BOTER ZWAAR WERK MET VAAK VREEMDE KLUSJES ertrouvan klanten W die hij soms nooit ziet ROOM- VOLLEDIGER DAN ELK VAST VOEDINGSMIDDEL MELK- - KALK1 Van 250 rallyrijders kozen 40 foute weg 't lekkerste puur natuur Dagjt mee De MELKweg een lange weg Dr. Spock: om de voor Duitse T.V. hebben zeer veel succes Het kostte veel strafpunten GOEDE PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSE KAAS Kitty Jansens programma's (Advertentie) De „tour de melk" van de melkbezorger begint al heel vroeg, op een uur, dat vele stadsbewoners nog een flink deel van hun nachtrust te goed hebben. Het verkeer heeft nog geen bezit genomen van de stad. Slechts een eenzame fietser haast zich van of naar huis. Na in de fabriek een voorraad melk, yoghurt en andere melkprodukten gehaald te hebben, trekt de melkbezorger met zijn motorbakfiets „zijn" wijk in. In deze vroege ochtenduren merk je eigenlijk het meest, dat het melkbezorgen ook een kwestie is van groot vertrouwen tussen cliënt en bezorger. Want 's morgens is nog niet iedereen zover dat hij of zij voor de melk naar de deur komt. Vaak laat men daarom de deur open. Daarachter staat wel een pannetje of er ligt een briefje waarop de klant zijn (zui vel)-wensen heeft genoteerd. Geheugen in ruimte en tijd Karweitjes Niet Maar Kaasexport bereikte in 1960 record Vakmanschap Waarom is het goed royaal te zijn met kaas? Omdat kaas zo gezond is en behalve volop eiwitten en vet ook voe dingszouten (als kalk en fosfor) en vitaminen bevat Maar niet daarom alleen! Want met zorg gekozen kaas is bovenal lekker. Dan pas proeft U kaas, dan ontdekt U hoe dubbel heerlijk kaas kan zijn! En... prettig voor U, mevrouwer zijn zoveel kaassoorten en -smaken dat U iedereen aan tafel te vreden steltGezond eten en met meer uitgeven dan nodig is. Kaas helpt daarbij krachtig. Er is een kaas voor iedere smaakjonge zachte pittige belegen, oude pikante, fijne gekruide. Als de stad nog slaapt begint de melkbezorger (Advertentie) J^AAR gaat hij, van '8 morgens kwart voor vijf af in weer en wind zonder ochtendhumeur, uw melkbezorger: een man die men vertrouwen kan. Een verslaggever Is een dagje met een melk bezorger mee op pad geweest. Hij heeft gezien en gehoord hoe de klant en bezorger tegenover elkaar staan. Hij heeft vooral ge zien hoeveel vertrouwen men In een bezorger stelt. Zijn relaas treft U hiernevens aan. Advertentie Bijna geruisloos, zonder woorden, gaat c!e zorger dan te werk. Soms ligt er geld bij voor ae afrekening. Niet alleen dubbeltjes en kwartjes, maar ook tientjes. De melkbezorger rekent at en legt het wisselgeld op de trede van de trap, of het tafeltje in de hal. Hier opent hij een deur met zijn eigen loper, daar via een raampje, aat de klant voor hem open laat. Een onbegrensd vertrouwen spreekt uit al deze dingen. Het zoontje van een van de eerste klanten verschijnt opgewekt aan de deur, een grote pet op het hoofd. „Twee liter, melkboer", roept mj vrolijk. Een ander jongetje doet op blote voeten open. Een dame, die wat moeilijk ter been is, komt niet naar beneden, voor haar komt de melkboer wel een trapje naar boven.De vrouw geeft hem meteen geld mee voor een half litertje voor hoar man. Hij werkt als monteur in een ga rage. Daar komt de melkboer direct toch langs. Hij cal het wel onthquden. Hoe weet de melkboer wat zijn klanten nodig hebben? Het ge makkelijkst is dat bij klanten, die elke dag hetzelfde willen hebben. Dan is het gewoon een kwestie DR. BENJAMIN SPOCK, wiens boek over babyverzorging en kinderopvoeding in tiental len talen is vertaald en in op lagen van miljoenen gedrukt, zegt over melk: Melk bevat vrjjwel alle voe dingsbestanddelen, die een mens nodig heeft: eiwitten, vetten, sui kers, mineralen en de meeste vita minen. Waarschijnlijk krijgen kin deren in een evenwichtig samen gesteld dieet, waaraan de melk ontbreekt, wel genoeg van de meeste van die bestanddelen. Maar wat hen dan ontbreekt is kalk. Melk is het enige voedsel dat veel kalk bevat en daarom moet een kind gemiddeld per dag een hoe veelheid melk krijgen, die over eenkomt met drie bekers. van onthouden. Sommigen werken biet briefjes op d'e trappen of aan de deur. Voor de eerste groep, die hij hoogstens een keer in de week spreekt, schrijft hij pas thuis op wat ze die dag hebben afgenomen. Een tramconducteur bijvoor beeld doet alleen zijn bestelling h ns een speciale visuele me thode. Wanneer hij een flesje van een halve liter nodig heeft steekt hij voor het raam zijn duim om hoog. De melkboer kent de be tekenis van „de duim omhoog" en daarom kan d'e conducteur zijn halve liter meenemen voor d'e lunch. Hoe denkt de melkbezorger over zlJi klanten? „Onze" bezorger vertelde dat hij vaak prettige dingen van zijn klanten had onder vonden. „Toen ik vorig jaar wekenlang ziek was, en een col lega van mij de wijk tijdelijk over nam, heb ik via hem verschil lende malen goede wensen voor ?e ,ers,cllaP gekregen. Dat bewijst toch dat je de mensen niet hele maal onverschillig bent. Zo krijg ik wel eens het ver- zoek om een kind te helpen over steken, een kit kolen te schep- ben of een paar brieven op de bus te gooien. Zulke karweitjes knap je toch even op, als men er geen misbruik van maakt! Met trappen lopen ia dat ook zo. Voor iemand, die pas zwaar ziek is geweest, een operatie heeft ge had of invalide is, ga ik graag een trapje op. In een gesprekje- aan-de-deur merk je gauw welke moeilijkheden er zijn." Als hjj thuis komt is hij nog niet klaar. Na een late lunch wacht „onze" man nog het werk in zijn winkel. Hier assisteert hij zijn vrouw bij de verkoop, 's Avonds staan ze beiden vaak van allerlei in te pakken, zodat ook de winkel de volgende dag weer vlot kan draaien. Hjj gaat vroeg naar bed, maar om 4.45 uur loopt de wekker weer af, het sein voor een nieuwe „tour de melk". Wat gebeurt er als u voor het slapen gaan een glas melk drinkt? Allereerst verricht de melk zijn taak van „beste bodybuilder". Maar de zelfde melk schenkt bovendien kalmte aan hart en zenuwen, waardoor u dieper slaapt, monter opstaat, beter werkt, meer presteert. Daarom: melk voor 't slapen gaan, om met PEP op te staan, met PEP aan 't werk te gaan T\E bekende Nederlandse actrice U Kitty Jansen is in Duitsland snel populair geworden. Alleen... als u de Duitsers naar Frdulein Jansen vraagt, dan zullen maar weinigen haar kennen, wie ze daarentegen met Antje te boord komt, loopt een goede kans op herkenning. Kltty Jansen is namelijk Antje voor vele Duitsers een zeer Nederlandse naam in een serie commerciële Duitse televisie-uit zendingen over onze kaas. Deze uitzendingen zijn door de Duitse afdeling van het Nederlandse Zu'velbureau opgezet. Antje geeft recepten en adviezen aan huis vrouwen over Nederlandse kaas en ze krijgt al een stroom van brieven. Bijna 109.000 ton Nederlandse kaas werd er het vorig jaar uit gevoerd. In 1959 werd voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse kaasexport de 100.000 ton overschreden: de uit voer was toen 105.000 ton. Nu dit record dus geslagen is, verstevigde Nederland zijn eerste plaats in de rij van kaas expor terende landen. Ook de uitvoer van onze kaas naar West-Duits- iand bereikte het afgelopen jaar een hoogtepunt: bijna 50.000 ton, aanmerkelijk meer d'an vorige jaren. Het betekent, dat de Duitse kaasimport in 1960 voor de helft uit Nederland kwam. Het be tekent dok, dat onze uitvoer naar Duitsland, vergeleken bij 1950, met niet minder dan 34.747 ton is toegenomen. Van de uitvoer namen de lan den van de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap, ruim zeventig procent voor hun reke ning. Daarin komt, zoals gezegd, Duitsland als het eerste land, onmiddellijk gevolgd door d'e B.D.E.U., de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie met 23.000 ton. Het Verenigd Koninkrijk neemt de derde plaats in met 9.000 ton. ANTJE (Kltty) Jansen heeft er kaar van gegeten toto Godfried de Groot. Indien men het geheel van onze kaasuitvoer overziet, stemt het aandeel, dat Duitsland daarin heeft, tot grote tevredenheid Niettemin zullen de exporteurs met proberen dit cijfer te conso lideren, maar te verhogen. Men streeft naar verdubbeling. Dit is geen slag in de lucht; het kan bereikt worden indien de kaas consumptie in West-Duitsland! even hoog wordt als die in de om ringende landen, wat op verdub beling neerkomt. In West-Duits land was de gemiddelde kaascon sumptie per hoofd van de be volking per iaar in 1960 slechts 4.79 kg*: in Frankrijk, Noorwegen en Italië bedraagt het 8 kg en in ons land 7.5 kg. De Duitsers kunnen dus best wat meer kaas eten! KOEMELK werd reeds duizen den jaren vóór onze jaar telling gewaardeerd als uit muntende bron van gezondheid en kracht. Dit Is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat alle soorten van melk van nature geheel compleet zijn en daardoor aan te merken als volwaardige „levensmiddelen", volmaakt voor een gezonde groei, arbeidskracht en als weerstand tegen ziekten. Tevens is de melk rijk aan allerlei stoffen die „broodnodig" zijn voor het verkrijgen van een gave huid, stevige botten, sterke spieren, tanden en kiezen. Du3 vrywel „alle3 in één". Elke liter melk bevat niet minder dan 33 gram volwaardige eiwitten, 30 gram melkvet en 46 gram melksuiker. Bovendien nog praktisch alle voedingszouten en vitamines. Vroeger werd dit voedsel zeer vaak „zo van de koe" geconsu meerd. Het is begrijpelijk dat dit gezien vanuit een oogpunt van hygiëne niet aanbevelenswaardig is. In ons land' is dat tegenwoor dig niet meer nodig en ook niet wenselijk. De met veel vakman schap verkregen consumptlemelk is dari ook als een grote vooruit gang te beschouwen. Een andere tegenstelling tot vroeger Is het verheugende feit dat velen voldoende melk drinken, maar helaas wordt deze goede gewoonte ook door velen verwaar loosd. Driekwart kan, per dag: per man, is een goed g-emiddelde voor het gezin. Laat de kleuters in totaal twee grote bekers drin ken. De schoolgaande jeugd! en volwassenen twee en een half tot drie bekers. Aanstaande moeders hebben aanzienlijk meer nodig. HOE ongelooflijk het ook klinkt van de 250 automobilisten, die in bar slecht weer on langs aan de RAC-RAI-rally deel namen, accepteerden veertig de hun aangeboden borrel. Veer tig van de 250: zestien procent. Toch was het geen fout van de organisatoren; wie „ja" zei op de vraag of hij een alcoholische versnapering wilde, kreeg een glaasje water mèt een flink aan tal strafpunten. Deze „borrel-post" bij de K.N.S.M. In Amsterdam» was een van de valstrikken, die de ont werpers yao het raüy-tracó voor de deelnemers hadden opgesteld. De bestuurders en andere in zittenden van de rallywagens kre gen na deze post ook door twee meisjes van het Nederlands Zul- velbureau een warme beker cho colade aangeboden Het weer was wij zeiden het al slecht, de chocolademelk goed en de meisjes aardig: niemand sloeg dat af. De heer J. E 11 e m a was wel licht de onfortuinlijkste rijder. Een steen versplinterde zijn voor ruit, maar het NZB troostte hem met een mand zuivelprodukten. Niet iedereen, die in Utrecht, Hilversum, Gouda of Leiden startte, wist zonder ongelukken de finish aan het Europaplein te Amsterdam te bere'ken. Men kan hieruit concluderen, dat men er zich van bewust is, met melk veilig te rijden. Advertentie NIET KARIG MET KAAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 16