A.V.D. blijft vechten tegen huidig omroepbestel Nota over een tweede t.v.-net Gemeente Dantumadeel in financiële zorgen GENIET VAN'N f Verkeer eist drie levens Vrijetijdsprobleem onder de jongeren niet urgent Teveel volwassenen vullen hun tijd met louter amusement Vanaf 15 mei vijfdaagse werkweek in de mijnen Aanwezigheidspremie wordt nu verzekeringsplichtig loon DE EERSTE BLOESEMS m LUND IA KASTEN 3^ LADEN KASTEN moedig en goed st Geen menings verschillen" Toeslag export- boter verhoosrd JK-" Cen a«ent van po" Lectric Shave Rijk vordert voorschotten terug 80.000 deelnemers in drie nachten Vijftien kalveren bij brand gedood Mijnindustrie besluit GE MAGAZIJNEN WILLIAMS MAANDAG 20 MAART 1961 PAGINA 5 95' Partiicorivetit A.R.: In Tilburg Agent vecht half uur uiet dronken man Honderden toeschouwers bleven passief D<?Venzo ze' de U KUNT ZICH SCHONER UITSCHEREN MET UW ELECTRISCH SCHEERAPPARAAT... als U vóóraf Lectric Shave pre-shave lotion gebruikt! LAid-n_oL™-_-i- BEGIN ER NU MEE Nasleep van fraude door ambtenaar Drie personen geivond Stille Omgang Benoeming bisdom Rotterdam PROF. DR. A. L. JANSE DE JONG: 'iS.ëï'M WMwÊ> xmm In Barneveld Ook branden in Den Haag en Fries dorpje Baart zonecht ndanthren VAM WERELDVERMAARDHEID AOW-overeenkomst tussen Nederland en West-Duitsland Hogere verpleeg- tarieven Zaalver pleging in acade mische ziekenhuizen mmJUV nog deze Wee^ UVi fïETS naden - 1 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 20 maart „Het hui dige omroepbestel is een stuk conser vatisme, dat moet worden doorbroken. Ik ben overtuigd, dat ook deze burcht eenmaal zal vallen". Met deze woor den vatte mevrouw G. van Someren- Ijowner, lid van de Tweede-Kamerfrac tie van de V.V.D. zaterdag haar me ning samen omtrent het huidige om roepbestel. Zij sprak haar rede uit op tweede dag van de algemene vergade- ,1IlK van de V.V.D. Een belangrijk deel a1 deze dag was gewijd aan de ra- Advertev tie) UTRECHT, 20 maart Het partij- convent van ne Anti-Revolutionaire par tij heeft zaterdag hier een besloten ver gadering gehouden. Het convent heeft zich bezig gehouden met de actuele politieke situatie. In een door het cen traal comité van de Anti-Revolutionaire partij verstrekt communiqué wordt over tie bespreking het volgende meegedeeld. „De voorzitter der partij, dr. W. P. -ycrghuis, gaf een analyse van de poli tieke ontwikkeling voor en na de cri sis van december. De voorzitter der Tweede-Kamerfractie, dr. Bruins Slot, deed statutair verplicht verslag van de werkzaamheden der Tweede-Kamerfrac tie. Ook de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen, en de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, voerden het woord. Na een openhartige discussie, die op de re feraten van de heren Berghuis en Bruins Slot volgde en waaraan velen deelna men, bleek opnieuw dat er tussen de A.R.-bewindsleden, de A.R.-Tweede-Ka merfractie en de partijleiding, géén Prbtbipiële of, persoonlijke meningsver schillen bestaan, en dat men met ver trouwen het beleid van het kabinet-De Wuay in de nog komende twee jaar te gemoet ziet. Uitdrukkelijk werd eveneens bet vertrouwen in de Anti-Revolutionai re Tweede-Kamerfractie bevestigd. Het Partijconvent sprak tenslotte uit, dat de Partij eensgezind haar arbeid voortzet. Het slotwoord werd gesproken door de ere-voorzitter van het centraal comité, dr. J. Schouten. DEN HAAG, 20 maart Het pro ductschap voor zuivel heeft de toeslag °P geëxporteerde boter verhoogd van ®8 tot 98 cent per kilogram. Voor En- Reland is de verhoging ingegaan op 13 maart, voor andere in aanmerking ko mende landen op 17 maart. d™Xertl0£ing van de toeslag met van de n ls ^sloten, omdat de prijs Xf"kt e"se boter op de Engelse laag se^al dat zelfde bedrag is om- landse en n' De Prijzen van Nfder" nog hn„ ,Jeense boter liggen ook nu den d'e van boter uit andere lan- zoals Nieuw-Zeeland. 'T")g toeslag op de export van room -5 Venezuela heeft het produktschap ^boogd van 63 cent tot 1,17 per pro- Cent vet per honderd kg. room. dio- en televdsjeproblememarH®^®!» mevrouw Van Someren e« ta de Eerste Kamf ^"Teide on Schouwenaar-Franssen, n leverde derwerpen te berde nV V D „visje rms'te meer bleek, dat de V.V.D. zich de eniee partij noemt, die de strijd te gen de huidig® omroeporganisaties blijft voortzetten. Na een breed historisch overzicht kwam mevr. Schouwenaar tot de con clusie, dat de coördinatie van de pro gramma's via de N.R.U, niet geslaagd is, dat de huidige omroeporganisaties cultureel met representatief, niet demo cratisch en niet economisch werken. Er is te weinig inzicht in de smaak van het publiek, geen „audience re search en ook geen „public service." Mevr. Schouwenaar, zei, ondanks het besef dat de V.V.D. in het parlement tegen een overmacht strijdt, toch de in druk te hebben, dat er nog wel hoop is, dat de ideeën van de V.V.D. verwer kelijkt worden. Dit naar aanleiding van de debatten, die reeds in het parlement zijn gevoerd, de V.P.R.O.-brochures, het „droit de repos" waarover de Radio- raad gunstig geadviseerd schijnt te heb ben, het tot stand komen van een on- kan dienen voor een verdere verande ring in het omroepbestel en ten slotte de werkzaamheden van de studiecommis sie, die staatssecretaris mr. Y. Schol ten in het leven heeft geroepen. „Wat de V.V.D. wil is geen staats omroep, ook geen liberale omroeporga nisatie, maar een omroepbestel zonder monopoliepositie der vier bestaande omroeporganisaties, waarbij de verhou ding individu-overheid opnieuw en nauw keurig bekeken moet worden, langs lij nen der evolutie en niet der revolutie". Mevrouw Van Someren noemde de no ta betreffende een tweede t.v.-net van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp een „moedig en goed stuk, verstandig en nuchter". Zij wees er verder op, dat degenen, die menen via deze commerciële tele visie schatten te kunnen verdienen, het mis hebben; overwinsten zullen aan cul turele doeleinden ten goede komen. Men zou hiermee b.v. een Nederlands Dans theater prachtig hebben kunnen helpen. Mevrouw van Someren, die zelf jour naliste is geweest, toonde zich niet on gerust over een daling van de adver tentieomzet der dagbladen. Ook in an dere landen is na invoering van de com merciële t.v. de krantenreclameop brengst in absolute zin niet gedaald. Voor plaatselijke reclame blijft de pers zelfs het enige medium. Zonder dat er door beide inleidsters maar een enkel goed woord was ge zegd over de kwaliteit van de Neder landse radio- en t.v.-uitzendingen, kwam de conclusie, dat de huidige opzet te kort doet aan de werkelijkheid, de rijk dom van ons geestelijk leven en onze levensvormen, de verdraagzaamheid en (Advertentie) afhankelijke t.v. die als katalysator het op en staan voor eikaars ideeën. Advertentie) Advertentie TILBURG, 20 maart Een 24-jarige mrlnn? e" ^"'^^Vond op het ROS- molenplem alhier een half nur iflll„ siag geleverd, terwijl zeker honderd toe schouwers passief stonden toe te kijken Ook reageerde het publiek niot 1, H niet op het Verzoek van de agent om op te bel voor assistentie. Tenslotte heeft eer »«ilitair de knoop doorgehakt en naar hoofdbureau getelefoneerd, waarna ue terrazzowerker werd ingesloten. te^-. Politie deelde mede zeer ontstemd Diïï °Ver de houding van het publi?k dinc 6er §ing het "og om de aanhou- van de man, die wegens een over moedig biergebruik gevaar opleverde voor het verkeer, doch hij had ook heel jets anders op zijn kerfstok kunnen heb- en en ook dan zou de medewerking KeKi het publiek stellig achterwege zijn onderagent moest zich na het gevecht len. geneeskundige behandeling stel- Doe enkele druppels Lectric Shave op Uw gezicht en Uw shaver scheert 10 x beter en sneller zonder dat U harder hoeft te drukken... zonder ingewikkelde seheermethode... Want Lectric Shave is een zeer speciale vinding van Williams - een der grootste specialisten ter wereld in toilet-artikelen voor mannen. Lectric Shave richt de baardharen op smeert de huid verwijdert transpiratie 1B O N Zend proefflacon voor f 1 Iweek. Hierbij ingesloten 30 cents I aan postzegels voor verzendkos-1 Iten etc. NAAM: ADRES: PLAATS: (Zend deze bon aan Kuypers&Co. iN.V., Posthiis 9002, Amsterdam 1 m LEEUWARDEN, 20 maart De ge meenteraad van Dantumadeel heeft zich vrijdagavond in een langdurige beslo ten zitting bezig gehouden met een kwestie, die voor de gemeente zeer on aangename gevolgen zal hebben. Het rijk heeft namelijk een bedrag van 465.000 gulden teruggevorderd, dat als voorschot aan de gemeentelijke ienst voor sociale zaken was verstrekt maar dat tengevolge van fraude op onjuiste wijze is besteed. De fraude werd gepleegd door een ambtenaar van sociale zaken die des wege onlangs door de rechtbank alhier werd veroordeeld tot een vrijheidsstraf. Hij kreeg de bijnaam „Sinterklaas van Dantumadeel", omdat hij grote bedra gen zonder meer had uitbetaald als voorschot op uitkeringen aan mensen, die daarom kwamen vragen. Ook het beheer van de gemeentelijke werkplaats voor minder validen in Dantumadeel zou niet volgens de voorschriften van het rijk zijn uitgevoerd, zodat het rijk ook hiervoor een aanzienlek bedrag zal willen terugeisen, dat verleend is als voorschot op de lonen van onrechtma tig tewerkgestelde mensen. Aan de gmeentesecretaris van Dantu madeel is met ingang van 12 juni op eigen verzoek op de meest eervolle wij- ze ontslag verleend na een periode van 43 jaar in de gemeentelijke dienst. Dit ontslag werd vrijdagavond door de ge meenteraad verleend. Naar wij verne men '.estaat er geen direct verband tussen de gepleegde onregelmatighe den en het ontslag van de gemeente secretaris. 20 m-^art In de Hoofdstraat nabjj het "tation Drieber- gen-Rijsenburg, is zaterdagmiddag een frontale aanrijding gebeurd tussen een NBM-bus en een personenauto. De be stuurder van de personenauto, de 66- jarige neer J. van der Heide uit Utrecht overleed ter plaatse. Z\jn echtgenote werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Zeist vervoerd. BREDA. Op de rijksvveg Breda- Roosendaal is zondagavond een per sonenauto in botsing gekomen met een busje. De chauffeur van het bus je, de 25-jarige J. c. van Batenburg uit Sprundel kwam hierbij om het leven. Het busje zwenkte voorbij de Gastel- se weg plotseling naar links en werd in de flank gegrepen door de perso nenauto, die op betrekkelijk korte af stand volgde. De heer Van Batenburg werd uit de wagen geslingerd en direct daarna overreden door een auto, be stuurd door een Roosendaalse arts. De inzittenden van de auto, die het busje aanreed een jongeman en een meisje, werden licht gewond. ECHT. Gistermiddag zijn op de rijksweg drie kettingbotsingen voorge komen. In totaal waren er twaalf auto's bij betrokken en een motorrijder. Deze ongelukken waren het gevolg van plot- selinge hagelbuien en slagregens, waar door het wegdek glad was geworden. Er kwamen geen persoonlijke ongeval len voor. Wel was er veel materiële schade. ,ein0dh°VEN. Zaterdagmiddag is. de jarige A. M. Bos op de Bosch- dijk met haar fiets tegen een trekker met oplegger terechtgekomen en op slag gedood. Het meisje gleed met haar voet van de pedaal. Toen zij trachtte naar evenwicht te bewaren, viel ze naar nnks, juist toen haar een trekker met oplegger passeerde. Het meisje over leed ter plaatse. AMSTERDAM, 19 maart Tijdens de laatste Stille Omgang van dit jaar zijn 8000 deelnemers met 16 extra trei nen en een evengroot aantal met 190 bussne naar Amsterdam gekomen, ter wijl ook 25 Amsterdamse parochies de Stille Omgang maakten, zodat het to taal aantal deelnemers op 25.000 mag worden gesteld. In totaal hebben tij dens de drie nachten ongeveer 80.000 personen aan de Stille Omgang deelge nomen, niet meegeteld het grote aan tal dat in de week op eigen gelegen heid of in kleine groepen de Stille Om gang heeft gemaakt. De algemene indruk van dit jaar is dat de belangstelling vooral onder de jongeren zeer is toegenomen. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, heeft zondagmor gen de Stille Omgang gemaakt en daar na een pontificale H. Mis met preek in de Begijnhofkapel opgedragen. Ook buitenlanders hebben aan de Stil le Omgang deelgenomen: een groepje Duitsers is per auto van Oldenburg naar Groningen gereden en heeft zich daar aangesloten bij de 500 Groningers, die per extra-trein naar Amsterdam zijp gereisd en die onder leiding stonden van mgr. G. G. P. v. Dijk, vicaris-generaal van de bisschop van Groningen en de ken van Groningen. Grote groepen kwa men ook uit Friesland, Zuid-Limburg, Den Bosch, Utrecht, Delft, Betuwe, Alkmaar en omgeving, Volendam en Monnikendam, Waalwijk en Oost-Gel derland. Een groepje wandelaars kwam helemaal uit Wervershoof in West- Friesland. ROTTERDAM, 20 maart (KNP) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Zoeterwoude.H. Joannes Onthoofding, de weleerw. heer A. H. F. Planken, die kapelaan was te Leidschendam-H. Pe trus en Paulus. ZAANDAM, 20 maart Op het con gres van „Vrije Tijd" uitgaande van de Katholieke Stichting Opbouw Zaan streek, van welk congres wij reeds in de editie van zaterdag melding maak ten, heeft prof. A. L. Janse de Jon ge van de Vrije Universiteit te Am sterdam in de middagzitting een des morgens gestelde vraag van prof. dr. Kwant OESA uit Eindhoven be antwoord. Prof. Kwant had gesteld: „Bij het probleem van de vrije tijd, doet zich eerst de vraag voor: is er wel een probleem?" Prof. Janse de Jonge kon aan de hand van een onder zoek vanwege de Gereformeerde Ker ken verklaren, dat het vrijetijdspro- bleem onder de jongeren weinig ur gent is. Spreker vervolgde: „velen van deze jongeren besteden een groot deel van hun tijd aan het verwerven van di ploma's, aan het werken in groepsver band in hun verenigingen en aan poli tiek gerichte ontspanning. Er is wel een ander probleem, dat van te wei nig vrij tijd". Uit het referaat werd wel duidelijk, dat het zogenaamde probleem van de vrije tijd tal van geestelijk-hygië nische aspecten heeft en dat men via dit vraagstuk in aanraking komt met- tal van interessante sociaal-psy chologische vraagstukken, aspecten die men moet toetsen aan het be grip vrijheid. Noodzakelijk is analy seren van het motief. Welk motief wenst men toe te passen? Het mo tief van de ontspanning, de creativi teit of de bezinning? „Er ligt een eigenaardig tussengebied tussen de inkeer, waar weinig mensen aan toe komen, en het opgaan in het amuse ment, waar wellicht teveel mensen zich aan overgeven. In dat tussen gebied is zeker plaats voor creativi teit, ontspanning en spel, mits men zoveel mogelijk individualiserend te werk gaat, juist om nieuwe massafi- cering van vrijetijdsbesteding te ont gaan". Na nog te hebben gesproken over het curatieve, preventieve en het posi tieve aspect stelde prof. Janse de Jon ge, dat juist het positieve aspect het belangrijkste is, omdat het de omstan digheden bevordert, waaronder de mens als persoonlijkheid zijn eigen vorm- en zingeving kan vinden, ook en juist wat betreft de vrije tijd. Dat het begrip „vrije tijd" een om streden begrip is en voor velen een „persoonlijk" dus geen algemeen probleem, bewezen de acht co- referenten in de middagzitting van het congres. Daar hekelde, onder instemming, het lid van de provinciale staten van Noord-Holland, de heer E. P. Clijnk, de maatregel van de landelijke over heid de gewestelijke arbeidsbureaus toe te staan werkzoekenden in te schrijven, die de drie uren, dat zij op zaterdagmorgen vrij zijn, wensen door te brengen om méér geld te verdienen door opnieuw arbeid te verrichten. Hierdoor wordt het grote goed van de recreatie dus vrijwillig om hals ge bracht. „Daarom" aldus deze spreker, „betwijfel ik of het vrijmaken van de zaterdag door het prijsgeven van de 8'/ï-urige arbeidsdag wel een sociale maatregel is, omdat de arbeidsdag in zeer vele gevallen tot 9 uur wordt ver lengd. Verkorting van de arbeidstijd is dan pas reëel, als dit geschiedt als gevolg van mechanisatie en automa tisering." PROF. DR. A. L. JANSE DE JONGE De planoloog en sociograaf D. de Haan besprak het planologische as pect van de vrije tijd. „De mediteren de oosterling vertoont naast een mini mum aan handeling ook nog een be perkte keuze aan vormen van vrye tijdsbesteding en hij neemt genoegen met een zeer kleine ruimte. De wes terse mens echter heeft zo'n grote ver scheidenheid aan ontspanning, dat nq zelfs ruimte tekort komt. Het bezit van verkeersmiddelen bevordert net bermtourisme, en het massa-bezoek aan massa-recreatie-oorden. Planologie is het verdelen van ruim te, ruimte voor bioscopen of schouw burgen, ruimte voor tuinen en plant soenen, ruimte voor voetbalvelden of volleybalterreinen, maar ook voor wegen en parkeerterreinen. Wie geeft de criteria aan waar de verdeling naar zal geschieden? In een bepaalde stad had iedere volkstuinder de beschikking over 420 m2 grond, iedere voetballer 135 m2 en iedere zwemmer minder dan een m2. Er waren 410 volkstuinders, ruim 1800 voetballers, doch naar schatting 68000 personen, die enige malen een bezoek aan een zwembad brachten, aldus de heer De Haan. Hq constateert een drang tot verplaatsing bij de huidige mens, waardoor de vraag openblijft: moet men de beschikbare middelen in vesteren in het woonmilieu of in de recreatiesector. BARNEVELD, 20 maart Vijftien mestkalveren zijn in de vlammen om gekomen of moesten wegens ernstige brandwonden worden afgemaakt, nadat zaterdag brand was uitgebroken in de grote kalveropfokschuur van de heer Van Ee aan de Dronkelaarseweg al hier. In het hok waren honderd kalve ren ondergebracht. De brand ontstond bij de pijp van een der felbrandende potkacheltjes, welke pijp loopt over de zolder van de loods, waar stro opge slagen lag. In een ommezien stond de schuur in lichter laaie. Toen de brandweer arriveerde was men bezig het kalverenfokvoer naar buiten te slepen. Onmiddellijk begon men met het naar buiten brengen van de kalveren. Een aantal dieren was reeds gestikt door de rookontwikke ling. De ernstig gewonde dieren wer den later afgemaakt. De schuur is gro tendeels uitgebrand. De heer Van Ee was niet tegen brand verzekerd. De schade loopt in de duizenden guldens. DEN HAAG In een achterkamer van een woning aan de Nobelstraat, be woond door twee ambtenaressen, is za terdagmorgen brand uitgebroken. Bij het afstoffen van de kachel zijn enkele gloeiende kooltjes uit de asla gevallen, die een flinke binnenbrand veroorzaak ten. De brandweer, die snel ter plaat se was, kon de brand beperken tot de ene kamer. De voorkant van het huis, waar een antiquiteitenwinkel ge vestigd is, liep geen schade op. Zondagmiddag brak brand uit in een hofjeswoning aan de Parkstraat, be woond door een 77-jarige dame. De brandweer, die het vuur met nevel spuiten bestreed, slaagde er in het vrouwtje, dat door de rook bewuste loos was geworden, in veiligheid te brengen. Per ambulance werd zij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd, vanwaar zij later naar een rust huis werd gebracht. LEEUWARDEN In Baart heeft zaterdagavond een felle brand de wo ning van het echtpaar J. Mollema in de as gelegd. Ook het aangrenzende winkelpand van de heer J. Dijkstra brandde grotendeels .it. De brand in de woning werd ontdekt toen een op de bovenverdieping slapend kleinkind, dat met zijn ouders in Baart logeerde, be gon te huilen. De zoldervloer stond toen reeds in brand. De onmiddellijk ge waarschuwde brandweer van Mantgum was spoedig ter plaatse en kreeg kort daarna assistentie van de brandweren van Leeuwarden en Wommels. Het woonhuis viel echter niet meer te red den. De inboedel van woonhuis en win kelpand ging verloren. Het echtpaar Mollema en het logerend gezin wer den voorlopig bij verschillende bewo ners in het dorp ondergebracht. (Advertentie) (Advertentie) Onovertroffen wasecht aonecht weerecht HEERLEN, 20 maart Tijdens een zaterdag gehouden besloten vergade ring heeft de Mijnindustrieraad een voor het mijnpersoneel belangrijk prin cipebesluit genomen, te weten de in voering van de vijfdaagse werkweek en de omzetting van de bijzondere premie (aanwezigheidspremie) in verzekerings plichtig loon. De definitieve vaststelling van de verordeningen, waarin deze ver beteringen zullen worden vastgelegd, zal geschieden in een vermoedelijk op 25 april te houden openbare M.I.R.-ver- gadering. Behoudens goedkeuring van de minister van Economische Zaken zullen de verbeteringen met ingang van 15 mei van kracht worden. Al geruime tijd bestond in de mijn industrie een gedeeltelijke arbeidstijd verkorting in de vorm van één vijf daagse werkweek per vee m dagen. Met de omzetting van de gedeeltelijke in een volledige arbeidstijdverkorting is een bedrag gemoeid van 21,7 miljoen. De op 24 oktober van het vorig jaar ingestelde commissie ad hoe heeft be rekend, dat verbeteringen voor het mijn- personeel te realiseren zijn tot een be drag van 27,5 miljoen, zodat alles zins ruimte is voor de invoering van de vijfdaagse werkweek, maar ook voor een omzetting van de huidige bijzonde re premie, de zogenaamde aanwezigheids- premie, in verzekeringsplichtig loon Deze premie, die vroeger alleen per gewerkte dienst werd verleend, zal voortaan ook over verlofdagen en bij ziekteverzuim uitbetaald worden. Verwacht wordt, dat de vijfdaagse werkweek de produktie niet nadelig zal beïnvloeden, aangezien na gedeelte lijke invoering van de vijfdaagse werk week het effect van de ondergrondse produktie per acht uur een aanzienlijke stijging heeft te zien gegeven en wel van 1855 kg in 1960 tot 2000 thans. De voortschrijdende mechanisatie is hier uiteraard niet vreemd aan en zal de stijging van het arbeidseffect nog we) doen aanhouden. Advertentie DEN HAAG, 17 maart Tussen Ne derland en de Duitse Bondsrepubliek is een overeenkomst geslotetn betref fende de toepassing van de algemene ouderdomswet. De overeenkomst zal in werking tre den na goedkeuring der beide parle menten en terugwerkende kracht heb ben tot 1 januari 1957. Zij houdt in, dat Duitsers, die in de Bondsrepubliek of in Nederland wonen en Nederlanders, die in de Bondsrepubliek wonen, recht hebben op een uitkering krachtens de A.O.W., indien zij van hun 59ste tot hun 65ste jaar in Nederland hebben gewoond en in dienst zijn geweest van een blijvend in Nederland gevestigde werkgever. Duitsers en Nederlanders die aan deze voorwaarde niet voldoen, maar van hun 59ste tot hun 65ste jaar afwisselend in een van beide landen of alleen in de Bondsrepubliek hebben ge woond, kunnen aanspraak maken op een gedeelte van het pensioen, afhan kelijk van het aantal jaren dat zij in Nederland hebben gewerkt bij een Ne derlandse werkgever. Voorts is be paald, dat personen, die ingevolge de Nederlandse wetgeving recht hebben op A.O.W.-uitkering dit recht behouden, indien zij in de Bondsrepubliek gaan wonen. Deze bepaling is vooral van be lang voor personen in de grenscorree- tiegebieden, welke ingevolge het grens verdrag tot de Duitse Bondsrepubliek zullen gaan behoren. DEN HAAG, 17 maart - De oorzaak der verhogingen van de verpleegprijs voor de zaalverpleging in het acade misch ziekenhuis te Leiden is gelegen in de grote discrepantie tussen de kost prijs en de verpleegprijs. Dit deelt de minister van Economische Zaken mee op een Kamervraag van de heer van Lienden (P.v.d.A.). Aan de academi sche ziekenhuizen in Groningen, Leiden en Utrecht en het Wilhelminakmder- ziekenhuis in Utrecht is machtiging verleend ingaande 1 januari j.l. een zaaltarief te berekenen van 22,75 per verpleegdag. Overwogen wordt de twee de fase van de noodzakelijke aanpas sing op 1 januari volgend jaar te doen ingaan. V y De kalender staat nog op 20 maart, maar in Zuid-Limburg is het al volop lente. In het gehucht Moorslag tussen St.-Geertruid en Eysden staan de eerste pruimebomen al in volle bloei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5