Uwe Seeler c.s. volgende obstakel voor Barcelona Voortzetting van expansie bij Philips- concern in lopend jaar verwacht Omzet zal procentueel minder sterk stijgen dan in 1960 Botwinnik met forse start klap Elek Schwartz weer in de mist Burnley uitgeschakeld in enerverende wedstrijd mm LADEN KASTEN MAGAZIJN INRICHTING KLEERKASTEN Resultaten van Shell Oil beïnvloed door prijsdalingen Zekere daling van relatief winstniveau verwacht Tal in verloren positie bij afbreken van partij D r EUROPESE YOETBALBEKER m Hockey elftal in Brussel geklopt Dag der „groten in Parijs-Nice België bedwingt Frankrijk: 1-1 Bruto inkomsten 1,9 pet. hoger maar nettowinst teruggelopen Philips in 1960 DONDERDAG 16 MAART 1961 PAGINA 11 Consolideren Jeugdvoetballers voor Portugal BEKERVOETBAL Japan wil 3 weken Olympische Spelen Geldermans uitstekend in de tijdrit Basketball AMVJ of Blue Stars landskampioen TOUWTREKKEN OM WIELERWEDSTRIJD Ronde van Nederland contra „klassieker Volgende week tegen Nederlands elftal Sportflits Secretariaat Thuisfront naar Utrecht N- door J. H. DONNER T elevisiedichtheid in West-Europa Omzet Resultaat Kans voor jongeren in Spaanse ronde Doeljnan Schmors bijdrage in de triomf van de Hamburger S.V. Voor de aan- ttormenae rechtsbuiten van Burnley en het Engelse elftal, Connellyheeft hij de bal veilig in zijn armen geklemd. (Telefoto). HAMBURG, 16 maart Zelden hebben de supporters van de Ham- bnrger S.V. een voetbalwedstrijd ge zien, die in spanning het duel tussen hun club en het Engelse Burnley overtrof. In deze tweede ontmoeting tussen beide clubs voor de kwart finales van het toernooi om de Euro pese beker stond de Hamburger S.V. voor de zeer zware opgave een ach terstand van twee doelpunten het had in Burnley met 31 verloren goed te maken. De Duitsers slaag den echter en bereikten zelfs nog meer: door een zege met 41 ver overden zij hun plaats in de halve finales, waarin zij Barcelona ont moeten. De Spaanse kampioens- ploeg consolideerde de voorsprong van vier doelpunten in het duel met het Tsjechische Spartak door in Praag met 11 gelijk te spelen. linksbinnen Sturmer de bal voor de eerste maal langs doelman Blacklaw: 10. Het gejuich, waarmee deze tref fer begroet werd; werd nog overtroffen toen vier minuten voor de rust de uiterst gevaarlijke middenvoor Uwe Seeler met een kopbal een hoekschop van Sturmer in een doelpunt omzette: 2—0. Kort na de hervatting temperde Burnley de Duitse vreugde echter hdvertenne aanzienlijk. Linksbuiten Harris joeg de bal onverwacht ongegeneerd hard langs doelman Schnoor: 21. Dat schot prikkelde de Hamburger S. V. echter tot een nog grotere krachts inspanning. Nog geen twee minuten later was het volksstadion opnieuw te klein voor de geestdriftige menig te: linksbuiten Dorfel had met een schot uit een „onmogelijke hoek" de stand op 31 gebracht. Op dat moment ging Burnley door de knieën. Binnen drie minuten deponeer de Uwe Seeler, opnieuw uit een voor zet van Sturmer, de bal voor de vierde maal in het net achter Blacklaw. De Duitsers maakten nu aanspraak op een plaats in de halve finales. Met nog een half uur te spelen was er echter nog van alles mogelijk. Maar het „alles of niets"-offensief, waarbij o°k de kant- halves en backs mee naar voren trok ken, bracht Burnley slechts tot twee bikkelharde schoten tegen de paal. Het doelpunt, dat de Engelsen het recht op een beslissingswedstrijd zou hebben ge geven, bleef uit. Aangenmoedigd door het overgrote deel van de 71.000 toeschouwers begon *t? Hamburger S. V. overrompeld. Reeds na acht minuten spelen werkte Advertentie) ^rs^ziin^MU^' 16 maart Zestien spe- landse voetKe?*nodigd voor het Neder- van 30 V°etbaIteam (16-18 jaar), dat in Portod i ot en met 8 aPril as- ternat.'r, za* deelnemen aan het in- "ationale jeugdtoernooi. Ue uitverkorenen zijn: T«S,°el: V/a<? Zoghel (DOS) en Van Leeuwen (Sparta) ~°nstei\ (Hermes DVS), Ter (GVAV)arden) en Veenstra Midden: Pierre (Feyenoord) De Vries (Ensch. Boys), Van Bu'ytenen kermes DVS) en Bunnig (Leéuwar- dPY0o£ Van Straalen (Elinkwijk), Van (Aiav?raah (Hermes DVS), Keizer renvei' Adelaar (Velox), Hainje (Hee- *en (ADó)De Wit (Enschede) en Jan" De Ploeg' reist in twee gedeelten. DEN HAAG, 16 maart - In ^toer nooi om de Nederlandse Voetbalbeker zijn woensdagavond drie wedstrijden flspee,d De Stslagen zijn: ZFC-VSV Helmond^onga 1-° en PSV ze^e^erlands^h^if1,1 Het officieu- elrste lichtwedst?HHeyl-lftal heeft in de eesneeld met 2—l vo *?le in België is Bzé Belgische team01"6" van het of' De partijen wogen gedurende de ge hele wedstrijd vrijwel tegen elkaar on De Belgen namen al in de tweede mU nuut de leiding. In de zesde minmit van de tweede helft mocht de lin™sach ter Leemhuis naar voren komen om een strafcorner in te slaan. De Bilthn venaar kweet zich afdoende van ziin taak (1—1). Twee minuten voor het ein de kregen de Belgen het doelpunt, waar op zij al niet meer hadden gèhoont Middenvoor Robert passeerde doelman De Graeff na een pass van rechtshalf Debbaudt. Het Nederlandse bondsteam ver scheen met de volgende spelers: De Graeff; Terlingen en Leemhuis; Bu- teux van der Kamp, De Muinck Keizer en Marres; Hooghiemstra, Taminiau, Overdijkink, Van Erven Dorens en Van Vroonhoven. A dverientiP 1 TOKIO, 16 maart Het Japans vnympisch Comité wil aan het Interna tionaal Olympisch Comité voorstellen Sf .Olympische Spelen 1964 in de pe- tiu ïan 14 juni tot en met 5 juli ie houden, zodat dit evement dan drie en zou duren. In Rome telde men achttien olympische dagen. MaNOSQUE, 16 maart Het was woensdag de dag der „groten" in de wielerwedstrijd Parijs—Nice. De tijdrit, die in de morgenuren is gehouden, le verde een zege op voor de specialist Jacques Anquetil, die daarmee tevens zijn landgenoot Groussard van de eerste plaats in het algemeen klassement ver drong. De wereldkampioen Rik van Looy,' die mede door een lekke hand 2 minuten ~n 32 seconden op de Frans man had verloren, voelde zich toen aan zijn stand verplicht om iets terug te doen en zegevierde in de tweede etap pe. Ook voor de Nederlanders was het geen slechte dag. Geldermanr, reed een zeer sterke tijdrit en moest slechts An- queti' voor laten gaan Daardoor schoof hij op naar de 6e plaats in de algemene rangschikking. In het tweede gedeelte rehabiliteerde De Haan zich met een zesde plaats voor zijn slechte verrich ting in de rit tegen het uurwerk. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Anquetil (Fr.), 25.12.16, 2. Grous sard (Fr.), 25.14.15, 3. Planckaert (Belg.i 25.14.16, 4. Lefébre (Fr.), 25.14.23. 5. Simpson (Gr. Britt.). 25.14.26, 6. Gel dermans, 25.14.42, 7. Van Looy (Belg.), 25.15.45. 16. Niesten 25.17.42, 37. Piet van Est, 25.27.31, 40. Stolker 25.29.42, 46. De Roo, 25.32.36, 59. De Haan 25.39.15. AMSTERDAM, 16 maart Nog steeds geen nederlaag voor het dames team van AMVJ in de kampioenscom petitie om de nationale titel basketball. Ma.ar toch viel er gisteravond in de wedstrijd tegen de landskampioen bandlust moeilijk een kampioensteam in AMVJ te herkennen. Het ging alle maal aanmerkelijk stroever dan in de vier voorafgaande wedstrijden van de ze competitie. Els van der Heijden, de vorige maal een uitblinkster was lusteloos en veel te snel geïrriteerd door een strenge be waking en de scherpschutsters Bep Dijkstra en Greet Duyf hadden de grootste moeite met het vinden van de basket, Slechts Lies Schipper benader de haar prestatie van de vorige wed strijd tegei Landlust. Dat AMVJ niette min met 42—37 zegevierde, was gro tendeels toe te schrijven aan het nog slechtere schieten van Landlust, dat zon. dasavond als landskampioen zal wor den opgevolgd door AMVJ of Blue Stars Blue Stars behield zijn kans door zon der moeite met 57-16 van HOC te win- nen. Topscoorsters bij Blue Stars Jean ne Knoop 6-8, Anme Koper 10—10, Ria Schouten 212. AMSTERDAM, 16 maart - De sport- commissie van de KNWU heeft de di- recteur van de stichting Eurosport toe gezegd op korte termijn te onderzoeken of de door hem geuite bezwaren tegen de nieuwe wielerwedstrijd voor profs, uen Bosch-Amsterdam op 27 mei, aan leiding kunnen geven om maatregelen te nemen. De directeur, de heer L. van Oest, Detoogt, dat hij zich bij de organisatie van de Ronde van Nederland, die op ï?ei ln Utrecht eindigt, benadeeld j0r de nieuwe wegwedstrijd. „Anderen zouden profijt gaan trekken van de reclame, die de „sponsors" m de ronde van Nederland voor be paalde Jenners hebben gemaakt. Daar om heeft de heer Van Oest voorgesteld de wedstrijd Den Bosch-Amsterdam te verschuiven tot ten minste een week na het einde van de Ronde van Ne derland. Veel minder attractief was de ont moeting tussen Spartak Kralova en Barcelona, die te Praag 45.000 toe schouwers trok. De Spanjaarden be perkten zich vrijwel de gehele speel tijd tot het consolideren van de voor sprong van 40 die zij in de eerste wedstrijd hadden genomen en deze de fensieve speelwijze deed duidelijk af breuk aan het spelpeil. PARIJS, 16 maart Op de kleine, maar eervolle nederlaag tegen Duits- land heeft het Belgische voetbalelftal, dat de volgende week in Rotterdam te gen Nederland speelt, een nieuw op merkelijk resultaat laten volgen. In het Pare des Princes speelde het met 1 1 gelijk tegen FrankrP'- Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat België het zover zou brengen tegen de Franse ploeg. Wei belandde reeds na twee minuten spelen een schot van de rechtsbuiten Jurion tegen de paal, maar bij de eerste de beste tegenaan val van de Fransen was het raak. Pian- toni schoot van vijftien meter afstand onberispelijk in. De Belgen herstelden zich echter snel. Zij kwamen tot een aantal aan vallen. die mede door het gebrek aan concentratie in de Franse verdediging niet van gevaar ontbloot waren. Doel punten bleven echter in de eerste helft uit. Frankrijk werd na de rust zelfs ge durende lange perioden op eigen helft teruggedrongen. De Belgische linksbui ten Paeschen zorgde na dertienminu ten spelen dan ook geheel overeenkom stig de verhoudingen voor de gelijkma ker. De Franse ploeg bofte, dat het daarna geen doelpunten meer behoefde te incasseren, maar de spelers ontkwa men toch niet aan een fluitconcert van het publiek, dat zijn misnoegen duide lijk kenbaar maakte. In de Engelse voetbalcompetitie heeft Sheffield Wednesday gisteravond met t-0 gewonnen van Ëlackpool. Koning Leopold, de vroegere monarch van België, brengt een bezoek aan Japan, waar hij gefotografeerd is in gezelschap van kroonprinses Mhiskiko Soda (midden) en kroonprins Akihito (links). NEW VORK, 16 maart De netto inkomsten van de Shell Oil Company over 1960 hebben in tot. dir. 144.588.000 bedragen tegen dir. 147.418.000 in het voorafgaande boekjaar, hetgeen een da ling betekent van circa 1,9 pet. De to tale bruto inkomsten* bereikten een re cordniveau van dir. 1.827.832.000, waar door het topjaar 1959 (dir. 1.809.953.000) met bijna 1 pet. overtroffen werd. Het nettoresultaat komt overeen met dir. 2.39 per aandeel tegenover dir. 2.43 in 1959, voor elk der 60.573.368 aande len die op 31 december 1960 uitstonden. In het jaarverslag merkt het bestuur op, dat het resultaat nadelig was be ïnvloed door een geringe daling der verkoopprijzen per eenheid en iets ho gere kosten. De voornaamste proble men waarmede de aardolie-industrie in de afgelopen jaren te kampen had bestaan nog steeds. Er is nog steeds ruim aanbod en een surplus aan capa citeit, maarde wijzigingen die er in het afgelopen jaar waren, waren ver beteringen. Het bestuur ziet de moge lijkheden van de maatschappij in de komende jaren met vertrouwen tege moet. Het nettoresultaat vóór afschrijvin gen steeg van dir. 342.807.000 in 1959 tot dir. 345.608.000 in 1960. De dividen den bedroegen voor elk kwartaal dir. 0.275 per aandeel: de totale divi denduitkering beliep dir. 66.631.000. De kapitaaluitgaven in '1960 beliepen dir. 284.041.000 tegenover dir. 280.073.000 in 1959. Ongeveer 70 pet. van dit to taal werd besteed aan opsporings- en winningswerkzaamheden, terwijl 12 pet. voor rekening kwam van de verkoop, hetgeen een nieuw hoogtepunt is. Gedurende het afgelopen jaar wer den 166 exploratieputten geboord, waar van er 49 positief resultaat gaven. Voorts werden 804 exploitatieputtenge- boord, waarvan 702 met gunstig resul taat en 102 die geen olie of gas ople verden. De totale ruwe-olieproduktie van Schell Oil, met inbegrip van royalty olie, bedroeg in 1960 gemiddeld 370.000 barrels per dag tegenover 366.000 bar rels per dag in 1959. Deze toeneming kan voornamelijk worden toegeschre ven aan de gestegen produktie ln Louisiana. De verkoop van aardgas steeg onge veer met 18 pet. In 1960 werd begon nen met de levering van gas volgens nieuwe contracten, welke levering uit eindelijk ruim 2.8 miljoen m3 per dag zal bedragen. Aan het einde van het afgelopen jaar was Shell Oil doende voorbereidingen te treffen vor de leve ring van nog eens 4.4 miljoen m3 per dag volgens contracten die gedurende 1960 en voorafgaande jaren waren af gesloten. DEN HAAG, 15 maart (KNP) Be gin april verhuist het secretariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront van Den Haag, waar het vijftien jaar gevestigd is geweest, naar Utrecht. Daar wordt het gehuisvest in het pand, dat de Cen trale van katholieke militaire tehuizen heeft gekocht. In de praktijk was gebleken, dat de Centrale en het Thuisfront te ver uit elkaar lagen. Dit bemoeilijkte een effi ciënte samenwerking. Toen het bestuur van de Centrale deze maand overging van Leidschendam naar Utrecht, Lin- naeusiaan 2, besloot het hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront het secretariaat eveneens in dit pand onder te brengen. (in f miljoen) 1960 1959 Omzet aan derden 4.762 4.182 Stijg, t.o.v. vor. jaar 14 16 Bedrijfsresultaat 862 740 Stijg, t.o.v. vor. jaar 16y2% 33 In van omzet 18,1% 17,7% In v. tot. verm. 17,4% 17 Belasting op winst 407 367 In van winst 50% 51 Nettowinst 397 351 Stijg, t.o.v. vor. jaar. 13 44% In van omzet 8,3% 8,4% in v/h eig. verm. 16,6% 16,7%, Winst inhouding 257 217 in v. nettowinst 65 62 Divdend Gewone aandelen 16 16 Preferente aandelen 8 8 Agiobonus 5 Gewone aandelen 5 Preferente aandelen 1 1 W erknemers Per uit. v/h jaar 211.000 189.000 (n Nederland 75.000 69.000 e tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken is begonnen. Weer zaten Tal en Botwinnik in het Variété-theater van Moskou tegenover elkaar Ditmaal echte, is Bot winnik de uitdager en Ta) de wereld kampioen. Het is niet te hopen voor Tal, dat de eerste partij, die gisteravond is begon nen, de krachtsverhouding tussen de twee tegenstanders weerspiegelt. Hij is door een superieur spelende Botwinnik overspeeld. Hoewel Botwinnik uit de opening gee., voordeel overhield, speelde hij het eindsnel schitterend (I. deze partij werd het middensnel anvondig overgeslagen) Te gemakkelijk meende 'al het evenwicht te kunnen handhaven. Botwinnik bleek echter iuist iets diener te hebben gezien. Hij liet ziet- i-. deze nart; van zijn beste e' kennen. Het verloop van de partij was als volgt: Botwinnik Tal 1. c2-c4 Pg8-f6 2. Pbl-c3 e7-e6 3 d2-d4 Lf8-b4 4. e2-e3 0-0 Nimzo-indisch. Rubenstein-variant. Botwinnik heeft met deze ening zijn mooiste overwinning behaald. 5. Lfl-d3 d7-d5 6. a2-a3 d5xc4 7. Ld3xc4 Lb4-d6 Tal speelt niet op complicatie-,, anders had hij wel op c3 geruild. De „u volgen de manoeuvre van het witte paard schijnt voor wit het beste te zijn. 8. Pgl-f3 Pb8-c6 9 Pc3-b5 e6-e5 10. Pb5xd6 Dd8xd6 11. d4xe5 Dd6xdl 12. Kelxdl PfP-g4 13. Kdl-e2 Pc6xe5 Natuurlijk betekent het witte loper- paar in deze stellin een klein voordeel maar voorlopig heeft zwart het initiatief er, een zekere voorsprong in de ontwik keling. Wits volgende zet bewijst al dat buitengewone maatregelen vereist zijn om het vervlakken van de stelling te voorkomen. 14 Lc4-d5 Op de terugtocht 14 Lb3 volgt 14... Lf5 of zelfs 14.b6 met de onaange name dreiging 15. La6t. 14. c7-c6 15 La5-e4 Lc8-e6 16 Pf3-d2 Wit is in het defensief. In zulke posi- t.es weet Botwinnik met grote intuïtie hoever hij gaar kan. Mocht hij loskomen dan zal het loperpaar een roi gaan spelen. Hoezeer deze zet ook voor de hand ligt, hij is waarschijnlijk niet de beste. Zwart ziet het zwakke veld d3 en con centreert zich daarop Maar het blijkt dat na het uitvoeren van zijn plan 'en nada hij het loperpaar heeft' onschade lijk gemaakt, wit nog juist een voor deeitje overhoudt. M.i'. beter was daarom 16. PC4. Dit had tot een beweeglijke strijd gevoerd waarin zwart beslist niet de mindere zou zijn geweest 17 h2-h3 Pg4-f6 18. Le4-c2 Td8-d7 19. b2-b3 Tf8-d8 20 Thl-dl Pe5-d3 21 Lc2xd3 Td8xd3 Zwart heeft al zijn doels+ellingc be reikt. 22 Lcl-b2 Ineens blijkt wit zowel met 23. Ld4 te dreigen als de verminking van de 22 23.' Lb2xf6 24 b3-b4 25. Pd2-b3 26. Ke2-el zwarte pionstelling. Tal ooc remise aan. Botwinnik weigerde. Terecht! Td3-d7 g7xf6 Le6-f5 Lf5-d3t b7-b6 Het is een strijd geworden van een sterk paard tegen een zwakke loper Vroeg of iaat moet wit een oion winnen. 28 fiffg01 Ld3-e4 28. fz-fo Td7xdlt Zwart moet de torens wel ruilen 29- Tclxdl TdSxdlt 30. Kelxdl r,e4-d5 31 Pb3-d4 c6-c5 16. Ta8-d8 nood. Het rondspringende paard houdt ver- chiikkelijk huis in de vermink zwarte oionnenstelling. ,2. b4xc5 b6xc5 gf DM'f a7-a6 34 Pb5-c7 Ld5-c4 35. Pc7-e8 f6-f5 36. h3-h4 Kg8-f8 37. Pe8-d6 Lc4-fl 38. g2-g3 Kf8-e7 39 Pd6xf5t Ke7-e6 40 e3-e4 Ke6-e5 Wit gaf zijn zet af. Botwinnik staat gewonnen. Het is on waarschijnlijk, dat Tal de partij zal voortzetten. Al gebruike 'r al i. deze partij minder tijd dan Botwinnik, de laatste verdeelde zijn tijd economisch en was niet in tjjd- EINDHOVEN, 16 maart. „Vertrouwend op de kracht van onze organisatie en overtuigd van de groei van de afzetmogelijkheden voor onze produkten, verwachten wy dat de expansie van ons concern zich in het lopende jaar zai voortzetten. Wan neer in de internationale politieke situatie geen ongunstige wending op treedt en de hier en daar optredende recessieverschijnselen overeenkom stig onze verwachting in tijdsduur en omvang beperkt blijven, zal de om zet in 1961 verder toenemen en de 5 miljard gulden overschrijden. De toe neming, in procenten uitgedrukt, zal naar wij aannemen lager zijn dan die in 1960. Hoewel wij verwachten de produktiviteit ook ii. 1961 te kun nen opvoeren, houden wij rekening met een zekere daling van het rela tieve winstniveau, dit hoofdzakelijk als gevolg van de stijging van de ar beidskosten en de toenemende concurrentie", aldus merkt de raad van be stuur van Philips' Gloeilampenfabrieken in het jaarverslag over 1960 op, sprekende over de toekomst. Voor de financiering zullen opnieuw belang rijke bedragen nodig zijn; op grond van de financiële planning, in het bij zonder van de liquiditeitspositie op langere termijn, vertrouwt de raad van bestuur dat de voorziening in de vermogensbehoefte ook in het lopende jaar geen moeilijkheden zal opleveren. De invloed van de revaluatie van de gulden na die van de Duitse Mark op de vermogenspositie zal niet be langrijk zijn. Wat activiteit en rentabiliteit betreft zal zeker van een be ïnvloeding sprake zijn. Alle gevolgen kunnen op dit moment nog niet geheel worden overzien, men hoopt dat deze van beperkte omvang zul len zijn. Bij het einde van 1960 werden re gelmatig televLie-uitzendingen gege ven in veertien van de zeventien lan den van West-Europa, tegen tien in het jaar 1955 en twee in 1950. aldus het jaarverslag van Philips. Gedu rende het laariL decennium groeide het bezit aan televisiea iparaten in West-Europa, uitgedrukt in "rr -enten van het aantal huishoudingen binnen het bereik van een of meer televisie zenders, van bijna zes tot vijfendertig. De penetratiegraad in de verschillen de gebieden loopt nog sterk uiteen en bedraagt bijna 60% in de E.V.A.-zone (met als belangrijkste landen Groot- Brittannië en Zweden) tegen 25% in het E.E.G.-gebied, waarbij Frankrijk met een penetratiegraad an 18%. Voor vele van de Philipsprodukten is sprake van een zich verhoudingsgewijs snel ontwikkelende markt. In het afgelopen boekjaar bleef in enkele landen de televisie-omzet ondeT de verwachting, bijv. in Duits land als gevolg van de onzekerheid t.a.v. de zendsituatie en in Engeland door een teruggang in de vraag, die voor een belangrijk deel samenhing met van regeringswege getroffen maatregelen op economisch gebied. De verruiming van de votering van middelen ten behoeve van nieuwe investeringsprojecten, waarvan in het vorig jaarverslag melding werd ge maakt, heeft ertoe geleid dat in 1960 de netto-aanschaffingen van duurzame produktiemiddelen het hoge bedrag van f 425 min vergdenin 1959 werd voor dit doel 279 min uitgegeven. Ook in 1960 werden, na zorgvuldige voor bereiding aanzienlijke bedragen voor nieuwe projecten gevoteerd, zodat voor de nabije toekomst met hoge uitgaven moet blijven worden gerekend. Het betreft hier zowel de uitbreiding en modernisering van het produktie- apparaat als de huisvesting van com merciële en algemene diensten, waar onder het nieuwe researchcentrum nabij Eindhoven. De omzet steeg in 1960 van f 4,2 naar 4,8 miljard, een stijging van 14 pet in vergelijking met 1959. Het prijspeil van de produkten onderging in 1960 opnieuw een lichte daling, zodat de bereikte stijging kwantitatief iets groter is. Dit jaar gaven alle hoofdindustriegroepen zonder uitzonde ring een stijging van de omzet te zien. Daarbij hebben de hoofdindustrie groepen die in het vorig verslagjaar een minder belangrijke bijdrage tot de totale stijging leverden thans een aan zienlijker aandeel in het totale accres. Zo heeft in de hoofdindustriegroep „licht" na enige jaren van rustige ontwikkeling onder meer de ver nieuwing en uitbreiding van de artike lenreeks aanleiding gegeven tot een aanzienlijke procentuele stijging (16 pet tegen v.j. 6 pet). Ook in de tele communicatiesector (omzetstijging 33 pet tegen v.j. 4 pet) ziet men een sterke opleving na een periode van enkele jaren, waarin de omzet de in vloed onderging van beperkingen in de overheidsuitgaven. Bovendien valt een voortgaande geografische spreiding van deze omzet waar te nemen. Voorts kan bij röntgen en medische appara tuur een opvallende verbetering wor den vastgesteld (omzetstijging 19 pet tegen v.j. 2 pet). Ook hier heeft ver dere verbreding van het artikelen- programma een voorname roi ge speeld. De sterkste procentuele sta ging werd bereikt in de hoofdindustrie groep Icoma (industrial components and materials) nl. van 36 pet tegen v.j. 32 pc waarin de artikelen van deze groep toepassing vinden in bedrijfsappara- tuur is mede oorzaak van deze groei. Het omzetaccres in de groepen half geleiders en magnetische bandopne mers was weer groot. Ondanks het feit dat de omzetgroei van televisie-ont vangers, -buizen en -onderdelen ver houdingsgewijs in wat rustiger banen is gekomen, blijft het aandeel van deze groep van artikelen in het totaai- omzetaccres belangrijk. De omzet van de hoofdindustriegroep elektronenbui zen steeg in 1960 met 7 (27) pet. Tele visie en radio bleven echter ook in 1960 de voornaamste pijlers van de behaalde omzet. Rekening houdend met de ontwikkeling op de TV-markt in het afgelopen jaar kan de gang van zaken bij deze groep goed worden genoemd. De omzet van de hoofd industriegroep radio-, grammofoon- en televisieapparaten vertoonde een stij ging van 12 (15) pet.; voor radio apparaten en grammofoons geldt in sterke mate, dat men in veie gevallen niet volledig aan de vraag kon vol doen, aangezien de beschikbare capa citeit grenzen stelde aan de produktie- mogelijkheden. De omzet van de hoofdindustriegroep huishoudelijke apparaten steeg met 17 (11) pet; de omzet van de hoofdindustriegioep elektro-akoestiek vertoonde een stij ging van 23 (32) pet, terwijl in de hoofdindustriegroep produkten voor industriële toepassing de omzet met 11 (7) pet. toenam. De omzet van de farmaceutisch-chemische produkten steeg met 10 (30) pet., van grammo foonplaten met 14 (-4) pet en die van aanverwante bedrijven met 14 (27) pet. In alle Westeuropese landen, be houdens Engeland, zijn de verkopen gestegen. In de Latijns-Amerikaanse landen gaf de omzet dit jaar een be vredigende ontwikkeling te zien, zij het ook dat zich daarop enkele uit zonderingen voordeden als gevolg van politieke of economische moeilijk heden. Nagenoeg alle overige landen droegen tot het omzetaccres bij. De nettowinst is gestegen van 351 min tot 397 min, een toeneming van 13 pet. Het bedrijfsresultaat, dat met ca 16'/i pet steeg tot ƒ862 (740) min, uitgedrukt in een percentage van de omzet bedroeg in 1960 18,1 pet tegen 17,7 pet in 1959. Gegeven de reeds vermelde daling van het gemiddelde prijspeil van de artikelen, stemt dit alleszin" tot tevredenheid, te meer wanneer men in aanmerking neemt dat in 1960 de lonen en salarissen een niet onaanzienlijke stijging ondergin gen: lonen, salarissen en sociale lasten stegen nl. tot 1.523 (1.285) min. Het gunstige resultaat is te danken aan de zeer goede bezettingsgraad en aan de voortgezette verbetering van de produktiviteit. DEN HAAG, 16 maart De sport- commissie van de KNWU heeft in over leg met de ploegleider Klaas Buchly de volgende renners aangewezen voor de wielerronde van Spanje, die van 26 april tot en met 11 mei zal worden ge houden: Damen, Van der Brekel, Hu- gens. Enthoven. Van Egmond, Zilver berg, Snijders. Lotz, Sluis en Van Kreu ningen. (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, 16 maart De woens dagavond moet voor de coach van de KNVB, Elek Schwartz, een obsessie wor den, dunkt ons. Tot tweemaal toe heeft hij gepoogd op die avond elf spelers in actie te krijgen om te den of zij de mannen zijn, waarmee hij de komende ■nteroationale ontmoetingen in zee moei gaan. De eerste keer, de vorige week, echter moest hij het voorlopig Neder lands elftal, dat tegen de London Combi nation zou spelen, onverrichterzake huis waarts laten keren. Het zat potdicht van de mist. Gisteravond had Schwartz, onder de naam Zwaluwen, de spelers tot 23 jaar bijeen. Zij hadden een team van Duitse leeftijdgenoten ais tegenstanders. Maar, weer is het niet van een echte wedstrijd gekomen. Nadat in de eerste vijfenveer tig minuten de schimmen, die op de grasmat van het Goffertstadlon de bal bespeelden, nog redelijk te onderschei den waren, kwam na elf minuten van de tweede helft het moment, waarop iedereen eigenlijk al elf minuten zat te wachten: de schrille tonen, ontlokt aan de fluit van de Rotterdamse arbiter Roomer. ij beduidden, dat nu ook de scheidsrechter met geen mogelijkheid meer de mannen en de bal kon ontdek ken in de witte sluier, die over de Gol- fert hing. Weer een goeddeels verspeelde Kans dus voor de heer Schwartz. Misschien eenter behoeft hij er niet rouwig oni te zijn, want wat te ontwaren viei van het geen er zich voor de rust -ifspeelde, wek te wei een beetje de Indruk, dat deze wedstrijd Schwartz „en illusie armer -ju gaan maken. Van de glar - die onlangs afstraalde -'an het team van Jong Oran je, brak in die eerste vijfenveertig mij nnten weinig door de mistbanken heen. Eigenlijk slïagde alleen de rechtshalf Lazeroms (NAC) erin om de aandacht op zich te vestigen en dat is op een gezelschap van elf talentvolle jongeren wel wat weinig. Voor de annalen van de KNVB gaat deze wedstrijd de historie in als: „De Zwaluwen"—West Duitsland (onder 23 jaar) 1-0 gestaakt. Dat Nederlandse doel punt kwam op naam van de Middenvoor Theunissen (DOS), die een pass van de naar rechts uitgeweken linksbuiten Bouwmeester (Feyenoord) bekwaam af rondde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11