Handelaar in verdovende middelen zwierf door Europa Vier jaar tegen hem geëist en twee jaar tegen Tunesiër NEGER-TEENAGERS IN EXTASE VOOR HUN IDOOL i INGRID BERGMANN OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Indonesisch optreden is in Londen afgekeurd Ook Aziatische premiers voelen voor zelfbeschikking Papoea's Imponerende schaatsshow in Amsterdamse RAI PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Slechts voor per soonlijk gebruik Misverstand rond zomerhuisje A. Krannhals overleden Minister Luns op Schiphol H.H. Missen voor vreemdelingen In de Begijnhofkerk te Amsterdam Ontslag Vredestein neemt Jannink over DONDERDAG 16 MAART 1961 PAGINA 2 Eindelijk in Amsterdam gearresteerd Tussen Cubaanse regering en Ned. ambassadeur Honkbal-competitie wordt niet gewijzigd Tweede gietmachine voor cellofaan bij H.K.I. in gebruik Benoemingen Promotie Holiday on Iceoprecht Amerikaans Jn Belgisch eigendom op Sumatra onder beheer van leger Deelname van Twentse textielconcerns in bedrijf in Tanganyika Geldhoeveelheid daalde licht in januari Thomassen en Drijver begonnen met bouw van nieuwe fabriek bóm zit in "c" van charlie m (Van een verslaggever) AMSTERDAM,» 15 maart De recht bank heelt zich vanmorgen bezig ge houden met de zaken tegen twee bui tenlanders, die beiden aangetroffen wa ren in het bezit van verdovende mid delen. De eerste was een 29-jarige Tunesiër, die op het moment van zijn arrestatie in het bezit was van 32 gram ha- schisch. Hij hoorde de officier van jus titie, mr. W. K. baron van Dedem twee jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. De tweede verdachte was een 31- jarige Amerikaanse, .werkstudent", die in een Amsterdams hotel was aange troffen met in zijn bezit 270 gram ma rihuana, 92 tabletten ethylmorfine en een grote hoeveelheid diacetylmorfine, beter bekend als heroïne. De officier meende, dat het hier een echte hande laar in verdovende middelen betrof en eiste vier jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De Tunesiër was op 24 november door de recherche op het Centraal sta tion te Amsterdam aangehouden. Na fouillering bleek de man 86 blokjes van het in de hoofdstad nog niet eerder ge ziene, haschisch in zijn bezit te hebben. De in Lyon wonende Tunesiër was met een bij de justitie bekende Neder lander in contact gekomen. Volgens verdachte was het enige doel van zijn reis zich onder medische behandeling te stellen. Hij was een longlijder en voelde zich naar zijn zeggen nog steeds erg ziek. Volgens de officier was dit echter niet de reden waarom hij naar Nederland was gekomen. Hij had de blokjes haschisch slechts als pijnstillend middel willen gebruiken. De Tunesiër had in Frankrijk reeds zes maanden gezeten wegens koppela rij en nog eens zes maanden voor ge weldpleging. Volgens getuigen-deskundigen o.w. prof. dr. J. Kok, hoogleraar te Utrecht, is haschisch een bijzonder gevaarlijk verdovingsmiddel. Het is ongeveer drie maal zo sterk als b.v. marihuana. Volgens prof. Kok waren in Egypte meer dan de helft van alle patiënten in psychiatrische inrichtingen gebrui kers van haschisch. Bij het gebruik ervan komt men in een lichte roes en krijgt men een plezierig gevoel over zich. Ook beweren sommigen aldus de profes sor dat de sexualiteit door het inne men van haschisch bevorderd wordt. Volgens hem stond het echter stellig niet vast dat haschisch op de een of andere manier de misdaad zou bevorde ren. Maar over de schadelijke gevolgen was de hoogleraar het volkomen tens. Vooral de jeugd dient zich van het ge bruik volkomen te distanciëren. De offi cier van justitie meende dat Amsterdam gevrijwaard moest worden van een mid del, dat nog twee- driemaal sterker is dan marihuana. Hij vond dan ook een strenge straf geheel op zijn plaats. De Amerikaan, die vervolgens terecht moest staan, ontkende eveneens, dat hij de hoeveelheid verdovende middelen voor de handel zou hebben bestemd. Ook hij verklaarde de marihuana, de heroïne en de ethymorfine slechts voor eigen gebruik in bezit te hebben. Uit verschillende landen, waar ver dachte was geweest, zoals Spanje, Dene marken en Zweden, waren echter ver klaringen binnengekomen waaruit kwam vast *e staan, da* hij wel degelijk een echte handelaar in deze verdervelijke middelen was. In 1959 was de verkoper werkstudent uit Amerika gevlucht om dat hij daar voor eenzelfde feit werd gezocht. De dertien gram beroïne (het gevaar- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 maart Tussen de Cubaanse regering en de Nederlandse ambassadeur, de heer G. Boissevain. zijn enige moeilijkheden gerezen. Het is echter niet aannemelijk, dat hij zal worden uitgewezen. Dit verklaarde vanmorgen een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De moeilijkheden zouden zijn ont staan omdat de heer Boissevain een zomerhuisje, dat hij had gehuurd in de badplaats Varadero had betrokken ter wijl dit (zonder dat hij het wist) in beslag was genomen door de Cubaanse regering. Ook andere zomerhuisjes in deze badplaats, die zouden hebben be hoord aan vijanden van het Castro- regime" bleken geconfisqueerd en ver zegeld te zijn toen de badgastenhuur ders. onder wie enige diplomaten, arri veerden. De handelsattaehé van de Westduitse ambassade, die het zegel van het door hem gehuurde huisje ver brak werd tot persona non grata ver klaard en moest binnen 48 uur het land verlaten. „Met de heer Boissevain zal het zo'n vaart niet lopen", zo deelde men ons mede. „De Cubaanse rege ring heeft hem een aantal vragen ge steld en hij heeft zich bereid verklaard daarop te antwoorden. Hierdoor zal het misver-tand wel worden opgehelderd. De Cubanen hebben namelijk gedacht, dat de Nederlandse ambassadeur niet wilde medewerken aan de ontruiming van de zomerhuisjes. De heer Boisse vain wil echter wel tegemoet komen aan de wensen van de Cubaanse rege ring, aldus de woordvoerder. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 15 maart De verga dering van honkbalhoofdklassers om tot dubbele wedstrijden te komen heeft niet tot resultaat geleid. Van de acht belanghebbende clubs waren er drie (HHC, VVGA en Sparta) tegen. Wel bleek er geen verschil van mening over de vraag om meer wedstrijden. Voorgesteld werd om o.m. de hoofd klasse uit te breiden en het honkbal seizoen te beginnen half april en te spelen tot eind september. Het bonds- bestuur besloot hierna de competitie in 1961 te laten zoals zij nu is. en voor 1962 de voorstellen te bekijken. De reis van het Nederlandse negental naar Amerika is nog steeds niet zeker. lijkste verdovingsmiddel dat men kent) was volgens een der getuigen-deskundi- gen, drs. Eskes voldoende om te voor zien in de helft van de voor weten schappelijk gebruik in heel Engeland noodzakelijke jaarlijkse hoeveelheid. Uit de behandeling van deze zaak bleek voorts dat de student, die ge trouwd is en één kind heeft, ruim een jaar lang door Europa heeft getrokken onder een valse naam. Hij leefde on der de naam van de broer van een Ame rikaanse vriend, die in 1959 was over leden. In Europa had hij van een vriend diensmeisje afgenomen en had zich ver volgens met haar bij diverse hotels onder steeds andere namen laten in schrijven. De ene keer lieten zij zich inschrijven als mr. en mrs. Warren, dan weer als mr. en mrs. Shaw. De officier van justitie onthulde dat de student, die aanvankelijk Engelse lite ratuur had gestudeerd,, de naam „War ren" had ontleend aan de hoofdper soon van één van de boeken van de schrijver Bernard Shr.w, een zekere „mrs. Warren", die in dat werk als een koppelaarster optreedt. Prof. Kok, die ook in deze zaak als getuige-deskundi- ge verklaringen aflegde, vertelde de president dat heroïne veel gemakkelij ker leidt tot verslaving dan b.v. mor fine. Ook bij heroïne achtte de profes sor het niet bewezen dat men door het gebruik ervan tot de misdaad zou komen. Dat het gebruik van heroïne echter diverse grote gevaren met zich mee brengt, daarover bestond volgens prof. Kok geen enkele twijfel. De officier memoreerde in zijn requisitoir nog eens dat verdachte in tal van landen werd gezocht wegens handel in verdovende middelen. Dat was ook de reden waar om hij uit Amerika moest vluchten. Ook in deze zaak meende mr. van Dedem dat een strenge straf moest worden ge vorderd. Hij eiste tenslotte vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis, verbeurdverklaring van het geld dat de Amerikaan bij zich had, van de gevaarlijke stoffen_ en van de volkswagen die verdachte bij zijn komst in Nederland had meegebracht. De rechtbank zal in beide zaken op woensdag 29 maart uitspraak doen. KARLSRUHE, 15 maart (Rtr) Alexander Krannhals, die van 1953 tot 1955 muzikaal directeur van de Neder landse Opera is geweest, is dinsdag avond op 53-jarige leeftijd in Karlsruhe gestorven. Hij was sinds 1955 muzikaal directeur van het Badische Staatsthe ater aldaar. AMSTERDAM De directie van de Nederlandse Opera heeft zo deelt zij mede met diepe verslagenheid kennis genomen van het onverwachte overlijden van de dirigent Alexander Krannhals. De figuur van Krannhals heeft in de korte historie van de Ne derlandse Opera een grote rol gespeeld. In de seizoenen 1953, 1954 en 1955 was hij muziekdirecteur, hij drukte door zijn grote kennis van het operarepertoire zijn stempel het speelplai. van de Nederlandse Opera en gaf een etiket van internationaal formaat aan de uitvoeringen. Aan het repertoire van de Nederlandse Opera voegde hij o.m. „toe Janacek's „Aus einem Toten- haus „Eugen Onegin" van Tsjaikofskien V, ter Grimes" van Benjamin Britten. Y,aii 9 a* dirigeerde hij opnieuw bij de Nederlandse Opera en voor het speel seizoen 1961-1962 waren reeds (na zijn afgesloten optreden in het Holland Fes tival met Benvenuto Cellini) contrac ten afgesloten voor twee premières. De Nederlandse Opera heeft in hem behal ve een groot musicus een groot vriend verloren. De drukke Eloff straat in Johannesburg werd helemaal geblokkeerd toen een grote groep neger-teenagers f10® 'de Britse rock 'n rollzanger Cliff Richard toejuichte. Cliff was wel zo goed even op het balcon van zyn hotel te Komen. z,u n enthousiasme van je publiek doet je tournee door Zuid-Afrika immers heel goed! BREDA, 15 maart De burgemees ter van Breda, mr. dr. R. M. A. A Geuljans, heeft de tweede cellofaan gietmachine bij de H.K.I. te Breda een dochteronderneming van de A.K.U officieel in gebruik gesteld. Woensdagmiddag arriveerde uit Rome op Schiphol de filmster Ingrid Berg maan Haar man Lars Schmidt was reeds eerder op Schiphol aangekomen. Samen zullen zij de opvoering van „My fnir Lady" in Carré bijwonen. Margriet de Groot, hoofdrolspeelster in „My fair Lady", bood bloemen aan. TILBURG, 16 maart Het cura torium van de katholieke economische hogeschool heeft met ingang van 1 september 1961 tot gewoon hoogleraar benoemd dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, met de opdracht politieke economische en sociale geschiedenis. Dr. Van den Eerenbeemt was als lek tor reeds van 1 september 1956 aan de hogeschool verbonden met een gelijkluidende leeropdracht. Tot buitengewoon lector, belast met de leer van de openbare financiën is benoemd drs. Th. A. Stevers, met on middellijke ingang. Drs. Stevers is aan het centraal planbureau verbonden als chef van de monetaire sector. Door deze benoeming is voorzien in de vacature, welke ontstond door hej overlijden van drs. W. M. N. van Wildenberg. TILBURG, 16 maart Wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd is op de meest eervolle wijze met ingang van genoemde datum ontslag verleend aan dr. M. de Haas, sinds 1927 lector in de geschiedenis, in het bijzonder de geschiedenis van de Nederlanders buiten Europa, aan de katholieke economische hogeschool. UTRECHT, 16 maart Gepromo veerd drs Koedam, wonende te Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen, op het proefschrift: „Cathode sputtering by rare gas ions of low energy". Promotor was prof. dr. J. A. Smit. Cuba De politie heeft negentien personeelsleden gearresteerd van twee grote genationaliseerde warenhuizen in Havana waarin dinsdagavond branden zijn uitgebroken. De autoriteiten nemen aan dat het sabotagedaden waren. AMSTERDAM, 15 maart Vierdui zend kijkers, onder wie alle onmisba re premièregangers van Amsterdam, waren gisteravond in de Oosthal rond de grote ijspiste verzameld voor het eerste optreden van „Holiday on Ice". Het was een dubbele première, want met de Amerikaanse show werd ook de RAI-accomodatie voor dit soort evene menten in gebruik genomen. Dat laat ste liet weinig te wensen over. De zit plaatsen zijn goed gerangschikt en, niet minder belangrijk, zowel de ver warming als de luchtverversing volde den uitstekend. De show dan was, naar de reacties van het publiek te oordelen, een suc ces. Het is een oprechte, Amerikaanse show, zeer vakkundig samengesteld met een goed oog voor kostumering en belichting en verder met enkele komi sche intermezzo's die het publiek in extase brachten. Soms scheen de show het schaatsen zelfs te overwoekeren. Daarmee raken wij al aan het alge- m®ne, probleem van een ijsrevue. Ondanks bepaalde bijzonder char mante kanten laat het schaatsen, voor al van groepen, eigenlijk weinig varia ties toe. Hetzelfde geldt trouwens voor vele son, die spoedig in vrij stereoty pe rondjes sprongen en pirouettes ver zeilen. Dit verklaart waarschijnlijk de vrij moedigheid, waarmee de makers van de show hebben durven grijpen naar zulk een klassiek gegeven als „Het Zwanenmeer" van Tschaikowski. Zulk een stramien geeft houvast, maar meer ook niet. Het wordt een opper vlakkige show, die nergens aan het ori gineel herinnert, ondanks het waarlijk virtuose en bijzonder imponerende schaatsen van Robert en Rosemarie rjnger. Anderzijds biedt dit natuurlijk de mogelijkheid voor talrijke charmante vondsten in kostumering, belichting en soli In het shownummer „Aladin en de 'wonderlamp" overspoelde de show het eigenlijke schaatsen, maar het Weef niettemin aardig om te zien, en hier en daar ook wel verrassend. Zoeken wij in onze herinnering naar de meest imponerende nummers van deze, in haar geheel toch wel respec tabele show, dan komen wu toch net eerst bfj het optreden van de beide ko- mieken Ivor Robson en Guy Longpré, vooral van laatstgenoemde. Zij hebben een volkomen eigen type humor ont wikkeld dat alleen op het ijs realiseer baar is en dat met een verbluffende virtuositeit wordt uitgevoerd. Hier kreeg het publiek eindelijk waar het op zat te wachten: roekeloze virtuosi teit, verbluffende vondsten en verras sende humor. Daarnaast noemen wij het bijzonder charmante paarrijden in Weense stijl, zoals in de Muzikale Variaties, waar bij door middel van de belichting wer kelijk zeer fraaie effecten werden ver kregen. Van Alice in Wonderland vermelden wij nog het grappige schaatsen van de grote eendpoppen en van de solis ten Don Watson en Liz Kaufmann. Als intermezzo was er een clowns nummer van de befaamde Rastelli's dat ons niet onbekend voorkwam maar dat toch altijd weer een goede aanval op de lachzenuwen was, al had het met ijs en schaatsen niets te maken. „Holiday on Ice" is een typisch Ame rikaanse show met die neiging tot wat kil mechanisme, die de Amerikanen eigen is. Ze was het best waar ze het minst aan haar Amerikaanse oor sprong herinnerde. B. Kr. AMSTERDAM, 15 maart Vanmid dag om kwart over een is de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, met het lqn- toestel uit Londen neergestreken op Schiphol. HU werd daar zoals hU wel verwacht had, opgewacht door een groot aantal vertegenwoordigers van schrijvende en sprekende pers, maar na de persconferentie die hij reeds gis- 'eravond had gehouden voor de Neder landse persvertegenwoordigers in Lon den, had de minister weinig nieuws meer te vertellen, of het zou zün me dedeling moeten zijn dat hij op het vliegveld van Londen op een pijnlijke manier zijn hoofd stootte toen hij in het K.L.M.-toesteJ wilde stappen. De minister herhaalde ook vanmor gen. dat zjjn gesprekken met de ver schillende premiers van Engelse geme- nebestlanden en met Engelse regerings functionarissen „heel nuttig" zjjn ge weest. Hij wees erop, dat hij zjjn af spraken in Londen al had gemaakt voordat Indonesië besloot ook de in directe diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken, maar, zo zei de minister, mijn reis kreeg hierdoor wel een speciale betekenis. Ook nu weer gebruikte minister Luns de term „een ongehoorde stap" voor het Indo nesische besluit. „Indonesië heeft hier mee een ongelukkig precedent gescha pen. Zelfs tijdens de Tweede Wereld oorlog werden nog de Nederlandse be langen in Duitsland behartigd." Overigens legde de heer Luns er de nadruk op, dat het besluit van Indone sië ook door de Gemenebest-premiers, die hij gesproken heeft, en door de En gelse regering ten sterkste wordt afge keurd. Het wachten is nu op een na dere uitleg die de Engelse regering aan Indonesië heeft gevraagd. Minister Luns citeerde een artikel dat hedenmorgen werd gepubliceerd in de Engelse „Times" en waarin wordt festeld, dat de methodes, die president oekarno toepast om in het bezit van westelijk Nieuw-Guinea te komen, doen denken aan de methodes van Adolf Hit ler. Minister Luns wees erop, dat hij al zijn gesprekspartners in Londen duidelijk heeft gemaakt, dat het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's „bona fide en zo snel mogelijk" bij Nederland voorop staat. De heer Luns heeft de indruk, dat ook zijn ge sprekspartners, zelfs de Aziatische, dit standpunt volledig konden onderschrij ven. Wat betreft de kwestie van een even tueel beheerschap van westelijk Nieuw- Guinea door de V.N. (het fameuze Reu- terbericht van eergisteren), zei minister Luns dat deze mogelijkheid door niet een van zijn gesprekspartners is aange sneden en derhalve helemaal niet aan de orde is geweest. Op een desbetreffen de vraag antwoordde de heer Luns niet te verwachten, dat de kwestie van dit be heerschap nog in behandeling zou ko men in de loop van de Algemene Ver gadering van de VN. Sprekend over de belangen van de Nederlanders die nog in Indonesië ver blijven, benadrukte minister Luns dat hij deze problematiek „zeer diep gaand" in Londen heeft besproken. Het is niet alleen een diplomatieke en formele problematiek maar ook een hu manitaire. En vooral dit aspect van de zaak is voor de Nederlandse regering belangrijk. De minister weigerde te antwoorden op de vraag, of de landen, waarvan hij met de vertegenwoordigers in Londen gesproken heeft, Nederland gewapen de steun zullen verlenen indien Indone sië een aanval op Nieuw-Guinea mocht ondernemen. „Het Nederlandse volk heeft zeker geen wrok of afkeer tegen het volk van Indonesië, maar eerder deernis met dit volk," aldus de minister die er in dit verband op wees dat de politiek van Indonesië op het ogenblik alleen nog maar de politiek van president Soekarno is. Natuurlijk werd de minister ook ge vraagd hoe het nu verder moet met het probleem van de spijtoptanten. De heer Luns bevestigde, dat de Britse ambassade in Djakarta niets meer voor hen kan doen maar zag wel „mogelijkheden voor de andere kana len". Hierover wenste hij zich niet verder uit te laten. Ook hij hoopt, dat de tijdelijke oplossing waarover minis ter Klompé gisteravond in het parle ment gesproken heeft bijtijds door een definitieve oplossing zal kunnen wor den vervangen. In het kort sprak minister Luns ook over het onderhoud dat hij in Londen heeft gehad met minister Heath over de economische blokvorming in Euro pa. Het is een economisch probleem, maar sinds president De Gaulle van Frankrijk zijn, om het zacht uit te drukken, „ietwat, gereserveerd stand punt" over de integratie van Europa naar voren heeft gebracht, is het ook een politiek probleem. Het gesprek dat minister Heath bin nenkort in Nederland zal komen voe ren, is in dit verband van groot be lang Minister Luns verwacht voor 19 mei, de dag waarop de EEG-ministers weer bijeen zullen komen in Bonn, nieuwe ontwikkelingen van Engelse kant. Hij had nog niet vernomen, dat het privé-gesprek Adenauer-De Gaulle dit maal niet daags vóór maar daags na de EEG-conferentie zal worden gehou den. Verheugd zei de minister onder hilariteit: „Ik vind dit werkelijk een heel goede datum". Minister Luns verklaarde verder dat hij in Londen de gelegenheid heeft be nut om met de Canadese premier Die- fenbaker te spreken over de moeilijk heden tussen de rijksluchtvaartdienst van Canada en de K.L.M. Deze moei lijkheden hebben betrekking op de trans atlantische vluchten van de K.L.M. naar Montreal en New York, waarbij voor iedere oversteek een pittig bedrag moet worden betaald aan de Cana dezen, die hiervoor aan de overvliegen de toestellen radiofaciliteiten verlenen. Onlangs heeft de Canadese Rijkslucht vaartdienst de kosten van deze ser vice nog verhoogd. ENSCHEDE, 16 maart Tussen Rubberfabriek Vredestein en Jannink s Textiel- en Nettenbedrijf te Goor zal een fusie worden aangegaan. Hier q zal Vredestein alle aandelen van Jan nink overnemen in ruil voor aande en Vredestein. Het bedrijf te Goor is ®ls toele^" ringsbedrijf voor Vredestein zeer be langrijk, AMSTERDAM, 16 maart Op ini tiatief van het Katholiek Oriëntatiecen trum voor vreemdelingen in het Be gijnhof te Amsterdam zal vanaf Palm zondag 26 maart elke zondag in de Be gijnhofkapel H.H. Missen resp. voor Engelssprekende om half twaalf, en voor Duitssprekenden, om kwart over twaalf, worden opgedragen. Deze H.H. Missen hebben het karak ter van een gemeenschapsmis. AH® antwoorden worden gezamenlijk gege ven en het Credo en het Pater Noster in de landstraal meegebeden. Lectores lezen het Epistel en het Evangelie voor. Voor deze H.H. Missen zullen assis tentie verlenen de paters drs. Th. M- J. Zwartkruis, H. Beernink M.S.F., drs. J. P. W. Mooyman S.J., G. J. Adr'; aansen S.J., drs. A. M. A. Brinkhou S.J., dr. H. Steinkamp, G. Cornelissch S.J. en H. Hendriks M.S.F. Na de H.H. Missen volgt een samea* spraak in het Oriëntatiecentrum. E* wordt reeds al enkele jaren een li- Mis voor Franssprekenden opgedrag|n in de kapel van het klooster van de Zusters Franciscanessen van St. Mo nica in de Warmoesstraat te Amster dam. De stichting; „Bevordering contact met buitenlandse studenten" te Den Haag heeft het oriëntatiecentrum ge kozen als contactcentrum voor Amster dam voor buitenlandse studenten, die in Amsterdam verblijven of daar zich gaan vestigen. Vanaf de oprichting op 1 juni 195» is het oriëntatiecentrum door 6000 per sonen uit 37 verschillende landen be zocht. Het geeft brochures uit in zes talen en heeft nu nieuwe folders in vijf talen laten drukken. Inlichtingen wor den gevraagd uit plaatsen in geheel Nederland en deze inlichtingen betref- Het w®.?rlijk niet alleen Amsterdam wikkeldë,}tatie"ce um beeft z'ch °nt' Katholiek"ne^n vraagbaak voor gehee DJAKARTA, 15 maart (AFP) een communiqué van het Indonesisch» leger wordt medegedeeld, dat in Noord- Sumatra de Belgische bezittingen al daar tijdelijk onder beheer van het le ger zijn gesteld „in het ^belang van de veiligheid van de staat". Het besluit is genomen door de In donesische minister van defensie, Na- soetion omdat aldus het commnmj qué de maatregel noodzakelijk -n geworden door de heftige terugslag, 8 Indonesië van de moord op T'&W. Loemoemba. Er hebben zich vous gens het communiqué de laatste gen op verschillende Belgische onder nemingen in Noord-Sumatra incidenten voorgedaan. Het grootste deel van rubber- en palmondernemingen in Noor a Sumatra behoort aan de Belgische maatschappij „Socfin" (Société Finan- cière des Caoutchoucs te Brussel). In het communiqué van het leger wordt niet gezegd, of het besluit van Na- soetion ook betrekking heeft op andera Belgische handelsondernemingen. ENSCHEDE, 15 maart Tasini Tex tiles and Co Ltd., een bedrijf in Dar es-Salaam in Tanganyika, dat cocos- en sisalprodukten vervaardigt, heeft van de industrialisatieraad in dat land een licentie gekregen voor de vervaar diging van katoenen en andere weef sels. Hiermede gaat een uitbreiding van het bedrijf gemoeid, die in eerste aanleg een weverij van 135 getouwen voor katoen goederen en een ververij zal omvatten. Hierin wordt o..a. deel genomen door een aantal Twentse tex tielbedrijven en Tot de Nederlandse deelnemers be horen de Nederlandsche Handelmaat schappij in Amsterdam, Blydenstein- Willink te Enschede, Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-ten Cate te Al melo, Rigtersbleelv v.n G. J. van He*» en Zonen te Enschede, de Boek®' losche Stoombleekerij te Boekelo, j. Menko te Enschede en de Neder landse Maatschappij ExploitaJ'9 van Textielfabrieken Extefa te En schede. 's-GRAVENHAGE, 1® maart. De totale geldhoeveelheid is m januari van dit jaar tot 1.1A21, mln- gedaald, nadat dit cijfer m december 1960 11.510 min. bedragen had. Chartaal geld beliep, hl«kens cqfers van het C.B.S. f 4.894 (S-hesj min. en chiraal geld (ingezetenen) 6.273 (6.170) min. Het indexcijfer basis gem. i952 100) van de totale geldhoeveelheid beliep per ultimo januari van _dit jaar 150, 7 te gen 151,9 aan het einde van 1960. DEVENTER, 14 maart De wethou der van openbare werken van de ge- meente Deventer, de heer H. Timmer, heett de eerste paal geslagen voor de SSU™„Van fabriek Deventer 4 van Jnomassen en Drijver Blikemballage „..„ken nv. Op het industrieterrein *?.e fabriek Deventer 2 (de blik- ™11 en -lakkerij) is zo deelt de K„ u .e, mede daartoe een terrein Beschikbaar gekomen van 83.000 m2, waarop de nieuwe fabriek voor de vol automatische fabricage van conserven- bussen zal worden gebouwd. Tot deze bouw is besloten, omdat in de bestaan de fabriek Deventer 1 geen mogelijk heid tot uitbreiding van de capaciteit was en hieraan, gezien de steeds gro tere omzetten in conservenbussen, drin gend behoefte bestaat. H'J ZEGT DAT BR EEN - HET ZAL WEL WEER ££N LAFFE GRAP Z'JN MAAR E NEMEN GEEN-RISICty 15 MR. CHAPMANTHUIS' OH... WEL, AL5 HU KOMT, MEVR. CHAPMAN, VALT U DAN ZEGGEN DAT DE GEKKE IER WEER BEZIG 15 vV.A HALLO, DO6R0GE "CHARLIE" ROEPT DOGR06EWE DOQRZQE- HEN METEEN HET VLIEGTUIGWAT DOEN WE ALS WE DE BOM VINOEN.-? OVEft—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2