Dokter O. ernstig gestoord in zijn gevoelsleven GEMENEBEST-PREMIERS ROND KONINGIN ELIZABETH Revaluatie drukt inkomsten Mij. Nederland met 2V2 FRED ROESKE BEGRAVEN Kleine zakenmensen raakten geld kwijt aan bemiddelaar Oostenrijks Episcopaat wil leken hij Concilie Vaticaan wil pas na afloop leken op de hoogte stellen SPECTACULAIRE SPRONG PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Opnieuw behandeling van proces voor Leeuwarder rechtbank Goede hoop op uitbreiding lading- aanbod op de nieuwe lijnen Talrijke sprekers roemden zijn ver diensten als mens en als kunstenaar Offieier weigert strafvervolging Inzake klacht van Am sterdamse Bank tegen dr. Ippius Fockens Moties-Van Vliet aangenomen „Ladies-gang" veroordeeld Musical „Olivir" in ons land Agent gestraft RAPPORT VAN DESKUNDIGEN Tweede Kamer O.a. inzake uitkering na eerste diensttijd Anderhalf jaar geeist OFFICIEEL VERZOEK AAN ROME m JAAR GEËIST TEGEN KANTOOR BEDIENDE VRIJDAG 17 MAART 1961 PAGINA 2 OUDHEIDKUNDIGE VONDST GOED IDEE BELOOND WIELRIJDSTER AANGEREDEN Automobilist reed door Zaak'„Nederlands Ballet" Nieuwe arrestatie Draverij te Hilversum een dag vroeger Wegens verduistering en valsheid in geschrifte Wielrenner Van Nek overleden Gevangenisstraffen en boetes voor 20 jongens Voor Westside Story té weinig artiesten Hoger dan de eis (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 16 maart De rechtbank heropende vanmorgen het proces tegen de voormalige Berkelse arts O., de man die is beschuldigd van moord op een medegevangene gepleegd door middel van cyaankali in de strafgevangenis alhier. De recht bank wees vorig jaar 16 mei een tus senvonnis en gaf prof. mr. dr. P. A. H. Baan, hoogleraar in de psychia trie te Groningen, opdracht tot her nieuwd onderhoek naar de geestelijke vermogens van de arts. De president van de rechtbank mr. H. J. van Maanen las na de opening van de zitting de conclusies voor uit het rapport dat prof. Baan heeft sa mengesteld in samenwerking met prof. dr. G. Th. Kempe, hoogleraar in de criminologie te Utrecht, drs. P. E. Boe- ke, hoofd van de afdeling klinische psychiatrie van de rijksuniversiteit te Groningen en de zenuwarts W. K. van Dijk, chef van de psychisch kliniek van deze universiteit. Na voorlezing van de conclusies van het rapport werden de getuigen-deskun- digen die waren gedagvaard, zeer kort gehoord, waarna een zitting met geslo ten deuren volgde voor een bespreking van de détailpunten. Deze brengen voor de verdachte delicate bijzonderheden mede en bovendien konden in een be sloten zitting de getuigen-deskundigen meer vrijuit spreken dan in de aanwe- ïigheid van purniek. Dokter O. moet psychisch gestoord worden geacht, zo is uit het rapport ge bleken, doch omtrent zijn toerekenings vatbaarheid doet prof. Baan geen uit spraak. De verdachte heeft van het be gin af pertinent ontkend schuldig te zijn aan de dood van zijn medegevange Lod der en heeft dit tegenover prpf. Baan ook volgehouden. Prof. Kempe constateert in het rap port in een overzicht van het leven van de verdachte dat de door deze verstrek te gegevens niet altijd kloppen. Bij de genen die verdachte hebben gekend be staat een grote mate van eenstemmig heid over de neiging van O. tot fantas tische verhalen. Hij moet niet in staat worden geacht gevoelswarme bindingen tot stand te brengen met de mensen met wie hij in aanraking komt, zo meent men. O. zou zeer materialistisch zijn ingesteld en weinig toegankelijk voor hogere eti- sche overwegingen. Men heeft vaak ruw heid en onverschilligheid geconstateerd in zijn optreden tegen vrouw en kinde ren. Tenslotte zegt prof. Kempe in zijn overzicht dat dokter O. rancuneus is, eigenwijs, zelfingenomen en vol res sentimenten. Bij het opstellen van het rapport heeft deze deskundige er reke ning mee gehouden dat het tegen O. gevoerde proces en de acht jaar lange detentie (waarvan zes jaar cellulair op het onderzoek van invloed zijn ge weest. Verdachte werd zes jaar geleden veroordeeld wegens moord op zijn echtgenote, zo stelt prof. Baan in zijn conclusie, maar hij heeft dit ontkend en het bewijs voor zijn schuld is nog niet uit het vonnis van de rechtbank geble ken. Onder dat voorbehoud, zo zegt de pro fessor, is verdachte ernstig gestoord in zijn gevoelsleven, heeft hij zich een afwerende houding aangemeten en zich afgesloten voor de buitenwereld. Een vaststaand feit is dat de man, met een I.Q. van 128, zeer intelligent is en dat hij vaak apert onjuiste verhalen doet, aangevuld met gefantaseerde details waarbij zich een cliché-achtige herha ling voordoet van onwaarschijnlijke con structie. Ook staat het vast dat de verdachte in psychische nood verkeert, en dat, ook indien vrijspraak zou vol gen een psychiatrische behandeling toch nodig zal blijven. De openbare behandeling van de zaak werd vanmiddag voortgezet. Vorig jaar eiste de officier van justitie levenslang tegen de arts, /die ook reeds tot levens lang was veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. De 34-jarige A. Lodder, die 5 februari 1958 dood in zijn cel werd gevonden, had ook levenslang gekre gen wegens moord op zijn echtgenote, gepleegd met arsenicum. AMSTERDAM, 16 maart De reva luatie is voor Stoomvaart Maatschappij Nederland een bijzonder onaangename verrassing geweest. Aangezien de in komsten voor bijna de volle 100 pet. uit ten opzichte van ons land in waar de gedaalde valuta bestaan, drukt de revaluatie hier voor 4 -4 pet. op. De uit gaven bestaan echter v oor 50 pet. uit ponden en dollars, zodat door "e revaluatie per saldo 2pet. verlies op de inkomsten wordt geleden. De vracht prijzen zullen met dit percentage moe ten stijgen, of het ladingaanbod zal met 3l/i pet. moeten toenemen, wil dit ver lies worden goedgemaakt, aldus werd op de aandeelhoudersvergadering mede gedeeld. De concurrentiepositie is wel verzwakt, maar aan de andere kant van de wereld heeft de revaluatie niet die invloed als in Europa. Dat onlangs de bouw van twee vracht schepen van ruim 11.000 ton aan een Duitse onderneming werd opgedragen, komt omdat de offerten van deze werf AMSTERDAM, 16 maart Onder bui tengewoon grote belangstelling, vooral uit de muziekwereld, is op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot van de dirigent en componist Fred J. Roeske hegraven Als eerste sprak in de aula een doch ter van de overledene, mevrouw Leni Roeske, een persoonlijk afscheidswoord. Daarna improviseerde de organist Al- bert de Klerk uit Haarlem op het or gel op Fred Roeske's ,,Bede". Namens het gemeentebestuur van Amsterdam sprak wethouder mr. A. de Roos, die o.m. zei: „De stad verliest een groot stadgenoot, Nederland een groot land genoot. Hij schiep muziek, nieuwe vor men, en als het ware een nieuw kli maat, waarin de muziek beter door zou kunnen klinken en de mannenkoorzang zich kon ontwikkelen. Deze grote Am sterdammer, zal nimmer uit ons geheu- AMSTERDAM, 16 maart Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen dr. I. J. Ippius Fockens uit Voorburg, tegen wie de directie van de Amsterdamsche Bank een klacht we gens belediging bjj de justitie had in gediend. Het hoofd van het arrondissements parket in Amsterdam mr. W. P. Bak hoven heeft het A.N.P. naar aanleiding van deze zaak desgevraagd het volgen de medegedeeld: „Op 13 februari 1961 is bij de offi cier van justitie een klacht ingekomen tegen dr. I. J. Ippius Fockens te Voor burg wegens belediging ir een memo randum, hetwelk door de heer Ippius Fockens openlijk is verspreid op een op 9 februari 1961 gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Am sterdamsche Bank. Hoewel de bewoor dingen waarin de publikatie van de heer Ippius Fockens was vervat m.i. onbehoorlijk en niet verantwoord wa ren, meen ik toch dat van een strafba re belediging in de zin van de artikelen 281, 262 of 266 van het wetboek van strafrecht nog net niet sprake is ge weest. Een strafvervolging zal dan ook niet worden ingesteld'aldus mr. Bak hoven. In het geschrift van de heer Ippius Fockens werd o.m. opgemerkt, dat de vermogensbeheerders (twee functiona rissen van de Amsterdamsche Bank) van zijn in Zürich wonende 78-jarige moeder zonder enige noodzaak, zonder overleg, zonder enige informatie en zonder een officiële taxatie, alle agra rische eigendommen van zijn moeder zouden hebben verkocht, na aan zijn moeder hiervoor een volmacht te heb ben gevraagd. In de aandeelhoudersvergadering van de Amsterdamsche Bank wilde de heer Ippius Fockens zijn memorandum over deze zaak voorlezen. De voorzit ter maakte hiertegen evenwel bezwaar, aangezien het naar zijn mening een in dividuele klacht betrof, die niet in de aandeelhoudersvergadering thuishoorde. gen raken. Gij hebt niet tevergeefs uzelf gegeven aan uw werk, uw stad en uw land", zo besloot de wethouder zijn toe spraak, waarin hij ook gewaagde van de dankbaarheid en eerbied van het gemeentebestuur voor de overledene. Vervolgens sprak de voorzitter van de Nederlandse toonkunstenaarsraad, mr. N. J. Kappeijne van de Coppello, die Roeske de figuur noemde, die nim mer te oud was om iets nieuw te on dernemen. De voorzitter van de kon. Nederland se toonkunstenaarsvereniging, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, zeide o.m. dat Roeskes verdiensten voor de Nederland se toonkunst niet van voorbijgaande aard zijn. Hij heeft de voorwaarde ge schapen voor een hernieuwde bloei van de koorkunst in Nederland. Voorts spra ken o.a. nog prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe S.J., als vriend van de overledene, die hij een man uit een stuk noemde, het hoofdbestuurslid van het koninklijk Nederlands zangersver bond, de heer A. Renes, een oud-leer ling, de heer C. Jonker, mevrouw Frie da Roeske en de voorzitter van de ko ninklijke mannenzangvereniging „Apol lo", waarvan Roeske 56 jaar dirigent is geweest. Het koor zong a capella „Litanei" van Schubert. Voor het uitdragen uit de aula sprak ds. P. C. Roodenburg nog een kort wij dingswoord. Aan de groeve bad hij het „Onze Vader". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 16 maart De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 92 tegen 28 stemmen een motie aangenomen van de heer Van Vliet (B.V.P.), waar in wordt gevraagd aan alle soldij genie tende dienstplichtigen by het einde van hun eerste diensttijd een bedrag uit te keren gelijk aan tien gulden voor iedere maand, dat zij hebben gediend. De motie was tevoren door minister Visser ontraden. Hij noemde de extra uitgaven, die hiermee gemoeid zijn en die op 7 k 8 miljoen worden geschat, niet verantwoord. Desondanks werd de motie gehandhaafd en kreeg de steun van de K.V.P., de P.v.d.A., een deel van de C.H.U.. de communisten en de S.G.P. De A.R., de V.V.D. en overige C.H.-leden waren tegen. De kamer heeft z.h.g. een andere motie aangenomen van de heer Van Vliet, waarin de minister wordt uitge nodigd opnieuw met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting in overleg te tre den om een redelijk deel van het wo ningbouwprogramma 1961 te reserve ren voor militair personeel. Een amendement - Schouwenaar (P.v.d.A.) op de Defensiebegroting werd bij aitten en opstaan verworpen. In dit amendement werd voorgesteld een post van vijf miljoen gulden van de Marine- begroting te schrappen en deze toe te voegen aan de begroting van de land macht. belangrijk voordeliger lagen dan die van Nederlandse scheepswerven. Een vraag of het in de bedoeling ligt het aantal passagiersschepen uit te breiden vond het bestuur moeilijk te beantwoor den. Men vaart op de vrije markt en men weet nog niet of een enorme inves tering als een nieuw passagierschip wel verantwoord is. De modernisering van de Johan van Oldenbarneveldt is goed in de smaak gevallen. Het schip zal nog zeker tien jaar mee kunnen. De gemiddelde leeftijd van de schepen van de Mij. Nederland is 11,2 jaar (v.j. 12), hetgeen volgens het bestuur bij een ge middelde levensduur van 30 jaar per schip, zeer redelijk is. Met de regeringsschepen hoopt men ook ander vervoer aan te trekken dan emigranten. De tanker is voor 15 jaar aan de Shell verhuurd. Het schip is dan met een redelijk rendement volle dig .verdiend". De maatschappij heeft daarna nog een 15 jaar oude tanker over waaruit blijkt, dat deze verhuur een zeer voordelige belegging ts. Vooral op de nieuwe lijnen heeft de maatschappij goede hoop op uitbrei ding van het ladingaanbod. Van toe neming van het ladingaanbod op Ame rika heeft men nog niet veel gemerkt. Het maken van cruises in het goede sei zoen en bij volledige bezetting is een voordelige zaak. Men weet niet of het de sterke stijging van de activiteit van Engelse maatschappijen op dit gebied op den duur door verhoging van het aan tal passagiers zal kunnen worden op gevangen. De jaarstukken werden goed gekeurd, mr. L. T. ter Braake werd tot directeur benoemd, terwijl Jhr. mr. J. L. A. Kretschmar- v. Veen in plaats van de aftredende C. J. baron Collot d'Escury bij acclamatie tot commissa ris werd gekozen. HEEMSKERK, 17 maart Bij graafwerkzaamheden voor de bouw van 136 etagewoningen in het plan Oos- terwijk werden een oude muur en een rij schoeiingspalen blootgelegd. De oud heidkundige dienst vermoedt dat men gestoten is op overblijfselen van een grote onmuurde vijver met terras, wel ke bij het kasteel Meerestein heeft be hoord. Aangezien aan de vondst naast de plaatsbepaling geen waarde kan worden toegekend, wordt overgegaan tot sloop van de muren waarna de bouw zal worden voortgezet. IJMUIDEN, 17 maart De heer M. B. Blondel uit Haarlem, werkzaam bij de afdeling ovenbouw van de Hoog ovens, heeft uithanden van ir. E. Voet, hoofd van deze afdeling, een bedrag van 860 ontvangen voor een goed idee. De heer Blondel, eerste man pan huis, had voorgesteld de bodem van de gietpannen, welke een inhoud van 60 ton hebben, te bemetselen met twee platte en twee rollagen, in plaats van drie platte en een rollaag. De toepas sing van deze vondst, die door de heer Voet werd geroemd, heeft een belang rijke besparing van materiaal en man uren tot gevolg. BEVERWIJK, 17 maart Op het kruispunt Grote Hout-Heemskerkerweg werd de wielrljdster Th. P. uit Bever wijk gisteravond van achteren aange reden door een vrachtauto. Zij viel en werd licht gewond. De vrachtauto chauffeur stapte uit,zei „Het is je eigen schuld" en reed weg. Aan de wielrljdster werd ter plaatse eerste hulp verleend. Nadat zy aangifte had gedaan bij de politie, is zij in het Rode Kruis Ziekenhuis behandeld. DEN HAAG, 16 maart In de zaak van de winkeldiefstallen, waarbij onder andere enige leden van het „Nederlands Ballet" betrokken zijn, heeft de politie gisteren nog een arrestatie verricht. Het betreft een zeventienjarige be diende op de grote vaart, die er van wordt verdacht enkele malen samen met andere jongelui winkeldiefstallen te hebben gepleegd en gestolen goede ren te hebben aangenomen. DEN HAAG, 16 maart In verband met de voetbalwedstrijd Nederland- België op woensdagavond 22 maart te Rotterdam, is door de PSV „Hil versum" op dezelfde avond uitge schreven draversmeeting verschoven naar dinsdagavond 21 maart in het gemeentelijk sportpark te Hilversum. Koningin Elizabeth heeft gisteravond de premiers van haar Gemenebest ont vangen uoor een souper op Buckingham Palace. Van links naar rechts: Sir Abaebakar Tafawa Balewa, van Nigerië, dr. Kwame Nkroemah, van Ghana, John Diefenbaker, van Canada, Nehroe, van Indië, veldmaarschalk Ajoeb Khan, van Pakistan, de koningin, Sir Roy Welensky, van de federatie der beide Rhodesien en Niassaland, mevrouw S. Bandaranaika. van Ceylon, Harold Macmillan van Groot-Brittannië, R. Menzies, van Australië, aartsbisschop Ma- karios, van Cyprus, K. Holyoake, van Nieuw-Zeeland en prins Abdoel Rahman, van de Maleise Federatie. HAARLEM, i7 maart De officier van justitie bij de Haarlemse Recht- bleef evenwel steeds hameren op de vraag: „waar is het geld?". Het ste reotiepe antwoord van de verdachte daarop was: „dat heb ik in mijn zaak gebruikt." Met de verklaringen, welke hij voor de rechter-commissaris had afgelegd, wilde hij niet meer van doen hebben. Hoeveel narigheid de bemidde- bank, mr. J. Bredius, heeft gistermid- ';iar heeft veroorzaakt blijkt het best WENEN, 16 maart (KNP) De Oos tenrijkse bisschoppen zullen by de Va- tikaanse autoriteiten een verzoek indie nen om leken als experts aan te trekken by de voorbereidingen van het Conci lie. Het Oostenrijkse episcopaat heeft hiertoe besloten op zijn zojuist beslo ten voorjaarsconferentie. Het verzoek van de bisschoppen kan op twee ma nieren worden verstaan en ingewilligd. Op de eerste plaats zouden de com missies geheel zelfstandig en vrijblij vend advies kunnen vragen aan leken j>f groepen van leken. In dat geval be hoeft wellicht geen toestemming aan de f!au® 7eIt gevraagd te worden, omdat e'd om de geheimhouding aano-S1"?'88'6 te bewaren, hierdoor niet aangetast wordt. vaneOottenrhkZ^n' dat d?, bis,foppen leden of consult^°gen-' dat leken als sies worden opg^®" 'n Tde commis- moet de pausbeSl"' *n dab.geval in het motu proprio JÏ' daar z'ch tu" het reent van 'b<S,ern9 ^ei Nu* voorbehouden. be"°emmg heeft Intussen sluit het verzoek van de n„ tenrijkse bisschoppen heel byzond|r°°s; btj de publikatie in de „Acta APOsta5" cae Sedis", waarin de centrale com missie officieel hec-ft meegedeeld, dat het apostolaat van de leek een van de voornaamste kwesties van het Concilie zal zijn. Het verzoek preludeert al ?n zekere mate op de taak van deleek in de kerk, nu de Oostenrykse bisschoppen impliciet stellen, welke belangrijke by- drage de leek kan leveren voor de oplos sing van problemen, die mogelykerwy- ze ook op het Concilie ter sprake ko men. De Oostenrijkse bisschoppen hebben reeds herhaalde malen aangedrongen op een grotere inschakeling van de le ken by de Concilie-voorbereidingen. In een gesprek met katholieke Oostenrykse journalisten heeft bijvoorbeeld kardi naal, aartsbisschop van Wenen, reeds in januari verklaard, dat liy voorstan der is van officiële inschakeling van le ken, vooral van de grote internationa le organisaties. Deze organisaties re presenteren, aldus de kardinaal, de le ken in de kerk. Het zou doelmatig zijn, wanneer de internationale organi saties alsnog officieel bij de voorberei dingen voor het Concilie betrokken zou den worden. dag tegen een 29-jarige Haarlemse be. middelaar, die wegens verduistering te recht stond, anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist. In de afgelo pen jaren zou hij gelden hebben ver duisterd, welke kleine zakenmensen hem hadden toevertrouwd voor de aan koop van panden en bedrijven. Drie slachtoffers getuigden gistermiddag te gen hem. Dat waren een 44-jarige ban ketbakker uit Haarlem, die hem 15.000 had gegeven voor de aankoo- van een cafetaria-bedrijf in Halfweg, een 29-jarige chef-kok uit Santpoort, die hem 12.500 ter hand had gesteld voor de aankoop van een pensionbe- dryf in Nijmegen en tenslotte een 69- jarige kolenhandelaar uit Haarlem, die hem 1.000 handgeld had gegeven voor de koop van een huis, eveneens in Nij megen. Ty'dens de behandeling van de zaak heeft de president van de Rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer, herhaaldelijk zich verwonderd over het gemak, waar mee deze mensen zich hebben toever trouwd aan de bemiddelaar, die met een 47-jarigë vertegenwoordiger in Haarlem een kantoor dreef, onder de wydse titel „Europoort". Zonder te in formeren naar zyn persoon en zijn kwa liteit hadden zij zich op hem verlaten. De banketbakker had om het bedrijf in Halfweg te kunnen kopen een heleboel geld moeten lenen. Dat geld is hij nu allemaal kwijt geraakt, want degene, aan wie de verdachte het geld had moeten geven, heeft nimmer iets ont vangen. De chef-kok had zyn spaar centen aangesproken omdat hij een eigen bedrijfje wilde beginnen in Nijmegen, dat hem voor 60.000 te koop was aangeboden. Later had hij er evenwel van afgezien, maar het geld, dat hy de verdachte als eerste aanbetaling op de koop had gegeven, is hy kwijt. De ko lenhandelaar zag van zijn geld ook niets meer terug, toen hij hoorde, dat de koop van de woning, waarvoor hy de bemiddelaar 1.000 handgeld had ge geven, niet doorging. Gistermiddag probeerde de verdach te herhaaldelijk uitvluchten te zoeken voor zyn handelwijze. De rechtbank HAARLEM, 17 maart Wegens valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking heeft de officier van justitie bij de Haarlemse Recht bank, mr. J. Bredius gistermiddag te en een 38-jarige kantoorbediende uit iaarlem anderhalf jaar gevangenis straf geëist. Naar zyn vroegere patroon mededeel de zou de verdachte zyn bedrijf hebben benadeeld voor 11.000 door SekRm van klanten niet af te dragen en door ge.„knoei in boeken. Als gevolg v®n deze gevoelige aderlating zal,het„„,9" drijf waarschijnlijk moeten worden geli quideerd. Ook by zjjn vroegere werkgevers had de verdachte steeds genoeid. „U wera steeds ontslagen, omdat u geknoeid had", zei mr. Reeling Brouwer. De verdachte gaf dat toe. Zijn verdediger, mr. B. E. van Ttjn bepleitte clementie. Uitspraak 30 maart. uit het feit, dat verschillende partijen welke via hem met elkaar zaken heb ben gedaan, thans tegen elkaar proce dures instellen. Mr. J. Brons, de verdediger van de verdachte, achtte verduistering niet be wezen. Hij vond, dat de kwesties thuis hoorden bij de civiele rechter. Hij vroeg vrijspraak en subsidiair een gecombi neerde straf. Eerder op de dag had de compag non wegens oplichting en verduistering terecht gestaan. In zyn zaak ging het om een bedrag van 250, dat hij een Bussumse accountant afhandig zou heb ben gemaakt. Mr. Bredius eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Voor verduistering van een huurkoopauto hoorde hij een eis vari zes maanden, waarvan twee voor waardelijk met aftrek. Uitspraak 30 maart. AMSTERDAM, 16 maart In de leeftijd van 44 jaren is in het Leeuwen hoekziekenhuis te Amsterdam overle den de heer Piet van Nek, oud-wielren ner, die na zyn huwelijk met een Vo- lendamse zich te Volendam vestigde. Piet van Nek nam als beroepsren ner indertijd deel aan de Tour de Fran ce, reed verschillende malen de z.g. Zesdaagse en de Ronde van Nederland. Kort na zijn huwelijk trok hy zich uit de wielersport terug, en vond werk op één der bedryven in Amsterdam-Noord. De overledene was vader van een ge zin van zeven kinderen. Grtfel, een van de drie Russische volbloeds, die zullen deelnemen aan de G and National van Aintree, heeft onder jockey Ivan Avdeyev deelgenomen aan een wedstrijd met hindernissen op de baan van Hay dock Park. De foto to nt het paard tijdens een spectaculaire sprong over een haag, waarvan het Kan neooen geleerd, wat er allemaal te wachten staat. Het verzoek van de Oostenrykse bis schoppen is een eerste officiële stap van een gezamenlijk episcopaat. Pogingen in dezelfde richting zijn wei door leken ondernomen, maar de Vatikaanse auto riteiten hebben hierop niet duidelijk ge reageerd. Een aanwijzing echter voor de opvattingen van het Vatikaan 'lig' in het feit, dat op vezoek van de R- Stoel het derde internationale congres voor lekenapostolaat na het Concilie en niet ervóór, zoals aanvankelijk werd overwogen, gehouden zal worde.». Het georganiseerde wereld-lekenapostolaat wordt dan in de gelegenheid gesteld ken nis te nemen van hetgeen het Conciü* over de leken in de kerk heeft beslist ROTTERDAM, 16 maart De recht bank heeft vanmorgen haar vonnis uit gesproken over de „ladies-gang", de Jeugdbende van een twintig jongens batui'!i;,'s de president het by de be- geleden"8 van de zaken veertien dage" vrije {'„/f'. uit gebrek aan zinvolle zicht en sbesteding, onvoldoende toe- voelen, toteni ïich thui- niet geborge? en sexuele nuiallkt" diefstallen, t° Deze jongelui v^K„ineen zijn gekofi,^ men uit alle 20 jaai; 8, er waren onder hen ïI?PelUke ,n uo- lieren, een leerling-tèkiijdelbare s.c„r„ bediendes en een tapper.Har* kantoo De zwaarste straffen, die de v,t- bank oplegde, waren er twee vanéén jaar en zeven maanden jeugdgevange nis, en een van één jaar en vijf maan den „gewone" gevangenisstraf. Dan volgden straffen van negen, acht en zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Enkele verdachten kregen er een jaar toezicht by, omdat zy zodanig op groeiden, dat ze met zedelijke gang werden bedreigd, aldus de door bank. Een jongeman, die eerder tQt de kinderrechter was veroordeel" een voorwaardelijke tuchtschools kreeg nu drie maanden tuchtschool- deren werd een geldboete van 15 °jn0r gulden opgelegd, te vervangen 0 één of twee weken tuchtschool, al niet gevoegd bij een voorwaarden)* gevangenisstraf. AMSTERDAM, 16 maart De film ster Ingrid Bergman heeft gisteren een bliksembezoek aan ons land gebracht. Met haar echtgenoot, de producer Lars Schmidt, bezocht zij des avonds in Car ré de musical „My Fair Lady". Schmidt heeft het als producer van deze musical nog steeds erg druk. Van daag vertrok hij naar Berlijn, waar hij in oktober met een serie voorstellingen van deze show hoopt te beginnen. De producer is daarna van plan otU binnen niet al te lange tijd een nieuw® musical naar Nederland te brengen» Niet de „Westside Story", waar va# reeds sprake geweest is. aangezien Ne" derland volgens Schmidt niet zal kun nen zorgen voor het grote aantal ar tiesten dat nodig is voor deze shoW Schmidt heeft voor ons land zijn oog laten vallen op de musical ,,01'vir-' een spel dat gebaseerd is op he1 A haal van Olivir Twist. Hij heef» hie over gisteren en vandaag bespreking®® gevoerd met Nederlandse impresario s. AMSTERDAM, 1? maart De recht bank heeft de dertigjarige Amsterdam se politieagent J» van der M. wegen* mishandeling van d® eveneens dertig' jarige vrachtwagenchauffeur A.B. ver oordeeld tot vyftig gulden boete of tie? dagen hechtenis. De chauffeur wet® voor hetzelfde feit veroordeeld tot tie" gulden boete ot twee dagen hechteni*.' De eis was tegen beiden 25 boete e' vyf dagen hechtenis. Deze wederzjjds mishandeling speelde zich af 0p 21 juli 1960 op d® Haarlemmersluis in Amsterdam, en kele weken na het incident met es® journalist. Waarbij de agent van de? M. ook betrokken was. De agen^ st0J1 u dj* kruispunt omstreeks vü; u „i litermate drukke verkeer t® üt? ien" Omdat hjj van mening w®s dat de vrachtautochauffeur zyn beve- LL? niet bad opgevolgd, ging het twee tal met elkaar op de vuist. Late.' bleek dat de vechtpartij naar aanlej' mng van een misverstand was om? staan. De chauffeur had de bevelen van een andere politieman opgevolgd» doch zijn collega van der M. wa* daarvan niet op de hoogte. Dertien burgers die getuigen ware" van de vechtpartij, legden bij de beham deling van deze zaak voor de agent be zwarende verklaringen af. Zij meende" dat de eerste klap door de agent wa® gegeven. De rechtbank wees het beroep van de chauffeur op noodweer of nood weerexces evenwel af. HALLO, OOGROSE.:, "CHARUE" VEEGT nog. HEBBEN MACHINE doorzocht GEEN SPOOR VAN EEN BOM... WAT NU? 3-10 jf COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE "DÖ6R0SE AAN "CHARUEl.. LANDT 'OP Het naaste vliegveldvèrzoert NOODMAATREGELEN, maar VERzmGT DE BOM, ANDERS PVEI6EREN ZE MISSCHIEN: HERHAALT HET ONDERZOEK NA LANDINGtznnn ,T,Zl 1.W MN CHAP- HEB ZE- NI AN. NOCH CORD WELL BEREIHEN... HEB JE DE POLITIE x nr/nri uii et/M iPEMAR5CHUMDp.\TEL EFOONCELUz jKgL. «-dr- METEEN GEALARMEERD- HET GESPREK mAM UIT EEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2