlangs heeft g|"ia^nrioni e nov ken dat voor onderzeeers voorlopig nog conveiRionele voortstuwing naast atoom- kracht zal blpven bestaan, r.r is ook nog geen geld beschikbaar omdat wij niegt weten wat de nieuwe Amerikaanse regering zal gaan doen, aldus de staats secretaris. Het woord is thans aan de Verenigde Staten. Wanneer deze met een concreet aanbod komen, dan kunnen wij een project opstellen, aldus de heer De Jong. De reactie van de heer Moorman was: de staatssecretaris verstaat zeer goed de kunst om donkere wolken met een zilveren rand te omgeven. In het algemeen was er nogai ver ontrusting in de Tweede Kamer over de trage gang van zaken bij onze defensie. Ook van socialistische zijde werd gewe zen op achterstand, maar daar wilde men het zwaartepunt verleggen. De heer Schouwenaar (P.v.d.A.) stelde voor, enkele onderdelen van de zee- strijdkrachten naar de landstrijdkrach ten over te brengen, om daar de paraat heid op te voeren van het zogenaam de Navo-schild. Een amendement, door de socialisten op de begroting ingediend, om vijf miljoen gulden van de Marine over te boeken naar de landmacht, werd door minister Visser ernstig ont raden. De argumenten, die de minister gebruikte, verwekten nogal wat dei ning onder de socialisten. Minister Vis ser vond het vanzelfsprekend, dat het parlement niet treedt in militaire af spraken, vooral wanneer die na moei zaam internationaal overleg tot stand zjjn gekomen. De heer Schouwenaar zei, dat ir. Visser zich met deze uitspraak in het politieke circus op de trapeze had gewaagd en dat zjjn ministerieel leven minder veilig zou zjjn, wanneer er niet een stevig coalitienet onder dat slappe koord stond gespannen. Hij vond dat het de eerste taak van het parlement is zich met de plannen van de rege ring te bemoeien. Daartegenover stelde de heer Moorman (K.V.P.)dat een par lement altijd het recht en zelfs de plicht heeft om plannen, welke ook en door wie ook gemaakt, te toetsen, maar dat ze kere restricties van dat toetsingsrecht in de situatie waarin wjj in Navo-ver- band zijn gekomen, toch wei gewenst zjjn. Het amendement zal eerst van daag in stemming komen en dan zeker worden verworpen Staatssecretaris De Jong verdedig de tegenover de P.v.d.A. de bouw van een tankschip, dat snel genoeg kan varen om de vloot bij te houden. Ook dit vond de heer Schouwenaar een uitgave, die beter aan de land strijdkrachten ten goede kan komen. Minister Visser stelde tegenover dit standpunt, dat de drie krijgsmachton derdelen alle afzonderlijk een wezen lijke taak hebben, waaraan na het overleg met de Navo niet meer kan worden getornd. De socialisten heb ben ook wederom ernstige bezwaren gemaakt tegen het stationeren van land- en luchtmacht op Nieuw-Guinea. De meerderheid in de Kamer is ech ter van oordeel dat wjj daar de plicht hebben de bevolking te beveiligen met iets meer dan alleen maar poli tiediensten. De heer Roosjen (A.R.) maakte zich zorgen over de trage mechanisering van het legerkorps en het tekort aan fi nanciële middelen voor de luchtmacht. Staatssecretaris Calmeyer zei, dat het plan waarin de Navo-eisen zyn vervat, afloopt. In het nieuwe plan worden Hin der vliegtuigen van Nederland gevraagd maar meer geleide projectielen, to is dat wat aanvankelijk een tegf ag ieek bii de toezegging van slechts vijfen twintig Starfighters van de Verenigde Staten in plaats van de destijds .mon deling aangekondigde honderdtwintig, achteraf nog gunstig uitgevallen. „Het dubbeltje is op het kantje de spaarpot ingerold, maar hoe zal dat een volgen de keer gaan", vroeg de heer Moor man. De heer Calmeyer zei, dat de mecha nisering van de landmacht naar omstan digheden gunstig verloopt. Men zou zelfs met meer geld het tempo nog niet kun nen opvoeren. Op cjjfers, die de heer Moorman gat over de marine (in 1961 slechts één pro cent van het nationaal inkomen tegen twee procent in 1952) reageerde de staatssecretaris voor marine met de mededeling, dat tachtig procent van de marinebegroting voor exploitatiekosten moet worden aangewend. Dan blijft er nog twintig procent over voor noodza kelijke investeringen. Steeds moet de prioriteit met zorg worden afgewogen. De prijzen stijgen snel en de schepen worden steeds ingewikkelder en duur der. Of na de eerste kruiser ook de tweede een nieuwe bewapening zal krq- gen, is nog onzeker. Op verzoek van de heer Tilanus (C H die van oordeel is dat de Ka- rel Doorman een „duur paard op stal" is deelde de staatssecretaris mede, d'at de verbouwing die nodig is om het nieuwe type vliegtuig te kunnen opvangen, 300.000 kost. Daar komt een normale schoonmaakbeurt bii waardoor het bedrag in totaal anderhalf miljoen groot wordt. De heer Koersen discussieerde met minister Visser over de verhouding tus sen hem en zjjn beide staatssecretaris sen. Ir. Visser wilde de heer Koersen niet toegeven, dat de afbakening van de taken der beide staatssecretarissen te vaag zou zjjn. „U houdt geen rekening met de menselijke verhoudingen", zei de minister. Hetzelfde K.V.P.-lid diende een mo tie in, waarin werd gevraagd, dat de minister het budgetrecht van de Ka mer meer zal respecteren, door voor taan minder gebruik te maken van een artikel in de Comptabiliteitswet, dat hem machtigt om bedragen, die in een bepaald begrotingsjaar niet zjjn aangewend, over te schrijven naar de volgende begroting. Deze motie is met algemene stemmen aangenomen, nadat de minister had toegezegd hem zo goed mogelijk te zullen uitvoeren. Ook de begroting van Defensie wordt in drie verschillende gedeelten behan deld. Vandaag zal de Kamer zich bezig houden met het personeelsbeleid. (Van onze Haagse radactie) DEN HAAG, 14 maart De herin- neringskaarten, waarmee houders van een motorrijtuig werden gewaarschuwd dat de geldigheidsduur van de lopende wegenbelastingkaart ten einde liep, zul len niet opnieuw worden ingevoerd. Staatssecretaris v.d. Berge heeft een verzoek in deze zin van het Eerste Ka merlid Geuze (CHU) afgewezen. Het is gebleken, aldus de staatssecretaris, dat de belastingkaarten meestal op het laatste moment werden vernieuwd, zo dat de herinneringskaart in vele geval len eigenlijk niet nodig was. Daarom werden in de loop van 1960 de herin- neringskaarten vervangen door waar schuwingen, dat de termijn van de we genbelasting vervallen is. Op deze ma nier behoeven alleen waarschuwingen te worden gezonden aan weggebruikers, die inderdaad vergeten zijn hun belas- tingkaart te vernieuwen. Bij de controle wordt met het gewijzigde systeem reke ning gehouden, aldus dr. v.d. Berge. MAASTRICHT, 15 maart Ongeveer twee maanden geleden, op 19 januari, stapte een 42-jarige Maastrichtse opper man naar de ambtenaar van de bur gerlijke stand alhier om aangifte te doen van de geboorte van een dochter. Een volledig gefingeerde aangifte om op die manier in aanmerking te kun nen komen voor de gebruikelijke geboor teuitkering van het Ziekenfonds, zijnde vijf en vijftig gulden. De pseudo-geluk- kige vader had dit geld nodig om een voorschot op zijn loon, dat hij enkele dagen tevoren in drank had omgezet, aan te zuiveren. Hij slaagde inderdaad in zijn opzet, maar enkele dagen later, toen een ver pleegster van het consultatiebureau be- langstellend naar de gezondheid van het borelingske kwam informeren kwam het bedrog aan het licht. De officier van justitie bij de recht bank alhier mr. A. Rosingh kwalificeer de een en ander gisteren als valsheid in geschrifte en oplichting en eiste ter zake een gevangenisstraf van acht maanden. ,In zÖn requisitoir schetste mr. Ro- M deze ver(jacbte als een geboren opnemer, die zich tegevolge van drank zucht al aan niet minder dan twintig delicten heeft schuldig gemaakt, welke hem in totaal een gevangenisstraf van dertien jaar hebben bezorgd. AMSTERDAM, 15 maart Tegen een 25-jarige journalist uit Assen heeft de procureur-generaal b\j het gerechts hof bq vemtek wegens het opzettelijk beschadigen van foto's op een expositie der studentenvereniging „Pericles" 50 gld boete subsidiair 10 dagen hechtenis, een week voorwaardelijk plus betaling van 150 gld schadevergoeding geëist. De thans in de Congo verblijvende journalist was door de politierechter alleen tot de nu geëiste boete veroor deeld. De studentenvereniging had in begin mei 1960 in Bellevue te Amsterdam een expositie ingericht van foto's, tijdschrif ten enz. om de aandacht te vestigen „op de gevaren van het militairisme, dat de kop weer opsteekt in West- Duitsland". De journalist had op ver scheidene foto's strookjes geplakt. De politierechter had de studentenver eniging, die geen rechtspersoonlijkheid bezit, de civiele vordering tot schade vergoeding ontzegd. Uitspraak 28 maart. Adverten tie TILBURG, 15 maart De vijfjari ge Henriëtte G. J. uit Tilburg stak gis teren juist voor een naderende perso nenauto de Broekhovenseweg over en werd aangereden. In de loop van de avond is het kindje aan haar verwon dingen overleden. (Van onze correspondent) ZWAAGDIJK, 14 maart In een wei land nabij Zwaagdijk, waar reeds enkele dagen oudheidkundige onderzoekingen werden gedaan, heeft dr. P. J. R. Mod derman een skelet blootgelegd, waar naast tevens de restanten van een korf bronzen zwaard werden gevonden. Ruim anderhalve week geleden wer den tijdens egalisatiewerkzaamheden enige skeletten ontdekt, die de aanlei ding waren de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te waarschu wen. Hierna werd een groot terrein, dat geheel geëgaliseerd diende te wor den, op oudheidkundige vondsten onder zocht, met als gevolg, dat verder ook ploegsporen, historisch keukenafval en een aantal paalgaten werden ontdekt. Hieruit kon men concluderen dat dit hooggelegen terrein omstreeks 1000 jaar voor Chr. bewoond moest zjjn geweest De vondst van het skelet met het zwaard die voor de Nederlandse archeologie van bijzonder groot belang is, is tame lijk uniek, aangezien het in die tijd waar schijnlijk geen gewoonte was om de do den een grafgift mee te geven. Er zijn in ons land reeds meer graven uit deze tijd gevonden, maar een grafgift was daar meestal niet bij. Helaas is het graf, waarop vermoedelijk geen graf heuvel opgeworpen is geweest, niet ge heel ongeschonden. Enkele jaren gele den is namelijk dwars door het onder lichaam van het thans gevonden skelet, een drainering aangelegd. DEN HAAG, 15 maart Gistermid dag om vijf uur is de oefening voor de luchtmacht, welke maandagmiddag plotseling begon, geëindigd. Uit de re sultaten mag worden geconcludeerd, dat deze oefening een geslaagd verloop heeft gehad, aldus de luchtmachtvoor lichtingsdienst. T wee nieuwtjes aan dit sportieve schoentje: de brede afgeplatte leest en de dikke lage hak, die men in de voor jaarsschoenen veel zal aantreffen. Er zijn wel enige nieuwtjes te mel den op het gebied van de schoe nenmode voor het met rasse schre den naderende voorjaar. Dit bleek ons tijdens de halfjaarlijkse show van het Modecentrum voor de schoen- en 'ederbranche, die gisteren werd gehou den in een der zalen van het Carlton- hotel in Amsterdam. Natuurlijk zijn er ook de „blijvertjes"; de spitse leesten bijvoorbeeld blijven, vooral wat betreft het geklede schoeisel, het modebeeld beheersen, de hakken zijn niet hoger geworden en variëren nog steeds van 3% tot ongeveer 7 cm en wat de kleuren betreft zijn zwart, wit en gebroken wit evenals vorige jaren zeer en vogue. Naast de spitse leesten echter treedt nu ook de enigszins afgeplatte, bijna vierkante leest op de voorgrond. In het sportieve en semi-sportieve schoeisel wordt dit type in vele variaties toege- Êast, soms zeer sterk geprononceerd, leze afgeplatte leest werd reeds enkele jaren geleden in Nederland uitgebracht onder de naam „Flow"-lijn, doch viel toen niet erg in de smaak bij het pu bliek. De schoenfabrikanten vertrouwen er terecht op, dat men er nu niet meer zo afwijzend tegenover zal staan. De hak heeft voor het voorjaar ook t Advertentie) KRENTENPANNEKOEKJES RIJST MET KRENTEN TWEEKLEURENVLA WARME PUDDING OF BROODSCHOTEL MET KRENTEN EN ROZIJNEN De recepten hiervan vindt U in het NIEUWE - GRATIS receptenboekje voor Gedroogde Zuidvruchten. Uw winkelier heeft het in voorraad! .L: c. - enkele veranderingen ondergaan. Bij de sportieve wandelschoenen zullen we veel dikke hakken van 3 tot 5 cm. aantreffen, van hout en met zoolleer omtrokken. Het grote nieuws is wel de verschijning van een totaal nieu we hakvorm, de z.g. ,,Bokaal"-hak. Deze hak heeft, doordat zij in het midden bijna angstwekkend smal toe loopt en dan weer breder wordt, in derdaad enigszins de vorm van een bokaal, hoewel ze wat ons betreft be ter de „Wespentaille"-hak had kunnen heten. Men verwacht, dat deze hak een nieuw tijdperk op het gebied van de schoenenmode gaat inluiden. Wij staan er wellicht nog een beetje hui verig tegenover, omdat de hak nogal breekbaar lijkt. De ,,Bokaal"-hakken, die ons tijdens de show werden ge toond, waren gemaakt van met de hand gesmeed staal. Indien men de ze nieuwe hakvorm echter accepteert zullen ze ook worden gefabriceerd van plastic of gewapend nylon. Nog iets over de kleur en de afwer king van de voorjaarsschoenen. Naast het bovengenoemde zwart en wit zien Duidelijk ziet men hier de nieuwe vorm van de hak, die door de schoenfabrikan ten „BokaaV'-hak is gedoopt. we veel bruine tinten, meestal met wit gecombineerd. Dus ook hij het zomer- schoeisel zijn de donkere kleuren zeer in trek. Dikwijls zijn de schoenen ani line of semi-aniline geverfd, wat een metaalachtige gloed aan het leer geeft. De voorkanten van de schoen zijn veel al gevlochten, terwijl geperforeerde schoenen zeer op de voorgrond treden. Soms zijn de gaatjes zo groot als dub beltjes, lopen-in-de-regen is met zulk schoeisel dus uit den boze. Vooral bij de plattere schoenen zijn er weer de zogenaamde „wreefbandjes", een slui ting dus door middel van een bandje over de voet, wat de schoen een spor tief aanzien geeft. S»wxe.> '<«t »«k «jswft x- {■*W-f 4-x x»; r: N ïSaiiar STpIB Amsterdam f t'JSSELMEER= Hilversum lanen Den Haag Rotterdam Gorinchem bruqover deMer 0. MA A5 B E L G 1 E Snelwegen Vianen Viadücr GorinehemSy bleeuwijk (Van onze verslaggever) GORINCHEM, 15 maart Gorinchem is vandaag in feesttooi, omdat met een vaste oeververbinding over de Merwe- de een langgekoesterde wens in vervul ling is gegaan. De koningin heeft de brug, die van een fraaie lichte Ov-nstruc- tie is, symbolisch voor het verkeer opengesteld. De brug is gebouwd volgens net systeem dat door de vooruitgang van de lastechniek voor het eerst na de oorlog bij de brug over het Buiten-IJ bij Schellingwoude kon worden toege past. Koningin Juiiana had zich daartoe met een groot gezelschap genodigden, onder wie minister H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat met de pont naar begeven. Daar stonden in aueeuwijk de studentenweerbaarheden „Groningse Flanqueurs" en „Utrechtse Jagers opgesteld, terwijl een muziek corps uit Verkendam en de koninklijke harmonie De Bazuin" uit Gorinchem voor vrolijke muziek zorgden Alles bii elkaar een aardig en bont schouwspel, dat een bijzondere levendig heid kreeg door het gilde van Sta Catha- rina uit Vught en een delegatie rijs- werkers uit Werkendam, die eveneens een eregarde voor de vorstin vormden. Met de vertegenwoordiging uit Bra bant werd gedemonstreerd, hoe de nieu we brug als belangrijke schakel in rijksweg 27 (Vianen - Gorinchem - Kei- zersveer - Breda) deze zuidelijke pro vincie en ook België dichter bij het westen van ons land heeft gebracht. Breda vond dan ook, dat het alle re den had om mee te juichen en men kent de ontstemming, dat een deel van de feestelijkheden niet in de Baronie- stad was gepland. De nieuwe brug overspant, alle wa terlopen en kunstwerken over wegen inbegrepen, een lengte van niet min der dan 740 meter. Er zijn twee ge scheiden rijbanen, elk met twee stro ken, zodat het eigenlijk een vierbaans- weg is. Elke rijbaan heeft een breed te van 7,25, waarnaast stroken zijn vrijgehouden voor wielrijders, brom fietsers en voetgangers. In de rich ting Breda werd een nieuwe weg uit gezet, die voor een deel op betonnen palen rust. De aarden baan was reeds voor de oorlog gereed, want toen had men reeds een plan voor de brug gemaakt, waar van de opritten in 1940 zijn aanbesteed. In 1958 werd echter een geheel nieuw project gemaakt. In noordelijke richting wordt het ver keer voortaan geleid over een viaduct, dat zowel het Kanaal van Steenenhoek als de spoorlijn overspant, om aanslui ting te geven op een nieuwe weg naar Vianen, waarbij men niet meer door Meerkerk en Arkel rijdt. De nieuwe brug oiedt grote moge lijkheden voor een verdere indus triële ontwikkeling van de Merwede- stad, voor welk deel aan weerszijden van de rijksweg uitgestrekte terrei nen zijn gereserveerd, met opritten naar het verkeersplein bii de Brug. Antwerpen is in minder dan een uur bereikbaar. Voor de itad Breda is de afstand tot Utrecht en Amsterdam met 33 km verkort. De brug zal trouwens aan geheel Midden-Brabant ten goede komen, want in het rijkswegenplan 1958 is een nieuwe verkeersweg geprojecteerd (rijksweg nr. 62), die van de brug langs Waalwijk naar Tilburg voert. Voor Tilburg en in het bijzonder voor de Langstraat is nu wel een brug over de Bergsche Maas, ten noord-westen van Waalwijk urgent, alsook een verbinding van deze brug met de brug Dij Gorinchem. ln 1955 passeerden in totaal gemid deld per werkdag-etmaal ongeveer 22.000 motorvoertuigen de Brabantse rivierengrens. Van de pont in Gorin chem hebben in januari 1960 105.000 personen gebruik gemaakt, welk aan tal in juli was gestegen tot 196.000. Gezien de toeneming telkenjare van het aantal voertuigen, dat de rivieren over steekt, met ongeveer 10 pet. wordt hun aantal voor 1970 geschat op 85.000 90.000. De heer W. A. S. van Meel, adjunct directeur van de provinciale planolo gische dienst in Noordbrabant, die on langs in een artikel deze prognose gaf, meent daarom, dat er binnen 15 jaar 3 of 4 vaste oeververbindingen bij moe ten komen, waarbij hij ook denkt aan de mogelijkheid van een tunnel De dam door het Volkerak, die men in 1967 ge reed hoopt te hebben, zal althans enige „ruimte geven. De grote betekenis van de brug in Gorinchem, niet alleen voor het natio nale verkeer, maar ook haar functie in het internationale net van Europawe gen zij is een schakelin de verbin ding Brussel-Breda-Utrecht werd vóór de eigenlijke openingsplechtigheid uiteengezet door ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van Rijkswaterstaat tijdens een bijeenkomst in de Nieuwe Doelen, de daarmee in gebruik genomen nieuwe schouwburg van Gorinchem, een bouw werk van prof. W. van Sleeswijk. Tegen het bedieningshuisje op de brug aan de noordzijde is voor de scheep vaart als bascule een beweegbaar ge deelte heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken als herinnering aan het heuglijke feit van vandaag een mo zaïek-fries laten aanbrengen. Nadat de feestelijke stoet met konin gin Juliana aan het hoofd bij het over schrijden van de brug dit punt was ge naderd, werd deze versiering met een toespraakje, waarin de voldoening van handel en industrie over de vaste oe ververbinding tot utidrukking kwam, overgedragen aan de minister van Ver keer en Waterstaat. Jan P. Strijbos, de natuuron derzoeker beroemd door zijn vele publicaties en films over vogels, werd zaterdag met een list naar „Boekenrode" te Aerdenhout ge lokt om gehuldigd te worden ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardagwelke hij vandaag viert. Die Hst was noodzakelijk, omdat men vreesde, dat de heer Strijbos, als hij zou horen van de plannen, alle festiviteiten met een „ik ben maar een eenvoudig nan" van de hand zou wijzen. Hij beschouwt zichzelf allerminst als een „hele Piet", zoals hij hei uitdrukt. Mede daarom was hij bijzonder verheugd, dat prof. Tinbergen vanuit Oxford, waar hij dierpsychologie doceert, was overgekomen om zijn jeugd vriend toe te spreken. Jan P. Strijbos zeventig jaar Wie zou dit echter denken als men hoort, dat hij een reisstipen- dium aangeboden kreeg, waar hij ten volle gebruik van hoopt te maken. Waar de reis heen zal gaan weet hij nog niet, maar misschien zal nu dé grote wens, een reis naar de oostkust van Groenland, die alleen toeganke lijk is voor wetenschapsbeoefe naars, in vervulling kunnen gaan. Zeker is dit echter nog niet, want de heer Strijbos is van plan het deze keer wat comfortabeler te doen. Wat dit comfortabeler betekent, wordt pas recht duidelijk als men weet, dat hij op al zijn reizen, die zich uitgestrekt hebben over bijna geheel Europa, Zuid Afrika, de Zuidpool, de Verenigde Staten, Canada en Mexico, gekampeerd heeft. Die reizen zijn vaak gepaard gegaan met vele ontberingen. Zo kreeg zijn vrouw in 1939 een briefje, waarin aangekondigd werd, dat laar man reeds drie dagen vermist werd. Hij was tijdens een reis in Spits bergen in zijn kano door ijsschotsen van zijn gezelschap gescheiden. Het heeft hem toen enige dagen gekost om de weg terug te vinden. De reis naar Spitsbergen is niet de enige, waar de ornitholoog veel over weet te vertellen. Hij praat over zijn verblijf in de Unie van Zuid-Afrika „Ik vroeg aan een Bantoe of ik mijn auto moest afsluiten en hij zei, dat dit niet nodig was, omdat er geen blanken in dat reservaat waren." Hij vertelt over zijn reis door Amerika, Canada en Mexico, welke hij vorig jaar gemaakt heeft en hij vergelijkt de Amerikanen met. de Mexicanen, die hoe arm ze ook zijneen veel grotere innerlijke beschaving hebben dan de eersten. „Dat is de invloed van de Spanjaarden." zegt hij. Hij verblijft dan ook het liefst in Spanje. Hij heeft daar eens veertien dagen lang een gier geob serveerd, die zijn nest boven op de top van een steile rots had. Elke dag moest hij de rots op en af, terwijl hij alleen tussen vier en zeven uur kon filmen. „Vooral de terugtocht in de schemering was vaak beangstigend," vertelt hij achteloos Hoe hij tot de studie van de natuur is gekomen? „Ja," zegt hij, „ik ben erfelijk belast. Mijn ouders waren zeer grote natuurliefhebbers en van jongs af aan had ik die belangstelling ook." De heer Strijbos is niet altijd natuuronderzoeker geweest. Hij was aanvankelijk meubelmaker. Daar ge tuigen^ nog een bijzonder mooie kast en zijn stoelen van. Daarna ts hij op een Rijksnormaalschool voor tekenleraren geweest. In 1928 is de omkeer tn zijn leven gekomen. Hij ging zich geheel wijden aan het onderzoek van de natuur, 's Zomers maakte hij zijn reizen en 's winters hield hij lezingen, Aanvankelijk illustreerde hij deze met lichtbeelden, maar al gauudeed hij dat met behulp van films Hij heeft zeer veel geschreven over zijn onder zoekingen. Zijn eerste boek was getiteld „Waar de stilte spreekt'Daarna volgde een stroom van boeken. In de ogen van vele ornithologen ts zvn studie over het gedrag van de blauwe reiger in de broeitijd de heste puoii- katie. De heer Strijbos zelf vindt dat echter niet. Op het ogenblik ts hij bezig aan een boek over „Vogels van bos en hei" t Jan P. Strijbos, die autodidact is, beoogt met zijn werk de mensen te wijzen op de schoonheid van de natuur „De mensen zijn tegenwoo _g vol bewondering voor de wonderen van de techniek, maar gaan voo v aan die van de natuur," zegt hij en hij vindt dat heel erg. Om me j streven naar buiten uit te brengen ts hij bestuurslid van de Verenig- g Bescherming van Vogels. Voor zijn werk op dat gebied werd hij in ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd. Hij is ook lid v - eniging tot het Behoud van Natuurmonumenten. Hierover z^9_t j, hoopt de nog overgebleven ongerepte natuur te bewaren slacht. Wij hopen, dat zijn wens in vervulling zal gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5